Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανούλες Ιουνίου 2018


Recommended Posts

Καλησπέρα κοριτσάρες! Έχω ερωτήσεις 

1ον. Τι είναι η πράξη προσδιορισμού επωνυμου; στην κόρη μου δενβθυμαμαι να ζητήθηκε κάτι τέτοιο.  Έχω σκοπό αυτές τις μέρες να πάω σε κεπ για το πιστ. Οικ. Κατ.  Την ληξ.πραξ.γαμου την έχω.  Εκτός από αυτά τα δύο τι άλλο χρειάζεται; 

2ον. @katsif έχω μια απορία,  στον υπέρηχο δεν έχεις καταλάβει από μόνη σου αν είναι αγόρι ή κοριτσι; εδώ στον γιο μου πάντως ξεχωρίζει μια τσουτσου ΝΑ με το συμπάθιο αχαχαχα 

3ον. @mamSof οι πόνοι στα κωλομερια μας νομίζω είναι επειδή ανοίγει η λεκάνη μας.  Προσωπικά μου πέρασε. 

4ον. Αύριο θα κάνω κι εγώ doppler  και θα σας στείλω!!

Βαλίτσα δεν έχω φτιάξει.  Χαρτιά δεν έχω μαζέψει ρούχα δεν έχω πάρει... Νομίζω πρέπει να αρχίσω κι εγώ. Το μόνο που πήρα εινσι καρότσι και κάθισμα αυτοκινήτου. Και για μένα 2-3 σουτιενακια (στα oysho έχει ωραία σεξουλιαρικα χωρίς μπανελα που βολεύουν στον θηλασμό) και μια μπλούζα και σορτς για μαιευτήριο. 

 


yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 ώρα πρίν, evaki_ είπε:

@katsif κι εμένα μέσα σε μια εβδομάδα έχει φτάσει απέναντι η κοιλιά... πλέον για ξύρισμα δε βλέπω και επίσημα!!!

@Melody90 ευχαριστώ για την ενημέρωση"!! Μήπως ξέρει καμία αν δεν έχεις την πράξη προσδιορισμού επωνύμου (επειδή δεν έχω ιδέα αν θα καταφέρω να βρω το χαρτί μέσα στο χαμό) αν μπορείς να πάρεις απο την εκκλησία ή από το ληξιαρχείο αντίγραφο;;; είχα την αίσθηση οτι αρκεί η ληξιαρχική πράξη γάμου γιατί αναγράφεται αλλά θα ρωτήσω στο μαιευτήριο κιόλας..

 

Εγώ κορίτσια τα χρειάστηκα.. είχα doppler με το γιατρό μετά από 1 μήνα..και έχει πάρει 1,3 κιλά το μωρό..είναι στα ανώτατα όρια και έτρεχα άρον άρον για καμπύλη ζαχάαρου γιατί πήρα και άλλα 3 κιλά αυτό το μήνα..ευτυχώς τα αποτελέσματα της καμπύλης δείχνουν οτι δεν έκανα διαβήτη κύησης αλλά πρέπει να ακολουθήσω αυστηρή διατροφή μέχρι τέλους.. με μάλωσε ο γιατρός και μου είπε και τελείως κομμένο το αλάτι επίσημα..ελπίζω να πάνε όλα καλά απο δω και πέρα.. έχω αγχωθεί και με τα γραφειοκρατικά του μαιευτηρίου όπως αυτό με το Επώνυμο γτ δεν έχω ιδέα που το χω βάλει το χαρτί..

Επίσης έχω αρχίσει και ζεσταίνομαι και σκάω!! Δε θέλω να φαντάζομαι τι τραβάνε όσες κυοφορούν μέσα στο καλοκαίρι...απαπα..

@Aggeliki22 μαζί είμαστε!!! δεν ξέρω κατά πόσον ισχύει αυτό με το χώρο..αλλά φαντάζομαι οτι δεν θα έλεγαν από 0 μηνών κατάλληλα αν υπήρχε πρόβλημα..μπάρα ασφαλείας δεν έχει στο πλάι; 

Κανονικο κρεβατακι ειναι για μωρα αλλα ειναι αυτα τα πολυμορφικα που επιτα αλλαζεις το στρωμα βαζεις ενα πιο μεγαλο και βγαζεις τα καγκελα....τωρα τ να πω

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Farmakotriftena είπε:

Καλησπέρα κοριτσάρες! Έχω ερωτήσεις 

1ον. Τι είναι η πράξη προσδιορισμού επωνυμου; στην κόρη μου δενβθυμαμαι να ζητήθηκε κάτι τέτοιο.  Έχω σκοπό αυτές τις μέρες να πάω σε κεπ για το πιστ. Οικ. Κατ.  Την ληξ.πραξ.γαμου την έχω.  Εκτός από αυτά τα δύο τι άλλο χρειάζεται; 

2ον. @katsif έχω μια απορία,  στον υπέρηχο δεν έχεις καταλάβει από μόνη σου αν είναι αγόρι ή κοριτσι; εδώ στον γιο μου πάντως ξεχωρίζει μια τσουτσου ΝΑ με το συμπάθιο αχαχαχα 

3ον. @mamSof οι πόνοι στα κωλομερια μας νομίζω είναι επειδή ανοίγει η λεκάνη μας.  Προσωπικά μου πέρασε. 

4ον. Αύριο θα κάνω κι εγώ doppler  και θα σας στείλω!!

Βαλίτσα δεν έχω φτιάξει.  Χαρτιά δεν έχω μαζέψει ρούχα δεν έχω πάρει... Νομίζω πρέπει να αρχίσω κι εγώ. Το μόνο που πήρα εινσι καρότσι και κάθισμα αυτοκινήτου. Και για μένα 2-3 σουτιενακια (στα oysho έχει ωραία σεξουλιαρικα χωρίς μπανελα που βολεύουν στον θηλασμό) και μια μπλούζα και σορτς για μαιευτήριο. 

 

Κοίτα το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να πάρεις τηλέφωνο στο ληξιαρχείο του Δήμου που θα δηλώσεις το παιδί. Π.χ εγώ θα γεννήσω στο γένεσις στη Θεσσαλονίκη και πρέπει να δηλώσω το παιδί μου στο ληξιαρχείο του Δήμου Πυλαίας Θεσσαλονίκης. Και μπορείς να τους πεις ότι δεν έχεις αυτό το χαρτί Και τώρα τι μπορείς να κάνεις. Το Ληξιαρχείο Πυλαίας το ζητάει!εμένα αυτό το χαρτί μου το δώσανε όταν παντρεύτηκα εκεί υπογράψαμε με τον άντρα μου ότι τα παιδιά που θα κάνουμε Θα έχουν το επίθετο του πατέρα τους. Και τώρα που τα έκανα αυτά τα χαρτιά μου είπαν στο δημαρχείο της Κατερίνης τουλάχιστον (εκεί ειναι  το ληξιαρχείο σε μας)ότι αυτό δεν στο βγάζουν καινούργιο φωτοαντίγραφο από αυτό έχεις ένα γνήσιο και απλά βγάζεις φωτοτυπίες. Απλά  το πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης και και την ληξιαρχική πράξη γάμου τα θέλουν φρέσκα! Το πολυ τριών μηνών μου είπανε! Και μετά το ΑΜΚΑ και το ΑΦΜ και των δυο σας. Σε ένα εκκαθαριστικό εφορίας φαίνεται..

On 16/4/2018 at 2:05 ΜΜ, evaki_ είπε:

@mamSof μετράς 56 μέρες από την προηγούμενη της ΠΗΤ! εμένα η ΠΗΤ είναι 2/06 και μετρησε απο 01/06, 31/05 κλπ 56 μέρες!

@Melody90 στο δημαρχείο γιατί; όλα από τα ΚΕΠ δεν μπορούμε να τα βγάλουμε;; κι εγω πρεπει να ασχοληθω αυτη την εβδομαδα...

 

εγω εχω βαρυνει πολυ κ δεν μπορω να τα κανω ολα...ευτυχως εχω βοηθεια..αλλα και παλι..το χαλι δε το χω σηκωσει ακομα.θα δούμε!! 

προς ωρας τελειωσα με τα ρουχα και τις πετσετες και τ;α σεντονια πλυσιμο σιδερωμα...:/

Σόρρυ evaki_είναι το ληξιαρχείο ουσιαστικά που στεγάζεται στο δημαρχείο, από τα ΚΕΠ Με στείλανε εκεί και αυτό μόνο για τη ληξιαρχική πράξη γάμου...το πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης πήρα από τα ΚΕΠ.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

@iwanna24 τελεια τα νεα σου.αρα τωρα θα χαρεις και βολτουλες...

εγω μια χαρα.με τις αγορες ασχολουμαι.προσπαθω να οργανωθω να αγορασω μονο τα απαραιτητα γιατι δεν εχω τιποτα.αλλα οταν μπαινω στα μαγαζια χανομαι.ειναι ολα τοσο ωραια και καταληγω να χαζευω λιγο απ´ολα και μετα κουραζομαι...

και φυσικα ανυπομονω για το επομενο ραντεβου με τον μπεμπη μου.

ντοπλερ ποτε θα κανεις;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Melody90 είπε:

 αυτό δεν στο βγάζουν καινούργιο φωτοαντίγραφο από αυτό έχεις ένα γνήσιο και απλά βγάζεις φωτοτυπίες.

Ναι θυμάμαι που είχαμε αναφέρει στον γάμο για το επίθετο των παιδιών αλλά δε θυμάμαι στην κόρη μου να ζητήθηκε.  Θα ψάξω στα χαρτιά του γάμου να το βρω !

Ααα και την ληξ.πρ γάμου τη θέλουν φρεσκια; λες και μπορεί να άλλαξε κάτι από εκείνη τη μέρα του γάμου.... Το πιστ  οικ. Κατ. Το καταλαβαίνω να το θέλουν φρέσκο.  Θα πάω στο δήμο να ρωτήσω. 

Εντωμεταξύ κορίτσια δεν έχω χειρότερο απ το να μπλέκω με δημόσιες υπηρεσίες.  9/10 είναι αγενεστατοι συν την ορθοστασία...

Προχθές που ήμουν για μια δουλειά στο φαρμ. σύλλογο,  τα ειδα όλα. Ήμουν κοντά μια ώρα όρθια. 


yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα! @Farmakotriftena γενικά όλα τα δημόσια έγγραφα πρέπει να έχουν εκδοθεί εντός τριμήνου και όντως την ληξιαρχικη πράξη γάμου την παίρνεις από το ληξιαρχειο του δήμου που δηλωθηκε...αν δεν μπορείς να πας σε εκείνο τον Δήμο (π.χ. έγινε ο γάμος στο χωριό σου και εσύ τώρα μένεις Αθήνα) κάνεις μια αίτηση και στην στέλουν μεσω κεπ...επίσης σημασία έχει ο πρώτος γάμος...τι θελω να πω? εγώ για παράδειγμα παντρεύτηκα με πολιτικό και αργότερα έκανα και θρησκευτικό...ληξιαρχικη πράξη γάμου από το δημαρχείο που έγινε ο πολιτικός πήρα...αυτός μετράει μου είπαν και όχι ο θρησκευτικός που ακολούθησε...μακάρι να μην ταλαιπωρηθεις!!όχι τπτ άλλο μας βγαίνει και εμάς που δουλεύουμε στον ευρύτερο δημόσιο τομέα το όνομα και πίστεψε με δεν είμαστε όλοι έτσι αγενείς :)

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Farmakotriftena είπε:

Ναι θυμάμαι που είχαμε αναφέρει στον γάμο για το επίθετο των παιδιών αλλά δε θυμάμαι στην κόρη μου να ζητήθηκε.  Θα ψάξω στα χαρτιά του γάμου να το βρω !

Ααα και την ληξ.πρ γάμου τη θέλουν φρεσκια; λες και μπορεί να άλλαξε κάτι από εκείνη τη μέρα του γάμου.... Το πιστ  οικ. Κατ. Το καταλαβαίνω να το θέλουν φρέσκο.  Θα πάω στο δήμο να ρωτήσω. 

Εντωμεταξύ κορίτσια δεν έχω χειρότερο απ το να μπλέκω με δημόσιες υπηρεσίες.  9/10 είναι αγενεστατοι συν την ορθοστασία...

Προχθές που ήμουν για μια δουλειά στο φαρμ. σύλλογο,  τα ειδα όλα. Ήμουν κοντά μια ώρα όρθια. 

Καλημέρα κορίτσια.... Άσε αυτές υπηρεσίες είναι μόνο να μας τυραννάνε.katrin*μην το πάρεις προσωπικά:-)... Και εσύ μην τυραννιέσαι όταν θα βλέπεις πολύ κόσμο θα ρωτάς αν μπορείς να περάσεις μπροστά στο κάτω-κάτω είσαι με την κοιλιά τούρλα!!! Εγώ προχθές που ήμουνα στα ΚΕΠ ήταν ένας τύπος που ήταν βιαστικός ήθελε να μου φάει τη σειρά Το μόνο που έκανα το στραβοκοίταξα και του είπα "με βλέπετε που Κοντεύω να γεννήσω έτσι?"από την ντροπή του δεν ήξερε από πού να φύγει! Άντε τώρα γιατί τα ισοπεδώσαμε όλα! Και όταν θα βλέπεις καρέκλες που κάθονται άλλοι θα ζητάς πολύ ευγενικά αν μπορείς και εσύ να κάτσεις και ας σηκωθεί ο άντρας ο πενηντάρης δεν θα πάθει τίποτα.ολόκληρο άνθρωπο κουβαλάμε στην κοιλιά!Ουφ τα είπα κ ηρέμησα τωρα;-) άσχετο τώρα κορίτσια έχω την Παρασκευή καρδιοτοκογράφημα στην κλινική και μετά επίσκεψη στο γιατρό αγχώθηκα λίγο Ελπίζω να είναι όλα καλά Θέλω πολύ να μάθω και ποσο ζυγίζει ο γιος μου!αλλά δεν θέλω να μάθω εγώ πόσο ζυγίζω σίγουρα έχω βάλει κιλά θα με μαλώσει πάλι ο γιατρός:-(

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, Elena** είπε:

@iwanna24 τελεια τα νεα σου.αρα τωρα θα χαρεις και βολτουλες...

εγω μια χαρα.με τις αγορες ασχολουμαι.προσπαθω να οργανωθω να αγορασω μονο τα απαραιτητα γιατι δεν εχω τιποτα.αλλα οταν μπαινω στα μαγαζια χανομαι.ειναι ολα τοσο ωραια και καταληγω να χαζευω λιγο απ´ολα και μετα κουραζομαι...

και φυσικα ανυπομονω για το επομενο ραντεβου με τον μπεμπη μου.

ντοπλερ ποτε θα κανεις;

Καλημερα.

Ντοπλερ εχω τελος του μηνα...27 νομιζω ή 28...δεν θυμαμαι :oops:

Αργω εγω ακομη...ΠΗΤ εχω 1η Ιουλιου αλλα δεν νομιζω να φτασω καν 20 Ιουνιου. Εσυ?

  • Μου αρέσει 1

fH1Pp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια!

Τελικα λυθηκε το θεμα μου με την ασφαλιση ... εχω απο 1/4 τελικα ... 10 μερες μεσα στον Μαρτη μονο εμεινα ανασφαλιστη ευτυχως ... Τακτοποιησα και την ασφαλιση του εμμεσου μελου- τεκνου και ολα καλα ... Παντως στο ΙΚΑ που πηγα αυτες τις μερες και μια φορα στο ταχυδρομειο  πριν κανενα μηνα ... με εξυπηρετησαν λογω εγκυμοσυνης! Ακομη και στο σουπερ μαρκετ μια κυρια με ειχε βοηθησει ... και τωρα τελευταια μου μετεφερε τα ψωνια ενας υπαλληλος μεχρι το ανσανσερ ... βεβαια μενα απεναντι :) 

Πολυ χαρτι και πολυ μπερδεμα βρε κοριτσια με την δηλωση της γεννησης του τεκνου! Την αλλη φορα δεν ειχα ασχοληθει καθολου! Κι εμεις εχουμε δηλωμενο τον γαμο στην Μυτιληνη ... Παντως που ρωτησα για το νεο μωρο για να μπει στο βιβλιαριο του ΙΚΑ χρειαζονται απλα 3 αντιγραφα και θεωρω και το προτοτυπο απο την ληξιαρχικη πραξη γεννησης και το δικο μου βιβλιαριο και των προστατευομενων μελων και μια υπευθυνη δηλωση οτι ο πατερας επιτρεπει να τα βαλω στο δικο μου βιβλιαριο ... που ο καλος μου αφου θα παει αυτος να κανει την εργασια θα την υπογραψει εκει. Μετα για το επιδομα τοκετου αν παει αλλος χρειαζονται και εξουσιοδοτηση ...

Θα διαβασω ξανα προσεκτικα τι χρειαζεται για την δηλωση της γεννησης και θα επανερθω με τυχον αποριες ...

Νομιζω οτι καλοκαιριασε πια! Σημερα θα φορεσω λεω τις εσπαντριγες μου! Χρειαζεται πια να μαζεψω τα χειμωνιατικα ... τα δικα μου ... οχι ομως τα μακρυμανικα ακομη ... ή ισως να αφησω κατω τα πιο λεπτα και τις ζακετες ... Εβαλα και το πρωτο πλυντηριο με τα μωρουδιακα ... Ναι ναι θυμηθηκα να παρω απορρυπαντικο! Προδερμα πηρα τελικα ... και μαλακτικο ... μετα θα τα χωσω και στο στεγνωτηριο και θα δω τι θα μας κανει :) μπορει να μπασει κανενα! χαχα! Δεν σιδερωνω! Αν οταν ερθει η πεθερα μου θελει να σιδερωσει ... καλοδεχουμενη η βοηθεια :) Νομιζω οτι απο αυτα που εχω ως τωρα θα βαλω ακομη ενα πλυντηριο και τελος ... Θα παμε και στο εξοχικο να δω τι θα παρω απο τα ρουχα του γιου ... το τελευταιο πλυντηριο θα ειναι εκεινο ... και τελος! Μετα να δω που θα τα βαλω ... Μαλλον αυτα που ειναι 0-3 θα κρατησω εξω ... Το κακο ειναι οτι απο αυτα που μας εχουν δωσει (μια φιλη της θειας μου ή κατι τετοιο ... σε μενα η θεια μου μου τα εδωσε ... εχουν κοψει σχεδον ολα τα ταμπελακια και δεν μπορω να καταλαβω για ποια ηλικια ειναι ....) Χρειαζεται τωρα να τα συγκρινω ... και ποσο βαριεμαι ... Η νυφη μου για τον ανηψιο το κανει αυτο γιατι ειναι τσιλιμπιθρας και καποια του δικου μου τους ειναι μεγαλα ... Πολυ εκνευριζομαι οταν κοβουν τα ταμπελακια! Το εκανε και η πεθερα μου σε αυτα που ειχε φερει οταν γεννηθηκε ο γιος μου! Και πηγε να κοψει και αλλα απο τα δικα μου ... σιδερωνε και λεει ... Α! που ειναι το ψαλιδι να κοψουμε την ετικετα ... Σκεφτομαι κι εγω ... Το επλυνα με την ετικετα! Αμαν! Εκανα κι αλλη βλακεια; Οταν βεβαια καταλαβα οτι ηθελε να κοψει το ταμπελακι, της εξηγησα οτι αυτα τα χρειαζομαστε για να ξερουμε για τι ηλικια ειναι το ρουχακι για το μωρο και πως θα το μεταχειριστουμε σε πλυσιμο κτλ ... και πρεπει να συνηθισει τα ταμπελακια! Να μην γινει σαν την ιδια ή τον μπαμπα μου! Καλα το πηρε :)

Σε καμια ωρα θα παω να παρω τον μικρο απο το σχολειο ... Και το απογευμα εχω το 4ο μαθημα ανωδυνου τοκετου κτλ ... το 3ο ειπαμε οτι το εχασα ... αλλα δεν εχω διαβασει τις ασκησεις ... η αληθεια ειναι φτου φτου οτι μονο καπου μεσα στον Φεβρουαριο ειχα κατι ενοχλητικους πονους στην μεση κτλ και ειχα αγχωθει για ισχιαλγια ... αλλα περασε ... οποτε ο χαζος καιρος ηταν! Τωρα μονο νιωθω μια μικρη δυσφορια οταν ξαπλωνω ανασκελα ... φυσιολογικο βεβαια ... αλλα δεν ειναι τοσο ενοχλητικο οσο ηταν στον γιο ....

Παλι πολλα εγραψα ... αλλα σε ποιον να πω κι εγω τις σκεψεις μου αν οχι σε σας που περναμε πανω κατω τα ιδια ... για να με καταλαβετε λιγο :)

 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, iwanna24 είπε:

Καλημερα.

Ντοπλερ εχω τελος του μηνα...27 νομιζω ή 28...δεν θυμαμαι :oops:

Αργω εγω ακομη...ΠΗΤ εχω 1η Ιουλιου αλλα δεν νομιζω να φτασω καν 20 Ιουνιου. Εσυ?

Α μια χαρα.σε 10 μερες δηλαδη.

εγω εχω ραντεβου για υπερυχο αρχες μαιου οπου θα μου πει για το ντοπλερ.εχω ακομα κι εγω...

εγω πητ 30/6.και νομιζα οτι μονο εγω ημουν η τελευταια...

ανυπομονω να περασουν οι εβδομάδες...

χιχιχι ειμαι λιγο ανυπομονη :P

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 1 λεπτό , Elena** είπε:

Α μια χαρα.σε 10 μερες δηλαδη.

εγω εχω ραντεβου για υπερυχο αρχες μαιου οπου θα μου πει για το ντοπλερ.εχω ακομα κι εγω...

εγω πητ 30/6.και νομιζα οτι μονο εγω ημουν η τελευταια...

ανυπομονω να περασουν οι εβδομάδες...

χιχιχι ειμαι λιγο ανυπομονη :P

Χαχαχαχ...εγω να δειιιις.

Δεν θελω αλλο να ειμαι εγκυοοοος.

Να ξυπνουσα και να χαν περασει 2 μηνες. Πραγματικα κουραστικη και βαρετη περιοδος...και γω νομιζω οτι μου κλεισε νωρις ντοπλερ αλλα κατι θα ξερει...εχω γινει και ενα βαρελακι...ολο τρωω και τρωω...ειπα απο βδομαδα τελος τα καθημερινα παγωτα :oops:

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

fH1Pp2.png

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, katrin* είπε:

Καλημέρα! @Farmakotriftena γενικά όλα τα δημόσια έγγραφα πρέπει να έχουν εκδοθεί εντός τριμήνου και όντως την ληξιαρχικη πράξη γάμου την παίρνεις από το ληξιαρχειο του δήμου που δηλωθηκε...αν δεν μπορείς να πας σε εκείνο τον Δήμο (π.χ. έγινε ο γάμος στο χωριό σου και εσύ τώρα μένεις Αθήνα) κάνεις μια αίτηση και στην στέλουν μεσω κεπ...επίσης σημασία έχει ο πρώτος γάμος...τι θελω να πω? εγώ για παράδειγμα παντρεύτηκα με πολιτικό και αργότερα έκανα και θρησκευτικό...ληξιαρχικη πράξη γάμου από το δημαρχείο που έγινε ο πολιτικός πήρα...αυτός μετράει μου είπαν και όχι ο θρησκευτικός που ακολούθησε...μακάρι να μην ταλαιπωρηθεις!!όχι τπτ άλλο μας βγαίνει και εμάς που δουλεύουμε στον ευρύτερο δημόσιο τομέα το όνομα και πίστεψε με δεν είμαστε όλοι έτσι αγενείς :)

Αχαχαχαχα η πλειοψηφία είναι αγενείς αλλά υπάρχουν και εξαιρέσεις! Έχω φιλο που δουλεύει στην εφορία και μου λέει "ξέρεις τι είναι να έχεις κάθε μέρα τους γέρους που έρχονται μόνο και μόνο για να κάνουν καβγά;;

Σ ευχαριστω για τις πληροφορίες! Το άλλο χαρτί που γράφτηκε ότι χρειάζεται  (πράξη προσδιορισμού επώνυμου) Μήπως γνωρίζεις κάτι παραπάνω γι'αυτο; δλδ σε περίπτωση που δεν το βρω στα χαρτιά μου,  ξέρεις τι γίνεται;

5 ώρες πρίν, Melody90 είπε:

Καλημέρα κορίτσια.... Άσε αυτές υπηρεσίες είναι μόνο να μας τυραννάνε.katrin*μην το πάρεις προσωπικά:-)... Και εσύ μην τυραννιέσαι όταν θα βλέπεις πολύ κόσμο θα ρωτάς αν μπορείς να περάσεις μπροστά στο κάτω-κάτω είσαι με την κοιλιά τούρλα!!! Εγώ προχθές που ήμουνα στα ΚΕΠ ήταν ένας τύπος που ήταν βιαστικός ήθελε να μου φάει τη σειρά Το μόνο που έκανα το στραβοκοίταξα και του είπα "με βλέπετε που Κοντεύω να γεννήσω έτσι?"από την ντροπή του δεν ήξερε από πού να φύγει! Άντε τώρα γιατί τα ισοπεδώσαμε όλα! Και όταν θα βλέπεις καρέκλες που κάθονται άλλοι θα ζητάς πολύ ευγενικά αν μπορείς και εσύ να κάτσεις και ας σηκωθεί ο άντρας ο πενηντάρης δεν θα πάθει τίποτα.ολόκληρο άνθρωπο κουβαλάμε στην κοιλιά!Ουφ τα είπα κ ηρέμησα τωρα;-) άσχετο τώρα κορίτσια έχω την Παρασκευή καρδιοτοκογράφημα στην κλινική και μετά επίσκεψη στο γιατρό αγχώθηκα λίγο Ελπίζω να είναι όλα καλά Θέλω πολύ να μάθω και ποσο ζυγίζει ο γιος μου!αλλά δεν θέλω να μάθω εγώ πόσο ζυγίζω σίγουρα έχω βάλει κιλά θα με μαλώσει πάλι ο γιατρός:-(

Εμενα αυτο που με ξεπερνάει είναι πως  πολλές φορές στο σούπερ μάρκετ θα βρεθεί ένας ηλίθιος που επειδή έχει 3πραγματα κι εγώ 5 θα έρθει θα χωθεί μπροστά μου,  και θα μου γνέψει με απόλυτη βεβαιότητα του στιλ "περναω γιατί έχω μόνο αυτά!!!" Και η ηλίθια δε μιλάω γιατί συνήθως είναι γέροι. Ομως τον επόμενο που θα μου κάνει τον περιμένω πως και πως!

  • Μου αρέσει 1

yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, mamSof είπε:

Καλημερα κοριτσια!

Τελικα λυθηκε το θεμα μου με την ασφαλιση ... εχω απο 1/4 τελικα ... 10 μερες μεσα στον Μαρτη μονο εμεινα ανασφαλιστη ευτυχως ... Τακτοποιησα και την ασφαλιση του εμμεσου μελου- τεκνου και ολα καλα ... Παντως στο ΙΚΑ που πηγα αυτες τις μερες και μια φορα στο ταχυδρομειο  πριν κανενα μηνα ... με εξυπηρετησαν λογω εγκυμοσυνης! Ακομη και στο σουπερ μαρκετ μια κυρια με ειχε βοηθησει ... και τωρα τελευταια μου μετεφερε τα ψωνια ενας υπαλληλος μεχρι το ανσανσερ ... βεβαια μενα απεναντι :) 

Πολυ χαρτι και πολυ μπερδεμα βρε κοριτσια με την δηλωση της γεννησης του τεκνου! Την αλλη φορα δεν ειχα ασχοληθει καθολου! Κι εμεις εχουμε δηλωμενο τον γαμο στην Μυτιληνη ... Παντως που ρωτησα για το νεο μωρο για να μπει στο βιβλιαριο του ΙΚΑ χρειαζονται απλα 3 αντιγραφα και θεωρω και το προτοτυπο απο την ληξιαρχικη πραξη γεννησης και το δικο μου βιβλιαριο και των προστατευομενων μελων και μια υπευθυνη δηλωση οτι ο πατερας επιτρεπει να τα βαλω στο δικο μου βιβλιαριο ... που ο καλος μου αφου θα παει αυτος να κανει την εργασια θα την υπογραψει εκει. Μετα για το επιδομα τοκετου αν παει αλλος χρειαζονται και εξουσιοδοτηση ...

Θα διαβασω ξανα προσεκτικα τι χρειαζεται για την δηλωση της γεννησης και θα επανερθω με τυχον αποριες ...

Νομιζω οτι καλοκαιριασε πια! Σημερα θα φορεσω λεω τις εσπαντριγες μου! Χρειαζεται πια να μαζεψω τα χειμωνιατικα ... τα δικα μου ... οχι ομως τα μακρυμανικα ακομη ... ή ισως να αφησω κατω τα πιο λεπτα και τις ζακετες ... Εβαλα και το πρωτο πλυντηριο με τα μωρουδιακα ... Ναι ναι θυμηθηκα να παρω απορρυπαντικο! Προδερμα πηρα τελικα ... και μαλακτικο ... μετα θα τα χωσω και στο στεγνωτηριο και θα δω τι θα μας κανει :) μπορει να μπασει κανενα! χαχα! Δεν σιδερωνω! Αν οταν ερθει η πεθερα μου θελει να σιδερωσει ... καλοδεχουμενη η βοηθεια :) Νομιζω οτι απο αυτα που εχω ως τωρα θα βαλω ακομη ενα πλυντηριο και τελος ... Θα παμε και στο εξοχικο να δω τι θα παρω απο τα ρουχα του γιου ... το τελευταιο πλυντηριο θα ειναι εκεινο ... και τελος! Μετα να δω που θα τα βαλω ... Μαλλον αυτα που ειναι 0-3 θα κρατησω εξω ... Το κακο ειναι οτι απο αυτα που μας εχουν δωσει (μια φιλη της θειας μου ή κατι τετοιο ... σε μενα η θεια μου μου τα εδωσε ... εχουν κοψει σχεδον ολα τα ταμπελακια και δεν μπορω να καταλαβω για ποια ηλικια ειναι ....) Χρειαζεται τωρα να τα συγκρινω ... και ποσο βαριεμαι ... Η νυφη μου για τον ανηψιο το κανει αυτο γιατι ειναι τσιλιμπιθρας και καποια του δικου μου τους ειναι μεγαλα ... Πολυ εκνευριζομαι οταν κοβουν τα ταμπελακια! Το εκανε και η πεθερα μου σε αυτα που ειχε φερει οταν γεννηθηκε ο γιος μου! Και πηγε να κοψει και αλλα απο τα δικα μου ... σιδερωνε και λεει ... Α! που ειναι το ψαλιδι να κοψουμε την ετικετα ... Σκεφτομαι κι εγω ... Το επλυνα με την ετικετα! Αμαν! Εκανα κι αλλη βλακεια; Οταν βεβαια καταλαβα οτι ηθελε να κοψει το ταμπελακι, της εξηγησα οτι αυτα τα χρειαζομαστε για να ξερουμε για τι ηλικια ειναι το ρουχακι για το μωρο και πως θα το μεταχειριστουμε σε πλυσιμο κτλ ... και πρεπει να συνηθισει τα ταμπελακια! Να μην γινει σαν την ιδια ή τον μπαμπα μου! Καλα το πηρε :)

Σε καμια ωρα θα παω να παρω τον μικρο απο το σχολειο ... Και το απογευμα εχω το 4ο μαθημα ανωδυνου τοκετου κτλ ... το 3ο ειπαμε οτι το εχασα ... αλλα δεν εχω διαβασει τις ασκησεις ... η αληθεια ειναι φτου φτου οτι μονο καπου μεσα στον Φεβρουαριο ειχα κατι ενοχλητικους πονους στην μεση κτλ και ειχα αγχωθει για ισχιαλγια ... αλλα περασε ... οποτε ο χαζος καιρος ηταν! Τωρα μονο νιωθω μια μικρη δυσφορια οταν ξαπλωνω ανασκελα ... φυσιολογικο βεβαια ... αλλα δεν ειναι τοσο ενοχλητικο οσο ηταν στον γιο ....

Παλι πολλα εγραψα ... αλλα σε ποιον να πω κι εγω τις σκεψεις μου αν οχι σε σας που περναμε πανω κατω τα ιδια ... για να με καταλαβετε λιγο :)

 

Κι εγώ όταν ήταν να βγάλω  βιβλιάριο στην κόρη μου δε θυμάμαι να ταλαιπωρηθηκα.  Αλλά είμαστε σε άλλο ταμείο  (ΤΣΑΥ) τώρα όμως έχουν γίνει όλα ένα και φοβάμαι για το μπάχαλο που ίσως συναντήσω.  Θα πάρω να μάθω. 

Όσο για τις ετικέτες κι εγώ τις κόβω!! Μπορεί να κάνουν ερεθισμό στο δέρμα.  Ειδικά σε δέρμα μωρού.   Εδώ ενοχλούν εμένα.  Ειδικά όταν κολλάει στο δέρμα μου η ετικέτα δεν το μπορώ!!

1 hour ago, iwanna24 είπε:

Χαχαχαχ...εγω να δειιιις.

Δεν θελω αλλο να ειμαι εγκυοοοος.

Να ξυπνουσα και να χαν περασει 2 μηνες. Πραγματικα κουραστικη και βαρετη περιοδος...και γω νομιζω οτι μου κλεισε νωρις ντοπλερ αλλα κατι θα ξερει...εχω γινει και ενα βαρελακι...ολο τρωω και τρωω...ειπα απο βδομαδα τελος τα καθημερινα παγωτα :oops:

Κορίτσια χαίρομαι που δεν ειμαι η μοναδική που γκρινιάζω ότι θέλω να γεννήσω.  Ονειρεύομαι σήμερα στο doppler  να μου πει ο εμβρυολογο ότι το βάρος του μωρού είναι ιδανικότερο και το μωρό μια χαρά αλλά πρέπει να πάω να γεννήσω  μουαχαχα (φαντασία είναι αυτή και καλπάζει)

  • Χαχα 1

yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

On 10/13/2017 at 11:37 AM, chrimai said:

κοντά είμαστε κορίτσια....εγώ πάλι δεν νιώθω τίποτα και σκέφτομαι να πάω για υπέρηχο νωρίτερα να δώ τι γίνεται....γιατί 7η εβδομάδα μπαίνω στις 23/10

 

@Farmakotriftena ωραίο το nickname xaxa καλως ήρθες και να χαίρεσαι τη κοράκλα!

 

@Tzimpi στο Έλενα γέννησα τις προηγούμενες φορές κι εκεί θα πάω και τώρα.

 

Αθήνα θα γεννήσετε κι εσείς?

 

Καλησπέρα σε όλες! Εύχομαι να πάνε όλα καλά και να έχετε σύντομα αγκαλιά τα βλαστάρια σας!!

Είμαι στη 12η εβδομάδα εγκυμοσύνης και θέλω να βρω μαιευτήρα να με αναλάβει στο Ελενα, δεν υπάρχουν χρήματα για ιδιωτικό μαιευτήριο... Όμως δεν ξέρω ποιον να διαλέξω... Πηγαίνω σε ιδιωτικό γυναικολόγο προς το παρόν που ομως συνεργάζεται μόνο με ιδιωτικά μαιευτήρια.. Εφόσον θέλω να γεννήσω σε δημόσιο καλό για όλους είναι να γίνει σύντομα η αλλαγή.

@Chirmai εσένα σε παρακολουθούν στο Έλενα ήδη όπως είδα και έχεις ήδη εμπειρία εκεί; μπορείς να μου πεις κάποιες πληροφορίες; 

Εύχομαι τα καλύτερα σε όλες! Εμένα είναι το πρώτο μου και είμαι πολύ αγχωμένη με το να κάνω σωστές επιλογές (κυρίως γιατρού) αλλά το οικονομικό περιορίζει τις επιλογές και αυτό με αγχώνει περισσότερο...:confused:

ευχαριστώ εκ των προτέρων!!:)

 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...