Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 10 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoσε ευχαριστω για την απάντηση σου. Έχω πάει στην γνωστή αιματολόγο έχω την μετάλλαξη Leiden αλλά δεν σχετίζεται με αποβολές, παρόλα αυτά έπαιρνα αντιπηπτικη αγωγή και κορτιζόνη για καταστολή αν κ δεν βρέθηκε αυτοάνοσο. Έχω θυρεοειδέκτομη όποτε παίρνω καθημερινά t4 και με παρακολουθεί ενδοκρινολόγος χρονια. Όλες οι κυήσεις ήταν αυτόματη αποβολη, σε καμία δεν ειχα αιμορραγία. Όσον αφορά το σπερμα επέμενα παρά πολυ να το ελέγξουμε πριν την γονιμοποίηση αλλά ο γιατρός και οι εμβρυολογοι επέμεναν ότι είναι πολυ καλό διοτι γονιμοποιουσε σχεδόν όλα τα ωάρια που έγιναν βλαστοκυστες άριστες. Ο σύζυγος 33 ετών.  Για να καταλάβεις από τα 12 ωάρια της δότριας τα 9 ήταν ώριμα και τα 7 έγιναν βλαστοκυστες. Όπως κ να έχει δυστυχως δεν μπορώ να κάνω κάτι όσον αφορά το σπερμα γιατί έχω έμβρυα στην κατάψυξη. Έκανα απόξεση την προηγούμενη εβδομάδα κ το στείλαμε για έλεγχο για να έχουμε μια απάντηση. Έχω κάνει υστεροσκοπηση και ήταν καθαρή.
      Ο γιατρος μου δεν πιστεύει στο μικρωβιωμα της μήτρας θεωρεί πως είναι σε ερευνητικό στάδιο και δεν το προτείνει , θεωρει πεταμένα λεφτά και χάσιμο χρόνου. 
      Εννοειτε πως δεν με κάλυψαν οι απαντήσεις του και δεν πιστεύω ότι ήταν τυχαίο γεγονός. Όταν μια κατάσταση επαναλαμβάνεται υπάρχει κάποιο πρόβλημα. 
       

      Όταν λες αυτόματη αποβολή;; Σταματούσαν οι καρδούλες τους; Αν είναι έτσι τότε συνήθως είναι στο έμβρυο..

      Γνωστή αιματολογο;; Της Αθήνας ή της Θεσσαλονίκης;! Γιατί εμένα "λάθος" βγάλανε δύο διαφορετικοί γιατροί την γνωστή αιματολογο της Αθήνας, το χειρότερο είναι ότι τη ξέρουν προσωπικά και οι ίδιες οι γιατροί που πήγα και απορούσαν πως της "ξέφυγε"! Προσωπικά έχασα την εμπιστοσύνη μου και επειδή μου έδωσε οδηγίες ανάλογες δεν πήρα ούτε τη κορτιζόνη ούτε το salospir τότε που μου έδινε ο εξωσωματικος(όχι ότι θα με κάλυπταν αλλά έστω αυτό..!).. εγώ πλέον δεν πάω πουθενά χωρίς δεύτερη γνώμη και ας είναι 50-60€ πχ πεταμένα λεφτά.. παρεπιπτόντως αν υπάρχει αυτοάνοσο (όπως στη περίπτωση μου) η κορτιζόνη που δίνουν στην εξωσωματική δεν αρκεί πχ..! Τα φάρμακα που δίνουν στην εξωσωματική μπορεί να καλύπτουν ως ένα βαθμό αλλά αν υπάρχει συγκεκριμένο πρόβλημα πρέπει να υπάρχει ανάλογη τροποποίηση του πρωτοκόλλου με εξατομικευμένη αγωγή με βάση τις ανάγκες του οργανισμού για να μπορέσει να στηρίξει μια κύηση! 

      Το ότι έχετε έτοιμες βλαστοκυστες είναι καλό και έχεις δίκιο σε αυτή τη φάση δώρον αδωρον να ελέγξετε το σπέρμα.. αυτά βέβαια τα ελέγχουμε εξαρχής!! Εννοείτε κλασικά δεν δίνουν καμία σημασία και ευθύνη στο σπέρμα και στον άντρα αλλά το ότι είναι 33 δεν μου λέει απολύτως τίποτα!! Το οξειδωτικό στρες, ο κατακερματισμός, τα μικρόβια κτλ επηρεάζουν είτε είσαι 23 είτε 63!! Φυσικά όσο μεγαλώνει ο άντρας φθίνει και η γονιμότητα του όπως ακριβώς και στη γυναίκα αλλά αυτά που σου αναφέρω σχετίζονται με το τρόπο ζωής, τη διατροφή τις συνθήκες εργασίας και τόσα τόσα ακόμα!! Πχ ο υψηλός κατακερματισμός κατηγορείται για αποβολές..! Όταν λοιπόν φεύγει από τη μέση ο παράγοντας "ποιότητα" ωαρίων όλα τα υπόλοιπα πρέπει να ξεψαχνιζονται!! Πόσο μάλλον όταν αυτή η προσπάθεια κοστίζει 5.000 πάνω κάτω..!! Δεν ευθυνεστε εσείς φυσικά πουθενά σε αυτό.. όπως και όλα τα ζευγάρια που προχωρούν σε εξωσωματική με δωρεά ή χωρίς, εμπιστεύονται τους γιατρούς να τους κατευθύνουν ανάλογα.. δυστυχώς δύσκολα βλέπουμε να συμβαίνει αυτό..

      Καταλαβαίνω ότι έχεις συγκεκριμένη ενδοκρινολόγο που εμπιστεύεσαι λόγο του θυρεοειδή αλλά χρειαζόμαστε ενδοκρινολόγο αναπαραγωγής που να έχει εξειδίκευση στις ορμόνες αυτές.. δεν γνωρίζω τη γιατρό σου ούτε αμφισβητώ τις γνώσεις της επί του θέματος, απλά να το ψάξεις για να είσαι σίγουρη... Κυρίως το ζάχαρο κατηγορείται για αποβολές οπότε εκεί θα εστιαζα και στις βιταμίνες, αν είναι καλυμμένος ο οργανισμός σου όπως βιταμίνη D, B12, φολικό κτλ κτλ..

      Τέλος εγώ θα έκανα ένα ακόμα ραντεβού με έναν δεύτερο εξωσωματικο ίσα για να πάρω μια δεύτερη γνώμη ως προς το τρόπο προσέγγισης και τι θα είχε να προτείνει από εξετάσεις κτλ.. άσχετα με το αν θα προχωρούσα με τον γιατρό που ήδη έχω ή όχι.. απλά για να δω τι άλλο μπορεί να ακούσω..

      Ελπίζω να βοήθησα λίγο..

Μανούλες Ιουνίου 2018


Recommended Posts

Καλό είναι να κάνεις @KarMar84 γιατί βλέπεις και σε αυτόν τον υπέρηχο χρήσιμα πράγματα.  Πέρα από το μωρό βλέπουν πιο αναλυτικά πλακούντα και τη ροη του αίματος θα σου πει πιο αναλυτικά βάρος αμνιακα  κτλ 

Εγώ έχω την άλλη Τετάρτη στον εμβρυολογο που έκανα αυχενικη και β επιπέδου 

  • Ευχαριστώ 1

yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κορίτσια καλησπέρα! Εμένα ο γιατρός μου κάνει ντοπλερ στον ομφάλιο μόνο κάθε φορά...Και η εμβρυολογος που πήγα μου είπε για ντοπλερ ότι δε χρειάζεται παρά μόνο αν δει κάτι ο γυναικολόγος.Τωρα κι εμένα γνώμη μου είναι πως ότι κανείς καλό είναι.Εγω πήγα και σε εμβρυοκαρδιολογο παρόλο που όλοι μου έλεγαν ότι δε χρειαζόταν!Λεφτα να έχουμε..!!!!!!

  • Ευχαριστώ 1
  • Χαχα 1

ynwZp3.png nwg7p3.png

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας κορίτσια, χρόνια πολλά και Χριστός ανέστη.

Εγώ θα κάνω ότι πει το τεκνό καθώς τον ακούω ευλαβικα χεχεχε

Εμείς πήγαμε αυθημερόν στο χωριο και κρύωσα και είμαι με μύτη μπουκωμενη και με το ένα μάτι να τρέχει δάκρυ. Πήρα το τεκνό και μου είπε βιταμίνη c και φισιομερ. Ότι πεις του ειπα  χεχε

Κατά τα άλλα έκανα ανασκαφή και βρήκα τα ζιπουνακια της μικρής και τα έβαλα πλυντήριο. Μιλάμε είναι τοοοοοσο μικρά!  

  • Χαχα 3
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας κορίτσια χρόνια πολλά Χριστός Ανέστη!κ εγώ ρε σεις την άρπαξα!εχω 3μερες τώρα μιξες κ πονόλαιμο με κόλλησε ο γιος πάλι!αυτός έχει έναν βήχα πάλι με Αερολιν τον έχω...κ την νύχτα κατά τις 2-3 δίνει ρεσιτάλ από το βήχα του είμαι στο πόδι κ εγώ γιατί ανά πάσα στιγμή μπορεί να τα ξερασει όλα! εγώ μετά δεν μπορώ να κοιμηθώ από τις καούρες!τι ωραία περνάμε!το ντοπλερ κ εμένα ο γιατρός μου μου το κάνει..δε μου είπε να το κάνω μου είπε μόνο ότι κατά τις 20 Απριλίου θα μας κλείσει ραντεβού στην κλινική για καρδιοτοκογραφημα...κ μετά θα πάμε από το ιατρείο του να το δει.τωρα πρέπει να μαζέψω σιγά σιγά τα χαρτιά για τη δήλωση του μωρού να τα βάλω κ αυτά στη βαλίτσα να υπάρχουν...τα έκανε καμία?

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , Melody90 είπε:

Γειά σας κορίτσια χρόνια πολλά Χριστός Ανέστη!κ εγώ ρε σεις την άρπαξα!εχω 3μερες τώρα μιξες κ πονόλαιμο με κόλλησε ο γιος πάλι!αυτός έχει έναν βήχα πάλι με Αερολιν τον έχω...κ την νύχτα κατά τις 2-3 δίνει ρεσιτάλ από το βήχα του είμαι στο πόδι κ εγώ γιατί ανά πάσα στιγμή μπορεί να τα ξερασει όλα! εγώ μετά δεν μπορώ να κοιμηθώ από τις καούρες!τι ωραία περνάμε!το ντοπλερ κ εμένα ο γιατρός μου μου το κάνει..δε μου είπε να το κάνω μου είπε μόνο ότι κατά τις 20 Απριλίου θα μας κλείσει ραντεβού στην κλινική για καρδιοτοκογραφημα...κ μετά θα πάμε από το ιατρείο του να το δει.τωρα πρέπει να μαζέψω σιγά σιγά τα χαρτιά για τη δήλωση του μωρού να τα βάλω κ αυτά στη βαλίτσα να υπάρχουν...τα έκανε καμία?

Εγώ όχι δεν τα έχω κάνει τα χαρτιά και φυσικά δεν έχω καν ιδέα τι χαρτιά χρειάζονται :?


Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τι χαρτια χρειαζονται; νομίζω μόνο ληξ  πραξ γάμου και οικογεν. Κατάσταση και των δύο  (μαμας μπαμπά) τα αλλά στα δίνει το μαιευτήριο.  Αλλά δεν το λέω με σιγουριά 

  • Μου αρέσει 1

yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια απο τα ΚΕΠ τα βγαζουμε τα χαρτια και τα θελουν και σχετικα "φρεσκα"! Εμενα μου ειπαν οχι παλιοτερα απο τριμηνο οποτε καλο ειναι σιγα σιγα να τα παρουμε να μην τρεχουμε στο τελος!Μετα τη γεννα θα τα παει ο αντρας σας στα ΚΕΠ της περιοχης που θα γεννηθει το μωρο για να βγαλουν τη ληξιαρχικη πραξη γεννησης και μετα να μας δωσουν το ΑΜΚΑ του μωρου. @Farmakotriftena αυτα τα τρια χρειαζονται!

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

ynwZp3.png nwg7p3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και Χρόνια Πολλά!

Εκανα χθες το doppler , ολα καλα ειπε ο γιατρος(κεφαλακι κατω και σχεδον 2kg παρα 30 γρ.) ....ξεκουραση απο εδω και περα ειπε και θα με ξαναδει σε 2 εβδομαδες και μετα καθε εβδομαδα θα με βλεπει . Δευτερα εχω και νοσοκομειο οποτε καθε εβδομαδα μεχρι να γεννησω θα με βλεπουν γιατροι ...καλο αυτο απο μια αποψη!

Εχω αρχισει ηδη καποιες ετοιμασιες , δεν ξερω αλλα εχω ενα προαισθημα οτι θα γεννησω νωριτερα ...δεν νομιζω να τον συμπληρωσω τον 9ο!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


13 ώρες πρίν, KarMar84 είπε:

Εγώ όχι δεν τα έχω κάνει τα χαρτιά και φυσικά δεν έχω καν ιδέα τι χαρτιά χρειάζονται :?

Καλημέρα κορίτσια. Χρειάζονται τα εξής δικαιολογητικά. Και για τους δύο γονείς δελτία αστυνομικής ταυτότητας ΑΜΚΑ ΑΦΜ ή φωτοτυπία εκκαθαριστικού σημειώματος εφορίας μετά η ληξιαρχική πράξη γάμου τριών μηνών μετά το πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης από το δήμο ή την κοινότητα όπου έχετε ανοίξει οικογενειακή μερίδα το οποίο να έχει εκδοθεί το αργότερο Πριν από τρεις μήνες ,εάν υπάρχει ενδεικτική εγγραφή του ενός εκ των δύο συζύγων Χρειάζεται πιστοποιητικό και από τους δύο δήμους. Πράξη προσδιορισμού επώνυμου τέκνου. προσοχή πρέπει να προσκομίσετε τα πρωτότυπα έγγραφα!αυτά όλα τα λέει πάνω στο χαρτί που μου έδωσαν από την κλινική Γένεσις...τα ίδια ακριβώς μας τα ζήτησαν κ στο γιο μου (ο άντρας μου έτρεξε εννοείται όσο ήμουν στην κλινική)κ για το ΑΜΚΑ του μωρού θα σας πουν στην κλινική θα σας δοθούν χαρτιά για να το βγάλατε κ βιβλιάριο.εαν έχετε κ άλλο παιδάκι παίρνετε μαζί σας το βιβλιάριο προστατευόμενων μελών που είναι εγγεγραμμένο το παιδάκι σας και θα προστεθεί και το αδελφάκι του. Σας κατατοπισα??? Η σας μπέρδεψα?

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, aspa80 είπε:

4/6 εχω τελικη..εχω προαισθημα για Μαιο οτι θα γεννησω, θα δειξει βεβαια!!

Αυτο απο που το συμπαιρανες?? Το πρωτο σ ειναι?? 

Καλημερα και απο εμενασε λιγο κλεινω 33 εμβ.επιτελους ακομα λιγο ...κοριτσια να ρωτησω κατι ασχετο β αποτριχωση πως παει δυσκολα δυσκολα ?? Χαχαχα...γτ εγω ακομα και τα παπουτσια μ με δυσκολια τα βαζω  πλεον ...

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Aggeliki22 είπε:

Αυτο απο που το συμπαιρανες?? Το πρωτο σ ειναι?? 

Καλημερα και απο εμενασε λιγο κλεινω 33 εμβ.επιτελους ακομα λιγο ...κοριτσια να ρωτησω κατι ασχετο β αποτριχωση πως παει δυσκολα δυσκολα ?? Χαχαχα...γτ εγω ακομα και τα παπουτσια μ με δυσκολια τα βαζω  πλεον ...

Έχω έχω γίνει ατριχη.  Στο πόδι δε βγάζω καθόλου!! Πάντα είχα λίγες και ξανθές αλλά τώρα τπτ. Και το πόδι βελούδο.  Ενώ στις αρχές της κύησης  είχα τριχοφυια. Ξυριζομαι μπικίνι και μασχάλη.  Μπικίνι στα τυφλά  αχαχαχα 


yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

On 26/3/2018 at 11:26 ΜΜ, Melody90 είπε:

Οκ...

Nestlebaby.gr( κάνεις εγγραφή)

Mambaby.gr(κάνεις εγγραφή)

Νutricia.gr(κάνεις εγγραφή)

Babyspace.gr(κάνεις εγγραφή)

Caredirect.gr (καλεις στο 2109287600 κ ζητάς το βαλιτσακι για τις έγκυες σου κάνουν κάποιες ερωτήσεις τύπου γκάλοπ κ σου τα στέλνουν στο σπίτι δωρεάν με κούριερ)κ στην κλινική παίρνεις το γνωστό βαλιτσακι ξανά αλλά με άλλα προϊόντα μέσα

Babylino.gr(κάνεις εγγραφή)

Chicco.gr(κάνεις εγγραφή)

Septona.gr(πας στη φορμα  επικοινωνίας κ συμπληρώνεις τα στοιχεία σου κ για κειμενακι γράφεις ότι περιμένεις μωράκι τον Ιούνιο κ ενδιαφέρεσαι για δωρεάν δείγματα)

Frezyderm (όπως κ στην σεπτονα) 

Αυτές είναι .....όλα ειναι για δωρεάν δείγματα κ πράγματα αν ενδιαφέρεστε στείλετε άμεσα όμως κορίτσια γιατί οι περισσότερες σου λένε ότι θα τα έχεις στα χέρια σου σε 1,5 με 2 μήνες...

Κορίτσια έστειλα και εγώ σήμερα για δειγματακια!! Έστειλα επιπλέον σε sudocrem, pampers, nuk και tena... Επίσης όσες είστε από Αθήνα εάν πάτε στο κατάστημα motherbaby χωρίς να κάνετε αγορές (αρκεί μόνο να φαίνεται η εγκυμοσύνη) σας κάνουν δώρο ένα μαξιλάρι θηλασμού (Αγαπητή μέλλουσα μανούλα, σε προσκαλούμε να έρθεις στο πρατήριο μας, να γνωρίσεις τα προϊόντα μας και χωρίς καμία υποχρέωση αγοράς, θα σου κάνουμε δώρο το μαξιλάρι ανάπαυσης και θηλασμού,  αξίας 40€)!!! 

  • Μου αρέσει 2

Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πρίν, Aggeliki22 είπε:

Αυτο απο που το συμπαιρανες?? Το πρωτο σ ειναι?? 

Καλημερα και απο εμενασε λιγο κλεινω 33 εμβ.επιτελους ακομα λιγο ...κοριτσια να ρωτησω κατι ασχετο β αποτριχωση πως παει δυσκολα δυσκολα ?? Χαχαχα...γτ εγω ακομα και τα παπουτσια μ με δυσκολια τα βαζω  πλεον ...

Απλα εχω εγω ενα χαζο προαισθημα!!Μπορει και να μη βγει αληθινο!!Ναι το πρωτο μου ειναι!

Οσο για αποτριχωση αστα...τυφλο συστημα στο μπικινι ...ποδια δεν εχω προβλημα τα κανω ευκολα .

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...