Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 10 λεπτά , Angot είπε:

      κορίτσια 30+1 σήμερα και φτιάχνω τη τσάντα του μαιευτηρίου μου, ανάμεικτα συναισθήματα ! χάρα, άγχος,ανυπομονησία ,αβεβαιότητα για το τι θα προκύψει ,συγκίνηση , κλάμα (πραγματικά λες και εχω ανοίξει βρύση είναι)  , αναδρομή στο τι εχω περάσει , όνειρα, φοβος, περηφάνεια , και πολλά αλλά που ούτε καν ξεχωρίζω τι είναι  …. δε περίμενα ποτέ μια βαλιτσουλα mom’s bag να μου  δημιουργήσει τόσα πολλά συναισθήματα ! για το μόνο που ειμαι σίγουρη είναι ότι εχω κάνει ότι καλύτερο μπορώ για να έρθει αυτό το μωράκι στον κόσμο ! στο βρεφακι μ  θα πάρω μόνο μια αλλαξιά στην περιπτωση εστω 1% να το πάρω μαζί μ φεύγοντας  και μια εικονίτσα από την παναγια της τσαμπίκα! με κάποιες κοπέλες ξεκινήσαμε παρέα , κάποιες είστε πιο καινούριες!! καλή επιτυχία να ευχηθώ σε όλες μας, ευχαριστώ που με ακούγατε να σας πρήζω ( θα το κάνω μέχρι να γεννήσω βέβαια , ελπιζω για βδομαδες ακόμα 😉) γερά μωράκια να φέρουμε στον κόσμο και ας ταλαιπωρούμαστε!  να μου πείτε καλή τύχη από τώρα 🥰

      Με συγκίνησες τρελοκόριτσο. Τι απίστευτα συναισθήματα...Καλή τύχη Angot μας, όλα θα πάνε καλά. Θα ευχηθώ να παραμείνεις στο σπιτάκι σου κι άλλες εβδομάδες και μετά να γυρίσεις σπίτι σου με το αφράτο καρβελάκι σας. Τα πήγες πολύ καλά κορίτσι μου 🥲

      πρίν από 21 λεπτά , Blue Velvet είπε:

      Καλημέρα κορίτσια, δυστυχώς 54 η δεύτερη χοριακη...Δεν είμαι καθόλου καλά,όμως πρέπει να σταθώ στα πόδια μου και να συνεχίσω την προσπάθεια.Ενα ακόμα έχουμε στην κατάψυξη και ελπίζω να πιάσει .Θα κάνω μια μεγάλη αγκαλιά την κόρη μου και θα συνεχίσω!

      Καλή επιτυχία σε όλες ❤️ 

      Λυπάμαι τόσο πολύ. Πάρε όσο χρόνο χρειάζεσαι για να επεξεργαστείς τη θλίψη σου. Σου στέλνω αγκαλιά ❤

Μανούλες Ιουνίου 2018


Recommended Posts

πρίν από 49 λεπτά , Farmakotriftena είπε:

 

Κορίτσι πωε το καταλαβες; φταίει και η ζαχαρη;; εγώ φοράω συνέχεια επιθέματα.  Αν δε βάλω στάζουν τα γάλατα.  Παθαίνω και το αντανακλαστικό της καθόδου κάμπο.φορες μέσα στην μέρα και όχι όταν θηλαζει.

Κοριτσι το υποψιαστηκα γιατι το στομα του ειχε ασπρακια στη γλωσσα τα οποια δεν εφευγαν (δλδ δεν ηταν γαλα) .και ταυτοχρονα οι θηλες ηταν πιο ερεθισμενες, εγιναν ροζ και ρχισαν να τσουζουν ελαχιστα..ενω το υπολοιπο στηθος εχει γινει καφε απο την εγκυμοσυνη.. με την κατιντιαση αποχρωματιζονται οι θηλες και σε προχωρημενο σταδιο ασπριζουν..

Ζαχαρη κομμενη μαχαιρι.. οτι χειροτερο για μύκητες.  Ειναι η βασικη τους τροφη..και το ασπρο αλευρι κομμενο και γενικα προσοχη στους υδατανθρακες..

Και εγω το ιδιο προβλημα εχω γι αυτο κατεφυγα στα επιθεματα..σφουγγαριζουμε 3 φορεσ τη μερα εδω περα γιατι σταζω σε ολο το σπιτι.. ενα χάλι..περιμενω να 40ντησω να στρωσει η κατασταση..

Και τελικα ειχα δικιο το προλαβα σε πολυ αρχικο σταδιο..ακολουθουμε θεραπεια και οι 2 τωρα..

 

Κοριτσια ας μου πει καποια αν και το δικο της μωρο δεν τρωει συνεχόμενα και δειχνει να ποναει παροτι τρωει.. εμενα αφηνει το στηθος και προσπαθει να το ξαναπιασει με ζηλο..και εχει σταματησει να κοιμαται πανω απο 1 ωρα..εσας κοιμουνται; ειμαστε 3 εβδομάδων και δεν ξερω αν ειναι φυσιολογικο..βαρος εχει παρει και η παιδιατρος μου πε να μην ανησυχησουμε ακομα..αλλα εχω αγχωθει..

Το βραδυ τον θηλαζω ξαπλωτα πλεον και αν δε σηκωθω να τον βαλω να ρευτει μετα μπορει να κοιμηθει και να υποφερει μετα απο ωρες απο τους πονους..:/

Ακομα και που κοιμαται δειχνει να ποναει στον υπνο του.. καμια αλλη;; ετσι ειναι οι κολικοι;;


tt1dc2c4

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 ώρα πρίν, Farmakotriftena είπε:

Σε καταλαβαίνω. Στην ίδια φάση είμαι κι εγώ, δεν μπορώ του μαραθώνιους θηλασμους. Έχω εξουθενωθει.  απλά εγώ δε θέλω με τίποτα να κοψω το στηθος. Εκτος οτι ειναι και για το μωρό καλύτερη  τροφή είναι και παρηγοριά. Άσε που εισαι έξω το μωρό πεινάει.. . Το θ ηλαζεις και τελείωσε. Δε χρειάζεται να κουβαλάς σκόνες θερμό αποστειρωμένα μπιμπερό.  Όπως και το βράδυ..  

Απλά δε βλέπω  να τα καταφέρνω!

Με το μπιμπερό  κορίτσια δε φοβάστε τη σύγχυση θηλων;

Κορίτσι πωε το καταλαβες; φταίει και η ζαχαρη;; εγώ φοράω συνέχεια επιθέματα.  Αν δε βάλω στάζουν τα γάλατα.  Παθαίνω και το αντανακλαστικό της καθόδου κάμπο.φορες μέσα στην μέρα και όχι όταν θηλάζει. 

Μήπως έχει ΓΟΠ;

Ωωωωωω  μα το ένιωθα!! Όπως Και με τις υπόλοιπες έπεσα μέσα.  Με το καλοοο!!!!

Δίνεις οπότε θέλει να φάει,  πρώτα στήθος και μετά μπιμπερο; δίνεις ένα στήθος τη φορα ή και τα δύο και μετά μπιμπερό; 

Απο την μια δν θελω να τις το κοψω....αλλα κολαω και λιγο στο θεμα να θηλαζω εξω ...δλδ να ειμαο για καφε και να πινασει και μονο στην ιδεα τρεπομε...οσο για το μπουκαλι ξενο που εδινα δν ειναι τοσο τραγικα οσο τα λενε....εγω σχετικα μια χαρα ημουν ...απλα με ενοχλει που πινει πολυ απο το μπιμπερο...πινει μεγαλες ποσοτητες οκ.ξερω θα φτιαξει δν θα πινει τοσο..αλλα μεχρι τοτε??? .ασε που ειδη ξεκινισει να μην θελει στηθος μια το θελει μια οχι ...μετα εχω και τον γιο μ ...που νιωθω τυψεις που δν ασχολουμε..σχεδον καθολου...αλλα νιωθω και τυψεις που θελω να σταματησω το στηθος...το μονο καλο ειναι οτι μπορει να τις δινω μπουκαλι αλλα τις περισσοτρρες φορες ειναι το δικο μ γαλα....

πρίν από 48 λεπτά , evaki_ είπε:

Κοριτσι το υποψιαστηκα γιατι το στομα του ειχε ασπρακια στη γλωσσα τα οποια δεν εφευγαν (δλδ δεν ηταν γαλα) .και ταυτοχρονα οι θηλες ηταν πιο ερεθισμενες, εγιναν ροζ και ρχισαν να τσουζουν ελαχιστα..ενω το υπολοιπο στηθος εχει γινει καφε απο την εγκυμοσυνη.. με την κατιντιαση αποχρωματιζονται οι θηλες και σε προχωρημενο σταδιο ασπριζουν..

Ζαχαρη κομμενη μαχαιρι.. οτι χειροτερο για μύκητες.  Ειναι η βασικη τους τροφη..και το ασπρο αλευρι κομμενο και γενικα προσοχη στους υδατανθρακες..

Και εγω το ιδιο προβλημα εχω γι αυτο κατεφυγα στα επιθεματα..σφουγγαριζουμε 3 φορεσ τη μερα εδω περα γιατι σταζω σε ολο το σπιτι.. ενα χάλι..περιμενω να 40ντησω να στρωσει η κατασταση..

Και τελικα ειχα δικιο το προλαβα σε πολυ αρχικο σταδιο..ακολουθουμε θεραπεια και οι 2 τωρα..

 

Κοριτσια ας μου πει καποια αν και το δικο της μωρο δεν τρωει συνεχόμενα και δειχνει να ποναει παροτι τρωει.. εμενα αφηνει το στηθος και προσπαθει να το ξαναπιασει με ζηλο..και εχει σταματησει να κοιμαται πανω απο 1 ωρα..εσας κοιμουνται; ειμαστε 3 εβδομάδων και δεν ξερω αν ειναι φυσιολογικο..βαρος εχει παρει και η παιδιατρος μου πε να μην ανησυχησουμε ακομα..αλλα εχω αγχωθει..

Το βραδυ τον θηλαζω ξαπλωτα πλεον και αν δε σηκωθω να τον βαλω να ρευτει μετα μπορει να κοιμηθει και να υποφερει μετα απο ωρες απο τους πονους..:/

Ακομα και που κοιμαται δειχνει να ποναει στον υπνο του.. καμια αλλη;; ετσι ειναι οι κολικοι;;

Το δικο μ τρωει συνεχεια ειτε μπιμπερο ειτε στηθος τρωει παρα πολυ αλλα οταν μας πιανουν η κοιλικι τρωει με το ζορι π.χ  τρωει στο στηθος και οταν ποναει το αφηνει αθελα και κλεει και γτ ποναει και γτ δν εχει το στηθος ..το ιδιο και με το μπουκαλι...και το δικο μ μωρο ποναει...μια σφιγετε μια πεταγετε αλλς ολα αυτα ειναι λογικα ειδικα τωρα στην αρχη....

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 31 λεπτά , Aggeliki22 είπε:

Απο την μια δν θελω να τις το κοψω....αλλα κολαω και λιγο στο θεμα να θηλαζω εξω ...δλδ να ειμαο για καφε και να πινασει και μονο στην ιδεα τρεπομε...οσο για το μπουκαλι ξενο που εδινα δν ειναι τοσο τραγικα οσο τα λενε....εγω σχετικα μια χαρα ημουν ...απλα με ενοχλει που πινει πολυ απο το μπιμπερο...πινει μεγαλες ποσοτητες οκ.ξερω θα φτιαξει δν θα πινει τοσο..αλλα μεχρι τοτε??? .ασε που ειδη ξεκινισει να μην θελει στηθος μια το θελει μια οχι ...μετα εχω και τον γιο μ ...που νιωθω τυψεις που δν ασχολουμε..σχεδον καθολου...αλλα νιωθω και τυψεις που θελω να σταματησω το στηθος...το μονο καλο ειναι οτι μπορει να τις δινω μπουκαλι αλλα τις περισσοτρρες φορες ειναι το δικο μ γαλα....

Το δικο μ τρωει συνεχεια ειτε μπιμπερο ειτε στηθος τρωει παρα πολυ αλλα οταν μας πιανουν η κοιλικι τρωει με το ζορι π.χ  τρωει στο στηθος και οταν ποναει το αφηνει αθελα και κλεει και γτ ποναει και γτ δν εχει το στηθος ..το ιδιο και με το μπουκαλι...και το δικο μ μωρο ποναει...μια σφιγετε μια πεταγετε αλλς ολα αυτα ειναι λογικα ειδικα τωρα στην αρχη....

Αυτο ακριβώς....μεχρι 3 μηνων κρατανε;;ισχυει;; σπαραζει η καρδια μου να τον ακουω....μια μερα σπαραζει και δεν αντεεχω....τον λυπαμαι..ειναι και ησυχουλης σε γενικες γραμμες...


tt1dc2c4

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 46 λεπτά , evaki_ είπε:

Αυτο ακριβώς....μεχρι 3 μηνων κρατανε;;ισχυει;; σπαραζει η καρδια μου να τον ακουω....μια μερα σπαραζει και δεν αντεεχω....τον λυπαμαι..ειναι και ησυχουλης σε γενικες γραμμες...

Ειναι στο μωρο..ισχυει παντος...τι να κανουμε υπομονη...και εγω την λυπαμαι...αλλα μην ξεχνας ειναι ολα μαζι μια η κιλιτσα μια που τρωνε πολυ..μια που ζεστενοντε...ολα μα ολα μαζι...απλα.ξερω οτι βοηθαει πολυ το μπανιο στο να ηρεμησουν...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, evaki_ είπε:

Κοριτσι το υποψιαστηκα γιατι το στομα του ειχε ασπρακια στη γλωσσα τα οποια δεν εφευγαν (δλδ δεν ηταν γαλα) .και ταυτοχρονα οι θηλες ηταν πιο ερεθισμενες, εγιναν ροζ και ρχισαν να τσουζουν ελαχιστα..ενω το υπολοιπο στηθος εχει γινει καφε απο την εγκυμοσυνη.. με την κατιντιαση αποχρωματιζονται οι θηλες και σε προχωρημενο σταδιο ασπριζουν..

Ζαχαρη κομμενη μαχαιρι.. οτι χειροτερο για μύκητες.  Ειναι η βασικη τους τροφη..και το ασπρο αλευρι κομμενο και γενικα προσοχη στους υδατανθρακες..

Και εγω το ιδιο προβλημα εχω γι αυτο κατεφυγα στα επιθεματα..σφουγγαριζουμε 3 φορεσ τη μερα εδω περα γιατι σταζω σε ολο το σπιτι.. ενα χάλι..περιμενω να 40ντησω να στρωσει η κατασταση..

Και τελικα ειχα δικιο το προλαβα σε πολυ αρχικο σταδιο..ακολουθουμε θεραπεια και οι 2 τωρα..

 

Κοριτσια ας μου πει καποια αν και το δικο της μωρο δεν τρωει συνεχόμενα και δειχνει να ποναει παροτι τρωει.. εμενα αφηνει το στηθος και προσπαθει να το ξαναπιασει με ζηλο..και εχει σταματησει να κοιμαται πανω απο 1 ωρα..εσας κοιμουνται; ειμαστε 3 εβδομάδων και δεν ξερω αν ειναι φυσιολογικο..βαρος εχει παρει και η παιδιατρος μου πε να μην ανησυχησουμε ακομα..αλλα εχω αγχωθει..

Το βραδυ τον θηλαζω ξαπλωτα πλεον και αν δε σηκωθω να τον βαλω να ρευτει μετα μπορει να κοιμηθει και να υποφερει μετα απο ωρες απο τους πονους..:/

Ακομα και που κοιμαται δειχνει να ποναει στον υπνο του.. καμια αλλη;; ετσι ειναι οι κολικοι;;

Εγώ όταν τον θηλάζω τα βράδια  ελάχιστες φορές τον σηκώνω για να ρευτει.  Και πάντα σε ξαπλωτή στάση τον θηλάζω. 

Βγάζει ηχούν πολλές φορές κι εμένα και κάποιες φορές αφήνει θηλή και μουγκριζει μαζεύεται και παίρνει εκφράσεις πόνου. Πολλές φορές συνοδεύονται και από αέρια του καημενου. Συνήθως απογευματινές ώρες το παθαίνει αυτό 

Εμένα ζητάει ανά ωρα φαγητό και γενικά είναι γκρινιάρης! Θέλει όλο αγκαλιά.  Κατέφυγα στην πιπίλα  και βρήκα λίγο την υγεία μου.

Δηλαδή δεν κάνει να φοράμε συνέχεια επιθεματα;; θα πρέπει να αλλάζω  ποσα σουτιέν και μπλούζες την ημέρα. Μπορει γαλα να μην εχω πολυ αλλα μέσα στην μέρα ξαφνικά τρέχει λίγο. 

Τα βράδια σου κοιμάται; όλη την μέρα ζητάει ανά ωρα;

3 ώρες πρίν, Aggeliki22 είπε:

Απο την μια δν θελω να τις το κοψω....αλλα κολαω και λιγο στο θεμα να θηλαζω εξω ...δλδ να ειμαο για καφε και να πινασει και μονο στην ιδεα τρεπομε...οσο για το μπουκαλι ξενο που εδινα δν ειναι τοσο τραγικα οσο τα λενε....εγω σχετικα μια χαρα ημουν ...απλα με ενοχλει που πινει πολυ απο το μπιμπερο...πινει μεγαλες ποσοτητες οκ.ξερω θα φτιαξει δν θα πινει τοσο..αλλα μεχρι τοτε??? .ασε που ειδη ξεκινισει να μην θελει στηθος μια το θελει μια οχι ...μετα εχω και τον γιο μ ...που νιωθω τυψεις που δν ασχολουμε..σχεδον καθολου...αλλα νιωθω και τυψεις που θελω να σταματησω το στηθος...το μονο καλο ειναι οτι μπορει να τις δινω μπουκαλι αλλα τις περισσοτρρες φορες ειναι το δικο μ γαλα....

 

Εγώ έχω πάντα μαζί μου λεπτό σεντονακι ή μαντίλα.  Δε φαίνεται τπτ.  Δεν βγάζω βυζι έξω σε κοινή θέα αχαχα!

Τα έχεις δει όλα κι εσύ;

Τα βράδια ποιες κοιμούνται βρε κοριτσια; εμένα πλέον έχει αναλάβει ο άντρας μου και κοιμάμαι ένα 5ωρο σερι γιατί αλλιώς δεν θα άντεχα.


yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

@Farmakotriftena εγώ δίνω ξένο 2 φορές τη μέρα αν το δω να πεινάει κι άλλο αφού έχει φάει στήθος! Και σήμερα που ήρθε η παιδίατρος αποδείχθηκε ότι μια χαρά κάνω! Παίρνει τη μέρα 30γρ. Φαντάσου να μην έδινα κι αυτό το ξένο πόσο θα έπαιρνε! Τίποτα! Νηστικό θα τον είχα! Γενικά δεν έχω και κανένα πάθος με το θηλασμό! Όσο έχω γάλα θα του δίνω! Χωρίς άγχος! Χθες το απόγευμα θηλάζε ανά μια ώρα! Με στραγγισε! Μετά του έδωσα ξένο και ηρεμησαμε όλοι!


ynwZp3.png nwg7p3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , Diana. είπε:

@Farmakotriftena εγώ δίνω ξένο 2 φορές τη μέρα αν το δω να πεινάει κι άλλο αφού έχει φάει στήθος! Και σήμερα που ήρθε η παιδίατρος αποδείχθηκε ότι μια χαρά κάνω! Παίρνει τη μέρα 30γρ. Φαντάσου να μην έδινα κι αυτό το ξένο πόσο θα έπαιρνε! Τίποτα! Νηστικό θα τον είχα! Γενικά δεν έχω και κανένα πάθος με το θηλασμό! Όσο έχω γάλα θα του δίνω! Χωρίς άγχος! Χθες το απόγευμα θηλάζε ανά μια ώρα! Με στραγγισε! Μετά του έδωσα ξένο και ηρεμησαμε όλοι!

Θηλαζες όμως 14μηνες τη μικρή σου!! Που να είχες και πάθος! 

 εμένα παίρνει καλό  βαρος γύρω στα 60γραμμαρια τη μερα. Προχθές που  έγινε ενός πήρε στο σύνολο 1400!! Ξενο δίνω κάθε φορά σχεδόν αλλά πίνω λίγο  (γύρω στα 40ml τη φορα)

πρίν από 6 λεπτά , Aggeliki22 είπε:

Κοριτσια εγω εχω μια αλλη απορια ...σε οσες τα καταφερουν να θηλασουν..μετα για οπιο διποτε λογο πως το κοβεις ???? Γτ εχω ακουσει οτι πολθ δυσκολα κοβετε....

Πάντως για να μη θέλει στήθος εσένα μάλλον έχει πάθει σύγχυση θηλων.

Λοιπόν τώρα αν θες να αποθηλασεις θα αρχίσεις σταδιακά να αφαιρείς ένα ένα γεύμα και θα το αναπληρώνει με ξένο.  Αλλά σταδιακά. Δύσκολο δεν είναι αν γίνει σταδιακά κι αν δεν έχεις θέμα υπερπαραγωγής.  Εγώ ας πούμε που γενικά δεν έχω πολύ γαλα αποθηλαζω πολύ γρήγορα   


yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , Diana. είπε:

Μια χαρα ο μπέμπης σου! Απλά το έχω πάρει πολύ χαλαρά! Η κόρη τι λέει? Τα κρατάς εσυ κ τα δυο;

Η κόρη μου ξετρελαμενη. Δεν το περίμενα! Όλη την ώρα τον φιλάει. Το "μπεμπακι μου " τον λέει και "Σκουλικακι  μου" και γενικά είναι τρυφερή μαζί του. Και όταν κλαίει του λέει "έλα αστεράκι μου ηρεμησε εγώ είμαι εδω" αχαχα ή άλλες φορές του λέει δείχνοντας τα βυζια μου "έλα από που θα φας; από αυτό ή από αυτό?


yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 ώρα πρίν, Farmakotriftena είπε:

Εγώ όταν τον θηλάζω τα βράδια  ελάχιστες φορές τον σηκώνω για να ρευτει.  Και πάντα σε ξαπλωτή στάση τον θηλάζω. 

Βγάζει ηχούν πολλές φορές κι εμένα και κάποιες φορές αφήνει θηλή και μουγκριζει μαζεύεται και παίρνει εκφράσεις πόνου. Πολλές φορές συνοδεύονται και από αέρια του καημενου. Συνήθως απογευματινές ώρες το παθαίνει αυτό 

Εμένα ζητάει ανά ωρα φαγητό και γενικά είναι γκρινιάρης! Θέλει όλο αγκαλιά.  Κατέφυγα στην πιπίλα  και βρήκα λίγο την υγεία μου.

Δηλαδή δεν κάνει να φοράμε συνέχεια επιθεματα;; θα πρέπει να αλλάζω  ποσα σουτιέν και μπλούζες την ημέρα. Μπορει γαλα να μην εχω πολυ αλλα μέσα στην μέρα ξαφνικά τρέχει λίγο. 

Τα βράδια σου κοιμάται; όλη την μέρα ζητάει ανά ωρα;

Κι εγω ετσι εκανα και μετα απο μιαμιση νερα που τον ταιζα ετσι αρχισε να εχει ενοχλησεις..Γενικά ρευεται πολυ δυσκολα..θελει μεσο ορο ενα εικοσαλεπτο για να ρευτει..αλλα μαλλον ρουφαγε και αερα στο ενδιαμεσο.. θα δειξει και σημερα που ειμαι υποψιασμενη!

Η δευτερη παραγραφος του μηνυματος σου περιγραφει ακριβως τη φαση που βρισκομαστε τις τελευταιες μερες! Μονο που δεν μου το παθαίνει μονο απόγευμα..

Τις τελευταιες 3 μερες τρωει ανα ωρα και τα χω δει ολα γιατί μονο τις 2 απο τις 3 μερες κοιμηθηκε ενα δυωρο σερι.. και εχαμε ξεκινησει πολυ καλα.. απο την αρχη κοιμοταν 2- 3.30 ωρες ..

Τα τελευταία δυο βραδια ανα μιαμιση ωρα το περισσοτερο τον ακουω στο λικνο που ψαχνει, σηκώνομαι τον παιρνω στο κρεβατι, και μετα ενα εικοσαλεπτο αφου εχει φαει παω πανω κατω στο σπιτι για να ρευτει..μερικες φορες χωρις επιτυχια..

Τωρα το απογευμα μου κοιμηθηκε δυο ωρες και το μεσημερι αλλες δυο.. εχει κανει τη νύχτα μερα.. αφου σπαραξε το μεσημερι και κοιμηθηκε τον ταισα και εφαγε σαν αγγελουδι ενα εικοσαλεπτο..

Εσενα ποση ωρα θηλαζει;;

Εμεις ξεχασαμε τις ωρες και τα σαρανταλεπτα και εχουμε πεσει στα 20 λεπτα μαξ..αλλα μου κανει και το αλλο τρωει για 5 λεπτα και μετα ενω εχω την αισθηση οτι θελει να φαει δεν μπορει.. τον βαζουμε να ρευτει γιατι ειναι λαιμαργος και μετα απο κανα τεταρτο το ξαναπιανει.. εχω χασει το μπούσουλα στο σημειωματαριο που κραταω με τις ωρες..

 

Οσο για τα επιθεματα οσο μπορεις αποφυγε τα.. χιλιες φορες να βαλεις κανα υφασμα απο μεσα βαμβακερο..γιατι δεν αφηνουν τις θηλες να παιρνουν αερα αν τα φορας συνεχεια και ειναι το ιδανικο περιβαλλον για μυκητες λογω της υγρασιας..

Εχω απηυδησει και σε νιωθω γιατι τοσες μερες με τα επιθεματα αισθανομουν ανθρωπος.. 2 μερες τωρα εχω λερωσει την πολυθρονα και το πατωμα χιλιες φορες.. εσω ετοιμη 24 ωρες το 24ωρο.. τοση εξοικειωση με το βυζι εξω φατσα φορα δεν εχω ματααισθανθει...

Οσο για το θηλασνο εξω που λέτε κι εγω δε νομιζω να το πεταξω εξω.. μαλλον με κανα μαντιλι με κοβω αν χρειαστει..

Μας κανανε δωρο και ενα μαρσιπο αστερακι μει ται και σκοπευω να δοκιμασω μετα τις 40 μερες μπας και τον θηλασω κι ετσι.. εχει καμια εμπειρια;


tt1dc2c4

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Farmakotriftena είπε:

Η κόρη μου ξετρελαμενη. Δεν το περίμενα! Όλη την ώρα τον φιλάει. Το "μπεμπακι μου " τον λέει και "Σκουλικακι  μου" και γενικά είναι τρυφερή μαζί του. Και όταν κλαίει του λέει "έλα αστεράκι μου ηρεμησε εγώ είμαι εδω" αχαχα ή άλλες φορές του λέει δείχνοντας τα βυζια μου "έλα από που θα φας; από αυτό ή από αυτό?

Εγώ σου προτείνω τα κοχύλια της medela. Εγώ έχω σωθεί.  Στην κόρη μου φορούσα επίθεμα τα υφασμάτινα τα είχα πάρει από το Λητώ.  Και στον ανώδυνο μς είπαν για τα κοχύλια. Αναπνέει το στήθος και μαζεύει και το έξτρα γαλα. Αρκεί να μην σκύβεις γιατί χύνεται!  Την έχω πατή σει πολλές φορές.  20€ έχουν!  Τσέκαρε το!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 52 λεπτά , evaki_ είπε:

Κι εγω ετσι εκανα και μετα απο μιαμιση νερα που τον ταιζα ετσι αρχισε να εχει ενοχλησεις..Γενικά ρευεται πολυ δυσκολα..θελει μεσο ορο ενα εικοσαλεπτο για να ρευτει..αλλα μαλλον ρουφαγε και αερα στο ενδιαμεσο.. θα δειξει και σημερα που ειμαι υποψιασμενη!

Η δευτερη παραγραφος του μηνυματος σου περιγραφει ακριβως τη φαση που βρισκομαστε τις τελευταιες μερες! Μονο που δεν μου το παθαίνει μονο απόγευμα..

Τις τελευταιες 3 μερες τρωει ανα ωρα και τα χω δει ολα γιατί μονο τις 2 απο τις 3 μερες κοιμηθηκε ενα δυωρο σερι.. και εχαμε ξεκινησει πολυ καλα.. απο την αρχη κοιμοταν 2- 3.30 ωρες ..

Τα τελευταία δυο βραδια ανα μιαμιση ωρα το περισσοτερο τον ακουω στο λικνο που ψαχνει, σηκώνομαι τον παιρνω στο κρεβατι, και μετα ενα εικοσαλεπτο αφου εχει φαει παω πανω κατω στο σπιτι για να ρευτει..μερικες φορες χωρις επιτυχια..

Τωρα το απογευμα μου κοιμηθηκε δυο ωρες και το μεσημερι αλλες δυο.. εχει κανει τη νύχτα μερα.. αφου σπαραξε το μεσημερι και κοιμηθηκε τον ταισα και εφαγε σαν αγγελουδι ενα εικοσαλεπτο..

Εσενα ποση ωρα θηλαζει;;

Εμεις ξεχασαμε τις ωρες και τα σαρανταλεπτα και εχουμε πεσει στα 20 λεπτα μαξ..αλλα μου κανει και το αλλο τρωει για 5 λεπτα και μετα ενω εχω την αισθηση οτι θελει να φαει δεν μπορει.. τον βαζουμε να ρευτει γιατι ειναι λαιμαργος και μετα απο κανα τεταρτο το ξαναπιανει.. εχω χασει το μπούσουλα στο σημειωματαριο που κραταω με τις ωρες..

 

Οσο για τα επιθεματα οσο μπορεις αποφυγε τα.. χιλιες φορες να βαλεις κανα υφασμα απο μεσα βαμβακερο..γιατι δεν αφηνουν τις θηλες να παιρνουν αερα αν τα φορας συνεχεια και ειναι το ιδανικο περιβαλλον για μυκητες λογω της υγρασιας..

Εχω απηυδησει και σε νιωθω γιατι τοσες μερες με τα επιθεματα αισθανομουν ανθρωπος.. 2 μερες τωρα εχω λερωσει την πολυθρονα και το πατωμα χιλιες φορες.. εσω ετοιμη 24 ωρες το 24ωρο.. τοση εξοικειωση με το βυζι εξω φατσα φορα δεν εχω ματααισθανθει...

Οσο για το θηλασνο εξω που λέτε κι εγω δε νομιζω να το πεταξω εξω.. μαλλον με κανα μαντιλι με κοβω αν χρειαστει..

Μας κανανε δωρο και ενα μαρσιπο αστερακι μει ται και σκοπευω να δοκιμασω μετα τις 40 μερες μπας και τον θηλασω κι ετσι.. εχει καμια εμπειρια;

Εμένα θηλάζει συνήθως μια ώρα. Κάποιες φορές  λίγες μισή ωρα αλλά αυτό που γράφεις ότι μπορεί να φάει λίγο να αφήσει και μετά να ξαναζητησει  το έχω πάθει κι εγώ. Επίσης κι εγώ έχω χάσει τον μπούσουλα με τις σημειώσεις που κρατάω με τις ώρες του τρώει και κοιμάται.  Χαλί μαύρο!!

Έβγαλα τα επιθέματα. Με τρομάξατε! Αλλά είναι χάλια η αίσθηση όταν βρεχεσαι  με γάλατα!

Έξω κι εγώ πάντα με μαντήλι θηλάζω και δε φαίνεται ποτέ τίποτα. Επίσης έχω μάρσιπο μει  ται και είναι φοβερός! Είναι και πανινος και δε σκάει το μωρό και μπορείς να θηλάσεις Χωρίς να φαίνεται τίποτα. Δεν το έχω δοκιμάσει.  Αύριο θα κάνω ένα πείραμα στο σπίτι γιατί δεν έχω δοκιμάσει ποτέ όρθιο θηλασμό. (Το μωρό δλδ να είναι σε όρθια θεση)

Επίσης μην αγχώνεσαι τόσο με το ρέψιμο μετά από θηλασμό. Κάποιοι λένε ότι δεν χρειάζεται καθόλου. Λαμε το 10'. Εξ άλλου όλα τα μωράκια όταν θέλουν να ρευτουν και είναι ξαπλωμενα έχουν γκρινιτσα οπότε τα σηκώνεις και ρευονται !!

  • Μου αρέσει 1

yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

τα κοχυλια ειναι πολυ βολικα για το σπιτι αν τρεχουν γαλατα

για εξω υπαρχουν κ υφασματινα επιθεματα,ειχα παρει απο λητω

μαι ται ειχα στον μικρο,πολυ του αρεσε για βολτες-υπνο.κ δ ειναι δυσκολο να θηλασεις,απλα το χαλαρωνεις λιγο για να ερθει το μωρο πιο χαμηλα στο στηθος(κανονικα ειναι πιο ψηλα,φτανεις να φιλησεις το κεφαλακι απλα σκυβωντας).επειδη δ ειναι δεμενο στην "σωστη"θεση,κ λογω οτι ειναι πολυ μικρα ακομη τα μωρακια σας,εχεις το ενα χερι στην πλατη του μωρου,να υποστηριζεις το κεφαλι αν χρειαστει

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...