Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 3 ώρες πρίν, Bluee19 είπε:

      Καλής ποιότητας θεωρούνται τα έμβρυα ΑΑ μόνο ; 

      Δε θυμαμαι αν αναφέρει το άρθρο τι έλαβαν υπόψη τους στις ποιοτητες. Μη ξεχναμε οτι τα ποσοστα δεν ειναι ποτε κατι σταθερο γιατι ο καθε κυκλος εξωσωματικης ειναι διαφορετικος. Αρα τα ποσοστα τα λαμβανουμε υποψη με 5% πιο πανω ή πιο κατω. Σας παραθετω το αρθρο οποια κοπελα θελει να δει πιο πολλα. Λεει για τον προεμφυτευτικο ελεγχο:

      P-253 Clinical efficacy of PGT-A according to maternal age and embryo quality in blastocyst stage

Μανουλες Σεπτεμβριου 2018


Recommended Posts

3 ώρες πρίν, Sofaki91 είπε:

Άντε με το καλό κορίτσι.. λίγο έμεινε..

Λιγο υπομονη ακομα! Το ασθμα γιατι;; και εγω εχω αλλα κανω σηντηρηση κ σε ολη την εγκυμοσυνη ευτυχως δν με εχει ποιασει.. βασικα εχω ξεχασει κ πως ειναι... σου αυξησε τις ρισπνοες.;

2 ώρες πρίν, λιλιτο είπε:

Όχι κορίτσια θα σας απογοητεύσω. Μας την έκανε η μικρή. Έβγαλα τον πέσσο το πρωί,μετά από δύο ώρες μισό εκ..διαστολή ,γύρισα σπιτι ,έφαγα ,κοιμηθηκα και βγήκα για περπάτημα . Ξαφνικά άρχισα να νιώθω πονακια χαμηλα και 2-3 λεπτά. Ξαναπήγα νοσοκομείο ούτε μια σύσπαση,αλλά διαστολή 1.5, μου είπαν είναι προεόρτια του τοκετού τα πονακια. Αν νιώσω συσπάσεις στη μήτρα να ξαναπάω. Τεσπα ακόμα πονάω στην κοιλιά,θα δείξει ...

Ερχετεεεεεε!!!!!!! Με ενα πονο!!


...:-D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

6 ώρες πρίν, λιλιτο είπε:

Μου είπαν όχι. Λέει θα σφίγγεται όλη η κοιλιά και θα χαλαρώνει με τις συσπάσεις..δεν ξέρουν πόσο θα παρει., Μπορει το βράδυ μπορεί και μια βδομαδα η και παραπάνω.

Προσπαθούν να μας κάνουν ότι θελουν από τη κοιλιά η μου φαίνεται; Τόσο καιρό φοβόμασταν μην βγει νωρίς και τώρα κοίτα που κάνει νάζια η μπεμπουλα! Χαχαχα! Έρχεται κορίτσι μου. 

Εγώ να σου πω την αλήθεια, κοιλιακο πόνο θυμάμαι από τον τοκετό. Σε αυτή την εγκυμοσύνη κατάλαβα πως είναι οι συσπάσεις. Να έχεις το νου σου στην ώρα. Αν οι πόνοι γίνουν τακτικοί πχ, καθε 30 λεπτά, μετά κάθε 20 κτλ και επιδεινώνεται η ενταση πάλι πας νοσοκομείο. Έφτασε πάντως η ώρα. 

Είσαι μακριά από τα νοσοκομεία;


l6GMp3.png%22%20 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , 2angels είπε:

Ρε κορίτσια τι γίνεται με τα κιλά; Μπαίνουν τόσο γρήγορα! Πως έφτασα 73 ούτε που κατάλαβα! Ξεκίνησα 60. Θα βάλουμε κ αλλά; Πεινάω μωρέ.....

Έτσι έπαθα και εγώ την πρώτη φορά! Τώρα έχω πάρει 5! Ξεκίνησα όμως πολλά! 78!!!!


Opjnp2.pngnWWEp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , 2angels είπε:

Ρε κορίτσια τι γίνεται με τα κιλά; Μπαίνουν τόσο γρήγορα! Πως έφτασα 73 ούτε που κατάλαβα! Ξεκίνησα 60. Θα βάλουμε κ αλλά; Πεινάω μωρέ.....

Μια από τα ίδια!Ξεκινησα 53 και είμαι 65!Κι εγώ έχω πεινες ώρες ώρες και ήταν μια εγκυμοσύνη με αρκετή ξάπλα και καθισιο οπότε....Κοιτάω τωρα να προσεξω λίγο μην πάρω άλλο.

Λοιπόν 37 εβδομάδων, δευτερο nst καλό,έχει πάρει θέση η μπέμπα και χαμηλωνει,καρδιογράφημα καλο,καλλιέργεια κολπική και εξετάσεις αίματος μια χαρά,πίεση λιιιγο τσιμπημενη για τα δεδομένα μου και λίγη ταχυπαλμία αλλά όχι κάτι ανησυχητικο μιας και είχα περπατήσει όλο το νοσοκομείο οπότε είχα κουραστεί.

Οπότε περιμένω τις εξελίξεις!

@λιλιτο με το καλό και σε ολα τα κορίτσια που θα γεννήσουν νωρίτερα με το καλό τα λουλουδακια σας!

  • Μου αρέσει 1

aP0gp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 42 λεπτά , ΦαιηΚατς είπε:

Έτσι έπαθα και εγώ την πρώτη φορά! Τώρα έχω πάρει 5! Ξεκίνησα όμως πολλά! 78!!!!

Μόνο 5; Ε; Μπράβο! Αξία! Χαχαχα

 

πρίν από 31 λεπτά , Marmat είπε:

Μια από τα ίδια!Ξεκινησα 53 και είμαι 65!Κι εγώ έχω πεινες ώρες ώρες και ήταν μια εγκυμοσύνη με αρκετή ξάπλα και καθισιο οπότε....Κοιτάω τωρα να προσεξω λίγο μην πάρω άλλο.

Λοιπόν 37 εβδομάδων, δευτερο nst καλό,έχει πάρει θέση η μπέμπα και χαμηλωνει,καρδιογράφημα καλο,καλλιέργεια κολπική και εξετάσεις αίματος μια χαρά,πίεση λιιιγο τσιμπημενη για τα δεδομένα μου και λίγη ταχυπαλμία αλλά όχι κάτι ανησυχητικο μιας και είχα περπατήσει όλο το νοσοκομείο οπότε είχα κουραστεί.

Οπότε περιμένω τις εξελίξεις!

@λιλιτο με το καλό και σε ολα τα κορίτσια που θα γεννήσουν νωρίτερα με το καλό τα λουλουδακια σας!

Μπράβο κοριτσάκι μου. Όλα καλά,είδες; Και τα δικά μου τα 2 τελευταία nst βγήκαν καλά, αλλά έχω συσπάσεις αυξημένες όταν σηκώνομαι. Σου κοίταξε τράχηλο; Πίεση πόσο ειχες; Ταχυπαλμιες και γω έχω, όταν σηκώνομαι η άμα περπατάω. Ταχυπαλμια και δύσπνοια/δυσφορία. Μερικές φορές νιώθω να είναι από το στομάχι όλο αυτό.....


l6GMp3.png%22%20 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , 2angels είπε:

 

 

Μπράβο κοριτσάκι μου. Όλα καλά,είδες; Και τα δικά μου τα 2 τελευταία nst βγήκαν καλά, αλλά έχω συσπάσεις αυξημένες όταν σηκώνομαι. Σου κοίταξε τράχηλο; Πίεση πόσο ειχες; Ταχυπαλμιες και γω έχω, όταν σηκώνομαι η άμα περπατάω. Ταχυπαλμια και δύσπνοια/δυσφορία. Μερικές φορές νιώθω να είναι από το στομάχι όλο αυτό.....

Έχουν φανεί οι συσπάσεις σου στο nst?Γιατι κι εγω νομιζα οτι είχα αλλά δεν έχει καταγραφει καμία,οποτε ηρεμησα.Συνεχιζω το μαγνήσιο εννοείται.

Τράχηλο όχι δεν κοίταξε και καλύτερα γιατι συνήθως οταν σε εξετάζουν κολπικα ξεκιναει και ο τοκετός μετα απο 1-2 24ώρα οπότε να γυρίσει ο γιατρός μου μη γεννήσω με αντικαταστάτη.Στον υπέρηχο πάντως είναι ακόμη κλειστός.

Πίεση είχα 11 με 9 και παλμούς 120 ενώ συνήθως έχω 9-10 μεγάλη με 6-7 μικρή.


aP0gp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 23 λεπτά , 2angels είπε:

Μόνο 5; Ε; Μπράβο! Αξία! Χαχαχα

Τι μπράβο καλε; Το 78 που ήμουν δεν το είδες; Αχαχαχαχα!!! Πάντως τρώω ότι βρίσκω μπροστά μου! Απλά δεν σταματάω όλη μέρα!


Opjnp2.pngnWWEp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 30 λεπτά , Marmat είπε:

Έχουν φανεί οι συσπάσεις σου στο nst?Γιατι κι εγω νομιζα οτι είχα αλλά δεν έχει καταγραφει καμία,οποτε ηρεμησα.Συνεχιζω το μαγνήσιο εννοείται.

Τράχηλο όχι δεν κοίταξε και καλύτερα γιατι συνήθως οταν σε εξετάζουν κολπικα ξεκιναει και ο τοκετός μετα απο 1-2 24ώρα οπότε να γυρίσει ο γιατρός μου μη γεννήσω με αντικαταστάτη.Στον υπέρηχο πάντως είναι ακόμη κλειστός.

Πίεση είχα 11 με 9 και παλμούς 120 ενώ συνήθως έχω 9-10 μεγάλη με 6-7 μικρή.

Έχουν φανεί οι συσπάσεις και έχω νοσηλευτεί κιόλας σχεδον μια εβδομάδα για θεραπεία. Έκανα 40 τη μέρα. Έχω κάνει nst που έδειχναν συσπάσεις και κινητικότητα της μήτρας. Όσο για τον τράχηλο δεν ισχύει αυτό που λες, γιατί με εξετάζει από την 26η βδομάδα κολπικά με χέρι λόγο των συσπάσεων για να βλέπει αν μαλάκωσε ο τράχηλος. Προχθες που πήγα , είχε πια μαλακώσει. Οι παλμοί οκ συμβαίνει, το 9 είναι λίγο τσιμπημενο αλλά μπορεί να οφείλεται και στη κούραση που είπες μαζί με τους παλμούς. Ο γιατρός τι σου είπε; Να το παρακολουθείς;


l6GMp3.png%22%20 

Link to comment
Share on other sites

Χαχχα ναι μας τρολαρει από τώρα. Γενικά χθες πονουσα ανά τριλεπτο χαμηλά αρκετα αλλά υποφερτα. Σήμερα πόνεσα μερικές φορές αλλα χωρις συχνότητα και το πρωί παρατήρησα ότι είχα μια έκκριση σαν ζελέ σαν σιλικόνη .. λευκοκίτρινο και διάβασα είναι το τραχηλικό βύσμα. περιμένουμε μετά από αυτό σε δύο 24ωρα με μια βδομάδα να αρχίσει ο τοκετός. Ευτυχώς είμαι 10 λεπτά από το ένα νοσοκομείο και κάνα 20 λεπτό από το άλλο τρέχοντας με το αμάξι.οποτε δεν αγχώνομαι για αυτό.

  • Μου αρέσει 2

MBIdp2.png00R4p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 31 λεπτά , ΦαιηΚατς είπε:

Τι μπράβο καλε; Το 78 που ήμουν δεν το είδες; Αχαχαχαχα!!! Πάντως τρώω ότι βρίσκω μπροστά μου! Απλά δεν σταματάω όλη μέρα!

Χαχαχαχααχ! Έλα μωρέ.... Μετά τη γέννα θα φύγουν! 

Just now, λιλιτο είπε:

Χαχχα ναι μας τρολαρει από τώρα. Γενικά χθες πονουσα ανά τριλεπτο χαμηλά αρκετα αλλά υποφερτα. Σήμερα πόνεσα μερικές φορές αλλα χωρις συχνότητα και το πρωί παρατήρησα ότι είχα μια έκκριση σαν ζελέ σαν σιλικόνη .. λευκοκίτρινο και διάβασα είναι το τραχηλικό βύσμα. περιμένουμε μετά από αυτό σε δύο 24ωρα με μια βδομάδα να αρχίσει ο τοκετός. Ευτυχώς είμαι 10 λεπτά από το ένα νοσοκομείο και κάνα 20 λεπτό από το άλλο τρέχοντας με το αμάξι.οποτε δεν αγχώνομαι για αυτό.

Άψογα!!! Τελεια! Ανυπομονούμε μαζί σου νομίζω! Χαχαχα


l6GMp3.png%22%20 

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον έρχεται η πρώτη μπουμπού λοιπόν! Με το καλό!

Φαιηκατς.. είναι η 2η καισαρική σου, αν θυμάμαι καλά...πως ορίσατε ημ/νια μου λες σε παρακαλώ! ποια ειναι η πητ σου? 

Θα γεννήσεις και του Σταυρού (στη γιορτή του άντρα μου). Θέλει κ ο δικός μου στις 14/9 στη γιορτή του...αλλά θα μαι 39η ακριβως κ δε νομίζω να του κάνει ο γιατρός αυτή τη χάρη.Πάει μακρυά η βαλίτσα.... μου χε πει 2 βδομάδες πριν την πητ(21/9) θα με βαλει! Άρα πιστεύω το αργότερο 10/9 να μου πει εμένα! 

Α! Και γω 77 ξεκίνησα(υψος 1.73).. και χω πάρει 14!!!  Στην 1η μου εγκυμοσύνη είχα πάρει 22 όμως..και τα χασα στο 6μηνο όλα, οπότε δεν αγχώνομαι!

 


e2Obp2.png87dnp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 23 λεπτά , sweet mommy είπε:

Μάλλον έρχεται η πρώτη μπουμπού λοιπόν! Με το καλό!

Φαιηκατς.. είναι η 2η καισαρική σου, αν θυμάμαι καλά...πως ορίσατε ημ/νια μου λες σε παρακαλώ! ποια ειναι η πητ σου? 

Θα γεννήσεις και του Σταυρού (στη γιορτή του άντρα μου). Θέλει κ ο δικός μου στις 14/9 στη γιορτή του...αλλά θα μαι 39η ακριβως κ δε νομίζω να του κάνει ο γιατρός αυτή τη χάρη.Πάει μακρυά η βαλίτσα.... μου χε πει 2 βδομάδες πριν την πητ(21/9) θα με βαλει! Άρα πιστεύω το αργότερο 10/9 να μου πει εμένα! 

Α! Και γω 77 ξεκίνησα(υψος 1.73).. και χω πάρει 14!!!  Στην 1η μου εγκυμοσύνη είχα πάρει 22 όμως..και τα χασα στο 6μηνο όλα, οπότε δεν αγχώνομαι!

 

Εγώ έχω Πητ 26/9 οπότε στις 14 θα θα είμαι 38 βδομάδες. Αν κρατηθώ μέχρι τότε γιατί έχω συσπάσεις! Εγώ έχω ύψος 1.61 όμως! Της πρώτης εγκυμοσύνης έμειναν σχεδόν όλα! Η αλήθεια βέβαια είναι ότι είμαι λιχουδα πολύ! Έκανα πολλά χρόνια γυμναστική και από όταν σταμάτησα πήρα κιλά που δεν μπόρεσα να τα χάσω... Και ξέρεις μετά τα 30 δεν χάνονται εύκολα!


Opjnp2.pngnWWEp2.png

Link to comment
Share on other sites

Έχει καμία ενοχλήσεις στον κόλπο; (Εσωτερικά στον τράχηλο;) Σαν βάρος -πιεση ορισμένες φορές, σαν χτυπήματα; κάπως έτσι;

Και γω 1.72 είμαι. Η πρώτη εγκυμοσύνη μου άφησε 2 κιλα και άλλα 2 η δεύτερη ,έτσι τη τρίτη τη ξεκίνησα με 60 κιλά. Ότι θα τα χάσουμε θα τα χάσουμε , απλά απορώ.... Πως μπαίνουν έτσι ρε παιδάκι μου; 

@Sofaki91 ;;;; Εσύ μην απαντήσεις! Χαχαχαχαχαχαχ (πλάκα κάνω)


l6GMp3.png%22%20 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 55 λεπτά , 2angels είπε:

Έχει καμία ενοχλήσεις στον κόλπο; (Εσωτερικά στον τράχηλο;) Σαν βάρος -πιεση ορισμένες φορές, σαν χτυπήματα; κάπως έτσι;

Και γω 1.72 είμαι. Η πρώτη εγκυμοσύνη μου άφησε 2 κιλα και άλλα 2 η δεύτερη ,έτσι τη τρίτη τη ξεκίνησα με 60 κιλά. Ότι θα τα χάσουμε θα τα χάσουμε , απλά απορώ.... Πως μπαίνουν έτσι ρε παιδάκι μου; 

@Sofaki91 ;;;; Εσύ μην απαντήσεις! Χαχαχαχαχαχαχ (πλάκα κάνω)

Θέλω πολύ άλλα θα ακούσω κράξιμο χαχαχαχ.. Τρίτη πρωί ζυγιστηκα 4.800 έβαλα μέχρι στιγμής τι στο καλό πια απορώ..

Ενόχληση έχω εξωτερικά σαν βάρος μέσα όχι τόσο.. πάντως χθες αλλά και σήμερα παραεφαγα έκανε η μαμά μου ψάρι και τα πήρα όλο μονοτερμα παντζάρια πατάτα τηγανιτη ψωμί φέτα και στο τέλος μια ωραία φαντα.. Ανάσα δεν μπορώ να πάρω..τι λαιμαργία!! Μ'αρέσει που η μαία μου είπε να τρώω δύο πράγματα μόνο πχ αν έχω μακαρόνια με κιμά να αφήσω τη φέτα αλλιώς μακαρόνια με φέτα κάπως έτσι χαχαχα ναι οκ.. το τηρούμε όλες μας σίγουρα.. 


bzCDp2.png
 
SRQyp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...