Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Σαλπιγγογραφια βοήθεια!


Nebi

Recommended Posts

Καλημέρα στο φορουμ.

Θα κάνω σαλπιγγογραφία σε λίγες μέρες. Εχω τρελαθεί από το φόβο μου. Κλασικά και γω, διαβάζω σε Ελληνικά και ξένα φόρουμ για εμπειρίες γυναικών και δεν ξέρω τι να πιστέψω. Άλλες σχεδόν λιποθυμούν άλλες γυναίκες δεν καταλαβαίνουν τίποτα σχεδόν. Σε τι οφείλεται αυτή η διαφορά τελικά; Φυσικά και έχω μικρή αντοχή στον πόνο.

Λένε είναι σαν τεστ παπ. Στο τεστ παπ όμως δεν εισάγουν καθετήρα μέσα στη μήτρα! Δεν ξέρω αλλα φοβάμαι τόσο πολύ. 

Ο ακτινολόγος είπε θα διαρκέσει 2 λεπτά. 2 λεπτά από τη στιγμή που θα εισαχθεί ο καθετήρας και το σκιαγραφικό υποθέτω. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα! Θα σου πω την προσωπικη μου εμπειρια! Δεν ειναι τοσο ανωδυνο σαν το τεστ παπ ουτε ομως και κατι τρομερο... Ο γιατρος μου ειχε συστησει να παρω ενα παυσιπονο 1 ωρα πριν, πονεσα μονο προς το τελος και αυτη η πιο εντονη ενοχληση δεν κρατησε πανω απο 3-4 λεπτα... Μετα θα σου ζητησουν να παιρνεις μια αντιβιωσουλα για 3 με 4 ημερες...

Μην το σκεφτεσαι, δεν ειναι ευχαριστες αυτες οι εξετασεις, μα δεν ειναι και κατι που πρεπει να σε τρομαζει.. 

Ολα να πανε καλα σου ευχομαι!!!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 42 λεπτά , Nebi είπε:

Καλημέρα στο φορουμ.

Θα κάνω σαλπιγγογραφία σε λίγες μέρες. Εχω τρελαθεί από το φόβο μου. Κλασικά και γω, διαβάζω σε Ελληνικά και ξένα φόρουμ για εμπειρίες γυναικών και δεν ξέρω τι να πιστέψω. Άλλες σχεδόν λιποθυμούν άλλες γυναίκες δεν καταλαβαίνουν τίποτα σχεδόν. Σε τι οφείλεται αυτή η διαφορά τελικά; Φυσικά και έχω μικρή αντοχή στον πόνο.

Λένε είναι σαν τεστ παπ. Στο τεστ παπ όμως δεν εισάγουν καθετήρα μέσα στη μήτρα! Δεν ξέρω αλλα φοβάμαι τόσο πολύ. 

Ο ακτινολόγος είπε θα διαρκέσει 2 λεπτά. 2 λεπτά από τη στιγμή που θα εισαχθεί ο καθετήρας και το σκιαγραφικό υποθέτω. 

Δεν είναι τόσο φοβερο όσο διαβάζεις.νιωθεις για λίγα δευτερόλεπτα πόνους περιόδου.παιρνεις ένα ισχυρό παυσίπονο 1 ώρα πριν θα σου πει ο γιατρος. Σίγουρα η κάθε γυναίκα το βιώνει διαφορετικά.αλλα μην αγχώνεσαι κορίτσι μου.μια εξέταση είναι.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ βρε κορίτσια.

Με αγχώνει πολύ και το θέμα του καθετήρα. Πώς θα μπει, αν μπει αν αν αν.. Είναι και τα αποτελέσματα ένα θέμα που με απασχολεί. Όλα μαζί λοιπόν με κάνουν ράκος. Δεν έχω διαγνωστεί με κάτι σχετικά με υπογονιμότητα. Αλλά όπως φαίνεται είναι απαραίτητη εξέταση. Ο άντρας μου έχει χαμηλό αριθμό και κινητικότητα και λογικά πάμε για σπερματέγχυση.

Τα είπα όλα μαζί γιατί θα σκάσω 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Nebi είπε:

Σας ευχαριστώ πολύ βρε κορίτσια.

Με αγχώνει πολύ και το θέμα του καθετήρα. Πώς θα μπει, αν μπει αν αν αν.. Είναι και τα αποτελέσματα ένα θέμα που με απασχολεί. Όλα μαζί λοιπόν με κάνουν ράκος. Δεν έχω διαγνωστεί με κάτι σχετικά με υπογονιμότητα. Αλλά όπως φαίνεται είναι απαραίτητη εξέταση. Ο άντρας μου έχει χαμηλό αριθμό και κινητικότητα και λογικά πάμε για σπερματέγχυση.

Τα είπα όλα μαζί γιατί θα σκάσω 

Σίγουρα είναι πολύ σημαντική εξέταση που μπορεί να σου δώσει απαντήσεις.καλο είναι να ξερεις τι γίνεται στις σάλπιγγες.οσο για τα διαδικαστικα της εξετασης μην αγχώνεσαι την κάνουν κάθε μέρα σε τοσες γυναίκες.αστα πανω τους αυτα.απλα γίνεται εσύ το μόνο που θα νιώσεις είναι λίγο πόνο ούτε που θα καταλάβεις ποτε θα έχει τελειώσει.

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα!Ναι πονάει πιο πολύ προς το τέλος όμως για κάποια δευτερόλεπτα. Είναι απαραίτητη εξέταση που αν μου έλεγε ο γιατρός μου να την επαναλάβω θα την ξανά έκανα,με την εξέταση αυτή είδε  ότι ειχα συμφύσεις μετά από την απόξεση που είχα κάνει και εγώ για σπερματέγχυση πήγαινα.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ γρήγορη εξέταση οπότε μην αγχώνεσαι.οπως σου είπαν κι άλλες κοπέλες παραπάνω εγώ το μόνο που ένιωσα ήταν για κάνα δυο λεπτά πόνους περιόδου.τιποτα άλλο.

  • Μου αρέσει 1

wVRPp2.pngwTonp3.png

Link to comment
Share on other sites

Θα σας ευχαριστήσω ολες απο τη καρδια μου. Τόσο μου είπε και μενα, οτι δηλαδή θελουμε 2 λεπτα. Απλα διαβαζω τοσες διαφορετικες εμπειριες, αποτελεσματα και χιλια δυο. Μου εδωσε και vibramicyn για 6 μερες. Να ερθει η Δευτέρα να "τελειώνω" με αυτο, διοτι μετα ερχονται και αλλα και τα βαζω ολα μαζι στο μυαλο μου. Ενα κουβαρι οι σκεψεις μου όπως καταλαβαίνετε. 

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Nebi είπε:

Σας ευχαριστώ πολύ βρε κορίτσια.

Με αγχώνει πολύ και το θέμα του καθετήρα. Πώς θα μπει, αν μπει αν αν αν.. Είναι και τα αποτελέσματα ένα θέμα που με απασχολεί. Όλα μαζί λοιπόν με κάνουν ράκος. Δεν έχω διαγνωστεί με κάτι σχετικά με υπογονιμότητα. Αλλά όπως φαίνεται είναι απαραίτητη εξέταση. Ο άντρας μου έχει χαμηλό αριθμό και κινητικότητα και λογικά πάμε για σπερματέγχυση.

Τα είπα όλα μαζί γιατί θα σκάσω

Καλησπέρα κοριτσακι μου...λοιπόν θα σου πω την εμπειρία μου....Εγώ την έκανα στο Ρεα πριν κάτι μήνες ...μου είχαν πει πριν πάω (μια ώρα πριν να πάρω ένα παυσίπονο)λοιπόν πάω κάτω στο αντινολογικο μπαίνω στο δώματιο κ μου δίνουν μια ρόμπα για να αλλάξω...κάθομαι σε ένα κρεβάτι που μοιάζει πολύ με τις γυναικολόγου....ήρθε η γιατρός με κοίταει και ξεκινάει...πρώτα σου κανουν έναν μικρό καθαρισμό μέσα με ένα βαμβάκι και ένα υγρό (αυτό είναι ακριβώς σαν το τέστ Παπ)μετα θα σου βάλουν το σκιαγραφικό υλικό ..για αρχή θα σου πω ότι εγώ πόνεσα παρά πολύ(πιο πολύ από το πολύ)αλλά...κρατάει μόνο μερικά δευτερόλεπτα ...ουσιαστικά σου κάνουν 3 κλικ ένα στην μια σάλπιγγα ,ένα στην αλλη,και ένα στην μήτρα....αυτά τα 3 κλικ πονάνε (δεν θα πω ψέματα),αλλά με ανασουλες οοοοοοοοολα περνάνε...και είναι πραγματικα μόνο 3 κλικ δευτερολέπτων...και στο λέω εγώ που λυποθημω με την ένεση...θα είναι μονο για μερικά δευτερόλεπτα και είναι τόσο χρήσιμη που θα προτιμούσες να το ξαναπεράσεις χίλιες φορές... τουλάχιστον εγώ αυτό λέω συνέχεια..τα βλέπεις όλα ....άσε που μετά για τους επόμενους μήνες είσαι τρέλα γόνιμη...είναι σαν να κανεις έναν καθαρισμό...και ειδικά εσύ που θα πας για σπερματηγχυση θα δεις που όλα θα είναι τέλεια....υπομονή...θετική σκέψη...και θα περάσει τόσο γρήγορα που θα το ξεχάσεις μετά!!!!εμένα προσωπικά με βοήθησε να σκέφτομαι όλα αυτά τα κάνω για ένα μικρούλη που θέλω να έρθει επομένως χαλάλι του όλα...πολύ καλή επιτυχία σου εύχομαι!!!

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


12 ώρες πρίν, Pagor είπε:

Καλησπέρα κοριτσακι μου...λοιπόν θα σου πω την εμπειρία μου....Εγώ την έκανα στο Ρεα πριν κάτι μήνες ...μου είχαν πει πριν πάω (μια ώρα πριν να πάρω ένα παυσίπονο)λοιπόν πάω κάτω στο αντινολογικο μπαίνω στο δώματιο κ μου δίνουν μια ρόμπα για να αλλάξω...κάθομαι σε ένα κρεβάτι που μοιάζει πολύ με τις γυναικολόγου....ήρθε η γιατρός με κοίταει και ξεκινάει...πρώτα σου κανουν έναν μικρό καθαρισμό μέσα με ένα βαμβάκι και ένα υγρό (αυτό είναι ακριβώς σαν το τέστ Παπ)μετα θα σου βάλουν το σκιαγραφικό υλικό ..για αρχή θα σου πω ότι εγώ πόνεσα παρά πολύ(πιο πολύ από το πολύ)αλλά...κρατάει μόνο μερικά δευτερόλεπτα ...ουσιαστικά σου κάνουν 3 κλικ ένα στην μια σάλπιγγα ,ένα στην αλλη,και ένα στην μήτρα....αυτά τα 3 κλικ πονάνε (δεν θα πω ψέματα),αλλά με ανασουλες οοοοοοοοολα περνάνε...και είναι πραγματικα μόνο 3 κλικ δευτερολέπτων...και στο λέω εγώ που λυποθημω με την ένεση...θα είναι μονο για μερικά δευτερόλεπτα και είναι τόσο χρήσιμη που θα προτιμούσες να το ξαναπεράσεις χίλιες φορές... τουλάχιστον εγώ αυτό λέω συνέχεια..τα βλέπεις όλα ....άσε που μετά για τους επόμενους μήνες είσαι τρέλα γόνιμη...είναι σαν να κανεις έναν καθαρισμό...και ειδικά εσύ που θα πας για σπερματηγχυση θα δεις που όλα θα είναι τέλεια....υπομονή...θετική σκέψη...και θα περάσει τόσο γρήγορα που θα το ξεχάσεις μετά!!!!εμένα προσωπικά με βοήθησε να σκέφτομαι όλα αυτά τα κάνω για ένα μικρούλη που θέλω να έρθει επομένως χαλάλι του όλα...πολύ καλή επιτυχία σου εύχομαι!!!

Και εγώ αυτό σκέφτομαι. Ότι αξίζει τον κόπο. Μόνο έτσι παίρνω θάρρος. Ίσως κάνω πολύ θέμα το τίποτα. Θα δείξει αύριο. Μακάρι να αντέξω αυτά τα 3 κλικ που λες. Βλέπω ότι απο κάθε μια κοπέλα μαθαίνω κάτι ακόμα.

Καλή επιτυχία και σε εσενα κορίτσι μου! Να πάνε όλα καλά! 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , Nebi είπε:

Και εγώ αυτό σκέφτομαι. Ότι αξίζει τον κόπο. Μόνο έτσι παίρνω θάρρος. Ίσως κάνω πολύ θέμα το τίποτα. Θα δείξει αύριο. Μακάρι να αντέξω αυτά τα 3 κλικ που λες. Βλέπω ότι απο κάθε μια κοπέλα μαθαίνω κάτι ακόμα.

Καλή επιτυχία και σε εσενα κορίτσι μου! Να πάνε όλα καλά! 

καλε τιποτα δεν ειναι μην το σκεφτεσε κ εγω ειχα διαβασει τοσα που πηγα κ ετρεμα. κ τελικα ουτε καν δυο.λεπτα ο πονος ειναι σαν σουβιτσες στιγμιαιες σαν κοψιμο να το πω σαν πονους περιοδου στιγμιεες ομως σουβλιτσες απλα. κ για το μετα μην ανχωνεσε μπορει ολα να σου φαινονται βουνο αλλα δεν ειναι. περνανε τα ξεχνας. 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκι δεν είναι τίποτα.εγω πονούσα γιατί σφιγγομουν,αλλά μην φανταστείς τρελό πονοοοοο.δεν είναι τίποτα απολύτως δεν θα καταλάβεις για πότε θα τελειώσει όλο αυτό.καλη επιτυχία σου εύχομαι

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Να είστε καλά. Εύχομαι να το βρείτε το καλό που μου κάνατε. Με ηρεμήσατε πιο πολύ από όσο περίμενα.

Εσείς είχατε καλά αποτελέσματα; Σε περίπτωση που είναι οι σάλπιγγες βουλωμένες τι γίνεται; Είχε καμία τέτοιο θέμα; 

 

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι ο φόβος και το άγχος που δημιουργούν όσα διαβάζουμε είναι πολύ μεγαλύτερα από τον πόνο που νιώθεις στην συγκεκριμένη εξέταση. Εγώ είχα πάει τρέμοντας και είχα πάρει μαζί μου την αδερφή μου γιατί φανταζόμουν ότι θα πονάω αρκετά ώστε δεν θα μπορώ να οδηγήσω μετά...καμία σχέση. Ναι μεν υπάρχει μικρός υποφερτός πόνος (σαν μούδιασμα τον θυμάμαι τώρα), αλλά διαρκεί πολύ λίγο. Εμένα ήταν όλα ομαλά. Καλά αποτελέσματα, @Nebi!Μην ξεχνάς ότι είμαστε φτιαγμένες να αντέχουμε πολλά περισσότερα!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...