Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 13 λεπτά , Fay_ είπε:

      Κορίτσια Καλημερα! Ετοιμάζομαι για τη χοριακη μου και με έχει πιάσει απίστευτο άγχος ενώ χθες ήμουν καλά. Φοβάμαι μην θα είναι βιοχημική λόγω των καφέ που βλέπω. Να πω πως χθες βράδυ έκανα ξανά τεστ και η γραμμή ήταν ακόμη πιο έντονη. Επίσης τα τεστ που κάνω συνειδητοποίησα πως δεν είναι early ανιχνεύουν από 25 μονάδες και πάνω. Οι βιοχημικές τι συμπτώματα έχουν; 

      Καλημέρα! Δεν έχει κάποια ιδιαίτερα συμπτώματα η βιοχημική. Έχεις μια θετική χοριακη, όχι ιδιαίτερα υψηλή μάλλον, που η δε διπλασιάζεται ποτέ ή μένει σταθερή και κάποια στιγμή μηδενίζει..  εύχομαι να σου πάνε όλα καλά, να δεις μια ζουμπουρλουδικη χοριακη σήμερα και μια καλή αύξηση σε δύο μέρες! 

      Δύναμη και πίστη στο/στα εμβρυακι/α σου!

      • Μου αρέσει 1

Παλινδρόμη κύηση


Recommended Posts

καλησπέρα κορίτσια έχω καιρό να μπω στην ομάδα.. ήθελα πολύ να μείνω έγκυος και έμεινα αλλά δυστυχώς είχα παλινδρόμη κύηση κ σταμάτησε η εγκυμοσύνη μου αύριο μπαίνω για αποξεση.. έχει καμία να μου πει την εμπειρία ? Φοβάμαι πολύ..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 2 λεπτά , Tsampika98 είπε:

καλησπέρα κορίτσια έχω καιρό να μπω στην ομάδα.. ήθελα πολύ να μείνω έγκυος και έμεινα αλλά δυστυχώς είχα παλινδρόμη κύηση κ σταμάτησε η εγκυμοσύνη μου αύριο μπαίνω για αποξεση.. έχει καμία να μου πει την εμπειρία ? Φοβάμαι πολύ..

Λυπάμαι κοπέλα μου για αυτή την εξέλιξη!!! Σε ποια εβδομάδα ήσουν? Εγώ στην παλινδρόμη κύηση μου ήμουν 9 προς 10 εβδομάδα!! Μπήκα από το πρωί στο νοσοκομείο μου πήραν αίμα μου εκαναν καρδιογράφημα μετά μου έβαλαν όρο και 2 χάπια κολπικά για να ανοίξει ο τράχηλος...το απόγευμα με έβαλαν στο χειρουργείο για αποξεση μου έκαναν ολική αναισθησία με μέθη και το χειρουργείο κράτησε 4 λεπτά ακριβώς απλά μέχρι να με πάνε πάλι στο δωμάτιο πέρασε μισή ώρα περίπου!!! Βγήκα το βράδυ και μου έδωσε μιτροταν και αντιβίωση για λίγες μέρες!!! 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , Ntina_7 είπε:

Λυπάμαι κοπέλα μου για αυτή την εξέλιξη!!! Σε ποια εβδομάδα ήσουν? Εγώ στην παλινδρόμη κύηση μου ήμουν 9 προς 10 εβδομάδα!! Μπήκα από το πρωί στο νοσοκομείο μου πήραν αίμα μου εκαναν καρδιογράφημα μετά μου έβαλαν όρο και 2 χάπια κολπικά για να ανοίξει ο τράχηλος...το απόγευμα με έβαλαν στο χειρουργείο για αποξεση μου έκαναν ολική αναισθησία με μέθη και το χειρουργείο κράτησε 4 λεπτά ακριβώς απλά μέχρι να με πάνε πάλι στο δωμάτιο πέρασε μισή ώρα περίπου!!! Βγήκα το βράδυ και μου έδωσε μιτροταν και αντιβίωση για λίγες μέρες!!! 

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση σου... Είμαι πολύ φοβιτσιαρα και ήθελα να πάρω δύναμη από κάποιαν κοπέλα που το έχει ζήσει ήμουν περίπου 4-5 εβδομάδων ο γιατρός μου δεν μπορούσε να καταλάβει πόσο είμαι γιατί ο κύκλος μου ήταν άστατος και το έμβρυο δεν μεγάλωνε δυστυχώς... Έχει 5 μέρες που σταμάτησε η κύηση μου κ αύριο εδώ ραντεβού για αποξεση.. φοβάμαι πολύ πάρα πολύ δεν έχω να πω τίποτα άλλο βλέπω αίμα έχω πόνους αλλά φοβάμαι πολύ τα χειρουργεία...τους πόνους και όλο αυτό... Φυσικά το ψυχολογικό κομμάτι είναι το θέμα είμαι εδώ και μια εβδομάδα μέσα στο άγχος μουδιάζει το κεφάλι μου... 

Just now, Tsampika98 είπε:

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση σου... Είμαι πολύ φοβιτσιαρα και ήθελα να πάρω δύναμη από κάποιαν κοπέλα που το έχει ζήσει ήμουν περίπου 4-5 εβδομάδων ο γιατρός μου δεν μπορούσε να καταλάβει πόσο είμαι γιατί ο κύκλος μου ήταν άστατος και το έμβρυο δεν μεγάλωνε δυστυχώς... Έχει 5 μέρες που σταμάτησε η κύηση μου κ αύριο εδώ ραντεβού για αποξεση.. φοβάμαι πολύ πάρα πολύ δεν έχω να πω τίποτα άλλο βλέπω αίμα έχω πόνους αλλά φοβάμαι πολύ τα χειρουργεία...τους πόνους και όλο αυτό... Φυσικά το ψυχολογικό κομμάτι είναι το θέμα είμαι εδώ και μια εβδομάδα μέσα στο άγχος μουδιάζει το κεφάλι μου... @Ntina_7

 

Link to comment
Share on other sites

Το ψυχολογικό θέλει τον χρόνο του...δώσε χρόνο στον εαυτό σου και στη θλίψη και θα βγεις ακόμη πιο δυνατή από αυτό κοπέλα μου!! Πριν το χειρουργείο επειδή μου έβαλαν τα χάπια είχα αίμα και λίγο πόνο σαν περίοδου σκέψου μετά το χειρουργείο δεν πονούσα καθόλου...επίσης είχα αίμα για 7 μέρες περίπου μετά το χειρουργείο και η περίοδος μου ήρθε μετά από 40 μέρες!! Μήπως όμως επειδή έχεις ήδη αίμα σου δώσει χάπια να το αποβάλει ο οργανισμός σου και δεν χρειαστείς αποξεση? 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , Ntina_7 είπε:

Το ψυχολογικό θέλει τον χρόνο του...δώσε χρόνο στον εαυτό σου και στη θλίψη και θα βγεις ακόμη πιο δυνατή από αυτό κοπέλα μου!! Πριν το χειρουργείο επειδή μου έβαλαν τα χάπια είχα αίμα και λίγο πόνο σαν περίοδου σκέψου μετά το χειρουργείο δεν πονούσα καθόλου...επίσης είχα αίμα για 7 μέρες περίπου μετά το χειρουργείο και η περίοδος μου ήρθε μετά από 40 μέρες!! Μήπως όμως επειδή έχεις ήδη αίμα σου δώσει χάπια να το αποβάλει ο οργανισμός σου και δεν χρειαστείς αποξεση? 

Ο γιατρός μου είπε ότι θα καθαρίσω κ μόνη μου αλλά πρέπει να καθαρίσω κ τη μήτρα για να μην αφήσει υπολείμματα... Έχω αίμα εδώ και τέσσερις μέρες κ πόνους περιόδου επειδή σιγά σιγά θέλει να φύγει το αίμα και ζοριζεται ο οργανισμός μου...δεν ήταν καν μωρό ήταν μια παύλα στον τελευταίο υπέρηχο... Όλα πήγαιναν καλά κ ξαφνικά η τρίτη χοριακή έπεσε ... Κ εκεί σταμάτησε..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κατάλαβα!!! Εύχομαι να είσαι τυχερή την επόμενη φορά κοπέλα μου και να έρθει το όνειρο σύντομα!! Να σκέφτεσαι θετικά...είναι νωρίς ακόμη και πονάει πολύ το ξέρω αλλά το επόμενο μωράκι θα έρθει για να μείνει!! 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 29 λεπτά , Tsampika98 είπε:

καλησπέρα κορίτσια έχω καιρό να μπω στην ομάδα.. ήθελα πολύ να μείνω έγκυος και έμεινα αλλά δυστυχώς είχα παλινδρόμη κύηση κ σταμάτησε η εγκυμοσύνη μου αύριο μπαίνω για αποξεση.. έχει καμία να μου πει την εμπειρία ? Φοβάμαι πολύ..

Κοριτσι μου πολυ λυπαμαι... ειναι πολυ κοινο δυστυχως και συνηθως οφειλεται σε χρωμοσωματικες ανωμαλιες του εμβρυου. Βεβαια δεν ειμαι γιατρος αλλα ετσι μας ειχε πει εμας. Οσο δυσκολο και αν ειναι να ξερεις οτι η φυση προνοει και αποβαλει το κακως κυημα. Ξερω δεν ειναι παρηγορο αλλα συνηθως ειναι για το καλυτερο. Η διαδικασια οπως σου εξηγησαν τα κοριτσια ειναι απλη, δεν θα καταλαβεις σχεδον τιποτα σωματικα, ψυχολογικα με στηριξη απο τους γυρω σου θα το ξεπερασεις. Θα κανετε μια παυση και μετα μπορειτε να ξαναπροσπαθησετε. Ο γιατρος μου ειχε πει 1 φορα εγκυος, για παντα εγκυος!! Εννοωντας οτι αφου υπηρχε συλληψη τοτε θα ξαναυπαρξει. Εγω εκανα διακοπη στην 14η εβδομαδα και αν και δεν ειναι παρηγορο θα προτιμουσα μια παλινδρομη σε μικροτερη εβδομαδα. Ξερω οτι δεν ειναι ευκολο ουτε μπορουμε να σε παρηγορησουμε απολυτα αλλα αρκετες απο εμας το εχουμε ζησει και καταλαβαινουμε τι βιωνεις. Σφιξε τα δοντια και την καρδια σου, κλαψε αν το εχεις αναγκη να ξεσπασεις, αλλα συνεχισε τις προσπαθειες. Μια ατυχια δεν θα σας κρατησει πισω!!! Ευχομαι το 2019 να φερει σε ολες μας μια τελειομηνη εγκυμοσυνη και θα συμβει!!! Να εχεις πιστη, θα περασει και αυτο, εισαι πιο δυνατη απο οτι πιστευεις!!! Και εμεις ειμαστε εδω οτι θελεις, θα σου σταθουμε! Σου στελνω φιλια και αγκαλιες!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 27 λεπτά , Smaro3056 είπε:

Κοριτσι μου πολυ λυπαμαι... ειναι πολυ κοινο δυστυχως και συνηθως οφειλεται σε χρωμοσωματικες ανωμαλιες του εμβρυου. Βεβαια δεν ειμαι γιατρος αλλα ετσι μας ειχε πει εμας. Οσο δυσκολο και αν ειναι να ξερεις οτι η φυση προνοει και αποβαλει το κακως κυημα. Ξερω δεν ειναι παρηγορο αλλα συνηθως ειναι για το καλυτερο. Η διαδικασια οπως σου εξηγησαν τα κοριτσια ειναι απλη, δεν θα καταλαβεις σχεδον τιποτα σωματικα, ψυχολογικα με στηριξη απο τους γυρω σου θα το ξεπερασεις. Θα κανετε μια παυση και μετα μπορειτε να ξαναπροσπαθησετε. Ο γιατρος μου ειχε πει 1 φορα εγκυος, για παντα εγκυος!! Εννοωντας οτι αφου υπηρχε συλληψη τοτε θα ξαναυπαρξει. Εγω εκανα διακοπη στην 14η εβδομαδα και αν και δεν ειναι παρηγορο θα προτιμουσα μια παλινδρομη σε μικροτερη εβδομαδα. Ξερω οτι δεν ειναι ευκολο ουτε μπορουμε να σε παρηγορησουμε απολυτα αλλα αρκετες απο εμας το εχουμε ζησει και καταλαβαινουμε τι βιωνεις. Σφιξε τα δοντια και την καρδια σου, κλαψε αν το εχεις αναγκη να ξεσπασεις, αλλα συνεχισε τις προσπαθειες. Μια ατυχια δεν θα σας κρατησει πισω!!! Ευχομαι το 2019 να φερει σε ολες μας μια τελειομηνη εγκυμοσυνη και θα συμβει!!! Να εχεις πιστη, θα περασει και αυτο, εισαι πιο δυνατη απο οτι πιστευεις!!! Και εμεις ειμαστε εδω οτι θελεις, θα σου σταθουμε! Σου στελνω φιλια και αγκαλιες!

Γλυκιά μου είναι παρηγοριά και κουράγιο όταν δεν ξέρεις και συζητάς με κάποιον που το έχει βιώσει... Όπως και να είναι αυτό... Σε ευχαριστώ για τα λόγια όλα αυτά που μου έγραψες.. ελπίζω όλα να πάνε καλά και με όλες τις κοπέλες που περνάνε τέτοιες φάσεις.. σας ευχαριστώ από καρδιάς που μπαινετε στο κόπο και απαντάτε ...καλή χρονιά εύχομαι να είναι γεμάτη υγεία ανατροπές χαράς και ευτυχίας..

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου!Κατ'αρχην λυπαμαι για αυτο που σου συμβαινει και ταυτιζομαι γιατι και εγω εκανα αποξεση στις 7 Αυγουστου,πρωτη κυηση κ για εμενα..κανονικα θα μουν στην δεκατη εβδομαδα αλλα το εμβρυο ειχε παλλινδρομησει πολυ νωριτερα..ειχαμε ακουσει καρδια 17/7-100 παλμους βεβαια,χαμηλα..Πρωτη φορα που θα εκανα ΄΄επεμβαση'' και φοβομουν πολυ αλλα μολις σου βαλουν τον ορο με το αναισθητικο κοιμασαι..εγω ξυπνησα και ενιωσα μια σερβιετα αναμεσα στα ποδια μου και κανενα τριγυρω και λεω ''αυτο ηταν?''..μετα αντιβιωση ζιναντολ για 1Ο μερες,παυσιπονο για τις ενοχλησεις και 15 μερες αιμα (τις πρωτες 4 αρκετουτσικο,μετα που κ που πλατσ!λερωνομουν)..

  • Μου αρέσει 1

 
 
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , Tsampika98 είπε:

Γλυκιά μου είναι παρηγοριά και κουράγιο όταν δεν ξέρεις και συζητάς με κάποιον που το έχει βιώσει... Όπως και να είναι αυτό... Σε ευχαριστώ για τα λόγια όλα αυτά που μου έγραψες.. ελπίζω όλα να πάνε καλά και με όλες τις κοπέλες που περνάνε τέτοιες φάσεις.. σας ευχαριστώ από καρδιάς που μπαινετε στο κόπο και απαντάτε ...καλή χρονιά εύχομαι να είναι γεμάτη υγεία ανατροπές χαράς και ευτυχίας..

Καλησπερα κιριτσακι μου.Λυπαμαι γι αυτο που περνας.Δυστυχως το ζησαμε πολλες.Η πρωτη εγκυμοσυνη ηταν μερικη μυλη κυηση.Ειχαμε ακουσει καρδουλα αλλα στις 9 βδομαδες ειδαμε στον υπερηχο οτι ειχε παλλινδρομισει μια βδομαδα πριν.Δεν ειχα καθολου σημαδια αποβολης και για στειλουμε το εμβρυο για βιοψια καναμε αποξεση.Πηγα το πρωι.Πηραν αιμα,βαλαν ορο  αφου καναμε υπερηχο για επιβεβαιωση με ξαπλωσαν,πηρα μεθη και οταν ανοιξα τα ματια μου ημουν σε φορειο σε αλλο δωματιο με εσωρουχο και σερβιετα(δεν θυμαμαι πως με ντυσαν και με μεταφεραν.Με ειδε ο γιατρος,μου κανανε ενεση λογω ασυμβατοτητας ρεζους και μετα σπιτι.Την πρωτη μερα πολυ αιμα και πονους περιοδου.Πηρα ντεπον και αντιβιωση.Συνολικα αιμα λιγο για 10 μερες.Μετα υπερηχο και πηραμε οκ για επαφες οχι ελευθερες για 3 μηνες.Η πρωτη περιοδος σε 36 μερες.Μετα το οκ για προσπαθεια κυησης εμεινα εγκυος σε  1 μηνα και ολα πηγαν καλα.Δυσκολο ψυχολογικα αλλα θα το ξεπερασεις(οχι ξεχασεις).Θελει χρονο

  • Μου αρέσει 1

ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


3 ώρες πρίν, giannaher είπε:

Γεια σου!Κατ'αρχην λυπαμαι για αυτο που σου συμβαινει και ταυτιζομαι γιατι και εγω εκανα αποξεση στις 7 Αυγουστου,πρωτη κυηση κ για εμενα..κανονικα θα μουν στην δεκατη εβδομαδα αλλα το εμβρυο ειχε παλλινδρομησει πολυ νωριτερα..ειχαμε ακουσει καρδια 17/7-100 παλμους βεβαια,χαμηλα..Πρωτη φορα που θα εκανα ΄΄επεμβαση'' και φοβομουν πολυ αλλα μολις σου βαλουν τον ορο με το αναισθητικο κοιμασαι..εγω ξυπνησα και ενιωσα μια σερβιετα αναμεσα στα ποδια μου και κανενα τριγυρω και λεω ''αυτο ηταν?''..μετα αντιβιωση ζιναντολ για 1Ο μερες,παυσιπονο για τις ενοχλησεις και 15 μερες αιμα (τις πρωτες 4 αρκετουτσικο,μετα που κ που πλατσ!λερωνομουν)..

Ευχαριστώ πολύ για τα λόγια αυτά ..όλες μου δίνετε κουράγιο να είστε καλά 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια... Βγήκα από το νοσοκομείο ήθελα να μοιραστώ αυτό που πέρασα μαζί σας.. ήταν η χειρότερη ταλαιπωρία μου ψυχικά και σωματικά γιατί δεν έκανα αποξεση Μουρ δώσανε κάτι χάπια και έπαθα αποκόλληση και έπεσε μόνο του κατέβηκε και ο γιατρός μου το τράβηξε το υλικό που είχε μείνει αλλά δεν έκανα ούτε καν νάρκωση.... Υπεφερα πολύ έτρεμα... Αλλά τώρα είμαι καλά ελπίζω καμία κοπέλα να μην περάσει αυτό το πράγμα ψυχοφθόρο...τώρα πέρασε!!

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Tsampika98 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια... Βγήκα από το νοσοκομείο ήθελα να μοιραστώ αυτό που πέρασα μαζί σας.. ήταν η χειρότερη ταλαιπωρία μου ψυχικά και σωματικά γιατί δεν έκανα αποξεση Μουρ δώσανε κάτι χάπια και έπαθα αποκόλληση και έπεσε μόνο του κατέβηκε και ο γιατρός μου το τράβηξε το υλικό που είχε μείνει αλλά δεν έκανα ούτε καν νάρκωση.... Υπεφερα πολύ έτρεμα... Αλλά τώρα είμαι καλά ελπίζω καμία κοπέλα να μην περάσει αυτό το πράγμα ψυχοφθόρο...τώρα πέρασε!!

Πωπω κοριτσακι μου ακουγεται πολυ δυσκολο αλλα ισως ηταν καλυτερα για το σωμα σου γιατι και μια αποξεση ειναι στην ουσια επεμβαση.Απλα δεν θα ενιωθες κατι τοτε και θα κρατουσε λιγο.Τωρα περασε.Ασε το χρονο να γιατρεψει το σωμα και την ψυχουλα σου και συντομα μια τελειομηνη εγκυμοσυνη ευχομαι

  • Μου αρέσει 1

ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites

On 5/1/2019 at 2:30 ΜΜ, Comet είπε:

Πωπω κοριτσακι μου ακουγεται πολυ δυσκολο αλλα ισως ηταν καλυτερα για το σωμα σου γιατι και μια αποξεση ειναι στην ουσια επεμβαση.Απλα δεν θα ενιωθες κατι τοτε και θα κρατουσε λιγο.Τωρα περασε.Ασε το χρονο να γιατρεψει το σωμα και την ψυχουλα σου και συντομα μια τελειομηνη εγκυμοσυνηευχομαι

Ευχαριστώ από καρδιας

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...