Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

Σάλπιγγες


Recommended Posts

πρίν από 7 λεπτά , anastasiahwm είπε:

Καλησπέρα ο γιατρός μου δεν μπορεί να καταλάβει πως προέκυψε μου είπε απλά να περιμένω. Ήδη έχω κλησει ραντεβού σε έναν γιατρό για Μια δεύτερη γνώμη. Δεν μπορώ να καταλάβω όμως πως μπορεί να προέκυψε αυτό το πρόβλημα χωρίς καμία ενοχλήσω. 

Αν διαβασεις στο διαδικτυο θα δεις οτι τα προβληματα των σαλπιγγων περνουν τις περισσοτερες φορες απαρατηρητα. Πχ μπορει να υπαρξει μικροβιο, τα χλαμυδια που δεν θα το καταλαβεις αλλα οι σαλπιγγες θα επηρεαστουν. 

 


k0oZp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 46
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 13 λεπτά , nini84 είπε:

Αν διαβασεις στο διαδικτυο θα δεις οτι τα προβληματα των σαλπιγγων περνουν τις περισσοτερες φορες απαρατηρητα. Πχ μπορει να υπαρξει μικροβιο, τα χλαμυδια που δεν θα το καταλαβεις αλλα οι σαλπιγγες θα επηρεαστουν. 

 

Στο τεστ Παπανικολάου δεν θα φαινόταν αν είχα χλαμυδια? Υπερηχογραφικα θα μπορούσε να το δει ο γιατρός? Σε ευχαριστώ που μου απάντησες!!! 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, anastasiahwm είπε:

Στο τεστ Παπανικολάου δεν θα φαινόταν αν είχα χλαμυδια? Υπερηχογραφικα θα μπορούσε να το δει ο γιατρός? Σε ευχαριστώ που μου απάντησες!!! 

Δεν νομίζω ότι φαίνεται στο ΠΑΠ, αλλά στην πλήρη καλλιέργεια κολπικού υγρού, όχι την απλή που έχει μόνο αερόβια αναερόβια...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, anastasiahwm είπε:

Στο τεστ Παπανικολάου δεν θα φαινόταν αν είχα χλαμυδια? Υπερηχογραφικα θα μπορούσε να το δει ο γιατρός? Σε ευχαριστώ που μου απάντησες!!! 

Δεν εχει καμια σχεση το τεστ παπανικολαου με μικροβια. 

Το τεστ παπ ελεγχει τα κυτταρα του τραχήλου κι οχι την υπαρξη μικροβιων.

Επισης, ουτε υπερηχογραφικα θα μπορουσε να το δει ο γιατρος. Οι σαλπιγγες ειναι δυο πολυ πολυ πολυ λεπτα  "σωληνακια" σαν μακαρονι και δεν φαινονται στον υοερηχο ποτέ. Η μονη περιπτωση που μπορει να φανουν στον υπερηχο ειναι αν διογκωθουν λογω συσσωρευσης υγρου στο εσωτερικο τους. Αν λοιπον διογκωθουν, ισως ο γιατρος τις δει στον υπερηχο. Αυτο ομως ειναι κακο. Δεν θελουμε να φανουν γιατι σημαινει οτι υπαρχει σοβαρο προβλημα.

Στην περιπτωση σου,αν ειναι φραγμενες, δεν μπορει να το δει ο γιατρος υοερηχογραφικα. 


k0oZp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, στη δική μου περίπτωση μετά από 3 χρόνια προσπάθειας, έκανα Σαλπιγγογραφια κ μου είπαν ότι είναι υδροσαλπιγγα η μία και βουλωμένη η αλλη. Δεν είχα ποτέ σύμπτωμα, κανένα πόνο στην επαφή, συνήθη πόνο στην περίοδο. Δυστυχώς...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

5 ώρες πρίν, xrys1988 είπε:

Καλημέρα, στη δική μου περίπτωση μετά από 3 χρόνια προσπάθειας, έκανα Σαλπιγγογραφια κ μου είπαν ότι είναι υδροσαλπιγγα η μία και βουλωμένη η αλλη. Δεν είχα ποτέ σύμπτωμα, κανένα πόνο στην επαφή, συνήθη πόνο στην περίοδο. Δυστυχώς...

Καλησπερα κοριτσι .

Άρα η υδροσαλπιγγα δεν φαίνεται πάντα στον υπέρηχο Δυστυχώς. 

Εσύ τι έκανες την αφαιρεσες? Τι σου είπε ο γιατρός? Η άλλη ξεβουλωσε κ μετά έμεινες έγκυος ? 


LolXp3.png

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, xrys1988 είπε:

Καλημέρα, στη δική μου περίπτωση μετά από 3 χρόνια προσπάθειας, έκανα Σαλπιγγογραφια κ μου είπαν ότι είναι υδροσαλπιγγα η μία και βουλωμένη η αλλη. Δεν είχα ποτέ σύμπτωμα, κανένα πόνο στην επαφή, συνήθη πόνο στην περίοδο. Δυστυχώς...

Καλησπέρα κορίτσι είχες γράψει και σε άλλο θέμα και θυμάμαι που είχαμε μιλήσει.Τελικα ποια διάγνωση ήταν σωστή; Είχες βουλωμένη την άλλη σάλπιγγα η όχι; Φάνηκε στην λαπαροσκόπηση; Νομίζω αν θυμαμαι καλά ότι τη ζημιά στις σαλπιγγες στην έκανε η ενδομητριωση;

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Flo flo είπε:

Καλησπερα κοριτσι .

Άρα η υδροσαλπιγγα δεν φαίνεται πάντα στον υπέρηχο Δυστυχώς. 

Εσύ τι έκανες την αφαιρεσες? Τι σου είπε ο γιατρός? Η άλλη ξεβουλωσε κ μετά έμεινες έγκυος ? 

Καλησπέρα, δεν την είδε  ποτέ  κανένας  γιατρός  στον υπερηχο. Αφαίρεσα προχθές την υδροσαλπιγγα, η άλλη είναι ανοιχτή πολύ λίγο μας είπε. Δεν έχω μείνει έγκυος. Προχθές έγιναν όλα αυτά. 

5 ώρες πρίν, Kiki_kido είπε:

Καλησπέρα κορίτσι είχες γράψει και σε άλλο θέμα και θυμάμαι που είχαμε μιλήσει.Τελικα ποια διάγνωση ήταν σωστή; Είχες βουλωμένη την άλλη σάλπιγγα η όχι; Φάνηκε στην λαπαροσκόπηση; Νομίζω αν θυμαμαι καλά ότι τη ζημιά στις σαλπιγγες στην έκανε η ενδομητριωση;

Ναι καλά θυμάσαι για την ενδομητριωση. Συγγνώμη, αλλά είναι πολλές οι κοπέλες κ δεν θυμάμαι τα ονόματα εγώ. Αφαιρεσαμε την υδροσαλπιγγα προχθές, μου είπε ότι η άλλη σάλπιγγα είναι ανοιχτή αλλά περνάει με δυσκολία... Πάλι δηλαδή είμαστε στο μηδέν. Δεν ξέρω τι πιθανότητες έχουμε.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, xrys1988 είπε:

Καλησπέρα, δεν την είδε  ποτέ  κανένας  γιατρός  στον υπερηχο. Αφαίρεσα προχθές την υδροσαλπιγγα, η άλλη είναι ανοιχτή πολύ λίγο μας είπε. Δεν έχω μείνει έγκυος. Προχθές έγιναν όλα αυτά. 

Ναι καλά θυμάσαι για την ενδομητριωση. Συγγνώμη, αλλά είναι πολλές οι κοπέλες κ δεν θυμάμαι τα ονόματα εγώ. Αφαιρεσαμε την υδροσαλπιγγα προχθές, μου είπε ότι η άλλη σάλπιγγα είναι ανοιχτή αλλά περνάει με δυσκολία... Πάλι δηλαδή είμαστε στο μηδέν. Δεν ξέρω τι πιθανότητες έχουμε.

Εύχομαι να πάνε όλα όπως θες κορίτσι. Μην στεναχωριέσαι υπάρχουν κ πιθανότητες να πιάσεις κ με την άλλη σάλπιγγα. Πάντως υπάρχει κ η εξωσωματική. Είχες κ ενδομητρίωση Ε? Που αν επιτρέπεται? 

Καλό βράδυ 

  • Ευχαριστώ 1

LolXp3.png

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Flo flo είπε:

Εύχομαι να πάνε όλα όπως θες κορίτσι. Μην στεναχωριέσαι υπάρχουν κ πιθανότητες να πιάσεις κ με την άλλη σάλπιγγα. Πάντως υπάρχει κ η εξωσωματική. Είχες κ ενδομητρίωση Ε? Που αν επιτρέπεται? 

Καλό βράδυ 

Καλημέρα, ενδομητριωση έχω από πολλή μικρή ηλικία σοβαρού βαθμού πλέον. Όλα από όσο γνωρίζω ξεκίνησαν από ενδομητριωσικη κύστη στην αριστερή ωοθήκη κ το ένα έφερε το άλλο. Μα... Για εξωσωματική κατευθείαν μας λέει τώρα ο γιατρός. Σε ευχαριστώ πολύ!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


9 ώρες πρίν, xrys1988 είπε:

Καλημέρα, ενδομητριωση έχω από πολλή μικρή ηλικία σοβαρού βαθμού πλέον. Όλα από όσο γνωρίζω ξεκίνησαν από ενδομητριωσικη κύστη στην αριστερή ωοθήκη κ το ένα έφερε το άλλο. Μα... Για εξωσωματική κατευθείαν μας λέει τώρα ο γιατρός. Σε ευχαριστώ πολύ!

Μην ξεχνάς πως η εξωσωματική γι αυτές τις περιπτώσεις με θέματα στις σαλπιγγες πρωτοχρησιμοποιήθηκε. Όποτε έχεις επιλογή να τα καταφέρετε κι έτσι αν δε σας προκύπτει φυσικά. Είσαι και μικρή έχεις χρόνο...καλή επιτυχία!

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Kiki_kido είπε:

Μην ξεχνάς πως η εξωσωματική γι αυτές τις περιπτώσεις με θέματα στις σαλπιγγες πρωτοχρησιμοποιήθηκε. Όποτε έχεις επιλογή να τα καταφέρετε κι έτσι αν δε σας προκύπτει φυσικά. Είσαι και μικρή έχεις χρόνο...καλή επιτυχία!

Σήμερα είδαμε τον γιατρό κ μας είπε ότι κ η άλλη σαλπιγγα είναι σε άσχημη κατάσταση. Οπότε, οργανωνόμαστε σιγά σιγά για εξωσωματικη... υποχρεωτικά....

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, xrys1988 είπε:

Σήμερα είδαμε τον γιατρό κ μας είπε ότι κ η άλλη σαλπιγγα είναι σε άσχημη κατάσταση. Οπότε, οργανωνόμαστε σιγά σιγά για εξωσωματικη... υποχρεωτικά....

Ωχ κρίμα...Αλλά δεν πειράζει κορίτσι εξωσωματική να είσαι σίγουρη μια χαρά θα τα πας .φιλιά καλό βράδυ. 

  • Ευχαριστώ 1

LolXp3.png

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, xrys1988 είπε:

Σήμερα είδαμε τον γιατρό κ μας είπε ότι κ η άλλη σαλπιγγα είναι σε άσχημη κατάσταση. Οπότε, οργανωνόμαστε σιγά σιγά για εξωσωματικη... υποχρεωτικά....

καλημερα κοπέλα μ.σορρυ που επεμβαινω αλλα κ γω χωρίς σαλπιγγες ειμαι.μια βγαλμένη κ μια φραγμενη.εξωσωματικη κ γω ειμαι.μην το βλέπεις σαν υποχρέωση συγνωμη κιολας αλλα σαν θαυμα  να το δεις.οτι θες μ λες ια μαι εδώ.φιλακια πολλααααααα

Link to comment
Share on other sites

Αχ κορίτσια θα τρελαθώ με την πάρτυ μου. Έχω ενοχλήσεις στην δεξιά σάλπιγγα όταν κατουρήσω με πιάνει. Παίρνω τηλ τον γυναικολόγο κ του είπα εάν το μικρόβιο που έχω εντεροκκοκος προκαλεί σαλπιγγιτιδα κ μου απάντησε ότι υπάρχει μια μικρή πιθανότητα Ναι. Ήθελα να του πω βρε γιατρέ τοσοοοοο καιρό το έχω το μικρόβιο τώρα μ το λες αυτό? Παλιά ρώτησα εάν χρειάζεται να κάνει κ ο σύζυγός καλλιέργεια σπέρματος κ μου χε πει όχι αλλά εγώ βλέπω κ ενημερώθηκα ότι χρειάζεται τον ρώτησα κ μου είπε Ε ας την κάνει. Νομίζω μας έχουν πάρει στην πλάκα κ έχω αρχίσει να φουντωνω από νεύρα. Φοβάμαι μην έχω πάθει καμία σαλπιγγιτιδα γτ νιώθω κάτι τσιμπίες κάπου κάπου κ με το μικρόβιο που δεν έχει φύγει ακόμα χειρότερο. Και το άλλο που μ λέει Κάνε σαλπιγογραφια να δούμε εάν έχεις σαλπιγγιτιδα ,ενώ ξέρω εάν εχεις δεν Πρπει να κάνεις σαλπιγογραφια γτ το κάνει χειρότερο. 


LolXp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...