Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 52 λεπτά , Faith22 είπε:

      Αχ δεν ξέρω για τα τεστ!Εγώ πάντα το predictor έπαιρνα! Πάντως είναι πολύ νωρίς με ένα εμβρυακι να δείξει έστω κ αχνό σήμερα!

      @Angot σε ποια εβδομάδα ξεκίνησες να νιώθεις όλη μέρα το μωράκι σου?

      17η-18η εβδομάδα το ένιωθα κανονικά  , βέβαια είναι ένα πολύ πολύ πολύ δραστήριο μωράκι , εχω οπίσθιο πλακούντα και  δεν εχω πάρει ιδιαίτερα κιλά (5) στην 27η  δλδ ξεκινησα 57 και ειμαι 62 με ρούχα, το λέω γιατί μ είπαν ότι παίζει ρόλο! ταυτόχρονα  ξεκίνησαν και οι συσπάσεις βέβαια! 

Μανούλες Ιουνίου 2018


Recommended Posts

πρίν από 19 λεπτά , Farmakotriftena είπε:

Τωρα κορίτσια να πω το πρόβλημα μου...

Λοιπόν σήμερα το πρωί νιώθω το εξής 

Πονο-πιεση σε όλη την ηβικη περιοχή για να μην πω στο...αιδοιο μου αλλά και στην περιοχή του περινέου για να μην πω στα ... κωλομερια χαμηλά χαμηλά. Σαν να έχω κάνει πάρα πολλές ώρες ποδήλατο και να πονάω από τη σέλα  (πονάω σε όλο το σημείο που θα ακουμπούσε μια σελα) πιο περιγραφική δε γίνεται χαχα   Μα τι γίνεται με εμενα; δεν μπορώ να καταλάβω. Είναι φυσιολογικό ή μήπως γενναω ; άραγε όταν υπάρχει διαστολή πως νιώθει η γυναικα; 

Από την άλλη κλωτσάει το μωρό και έχω κλωτσιές και ψηλά.  Δεν καταλαβαίνω. 

Δεν νομίζω να είναι πονοι γεννας καλέ... Στα κωλομερια (κυρίως στο αριστερό) έχω και έγω σουβλιες και μου είπαν ότι ανοίγει η λεκάνη :? επίσης από κάτω έχω κάτι τσιμπιματα αλλά σπάνια και πολύ ελαφρά... Δεν πιστεύω πάντως πως πρέπει να ανησυχεις, ίσως απλά να προετοιμαζεται σιγά σιγά το σώμα σου... 


Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 13 λεπτά , KarMar84 είπε:

Δεν νομίζω να είναι πονοι γεννας καλέ... Στα κωλομερια (κυρίως στο αριστερό) έχω και έγω σουβλιες και μου είπαν ότι ανοίγει η λεκάνη :? επίσης από κάτω έχω κάτι τσιμπιματα αλλά σπάνια και πολύ ελαφρά... Δεν πιστεύω πάντως πως πρέπει να ανησυχεις, ίσως απλά να προετοιμαζεται σιγά σιγά το σώμα σου... 

Κι εγώ δεν έχω προαίσθημα ότι γενναω αλλά 3μερες τώρα έχω όλο τέτοια και μου έχει κολλήσει στο μυαλό μην είναι διαστολή αυτό και δεν το πάρω χαμπάρι.  Σκέφτηκα όπως λες κι εσύ ότι απλά μπορεί να ανοίγει η λεκάνη μου.

Εσύ όταν λες πόνο στο κωλομερι εννοείς σε ολο;; εγώ έχω χαμηλά και ξεκίνησε ξαφνικά σαν κραμπα αλλά δεν περνάει.  Και είναι μέχρι μπροστά. Σε όλα τα γεννητικά δλδ 


yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 32 λεπτά , Farmakotriftena είπε:

Κι εγώ δεν έχω προαίσθημα ότι γενναω αλλά 3μερες τώρα έχω όλο τέτοια και μου έχει κολλήσει στο μυαλό μην είναι διαστολή αυτό και δεν το πάρω χαμπάρι.  Σκέφτηκα όπως λες κι εσύ ότι απλά μπορεί να ανοίγει η λεκάνη μου.

Εσύ όταν λες πόνο στο κωλομερι εννοείς σε ολο;; εγώ έχω χαμηλά και ξεκίνησε ξαφνικά σαν κραμπα αλλά δεν περνάει.  Και είναι μέχρι μπροστά. Σε όλα τα γεννητικά δλδ 

Την προηγουμενη εβδομαδα ειχα παρακολουθησει ενα σεμιναριο στο Ιασω και μεταξυ αλλων η μαια ανεφερε και τα σημαδια εναρξης του τοκετου. Πονο στην ηβικη περιοχη και γενικα εκει κατω δεν ανεφερε.

Ειπε για πονους περιοδου ολοενα πιο εντονους και με περιοδικοτητα με το περασμα της ωρας, πετρωμα σε ολη την κοιλια, πονους στη μεση που δεν περνουν με την ξαπλα, βλεννα αρκετη, πηχτη και μερικες φορες ροζ (τραχηλικο πωμα), διαρροη υγρων διαφανων, πρασινων ή ροζ (αμνιακο), αισθημα πιεσης και οτι θελεις να πας τουαλεττα (οχι για τσισα) και ισως διαρροια. 

Οσο για τη διαστολη (χωρις να συνοδευεται απο ωδινες και επιπονες συσπασεις) δεν εχω διαβασει ή ακουσει καπου οτι την καταλαβαινουμε. Η ξαδερφη μου ειχε διαστολη 3 απο τον εκτο μηνα και δεν ειχε παρει χαμπαρι τιποτα. 

Ισως ο πονος να ειναι και απο την πιεση που ασκειται στην περιοχη και απο το βαρος της μητρας..

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 33 λεπτά , Farmakotriftena είπε:

Κι εγώ δεν έχω προαίσθημα ότι γενναω αλλά 3μερες τώρα έχω όλο τέτοια και μου έχει κολλήσει στο μυαλό μην είναι διαστολή αυτό και δεν το πάρω χαμπάρι.  Σκέφτηκα όπως λες κι εσύ ότι απλά μπορεί να ανοίγει η λεκάνη μου.

Εσύ όταν λες πόνο στο κωλομερι εννοείς σε ολο;; εγώ έχω χαμηλά και ξεκίνησε ξαφνικά σαν κραμπα αλλά δεν περνάει.  Και είναι μέχρι μπροστά. Σε όλα τα γεννητικά δλδ 

Όχι σε όλο, περίπου στην μέση του και σαν σφαχτης, σαν έντονο τσιμπημα... 

  • Μου αρέσει 1

Link to comment
Share on other sites

@KarMar84 Ναι βεβαίως!! Παραθέτω τη λίστα παρακάτω για όλες τις κοπέλες που μπορεί να ενδιαφέρονται!

Για δημόσια νοσοκομεία όλα τα παρακάτω, για τα ιδιωτικά μόνο ότι έχει αστερίσκο: 

Για το μωρό:

2-3 πετσέτες μπάνιου

σεντονάκια για το κουνάκι

σεντόνια αγκαλιάς (*)

κουβέρτα εποχής ( για εμάς που θα χει καλό καιρό κουβέρτα πικέ) (*)

αφρόλουτρο

ενυδατική και κρέμα συγκάμματος

φανελάκια

φορμάκια

ρούχα εξόδου του μωρού (*)

 

Για τη μαμά : 

Νυχτικό/ πιτζάμες με κουμπιά να ανοίγουν για ευκολότερο θηλασμό (*)

Παντόφλες & Σαγιονάρες για το μπάνιο (*)

Ρομπάκι εποχής (*)

Εσώρουχα ιδανικά για τις σερβιέτες λοχείας

Σουτιέν θηλασμού η αθλητικά μπουστάκια (*)

Πετσετάκια (μέγεθος πετσέτας προσώπου) για την ευαίσθητη περιοχή (*)

Πετσέτες μπάνιου & προσώπου

Επιθέματα στήθους (*) δίνουν και στις κλινικές αλλά εάν τελειώσει το κουτί υπάρχει χρέωση οπότε παίρνουμε μαζί μας έξτρα

Σερβιέτες λοχείας ή σερβιέτες μεγάλης ροής (*)

Οδοντόκρεμα & οδοντόβουρτσα

αφρόλουτρο

Νεσεσέρ με καλλυντικά & ενυδατικό balm για τα χείλη επειδή μπορεί να αφυδατωθούν στη γέννα (φ.τ) με τις αναπνοές (*)

Ρούχα εξόδου (*)

  • Ευχαριστώ 1

tt1dc2c4

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα!

Πολυ καλη η λιστα σου Ευακι! Εμας ακομη δεν νομιζω να μας εχουν δωσει κατι τετοιο στα μαθηματα που παω ... ή και να το εχουν κανει ... μαλλον δεν το σημειωσα! Καλα ... μονο σε 2 εχω παει ... Αλλα γενικα η μνημη μου δεν ειναι στα καλυτερα της αυτη την εποχη θα ελεγα...

Σημερα ο καιρος ειναι μουντος ... κρυο δεν κανει ιδιαιτερο ... την ζακετουλα στο μπαλκονι αλλα και μεσα στο σπιτι την φοραω .. αλλα ειναι βαμβακερη ... και απο κατω φοραω κοντομανικο ... αλλα και σαγιοναρες χωρις καλτσες! Η αληθεια ειναι οτι χθες εψαχνα να βρω τις εσπαντριγες μου να τις φορεσω ... αλλα η ανασκαφη δεν πετυχε! χαχα!

Εσεις πως ντυνεστε αυτη την εποχη;

Ευχαριστω για τις προτασεις για τα βιβλια ... η αληθεια ειναι οτι αυτη την εποχη ... αλλα εδω και χρονια μαλλον καλυτερα ... δεν ειμαι πια βιβλιοφαγος ... ημουν καποτε ... οπως και ταινιοφαγος ... αλλα τωρα αντε να πω το πολυ πολυ οτι ειμαι σειροφαγος ... χαχα! και βεβαια πλεκω αρκετα ... δεν εχω παραπονο ... στο ιντερνετ διαβαζω διαφορα αλλα αυτο δεν το πιανω ... 

Σε αυτη την φαση διαβαζω ενα βιβλιο που μου δανεισε εδω κι 1-2 χρονια μια φιλη μου, του Ματθαιου Γιωσαφατ, Να παντρευτει κανεις ή να μην παντρευει; ... αρκετα ενδιαφερον...Κι εχω δανειστει απο την βιβλιοθηκη της γειτονιας που ειναι παιδικη αλλα εχει και καποια για ενηλικες, του Νικου Σιδερη, Τα παιδια δεν θελουν ψυχολογο. Γονεις θελουν! ... που το εχω 2 βδομαδες, μπορει και 3 και δεν το εχω ανοιξει ακομη ... ευτυχως υπαρχει η ηλεκτρονικη ανανεωση :)

Απο σειρες παλι ... βλεπω ... χθες τελειωσα το "The handmaid's tale", που μου αρεσε αρκετα. Νομιζω οτι κλεινω αυτη την εποχη λιγο περισσοτερο προς το επιστημονικης φαντασιας αν ειναι να παρακολουθησω κατι καινουριο ... Κλασσικη αγαπημενη εδω και χρονια το "Grey's Anatomy".

Link to comment
Share on other sites

@evaki_ ευχαριστούμε :-D

@mamSof και εγώ προχθές έψαχνα τις σαγιονάρες μου και τελικά... τις φορούσα!! :? Και εγώ πλέον από σειρές βλέπω μόνο το grey's anatomy... Από ρούχα φορούσα κοντομανικο τις τελευταίες μέρες αλλά σήμερα φόρεσα ένα λεπτό φουτερακι... 

Είμαι και εγώ βιβλιοφαγος αλλά περνάω φάσεις... Μπορει δλδ σε μια εβδομάδα να διαβάσω 3 βιβλία ή να περάσει ένα εξάμηνο χωρίς να διαβάσω καθόλου... Τώρα έχω 3 καινούργια βιβλία αλλά είμαι στη φάση της άρνησης... 

Πολύ βαριέμαι τον τελευταίο καιρό γτ επέστρεψε και ο αντρουλης μου στο νησί και βαριέμαι να κάνω το οτιδήποτε αλλά από αύριο πρέπει να ξαναρχίσω τις δουλειές γτ κάναμε μια μικρή ανακαίνιση και όλα ανακατευτηκαν και έχω να φτιάξω και τις ντουλάπες μετά, να τα βγάλω όλα,  να μαζέψω χειμερινά να βγάλω ανοιξιατικα - καλοκαιρινά, να δω ποια θα δώσω και ποια θα κρατήσω, να τα τακτοποιησω όλα στην δική μας ντουλάπα και να αδειασω την ντουλάπα του "παιδικού"... Ουφ κουράστηκα :-(


Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!

Μπηκα στην 32η :)

Και τα νευρα μου τσαταλια! χαχα! Βοηθαει πολυ ο συζυγος σε αυτο! χαχα!

Πηγα λοιπον στο ΙΚΑ σημερα για να παραλαβω αυτο το εντυπο για τις βεβαιωσεις για το επιδομα κυοφοριας. Για πειτε κοριτσια ... γιατι κατι θα ξεχνουσα να ρωτησω ... Η ΠΗΤ ειναι η 56η ημερα ή 57η; Πως μετραμε;

Τελικα ευτυχως ειμαι ασφαλισμενη απο τις αρχες του μηνα οποτε ολα πανε κανονικα στο θεμα με την υποβολη των δικαιολογητικων για το επιδομα και τις ημερομηνιες ...

Τωρα να δω σε τι γιατρο θα παω ... συμβεβλημενο με τον ΕΟΠΥΥ ή σε ΙΚΑ ...

Κατα τα αλλα 2η μερα που δεν βλεπω ηλιο ... αν και δεν εχει κρυο ... νομιζω οτι αρχισα να ζεσταινομαι! χαχα!

Οσο για τον Γιωσαφατ, ειναι το πρωτο δικο του βιβλιο που διαβαζω και μπορω να πω οτι μου κρατα το ενδιαφερον αρκετα ... 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια!

Ανά περιόδους είμαι και εγώ βιβλιοφάγος, αυτή την περίοδο όχι και τόσο!

Επιπλέον ενώ @mamsof έπλεκα με μανία μέχρι το Γενάρη  (έμαθα πλέξιμο τον τελευταίο χρόνο) το έχω αφήσει λίγο!

Ευελπιστώ από βδομάδα που σταματάω τη δουλειά να μπορέσω να ασχοληθώ περισσότερο με τα χόμπι μου γιατί μου έχει λείψει η διαδικασία! :)

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γεια σας κορίτσια εγώ σήμερα έτρεξα στα ΚΕΠ και πήγα και στο δημαρχείο Μάζεψα όλα τα χαρτιά που χρειάζονται  για τη δήλωση του παιδιού (με το καλό)....ησύχασα και από αυτό δηλαδή!για να μπουν και αυτά στη βαλίτσα και να τα έχω και αυτά τακτοποιημένα. Αυτό που πρέπει να κάνω τώρα είναι μία γενική το σπίτι μου για να δω ...

θα βρω το το κουράγιο??? Κορίτσια εσείς ξεσήκωσατε το σπίτι ?θα βγάλετε τα χάλια ακόμα?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! @mamSof μετράς 56 μέρες χωρίς να υπολογίσεις την ημέρα της ΠΗΤ μου είπαν εμένα στο τηλέφωνο άρα η ΠΗΤ είναι η 57η...  @Melody90 εμείς τα σηκωσαμε τα χαλιά την μεγάλη εβδομάδα γτ έφυγε ο άντρας μου μετά το Πάσχα, μόνο στην κρεβατοκαμαρα το έχω ακόμα... 

  • Μου αρέσει 1

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 17 λεπτά , KarMar84 είπε:

Καλησπέρα! @mamSof μετράς 56 μέρες χωρίς να υπολογίσεις την ημέρα της ΠΗΤ μου είπαν εμένα στο τηλέφωνο άρα η ΠΗΤ είναι η 57η...  @Melody90 εμείς τα σηκωσαμε τα χαλιά την μεγάλη εβδομάδα γτ έφυγε ο άντρας μου μετά το Πάσχα, μόνο στην κρεβατοκαμαρα το έχω ακόμα... 

Ναι ε?αχ θα σκάσω! πρέπει κ εγώ να τα κάνω αυτά!να τελειώνω!

Link to comment
Share on other sites

@mamSof μετράς 56 μέρες από την προηγούμενη της ΠΗΤ! εμένα η ΠΗΤ είναι 2/06 και μετρησε απο 01/06, 31/05 κλπ 56 μέρες!

@Melody90 στο δημαρχείο γιατί; όλα από τα ΚΕΠ δεν μπορούμε να τα βγάλουμε;; κι εγω πρεπει να ασχοληθω αυτη την εβδομαδα...

 

εγω εχω βαρυνει πολυ κ δεν μπορω να τα κανω ολα...ευτυχως εχω βοηθεια..αλλα και παλι..το χαλι δε το χω σηκωσει ακομα.θα δούμε!! 

προς ωρας τελειωσα με τα ρουχα και τις πετσετες και τ;α σεντονια πλυσιμο σιδερωμα...:/


tt1dc2c4

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 22 λεπτά , Melody90 είπε:

Ναι ε?αχ θα σκάσω! πρέπει κ εγώ να τα κάνω αυτά!να τελειώνω!

Μη σκας καθόλου, αυτό ήταν το τελευταίο για μένα αν σκεφτείς ότι τα μόνα μέρη του σπιτιού που είναι σε τάξη είναι η κουζίνα και το μπάνιο (και τα χαλιά που σηκωθηκαν), σε όλο το υπόλοιπο σπίτι γίνεται χαμουλης από την ανακαίνιση και προσπαθώ τσουκου τσουκου να βάλω μια τάξη... Και σαφώς δεν έχω ψωνίσει τπτ απολύτως ακόμα για το μωρό, ζηλεύω όσες τα έχετε ήδη πλυμενα και σιδερωμενα!! 


Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...