Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 32 λεπτά , Lila ki είπε:

      Τι κάμετε κορίτσια μου !!! Μου έκλεισαν το πρώτο υπέρηχο να δπυμε πως προχωράμε κ εάν είναι όλα καλα στις 7 εβδομάδες … αλλά νιώθω τρομερή αδυναμία … λαχάνιασμα θέλω να είμαι μόνο στο κρεβάτι να κοιμάμαι … μήπως μου λείπει Σίδηρος ; Τους πήρα τηλέφωνο σήμερα αλλά δεν με έχουν καλέσει ακόμα πίσω .. 

      Χριστος Ανεστη! Και εγώ λαχανιαζω πολύ εύκολα. Εγώ έχω επαναληπτική χοριακης την Τετάρτη...αν πάνε όλα καλά λογικά θα μου πούνε να κλείσω για τον πρώτο υπέρηχο.

      On 4/5/2024 at 2:43 ΜΜ, Faith22 είπε:

      Κορίτσια μου πρότειναν έναν γιατρό στο δημόσιο,στο Αλεξάνδρας.Δεν είναι τεράστιο ρίσκο λέτε?

      Δυστυχώς δε γνωρίζω καθόλου πόσο ρίσκο είναι. Οι κοπέλες που έχουν προχωρημένη εγκυμοσύνη ή έχουν ήδη παιδάκι μπορούν να βοηθήσουν...Έχεις αποφασίσει να φύγεις ε? 

      On 4/5/2024 at 3:47 ΜΜ, Angot είπε:

      έφαγα τώρα σαλατουλα με φετα και συνήλθα ! πάντως με το λίγο που έφαγα πριν πιροσκί και λίγους ξηρούς καρπούς δεν μου πέρασε  ! 

      Πως είσαι?? Ελπίζω να μην ξαναειχες το ίδιο...

Μανούλες Μαρτίου 2020 !!!!!!!


Recommended Posts

Just now, asda είπε:

Δεν το επιτρέπει ο γιατρός ή το μαιευτηριο; γιατί σε μια σχετική συζήτηση που είχα με τη μαία την ρώτησα αν γινεται να είναι και πάλι μέσα ο άντρας μου από τη στιγμή που 3 χρόνια πριν ήταν, και μου είπε ότι γενικά αν πας πρωί με προγραμματισμένη καισαρική δύσκολα θα αφήσουν. Ότι δεν είναι θέμα γιατρού αλλά πολιτικής του μαιευτηρίου. Επίσης εννοείται πως όταν μπαίνει μέσα ο άντρας φοράει την ειδική στολή όπως είναι ντυμένοι όλοι δεν μπαίνει χύμα. 

Επίσης έχω και μια άλλη απορία προς όσες πήγαν με προγραμματισμένη καισαρική. Ή διαδικασία προετοιμασίας ποια ειναι; 

Στην προετοιμασία σου παίρνουν ιστορικό, σε Βλέπει τυπικά ο καρδιολόγος, αλλάζεις σε αυτή τη σεξυ αμφίεση του μαιευτηρίου, σου κάνουν κλυσμα, αν δεν έχεις φροντίσει εσύ το θέμα αποτρίχωσης σε ξυριζουν, γιατι η τομή γίνεται σε σημείο που κανονικά υπάρχει τριχοφυΐα κ σου περνάνε την πεταλούδα. Απο εξετάσεις σου κάνουν αίματος κ ούρων, κ μετά σε μεταφέρουν στα δωμάτια ωδινων όπου σε συνδέουν με καρδιοτοκογραφο στην ουσία όσο περιμένεις μέχρι να βγουν τα εργαστηριακά κ να μπεις στο χειρουργείο.. 

  • Ευχαριστώ 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Murtw.st said:

Στην προετοιμασία σου παίρνουν ιστορικό, σε Βλέπει τυπικά ο καρδιολόγος, αλλάζεις σε αυτή τη σεξυ αμφίεση του μαιευτηρίου, σου κάνουν κλυσμα, αν δεν έχεις φροντίσει εσύ το θέμα αποτρίχωσης σε ξυριζουν, γιατι η τομή γίνεται σε σημείο που κανονικά υπάρχει τριχοφυΐα κ σου περνάνε την πεταλούδα. Απο εξετάσεις σου κάνουν αίματος κ ούρων, κ μετά σε μεταφέρουν στα δωμάτια ωδινων όπου σε συνδέουν με καρδιοτοκογραφο στην ουσία όσο περιμένεις μέχρι να βγουν τα εργαστηριακά κ να μπεις στο χειρουργείο.. 

Το κλυσμα ηταν υποχρεωτικο στην καισαρικη? Εμενα το εφεραν στον φτ αλλα τους ειπα εχω παει 2 φορές απο το πρωι τουαλετα κ λενε μονες τους μπα αστο δν χρειαζεται εκτος αν ηθελα εγω. Επισης απορια, καθετηρα σε ποια φαση βαζουν?

Link to comment
Share on other sites

Just now, Murtw.st είπε:

Στην προετοιμασία σου παίρνουν ιστορικό, σε Βλέπει τυπικά ο καρδιολόγος, αλλάζεις σε αυτή τη σεξυ αμφίεση του μαιευτηρίου, σου κάνουν κλυσμα, αν δεν έχεις φροντίσει εσύ το θέμα αποτρίχωσης σε ξυριζουν, γιατι η τομή γίνεται σε σημείο που κανονικά υπάρχει τριχοφυΐα κ σου περνάνε την πεταλούδα. Απο εξετάσεις σου κάνουν αίματος κ ούρων, κ μετά σε μεταφέρουν στα δωμάτια ωδινων όπου σε συνδέουν με καρδιοτοκογραφο στην ουσία όσο περιμένεις μέχρι να βγουν τα εργαστηριακά κ να μπεις στο χειρουργείο.. 

Συγνώμη για την ερώτηση αλλά όταν λες ξύρισμα εννοείς μόνο εκεί που θα γίνει η τομή και όχι σε όλη την περιοχή εκει έτσι δεν είναι;;

Link to comment
Share on other sites

Just now, KNecky είπε:

Το κλυσμα ηταν υποχρεωτικο στην καισαρικη? Εμενα το εφεραν στον φτ αλλα τους ειπα εχω παει 2 φορές απο το πρωι τουαλετα κ λενε μονες τους μπα αστο δν χρειαζεται εκτος αν ηθελα εγω. Επισης απορια, καθετηρα σε ποια φαση βαζουν?

Μετά την επισκληρίδιο.

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 27 λεπτά , asda είπε:

Γενικά είναι πολύ αυστηρά. Στο Γαία τουλάχιστον απ ότι μου είπαν χθες επιτρεπεται μόνο 1 επισκέπτης τη φορά και περνάει από έλεγχο. Εδώ φίλη μου ετοιμογεννη που πήγε για nst χθες της μέτρησαν θερμοκρασία και τα πάντα. Έτσι κι αλλιώς τα παιδιά δεν επιτρέπονται στο επισκεπτήριο. Εννοώ να κατέβεις εσύ κάτω να τα δεις για λίγο. Εγώ αυτό σκοπεύω να κάνω δηλαδή. Μην κάνω να την δω 3-4 μέρες.. Και αν δεν επιτρέπεται ούτε αυτό θα βγω έξω, ξέρω γω; πως είσαι σημερα;

Ψυχολογικά πολυ καλύτερα  (οι ορμόνες κανουν party)

Αλλα και σωματικά ειμαι πολύ καλά .... 

Αύριο μπαίνω στην 38 εβδομάδα .....

Έφτασε ο καιρος

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, teta2 είπε:

Συγνώμη για την ερώτηση αλλά όταν λες ξύρισμα εννοείς μόνο εκεί που θα γίνει η τομή και όχι σε όλη την περιοχή εκει έτσι δεν είναι;;

Λογικά ναι αλλα δεν ξέρω με σιγουριά γιατι εγω είχα ξυριστει ήδη! Αν δεν θες να κανεις ολική αποτρίχωση  κ κανεις μόνο 3 δάχτυλα απο εκει που ξεκινάει η τριχοφυΐα νομίζω εισαι καλυμμένη! 

Just now, KNecky είπε:

Το κλυσμα ηταν υποχρεωτικο στην καισαρικη? Εμενα το εφεραν στον φτ αλλα τους ειπα εχω παει 2 φορές απο το πρωι τουαλετα κ λενε μονες τους μπα αστο δν χρειαζεται εκτος αν ηθελα εγω. Επισης απορια, καθετηρα σε ποια φαση βαζουν?

Ξέρεις τι θα σε γελάσω αν είναι υποχρεωτικό η όχι εγω τους είπα οτι δεν έχω πάει τουαλέτα λογικά αν είχα πει οτι είχα πάει πριν δεν θα μου έκαναν! Καθετήρα αφού σου κάνουν την επισκληρίδειο! 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Murtw.st είπε:

Λογικά ναι αλλα δεν ξέρω με σιγουριά γιατι εγω είχα ξυριστει ήδη! Αν δεν θες να κανεις ολική αποτρίχωση  κ κανεις μόνο 3 δάχτυλα απο εκει που ξεκινάει η τριχοφυΐα νομίζω εισαι καλυμμένη! 

Α εντάξει και εγώ κάτι τέτοιο σκέφτηκα γιατί πλέον είναι δύσκολη η αποτρίχωση εκεί κάτω!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα πάει τουαλέτα 5 φορές (δεν είχα άγχος, προς Θεού :P) και τους το είπα και δεν μου έκαναν κλύσμα. Είχα ξυριστεί οπότε ούτε ξύρισμα χρειάστηκε να μου κάνουν. 

Κορίτσια έχετε κι εσείς πονάκια περιόδου που και που; Και όταν σφίγγει η κοιλιά σας, αισθάνεστε τσίτωμα και κάτω χαμηλά; Λέτε να κάνω συσπάσεις και να μην το καταλαβαίνω; Έχω κόψει και τα φάρμακα, τα παίρνω πια όποτε το θυμηθώ...

  • Χαχα 2

kUuJp3.pnghOAep3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sweet_child said:

Εγώ είχα πάει τουαλέτα 5 φορές (δεν είχα άγχος, προς Θεού :P) και τους το είπα και δεν μου έκαναν κλύσμα. Είχα ξυριστεί οπότε ούτε ξύρισμα χρειάστηκε να μου κάνουν. 

Κορίτσια έχετε κι εσείς πονάκια περιόδου που και που; Και όταν σφίγγει η κοιλιά σας, αισθάνεστε τσίτωμα και κάτω χαμηλά; Λέτε να κάνω συσπάσεις και να μην το καταλαβαίνω; Έχω κόψει και τα φάρμακα, τα παίρνω πια όποτε το θυμηθώ...

Σαν συσπασουλα ακούγεται όντως. Ρώτησες τον γιατρο??

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sweet_child είπε:

Εγώ είχα πάει τουαλέτα 5 φορές (δεν είχα άγχος, προς Θεού :P) και τους το είπα και δεν μου έκαναν κλύσμα. Είχα ξυριστεί οπότε ούτε ξύρισμα χρειάστηκε να μου κάνουν. 

Κορίτσια έχετε κι εσείς πονάκια περιόδου που και που; Και όταν σφίγγει η κοιλιά σας, αισθάνεστε τσίτωμα και κάτω χαμηλά; Λέτε να κάνω συσπάσεις και να μην το καταλαβαίνω; Έχω κόψει και τα φάρμακα, τα παίρνω πια όποτε το θυμηθώ...

Ε μάλλον συσπάσεις είναι αυτά που περιγράφεις. Εγώ τα έχω πετύχει και στον καρδιοτοκογράφο κι όντως ήταν συσπάσεις.. Τσιτώνει από χαμηλά ως ψηλά η κοιλιά και καμιά φορά συνδυάζονται με πόνο σαν ελαφριά περίοδο... Δεν νομίζω ότι παίζουν ρόλο τα φάρμακα πλέον... Έχουμε μπει στο μήνα μας οπότε οι συσπάσεις είναι φυσιολογικό επακόλουθο. Απλά αν γίνουν συχνές και με περιοδικότητα, μπορεί να σημαίνει ότι ε-ε-έρχεται....

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, KNecky είπε:

Σαν συσπασουλα ακούγεται όντως. Ρώτησες τον γιατρο??

Είχες κι εσύ; Δεν τον πήρα, έχω ραντεβού σε λίγες μέρες. Πήρα ένα μαγνήσιο, θα πάρω κι άλλο ένα. Πω πω, είπαμε ανυπομονώ να γεννήσω, αλλά όχι κι από τώρα!

Just now, Pagotoula είπε:

Ε μάλλον συσπάσεις είναι αυτά που περιγράφεις. Εγώ τα έχω πετύχει και στον καρδιοτοκογράφο κι όντως ήταν συσπάσεις.. Τσιτώνει από χαμηλά ως ψηλά η κοιλιά και καμιά φορά συνδυάζονται με πόνο σαν ελαφριά περίοδο... Δεν νομίζω ότι παίζουν ρόλο τα φάρμακα πλέον... Έχουμε μπει στο μήνα μας οπότε οι συσπάσεις είναι φυσιολογικό επακόλουθο. Απλά αν γίνουν συχνές και με περιοδικότητα, μπορεί να σημαίνει ότι ε-ε-έρχεται....

Στο nst φαίνονταν ήπιες; Μάλλον οι προπαρασκευαστικές είναι αλλά ξέρω κι εγώ; Την Τρίτη θα κάνω nst, για να δούμε. 


kUuJp3.pnghOAep3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sweet_child είπε:

Είχες κι εσύ; Δεν τον πήρα, έχω ραντεβού σε λίγες μέρες. Πήρα ένα μαγνήσιο, θα πάρω κι άλλο ένα. Πω πω, είπαμε ανυπομονώ να γεννήσω, αλλά όχι κι από τώρα!

Στο nst φαίνονταν ήπιες; Μάλλον οι προπαρασκευαστικές είναι αλλά ξέρω κι εγώ; Την Τρίτη θα κάνω nst, για να δούμε. 

Ναι αμέ, αν σου συμβεί εκείνη την ώρα φαίνεται κανονικά στο nst.. Εφόσον δεν έχουν περιοδικότητα, είναι προπαρασκευαστικές και λογικό...λίγες βδομάδες έμειναν πια...

Link to comment
Share on other sites

Just now, Pagotoula είπε:

Ναι αμέ, αν σου συμβεί εκείνη την ώρα φαίνεται κανονικά στο nst.. Εφόσον δεν έχουν περιοδικότητα, είναι προπαρασκευαστικές και λογικό...λίγες βδομάδες έμειναν πια...

Πω πω δεν το πιστεύω ότι το ξαναζώ όλο αυτό!!! Μέχρι τώρα μάλλον δεν το είχα συνειδητοποιήσει ιδιαίτερα. 

Στον καρδιοτογράφο μπορούμε να βλέπουμε την ένταση των συσπάσεων;

  • Μου αρέσει 1

kUuJp3.pnghOAep3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sweet_child είπε:

Πω πω δεν το πιστεύω ότι το ξαναζώ όλο αυτό!!! Μέχρι τώρα μάλλον δεν το είχα συνειδητοποιήσει ιδιαίτερα. 

Στον καρδιοτογράφο μπορούμε να βλέπουμε την ένταση των συσπάσεων;

Ναι και την διάρκεια και την αντίδραση των παλμών του μωρού εκείνη την ώρα.

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Pagotoula είπε:

Ναι και την διάρκεια και την αντίδραση των παλμών του μωρού εκείνη την ώρα.

Ναι κι εγώ όταν έκανα είχα δύο τρεις φορές και εκείνη τη στιγμή έπεφταν οι παλμοί του μωρού. Όταν ρώτησα τον γιατρό που μου το έκανε μου είπε ότι είναι φυσιολογικές συσπάσεις και ότι είναι καλό που συμβαίνουν.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...