Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 11 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

      Ευχαριστώ πολύ ❤️ Φοβάμαι πως η επόμενη ωοληψια δεν θα είναι καθόλου εύκολη.Ο οργανισμός μου δεν ανταποκρίνεται καλα στα φάρμακα της διέγερσης..στα 36 μου πήραμε δέκα ωάρια και έγιναν πέντε βλαστοκυστες,εκ των οποίων έπιασε μόνο η κορούλα μου(μέχρι στιγμής)Δλδ 25% επιτυχίας.Μου μένει άλλο ένα,δεν ξέρω αν θα πετύχει.Τωρα είμαι 39,οπότε σίγουρα θα είναι πολύ πιο δύσκολη η όλη διαδικασία..Αυτό που ελπίζω,είναι για αρχή να μην έχουμε αύριο δυσάρεστα απροοπτα με εξωμητριο...

      Να χαίρεσαι τα παιδάκια σου κορίτσι μου❤️Η ιστορία σου μου δίνει κουράγιο να συνεχίσω και ελπίζω να μπορέσω να κάνω ένα ακόμη παιδάκι και εγώ ❤️

      Όλα καλά πιστεύω πως θα είναι....το πιο πιθανό να είναι βιοχημικη κύηση! 

      Να σκέφτεσαι το στόχο σου! Εγώ το πρώτο παιδάκι μου το έκανα το 2020 (37 ετων) με έμβρυα του 2016 (3η εμβρυομεταφορα) και τα διδυμάκια στα 41 μου! Δεν το πίστευα πως θα συμβεί...

      • Ευχαριστώ 1

Μανούλες Μαΐου 2019


Recommended Posts

3 minutes ago, mama16 said:

Καλημέρα κορίτσια, με το καλό όλες οι αυχενικες!!! @smaro30 καλώς ήρθες στην παρέα, εγώ έχω ΠΗΤ 31/5 αλλά λόγω καισαρικής θα γεννήσω νωρίτερα. Εσένα πρώτο παιδί? Εγώ στην πρώτη εγκυμοσύνη είχα τρέλα να μην πάρω πολλά κιλά κ προσεχα πάρα πολύ. Τώρα έχω άλλη φιλοσοφία, ας πάρω κ 15.. είμαι αδύνατη οπότε δεν με πειράζει.. Όσο για τις λιγούρες, τρώω ότι θέλω, δεν προσέχω καθόλου!

Καλημέρα, καλώς σας βρήκα! Όχι είναι το δεύτερο. Στην πρώτη πήρα 11 κιλά αλλά δεν είχα τέτοιες λιγούρες. Δεν έχω θέμα με τα κιλά, δηλαδή είμαι 54 κιλά και 1.68, απλά δεν θέλω να φτάσω πάνω από τα 65 στην εγκυμοσύνη συνολικά.  Δεν ξέρω απλά μου κόλλησε.

Αχ με καισαρική; Πως είναι γενικά, η ανάρρωση; Εκείνη την ώρα καταλαβαίνεις πόνο; Για κάποιο λόγο φοβάμαι πάρα πολύ μη πάω με καισαρική. Στην πρώτη γέννησα με φτ και τώρα θέλω το ίδιο πάρα πολύ και ο γιατρός μου λέει ότι είμαι ψυχωτική. 

 

11 minutes ago, eirinaki34 said:

ειχαμε ελευθερη επαφη με το συντροφο μου αλλα το θεμα ειναι οτι το στηθος μου με πονουσε και ηταν καπως πρησμενο πριν την επαφη..γι αυτο ρωταω...

διαβασα ομως καπου οτι αυτο μπορει να ειναι και συμπτωμα ωορηξιας

στον δικό μου οργανισμό το πρησμένο στήθος και οι πόνοι περιόδου γύρω στα μέσα του κύκλου συν κάτι ημέρες είναι σύμπτωμα ωορηξίας. Δεν είμαι και το καλύτερο παράδειγμα γιατι γενικά τα συμπτώματα ωορηξίας, περιόδου και εγκυμοσύνης είναι τα ίδια...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 181
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 3 λεπτά , smaro30 είπε:

 

 

στον δικό μου οργανισμό το πρησμένο στήθος και οι πόνοι περιόδου γύρω στα μέσα του κύκλου συν κάτι ημέρες είναι σύμπτωμα ωορηξίας. Δεν είμαι και το καλύτερο παράδειγμα γιατι γενικά τα συμπτώματα ωορηξίας, περιόδου και εγκυμοσύνης είναι τα ίδια...

χμμμ καταλαβα..οποτε δν μπορω να ειμαι ουτε και γω σιγουρη για κατι...

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 34 λεπτά , smaro30 είπε:

Καλημέρα, καλώς σας βρήκα! Όχι είναι το δεύτερο. Στην πρώτη πήρα 11 κιλά αλλά δεν είχα τέτοιες λιγούρες. Δεν έχω θέμα με τα κιλά, δηλαδή είμαι 54 κιλά και 1.68, απλά δεν θέλω να φτάσω πάνω από τα 65 στην εγκυμοσύνη συνολικά.  Δεν ξέρω απλά μου κόλλησε.

Αχ με καισαρική; Πως είναι γενικά, η ανάρρωση; Εκείνη την ώρα καταλαβαίνεις πόνο; Για κάποιο λόγο φοβάμαι πάρα πολύ μη πάω με καισαρική. Στην πρώτη γέννησα με φτ και τώρα θέλω το ίδιο πάρα πολύ και ο γιατρός μου λέει ότι είμαι ψυχωτική. 

 

στον δικό μου οργανισμό το πρησμένο στήθος και οι πόνοι περιόδου γύρω στα μέσα του κύκλου συν κάτι ημέρες είναι σύμπτωμα ωορηξίας. Δεν είμαι και το καλύτερο παράδειγμα γιατι γενικά τα συμπτώματα ωορηξίας, περιόδου και εγκυμοσύνης είναι τα ίδια...

Πάνω κάτω στα ίδια κιλά είμαστε, εγώ ξεκίνησα την εγκυμοσύνη 53κιλα με 1,68 κ έχω βάλει σίγουρα 3 κιλά ως τώρα. Στην πρώτη εγκυμοσύνη είχα ξεκινήσει 52 κιλά κ είχα φάει τέτοιο κόλλημα που έβαλα μόνο 8 κιλά. Γέννησα 34 εβδομάδα ένα μωράκι 1540γρ κ ένιωσα τύψεις σκεφτόμουν ότι αν είχα βάλει περισσότερα δεν θα είχα αυτά τα προβλήματα στην εγκυμοσύνη οπότε τώρα το έχω πάρει πολύ χαλαρά! Η καισαρική την ώρα που γίνεται κ για εκείνη την μέρα δεν πονας απλά μετά είναι πιο δυσκολη η ανάρρωση. Εγώ για 23 μέρες μέχρι να βγει κ η μικρή μου απ' τη θερμοκοιτίδα πονουσα τόσο που δυσκολευομουν να αλλάξω πλευρό στο κρεβάτι. Όταν πήρα κ το μωρό στο σπίτι μου πέρασε ο πόνος, ίσως να ήταν κ ψυχολογικός, ίσως απλά επειδή πέρασε καιρός αναρρωσα. Βέβαια 3 φορές την ημέρα πήγαινα στο νοσοκομείο οπότε κουραζομουν. Έχω ακούσει βέβαια κ περιπτώσεις που αναρρωσαν μέσα σε 3-4 μέρες οπότε είναι κ θέμα οργανισμού μάλλον. Είτε φυσιολογικά είτε με καισαρική πάντως δεν έχει σημασία.. Σημασία έχει το μετά οπότε μην αγχώνεσαι. Το πρώτο σου παιδάκι πόσο είναι??

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, mama16 said:

Πάνω κάτω στα ίδια κιλά είμαστε, εγώ ξεκίνησα την εγκυμοσύνη 53κιλα με 1,68 κ έχω βάλει σίγουρα 3 κιλά ως τώρα. Στην πρώτη εγκυμοσύνη είχα ξεκινήσει 52 κιλά κ είχα φάει τέτοιο κόλλημα που έβαλα μόνο 8 κιλά. Γέννησα 34 εβδομάδα ένα μωράκι 1540γρ κ ένιωσα τύψεις σκεφτόμουν ότι αν είχα βάλει περισσότερα δεν θα είχα αυτά τα προβλήματα στην εγκυμοσύνη οπότε τώρα το έχω πάρει πολύ χαλαρά! Η καισαρική την ώρα που γίνεται κ για εκείνη την μέρα δεν πονας απλά μετά είναι πιο δυσκολη η ανάρρωση. Εγώ για 23 μέρες μέχρι να βγει κ η μικρή μου απ' τη θερμοκοιτίδα πονουσα τόσο που δυσκολευομουν να αλλάξω πλευρό στο κρεβάτι. Όταν πήρα κ το μωρό στο σπίτι μου πέρασε ο πόνος, ίσως να ήταν κ ψυχολογικός, ίσως απλά επειδή πέρασε καιρός αναρρωσα. Βέβαια 3 φορές την ημέρα πήγαινα στο νοσοκομείο οπότε κουραζομουν. Έχω ακούσει βέβαια κ περιπτώσεις που αναρρωσαν μέσα σε 3-4 μέρες οπότε είναι κ θέμα οργανισμού μάλλον. Είτε φυσιολογικά είτε με καισαρική πάντως δεν έχει σημασία.. Σημασία έχει το μετά οπότε μην αγχώνεσαι. Το πρώτο σου παιδάκι πόσο είναι??

Τα κιλά που παίρνεις στην εγκυμοσύνη νομίζω δεν παίζουν ρόλο στο πόσο θα γεννηθεί το μωρό. Να σκεφτείς εγώ πήρα 11 κιλά και το μωρό γεννήθηκε 2820 κιλά, ενώ η ξαδέρφη μου μόλις 8 κιλά και ο μπέμπης γεννήθηκε 3700. Ίσως είναι θέμα τύχης. Κατα βάση αυτό που έχει σημασία είναι να είμαστε καλά είτε με καισαρική είτε με φτ. Και εγώ αν και είχα εύκολη γέννα ταλαιπωρήθηκα πολύ μετά, δεν μπορούσα να καθήσω 20 ημέρες και μη μιλήσω για την τουαλέτα που νόμιζα ότι θα ξαναγεννούσα... Τι να σου πω, δεν ήταν καθόλου ρόδινα...

Η μικρή είναι 2 χρονών. Όταν με το καλό έρθει το μωρό θα είναι πάνω από 2,5! Εσένα πόσο είναι το πρώτο σου; 

Link to comment
Share on other sites

γεια σου @smaro30! καλως ήλθες στην παρέα μας! με το καλό το μωράκι σου!

ευτυχώς προς το παρόν δεν έχω έντονες λιγούρες, αλλά ταλαιπωρήθηκα από την αρχή με ανακατοσούρες, καούρες κτλ... τώρα είμαι αρκετά καλύτερα, αλλά κ πάλι φοβάμαι να φάω.

 


oi6Ip3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα κορίτσια!!! @smaro30 καλως ήρθες...με το καλό και το 2ο μωράκι σου...κορίτσια στην πρώτη εγκυμοσύνη το τερμάτισα από θέμα κιλών...πήρα σχεδόν 40...και έπειτα πέρασαν 2.5 χρόνια για να τα χάσω...οπότε τώρα το παλεύω πολύ γιατί δυσκολευτηκα...με τη διακοπή του καπνίσματος πίστευα ότι θα είναι πολύ δύσκολο αλλά είχα αναγουλες κ λίγο το τρέξιμο με την μικρή λίγο η δουλειά κ το σπίτι νομίζω στα 3 κιλά ως τώρα είμαι κάπως καλά...σε σχέση με τον τοκετό εγώ μετά την καισαρική πετούσα...σίγουρα παίζει ρόλο η ψυχολογία...σηκώθηκα αμέσως κ δεν ένιωθα καθόλου πόνους...απλά δυσκολεύουν λίγο 2-3 μέρες στο σήκω- κάτσε ...αλλά ήμουν τόσο ευτυχισμένη που δεν θυμάμαι καμία ενόχληση πόνο η κάτι άλλο...εύχομαι γερά μωρά σε όλες μας 

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πρίν, smaro30 είπε:

Τα κιλά που παίρνεις στην εγκυμοσύνη νομίζω δεν παίζουν ρόλο στο πόσο θα γεννηθεί το μωρό. Να σκεφτείς εγώ πήρα 11 κιλά και το μωρό γεννήθηκε 2820 κιλά, ενώ η ξαδέρφη μου μόλις 8 κιλά και ο μπέμπης γεννήθηκε 3700. Ίσως είναι θέμα τύχης. Κατα βάση αυτό που έχει σημασία είναι να είμαστε καλά είτε με καισαρική είτε με φτ. Και εγώ αν και είχα εύκολη γέννα ταλαιπωρήθηκα πολύ μετά, δεν μπορούσα να καθήσω 20 ημέρες και μη μιλήσω για την τουαλέτα που νόμιζα ότι θα ξαναγεννούσα... Τι να σου πω, δεν ήταν καθόλου ρόδινα...

Η μικρή είναι 2 χρονών. Όταν με το καλό έρθει το μωρό θα είναι πάνω από 2,5! Εσένα πόσο είναι το πρώτο σου; 

Ναι ξέρω ότι δεν παίζουν ρόλο απλά στην πρώτη εγκυμοσύνη ξεκίνησα με ΔΜΣ λίγο κάτω από το 18,5 που είναι το φυσιολογικό εύρος οπότε όταν είσαι πιο αδύνατος αντί για 9-12 κιλά πρέπει να πάρεις 11-15 αν θυμάμαι καλά. Κ 8 κιλά να πάρεις αν είσαι λίγο πιο παχουλός είναι καλά. Η μικρούλα μου εμένα τώρα είναι 23 μηνών. Όταν γεννήσω θα είναι σχεδόν 2,5! Έχουμε πάνω κάτω ίδια διαφορά σε όλα! :-D

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, marirene said:

γεια σου @smaro30! καλως ήλθες στην παρέα μας! με το καλό το μωράκι σου!

ευτυχώς προς το παρόν δεν έχω έντονες λιγούρες, αλλά ταλαιπωρήθηκα από την αρχή με ανακατοσούρες, καούρες κτλ... τώρα είμαι αρκετά καλύτερα, αλλά κ πάλι φοβάμαι να φάω.

 

ωχ δεν μπορώ να σκέφτομαι τον πρώτο καιρό. Και εγώ ήμουν πολύ χάλια, έκανα 5 με 6 εμετούς την ημέρα και έχασα 2 κιλά. Τώρα όμως επανήλθα δυναμικά και τρώω τα πάντα!!! Πότε σου πέρασαν οι αναγούλες;

 

5 hours ago, dimitra2222 said:

Καλημέρα κορίτσια!!! @smaro30 καλως ήρθες...με το καλό και το 2ο μωράκι σου...κορίτσια στην πρώτη εγκυμοσύνη το τερμάτισα από θέμα κιλών...πήρα σχεδόν 40...και έπειτα πέρασαν 2.5 χρόνια για να τα χάσω...οπότε τώρα το παλεύω πολύ γιατί δυσκολευτηκα...με τη διακοπή του καπνίσματος πίστευα ότι θα είναι πολύ δύσκολο αλλά είχα αναγουλες κ λίγο το τρέξιμο με την μικρή λίγο η δουλειά κ το σπίτι νομίζω στα 3 κιλά ως τώρα είμαι κάπως καλά...σε σχέση με τον τοκετό εγώ μετά την καισαρική πετούσα...σίγουρα παίζει ρόλο η ψυχολογία...σηκώθηκα αμέσως κ δεν ένιωθα καθόλου πόνους...απλά δυσκολεύουν λίγο 2-3 μέρες στο σήκω- κάτσε ...αλλά ήμουν τόσο ευτυχισμένη που δεν θυμάμαι καμία ενόχληση πόνο η κάτι άλλο...εύχομαι γερά μωρά σε όλες μας 

αχ είναι δύσκολα όταν όλη την ώρα υπάρχουν λιγούρες να μην φας. Πόσο μηνών είσαι; Ναι κορίτσια πάνω απο όλα η ψυχολογία και όλα γίνονται. Ενώ γέννησα πολύ εύκολα την τρίτη ημέρα μετά την γέννα αισθανόμουν χάλια, μια ψυχολογία μέχρι τα πατώματα... Κάτι ο θηλασμός που δεν τα καταφέρα, κάτι που δεν είχα πλέον το μωρό στην κοιλιά ήθελα όλο να κλαίω... Αυτό φοβάμαι και τώρα... Τρέμω στην ιδέα μήπως δεν μπορέσω να θηλάσω και πως θα είναι η ψυχολογία μου μετά. Αισθανόμουν τόσο άχρηστη και δεν θέλω αυτό να με κάνει να χάσω ημέρες από το μωρό μου όπως στην πρώτη μου... 

Link to comment
Share on other sites

@smaro30 να είναι 2 εβδομάδες που είμαι καλύτερα με τις ανακατοσουρες. τώρα έχω περισσότερο φουσκώματα - με το που τρώω μια μέτρια μερίδα φουσκώνω λες κ έχω φάει ολόκληρο φορτηγό - και καούρες.

πάντως 40 κιλά είναι όντως δύσκολο να χαθούν.... ευτυχώς εγώ και στις 2 έβαλα 10 κιλά κ τα έχασα κατευθείαν χωρίς προσπάθεια. κάτι η φροντίδα των μωρών, κάτι η έλλειψη ύπνου, δεν είχα χρόνο για φαγητό.

@dimitra2222 και εγώ μετά τις καισαρικές μια χαρά ήμουν. ίσως στη 2η θυμαμαι να ενοχλούμαι όταν έπρεπε να σηκώσω το μωρό από το πιρέξ ενώ ήμουν στο κρεβάτι.


oi6Ip3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια...εύχομαι σε όλες Καλή επιτυχία!Είναι νέα στην παρέα! Δεύτερη εξωσωματικη με 2 βλαστοκυστες....μια ΑΑ και μια CC!

θα κάνω χοριακη την Πέμπτη! αν και από την Κυριακή έχω πονο στο στηθος....και πονάκια περιόδου...ελπίζω να μην έρθει......! Είναι καμία εγκυουλα που είχε αυτά τα συμπτώματα και ήταν όλα Καλά?Ετσι να μου δωσει λιγο κουραγιο....

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


13 minutes ago, N_Sasa said:

Καλησπέρα κορίτσια...εύχομαι σε όλες Καλή επιτυχία!Είναι νέα στην παρέα! Δεύτερη εξωσωματικη με 2 βλαστοκυστες....μια ΑΑ και μια CC!

θα κάνω χοριακη την Πέμπτη! αν και από την Κυριακή έχω πονο στο στηθος....και πονάκια περιόδου...ελπίζω να μην έρθει......! Είναι καμία εγκυουλα που είχε αυτά τα συμπτώματα και ήταν όλα Καλά?Ετσι να μου δωσει λιγο κουραγιο....

καλώς ήρθες!!! Εύχομαι να έχεις θετικότατα αποτελέσματα!!!!

Συνήθως μετά από την πρώτη ημέρα καθυστέρησης είχα πόνο στο στήθος, στους αδένες και πονάκια περιόδου. Στον δικό μου οργανισμό αυτά ήταν συμπτώματα εγκυμοσύνης. Ξέρω πόσο δύσκολο είναι να μην το σκέφτεσαι... Εύχομαι να περάσουν γρήγορα οι ημέρες!!! Πολλές θετικές σκέψεις!!!

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, N_Sasa είπε:

Καλησπέρα κορίτσια...εύχομαι σε όλες Καλή επιτυχία!Είναι νέα στην παρέα! Δεύτερη εξωσωματικη με 2 βλαστοκυστες....μια ΑΑ και μια CC!

θα κάνω χοριακη την Πέμπτη! αν και από την Κυριακή έχω πονο στο στηθος....και πονάκια περιόδου...ελπίζω να μην έρθει......! Είναι καμία εγκυουλα που είχε αυτά τα συμπτώματα και ήταν όλα Καλά?Ετσι να μου δωσει λιγο κουραγιο....

καλησπέρα! εύχομαι σύντομα να πάρεις μια θετικότατη χοριακή!! 2 μερούλες έμειναν...

το ΑΑ και το CC τί είναι ακριβώς?

κ εγώ κ στις 3 εγκυμοσύνες μου είχα πόνους περιόδου διακεκομένους, όχι συνεχόμενους. νόμιζα δλδ ότι θα αδιαθετήσω, μετά δεν ένιωθα τίποτα, μετά με ξανάπιαναν...


oi6Ip3.png
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, smaro30 είπε:

καλώς ήρθες!!! Εύχομαι να έχεις θετικότατα αποτελέσματα!!!!

Συνήθως μετά από την πρώτη ημέρα καθυστέρησης είχα πόνο στο στήθος, στους αδένες και πονάκια περιόδου. Στον δικό μου οργανισμό αυτά ήταν συμπτώματα εγκυμοσύνης. Ξέρω πόσο δύσκολο είναι να μην το σκέφτεσαι... Εύχομαι να περάσουν γρήγορα οι ημέρες!!! Πολλές θετικές σκέψεις!!!

Smaro30 σε ευχαριστώ.....! Εύχομαι και σε σένα....Όλα να πάνε Καλά!

Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πρίν, marirene είπε:

καλησπέρα! εύχομαι σύντομα να πάρεις μια θετικότατη χοριακή!! 2 μερούλες έμειναν...

το ΑΑ και το CC τί είναι ακριβώς?

κ εγώ κ στις 3 εγκυμοσύνες μου είχα πόνους περιόδου διακεκομένους, όχι συνεχόμενους. νόμιζα δλδ ότι θα αδιαθετήσω, μετά δεν ένιωθα τίποτα, μετά με 

21 ώρες πρίν, marirene είπε:

καλησπέρα! εύχομαι σύντομα να πάρεις μια θετικότατη χοριακή!! 2 μερούλες έμειναν...

το ΑΑ και το CC τί είναι ακριβώς?

κ εγώ κ στις 3 εγκυμοσύνες μου είχα πόνους περιόδου διακεκομένους, όχι συνεχόμενους. νόμιζα δλδ ότι θα αδιαθετήσω, μετά δεν ένιωθα τίποτα, μετά με ξανάπιαναν...

marirene μου γκυκια,για μην γίνουν  παρερμηνείες ...........σου στέλνω το αγγλικό κειμενο.εαν θες βοήθεια πες μου 

The first letter indicates on a scale from A to C (A being the highest) the quality of the inner cell mass, which potentially becomes the cells that form the body of the embryo after implantation.

The second letter is also on a scale from A to C (A being the highest), and this grade indicates the quality of the trophectoderm, the cells that give rise to the placenta and extraembryonic tissues after implantation

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...