Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 ώρα πρίν, Fay_ είπε:

      Ρώτησα αν θέλει ακινησία μου είπε όχι απλά μια καθημερινότητα χωρίς υπερβολές. Εν τω μεταξύ πρέπει να γυρίσω και στη δουλειά κάποια στιγμή  κ έλεγα Δευτέρα να παω. Λέτε να μην κάνει; Δουλειά γραφείου είναι.
      Επίσης τους λέω για τα (λίγα) καφέ που βλέπω και μου λέει απλά αύξησε την prolutex. Τα utrogestan γιατί δεν μου τα αυξάνουν; 

      ειχα όλο το πρώτο 3μηνο ροζουλια , καφετιά κλπ ! έπαιρνα περισσότερη προγεστερονη σταματούσε, μετά πάλι τα ίδια! δεν μάθαμε ποτέ τι ήταν! μην ανησυχείς ολα καλα! πήγαινα κανονικά στη δουλειά μ απλώς ήμουν προσεκτική στο περπάτημα κλπ! δουλειά γραφείου κ γω! 

      • Μου αρέσει 1

Μπερδεμένη


Recommended Posts

Όπως είπαν και τα κορίτσια παραπάνω ένας γιατρός πρέπει να μιλήσει με δεδομένα, διαφορετικά θα κινηθείς αν έχεις διαβατές σάλπιγγες, διαφορετικά αν δεν έχεις, και διαφορετικά αν υδροσάλπιγγες. Πρέπει να βρει την αιτία υπογονιμότητας και χωρίς τις βασικές εξετάσεις αυτό δεν μπορεί να γίνει.

Όταν ετοιμαζόμουν να κάνω την σαλπιγγογραφία (την οποία και έκαναν κατόπιν εντολής του γυναικολόγου μου πριν το πρώτο ραντεβού με τον εξωσωματικό έτσι ώστε να πάω προετοιμασμένη), είχα φοβερό άγχος από αυτά και μόνο που είχα διαβάσει, το προηγούμενο βράδυ δεν είχα κοιμηθεί, και στην αναμονή έτρεμαν τα πόδια μου, όταν μπήκα και ετοιμάστηκα να την κάνω επίσης έτρεμα, εεεεεε όταν τελείωσε όλη η διαδικασία είπα πως κακώς διάβασα ότι διάβασα στο νετ γιατί μόνο άγχος μου πρόσθεσαν. Σαν διαδικασία ήταν πολύ απλή, δεν πόνεσα, κράτησε 5 λεπτά, τζάμπα το άγχος που είχα.

Άντε και πας στο πρώτο ραντεβού χωρίς εξετάσεις, τι θα πας να πεις???χωρίς τα ''δεδομένα'' που χρειάζονται οι γιατροί προκειμένου να μελετήσουν το επόμενο βήμα?

 

  • Μου αρέσει 3

 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 19/11/2018 at 2:16 ΠΜ, Σοφουλάκι είπε:

Μέχρι την 4η εξωσωματική που έκανα και απέκτησα την κόρη μου, επισκέφθηκα 18 (!) εξωσωματικους. Σχεδόν κάθε φορά θεωρούσα πως τα λεφτά για το πρώτο ραντεβού πήγαιναν πεταμένα μόνο και μόνο για τον τρόπο που με αντιμετώπιζαν. Μετά από τέτοια εμπειρία και μετέπειτα συζητήσεις διαπίστωσα πόσο και πόσοι άσχετοι γιατροί υπάρχουν στο χώρο. 

Μετά την πρώτη αποτυχια, πήγαινα στα ραντεβού μαζί με τις προηγούμενες εξετάσεις. Άλλος έβρισκε ότι οι ορμόνες δεν είχαν γίνει τη σωστή μέρα, άλλος έβρισκε ότι στη σαλπιγγογραφια δεν ήταν πλήρης η γνωμάτευση, άλλος έβρισκε τις εξετάσεις ελλιπείς, άλλος ότι έπρεπε να απευθυνθώ και σε άλλες δύο τρεις ειδικότητες γιατρών...

Αυτό που θέλεις ειναι ο γιατρός που θα σε αναλάβει, να σου κάνει τη σαλπιγγογραφια, ή την υστεροσκοπιση ή ότι άλλο χρειάζεται με βάση το ιστορικό που θα του περιγράψεις και θα είναι υπεύθυνος για όλες τις εξετάσεις που θα γίνουν. 

(Υ. Γ. Την σαλπιγγογραφια την έκανα με μέθη και μετά από τόσα χρόνια προσπαθειών πρέπει να πω ότι όταν αποφασίζεις να κάνεις εξωσωματική δεν πρέπει να υπάρχει τίποτα που να σε τρομάζει. Όχι γιατί δεν είναι δύσκολη η διαδικασία αλλά γιατί την έχουν κάνει ήδη πολλές γυναίκες πριν από σένα και είναι κάτι που αξίζει τον κόπο ανεξάρτητα από το αν θα τα καταφέρεις ή όχι. Έτσι σκεφτόμουν από πριν τα καταφερω) 

Καλή επιτυχία σε κάθε σας προσπάθεια! 

 

Σοφουλακι, λυπαμαι πολυ που χρειαστηκε να πας σε 18 διαφορετικους εξωσωματικους μεχρι να βρεις αυτον που σου "ταιριαζει". 

Το οτι ομως απο ενα σημειο κ μετα επαιρνες το ιστορικο σου μαζι σου κ ο καθενας σου ελεγε κατι διαφορετικο προσωπικα δεν το βρισκω περιεργο γιατι ειναι γνωστο πως σε πολλες περιπτωσεις οι διαγνωσεις και οι αποψεις και οι τακτικες των γιατρων δεν συμφωνουν μεταξυ τους. 

Επισης, επειδη το ολο θεμα ξεκινησε απο μια κοπελα η οποια μας εξεφρασε την απογοητευση της που μια γιατρος της ζητησε να κανει πρωτα καποιες βασικες κ μαλιστα βασικοτατες εξετασεις, θεωρω πως πλεον συζηταμε κατι διαφορετικο. 

Επανερχομαι σε κατι που ειπωθηκε για το κόστος της εξωσωματικής κ την αναλογια του με το κοστος ενος ραντεβου. Περα λοιπον απο το οικονομικο που για καποια ζευγαρια το ποσό των €100 ειναι τεραστιο, υπαρχει κ ο παραγοντας της αποστασης. Προσωπικα ειμαι απο επαρχια κ για να επισκεφθω εναν γιατρο για ενα ραντεβου χρειαζομαι κατα μεσο ορο €200 μαζι με το κοστος του ραντεβου. Οπότε νομίζω οτι ειναι ενα αξιοσέβαστο ποσό, για τους περισσοτερους απο εμας. Για καπιους ισως ειναι κ ψιχουλα.  Οπότε ο καθενας δεν εχει την δυνατοτητα να επισκεφθει δεκα δεκαπεντε γιατρους προκειμενου να καταληξει με ποιον ταιριαζει, ούτε να κανει ασκοπα πρωτα ραντεβου στα οποια να μιλανε, επίτρεψέ μου την εκφραση, περι ανέμων κ υδάτων. 

Καταληγοντας, εγω προσωπικα θα παρότρυνα μια κοπελα/ενα ζευγαρι που μπαινει τωρα στον χώρο της υποβοηθουμενης αναπαραγωγης να εχει μαζι της βασικες εξετασεις κ να ενημερωθει λιγο απο μονη της μεσω του διαδικτυου για την ολη αυτη διαδικασια ωστε να ειναι λιγο προετοιμασμενη για το τι προκειται να ακολουθησει. 

 

 

  • Μου αρέσει 4

k0oZp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...