Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανουλες Σεπτεμβριου 2018


Recommended Posts


@λιλιτο μια χαρά η κορίτσαρα σου! Με το που μπεις στο μήνα σου δλδ θα βγάλετε τον πέσο!!! Περασε ο καιρός! Τι ωραία! Θα πάρεις το θαυματακι σου σπίτι!  Αν  βγάζατε  τον πέσο 37 η 38 τι γινόταν; Από περιέργεια ρωτάω ..... Ο γιατρός σου ξέρει καλύτερα, και μένα μου αρέσει να μαθαίνω . Ωραίο το φρεντοτσινο! Με σιρόπι καραμέλα ή φουντούκι! Πω πω βραδυατικα! Κολαστηκα! 

@Sofaki91 εννοείται θα φας και θα πιεις κανονικά. Τουλάχιστον αυτά που έπινα δεν είχαν δεσμεύσεις....γράφουν κάτι διαφορετικό  οι οδηγίες από αυτά που παίρνεις;  Και τη φαρμακοποιό που είχα ρωτήσει μου είχε πει οπότε θέλω το πίνω. Νηστικη η φαγωμένη, πριν ή μετά δεν υπάρχει θέμα.

@linaa μια χαρά και ο νοσοκομειακος για αρχή! Ευτυχώς που υπάρχουν και αυτοί εκεί γιατί Αύγουστο μήνα υπολειτουργούν τα πάντα. Θα τα φτιάξεις και τα πράγματα και όλα κομπλέ! Δεν νομίζω να θέλει πάνω από 2 ώρες. Και πολύ λεω, εάν κανείς τη λίστα μετά δεν είναι τίποτα. Με το καλό κορίτσια!!!


l6GMp3.png%22%20 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 24 λεπτά , 2angels είπε:


@λιλιτο μια χαρά η κορίτσαρα σου! Με το που μπεις στο μήνα σου δλδ θα βγάλετε τον πέσο!!! Περασε ο καιρός! Τι ωραία! Θα πάρεις το θαυματακι σου σπίτι!  Αν  βγάζατε  τον πέσο 37 η 38 τι γινόταν; Από περιέργεια ρωτάω ..... Ο γιατρός σου ξέρει καλύτερα, και μένα μου αρέσει να μαθαίνω . Ωραίο το φρεντοτσινο! Με σιρόπι καραμέλα ή φουντούκι! Πω πω βραδυατικα! Κολαστηκα! 

@Sofaki91 εννοείται θα φας και θα πιεις κανονικά. Τουλάχιστον αυτά που έπινα δεν είχαν δεσμεύσεις....γράφουν κάτι διαφορετικό  οι οδηγίες από αυτά που παίρνεις;  Και τη φαρμακοποιό που είχα ρωτήσει μου είχε πει οπότε θέλω το πίνω. Νηστικη η φαγωμένη, πριν ή μετά δεν υπάρχει θέμα.

@linaa μια χαρά και ο νοσοκομειακος για αρχή! Ευτυχώς που υπάρχουν και αυτοί εκεί γιατί Αύγουστο μήνα υπολειτουργούν τα πάντα. Θα τα φτιάξεις και τα πράγματα και όλα κομπλέ! Δεν νομίζω να θέλει πάνω από 2 ώρες. Και πολύ λεω, εάν κανείς τη λίστα μετά δεν είναι τίποτα. Με το καλό κορίτσια!!!

Ε δεν λένε οι οδηγίες να μη φάω και να πιω Αλλά έτσι όπως το γράφει θα δράσει σε τόση και τόση ώρα λέω μπας και δεν πρέπει να φάμε κάτι.. Για να δούμε λοιπόν...


bzCDp2.png
 
SRQyp2.png
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, linaa είπε:

ελα κοντευεις κ εσυ!! κ εμενα περιπου εκει μου ειπε την εβδομαδα του δεκαπενταυγουστου ! την αλλη εβδομαδα θα μου πει ακριβως μερα!!! κ εγω δεν εχω ετοιμασει τιποτα απολυτως σχεδον!! αυριο λεω να παω κεπ κ να φτιαξω λιστα για την βαλιτσα κ να την φτιαξω μεσα στο σκ κ να παρω κ καλαθουνα !!! πανικος χα χα χα !!! επισης χαλαρα δεν υπαρχει παιδιατρος για εκεινες τις μερες που να δουλευει οποτε ο νοσοκομειακος μου φαινετε θα κανει την δουλεια! 

Μαζι πάμε... Τέλεια. Ωχ δεν σκέφτηκα την παιδίατρο αύριο θα πάρω ενα τηλέφωνο να ρωτήσω.κι εγώ πρέπει να παω στα ΚΕΠ για τα χαρτιά. 

πρίν από 57 λεπτά , 2angels είπε:


@λιλιτο μια χαρά η κορίτσαρα σου! Με το που μπεις στο μήνα σου δλδ θα βγάλετε τον πέσο!!! Περασε ο καιρός! Τι ωραία! Θα πάρεις το θαυματακι σου σπίτι!  Αν  βγάζατε  τον πέσο 37 η 38 τι γινόταν; Από περιέργεια ρωτάω ..... Ο γιατρός σου ξέρει καλύτερα, και μένα μου αρέσει να μαθαίνω . Ωραίο το φρεντοτσινο! Με σιρόπι καραμέλα ή φουντούκι! Πω πω βραδυατικα! Κολαστηκα! 

@Sofaki91 εννοείται θα φας και θα πιεις κανονικά. Τουλάχιστον αυτά που έπινα δεν είχαν δεσμεύσεις....γράφουν κάτι διαφορετικό  οι οδηγίες από αυτά που παίρνεις;  Και τη φαρμακοποιό που είχα ρωτήσει μου είχε πει οπότε θέλω το πίνω. Νηστικη η φαγωμένη, πριν ή μετά δεν υπάρχει θέμα.

@linaa μια χαρά και ο νοσοκομειακος για αρχή! Ευτυχώς που υπάρχουν και αυτοί εκεί γιατί Αύγουστο μήνα υπολειτουργούν τα πάντα. Θα τα φτιάξεις και τα πράγματα και όλα κομπλέ! Δεν νομίζω να θέλει πάνω από 2 ώρες. Και πολύ λεω, εάν κανείς τη λίστα μετά δεν είναι τίποτα. Με το καλό κορίτσια!!!

Δεν ξέρω γτ στην αρχη μου ειπε 37η , αλλά και από άλλες που μίλησα με.πεσσο και περίδεση 36η την έβγαλαν. Φαντάζομαι κάτι παραπάνω θα ξέρει .δεν τον ρώτησα γιατί και πώς... Είχα χαρεί τόσο πολύ που Μ είπε ότι θα βγω , που δεν τον ρώτησα καν αν με αφήνει να πάω στη θάλασσα. ..


MBIdp2.png00R4p3.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, 2angels είπε:


@λιλιτο μια χαρά η κορίτσαρα σου! Με το που μπεις στο μήνα σου δλδ θα βγάλετε τον πέσο!!! Περασε ο καιρός! Τι ωραία! Θα πάρεις το θαυματακι σου σπίτι!  Αν  βγάζατε  τον πέσο 37 η 38 τι γινόταν; Από περιέργεια ρωτάω ..... Ο γιατρός σου ξέρει καλύτερα, και μένα μου αρέσει να μαθαίνω . Ωραίο το φρεντοτσινο! Με σιρόπι καραμέλα ή φουντούκι! Πω πω βραδυατικα! Κολαστηκα! 

@Sofaki91 εννοείται θα φας και θα πιεις κανονικά. Τουλάχιστον αυτά που έπινα δεν είχαν δεσμεύσεις....γράφουν κάτι διαφορετικό  οι οδηγίες από αυτά που παίρνεις;  Και τη φαρμακοποιό που είχα ρωτήσει μου είχε πει οπότε θέλω το πίνω. Νηστικη η φαγωμένη, πριν ή μετά δεν υπάρχει θέμα.

@linaa μια χαρά και ο νοσοκομειακος για αρχή! Ευτυχώς που υπάρχουν και αυτοί εκεί γιατί Αύγουστο μήνα υπολειτουργούν τα πάντα. Θα τα φτιάξεις και τα πράγματα και όλα κομπλέ! Δεν νομίζω να θέλει πάνω από 2 ώρες. Και πολύ λεω, εάν κανείς τη λίστα μετά δεν είναι τίποτα. Με το καλό κορίτσια!!!

χα χα χα κ εγω νομιζω οτι δεν θα θελει πολυ ωρα βεβαια η αληθεια ειναι στην πραξη ολο κ κατι εμφανιζετε χε χε!!! 

 

1 hour ago, λιλιτο είπε:

Μαζι πάμε... Τέλεια. Ωχ δεν σκέφτηκα την παιδίατρο αύριο θα πάρω ενα τηλέφωνο να ρωτήσω.κι εγώ πρέπει να παω στα ΚΕΠ για τα χαρτιά. 

Δεν ξέρω γτ στην αρχη μου ειπε 37η , αλλά και από άλλες που μίλησα με.πεσσο και περίδεση 36η την έβγαλαν. Φαντάζομαι κάτι παραπάνω θα ξέρει .δεν τον ρώτησα γιατί και πώς... Είχα χαρεί τόσο πολύ που Μ είπε ότι θα βγω , που δεν τον ρώτησα καν αν με αφήνει να πάω στη θάλασσα. ..

ρωτησες για προετοιμασια για θυλασμο??? εμενα μου εδωσε μια κρεμα να βαζω στις θυλες της frezyderm  κ μια φορα την μερα λιγο οινοπνευμα με μπαμπακακι για να σκληρηνουν!!! αλλο που μου ειπε μια φιλη μου ειναι αλατονερο. ευχομαι να πιασουν k να μην ποναω οταν ερθει η ωρα γιατι η αληθεια ειναι με ανατριχιαζει που το σκεφτομαι!!

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, linaa είπε:

χα χα χα κ εγω νομιζω οτι δεν θα θελει πολυ ωρα βεβαια η αληθεια ειναι στην πραξη ολο κ κατι εμφανιζετε χε χε!!! 

 

ρωτησες για προετοιμασια για θυλασμο??? εμενα μου εδωσε μια κρεμα να βαζω στις θυλες της frezyderm  κ μια φορα την μερα λιγο οινοπνευμα με μπαμπακακι για να σκληρηνουν!!! αλλο που μου ειπε μια φιλη μου ειναι αλατονερο. ευχομαι να πιασουν k να μην ποναω οταν ερθει η ωρα γιατι η αληθεια ειναι με ανατριχιαζει που το σκεφτομαι!!

Όχι δεν ρώτησα. Αλλά από όπου έχω διαβάσει λέει γενικά δεν χρειάζεται προετοιμασία στην αρχή θα πονάς μέχρι να συνηθίσουν οι θηλές. Έχω μια κρέμα της φρεζυντερμ και σκέφτομαι να πάρω και της μεντελα με λανολινη. Λες να τις σκληρυνω από τώρα??? Φοβάμαι μήπως κάνω καμία ζημιά. Εσένα στο ειπε μαία?? Με έβαλες σε σκέψεις τώρα.


MBIdp2.png00R4p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 36 λεπτά , λιλιτο είπε:

Όχι δεν ρώτησα. Αλλά από όπου έχω διαβάσει λέει γενικά δεν χρειάζεται προετοιμασία στην αρχή θα πονάς μέχρι να συνηθίσουν οι θηλές. Έχω μια κρέμα της φρεζυντερμ και σκέφτομαι να πάρω και της μεντελα με λανολινη. Λες να τις σκληρυνω από τώρα??? Φοβάμαι μήπως κάνω καμία ζημιά. Εσένα στο ειπε μαία?? Με έβαλες σε σκέψεις τώρα.

Εμένα πάντως μου είπε να τις τρίβω με σφουγγαρακι και να βάλω μια κρέμα της frezyderm...διάβασα όμως και την πατσουρου η οποία λέει δεν ισχύουν όλα αυτά και δεν χρειάζεται καμία προετοιμασία τώρα τι να πω.. 


bzCDp2.png
 
SRQyp2.png
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, λιλιτο είπε:

Όχι δεν ρώτησα. Αλλά από όπου έχω διαβάσει λέει γενικά δεν χρειάζεται προετοιμασία στην αρχή θα πονάς μέχρι να συνηθίσουν οι θηλές. Έχω μια κρέμα της φρεζυντερμ και σκέφτομαι να πάρω και της μεντελα με λανολινη. Λες να τις σκληρυνω από τώρα??? Φοβάμαι μήπως κάνω καμία ζημιά. Εσένα στο ειπε μαία?? Με έβαλες σε σκέψεις τώρα.

καλα ζημια με την κρεμα κ το οινοπνευμα δεν κανεις σιγουρα!! ναι η μαια μου το ειπε. κ το αλατονερο μου το ειπε μια φιλη μου που το ειχε εφαρμοσει. αν κ εγω διαβασα οτι δεν ισχυει αλλα η λογικη λεει οτι αλλο ειναι να ξεκινησεις κ η θηλες να μην ειναι ενυδατωμενες κ γενικα ανεγγιγκιχτες κ αλλο ειναι ξαφνικα στο αγνο δερμα να βαλεις μωρο. παω συμφωνα με την λογικη κ βλεπουμε κακο παντως ειναι σιγουρο οτι δεν γινετε υπερβολες οπως κ με την πιπιλα ολοι λενε οχι πιπιλα κ οσες την εχουν χρησιμοποιησει μια χαρα θηλαζουν αποκλειστικα! 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , linaa είπε:

καλα ζημια με την κρεμα κ το οινοπνευμα δεν κανεις σιγουρα!! ναι η μαια μου το ειπε. κ το αλατονερο μου το ειπε μια φιλη μου που το ειχε εφαρμοσει. αν κ εγω διαβασα οτι δεν ισχυει αλλα η λογικη λεει οτι αλλο ειναι να ξεκινησεις κ η θηλες να μην ειναι ενυδατωμενες κ γενικα ανεγγιγκιχτες κ αλλο ειναι ξαφνικα στο αγνο δερμα να βαλεις μωρο. παω συμφωνα με την λογικη κ βλεπουμε κακο παντως ειναι σιγουρο οτι δεν γινετε υπερβολες οπως κ με την πιπιλα ολοι λενε οχι πιπιλα κ οσες την εχουν χρησιμοποιησει μια χαρα θηλαζουν αποκλειστικα! 

Κρέμα πόσες φορές τη μέρα σε είπε να βαζεις??? Αν είναι θα το κάνω κι εγώ και αυτό που είπε ηε @Sofaki91 με το σφουγγάρι.


MBIdp2.png00R4p3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 48 λεπτά , λιλιτο είπε:

Κρέμα πόσες φορές τη μέρα σε είπε να βαζεις??? Αν είναι θα το κάνω κι εγώ και αυτό που είπε ηε @Sofaki91 με το σφουγγάρι.

μια φορα την μερα κ μια φορα την μερα οινοπνευμα! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια πονάει; Εκτος του ότι φοβάμαι γιατί το δέρμα μου είναι υπερευαισθητο, θυμάμαι που μου είχε πει ο γιατρός μακριά από τις θηλές γιατί ο ερεθισμός προκαλεί συσπάσεις... Ποια κρέμα της frezyderm; Μια είναι; Και το οινόπνευμα; Καθαρο; Λοσιόν; Πόσους βαθμούς; Να τον ρωτήσω μήπως μου επιτρέψει  προετοιμασία;;;


l6GMp3.png%22%20 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 3 λεπτά , 2angels είπε:

Κορίτσια πονάει; Εκτος του ότι φοβάμαι γιατί το δέρμα μου είναι υπερευαισθητο, θυμάμαι που μου είχε πει ο γιατρός μακριά από τις θηλές γιατί ο ερεθισμός προκαλεί συσπάσεις... Ποια κρέμα της frezyderm; Μια είναι; Και το οινόπνευμα; Καθαρο; Λοσιόν; Πόσους βαθμούς; Να τον ρωτήσω μήπως μου επιτρέψει  προετοιμασία;;;

κοιτα εγω σε 20 μερες γενναω οποτε δεν νομιζω να πειραξει λιγο κρεμουλα στις θηλες για συσπασεις τωρα μου το ειπε που μπηκαμε τελικη ευθεια για την προετοιμασια! ! οινοπνευμα κανονικο βαζω. της frezyderm νομιζω μια εχει κρεμα. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , 2angels είπε:

@linaa όταν λες κανονικό; 75 βαθμούς καθαρό;

χα χα χα κατσε να δω γιατι δεν το εψαξα τοσο πολυ. σε βαμβακακι το βαζεις το οινοπνευμα οχι χυμα πανω στην θηλη. 

ναι 70% 

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ οπότε θυμάμαι θα κάνω αυτό με το σφουγγάρι αλλιώς τίποτα και εμένα ευαίσθητες είναι Αλλά στην τελική και στο φβ στο γκρουπ θηλασμού σχεδόν καμία δεν έκανε καμία προετοιμασία και δεν έπαθε κάτι το θέμα είναι το μωρό να πιάσει σωστά να θηλάσει..

Καλά και αυτό με την πιπίλα αναλόγως το παιδί


bzCDp2.png
 
SRQyp2.png
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια!

αντε τα πρωτα μπεμπακια κοντοζυγωνουν! Ακομα δεν το εχω πιστεψει εγω..οτι σε 1,5 μηνα θα χω μια μπουμπου στην αγκαλια μου..κι ας κλωτσαει ολη μερα!

Ρωτηστε στην κλινικη η στο δημοσιο οπου θα γεννησετε τι ακριβως χρειαζεται να εχετε στη βαλιτσα σας! Εμενα μου εδωσαν περσυ λιστα απο μονοι τους 2-3 μερες πριν μπω να γεννησω!

Αν και εκανα τις υπερβολες μου ως νεα μαμα! Φετος ξερω τι θα χρειαστω στο δημοσιο. Δεν χρειαζονται αφρολουτρο-κρεμα συγκαματος-οινοπνευμα-γαζες-μωρομαντηλα-νυχοκοπτες-μπατονετες-χτενες για το μωρο...ολα αυτα τα εχουν η απλα δε χρειαζονται ακομα στο νεογεννητο! Θελουν ζιπουνακια κοντομανικα κ φορμακια ολοσωμα...ενα για καθε μερα παραμονης. 2-3 πετσετες, μια κουβερτα βελουτε, μια πιο λεπτη.. 2-3 πανες αγκαλιας..πανες για αλλαγμα! Γαντακια,σκουφακια,καλτσες ειναι υπερβολικα.  α! και σεντονακια ειχα παρει για το κουνακι του...που χρειαστηκα!

Για τη μαμα 2-3 νυχτικα με κουμπακια μπροστα, 1 ρομπιτσα για τις βολτες στους διαδρομους,σαγιοναρες,  το νεσεσερ με ενα υγρο για την ευαισθητη περιοχη (αφρολουτρο-σαμπουαν δε χρειαζονται αφου δε κανεις μπανιο μετα τη γεννα), ενα ξυραφακι, ενα αποσμητικο, ενα λιποζαν γιατι ξεραινονται τα χειλια, βουρτσα, λαστιχακι, οδοντοβουρτσα, οδοντοκρεμα) 2 πετσετες προσωπου-σωματος, κρεμα λανολινη για τις θηλες. Τα ρουχα που θα βγεις. Ακομα κ ταα σουτιεν θηλασμου ειναι περιττα μεσα στο μαιευτηριο..δε φορας καθολου για να θηλαζεις το μωρο συνεχεια κ για να εισαι ανετα. Και στις επισκεψεις φορας τη ρομπιτσα σου κ κρυβεσαι..

Ουτε επιθεματα χρειαζεσαι γιατι το γαλα δεν εχει προλαβει να κατεβει ποταμι να σε λερωνει... Τωρα οσον αφορα την προετοιμασια ηκαθεμια κανει οτι θελει. Απλα να ξερετε οι 9 στις 10 γυναικες στην αρχη πονανε..αλλες λιγοτερο αλλες περισσοτερο. Δε παει να τα τριβεις με γυαλοχαρτο πριν για να τα προετοιμασεις! Υπομονη χρειαζεται και πιστη στον εαυτο μας οτι θα τα καταφερουμε! Εγω θηλασα 12,5 μηνες αποκλειστικα, χωρις προετοιμασια, χωρις μπιμπερο, χωρις πιπιλες...απλα με ενημερωση και με πεισμα οτι θα τα καταφερω! Οταν ακουγα μ@λ@κιες απο μαιες η  γιαγιαδες, θειαδες  τις συνδεα με Καιρο! Ο παιδιατρος σας στις 10 μερες θα σας πει αν παει καλα τομωρο με την αναπτυξη του..και σεις οταν το χετε αγκαλιτσα κ ειναι ηρεμο θα νιωθετε οτι ειναι μια χαρα! Αν του δωσετε ενα μπουκαλι σκονγαλο..θα το πιει γιατι θα το βρει ευκολο να το ρουφηξει...αλλα ουτε στο στομαχακι του θα του κανει καλο, ουτε εσεις θα περετε το ερεθισμα να κατεβασετε γαλα χωρις μωρο στο στηθος.

συγγνωμη για το σεντονι. Δε προλαβαινω να γραψω συχνα κ τα πα ολα μαζεμενα!

  • Μου αρέσει 4

e2Obp2.png87dnp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...