Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 6 ώρες πρίν, Eflenew είπε:

      Για αυτό μου ειχε γραψει η αιματολογος στη βεβαίωση που μου είχε δώσει παλιότερα ότι σε εγκυμοσυνη μεταξύ 8-12 εβδομάδα να πάω για να γίνει έλεγχος για αντιφωσφολιπιδικο σύνδρομο? Τώρα την έψαξα και είδα ότι το σύνδρομο το ονομάζει επίκτητη-αυτοανοση θρομβοφιλια. Το θυμόμουν ότι πρέπει να πάω αλλά δεν θυμόμουν τι έγραφε η βεβαίωση...άρα ναι πρέπει να γίνει έλεγχος από αιματολογο ξανά στην κύηση.

      Ακριβώς έτσι κ σε μένα!!

       

      4 ώρες πρίν, Nels είπε:

      Το salospir σας έχει εξηγήσει γιατί σας το δινει? Εντελώς προληπτικά ή είδε κάτι στις εξετάσεις που είχατε κάνει παλιότερα? Αν ήταν εντελώς προληπτικα, τώρα με την αποκόλληση σας είπε να το σταματήσετε?

      Σχετικά με το σαλοσπιρ εμένα Μ είπαν ότι βοηθάει στην εμφύτευση αλλά και στην πρόληψη για προεκλαμψία.

Μανούλες Μαρτίου 2020 !!!!!!!


Recommended Posts

Just now, Pagotoula είπε:

Υπολογίζουμε γύρω σε 2βδομάδες, αν δεν έχουμε κάτι απρόοπτο, γιατί καθημερινά έχω αρκετες συσπάσεις κι είμαστε σε ετοιμότητα. Το μωρό τις τελευταίες 3 βδομάδες παίρνει καλό βάρος, πριν 3 μέρες ήταν σχεδόν 2500. ο γιατρός όμως λέει πως μπορεί να υπάρχει απόκλιση έως +/- 300γρ, οποτε θέλει να καταφέρει να φτάσουμε γύρω στα 2800-2900, να είμαστε σίγουροι. Ελπίζουμε να μην μας κάνει εμφάνιση νωρίτερα και φυσικά να συνεχίζει να παίρνει βάρος. Εσείς πώς πάτε;;;

Μια χαρα!!τελεια!εμεις καλα!!ειμαστε 17 ημερών σήμερα .μαμ κακά κ νάνι .ε και λιγο γκρίνια γιατί ζορίζεται μερικές φορές να κανει κακά της κ πονάει μωρε.αλλα δε γενικές γραμμές ειμαστε αρκετά καλα δόξα το θεό 

Just now, teta2 είπε:

Σε ποια βδομάδα είσαι και είναι 2500; Εμένα αντίθετα ο δικός μου ανησυχεί γιατί η μπέμπα ήταν 3200 στις 36 και 5 και λέει ότι θα βγει πάνω από 3500 στις 38και 2 που θα πάω να γεννήσω. Πραγματικά με έχει αγχωσει πολύ, έχω φτάσει στο σημείο να κάνω δίαιτα..Τελικά πουθενά δεν τους πιάνεις..

Αυτο το πραγμα δηλαδη .να αγχωνόμαστε οταν ειναι μικρά να αγχωνόμαστε κ αν ειναι μεγάλα .που θεωρώ ότι πανω απο 3500 ειναι ενταξει .αλλα γεννιούνταν κ 4500

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, teta2 είπε:

Σε ποια βδομάδα είσαι και είναι 2500; Εμένα αντίθετα ο δικός μου ανησυχεί γιατί η μπέμπα ήταν 3200 στις 36 και 5 και λέει ότι θα βγει πάνω από 3500 στις 38και 2 που θα πάω να γεννήσω. Πραγματικά με έχει αγχωσει πολύ, έχω φτάσει στο σημείο να κάνω δίαιτα..Τελικά πουθενά δεν τους πιάνεις..

χαχαχαχ αυτο δε σου λεγα προχτες;; εχουμε 3 μερες διαφορα... 2500 ηταν στις 36κ1... και λεγαμε για το σακχαρο που συνηθως εκδηλωνεται σε πολλες γυναικες μετα τον 8ο, αλλα επειδη δεν κανουμε καμπυλη, σπανια το συνδεουν οι γιατροι;; εγω το ελεγχω απο τον 6ο μηνα..κι η μικρη ευτυχως δεν φαινεται να επηρεαζεται, εν αντιθασει φαινεται πετιτ..κι η μεγαλη βεβαια δεν παει πισω..μιας και εχω παρει μονο 4 κιλα..που αν σκεφτεις οτι πλεον το μωρο μεγαλωνει, αλλα εγω δεν παχαινω, θα καταλαβεις γιατι λεω εχω ρεψει...τα μαγουλα μου εχουν μπει μεσα...μια ομορφια δηλαδη..χαχαχαχ περιμενω να γεννησω να φαω τα παντα να γινω φραπα!

Just now, Pennymav είπε:

Μια χαρα!!τελεια!εμεις καλα!!ειμαστε 17 ημερών σήμερα .μαμ κακά κ νάνι .ε και λιγο γκρίνια γιατί ζορίζεται μερικές φορές να κανει κακά της κ πονάει μωρε.αλλα δε γενικές γραμμές ειμαστε αρκετά καλα δόξα το θεό 

Αυτο το πραγμα δηλαδη .να αγχωνόμαστε οταν ειναι μικρά να αγχωνόμαστε κ αν ειναι μεγάλα .που θεωρώ ότι πανω απο 3500 ειναι ενταξει .αλλα γεννιούνταν κ 4500

Παντως, συμφωνα με τους γιατρους (μαιευτηρες κι ενδοκρινολογους) μωρα με βαρος γεννησης ανω των 4 κιλων ειναι η πρωταρχικη ενδειξη ανεξελεγκτου διαβητη κυησης. Ο οποιος πιθανως να εκδηλωθηκε το τελευταιο 2μηνο που δεν γινονται πλεον καμπυλες. Εμενα αυτο μου εχουν πει τουλαχιστον, οτι πολλες γυναικες εκδηλωνουν τοτε και δεν το ανακαλυπτουν ποτε, εκτος κι αν ο γυναικολογος το συνδεσει απο την υπερηχογραφικη εικονα. Γενικα παντως αποφευγουν πλεον να φτασουν τα μωρα ανω των 3800 με 4 κιλα, γι αυτο και επισπευδουν τον τοκετο σε τετοια περιπτωση.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Pagotoula είπε:

χαχαχαχ αυτο δε σου λεγα προχτες;; εχουμε 3 μερες διαφορα... 2500 ηταν στις 36κ1... και λεγαμε για το σακχαρο που συνηθως εκδηλωνεται σε πολλες γυναικες μετα τον 8ο, αλλα επειδη δεν κανουμε καμπυλη, σπανια το συνδεουν οι γιατροι;; εγω το ελεγχω απο τον 6ο μηνα..κι η μικρη ευτυχως δεν φαινεται να επηρεαζεται, εν αντιθασει φαινεται πετιτ..κι η μεγαλη βεβαια δεν παει πισω..μιας και εχω παρει μονο 4 κιλα..που αν σκεφτεις οτι πλεον το μωρο μεγαλωνει, αλλα εγω δεν παχαινω, θα καταλαβεις γιατι λεω εχω ρεψει...τα μαγουλα μου εχουν μπει μεσα...μια ομορφια δηλαδη..χαχαχαχ περιμενω να γεννησω να φαω τα παντα να γινω φραπα!

Παντως, συμφωνα με τους γιατρους (μαιευτηρες κι ενδοκρινολογους) μωρα με βαρος γεννησης ανω των 4 κιλων ειναι η πρωταρχικη ενδειξη ανεξελεγκτου διαβητη κυησης. Ο οποιος πιθανως να εκδηλωθηκε το τελευταιο 2μηνο που δεν γινονται πλεον καμπυλες. Εμενα αυτο μου εχουν πει τουλαχιστον, οτι πολλες γυναικες εκδηλωνουν τοτε και δεν το ανακαλυπτουν ποτε, εκτος κι αν ο γυναικολογος το συνδεσει απο την υπερηχογραφικη εικονα. Γενικα παντως αποφευγουν πλεον να φτασουν τα μωρα ανω των 3800 με 4 κιλα, γι αυτο και επισπευδουν τον τοκετο σε τετοια περιπτωση.

Ναι έχεις δίκιο το είχα ξεχάσει!! Τι να πω, το μωρό πάντα έβγαινε μια εβδομάδα μεγαλύτερο, στα ανώτερα φυσιολογικά, δεν νομίζω ότι είναι τόσο τρομερό το μέγεθος του, και εγώ και ο μπαμπάς του είμαστε ψηλοί ( 1,75 και 1, 85) ε πόσο να έβγαινε πια!! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

@teta2 με καισαρική δεν θα γεννήσεις; Μια χαρά κιλά είναι 3500 - 3600. Εφόσον δεν έχεις διαβήτη κύησης, νομίζω ότι δεν χρειάζεται να αγχώνεσαι. 

@Pagotoula μια χαρά τα κιλάκια της μπέμπας, είδες που αγχωνόσουν; Μπορεί να σας εκπλήξει ευχάριστα και να γεννηθεί πάνω από 3 κιλά!

Εγώ έχω ραντεβού την Τρίτη, θα είμαι 36+1. Έχω βήχα και κάθε φορά μου φεύγουν τσίσα. Έχω βαρεθεί να αλλάζω βρακιά... Επίσης, έχω καούρες, ό,τι κι αν φάω. Προς το παρόν δεν έχω απελπιστεί αλλά έχω 3 γεμάτες εβδομάδες μπροστά μου. Παρόλο που δεν έχω τόσο μεγάλη κοιλιά όσο στην κόρη μου, αισθάνομαι ότι θα εκραγεί όπου να'ναι. Μιλούσα με μαμάδες που έχουν δύο παιδιά, και τα δεύτερά τους είναι 1-1,5 και μου λένε ότι είναι δύσκολα με δυο παιδιά... 

  • Μου αρέσει 2

kUuJp3.pnghOAep3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sweet_child said:

@teta2 με καισαρική δεν θα γεννήσεις; Μια χαρά κιλά είναι 3500 - 3600. Εφόσον δεν έχεις διαβήτη κύησης, νομίζω ότι δεν χρειάζεται να αγχώνεσαι. 

@Pagotoula μια χαρά τα κιλάκια της μπέμπας, είδες που αγχωνόσουν; Μπορεί να σας εκπλήξει ευχάριστα και να γεννηθεί πάνω από 3 κιλά!

Εγώ έχω ραντεβού την Τρίτη, θα είμαι 36+1. Έχω βήχα και κάθε φορά μου φεύγουν τσίσα. Έχω βαρεθεί να αλλάζω βρακιά... Επίσης, έχω καούρες, ό,τι κι αν φάω. Προς το παρόν δεν έχω απελπιστεί αλλά έχω 3 γεμάτες εβδομάδες μπροστά μου. Παρόλο που δεν έχω τόσο μεγάλη κοιλιά όσο στην κόρη μου, αισθάνομαι ότι θα εκραγεί όπου να'ναι. Μιλούσα με μαμάδες που έχουν δύο παιδιά, και τα δεύτερά τους είναι 1-1,5 και μου λένε ότι είναι δύσκολα με δυο παιδιά... 

Όσο πιο μικρή η διαφορά ηλικίας τόσο πιο δύσκολο μιας και μη ξεχνάς είναι ακόμη μωρό. Δεν είναι τόσο ανεξάρτητο όσο λίγο πιο μεγάλα... Αλλά σιγά σιγά θα βρείτε τους ρυθμούς σας 

  • Μου αρέσει 1

uVwPp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Ginpuam είπε:

Όσο πιο μικρή η διαφορά ηλικίας τόσο πιο δύσκολο μιας και μη ξεχνάς είναι ακόμη μωρό. Δεν είναι τόσο ανεξάρτητο όσο λίγο πιο μεγάλα... Αλλά σιγά σιγά θα βρείτε τους ρυθμούς σας 

Ευτυχώς, ποντάρω στο ότι η κόρη μου είναι 5 χρονών. Ελπίζω να συνεργαστούμε! Επίσης, σκέφτομαι μήπως το μωρό δεν κοιμάται, μήπως θέλει συνεχώς αγκαλιά ή στήθος κλπ. Τεσπα, τα περάσαμε μια φορά, θα τα ξαναπεράσουμε και όσο περνάει ο καιρός, όπως λες, θα βρούμε ρυθμούς. 

  • Μου αρέσει 1

kUuJp3.pnghOAep3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sweet_child είπε:

@teta2 με καισαρική δεν θα γεννήσεις; Μια χαρά κιλά είναι 3500 - 3600. Εφόσον δεν έχεις διαβήτη κύησης, νομίζω ότι δεν χρειάζεται να αγχώνεσαι. 

@Pagotoula μια χαρά τα κιλάκια της μπέμπας, είδες που αγχωνόσουν; Μπορεί να σας εκπλήξει ευχάριστα και να γεννηθεί πάνω από 3 κιλά!

Εγώ έχω ραντεβού την Τρίτη, θα είμαι 36+1. Έχω βήχα και κάθε φορά μου φεύγουν τσίσα. Έχω βαρεθεί να αλλάζω βρακιά... Επίσης, έχω καούρες, ό,τι κι αν φάω. Προς το παρόν δεν έχω απελπιστεί αλλά έχω 3 γεμάτες εβδομάδες μπροστά μου. Παρόλο που δεν έχω τόσο μεγάλη κοιλιά όσο στην κόρη μου, αισθάνομαι ότι θα εκραγεί όπου να'ναι. Μιλούσα με μαμάδες που έχουν δύο παιδιά, και τα δεύτερά τους είναι 1-1,5 και μου λένε ότι είναι δύσκολα με δυο παιδιά... 

Μωρε ας ειναι εκει γυρω στα 3..και θα σας κερασω γαλακτομπουρεκο, που το λιγουρευομαι 3μιση μηνες...χαχαχαχ

Η κορη σου η πρωτη ποσο ειναι;;;

  • Χαχα 3
Link to comment
Share on other sites

Just now, Pagotoula είπε:

Μωρε ας ειναι εκει γυρω στα 3..και θα σας κερασω γαλακτομπουρεκο, που το λιγουρευομαι 3μιση μηνες...χαχαχαχ

Η κορη σου η πρωτη ποσο ειναι;;;

Ε τι αν σ πω βραδιάτικα με το γαλακτομπούρεκο σ.....λύσαξα τώρα...που θα βρω μ λες??? το e food θα χει???? 

  • Χαχα 4
Link to comment
Share on other sites

Just now, teta2 είπε:

Ναι έχεις δίκιο το είχα ξεχάσει!! Τι να πω, το μωρό πάντα έβγαινε μια εβδομάδα μεγαλύτερο, στα ανώτερα φυσιολογικά, δεν νομίζω ότι είναι τόσο τρομερό το μέγεθος του, και εγώ και ο μπαμπάς του είμαστε ψηλοί ( 1,75 και 1, 85) ε πόσο να έβγαινε πια!! 

Να μην αγχώνεσαι εφόσον δεν είναι από διαβήτη.. Τόσο είναι και η δική μου και δεν είμαστε και το πρώτο μπόι εγώ και ο άντρας μου.. Απλά κι εγώ είχα γεννηθεί 3700-3800 και μου είπε ο γιατρός οκ φυσιολογικό τότε.. Το ζάχαρο το μετράω με συσκευή γιατί είχα αγχωθεί κι εγώ.. Πάντως και να μην τρως εσύ δεν παίζει ρόλο αφού οι ροές αίματος είναι φυσιολογικές από εσένα προς το μωρό.. Εμείς αυτό που είπαμε είναι ότι μπορεί να πάμε με πρόκληση στις 38 και.. Να μην αφήσουμε να πάμε για 40 τώρα θα δείξει.. 

  • Μου αρέσει 1

V2Nop3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, teta2 είπε:

Ναι έχεις δίκιο το είχα ξεχάσει!! Τι να πω, το μωρό πάντα έβγαινε μια εβδομάδα μεγαλύτερο, στα ανώτερα φυσιολογικά, δεν νομίζω ότι είναι τόσο τρομερό το μέγεθος του, και εγώ και ο μπαμπάς του είμαστε ψηλοί ( 1,75 και 1, 85) ε πόσο να έβγαινε πια!! 

δεν το εχεις ακουσει οτι στην εγκυμοσυνη ξεχναμε πιο ευκολα;;; χαχαχαχ 

μην αγχωνεσαι εσυ...δεν ειναι δα και τοσο τεραστιο..αν ειναι και στα ορια στις εκατοστιαιες θεσεις, δεν νομιζω οτι υπαρχει λογος ανησυχιας. εξαλλου αυτη τη βδομ γεννας, σωστα;;;; 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


8 ώρες πρίν, Pagotoula είπε:

δεν το εχεις ακουσει οτι στην εγκυμοσυνη ξεχναμε πιο ευκολα;;; χαχαχαχ 

μην αγχωνεσαι εσυ...δεν ειναι δα και τοσο τεραστιο..αν ειναι και στα ορια στις εκατοστιαιες θεσεις, δεν νομιζω οτι υπαρχει λογος ανησυχιας. εξαλλου αυτη τη βδομ γεννας, σωστα;;;; 

Άσε ναι , είναι σαν να έχω πάθει Αλτσχάιμερ!! Δεν είναι καν οριακό , είναι στην 75η θέση και το όριο είναι το 95. Τσάμπα με αγχωνει αυτός ο γιατρός!!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, teta2 said:

Άσε ναι , είναι σαν να έχω πάθει Αλτσχάιμερ!! Δεν είναι καν οριακό , είναι στην 75η θέση και το όριο είναι το 95. Τσάμπα με αγχωνει αυτός ο γιατρός!!

Καλημέρα! Κ γω νομιζω τσαμπα το αγχος ειδικα αφου πας με καισαρικη. Ο γιος μου ειχε φτασει στο 95 κ εκοψα ζαχαρη κ έφτασε στο 50 σε 2 εβδομαδες.. δεν νομιζω να εχετε προβλημα λοιπον. Παρακολουθει ο γιατρος κ θα δειτε. Εχουν κ αυτοι εμπειρια κ γινονται αυστηροι για να μας προλαβουν πιστεύω. Σε μενα οσο ηταν χαλαρος δεν εδωσα κ πολυ βαση χεχε..καποιες σαν εμενα θα εχει στο νου του κ ο δικος σου κ θα σε τρομαξε.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, teta2 είπε:

Άσε ναι , είναι σαν να έχω πάθει Αλτσχάιμερ!! Δεν είναι καν οριακό , είναι στην 75η θέση και το όριο είναι το 95. Τσάμπα με αγχωνει αυτός ο γιατρός!!

Καλημέρα....συγγνώμη που μπαίνω σφήνα στη συζήτηση σας αλλά ήθελα να σου πω κάτι....μακάρι να ήταν και το δικό μου τόσο μεγάλο να μην είχα το άγχος αν θα γεννηθεί 2500 κιλά η και λιγότερο.....με το καλό το μωράκι σας και μην είσαι και σίγουρη ότι θα είναι και τόσο μεγάλο,  έχουν και απόκλιση τα μηχανήματα κοντά στα 300 γραμμάρια πάνω κάτω....Αλλά αν είστε και εσείς μεγαλόσωμοι,  μην περιμένεις να βγει ένα μικρό μωράκι,  μεγάλο θα βγει...Αυτό μας το έχει πει πολλές φορές ο γιατρός μας...γιατι και εμείς είμαστε σαν ζευγάρι ψηλοί και γεροδεμενοι...καισαρική θα γεννήσεις οπότε μην σε απασχολεί πόσο θα γεννηθεί...Καλύτερα μεγαλόσωμο...να πιάνεις μπαμπατσικο μωράκι...με το καλό σου εύχομαι!!!!

  • Μου αρέσει 2

CRVnp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ξένη είπε:

Καλημέρα....συγγνώμη που μπαίνω σφήνα στη συζήτηση σας αλλά ήθελα να σου πω κάτι....μακάρι να ήταν και το δικό μου τόσο μεγάλο να μην είχα το άγχος αν θα γεννηθεί 2500 κιλά η και λιγότερο.....με το καλό το μωράκι σας και μην είσαι και σίγουρη ότι θα είναι και τόσο μεγάλο,  έχουν και απόκλιση τα μηχανήματα κοντά στα 300 γραμμάρια πάνω κάτω....Αλλά αν είστε και εσείς μεγαλόσωμοι,  μην περιμένεις να βγει ένα μικρό μωράκι,  μεγάλο θα βγει...Αυτό μας το έχει πει πολλές φορές ο γιατρός μας...γιατι και εμείς είμαστε σαν ζευγάρι ψηλοί και γεροδεμενοι...καισαρική θα γεννήσεις οπότε μην σε απασχολεί πόσο θα γεννηθεί...Καλύτερα μεγαλόσωμο...να πιάνεις μπαμπατσικο μωράκι...με το καλό σου εύχομαι!!!!

Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ!! Και εγώ αυτό πιστεύω, ότι δεν είναι και τόσο τρομερό τελικά αλλά κάποιες στιγμές με πιάνει ένας φόβος και θέλω να περάσουν οι μέρες να γεννήσω!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, teta2 είπε:

Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ!! Και εγώ αυτό πιστεύω, ότι δεν είναι και τόσο τρομερό τελικά αλλά κάποιες στιγμές με πιάνει ένας φόβος και θέλω να περάσουν οι μέρες να γεννήσω!!

Όλες τα ίδια σκεφτόμαστε....προσπάθησε να είσαι χαλαρή και να προετοιμαζεσαι!!!έφτασες στο τέλος...Όλα καλά θα πάνε!!!Και θα φέρεις ένα μπαμπατσικο μωρό στον κόσμο...εμένα τώρα είναι 1800 γραμμάρια και σε 4 βδομάδες θα γεννήσω,  καταλαβαίνεις ότι το άγχος μου είναι να πάμε όλα καλά να έχει πάρει όσο πιο πολύ βάρος γίνεται γιατί όσο πιο μικρό τόσο λιγότερες αντοχές έχει σε όλα...οπότε μην φοβάσαι τίποτα...θα γεννήσεις και θα σε ξεζουμισει το μωράκι σου!!!

  • Μου αρέσει 1

CRVnp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...