Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

      Οπότε απ' όσο καταλαβαίνω,αυτό μπορεί να συμβεί και με τον προεμφυτευτικο.Να είναι ένα έμβρυο τσεκαρισμενο υγιές και κατά τη διαίρεση να προκύψει κάποια ανωμαλία..άρα είναι τελείως θέμα τύχης..

      Προεμφυτευτικός γίνεται συνήθως σε βλαστοκυστες όπου έχουν γίνει οι διαιρέσεις και βλέπει το έμβρυο για χρωμοσωμικες ανωμαλίες. Από εκεί και πέρα η φύση αποβάλει όσα έμβρυα δεν είναι καλά, κάποιες φορές όμως (ελάχιστες ευτυχώς) καταφέρνουν και προχωράνε. Αυτά ή χάνονται στις πρώτες εβδομάδες της κύησης ή γεννούνται με τα προβλήματα που ξέρουμε. Εσυ είχες ένα υγιές έμβρυο στα τέσσερα, στατιστικά πολύ καλά. Είσαι σε πολύ φυσιολογικά πλαίσια. Δεν μπορεί όλο τα έμβρυα να είναι καλά. Μην αγχώνεσαι, απλά μην αφήσεις πολύ τον καιρό να περάσει!

Cafe Οκτώβριος 2011


Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα μανούλες! Ελπίζω να είστε όλες καλά!

Την Κυριακή βαφτίσαμε την Κατερίνα μας!!! Όλα πήγαν τέλεια, ήταν μια κούκλα, δεν έκλαψε σχεδόν καθόλου! Έκλεψε την παράσταση! Το μόνο μείον ήταν η ζέστη και μια ίωση 24ωρη με πυρετό που πέρασε ο Γιάννης, παρόλα αυτά το παλικαράκι μου ήταν κύριος! Αφού δεν κόλλησε και τη μικρή, πάλι καλά!

Με το καλό σε όσα μωράκια δεν έχουν βαφτιστεί ακόμα!

Γιώτα, μπράβο στην κοριτσάρα σου που κάνει από τώρα βηματάκια!!! Καλή δύναμη σε σένα από δω και στο εξής, θα πέσει πολύ κυνηγητό να το ξέρεις! Και σιγά σιγά να εξοπλιστείς με ασφάλειες για τα συρτάρια, τις γωνίες, κλπ!

Μαρία, επειδή το έψαξα αρκετά το θέμα, ο Γιουρούκος και η Σκουτέλη είναι κορυφαίοι! Μπράβο στη Γιωργίνα που κάθισε στον πωπούλη της! Αλήθεια, πώς βρίσκεις τις ισορροπίες ανάμεσα στα 2 παιδιά σου; Η μεγάλη πώς αντιδρά όταν απασχολείσαι με το μωρό; Παίζετε όλες μαζί; Σε ρωτάω γιατί εμάς ο Γιάννης δεν μπορεί ακόμα να παίξει με τη μικρή, κάνει κάτι άγαρμπες κινήσεις και φοβάμαι για την ασφάλειά της... Τώρα πλέον τα πρωινά έρχεται η μάνα μου και τον παίρνει 4-5 ώρες για να μπορέσω να δώσω όλη μου την προσοχή στη μικρή... Δύσκολο να κρατήσεις ισορροπίες τελικά, ίσως επειδή έχουν τόσο μικρή διαφορά ηλικίας τα δικά μου...


Qutyp3.png

mF5Fp2.png

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο Κατερινάκι ! Να ζήσεις και να σαι πάντα καλοφωτισμένη !

Αλεξ στην ηλικία που ναι ο μικρός σου δεν παιζουν και πολύ με αλλα παιδάκια απ οτι θυμαμαι στη δικιά μου . Εχετε και μια δυσκολια παραπανω εσεις γιατι κι ο Γιαννακης μωρε τωρα εκλεισε τα δυο και σίγουρα εχεις κι αυτος πολλες αναγκες αλλά και πάλι ειναι σε μια ηλικία που μπορεις να συννενοηθεις σε βασικά πράγματα προκειμενου να κρατας μια στοιχειώδη ισορροπία (μη περιμενουμε και θαυματα)....

Παντως εγω προσπαθω να μην της χαρίζομαι τις μεγάλης οταν δεν φαιρεται καλά στη μικρη ,

δεν μιλάω για κατα λάθος οπως κανει ο Γιάννης σου αλλά για επιθεση κυριως λόγω ζήλιας .

Την κατσαδιάζω και την βαζω να ζητησει συγνωμη .Δεν επιτρεπω να της τραβα τα παχνίδια και προσπαθω να την φερνω σε σωματική επαφη με την αδερφη της δηλ παρε μια αγκαλίτσα την αδερφουλα σου , δωστης ενα φιλάκι , ελα να την κανουμε μπανακι , δωσε μια πανα να την αλλαξουμε.

Οταν εχει όρεξη συμμετεχει και της αρεσει , αλλες φορες ζηλευει και εκεινη την στιγμη που ασχολουμε με το μωρο ζητα διάφορα , της λεω να περιμενει και να κανει υπομονη να τελειωσω με τη Γεωργια και κανω και το αντιστροφο δηλαδη οταν ειμαι με την μεγαλη και παιζουμε ή διαβαζουμε παραμύθι και κλαψουρισει η μικρή λεω στη μικρη πως πρέπει να κανει υπομονη κι εκεινη και περιμενει να τελειωσω με την αδερφη της.

Ετσι κραταμε μια ισορροπία και συνηθως με ακουει οταν της ζητω να περιμενει.

Με εχει ρωτησει απειρες φορες αν την αγαπαω περισσοτερο ή λιγοτερο απο το μωρό , της απαντω πως εσενα σε αγαπάμε περισσότερο καιρό !!! ποτε δεν εχουμε μειωσει το μωρο μπροστά της για να αισθανθει εκεινη καλύτερα και ξερει πως ολοι σε αυτην την οικογενεια ειμαστε ίσοι.

Δε σου λεω πως όλα ειναι τελεια αφου μερικες φορες φουντωνει η ζήλια της και ξεφευγει αλλά τουλ προσπαθουμε να κραταμε κάποιες ισορροπιες.

Το πρωι κι εμενα παει σταθμο και ησυχαζουμε λιγακι αλλά γενικα ολη τη μερα η μεγαλη ειναι λίγο καπεταν φασαρίας .....


nI9Sp3.png

urDwp2.png

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσακια!

να την χαιρεστε την μικρη κατερινα! καλοφωτιστη να ειναι κ να εχει πανω απο ολα υγεια!

μπραβο που πηγαν ολα τελεια! κ η μικρη δεν εκλαιγε!!! σουπερ! κ ο γιαννακης κυριος!!!

πως πατε με την μικρη? κανει κατι καινουργιο?

μαρια νομιζω οτι χειριζεσαι το θεμα παρα πολυ καλα!!!

το θεμα ειναι να κρατιουνται οι ισσοροπιες! εκατσε το κοριτσακι σου! τι καλα!!!

εμεις ειμαστε μια χαρα! ολο βηματακια κ γελια, της φουσκωσαμε μια πισινουλα (χωρις νερο εννοειται!) κ την εχω βαλει στο σαλονι μπροστα στην μπαλκονοπορτα κ την βαζω μεσα κ παιζει! την εβαζα σε κουβερτα στην αρχη αλλα επειδη εχει αρχισει τα μπουσουλιματα την εβρησκα δεξια κ αριστερα, οποτε την εβαλα εκει και παιζει σε μεγαλο χωρο. αν θελω να παω σε αλλο δωματιο να κανω καμια δουλεια την βαζω στο παρκο για ασφαλεια!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα μανούλες!

Σας ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σας!!! Κι εσείς να χαίρεστε τα όμορφα παιδάκια σας!

Μαρία, το χειρίζεσαι πολύ καλά το θέμα! Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου ότι πρέπει το μεγαλύτερο παιδάκι να καταλαβαίνει πως όλοι στην οικογένεια είμαστε ίσοι! Αυτό προσπαθούμε κι εμείς να του εξηγήσουμε του Γιάννη, ο οποίος εννοείται πως καταλαβαίνει τα πάντα αλλά δε μιλάει ακόμα ολοκληρωμένα και δεν είναι σε θέση να μας εκφράσει σκέψεις και συναισθήματα... Είμαι σίγουρη ότι την αγαπάει την Κατερίνα, αλλά συχνά εκδηλώνει ζήλια, πχ της τσιμπάει τα ποδαράκια ή όταν παίζει με ένα παιχνίδι δικό του πάει και της το παίρνει και λέει "Γιάννη", δηλ. "αυτό είναι δικό μου". Όσες φορές έχω προσπαθήσει να παίξουμε οι τρεις μας καταλήγει σε αποτυχία, γιατί κάτι άγαρμπο θα κάνει πάνω στον ενθουσιασμό του και φοβάμαι ότι θα τη χτυπήσει... Τώρα τα πρωινά που έρχεται η μαμά μου και τον παίρνει, φοβάμαι μήπως το εκλάβει ότι τον "ξεφορτώνομαι" για να ασχοληθώ με τη μικρή και ανησυχώ λιγάκι, αλλά από την άλλη θέλω να αφιερωθώ στη μικρή και να της δώσω τα ερεθίσματα που είχα δώσει και σε εκείνον... Ευτυχώς από Σεπτέμβρη θα πάει παιδικό σταθμό και πιστεύω πως θα του κάνει πολύ καλό η επαφή με τα άλλα παιδάκια!

Γιώτα, η Κατερίνα έχει μεγάλη εξέλιξη τις τελευταίες μέρες που ασχολουμαι πάρα πολύ μαζί της, η πλάκα είναι ότι σνομπάρει τα παιχνίδια της και προτιμά τα παιχνίδια του αδερφού της! Πολύ γέλιο! Ειδικά με ένα εκπαιδευτικό πιανάκι έχει ξετρελαθεί!!! Κάθεται πλέον πολύ σταθερά και στηρίζεται όρθια για λίγη ώρα μόνη της αν ακουμπάει τα χεράκια στο τραπέζι! Δεν μπουσουλάει, αλλά δε με απασχολεί κιόλας, αφού και ο Γιάννης πρώτα περπάτησε κανονικότατα και μετά μπουσούλησε! χαχαχα!


Qutyp3.png

mF5Fp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα κοριτσια!

αλεξ μπραβο! ειδες που ανησυχουσες χωρις λογο? βεβαια κ εγω το ιδιο θα εκανα!!! οσο για τον γιαννη, μπορεις μια φορα την εβδομαδα να αφηνεις την μικρη στην μαμα σου κ να κανετε κατι οι δυο σας, μια βολτα η να παιζεται μονοι σας, για να νιωθει κ αυτος καλα! φυσικο ειναι να θελει τα παιχνιδια του γιαννη η μικρη αφου εχουν πιο πολλα ερεθισματα κ ειναι πιο ενδιαφεροντα! επισης ειναι πολυ καλο σημαδι για την αναπτηξη της αυτο

τα δικα μας νεα ειναι οτι η μικρη εβγαλε τον κυνοδοντα επανω, το 3ο δοντι απο το πλαι, γιαυτο ποναγε τοσο πολυ το πιτσι μου! επισης παθαμε επεφυκιτηδα στο ενα ματακι κ βαζουμε κολληριο, ειχαμε παει στον αγ.ιεροθεο για βολτα κ φυσαγε κ μαλλον εκει της μπηκε σκονη η γυρη! κοκκινο ειναι το ματακι της:-(, μας ειπε η παιδιατρος οτι θα περασει σε κανα δυο μερες. επισης δεν εχουμε πια αλλεργια στο αγελαδινο γαλα:-P, καναμε τις εξετασεις κ ολα τελεια!!! ξεκινησαμε κ κρεμα βανιλια (μεχρι τωρα ετρωγε αντιαλλεργικη κρεμα) κ της αρεσε πολυ!!! θα φαμε κ γιαουρτακια τωρα! τεταρτη θα παμε για εμβολιο κ καινουργιες οδηγιες για φαγητο!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα μανούλες!

Γιώτα, στο μυαλό μου είσαι;;; Αυτό σκέφτηκα κι εγώ, αύριο η Κατερίνα θα μείνει με τη γιαγιά της και εγώ με τον Γιάννη θα πάμε βολτίτσα να τον ευχαριστηθώ!! Θα κάνει καλό σε όλους μας! Άσε που η μάνα μου τρελαίνεται να κρατάει τη μικρή! Όλο χαρές και παιχνίδια θα 'ναι!

Πολύ καλά τα νέα για την αλλεργία!!! Τώρα θα της δοκιμάζεις άφοβα νέες τροφές, όπως τα γιαουρτάκια και οι κρεμούλες! Το ματάκι της είναι καλύτερα; Απο δοντάκια μια χαρά πάτε βλέπω, εμείς ούτε ένα ακόμα!:tongue::tongue:


Qutyp3.png

mF5Fp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα μανούλες!

Γιώτα, στο μυαλό μου είσαι;;; Αυτό σκέφτηκα κι εγώ, αύριο η Κατερίνα θα μείνει με τη γιαγιά της και εγώ με τον Γιάννη θα πάμε βολτίτσα να τον ευχαριστηθώ!! Θα κάνει καλό σε όλους μας! Άσε που η μάνα μου τρελαίνεται να κρατάει τη μικρή! Όλο χαρές και παιχνίδια θα 'ναι!

Πολύ καλά τα νέα για την αλλεργία!!! Τώρα θα της δοκιμάζεις άφοβα νέες τροφές, όπως τα γιαουρτάκια και οι κρεμούλες! Το ματάκι της είναι καλύτερα; Απο δοντάκια μια χαρά πάτε βλέπω, εμείς ούτε ένα ακόμα!:tongue::tongue:

καλημερα!!! τι κανετε?

αλεξ πως πηγε η βολτα? ολο χαρα ο γιαννης? θα ξεσκασες κ εσυ λιγο!

ευτυχως με την αλλεργια ολα καλα! το ματακι της συνεχισε να ειναι κοκκινο κ πηγαμε εχτες παιδων πεντελης για να σιγουρευτουμε οτι δεν ειναι κατι αλλο κ οντως ειναι απο γυρη, μας αλλαξε το κολληριο κ απο σημερα βλεπω βελτιωση! καλα μην σκας με τα δοντια, μαλλον θα τα βγαλει ολα μαζι!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια!!! Ήρθα πάλι με νέες απορίες...

Τι φοράτε στα παιδάκια σας όταν τα κοιμίζετε?

Έχει πολλή ζέστη τις τελευταίες μέρες και με δεδομένο ότι δεν έχουμε κλιματισμό στο παιδικό, σκέφτομαι να τον αφήνω να κοιμάται μόνο με την πάνα. Όλη μέρα τον έχω μόνο με την πάνα, αλλά το βράδυ ψιλοφοβάμαι και του βάζω ένα εσωρουχάκι αμάνικο. Ακόμα κι έτσι, όμως, ιδρώνει. Να τον αφήσω γυμνό???


JAf3p3.png

qtEXp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!!!!!!

Alex να σου ζησει το νεοφωτιστο Κατερινακι σας!!!!!!

Γιωτακι τι καλα που ξεπερασατε την αλλεργια; με το καλο στις νεες γευσεις..!!!

Ηλιαχτιδα κ εγω με εσωρουχακι τους εχω ολη μερα κ παλι ιδρωνουν αλλα στο δωματιο τους εχω ανεμιστηρα κ εχουν ηρεμησει αρκετα!!!!

Δοντακια ουτε εμενα εχει ο μεγαλος κ υποφερει πολυ.....το μικρο εχει τα 2 κατω!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα μανούλες και μπεμπάκια! :)

Σέβη, ευχαριστώ για τις ευχές!! Με το καλό κι εσύ να βαφτίσεις τα μπουμπουκάκια σου!

Γιώτα, η βολτίτσα ήταν τέλεια! Το ευχαριστηθήκαμε! Πήγαμε στο πάρκο Τρίτση, ταίσαμε τα ψαράκια και τις πάπιες, περπατήσαμε, ήταν φανταστικά!!!

Ηλιαχτίδα, εγώ την μικρή την έχω με αμάνικο φανελάκι, ψιλοιδρώνει, αλλά δε θέλω να είναι και τελείως γυμνή. Το μεσημέρι που η ζέστη είναι αφόρητη βάζουμε κλιματισμό με λίγο ανοιχτή την μπαλκονόπορτα. Πολύ ζεστό το φετινό καλοκαίρι...

Από διακοπές τι σχεδιάζετε, κορίτσια; Εμείς ευτυχώς έχουμε το πατρικό του άντρα μου στην Καβάλα και θα είμαστε εκεί τον Αύγουστο για 20 μέρες τουλάχιστον! Της πήρα και μπικίνι της Κατερίνας!! :tongue::tongue: Σκέτη γλύκα θα είναι!


Qutyp3.png

mF5Fp2.png

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσακια!

πολυ ζεστη καλεεε!!!!

αλεξ το καταευχαριστηθηκατε ε? αντε μπραβο! το παν σε ολα ειναι οι ισσοροπιες, ετσι κ ο γιαννης θα σε εχει αποκλειστηκα καποιες ωρες κ θα ασχολησε κ με την κατερινα, οποτε ολα καλα!

σεβακι το ζουζουνακι σου ταλαιπωρειται? κριμα μωρε, αντε αυτα τα βρωμοδοντια να βγουν!

ηλιαχτιδα κ εμεις με φανελακι κοντομανικο την κοιμιζουμε.

απο διακοπες, αν παει καλα η δουλεια του αντρα μου, θα παμε καμια εβδομαδα στο τολο που ειχαμε παει κ περισι, κ ισως καμια εβδομαδα στο χωριο του αντρα μου που ειναι οι παππουδες εκει. θα δειξει! ακομα υπο συζητηση ειμαστε! μακαρι να παει κ το μαγαζι καλα κ δεν με νοιαζει αν δεν μπορω να φυγω λογω δουλειας!

φαγαμε κ γιαουρτι!!!!:P

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια!!

Είμαι πολύ συγκινημένη!!! Ο Γιαννάκης μού είπε για πρώτη φορά "σ΄αγαπώ"!!!!!!!!!!!!!!!! Έλιωσα!!!!!!!!!! Είναι απίστευτο πόση χαρά μπορούν να μας δώσουν τα μικρά μας αγγελούδια!!!

Γιώτα σου εύχομαι να πάνε όλα τέλεια με το μαγαζί!

Η μικρή πώς αντέδρασε με το γιαουρτάκι; Της άρεσε; Εγώ της έδωσα πριν μέρες και ξίνισε τη μούρη της, ούτε 3 κουταλιές δεν έφαγε! χαχα


Qutyp3.png

mF5Fp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια!!

Είμαι πολύ συγκινημένη!!! Ο Γιαννάκης μού είπε για πρώτη φορά "σ΄αγαπώ"!!!!!!!!!!!!!!!! Έλιωσα!!!!!!!!!! Είναι απίστευτο πόση χαρά μπορούν να μας δώσουν τα μικρά μας αγγελούδια!!!

Γιώτα σου εύχομαι να πάνε όλα τέλεια με το μαγαζί!

Η μικρή πώς αντέδρασε με το γιαουρτάκι; Της άρεσε; Εγώ της έδωσα πριν μέρες και ξίνισε τη μούρη της, ούτε 3 κουταλιές δεν έφαγε! χαχα

αχ το αγορακι μας! ζω για αυτη την στιγμη που θα μου πει σ'αγαπω!!! πρεπει να εισαι στα συννεφα τωρα!!!

κατα περιεργο τροπο της αρεσε, εφαγε μισο κεσεδακι αντι για γαλα το βραδυ, ουτε που ηθελε να το δει το γαλα, δεν ξερω γιατι! μηπως ζεστενοταν.

γκρρρρρρρρρρρρρρ!!! μου χτυπησαν το αμαξι!!! ευτυχως μου εκανε δηλωση. δεν ειναι καμια μεγαλη ζημια λιγο το φτερο, αλλα το αμαξι εινια 5ετιας κ το εχω σαν καινουργιο! αντε παλι τρεχαματα!!!! βαρεθηκα!!!!!!!!!:evil:

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!!!!!!!!!!!!!

εχτες βαπτηζε η κουμπαρα μου τον μικρο της κ κοριτσια περασαμε τοσο ωραια στην βαπτηση, ξεφυγαμε, ειχαμε τοσο καιρο να βρεθουμε με παρεα, ειχε κ δροσια στο κεντρο που πηγαμε για φαγητο, ειχε καλεσει στο τραπεζι μονο τις 2 οικογενειες κ μερικους φιλους, 30 ατομα. μαλλον ετσι θα το κανουμε κ εμεις, ηταν τελεια! η μπεμπα μες τα χαμογελα παρολο που δεν κοιμηθηκε, ηταν τοσο καλη, δεν μας κουρασε καθολου! ειδα κ την βαπτηστηρα μου, ειχα να την δω 2 μηνες, πως μεγαλωσε ετσι, ηταν κουκλα!γυρισαμε κατα τις 5 ξαπλωσαμε για λιγο κ κατα τις 6 την ταισα κ εκανα μερικες δουλιτσες!

προχτες που πηγαμε για μπανιο στον καλαμο της αρεσε παρα πολυ, της βουτηξα μονο τα ποδαρακια κ επαιξε με τα βοτσαλακια, μετα την ταισα το βραδυ στις 9 την ταισα στην πλατεια του καλαμου για οσες ξερουν, φαγαμε σουβλακια με τον αντρα μου κ στον γυρισμο κοιμηθηκε, οταν φτασαμε σπιτι κοιμησμενη την επλυνα, την αλλαξα της εδωσα νερακι κ ξανακοιμηθηκε αμεσως! περασαμε τελεια!!!

εσεις τι κανετε?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...