Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

Μανουλες Μαρτιου 2019!!


oneira_glyka

Recommended Posts

Καλημερα! 

@palmoiraακομη σε παιδευει η αποκολληση? Μακαρι να ξεμπερδεψεις πολυ συντομα.

@Nicol_ συσπασεις ε? Πονανε πολυ? Πως το καταλαβες?

Ξεκινησα τον καινουριο σιδηρο απο χτες το βραδυ. Omalin λεγεται κ προς το παρον δεν παρατηρησα παρενεργειες στο γαστρεντερικο. Θα δειξει βεβαια...


8sqJp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 7 λεπτά , evio είπε:

Καλημερα! 

@palmoiraακομη σε παιδευει η αποκολληση? Μακαρι να ξεμπερδεψεις πολυ συντομα.

@Nicol_ συσπασεις ε? Πονανε πολυ? Πως το καταλαβες?

Ξεκινησα τον καινουριο σιδηρο απο χτες το βραδυ. Omalin λεγεται κ προς το παρον δεν παρατηρησα παρενεργειες στο γαστρεντερικο. Θα δειξει βεβαια...

Καλημερα evio! Εχω συσπασεις ακομα ναι αλλα ο γυναικολογος με καθησυχασε γιαυτο και εγω προσπαθω να μην αγχωνομαι. Εκτος απο κατι διασπαρτα πονακια περιοδου αυτο που με ειχε ανησυχησει ειναι οτι πετρωνε η μητρα και μαζευοταν σε ενα σημειο σαν καρουμπαλακι.Δεν ενιωθα πονο μονο σαν δυσφορια. Ο γυναικολογος ομως με διαβεβαιωσε οτι δεν υπαρχει θεμα.Αν φυσικα δω να αυξανονται η να με πονανε θα τον ξαναπαρω. Διαβασα επισης ενα αρθρο οτι επειδη το μωρακι σε αυτη τη φαση κουνιεται μεσα στη μητρα και ακουμπαει στα τοιχωματα της, η μητρα κανει συσπαση και δημιουργειται αυτο το βουναλακι που σου λεω.Οποτε ισως ειναι και απο αυτο. Γιατι εχεις και εσυ?


DanXp2.png

Link to comment
Share on other sites

Μπα οχι δεν εχω παρατηρησει κατι τετοιο σε μενα. Εχω βεβαια πονακια που κ που αλλα περνανε γρηγορα κ νομιζω οτι κυριως ειναι απο το εντερο μου. Εσενα συνοδευεται κ απο πετρωμα αρα δεν νομιζω να κανω συσπασεις. Αφου σε καθησυχασε ο γιατρος νομιζω ολα θα ειναι μεσα στα φυσιολογικα! Αυτο που εχω διαβασει για συσπασεις ειναι οτι βοηθαει το να πινεις πολυ νερο.

Να σε ρωτησω μιας κ εισαι κ εσυ πρωτοτοκη. Καθολου κινησεις εχεις νιωσει? Γιατι εγω τιποτα, βεβαια η μαια του γιατρου μου ειπε σε λιγες βδομαδες μπορει να το νιωσω. Απλα γυρω μου πολλες θεωρουν οτι επρεπε ηδη να το καταλαβαινω.


8sqJp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , evio είπε:

Μπα οχι δεν εχω παρατηρησει κατι τετοιο σε μενα. Εχω βεβαια πονακια που κ που αλλα περνανε γρηγορα κ νομιζω οτι κυριως ειναι απο το εντερο μου. Εσενα συνοδευεται κ απο πετρωμα αρα δεν νομιζω να κανω συσπασεις. Αφου σε καθησυχασε ο γιατρος νομιζω ολα θα ειναι μεσα στα φυσιολογικα! Αυτο που εχω διαβασει για συσπασεις ειναι οτι βοηθαει το να πινεις πολυ νερο.

Να σε ρωτησω μιας κ εισαι κ εσυ πρωτοτοκη. Καθολου κινησεις εχεις νιωσει? Γιατι εγω τιποτα, βεβαια η μαια του γιατρου μου ειπε σε λιγες βδομαδες μπορει να το νιωσω. Απλα γυρω μου πολλες θεωρουν οτι επρεπε ηδη να το καταλαβαινω.

Οχι ακομα δεν ενιωσα τιποτα.Αλλα απο οσο ξερω στο πρωτο παιδι αργεις λιγο να νιωσεις τις κινησεις.Πιστευω σε κανα 2 εβδομαδουλες να τα νιωσουμε τα ζουζουνια μας :wub:  Προς το παρον νιωθω τα πετρωματα οποτε λεω κατι γινεται εκει μεσα χαχα

  • Μου αρέσει 1

DanXp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ωραια! Και με περνας κ καμια 10αρια μερες σχεδον. Ειπα κ εγω αναισθητη ειμαι? :mrgreen:

Σιγουρα κινειται κ σου προκαλει κ συσπασεις ετσι να σε εχει σε επαγρυπνιση σπο τωρα!


8sqJp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 8 λεπτά , evio είπε:

Ωραια! Και με περνας κ καμια 10αρια μερες σχεδον. Ειπα κ εγω αναισθητη ειμαι? :mrgreen:

Σιγουρα κινειται κ σου προκαλει κ συσπασεις ετσι να σε εχει σε επαγρυπνιση σπο τωρα!

Μαλλον κοβει βολτες εκει μεσα ολη μερα :D

Δεν το νιωθουν το μωρο τοσο νωρις οι πρωτοτοκες. Οποτε μην ανησυχεις ειμαστε μια χαρα :grin:

  • Μου αρέσει 1

DanXp2.png

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Nicol_ είπε:

Καλημερα! Δύσκολο με την εγκυμοσυνη και τη δουλεια. Εγω που δεν δουλευω αν ζοριστω κ κουραστω κατευθειαν με πιανουν πονακια κ συσπασεις. Υπομονη. Ποτε σταματάς με τη δουλεια?

Πολύ δύσκολο κορίτσια!! Κ εγώ έχω συνέχεια πανάκια..  Πότε σταματάω Εεε??? Στις 32εβδομαδες..  Αν όλα πάνε καλά κ αντέξω μέχρι τοτε... Δλδ μέσα Γενάρη...  Απογοήτευση..  Δεν το σκέφτομαι καθόλου γτ θα αρχίσω να Κλαιω..  Χάχα 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, evio είπε:

Καλημερα! 

@palmoiraακομη σε παιδευει η αποκολληση? Μακαρι να ξεμπερδεψεις πολυ συντομα.

@Nicol_ συσπασεις ε? Πονανε πολυ? Πως το καταλαβες?

Ξεκινησα τον καινουριο σιδηρο απο χτες το βραδυ. Omalin λεγεται κ προς το παρον δεν παρατηρησα παρενεργειες στο γαστρεντερικο. Θα δειξει βεβαια...

Ακόμη ξάπλα αλλά έχω αρχίσει να σηκώνομαι λίγο περισσότερο μέσα στο σπίτι. Κουράστηκα στο κρεββάτι,νιώθω ότι έχει πιαστεί όλο μου το σώμα! 

Σιγουρα κόβουν βόλτες εκεί κάτω κοριτσια! Κωλοτούμπες κάνουν! Ελπίζω να μην έχεις πρόβλημα με τον καινούργιο σίδηρο! 

@Nicol_ καλύτερα σήμερα? Μάλλον για ποδοσφαιριστή και άτακτο τον κόβω το γιο σου! 

 


preg.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , February17 είπε:

Πολύ δύσκολο κορίτσια!! Κ εγώ έχω συνέχεια πανάκια..  Πότε σταματάω Εεε??? Στις 32εβδομαδες..  Αν όλα πάνε καλά κ αντέξω μέχρι τοτε... Δλδ μέσα Γενάρη...  Απογοήτευση..  Δεν το σκέφτομαι καθόλου γτ θα αρχίσω να Κλαιω..  Χάχα 

ωωχ εχεις ακομα..κουραγιο και υπομονη

Just now, palmoira είπε:

Ακόμη ξάπλα αλλά έχω αρχίσει να σηκώνομαι λίγο περισσότερο μέσα στο σπίτι. Κουράστηκα στο κρεββάτι,νιώθω ότι έχει πιαστεί όλο μου το σώμα! 

Σιγουρα κόβουν βόλτες εκεί κάτω κοριτσια! Κωλοτούμπες κάνουν! Ελπίζω να μην έχεις πρόβλημα με τον καινούργιο σίδηρο! 

@Nicol_ καλύτερα σήμερα? Μάλλον για ποδοσφαιριστή και άτακτο τον κόβω το γιο σου! 

 

Εχω καποια πονακια και εκανε και μια φορα ενα πετρωμα η κοιλια μου αλλα σε γενικες γραμμες ειμαι καλυτερα.Προσεχω να μη κουραζομαι. Ναι ασε μαλλον γυρναει σβουρες εκει μεσα χαχα :razz:  Κουραγιο με την ξαπλα,εχεις πολυ υπομονη μπραβο..Τεταρτη πας στο γιατρο?Αιμα εχεις ακομα?


DanXp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 53 λεπτά , Nicol_ είπε:

ωωχ εχεις ακομα..κουραγιο και υπομονη

Εχω καποια πονακια και εκανε και μια φορα ενα πετρωμα η κοιλια μου αλλα σε γενικες γραμμες ειμαι καλυτερα.Προσεχω να μη κουραζομαι. Ναι ασε μαλλον γυρναει σβουρες εκει μεσα χαχα :razz:  Κουραγιο με την ξαπλα,εχεις πολυ υπομονη μπραβο..Τεταρτη πας στο γιατρο?Αιμα εχεις ακομα?

Τετάρτη πάω! Αίμα όχι κάποια λίγα καφέ. Απλά σήμερα το παράκανα λιγάκι και σηκώθηκα να μαγειρέψω γιουβαρλακια γιατί έλειπε ο άντρας μου. Κουράστηκα και τώρα έχω λουφάξει στο κρεβάτι. Ελπίζω να μην έχω ιστορίες. Ξεθαρεψα και πρέπει να μαζευτώ! Όλη την ώρα κοιτάω το εσώρουχο μήπως έχω αιμα. Έχω γίνει λίγο εμμονική με αυτή την κατάσταση.

Εγώ οταν έχω πονάκια χτυπάω buscopan. Δεν θέλει καθόλου να έχω ακόμη και μικρή σύσπαση λόγω της αποκόλλησης. Προσπαθώ να τα αποφεύγω να σου πω την αλήθεια και να μην το παρακάνω αλλά κάποιες φορές τα παίρνω. Δεν ξέρω τι είναι καλύτερο τελικά και από που να φυλαχτώ. 


preg.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 44 λεπτά , palmoira είπε:

Τετάρτη πάω! Αίμα όχι κάποια λίγα καφέ. Απλά σήμερα το παράκανα λιγάκι και σηκώθηκα να μαγειρέψω γιουβαρλακια γιατί έλειπε ο άντρας μου. Κουράστηκα και τώρα έχω λουφάξει στο κρεβάτι. Ελπίζω να μην έχω ιστορίες. Ξεθαρεψα και πρέπει να μαζευτώ! Όλη την ώρα κοιτάω το εσώρουχο μήπως έχω αιμα. Έχω γίνει λίγο εμμονική με αυτή την κατάσταση.

Εγώ οταν έχω πονάκια χτυπάω buscopan. Δεν θέλει καθόλου να έχω ακόμη και μικρή σύσπαση λόγω της αποκόλλησης. Προσπαθώ να τα αποφεύγω να σου πω την αλήθεια και να μην το παρακάνω αλλά κάποιες φορές τα παίρνω. Δεν ξέρω τι είναι καλύτερο τελικά και από που να φυλαχτώ. 

Το καταλαβαινω ειναι απολυτα λογικο να φοβάσαι. Αλλα δεν νομιζω να το παράκανες με το μαγειρεμα μη στεναχωριεσαι.  Κουράστηκες γιατι δεν κινείσαι πολυ οποτε ειναι λογικο μια δουλεια να σε κουραζει αρκετα. Αλλα το μαγειρεμα δεν πιστευω να σου δημιουργήσει προβλημα,δεν ειναι βαρυ οποτε μην ανησυχεις. Αραξε το απογευμα και ξεκουρασου. Πέρασε ο καιρος και πιστευω την Τετάρτη θα εχεις καλα νεα και θα ξεθαρεψεις λιγακι :)

  • Μου αρέσει 1

DanXp2.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Nicol_ είπε:

Το καταλαβαινω ειναι απολυτα λογικο να φοβάσαι. Αλλα δεν νομιζω να το παράκανες με το μαγειρεμα μη στεναχωριεσαι.  Κουράστηκες γιατι δεν κινείσαι πολυ οποτε ειναι λογικο μια δουλεια να σε κουραζει αρκετα. Αλλα το μαγειρεμα δεν πιστευω να σου δημιουργήσει προβλημα,δεν ειναι βαρυ οποτε μην ανησυχεις. Αραξε το απογευμα και ξεκουρασου. Πέρασε ο καιρος και πιστευω την Τετάρτη θα εχεις καλα νεα και θα ξεθαρεψεις λιγακι :)

Σ ευχαριστώ πολύ Νικολ. Δεν ξέρω πως θα καταφέρω να ξεπεράσω όλο αυτό το φόβο που με πιάνει κατά διαστήματα. Ξαπλωμένη είμαι και πιο ήρεμη τώρα. 


preg.png

Link to comment
Share on other sites

Οσο περναει ο καιρος και καλυτερεύεις θα φύγει και ο εντονος φοβος. Τα δύσκολα εμειναν πισω πια. Μπαινουμε ηδη στον 5ο μηνα, απο εδω και περα θα γίνουν πιο ευκολα τα πράγματα. Περναει παντως ο καιρος :) Αντε λιγο ακομα και θα συζηταμε τα ξενυχτια μας εδω περα :x

  • Μου αρέσει 2

DanXp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια υπομονή..  Όταν δείτε τα νινί όλα θα ξεχαστούν..  Εγώ έφυγα από την δουλειά..  Είμαι χάλια..  Πονόλαιμο,  δέκατα,  σιγκρια, πονοκέφαλο..  Πονάνε όλα τα κόκαλα μου..  Παναγία μου..  Τι έπαθα.... 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, February17 είπε:

Κορίτσια υπομονή..  Όταν δείτε τα νινί όλα θα ξεχαστούν..  Εγώ έφυγα από την δουλειά..  Είμαι χάλια..  Πονόλαιμο,  δέκατα,  σιγκρια, πονοκέφαλο..  Πονάνε όλα τα κόκαλα μου..  Παναγία μου..  Τι έπαθα.... 

Ωχ κάποια ίωση θα τσίμπησες! Περαστικα! 


preg.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...