Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 8 λεπτά , linaa είπε:

      Νομίζω ο προεμφυτικος θα σου δώσει αρκετές απαντήσεις. Κρυφή ενδομητριωση Κ να μένεις έγκυος εύκολα δεν έχω ακούσει να σου πω την αλήθεια . Ίσως εάν επαναλαβεις τις εξετάσεις για καθεξιν αποβολές υπάρχει τμήμα στο Έλενας μπορείς να κάνεις δωρεαν. Εγώ ανεξήγητες καθεξιν αποβολές Κ υπογονιμότητα έχω ακούσει για κρυφό διαβήτη . Δηλαδή το ζάχαρο φαινόταν φυσιολογικό ή ότι ρυθμίζετε φυσιολογικα Κ τελικά δεν ήταν χρειάστηκαν κορυφαίοι ενδοκρινολόγοι για να το λύσουν . 

      @Melusa54 συμφωνώ με την Λινά στο Ελενας να πας! 

Εγκυμοσύνη και δυνατοί ήχοι


Alex1989

Recommended Posts

Καλημέρα θα θελα να ρωτήσω. Την γνώμη σας για το πόσο επηρεάζουν αρνητικά οι δυνατοί θορυβοι-ηχοι κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης  ένα έμβρυο.  Πχ αν το κάνουν να φοβάται,  να τρομάζει,  η αν μπορούν να προκαλέσουν βλάβη στην ακοη του.  Ανάφερομαι από την 25 εβδομάδα και μετά  που θεωρητικά το έμβρυο έχει αρχίσει να ακούει εξωτερικούς ήχους. Πχ μια επίσκεψη στο θέατρο με δυνατή μουσική ή στο σινεμά θα έπρεπε  να αποφεύγεται σε προχωρημένη εγκυμοσύνη;  ευχαριστώ 


 

ydztp2.png
To get the code: 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

3 ώρες πρίν, Alex1989 είπε:

Καλημέρα θα θελα να ρωτήσω. Την γνώμη σας για το πόσο επηρεάζουν αρνητικά οι δυνατοί θορυβοι-ηχοι κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης  ένα έμβρυο.  Πχ αν το κάνουν να φοβάται,  να τρομάζει,  η αν μπορούν να προκαλέσουν βλάβη στην ακοη του.  Ανάφερομαι από την 25 εβδομάδα και μετά  που θεωρητικά το έμβρυο έχει αρχίσει να ακούει εξωτερικούς ήχους. Πχ μια επίσκεψη στο θέατρο με δυνατή μουσική ή στο σινεμά θα έπρεπε  να αποφεύγεται σε προχωρημένη εγκυμοσύνη;  ευχαριστώ 

Καλημερα! Με ειχε απασχολησει και μενα το συγκεκριμενο θεμα γιατι σε καποια φαση ειχαμε κατι μαστορεματα σπιτι και τρυπουσαν πολυ δυνατα.Επειδη διαβασα οτι οι πολυ δυνατοι ηχοι τα τρομαζουν προσπαθουσα να απεχω οταν τρυπουσαν υπερβολικα γιατι ακομα και εγω δεν το αντεχα οποτε λογικο φανταζομαι να τρομαζουν. Για το θεατρο δεν νομιζω να ειναι τοσο προβλημα,δεν εχει τοσο δυνατους ηχους.Σινεμα παλι αν πας να δεις καποια ταινια καταστροφης με πολυ δυνατους ηχους ισως σιγουρα το τρομαξει αλλα δεν νομιζω να του δημιουργησει καποιο θεμα,πχ καποια βλαβη,θεωρω οτι ειναι προστατευμενα μεσα στην κοιλια.Αλλα με σιγουρια  δεν γνωριζω.Εγω παντως ενα θριλερ που ηθελα να παω να δω δεν πηγα χαχα

  • Μου αρέσει 1

DanXp2.png

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Nicol_ είπε:

Καλημερα! Με ειχε απασχολησει και μενα το συγκεκριμενο θεμα γιατι σε καποια φαση ειχαμε κατι μαστορεματα σπιτι και τρυπουσαν πολυ δυνατα.Επειδη διαβασα οτι οι πολυ δυνατοι ηχοι τα τρομαζουν προσπαθουσα να απεχω οταν τρυπουσαν υπερβολικα γιατι ακομα και εγω δεν το αντεχα οποτε λογικο φανταζομαι να τρομαζουν. Για το θεατρο δεν νομιζω να ειναι τοσο προβλημα,δεν εχει τοσο δυνατους ηχους.Σινεμα παλι αν πας να δεις καποια ταινια καταστροφης με πολυ δυνατους ηχους ισως σιγουρα το τρομαξει αλλα δεν νομιζω να του δημιουργησει καποιο θεμα,πχ καποια βλαβη,θεωρω οτι ειναι προστατευμενα μεσα στην κοιλια.Αλλα με σιγουρια  δεν γνωριζω.Εγω παντως ενα θριλερ που ηθελα να παω να δω δεν πηγα χαχα

Εγώ πριν από ένα μήνα περίπου 22 εβδομάδα πήγα σινεμά.  Κωμωδία  αλλά είχε κάποιες στιγμές δυνατή μουσική  και ένιωθα κάποιες στιγμές την μπεμπα  να κάνει τούμπες..  Αυτές τις μέρες είμαι στην 25 εβδομάδα και κάνουμε πρόβες σε θέατρο για την χριστουγεννιατικη θεατρική παράσταση  με τα πιτσιρίκια του νηπιαγωγείου   στο θέατρο,  και Αγχωνομαι λίγο για την δυνατή μουσική.  Νιώθω την μπεμπα  να κλωτσαει  κάποιες στιγμές  και στενοχωριεμαι μην της κάνω κακό η την κάνω και τρομάζει απ την φασαρία. Δεν ξέρω αν σκέφτομαι  υπερβολικά αλλά  μου κολλησε επειδή διάβασα ότι η έκθεση σε δυνατούς ήχους μπορεί να προκαλέσει βλάβη στην ακοη του εμβρύου 


 

ydztp2.png
To get the code: 
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 42 λεπτά , Alex1989 είπε:

Εγώ πριν από ένα μήνα περίπου 22 εβδομάδα πήγα σινεμά.  Κωμωδία  αλλά είχε κάποιες στιγμές δυνατή μουσική  και ένιωθα κάποιες στιγμές την μπεμπα  να κάνει τούμπες..  Αυτές τις μέρες είμαι στην 25 εβδομάδα και κάνουμε πρόβες σε θέατρο για την χριστουγεννιατικη θεατρική παράσταση  με τα πιτσιρίκια του νηπιαγωγείου   στο θέατρο,  και Αγχωνομαι λίγο για την δυνατή μουσική.  Νιώθω την μπεμπα  να κλωτσαει  κάποιες στιγμές  και στενοχωριεμαι μην της κάνω κακό η την κάνω και τρομάζει απ την φασαρία. Δεν ξέρω αν σκέφτομαι  υπερβολικά αλλά  μου κολλησε επειδή διάβασα ότι η έκθεση σε δυνατούς ήχους μπορεί να προκαλέσει βλάβη στην ακοη του εμβρύου 

Μην αγχώνεσαι για τη μουσικη στο θεατρικο. Δεν ακούγεται στην ιδια ενταση μεσα στην κοιλια γιατι εκτός οτι το αμνιακο υγρό κοβει τον ηχο,το αυτι του μωρου τωρα ξεκιναει να ακουει αλλα οχι στον ιδιο βαθμο με εμας. Η έκθεση σε τοσο υπερμετρο θόρυβο που να μπορει να προκαλέσει βλαβη στο μωρο θα μπορει να προκαλέσει πρωτα σε σενα θεωρω.Προστατευόνται απο το αμνιακο όποτε μην ανησυχείς.  Ενας δυνατός θορυβος το πολυ πολυ να το τρομαζε στιγμιαια 

  • Μου αρέσει 1

DanXp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλή μου φίλη πάντως 8μιση μηνών πήγε σινεμά, σε ταινία δράσης. Στις δυνατές σκηνές το μωρό κλωτσουσε πολυ μια ωρα μετα τη ταινια εσπασαν τα νερα και γέννησε. Δεν ξέρουμε αν οφείλεται στο σινεμά ή ήταν κάτι που θα γινόταν έτσι κι αλλιώς. Δεν το ανέφερε και στον γιατρό της ποτέ. Δε συγκρίνονται πάντως τα dB του σινεμά με τον ήχο μιας θεατρικής παράστασης.

  • Μου αρέσει 1

yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...