Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Περιδεση τραχηλου


Recommended Posts

11 ώρες πρίν, xrygia είπε:

Καλησπέρα, ελπίζω να είσαι καλά!! Εγώ έκανα περίδεση 13βδ με τράχηλο 3εκ λόγω ιστορικού. Στη β επιπέδου στις 22βδ είχε πέσει στα 9χιλ με χοάνη και διαστολή 2. Την επόμενη μέρα έβαλα και πεσό μπας και σώσουμε τιποτα. Οι γιατροί μου έδωσαν τότε πολύ λίγες ελπίδες να προχωρήσει η εγκυμοσύνη μου και μου μιλάγαν για το τι πρέπει να κάνω για να πάει καλά η επόμενη.... Τώρα κλείνω τις 29βδ! Τον τράχηλο δεν μου τον μετράει πλεον αλλά δεν έχω πια διαστολή. Εννοείται με πολυυυυυ ξάπλα (μόνο τουαλέτα και τώρα τελευταία λίγο σηκώνομαι και περπατάω μέσα στο σπίτι). Καταλαβαίνω την αγωνία σου και εγώ πέρασα πολύ δύσκολα μέχρι να φτάσω σε βιώσιμη βδομαδα....αλλά προσπάθησε όσο μπορείς να εμπιστευτείς ότι το ράμμα κάνει τη δουλειά του! Σου εύχομαι ότι καλύτερο!!!!!

Σε ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου.!!! Με το καλό να πάρεις στην αγκαλίτσα σου το μωράκι σου.!! Και εγώ μόνο ξάπλα και τουαλέτα και προσπαθώ να είμαι αισιόδοξη...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 126
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

On 26/5/2020 at 9:27 ΜΜ, xrygia είπε:

Καλησπέρα, ελπίζω να είσαι καλά!! Εγώ έκανα περίδεση 13βδ με τράχηλο 3εκ λόγω ιστορικού. Στη β επιπέδου στις 22βδ είχε πέσει στα 9χιλ με χοάνη και διαστολή 2. Την επόμενη μέρα έβαλα και πεσό μπας και σώσουμε τιποτα. Οι γιατροί μου έδωσαν τότε πολύ λίγες ελπίδες να προχωρήσει η εγκυμοσύνη μου και μου μιλάγαν για το τι πρέπει να κάνω για να πάει καλά η επόμενη.... Τώρα κλείνω τις 29βδ! Τον τράχηλο δεν μου τον μετράει πλεον αλλά δεν έχω πια διαστολή. Εννοείται με πολυυυυυ ξάπλα (μόνο τουαλέτα και τώρα τελευταία λίγο σηκώνομαι και περπατάω μέσα στο σπίτι). Καταλαβαίνω την αγωνία σου και εγώ πέρασα πολύ δύσκολα μέχρι να φτάσω σε βιώσιμη βδομαδα....αλλά προσπάθησε όσο μπορείς να εμπιστευτείς ότι το ράμμα κάνει τη δουλειά του! Σου εύχομαι ότι καλύτερο!!!

Just now, Vicky1989 είπε:
On 26/5/2020 at 9:27 ΜΜ, xrygia είπε:

Καλησπέρα, ελπίζω να είσαι καλά!! Εγώ έκανα περίδεση 13βδ με τράχηλο 3εκ λόγω ιστορικού. Στη β επιπέδου στις 22βδ είχε πέσει στα 9χιλ με χοάνη και διαστολή 2. Την επόμενη μέρα έβαλα και πεσό μπας και σώσουμε τιποτα. Οι γιατροί μου έδωσαν τότε πολύ λίγες ελπίδες να προχωρήσει η εγκυμοσύνη μου και μου μιλάγαν για το τι πρέπει να κάνω για να πάει καλά η επόμενη.... Τώρα κλείνω τις 29βδ! Τον τράχηλο δεν μου τον μετράει πλεον αλλά δεν έχω πια διαστολή. Εννοείται με πολυυυυυ ξάπλα (μόνο τουαλέτα και τώρα τελευταία λίγο σηκώνομαι και περπατάω μέσα στο σπίτι). Καταλαβαίνω την αγωνία σου και εγώ πέρασα πολύ δύσκολα μέχρι να φτάσω σε βιώσιμη βδομαδα....αλλά προσπάθησε όσο μπορείς να εμπιστευτείς ότι το ράμμα κάνει τη δουλειά του! Σου εύχομαι ότι καλύτερο!!!!

Read more  

Καλησπέρα κορίτσι τι κάνεις πως είσαι εσύ ;; Ελπίζω όλα καλά. Εγώ το Σάββατο έκανα β επιπέδου. Βέβαια δεν ολοκλήρωσα την εξέταση γτ το ένα εμβρυακι μου δε μας έκανε τη χάρη να κουνηθεί για να ολοκληρώσουμε τις μετρήσεις ήμουν 5 ώρες στο γιατρό, ο οποίος με απογοήτευσε παρά πολύ ότι δε του αρεεσε καθόλου ο τράχηλος και είναι κρίμα γτ τα μωρά είναι μια χαρά.. ψυχολογία πολύ χάλια με πολύ κλαμα από εκείνη την ημέρα. Κάθε πόσο συχνά πηγαίνεις εσύ στο γιατρό γτ εγώ πηγαίνω κάθε εβδομάδα και με αγχωνουν οι μετακινήσεις και για θεραπείες ακολουθείς;; Ή μόνο ξάπλα;

Link to comment
Share on other sites

Just now, Vicky1989 είπε:

Καλησπέρα κορίτσι τι κάνεις πως είσαι εσύ ;; Ελπίζω όλα καλά. Εγώ το Σάββατο έκανα β επιπέδου. Βέβαια δεν ολοκλήρωσα την εξέταση γτ το ένα εμβρυακι μου δε μας έκανε τη χάρη να κουνηθεί για να ολοκληρώσουμε τις μετρήσεις ήμουν 5 ώρες στο γιατρό, ο οποίος με απογοήτευσε παρά πολύ ότι δε του αρεεσε καθόλου ο τράχηλος και είναι κρίμα γτ τα μωρά είναι μια χαρά.. ψυχολογία πολύ χάλια με πολύ κλαμα από εκείνη την ημέρα. Κάθε πόσο συχνά πηγαίνεις εσύ στο γιατρό γτ εγώ πηγαίνω κάθε εβδομάδα και με αγχωνουν οι μετακινήσεις και για θεραπείες ακολουθείς;; Ή μόνο ξάπλα;

Καλησπέρα! Είμαι καλά...στην αναμονή αλλά ευτυχώς προχωράμε ακόμα. Κοίτα να δεις...σε νιώθω ειλικρινά, εμένα ο υπερηχογραφιστής  στην β επιπέδου με απογοήτευσε τρομερά και μου είπε ότι αν αποφασίσω να το κρατήσω δεν θα αντέξω πάνω από μήνα και ότι αν γεννηθεί θα έχει προβλήματα. Δεν χωρούσε καν στο μυαλό μου η ιδέα να τερματίσω, πολύ κλάμα και στεναχώρια....έχω χάσει ήδη ένα μωρό στις 23βδ( όχι από ανεπάρκεια) και ένα στις 16βδ ( από ανεπάρκεια).  Και να τώρα 2 μήνες μετά φτάνω στις 30 βδομάδες και με γυναικολόγο αισιόδοξο ότι θα φτάσω τουλάχιστον μέχρι τα μέσα του 8ου!! Πηγαίνω από την αρχή συστηματικά κάθε 15 και αναγκαστικά έχω βγει τελευταία  4-5 φορές για εξετάσεις και ενέσεις κορτιζόνης.  Από θεραπείες παίρνω vasclor κάθε βράδυ, 2 φορές μαγνήσιο των 300, duphalac για να μην πιέζω ην κατάσταση με δυσκοιλιότητα και άμα έχω πόνους βάζω voltaren. Το τελευταίο δεν μου χρειάζετα πλέον, αλλά ανάμεσα σε 22βδ και 26βδ είχα συχνά πόνους περιόδου και 'σουβλιές' στο ύψος που είναι το ράμμα. Επίσης έκανα ένα σχήμα κορτιζόνης για τα πνευμόνια στις 26βδ. 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, xrygia είπε:

Καλησπέρα! Είμαι καλά...στην αναμονή αλλά ευτυχώς προχωράμε ακόμα. Κοίτα να δεις...σε νιώθω ειλικρινά, εμένα ο υπερηχογραφιστής  στην β επιπέδου με απογοήτευσε τρομερά και μου είπε ότι αν αποφασίσω να το κρατήσω δεν θα αντέξω πάνω από μήνα και ότι αν γεννηθεί θα έχει προβλήματα. Δεν χωρούσε καν στο μυαλό μου η ιδέα να τερματίσω, πολύ κλάμα και στεναχώρια....έχω χάσει ήδη ένα μωρό στις 23βδ( όχι από ανεπάρκεια) και ένα στις 16βδ ( από ανεπάρκεια).  Και να τώρα 2 μήνες μετά φτάνω στις 30 βδομάδες και με γυναικολόγο αισιόδοξο ότι θα φτάσω τουλάχιστον μέχρι τα μέσα του 8ου!! Πηγαίνω από την αρχή συστηματικά κάθε 15 και αναγκαστικά έχω βγει τελευταία  4-5 φορές για εξετάσεις και ενέσεις κορτιζόνης.  Από θεραπείες παίρνω vasclor κάθε βράδυ, 2 φορές μαγνήσιο των 300, duphalac για να μην πιέζω ην κατάσταση με δυσκοιλιότητα και άμα έχω πόνους βάζω voltaren. Το τελευταίο δεν μου χρειάζετα πλέον, αλλά ανάμεσα σε 22βδ και 26βδ είχα συχνά πόνους περιόδου και 'σουβλιές' στο ύψος που είναι το ράμμα. Επίσης έκανα ένα σχήμα κορτιζόνης για τα πνευμόνια στις 26βδ. 

Από θεραπεία και εγώ  την ίδια ακολουθώ . Βέβαια ο γιατρός μου δεν είναι πολύ θετικός για πεσσο. Μακάρι να ακολουθήσω και εγώ  τη πορεία σου βέβαια εμένα ειναι δίδυμη η κύηση και είναι περισσότερο δύσκολο.. Ας μας βοηθήσει ο θεός με το καλό να δεχθούμε τα μωράκια μας ..!!!

Link to comment
Share on other sites

On 23/5/2020 at 10:53 ΜΜ, Christy32 είπε:

Καλησπερα κοριτσι μου! Με το καλο να δεχθεις τα μωρα σου. Να μην ανησυχεις καθολου. Βρηκαμε τραχηλο 10mm στην 27η εβδομαδα,προχωρημενη θα μου πεις, ναι αλλα γι αυτο ακριβως δεν εκανα περιδεση! Εμεινα στο κρεβατι και οταν λεω στο κρεβατι μονο για τουαλετα σηκωνομουν. Μετα απο 20 μερες ο τραχηλος ηταν μισο εκατοστο. Αγχος; κλαμα; δεν σου λεω τιποτα και μην στα πολυλογω γεννησα ενω μπηκα στον 9ο μετα απο 4 μερες. Δεν μειναμε καθολου θερμοκοιτιδα και ολα πηγαν κατ ευχην. Η συμβουλη μου ειναι ξεκουραση, μην κανεις τιποτα ναι αισιοδοξια. 

Κορίτσι μου να σε ρωτήσω εσύ είχες δίδυμη κύηση;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 2/6/2020 at 12:48 ΠΜ, Vicky1989 είπε:

Από θεραπεία και εγώ  την ίδια ακολουθώ . Βέβαια ο γιατρός μου δεν είναι πολύ θετικός για πεσσο. Μακάρι να ακολουθήσω και εγώ  τη πορεία σου βέβαια εμένα ειναι δίδυμη η κύηση και είναι περισσότερο δύσκολο.. Ας μας βοηθήσει ο θεός με το καλό να δεχθούμε τα μωράκια μας ..!!!

 

On 1/6/2020 at 8:06 ΜΜ, xrygia είπε:

Καλησπέρα! Είμαι καλά...στην αναμονή αλλά ευτυχώς προχωράμε ακόμα. Κοίτα να δεις...σε νιώθω ειλικρινά, εμένα ο υπερηχογραφιστής  στην β επιπέδου με απογοήτευσε τρομερά και μου είπε ότι αν αποφασίσω να το κρατήσω δεν θα αντέξω πάνω από μήνα και ότι αν γεννηθεί θα έχει προβλήματα. Δεν χωρούσε καν στο μυαλό μου η ιδέα να τερματίσω, πολύ κλάμα και στεναχώρια....έχω χάσει ήδη ένα μωρό στις 23βδ( όχι από ανεπάρκεια) και ένα στις 16βδ ( από ανεπάρκεια).  Και να τώρα 2 μήνες μετά φτάνω στις 30 βδομάδες και με γυναικολόγο αισιόδοξο ότι θα φτάσω τουλάχιστον μέχρι τα μέσα του 8ου!! Πηγαίνω από την αρχή συστηματικά κάθε 15 και αναγκαστικά έχω βγει τελευταία  4-5 φορές για εξετάσεις και ενέσεις κορτιζόνης.  Από θεραπείες παίρνω vasclor κάθε βράδυ, 2 φορές μαγνήσιο των 300, duphalac για να μην πιέζω ην κατάσταση με δυσκοιλιότητα και άμα έχω πόνους βάζω voltaren. Το τελευταίο δεν μου χρειάζετα πλέον, αλλά ανάμεσα σε 22βδ και 26βδ είχα συχνά πόνους περιόδου και 'σουβλιές' στο ύψος που είναι το ράμμα. Επίσης έκανα ένα σχήμα κορτιζόνης για τα πνευμόνια στις 26βδ. 

Κορίτσια καλησπέρα!!! Εύχομαι τελειομηνες εγκυμοσύνες και υγιή μωρά!! Γέννησα τον Φεβρουάριο με περιδεση στην 28η εβδομάδα. Στη Β επιπέδου ο τράχηλος ήταν 2.7 μετά από 2 βδομάδες 3.4 (φαινομενική αυξηση) και μετά από 2 βδομάδες 1.7 όπου και μπήκα για επείγουσα περιδεση. Όλα κομπλέ ομως, γέννησα 37 +3 . Μην αγχώνεστε!!Το άγχος κάνει κακο!! Ο τι θελετε ρωτήστε με!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες! Σας γράφω και εγώ την περίπτωση μου για να πάρετε θαρρος. Έκανα έκτακτη περίδεση τραχήλου στις 22 w έχοντας 2 εκατοστά διαστολή! Το θηλακιο είχε προβάλει στον κόλπο! Όλα πήγαν καλά και γέννησα 36w λόγω γερασμένου πλακούντα. Μην αγχώνεστε. Να ακούτε τον γιατρό σας και όλα θα πάνε καλά. Μια φορά τον μήνα να κάνετε καλλιέργεια προληπτικά, να παίρνετε μαγνήσιο και προγεστερόνη, να κινείστε και λίγο για να μην πάθετε καμιά θρόμβωση. Όχι άγχος. Μην χαϊδεύετε την κοιλιά σας γιατί αυτό προκαλεί συσπάσεις.  

Αυτά από μένα ! Με το καλό σε όλες!! 

  • Μου αρέσει 1

ZWS3p3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Διαφημίσεις


9 ώρες πρίν, Zzeezze είπε:

Κοριτσια,αν παρακουληθει καμια αυτο το θεμα..εκανα περιδεση πριν 10 ημερες κ εκτοτε εχω λιγο αιμα καθημερινα.ο γιατρος το εχει προσπερασει.. να ανησυχω;

Ειναι λογικό σε λίγο θα γίνει καφέ και μετά κίτρινο και μετά θα σταματήσει είναι το ράμμα που έχει μπει!

  • Ευχαριστώ 1

G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 45 λεπτά , Zzeezze είπε:

Σε ευχαριστω πολυ!

Τιποτα κορίτσι μου ότι θες ρωτά με είχα κάνει και εγώ έκτακτη περίδεση λόγω εξάλειψης και διαστολής στην 19η εβδομάδα


G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , ΒαλεντιναΧ είπε:

Τιποτα κορίτσι μου ότι θες ρωτά με είχα κάνει και εγώ έκτακτη περίδεση λόγω εξάλειψης και διαστολής στην 19η εβδομάδα

Κι εγω εκτακτα την εκανα στην 22η..παρατριχα γλιτωσα την γεννα... ειναι δευτερη εγκυμοσυνη,στην πρωτη δεν ειχα τετοιο θεμα ή τουλαχιστον δεν μας ειχαν πει κατι..κ ενα φοβο τον εχω...

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 28 λεπτά , Zzeezze είπε:

Κι εγω εκτακτα την εκανα στην 22η..παρατριχα γλιτωσα την γεννα... ειναι δευτερη εγκυμοσυνη,στην πρωτη δεν ειχα τετοιο θεμα ή τουλαχιστον δεν μας ειχαν πει κατι..κ ενα φοβο τον εχω...

Και εγώ στην δεύτερη την έκανα στην πρώτη είχα συσπάσεις από την αρχή και ξαφνικά τράχηλο 0.6 Χιλ στην 34η εβδομάδα έμεινα στο νοσοκομείο μέχρι να μπω στον μήνα μου και είχαν πάει όλα καλά την δεύτερη φορά πάλι συσπάσεις από την αρχή και έλεγχο τραχηλου κάθε λίγο και ξαφνικά σε 4μερες από 3εκ εξαφανίστηκε όλος και διαστολή 1εκ ευτυχώς το προλάβαμε με πολύ προσοχή ιδανικά ξάπλα μόνο αλλά με ενα 2χρονο.σπιτι και χωρίς βοήθεια έκανα πρόκληση 37.4 δόξα τον Θεό πήγαν όλα καλά! Μην αγχώνεσαι να ξεκουράζεσαι οοοοσο παραπάνω μπορείς!


G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...