Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 5 λεπτά , Faith22 είπε:

       

      Χθες είχα υπέρηχο κ είναι όλα καλά.Ειμαι στην 25η εβδομάδα κ με έχει ενημερωσει η μαία ότι δεν είναι συστηματικές οι κινήσεις των εμβρύων αυτή την εβδομάδα.Χθες αυτό δεν το συζήτησα καθόλου με τον γιατρό.Εγω όμως τα νιώθω κάθε μέρα κ σήμερα από το πρωί δεν τα είχα νιώσει κ είχε πάει 3 το μεσημέρι.Η ξαδέρφη μου πριν 3 εβδομάδες έχασε το μωρο της στις 33 εβδομάδες.Δεν το ένιωσε μια μέρα κ τελικά είχε ενδομητρίο θάνατο.Το αναφέρω για να καταλάβετε λίγο την ψυχολογία μου,θέλω δεν θέλω είναι κάτι που το σκέφτομαι κάθε μέρα.Η μαία μου το ξέρει.Στελνω λοιπόν το μεσημέρι ότι δεν έχω νιώσει τα μωρά χωρίς να της πω καλησπέρα,ήμουν στο κρεβάτι όλο το πρωί ζουμπωντας την κοιλιά μου κ ενώ ήθελα μόνο ένα μην ανησυχείς μου απαντά ότι "κακώς δεν ρώτησες τον γιατρό,είπαμε μετράμε μετά τις 32 εβδομάδες κ παρεπιπτόντως καλησπέρα τάδε" κ της απάντησα "ναι κακώς δεν ρώτησα τον γιατρό κ ρωτάω εσένα.Δεν βλάπτει λίγο ενσυναίσθηση που κ που.Καλησπερα".Απάντησα έτσι γιατί ένιωσα ειρωνεία.Λαθος μου,το ξέρω.Μου απάντησε κ εκεινη πάλι αλλα το άφησα εκεί.Δεν ξανααπαντησα.Δεν ήθελα να το συνεχίσω.

      Κ τώρα το βράδυ μου έστειλε ο γιατρός μήνυμα ότι αν δεν με καλύπτουν,να κάνω τις επιλογές μου,εννοώντας ότι μπορώ να φύγω κ να αλλάξω γιατρό,μαζί με ένα κατεβατο.

      Αυτό με πείραξε παρά πολύ.Ενιωσα ότι με διώχνει.

      Ξέρω ότι είμαι παράλογη,εκφραστείτε ελεύθερα.

       

       

      Ε βλακεία του γιατρού . Κανονικά έπρεπε να σε πάρει τηλέφωνο Κ να σε ρωτησει εάν είσαι καλά Κ γιατί μίλησες έτσι στην μαία . Τώρα μηνύματα εάν δεν σε καληπτουμε άλλαξε τη γιατρό είναι εντελώς αντιεπαγγελματικο τι είστε ζευγαρι Κ χωρίζετε . 

      Πάντως αν δεν νιώθεις κάποια μέρα τα μωρά φάε κάτι γλυκό ή πιες κάτι παγωμένο μετά από λίγο θα εμφανιστούν . Προς Θεού μην ζουλας την κοιλιά κάνει συσπάσεις . 

      • Μου αρέσει 1

Μανουλες Σεπτεμβριου 2018


Recommended Posts

πρίν από 35 λεπτά , Sofaki91 είπε:

Θέλω πολύ άλλα θα ακούσω κράξιμο χαχαχαχ.. Τρίτη πρωί ζυγιστηκα 4.800 έβαλα μέχρι στιγμής τι στο καλό πια απορώ..

Ενόχληση έχω εξωτερικά σαν βάρος μέσα όχι τόσο.. πάντως χθες αλλά και σήμερα παραεφαγα έκανε η μαμά μου ψάρι και τα πήρα όλο μονοτερμα παντζάρια πατάτα τηγανιτη ψωμί φέτα και στο τέλος μια ωραία φαντα.. Ανάσα δεν μπορώ να πάρω..τι λαιμαργία!! Μ'αρέσει που η μαία μου είπε να τρώω δύο πράγματα μόνο πχ αν έχω μακαρόνια με κιμά να αφήσω τη φέτα αλλιώς μακαρόνια με φέτα κάπως έτσι χαχαχα ναι οκ.. το τηρούμε όλες μας σίγουρα.. 

Πωπωωωωω αυτά που έφαγες είναι τα αγαπημένα μου εκτός από την τηγανιτή πατάτα! Την προτιμω βραστή! Τι δύο πράγματα;;;; αχαχαχαχα σε καλό της, με έκανε και γέλασα! Χτυπηματακια εσωτερικά νιώθω αλλά μου είπε ο γιατρός ότι είναι λογικό γιατί είναι δεύτερη εγκυμοσύνη και είναι πιο χαλαρά τα τοιχώματα τώρα. Εγώ παίρνω 3 μαγνησια και έχω συνέχεια συσπάσεις!


Opjnp2.pngnWWEp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 8 λεπτά , ΦαιηΚατς είπε:

Πωπωωωωω αυτά που έφαγες είναι τα αγαπημένα μου εκτός από την τηγανιτή πατάτα! Την προτιμω βραστή! Τι δύο πράγματα;;;; αχαχαχαχα σε καλό της, με έκανε και γέλασα! Χτυπηματακια εσωτερικά νιώθω αλλά μου είπε ο γιατρός ότι είναι λογικό γιατί είναι δεύτερη εγκυμοσύνη και είναι πιο χαλαρά τα τοιχώματα τώρα. Εγώ παίρνω 3 μαγνησια και έχω συνέχεια συσπάσεις!

Βραστή μου αρέσει και εμένα αλλά είχαμε και τον σύζυγο στο σπίτι όπου είναι λάτρης της τηγανιτης:-D ναι δύο πράγματα είναι δυνατόν?? Έχω σεε και επειδή ταλαιπωρουμε το είπε αλλά και πάλι όσο και να θέλω να βάλω όρια δύσκολα τα καταφέρνω..

Οι συσπάσεις σου πως είναι? Συνοδεύονται με πόνο? Ή μόνο πετρωμα ? 


bzCDp2.png
 
SRQyp2.png
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, 2angels είπε:

Έχουν φανεί οι συσπάσεις και έχω νοσηλευτεί κιόλας σχεδον μια εβδομάδα για θεραπεία. Έκανα 40 τη μέρα. Έχω κάνει nst που έδειχναν συσπάσεις και κινητικότητα της μήτρας. Όσο για τον τράχηλο δεν ισχύει αυτό που λες, γιατί με εξετάζει από την 26η βδομάδα κολπικά με χέρι λόγο των συσπάσεων για να βλέπει αν μαλάκωσε ο τράχηλος. Προχθες που πήγα , είχε πια μαλακώσει. Οι παλμοί οκ συμβαίνει, το 9 είναι λίγο τσιμπημενο αλλά μπορεί να οφείλεται και στη κούραση που είπες μαζί με τους παλμούς. Ο γιατρός τι σου είπε; Να το παρακολουθείς;

Μας νοιάζει η πίεση σε κατάσταση ηρεμίας να είναι νορμάλ δεν είπε κάτι άλλο

 

1 ώρα πρίν, 2angels είπε:

Έχει καμία ενοχλήσεις στον κόλπο; (Εσωτερικά στον τράχηλο;) Σαν βάρος -πιεση ορισμένες φορές, σαν χτυπήματα; κάπως έτσι;

Και γω 1.72 είμαι. Η πρώτη εγκυμοσύνη μου άφησε 2 κιλα και άλλα 2 η δεύτερη ,έτσι τη τρίτη τη ξεκίνησα με 60 κιλά. Ότι θα τα χάσουμε θα τα χάσουμε , απλά απορώ.... Πως μπαίνουν έτσι ρε παιδάκι μου; 

@Sofaki91

Εγώ κοριτσάκι μου ειδικά σήμερα μετά το γιατρό νιώθω τρελό βάρος χαμηλά όταν είμαι ορθια και χτυπηματα προφανώς μπουνιές και κανα δυο σουβλιες οπότε θα είμαι λίγο ξάπλα καλού κακού.Στο nst φαντάσου ψαχναμε καρδούλα και ηταν στην αρχή του εφηβαιου!Φαντασου το κεφάλι που είναι.Παρόλα αυτά μου είπαν είναι νορμάλ για τις εβδομαδες μου

  • Μου αρέσει 1

aP0gp3.png

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Sofaki91 είπε:

Βραστή μου αρέσει και εμένα αλλά είχαμε και τον σύζυγο στο σπίτι όπου είναι λάτρης της τηγανιτης:-D ναι δύο πράγματα είναι δυνατόν?? Έχω σεε και επειδή ταλαιπωρουμε το είπε αλλά και πάλι όσο και να θέλω να βάλω όρια δύσκολα τα καταφέρνω..

Οι συσπάσεις σου πως είναι? Συνοδεύονται με πόνο? Ή μόνο πετρωμα ? 

Και πόνο και πέτρωμα και σε φάση που δεν μπορώ να πάρω ανάσα! Κρατάνε λίγο όμως ευτυχώς... Αλλά έχω πολλές φορές μέσα στη μέρα.


Opjnp2.pngnWWEp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βρε κορίτσια να σας ρωτήσω κάτι που σκέφτηκα απόψε αλλά δεν έχω ρωτήσει τον γιατρό μου; Εγώ που θα μπω με προγραμματισμένη καισαρική τι θα γίνει αν τύχει να σπάσουν τα νερά νωρίτερα;


Opjnp2.pngnWWEp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , ΦαιηΚατς είπε:

Βρε κορίτσια να σας ρωτήσω κάτι που σκέφτηκα απόψε αλλά δεν έχω ρωτήσει τον γιατρό μου; Εγώ που θα μπω με προγραμματισμένη καισαρική τι θα γίνει αν τύχει να σπάσουν τα νερά νωρίτερα;

Το ίδιο συζητούσα με μια κοπέλα χθες η όποια είχε προγραμματισμένη καισαρική 2 βδομάδες πριν την ΠΗΤ αλλά έσπασαν τα νερά μια βδομάδα νωρίτερα (δεν θυμάμαι να μου είπε τον λογο της καισαρικής) και η μικρή της ήταν με το κεφάλι πάνω δεν είχε πάρει καθόλου θέση.. Και το ίδιο ακριβώς συνέβη στο δευτερο παιδί της..

Τώρα και εσένα εφόσον το έχετε κανονίσει έτσι μάλλον καισαρική όπως και να χει..υποθέτω δηλαδή 


bzCDp2.png
 
SRQyp2.png
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 20 λεπτά , ΦαιηΚατς είπε:

Βρε κορίτσια να σας ρωτήσω κάτι που σκέφτηκα απόψε αλλά δεν έχω ρωτήσει τον γιατρό μου; Εγώ που θα μπω με προγραμματισμένη καισαρική τι θα γίνει αν τύχει να σπάσουν τα νερά νωρίτερα;

Απλά μπαίνεις έκτακτη καισαρική. Δεν υπάρχει άλλη λυση! 

Εγώ ξέρετε τι άλλο σκέφτομαι; Τρώμε όλα αυτά που τρώμε, μετά ξεκινάνε πόνοι η σπάνε νερά κτλ... Πως γενναμε; Με το στομάχι γεμάτο; Η πως μπαίνεις καισαρική;.... Μήπως να μειώσουμε το φαγητό;  Τι κάνουμε; Ξέρει κάποια;


l6GMp3.png%22%20 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , Sofaki91 είπε:

Το ίδιο συζητούσα με μια κοπέλα χθες η όποια είχε προγραμματισμένη καισαρική 2 βδομάδες πριν την ΠΗΤ αλλά έσπασαν τα νερά μια βδομάδα νωρίτερα (δεν θυμάμαι να μου είπε τον λογο της καισαρικής) και η μικρή της ήταν με το κεφάλι πάνω δεν είχε πάρει καθόλου θέση.. Και το ίδιο ακριβώς συνέβη στο δευτερο παιδί της..

Τώρα και εσένα εφόσον το έχετε κανονίσει έτσι μάλλον καισαρική όπως και να χει..υποθέτω δηλαδή 

Εμένα έχει παρει θέση και είναι και σχετικά χαμηλα, απλά έχω 3 μέρες τώρα που βοηθάω τον άντρα μου στο κυλικείο που έχει με την αδερφή του για να πάρει άδεια η αδερφή του και είμαι όρθια από τις 5:30 το πρωί και τελειώνω 4 το μεσημέρι και απόψε ειδικά έχω κάτι περίεργα πονακια και ο μικρός ζοριζει πολύ και το σκεφτομουν!

πρίν από 3 λεπτά , 2angels είπε:

Απλά μπαίνεις έκτακτη καισαρική. Δεν υπάρχει άλλη λυση! 

Εγώ ξέρετε τι άλλο σκέφτομαι; Τρώμε όλα αυτά που τρώμε, μετά ξεκινάνε πόνοι η σπάνε νερά κτλ... Πως γενναμε; Με το στομάχι γεμάτο; Η πως μπαίνεις καισαρική;.... Μήπως να μειώσουμε το φαγητό;  Τι κάνουμε; Ξέρει κάποια;

Όσο και να έχεις φάει, είτε λίγο είτε πολύ άμα είναι να κάνεις χειρουργείο πρέπει να περιμένεις τουλάχιστον 3 ώρες για ολική... Σε άλλη περίπτωση κάνεις επισκληριδιο. Στον φυσιολογικό δεν υπάρχει θέμα νομίζω!


Opjnp2.pngnWWEp2.png

Link to comment
Share on other sites

Φαιηκατς...όσο και να με αγχώνει το σενάριο σου...το βρίσκω το ιδανικό για το μωρό να ''αποφασίσει'' το ίδιο πότε είναι η ώρα του και όχι εμείς!

Λογικά σ αυτήν την περίπτωση περιμένεις με σπασμένα νερά λίγη ώρα.. σου κάνουν το  κλισματάκι σου και σε ετοιμάζουν για χειρουργείο. Ούτως ή άλλως με καισαρική δηλαδή.

καλο βράδυ σε όλες!

 

  • Μου αρέσει 2

e2Obp2.png87dnp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημερα κοτιρσια μου πως ειστε ...;;; απο σημερα μπηκα κ επισημα στον μηνα μου!!!! Χαρα και αγωνια μαζι! Η κοιλιτσα σχετικα παραμενη μικρη για 9ο αλλα ολα καλα με το βαρος !

  • Μου αρέσει 3

...:-D

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, sweet mommy είπε:

Φαιηκατς...όσο και να με αγχώνει το σενάριο σου...το βρίσκω το ιδανικό για το μωρό να ''αποφασίσει'' το ίδιο πότε είναι η ώρα του και όχι εμείς!

Λογικά σ αυτήν την περίπτωση περιμένεις με σπασμένα νερά λίγη ώρα.. σου κάνουν το  κλισματάκι σου και σε ετοιμάζουν για χειρουργείο. Ούτως ή άλλως με καισαρική δηλαδή.

καλο βράδυ σε όλες!

 

Έχεις δίκιο σε αυτό, δεν το είχα σκεφτεί! Ας έρθει όποτε θέλει το μπουμπουκακι μου, εγώ το περιμένω πως και πως!!!

  • Μου αρέσει 1

Opjnp2.pngnWWEp2.png

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, ναντια δε είπε:

Καλημερα κοτιρσια μου πως ειστε ...;;; απο σημερα μπηκα κ επισημα στον μηνα μου!!!! Χαρα και αγωνια μαζι! Η κοιλιτσα σχετικα παραμενη μικρη για 9ο αλλα ολα καλα με το βαρος !

Άντε κορίτσι μου και εσύ εφτασες! Ας είναι μικρή η κοιλίτσα δεν πειράζει, θα μαζέψει και γρήγορα μετά φαντάζομαι. Με το καλό όλες μας! 

  • Μου αρέσει 1

l6GMp3.png%22%20 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , 2angels είπε:

Άντε κορίτσι μου και εσύ εφτασες! Ας είναι μικρή η κοιλίτσα δεν πειράζει, θα μαζέψει και γρήγορα μετά φαντάζομαι. Με το καλό όλες μας! 

Ναι μακαρι !! Εσεις θα παρετε κορσε ζωνη;;; βοηθαει;


...:-D

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 37 λεπτά , ναντια δε είπε:

Ναι μακαρι !! Εσεις θα παρετε κορσε ζωνη;;; βοηθαει;

Εγώ στο πρώτο δεν είχα βάλει και η κοιλιά μου έπεσε σχετικά νωρίς! Δεν είχα όμως και πολύ κοιλιά είναι η αλήθεια... Τη μισή θα έλεγα από αυτή που εχω τώρα! Γενικά όμως δεν μπορώ να με σφίγγει οτιδήποτε πανω μου!


Opjnp2.pngnWWEp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...