Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 ώρα πρίν, Fay_ είπε:

      Ναι ναι θα παω μέσα στο ΣΚ. Το ότι η κοιλιτσα μια φουσκώνει μια ξεφουσκώνει είναι νορμαλ; Τα πρωινά ξυπνάω ξεφούσκωτη και όσο προχωρά η μέρα (ίσως επειδή τρώω κιόλας) αρχίζει και φουσκώνει..

      Ναι συμβαίνει αυτό.. Δεν ξέρω γιατί, να πω την αλήθεια.. Αλλά το βράδυ κ εγώ φαινομουν "περισσοτερο έγκυος" σε σχέση με το πρωί..

      • Μου αρέσει 1

Παιδί και διατροφή


Recommended Posts

Να πω και εγώ τον πόνο μου 2χρονων το παιδί μου ενώ έτρωγε τα πάντα ξαφνικά δεν δέχεται καθόλου φαγητό...Εδώ και δύο μήνες μόνο γάλα κάναμε εξετάσεις και δεν βγήκαν καλες Δίνω συμπλήρωμα σιδήρου αλλά εξακολουθεί να μην τρώει δεν ξεγελιέται ούτε με παιχνίδια ούτε με τίποτα... Ειμαι να σκάσω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

21 minutes ago, Κατια2007 said:

Να πω και εγώ τον πόνο μου 2χρονων το παιδί μου ενώ έτρωγε τα πάντα ξαφνικά δεν δέχεται καθόλου φαγητό...Εδώ και δύο μήνες μόνο γάλα κάναμε εξετάσεις και δεν βγήκαν καλες Δίνω συμπλήρωμα σιδήρου αλλά εξακολουθεί να μην τρώει δεν ξεγελιέται ούτε με παιχνίδια ούτε με τίποτα... Ειμαι να σκάσω

σε καταλαβαίνω πιο αισθάνεσαι... η κόρη μου είναι 2 χρονων και μέχρι πρότινος ήταν ένα εξαιρετικά κακόφαγο παιδί. Έτρεγε όταν ήθελε, δηλαδή σχεδόν ποτέ!!!! Για να καταλάβεις από 6 μηνών που ξεκίνησαμε τις στερεές μέχρι πριν απο 2 μήνες με θυμάμαι να την κυνηγάω με ένα κουτάλι. Δοκίμασα τα πάντα ακόμα και αυτά που δεν συμφωνούσα δηλαδή, παιδικά στην τηλεόραση, παιχνίδια, παραμύθια, στο τέλος φωνές, τιμωρία και μέχρι και εγώ να κλαίω από τα νεύρα μου. Έχω πετάξει άπειρα φαγητά, έχω μαγειρέψει χωρίς λόγο άπειρες φορές.... Να φανταστείς έφτασα στο σημείο να παίρνω κατσικίσιο γάλα από κατσίκα (εντάξει το τερμάτισα) και να το παστεριώνω μόνη μου με την λογική αφού δεν τρώει ας πίνει όλόφρεσκο γάλα. Μεγάλωσε μόνο με γάλα!!! Μέχρι που σταματησα να την πιέζω, είπα δεν μπορώ άλλα ας μείνει νηστική, σταμάτησα να μαγειρεύω ιδιαίτερα και να κατεβάζω ολόκληρο τον τσελεμεντέ με ειδικές κρέμες όπως κεχρί, κινόα και δεν συμμαζεύεται!!! Σταμάτησα να παραπονιέμαι ότι δεν τρώει και έλεγα αααα ναι η κόρη μου τρώει!!! Θαύμα έγινε, δεν ξέρω τι έγινε και εκεί που σταμάτησα να πιέζω ΤΡΩΕΙ!!!! Έχει 2 μήνες και τρώει δεν το πιστέυω και απλά δεν πιέζω καθόλου... Να σου πω να κάνεις υπομονή;;;; Περνάει φάση ίσως δεν ξέρω... Πάντως μην δοκιμάσεις όλα αυτά που έκανα ιδίως την κατσίκα που έκανα και 1 ώρα πήγαινελα!!!!

Link to comment
Share on other sites

ειδικα ενα καλοφαγο μεχρι προσφατα παιδακι θα επιστρεψει στις καλες του συνηθειες

οσο μπορεις μην αγχωνεσαι κ μην πιεζεις.προσφερε κανονικα αυτα που ετρωγε,αν δοκιμασει καλως,αν οχι στο επομενο γευμα

ολα τα παιδια παιρνανε φασεις

ειναι κ δυσκολη ηλικια

αν υπαρχουν ελλειψεις βιταμινων μπορει να εχει ανορεξια κ λογω αυτου

εγινε κτ αλλο που μπορει να επηρεασαι το φαγητο;παιδικος;αδερφακι;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνω το άγχος σου και δε μπορώ να σου πω μη τρελαίνεσαι γιατί τα κακοφαγα παιδιά είναι μεγάλο βάσανο.

Θα σου πω όμως μη μεταδόσεις το άγχος σου στο παιδι.Οταν ημουν παιδι δεν έτρωγα καθόλου και οι δικοί μου με πήγαιναν στο γιατρό συνέχεια για βιταμίνες.Μια χαρά μεγάλωσα όμως όπως και τα περισσότερα κακοφαγα παιδιά.

Θα σου πω τι κάνω εγώ με το γιο μου.Ευτυχως είναι φαγανος αλλά ποτέ δεν τον έχω πιέσει να τελειώσει το πιάτο του η να φάει οπωσδήποτε αυτό που του σερβίρω.

Ως πρωινο σνακ κόβω φέτες διαφορά φρουτάκια και αφήνω το πιάτο στην άκρη.Καθε φορά θα πάει και θα φάει από μόνος του χωρίς να του πω τιποτα και μετά θα του δώσω απλό ασπρο γιαούρτι που λατρεύει.Το ίδιο κάνω και στο τοστ με κασέρι και γενικά σε finger food.Δοκιμασε και εσύ αν θες αυτή τη μέθοδο και μην στήνεται μπροστά στο παιδι με ένα κουτάλι στο χέρι γεμάτη νεύρα και άγχος.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, vikib είπε:

ειδικα ενα καλοφαγο μεχρι προσφατα παιδακι θα επιστρεψει στις καλες του συνηθειες

οσο μπορεις μην αγχωνεσαι κ μην πιεζεις.προσφερε κανονικα αυτα που ετρωγε,αν δοκιμασει καλως,αν οχι στο επομενο γευμα

ολα τα παιδια παιρνανε φασεις

ειναι κ δυσκολη ηλικια

αν υπαρχουν ελλειψεις βιταμινων μπορει να εχει ανορεξια κ λογω αυτου

εγινε κτ αλλο που μπορει να επηρεασαι το φαγητο;παιδικος;αδερφακι;

Όχι δεν έχει αλλάξει κάτι όλα κυλούν όπως ήταν...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 5/1/2019 at 3:29 ΜΜ, smaro30 είπε:

σε καταλαβαίνω πιο αισθάνεσαι... η κόρη μου είναι 2 χρονων και μέχρι πρότινος ήταν ένα εξαιρετικά κακόφαγο παιδί. Έτρεγε όταν ήθελε, δηλαδή σχεδόν ποτέ!!!! Για να καταλάβεις από 6 μηνών που ξεκίνησαμε τις στερεές μέχρι πριν απο 2 μήνες με θυμάμαι να την κυνηγάω με ένα κουτάλι. Δοκίμασα τα πάντα ακόμα και αυτά που δεν συμφωνούσα δηλαδή, παιδικά στην τηλεόραση, παιχνίδια, παραμύθια, στο τέλος φωνές, τιμωρία και μέχρι και εγώ να κλαίω από τα νεύρα μου. Έχω πετάξει άπειρα φαγητά, έχω μαγειρέψει χωρίς λόγο άπειρες φορές.... Να φανταστείς έφτασα στο σημείο να παίρνω κατσικίσιο γάλα από κατσίκα (εντάξει το τερμάτισα) και να το παστεριώνω μόνη μου με την λογική αφού δεν τρώει ας πίνει όλόφρεσκο γάλα. Μεγάλωσε μόνο με γάλα!!! Μέχρι που σταματησα να την πιέζω, είπα δεν μπορώ άλλα ας μείνει νηστική, σταμάτησα να μαγειρεύω ιδιαίτερα και να κατεβάζω ολόκληρο τον τσελεμεντέ με ειδικές κρέμες όπως κεχρί, κινόα και δεν συμμαζεύεται!!! Σταμάτησα να παραπονιέμαι ότι δεν τρώει και έλεγα αααα ναι η κόρη μου τρώει!!! Θαύμα έγινε, δεν ξέρω τι έγινε και εκεί που σταμάτησα να πιέζω ΤΡΩΕΙ!!!! Έχει 2 μήνες και τρώει δεν το πιστέυω και απλά δεν πιέζω καθόλου... Να σου πω να κάνεις υπομονή;;;; Περνάει φάση ίσως δεν ξέρω... Πάντως μην δοκιμάσεις όλα αυτά που έκανα ιδίως την κατσίκα που έκανα και 1 ώρα πήγαινελα!!!!

Εξετάσεις είχατε κάνει?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα. Είδα το θέμα και έπρεπε να σου γράψω. Η κόρη μου άρχισε να τρώει κρέμες και μετά από ένα επεισόδιο με εμετό, σταμάτησε να τρώει τα πάντα εκτός από γάλα. Έφτασε σχεδόν ενάμιση και άρχισε να τρώει λίγο ψωμάκι και τσουρεκάκι. Μέχρι που πήγε βρεφικό και μετά παιδικό όλοι μου έλεγαν θα δει τα άλλα παιδάκια και θα φάει. Όχι η κόρη μου όμως. Δεν ζήλευε κανένα φαγητό. Έτρωγε μόνο σκέτα μακαρόνια και τραχανά. Μέσα στον τραχανά προσπαθούσα να βάλω κρέας ή ψάρι αλλά πάντα το καταλάβαινε και δεν έτρωγε. Κάναμε εξετάσεις και μας έλειπε σίδηρος φυσικά. Πήραμε συμπλήρωμα για 3 μήνες. Ο παιδίατρός μου επέμενε ότι εγώ έφταιγα που περνούσα στο μωρό το άγχος μου και ηθελα να τον χτυπήσω( τον ξέρω από μωρό και έχουμε και φιλικές σχέσεις με τα παιδιά του). Μου έλεγε ότι έτσι ήμουν και εγώ μωρό και κάποια στιγμή η κόρη μου θα τρώει πολύ καλύτερα. Ε λοιπόν έχει 1,5 χρόνο(φτάσαμε 6 τώρα) που τρώει πολύ καλύτερα. Μου ζητάει να δοκιμάσει φαγητά και φρούτα. Βέβαια δεν τρώει ποσότητα αλλά άλλαξε πολύ. Έχει μέρες που δεν τρώει καλά αλλά δεν την ζορίζω γιατί μετά τρώει πολύ. Θα φάει το παιδάκι σου και τότε θα ξεχάσεις τι περνάτε. Υπομονή θέλει και θα αλλάξει πολύ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα μανούλες...ας πω και γω τον πόνο μου...Η μπουμπού μου είναι 5 μηνων και δεν πίνει ούτε γάλα ούτε κρέμα τρώει ενώ στις αρχές έδειχνε να της αρέσει..  ας τα πάρω όμως από την αρχή δεν θηλάσει δεν ήθελε έπινε δύο τουφεκιές και κοιμόταν δεν έπαιρνε βάρος ξεκινήσαμε ξένο έβγαλε αλλεργία στα καπάκια παθαίνει 35 ημερών Ουρολοίμωξη και οισοφαγιτιδα ταυτόχρονα πήρε 2 μήνες αντιβίωση όλα οκ και επαντορεν μόλις κόψαμε την αντιβίωση σταμάτησε να κάνει κακα ξανά τρέχαμε στο Ιασώ παίδων μας έκαναν κλυσμα είχε να ενεργήθει 10 μέρες  η γαστρεντερολο εκεί έλεγε δεν μπορούμε να πιούμε γάλα πάλι δεν έτρωγε τότε πήγαμε έξω στη κυρία ρωμα αλλάξαμε γάλα φριζολακ ac υποαλλεργικο και χωρίς λακτόζη γιατί τουμπανιοζε με το άλμιρον πεπτι άρχισε να πίνει καλά ώσπου εδώ και δύο βδομάδες που ξεκινήσαμε την κρέμα άρχισε να κόβει γεύματα και φυσικά τώρα πίνει ημερησίως 550 μλ από τα 800 που έπινε.. Σήμερα ούτε κρέμά έφαγε... το θέμα είναι ότι όταν νοσηλευτηκαμε την πρώτη φορά η νεφρολογος είπε ότι έχει προδιάθεση για πέτρα στα νεφρά λόγω αυξημένου ασβεστίου στα ούρα όταν πίναμε τα 800 μλ βελτιώθηκε το αποτέλεσμα τώρα που πέσαμε τόσο δεν ξέρω τι θα συμβεί πρέπει να τρέχω πάλι για εξετάσεις...συγγνώμη αν σας κούρασα αλλά νιώθω πολύ χάλια κουρασμένη ψυχικά και σωματικά... 

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...