Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

Cafe Σεπτέμβριος 2011


Συντονιστής Org

Recommended Posts

Να σου πω κατα τη διαρκεια της μερας μου ειναι δυσκολο να υπολογισω ποσες φορες θηλαζει γιατι χαζοπινει κιολας πολλες φορες πχ. κατα τη διαρκεια της αλλαγης πανας, για να συνελθει απ'το σοκ μαλλον χαχα και το βραδυ ξυπναει 2-3 ή και παραπανω για γαλα αλλα πολλες φορες δεν το καταλαβαινω καν γιατι κοιμομαστε μαζι και αυτοεξυπηρετειται :P! Ολο μαμ ζηταει αλλα τρωει μικρες ποσοτητες. Ειναι λεπτο παιδακι και υπερκινητικο, ειμαστε και μεις αδυνατοι οποτε λογικο. Απ'τη στιγμη που αναπτυσσεται κανονικα και ειναι υγιης μην αγχωνεσαι. Σκεψου πως και 'συ καμια φορα για τον αλφα ή βητα λογο δεν εχεις ορεξη να φας...εχουν κι αυτα τα δικα τους μωρε!

Χριστουγεννα στον πεθερο που γιορταζει. Δεν εχω ιδεα τι εχει το μωρο σου, γιατι δεν επικοινωνεις με καποιον αλλο παιδιατρο? Ο δικος σου δεν αφησε καποιον αλλο "στο ποδι του"?

Εμας πλεον μας φωναζει μα και μπα βαρεθηκε το παιδι να το λεει ολοκληρο! Επισης σημερα του καναμε και την ονοματοδοσια και ξεμπερδεψαμε.


nKWGp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλή χρονιά χρονια σας πολλα κοπέλες.!!

Εύχομαι υγεία σε όλους μας.και να χαιρόμαστε τα ζουζουνια μας!

Πως περάσετε?εμεις πολυ ωραία...το μόνο κακό ήταν πως έβαλα 2,5κιλα και άντε να τα χάσω...!


nuidsoz2w.png

vnqfr9cay.png

Link to comment
Share on other sites

Ο μικρός έφαγε τούμπα απο το καρεκλακι φαγητού τον πήγα στο νοσοκομείο δεν κουνουσε το ένα χέρι είχε βγει.....κάναμε ακτινογραφία και ο ορθοπεδικός μου έλεγε πως υπάρχει πιθανότητα να ειναι σπασμένο και πρέπει να πάμε σε παιδο ορθοπεδικό οπότε σήμερα πήγαμε στο γεννηματας ευτυχώς όλα καλα απλα ειχε βγει και με τις ασκήσεις μπήκε στην θέση του.τωρα φοράει απο τον λαιμό εκείνο που το κρατεί σταθερό δεν ξέρω πως το λένε....Χα!και ο κΑημενουλης περπατάει σαν καβουρας γιατι φοβάται....πολυ ταλαιπωρία...έβλεπε γιατρό να τον πλησιάσει και τον έσπρωχνε απο τα νεύρα του.σημερα κατάλαβα πως το παιδι μου ειναι βράχος στον πόνο μόνο νευριαζει όταν πονάει δεν κλαίει!!


nuidsoz2w.png

vnqfr9cay.png

Link to comment
Share on other sites

Blue planet κανατε ονοματοδοσια τελικά;;; νόμιζα οτι δε θα το κάνατε. Κ εμείς την ειχαμε κανει οταν ηταν 2 μηνων κ προς το παρόν όλα καλά κ ήρεμα στη ζωή μας , τώρα που θα καλοκαιριάσει θα μας σπάσουν τα νεύρα πάλι οι γείτονες που θα ρωτάνε πότε θα τη βαφτίσουμε επιτέλους. Βλέπεις λόγω των γονιών μου κάναμε το λάθος κ δεν τους το ξεκόψαμε από την αρχή οπότε φέτος θα συνεχιστεί το ίδιο βιολάκι.

τέσπα εγώ είμαι πάλι έγκυος 11η εβδομάδα.

Εμένα προχτες ετρεχε σαν παλαβη πανω κατω στον καναπε κ δεν την προλαβα κ επεσε απο την πλατη του καναπε περιπου 80 ποντους υψος με το κεφάλι κάτω σα βαριδι σφαίρα πήγε αλλά όλα καλά στο 1 ευτερόλεπτο σταμάτησε να κλαίει, πρεπειι καπως να προστατευτηκε δε δικαιολογειται να την εβγαλε μονο με ενα τοσοδουλι καρούμπαλο.

Πάντως δε μαζέυεται η μικρή μου εμενα δε με ακουει καθόλου.


b5vNp2.png

6SMBp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Νινι-Κυριακη τι λες τωρα? Το καημενουλι...

Νεφελ ναι επιτελους! Αν και κατι μου λεει οτι δεν τη γλυτωνουμε τη βαφτιση. Μακαρι να'ταν και μενα το προβλημα μου οι γειτονες. Δυστυχως εχω κατι παππουδες μου θα φρικαρουν πολυ ασχημα αν δεν τον βαφτισουμε. Οχι απλα θα φρικαρουν...θα μετραμε εγκεφαλικα. Σκεφτομαι μηπως τους πω ψεματα οτι τον βαφτισαμε σε κανα ξωκλησι μονοι μας αλλα δεν ξερω τι ειναι χειροτερο, το ψεμα (που το σιχαινομαι) ή να υποστουμε εγω, ο αντρας μου και ο Νηρεας ολη αυτη την ταλαιπωρια? Συγνωμη αν προσβαλω τις πιο θρησκευομενες, δεν ειναι ο σκοπος μου. Απλα για μας ειναι απλα μια ταλαιπωρια!

Ελα ρε θηριο! Συγχαρητηρια για την εγκυμοσυνη! Εγω ακομα δεν εχω συνελθει απ'το πρωτο χαχα


nKWGp2.png
Link to comment
Share on other sites

Νινι-Κυριακη τι λες τωρα? Το καημενουλι...

Νεφελ ναι επιτελους! Αν και κατι μου λεει οτι δεν τη γλυτωνουμε τη βαφτιση. Μακαρι να'ταν και μενα το προβλημα μου οι γειτονες. Δυστυχως εχω κατι παππουδες μου θα φρικαρουν πολυ ασχημα αν δεν τον βαφτισουμε. Οχι απλα θα φρικαρουν...θα μετραμε εγκεφαλικα. Σκεφτομαι μηπως τους πω ψεματα οτι τον βαφτισαμε σε κανα ξωκλησι μονοι μας αλλα δεν ξερω τι ειναι χειροτερο, το ψεμα (που το σιχαινομαι) ή να υποστουμε εγω, ο αντρας μου και ο Νηρεας ολη αυτη την ταλαιπωρια? Συγνωμη αν προσβαλω τις πιο θρησκευομενες, δεν ειναι ο σκοπος μου. Απλα για μας ειναι απλα μια ταλαιπωρια!

Ελα ρε θηριο! Συγχαρητηρια για την εγκυμοσυνη! Εγω ακομα δεν εχω συνελθει απ'το πρωτο χαχα

Ρε γαμώτο τόση ταλαιπωρία, τρέξιμο, πεταμένα χρήματα για κάτι που δεν πιστεύεις;;; για κάτι που σου επιβάλουν οι άλλοι; Δεν το δέχομαι. Εμάς πάντως η ζωή μας κυλάει κανονικά, οι συγγενείς μας το ξέρουν κ ακόμα κ οι πολύ πολύ πολύ θρησκευόμενοι δεν εχουν πει κουβέντα. ε μερικοί φάνηκε να σάστισαν αλλά δε μίλησαν οι άνθρωποι. Μακάρι αυτή η διαδικασία να ήταν απλή κ να την έκαναν όσοι πραγματικά πίστευαν στην ηλικία που θα επέλεγαν τα παιδιά.


b5vNp2.png

6SMBp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλη χρονια!να χαιρεστε τις οικογενειες σας!

νεφελ με το καλο κοριτσι μου!πως την παλευεις εγκυμοσυνη κ θηριοτροφειο;;;εφω τελευταια εχω εναν ταλιμπαν στο σπιτι μου...ολο τρελες κανει!εχω κλαταρει.ξυπναει κ 3-4 φορες τη νυκτα(τις 2 τρωει).blue planet εσενα ξανακοιμαται ευκολα μεσα στη νυχτα.εμενα αν ειναι μετα τις 4η ωρα π εχει χορτασει κανω καμια ωρα νΑ τον ξανακοιμησω....αστε π τις τελευταιες μερες ξυπναει 6.30 οριστικα!....

Link to comment
Share on other sites

Νεφελ τη γλιτωσες μια χαρα! Και'γω αυτης της αποψης ειμαι. Να μεγαλωσει το παιδι να μπορει να αντιληφθει τι ειναι η θρησκεια και αν θελει να ειναι χριστιανος ας βαφτιστει. Τοσο μικρα που τα βαφτιζουν βασανιζονται τα καημενα γιατι θελουν τη μαμα τους κι οχι εναν περιεργο τυπα με μουσια να τα χωνει στο νερο...ασε που δεν εχουν καμια επιγνωση του τι συμβαινει εκεινη την ωρα. Ας γινεται συνειδητα σε μεγαλυτερη ηλικια.

Φαιν μου ο υπνος ειναι μια θλιβερη ιστορια! Ακομα ξυπναει τα βραδια, θηλαζει και ξανακοιμαται μεσα 5 λεπτα με μιση ωρα. Αυτο δε με πειραζει και πολυ γιατι αν ειναι νωρις εχω το λαπτοπ απο διπλα και θηλαζω σερφαροντας. Αν ειναι αργα θηλαζω ενω με ξαναπαιρνει ο υπνος γιατι κοιμομαστε στο ιδιο κρεβατι.

Το θεμα ειναι οτι αλλαζει συνεχεια το προγραμμα του. Αλλες μερες κοιμαται απ'τις 8 κι αλλες στις 2!!! Με εχει κουφανει! Με αποκορυφωμα βεβαια το να ξυπναει στις 2-3 το χαραμα, να θηλαζει και να θελει να παιξει μετα!!! Οποτε σηκωνομαι και'γω η βαριομοιρη φτιαχνω μια σοκολατα να μου φτιαξει τη διαθεση και κανουμε μεταμεσονυχτιο παρτυ στο σαλονι! Τον εξαντλω και μετα απο 2-3 ωρες ξανακοιμαται! Το ξερω οτι θα σου φανει κουλο αλλα πολυ θα ηθελα να ξυπναει και ο δικος μου ετσι νωρις! Εχω παρατηρησει οτι αυτες τις πρωινες ωρες εχω τρελη ενεργεια! Τι ωρα κοιμαται για βραδυ? Κοιμαται και κατα τη διαρκεια της μερας?


nKWGp2.png
Link to comment
Share on other sites

Φαιν μου ο υπνος ειναι μια θλιβερη ιστορια! Ακομα ξυπναει τα βραδια, θηλαζει και ξανακοιμαται μεσα 5 λεπτα με μιση ωρα. Αυτο δε με πειραζει και πολυ γιατι αν ειναι νωρις εχω το λαπτοπ απο διπλα και θηλαζω σερφαροντας. Αν ειναι αργα θηλαζω ενω με ξαναπαιρνει ο υπνος γιατι κοιμομαστε στο ιδιο κρεβατι.

Το θεμα ειναι οτι αλλαζει συνεχεια το προγραμμα του. Αλλες μερες κοιμαται απ'τις 8 κι αλλες στις 2!!! Με εχει κουφανει! Με αποκορυφωμα βεβαια το να ξυπναει στις 2-3 το χαραμα, να θηλαζει και να θελει να παιξει μετα!!! Οποτε σηκωνομαι και'γω η βαριομοιρη φτιαχνω μια σοκολατα να μου φτιαξει τη διαθεση και κανουμε μεταμεσονυχτιο παρτυ στο σαλονι! Τον εξαντλω και μετα απο 2-3 ωρες ξανακοιμαται! Το ξερω οτι θα σου φανει κουλο αλλα πολυ θα ηθελα να ξυπναει και ο δικος μου ετσι νωρις! Εχω παρατηρησει οτι αυτες τις πρωινες ωρες εχω τρελη ενεργεια! Τι ωρα κοιμαται για βραδυ? Κοιμαται και κατα τη διαρκεια της μερας?

εκπληκτικά περνάς και εσύ....αυτό με το θηλάζω και κοιμάμαι δεν το καταφέρνω...εννοείς ξαπλωτή;;συγνώμη αν επιτρέπεται το στήθος το κράτας;εμένα του φεύγει(;) και ρουφάει αέρα...καλά κ στο καθιστό πολλές φορες του φεύγει...αν νυσταζει πολύ κράταει ανοιχτό μια χαραμάδα το στόμα του και όλο κάνει φρ φρ φρ φρ....

εμένα κοιμάται 9.30 αφου έχει κάνει το μπανάκι του πρώτα και ξυπνάει 1-2 φορές για φαι και κανα δυο ακομα τον ακούω που μπλέκεται στα σκεπάσματα και τσαντίζεται...συνηθως κοιμάται όμως παλι.

και εμενα μου το εχει κανει αρκετες φορές αυτό μες τη νυχτα για κανα δυο ώρες να μην κοιμάται ενώ τον έχω θηλάσει.εγώ δεν τον βγάζω με τπτ από το δωμάτιο.δοκιμασε αν θες να τον κρατησεις αγκαλια και αν δεν κοιμηθει βάλε τον στο κρεββατι του με το στριφογυριστο απο πανω.θα κλάψει σιγουρα.εγω δεν το αντεχω για πανω απο δυο τρεια λεπτα και τον ξαναπερνω αγκαλια.αν δεν ηρεμησει να πεσει στον ωμο μου τον ξαναβαζω αλλα δυο τρεια λεπτα στο κρεββατι του και αν δεν εχει ξαναηρεμησει παλι στην αγκαλια μου.εκει μου ηρεμει..το δικο μου παιδι παντα...,μπορει κ το δικο σου.αν αντεχεις το κλαμα κανε το.εστω και αυτο το λιγο εμενα μου σπαραζει την καρδια...αλλα πιανει...

τη μερα κοιμαται 2 περιπου ωρες 12.30 - 2.30 συνηθως.

νινι πως ειναι το αγορακι σου;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ναι πλεον θηλαζουμε σχεδον μονο ξαπλωτοι και οι δυο. Ειναι ο,τι πιο ξεκουραστο για μενα, δε θα μπορουσα να θηλασω διαφορετικα γιατι εχω συνδρομο καρπιαιου σωληνα και τα χερια μου μουδιαζουν τελειως αμα ζοριστουν λιγο και ασε που μου πεφτουν πραγματα απ'τα χερια χωρις να το ελεγχω. Ευτυχως οχι το μωρο...να'ναι καλα ο μαρσιπος! Οταν θηλαζουμε δεν το κραταω το στηθος. Το γραπωνει αυτος και δεν τ'αφηνει ακομα και οταν τον εχει παρει ο υπνος χαχα. Ρε συ δεν το αντεχω το κλαμα. Ας μ'εχει εκει ολη μερα να θηλαζει...δε με νοιαζει (καλα με νοιαζει λιγο, αλλα το προτιμω). Σαν να'χει αρχισει να φτιαχνει προγραμμα παντως ο δικος μου...αντε να δουμε!


nKWGp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Κοριτσακια μου πως τα πάτε;

όλο λεμε να μη χαθούμε και με τις δουλειές και το πήξιμο χανόμαστε...αλλά στο τέλος παντα γυρίζουμε εδώ...

λοιπόν εμένα ακόμα ξυπνάει τη νύκτα.μια φορα με δυο θηλάζει.μια μερα λέω θα φτιάξω ξενο να του το μπουκωσω μετα το θηλασμό που θα κοιμάται να αρχίσει να συνηθίζει τη γευση(την οποια τη σιχαινεται- Frisolac AC).έλα όμως που ξύπνησε άρχισε και έκλαιγε και εν τελει έκανε και μια ωρα μετά να τον παρει ο υπνος...

τα μωρα σας τι βαρος και υψος εχουν;εμενα 79 εκ και 9,500 γρ.μικρουλης αλλα τουμπανακι!!!εχει κατι μπρατσα φτου φτου!

νεφελ πως τα πας με την εγκυμοσυνη σου; τι ΠΗΤ εχεις;

νινι και blue planet τα ζουζουνακια σας πως ειναι;

Link to comment
Share on other sites

Κι ο Νηρεας μικρουλης ειναι μωρε 10 κιλακια! Το αλλαξαμε το προγραμμα μας (παλι) και τωρα που κοιμαται μετα τις 11 δεν ξυπναει το βραδυ! Εκτος βεβαια αν ξυπναει και θηλαζει διακριτικα την ωρα που κοιμαμαι και δεν τον παιρνω χαμπαρι...

Κατα τ'αλλα μια χαρα! Μας εχει τρελανει ο κυριος! Χαζογονεις φουλ!

Σκεφτηκα πως ισως σας ενδιαφερει! Εχω συνεργαστει με αλλες μπλογκερς και κανουμε διαγωνισμο για ενα ipad mini. Μπορειτε να βαλετε απο μια εως παρα πολλες συμμετοχεςicon7.gif . Οι συμμετοχες ειναι τυπου κανε λαικ στην ταδε σελιδα στο φεισμπουκ, ακολουθησε τον ταδε στο τουιτερ, αφησε ενα σχολιο στο ταδε μπλογκ κλπ. Η πρωτος και πιο απλος τροπος να συμμετασχεις ειναι αφηνοντας ενα σχολιο στο ποστ του διαγωνισμου στο μπλογκ μου. Μην ξεχασεις να πατησεις το κουμπακι done στο rafflecopter. Το rafflecopter σου λεει και με ποιους αλλους τροπους μπορεις να παρεις εξτρα συμμετοχες. Ολα ειναι στα αγγλικα αλλα εδω ειμαι αν εχετε αποριες! ;)


nKWGp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσακια μου πως τα πάτε;

όλο λεμε να μη χαθούμε και με τις δουλειές και το πήξιμο χανόμαστε...αλλά στο τέλος παντα γυρίζουμε εδώ...

λοιπόν εμένα ακόμα ξυπνάει τη νύκτα.μια φορα με δυο θηλάζει.μια μερα λέω θα φτιάξω ξενο να του το μπουκωσω μετα το θηλασμό που θα κοιμάται να αρχίσει να συνηθίζει τη γευση(την οποια τη σιχαινεται- Frisolac AC).έλα όμως που ξύπνησε άρχισε και έκλαιγε και εν τελει έκανε και μια ωρα μετά να τον παρει ο υπνος...

τα μωρα σας τι βαρος και υψος εχουν;εμενα 79 εκ και 9,500 γρ.μικρουλης αλλα τουμπανακι!!!εχει κατι μπρατσα φτου φτου!

νεφελ πως τα πας με την εγκυμοσυνη σου; τι ΠΗΤ εχεις;

νινι και blue planet τα ζουζουνακια σας πως ειναι;

Καλά τα πηγαίνω με την εγκυμοσύνη, πητ εχω 4 Αυγούστου. Καλέ τι μικρά μωράκια!!!! Εμενα είναι 86 πόντους κ 1.100 κιλά!!!!! Πολύ αδύνατη φαινεται αλλα πιο ψηλη κι απο 3χρονα. Γενικά δεν έχω λόγια , ενα φοβερό παιδάκι που δε με δυσκολεύει καθόλου. Καλα με τον υπνο ηταν παντα ευκολη κ συνεχιζει να κοιμαται 9-8 το πρωι. Ελπιζω ο μπέμπης να μη μου βγει ζωηρος γιατι καθολου δεν εχω συνηθισει την αυπνια. Επισης μιλάει πάρα πολύ!!!!!


b5vNp2.png

6SMBp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

μπραβο νεφελ! κ εγω στο ευχομαι γιατι εμενα τωρα σταματησε να ξυπναει...κ οταν λεμε σταματηαε ξυπναει 6 η 7για μαμ.

εΜεις θηλαζουμε ακομα,ειμαστε 80 εκ κ 10 κιλα!γαλα ξενο ακομα δεν θελει με τιποτις..

κοριτσια τι δινετε για απογευματινο κ βραδυνο;εγω κρεμα(δυστυχως), κανενα κριτσινι και τυρι και θηλασμο πριν κοιμηθει...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...