Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, LeneL είπε:

      Φυσικά και μπορεί να ρωτήσει για την καταγωγή. Εμένα μου είχε πει από μόνος του ο γιατρός μου, ότι στις Ελληνίδες δίνουν Ελληνίδες δοτριες και για λόγους χαρακτηριστικών. Αυτό ήταν η πολιτική του κέντρου που ήμουν, αλλά εννοείται ότι μπορεί να το ρωτήσει αν ισχύει και στα άλλα κέντρα. Ας κάνει μια ερώτηση, γιατί άκουσα κάτι περίεργα πρόσφατα, αν υπάρχει περίπτωση να την αντιστοιχισουν με συγκεκριμένη δότρια και δεν ανταποκριθεί στη διέγερση η δότρια, να μην πάρουν κανένα ωάριο, τι γίνεται τότε; Επίσης να ρωτήσει τι ισχύει με το μητρώο δοτριων και πόσα παιδιά μπορεί να δώσει η κάθε μία. Μόλις της το αναλύσουν θα της έρθει σίγουρα να της διευκρινίσουν διάφορα πράγματα!

      Σε ευχαριστώ παρα πολύ!! Ασε έχει πελαγώσει…

Μανούλες Μαΐου 2019


Recommended Posts

4 ώρες πρίν, mama16 είπε:

Να φανταστώ προέκυψε κ εσένα η εγκυμοσύνη σου έτσι? Δεν το προγραμματισατε?? Έτσι τυχερή να είσαι πάντα!!! :)

Σ' ευχαριστώ @mama16, όχι δεν το είχαμε προγραμματίσει για τώρα, είναι πολύ μικρός ο πρώτος μου για να εμπαινα πάλι σ αυτή διαδικασία. Αλλά φυσικά αφού ήρθε χαρήκαμε πολύ!!


HBNJp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 181
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημερα κορίτσια!!! @mama16 ως τώρα έχω δει 2 φορές το γιατρό κ το επόμενο ραντεβού μου είναι την Πέμπτη...μέχρι να κλείσω κ τον 3ο θα με βλέπει κάθε εβδομάδα λόγω της προηγούμενης παλινδρομης κύησης που είχα πριν ένα χρόνο . Στην προηγούμενη επίσκεψη λοιπόν είδαμε την καρδούλα να αναβοσβηνε αλλά δεν την ακούσαμε ..δεν την έπιανε ο υπέρηχος όπως μου είπε...ελπίζω αυτή τη φορά να είναι όλα καλά γιατί στην προηγούμενη είχα φτάσει την 9η εβδομάδα και καρδούλα δεν ακουγόταν.. @dimitroula30 πραγματικά ήταν η τυχερή σου μέρα με τόσες ομορφες συμπτωσεις ...με το καλό ένα τυχερό μωράκι λοιπον! εσύ είσαι λίγο πιο πολύ εγκυουλα  @marirene

Εγώ για Πητ δεν έχω μιλήσει ακόμη με το γιατρό...η πρώτη μου γέννα ήταν καισαρική οπότε φαντάζομαι θα εξαρτηθεί από πολλούς παράγοντες...μου έχει πει ότι αναλαμβάνει φυσιολογικό τοκετό μετά από καισαρική αρκεί να υπάρχουν οι κατάλληλες συνθηκες αλλά είναι πολύ νωρίς για να σκέφτομαι τον τοκετό...ας πάνε όλα καλά ως τότε κ βλέπουμε...από συμπτώματα πως είστε κοριτσια? Εγώ έχω ναυτίες ειδικά το πρωί (εμετούς δεν έχω κάνει) κ ζαλάδες το απόγευμα...γενικά είμαι καλά ...

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, dimitra2222 είπε:

Καλημερα κορίτσια!!! @mama16 ως τώρα έχω δει 2 φορές το γιατρό κ το επόμενο ραντεβού μου είναι την Πέμπτη...μέχρι να κλείσω κ τον 3ο θα με βλέπει κάθε εβδομάδα λόγω της προηγούμενης παλινδρομης κύησης που είχα πριν ένα χρόνο . Στην προηγούμενη επίσκεψη λοιπόν είδαμε την καρδούλα να αναβοσβηνε αλλά δεν την ακούσαμε ..δεν την έπιανε ο υπέρηχος όπως μου είπε...ελπίζω αυτή τη φορά να είναι όλα καλά γιατί στην προηγούμενη είχα φτάσει την 9η εβδομάδα και καρδούλα δεν ακουγόταν.. @dimitroula30 πραγματικά ήταν η τυχερή σου μέρα με τόσες ομορφες συμπτωσεις ...με το καλό ένα τυχερό μωράκι λοιπον! εσύ είσαι λίγο πιο πολύ εγκυουλα  @marirene

Εγώ για Πητ δεν έχω μιλήσει ακόμη με το γιατρό...η πρώτη μου γέννα ήταν καισαρική οπότε φαντάζομαι θα εξαρτηθεί από πολλούς παράγοντες...μου έχει πει ότι αναλαμβάνει φυσιολογικό τοκετό μετά από καισαρική αρκεί να υπάρχουν οι κατάλληλες συνθηκες αλλά είναι πολύ νωρίς για να σκέφτομαι τον τοκετό...ας πάνε όλα καλά ως τότε κ βλέπουμε...από συμπτώματα πως είστε κοριτσια? Εγώ έχω ναυτίες ειδικά το πρωί (εμετούς δεν έχω κάνει) κ ζαλάδες το απόγευμα...γενικά είμαι καλά ...

Όλα καλά λοιπόν θα πάνε την Πέμπτη, σου εύχομαι να ακούσεις την καρδούλα πολύ πολύ δυνατα (να είναι φυσιολογικά βέβαια). Εγώ από συμπτώματα έχω μια γενική αδιαθεσία όλη την μέρα αλλά προς το παρόν όχι τόσο έντονη όσο στο πρώτο κ κάποιες φορές με πιάνει μια μικρή ναυτία ιδιαίτερα αν πεινάω κ συνήθως πεινάω όλη την ώρα κ νιώθω το στομάχι άδειο.. κ θέλω όλη την μέρα να είμαι ξάπλα αλλά έχω κ την άλλη μου κόρη κ δεν μπορώ.. κ στην πρώτη εγκυμοσύνη δούλευα κ δεν μπορούσα πάλι!!!!! @dimitroula30 εννοείται ότι ένα μωράκι ακόμα κ αν δεν το περιμένεις είναι ευχάριστο :)

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα κορίτσια!!!

dimitra2222 να ευχηθώ κ εγώ με τη σειρά μου, την Πέμπτη  να ακούσετε την καρδούλα!! έχεις κ άλλο παιδάκι? πάντως, για την καισαρική που λες, εγώ σκέφτομαι την 3η κ φοβάμαι...

όσο για συμπτώματα, εγώ είμαι ψιλοχάλια... όλο αναγούλες, καούρες, νιώθω το στομάχι μου χάλια, όταν τρώω είμαι καλά, κ μετά από λίγο πάλι τα ίδια.. έχω κ φουσκώματα... γενικά χάλια.. κ επηρεάζει κ τη διάθεσή μου...


oi6Ip3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα μέλλουσες μανούλες!! 

Κι εμένα άρχισαν τα συμπτώματα , όχι τρελά πράγματα λίγο αναγούλα, καμιά ελαφριά ζάλη και δυσκοιλιότητα που είχα και στην 1η εγκυμοσύνη. Επίσης έντονος πόνος στην κοιλιά χαμηλά αλλά και στη μέση. 

Προφανώς ζορίζομαι που σηκώνω το μωράκι μου αγκαλιά αν και το αποφεύγω όσο μπορώ , αλλά εκ των πραγμάτων δε γίνεται. 

Χθες το βράδυ ήταν ένα μαρτύριο. Ο μικρός μου μέχρι τώρα έτρωγε γάλα δικό μου αντλημένο. Από προχθές προσπαθώ να του δώσω φόρμουλα και μόλις δει το μπιμπερό κλαίει απαρηγόρητος. Και κλαίω κι εγώ μαζί 

γιατί η γυναικολόγος μου φοβάται να συνεχίσω το θηλασμό λόγω συσπάσεων. Δεν ξέρω τι θα γίνει.


HBNJp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 5 λεπτά , dimitroula30 είπε:

Καλημέρα μέλλουσες μανούλες!! 

Κι εμένα άρχισαν τα συμπτώματα , όχι τρελά πράγματα λίγο αναγούλα, καμιά ελαφριά ζάλη και δυσκοιλιότητα που είχα και στην 1η εγκυμοσύνη. Επίσης έντονος πόνος στην κοιλιά χαμηλά αλλά και στη μέση. 

Προφανώς ζορίζομαι που σηκώνω το μωράκι μου αγκαλιά αν και το αποφεύγω όσο μπορώ , αλλά εκ των πραγμάτων δε γίνεται. 

Χθες το βράδυ ήταν ένα μαρτύριο. Ο μικρός μου μέχρι τώρα έτρωγε γάλα δικό μου αντλημένο. Από προχθές προσπαθώ να του δώσω φόρμουλα και μόλις δει το μπιμπερό κλαίει απαρηγόρητος. Και κλαίω κι εγώ μαζί 

γιατί η γυναικολόγος μου φοβάται να συνεχίσω το θηλασμό λόγω συσπάσεων. Δεν ξέρω τι θα γίνει.

Το γάλα το αντλημενο πως το έδινες στο μωρο σου?? Όχι με μπιμπερο? Γιατί αν το έδινες έτσι προφανώς δεν του αρέσει η σκόνη. Το παθαίνουν τα θηλαζοντα! Δοκίμασε να δώσεις το neslac (αν δεν κάνω λάθος λέγεται) που είναι σε κουτί κ είναι υγρό κ βρίσκεται στα ψυγεία. Είναι πιο καλό σε γεύση.. κ η δικιά μου είχε αυτό το πρόβλημα κ το συγκεκριμένο το δέχτηκε καλύτερα. Κ με άλλες μαμάδες που έχω μιλήσει σε αυτό είχαν καταφύγει! Ελπίζω να συνηθίσει το γάλα το ξένο σιγά σιγά γιατί φαντάζομαι το άγχος σου

Link to comment
Share on other sites

 

πρίν από 2 λεπτά , mama16 είπε:

Το γάλα το αντλημενο πως το έδινες στο μωρο σου?? Όχι με μπιμπερο? Γιατί αν το έδινες έτσι προφανώς δεν του αρέσει η σκόνη. Το παθαίνουν τα θηλαζοντα! Δοκίμασε να δώσεις το neslac (αν δεν κάνω λάθος λέγεται) που είναι σε κουτί κ είναι υγρό κ βρίσκεται στα ψυγεία. Είναι πιο καλό σε γεύση.. κ η δικιά μου είχε αυτό το πρόβλημα κ το συγκεκριμένο το δέχτηκε καλύτερα. Κ με άλλες μαμάδες που έχω μιλήσει σε αυτό είχαν καταφύγει! Ελπίζω να συνηθίσει το γάλα το ξένο σιγά σιγά γιατί φαντάζομαι το άγχος σου

Ναι το έδινα με μπιμπερό. Έδωσα το sanilac , σήμερα πήρα το nan . Για  να δούμε. Εάν δεν το φάει θα δοκιμάσω και αυτό που μου προτείνεις. Είμαι καταστεναχωρημένη. Νιώθω ότι στερώ από το παιδί μου το φαγητό του.


HBNJp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , dimitroula30 είπε:

 

Ναι το έδινα με μπιμπερό. Έδωσα το sanilac , σήμερα πήρα το nan . Για  να δούμε. Εάν δεν το φάει θα δοκιμάσω και αυτό που μου προτείνεις. Είμαι καταστεναχωρημένη. Νιώθω ότι στερώ από το παιδί μου το φαγητό του.

Μην σκέφτεσαι γλυκειά μου έτσι, εσύ κάνεις ότι μπορείς, είναι θετικό που είναι λίγο μεγαλύτερο το μωράκι σου κ τρώει κ φαγητακι, οπότε δεν μένει νηστικό. Τα πέρασα κ εγώ κ ξέρω πόσο ψυχοφθόρο είναι να ξέρεις ότι δεν πίνει γάλα.. σιγά σιγά θα συνηθίσει

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

@dimitroula30 εγώ θηλάζω ακόμα τον μικρό, αν κ θα ήθελα να το είχα σταματήσει τότε που μπορούσα.. ο γιατρός μου είπε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα με το θηλασμό και τη νέα εγκυμοσύνη (να μην ακούω αυτά που λένε ότι προκαλεί συσπάσεις κτλ) κ μάλιστα μου ανέφερε ότι από κάποιο μήνα κ μετά το γάλα αυξάνεται οπότε και είναι δύσκολο το μωρό να το κόψει... :sad:

είχα ελπίδες ότι μπορεί να σταμάταγε κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης... έχω ακούσει δλδ τέτοιες περιπτώσεις.

πόσο είναι ο μικρός σου? πιστευω αν είναι πριν το χρόνο ή εκεί κοντά, αν επιμείνεις, είναι πιο εύκολο να το δεχτεί...


oi6Ip3.png
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, marirene είπε:

@dimitroula30 εγώ θηλάζω ακόμα τον μικρό, αν κ θα ήθελα να το είχα σταματήσει τότε που μπορούσα.. ο γιατρός μου είπε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα με το θηλασμό και τη νέα εγκυμοσύνη (να μην ακούω αυτά που λένε ότι προκαλεί συσπάσεις κτλ) κ μάλιστα μου ανέφερε ότι από κάποιο μήνα κ μετά το γάλα αυξάνεται οπότε και είναι δύσκολο το μωρό να το κόψει... :sad:

είχα ελπίδες ότι μπορεί να σταμάταγε κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης... έχω ακούσει δλδ τέτοιες περιπτώσεις.

πόσο είναι ο μικρός σου? πιστευω αν είναι πριν το χρόνο ή εκεί κοντά, αν επιμείνεις, είναι πιο εύκολο να το δεχτεί...

Δεν έχω λογο να την αμφισβητήσω την γυναικολόγο μου όσον αφορά τις συστάσεις, έχω και κάποιο ιστορικό και ίσως υπάρχει ένας λόγος παραπάνω να φοβάται. Εν πάσει περιπτώσει το γαλα μου είχε μειωθεί σημαντικά γιατί του έδινα μόνο πρωί και βράδυ οπότε αντλούσα γύρω στα 400μλ τη μέρα, ίσα ίσα για να του φτάνει ημερησίως. 

Τώρα θα δω τι θα γίνει με τη φόρμουλα. Σιγά σιγά ίσως το συνηθίσει.


HBNJp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


@mama16 κ @marireneτα ίδια συμπτώματα έχουμε...απορώ πως γίνεται να είναι τόσο χάλια το στομάχι μου κ να θέλω συνέχεια κάτι να τσιμπολογαω...έκοψα κ το κάπνισμα μόλις έμαθα ότι είμαι έγκυος κ πρέπει να παλέψω με το θα κιλών γιατί στην πρώτη μου εγκυμοσύνη παραξεφυγα...marirene πως ήσουν μετά τις καισαρικές σου? Τι σε φοβίζει? Εγώ πετούσα πάντως...ήταν τέτοια η χαρά μου που γέννησα που δεν κατάλαβα ούτε πόνο ούτε τίποτα... @dimitroula30 ελπίζω να βρεις την πιο ανώδυνη λύση για το μωρό σε σχέση με το γάλα...εγώ στον αποθηλασμο δεν σας κρύβω ότι δυσκολεύτηκα πολύ ..παρόλο που έδινα από τον 5ο μήνα συμπλήρωμα γιατί δεν άντεχα να αντλώ όλη νύχτα,στους 13 μήνες που δεν άντεξα άλλο κ θέλησα να σταματήσω το θηλασμό ζοριστηκαμε... @marirene πόσο είναι το μικρό σου μωράκι? @mama16 πολυ χρήσιμη η συμβουλή για δοκιμές σχετικά με διάφορες εταιρίες για το γάλα...σε κάθε παιδάκι αρέσουν διαφορετικες γεύσεις...

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα!

@dimitra2222 δεν είχα ενοχλήσεις μετά τις καισαρικές... το αντίθετο, πολύ γρήγορη αποκατάσταση. με φοβίζει η εγχείρηση...

ο μικρός μου είναι 20 μηνών... αν εχεις καποια συμβουλη για αποθηλασμο, καλοδεχουμενη. δυστυχως ομως ο συζυγος στα βραδινα ξυπνηματα δεν θα βοηθησει...


oi6Ip3.png
Link to comment
Share on other sites

Αχ άντε κορίτσια να περάσει το πρώτο τρίμηνο να πάμε κ για αυχενική να δούμε ότι όλα είναι καλά κ να φύγουν κ τα συμπτώματα @dimitra2222 λογικό τα μωράκια που θηλάζουν να μην τους αρέσει η σκόνη, αφού είναι χάλια, έχει γεύση σαν μεταλλική!!! @marirene πάνω κάτω την ίδια ηλικία έχουν τα παιδάκια μας, εμένα είναι 22 μηνών! Ποια κοπέλα έχει ραντεβού σήμερα με τον γυναικολόγο γιατί δεν θυμάμαι.. πρωί η απόγευμα?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 33 λεπτά , marirene είπε:

@mama16 εργάζεσαι? τα υπόλοιπα κορίτσια?

τα παιδάκια μας είναι όντως πολύ κοντά... εγώ έχω και ένα μεγαλύτερο κοριτσάκι, 4 ετών...

Αχ μωρέ να σου ζήσουν.. Δεν εργάζομαι τώρα, όταν γέννησα την μικρή μ σταμάτησα αλλά επειδή αυτό που σπούδασα είναι ελεύθερο επάγγελμα έχω που κ που κάποιους πελάτες. Το τελευταίο εξάμηνο ψαχνομουν κ για καμιά ημιαπασχοληση σε τπτ άσχετο των σπουδών μου αλλά πλέον με πρόλαβε η εγκυμοσύνη οπότε δεν μπορώ. Εσύ εργάζεσαι?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...