Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Blue Velvet είπε:

      Εννοείται πως θα τους παίρνεις τηλέφωνο όταν δεν νιώθεις καλά,δεν χρειάζονται ντροπες!Άντε μερικές εβδομάδες έμειναν και σε λίγο καιρό θα κρατάς τον μπέμπη αγκαλίτσα 🥰 ❤️Μοναδικό συναίσθημα ❤️

      μμμ δεν ξέρω για βδομαδες…. με προβλημάτισαν τα πονάκια αυτά! το μωρο επισης είναι τρομερά υπερκινητικό και δεν μπορώ να καταλάβω αν κάμω συσπάσεις ! 

Μανούλες Μαρτίου 2020 !!!!!!!


Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια, καλό μήνα! Σε 2 μέρες θα γίνει 1ος μήνα το λατρεμένο μου μωρό, είναι απίστευτο το πόσο γρήγορα περνάει ο καιρός. :wub:

Όσον αφορά το επίδομα, είναι πολύ εύκολη η διαδικασία, υποβάλαμε αίτηση ηλεκτρονικά αλλά βέβαια είχε τακτοποιήσει όλα τα χαρτιά ο άντρας μου όσο ήμουν ακόμα στην κλινική. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

11 hours ago, Pagotoula said:

Καλησπέρα κορίτσια μου και καλή σαρακοστή να έχουμε!!! Να ρωτήσω αν ξέρετε, μπορούμε να δηλώσουμε το όνομα του μωρού απευθείας στο μαιευτήριο; Δηλαδή να γίνει ονοματοδοσία με τη γέννηση;

Καλημερα! Οχι δυστυχως δεν γινοταν οσο ημουν εκει. Ειπαν θελει ληξιαρχειο με παρουσία των 2 γονιων με ταυτοτητες για την ονοματοδοσία. Εμεις θα περιμενουμε να ανοιξει ο καιρος για να την κάνουμε αλλα θελει αλλαγες μετα κ στο αμκα νομιζω για ενημερωση του ονόματος.

34 minutes ago, Anna-Vangelis said:

Καλημέρα κορίτσια, καλό μήνα! Σε 2 μέρες θα γίνει 1ος μήνα το λατρεμένο μου μωρό, είναι απίστευτο το πόσο γρήγορα περνάει ο καιρός. :wub:

Όσον αφορά το επίδομα, είναι πολύ εύκολη η διαδικασία, υποβάλαμε αίτηση ηλεκτρονικά αλλά βέβαια είχε τακτοποιήσει όλα τα χαρτιά ο άντρας μου όσο ήμουν ακόμα στην κλινική. 

Με το καλοο!! Πως πατε?? Πινετε γαλατακια?? Κοιμάσαι καθολου??

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου τι κάνετε;; Να σας ρωτήσω στις τελευταίες βδομάδες πώς νιώθατε/νιώθετε τις κινήσεις των μωρών σας; Ότι μπήκα 37η κι είναι μέρες που πραγματικά με ταράζει στο κούνημα, νομίζω ότι θα πεταχτεί έξω, δεν είναι μεγάλη κι η κοιλιά και τραντάζεται ολάκαιρη, καταλαβαίνω κανονικά πωπό, γόνατα, πατούσια... πονάω κιόλας... κι είναι και μέρες που είναι πολύυυυ ήρεμη...άντε λίγο να κουνιέται απαλά σαν χάδι 3-4 φορές την ώρα... Είναι φυσιολογικό αυτό; Τι αλλάζει άραγε και μεταβάλλεται τόσο η κινητικότητά της; Και το αναρωτιέμαι αυτό γιατί τώρα είμαι σπίτι, χαλαρή και κυρίως ξεκουραζομαι..δεν κάνω κάτι διαφορετικό.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Pagotoula είπε:

Κορίτσια μου τι κάνετε;; Να σας ρωτήσω στις τελευταίες βδομάδες πώς νιώθατε/νιώθετε τις κινήσεις των μωρών σας; Ότι μπήκα 37η κι είναι μέρες που πραγματικά με ταράζει στο κούνημα, νομίζω ότι θα πεταχτεί έξω, δεν είναι μεγάλη κι η κοιλιά και τραντάζεται ολάκαιρη, καταλαβαίνω κανονικά πωπό, γόνατα, πατούσια... πονάω κιόλας... κι είναι και μέρες που είναι πολύυυυ ήρεμη...άντε λίγο να κουνιέται απαλά σαν χάδι 3-4 φορές την ώρα... Είναι φυσιολογικό αυτό; Τι αλλάζει άραγε και μεταβάλλεται τόσο η κινητικότητά της; Και το αναρωτιέμαι αυτό γιατί τώρα είμαι σπίτι, χαλαρή και κυρίως ξεκουραζομαι..δεν κάνω κάτι διαφορετικό.

Γεια σου κορίτσι μου ! Αλλάζει το μέγεθος του παιδιού. Μεγαλώνει αρκετά πλέον από βδομάδα σε βδομάδα κι έτσι δεν έχει τον χώρο που είχε για τις κωλοτούμπες που τόσο αγαπάμε να νιώθουμε. Ωστόσο αν νιώθεις 10 κινήσεις την ημέρα (τόσες μου είχε πει ο γυναικολόγος μου κι ο εμβρυολογος μου εμένα) είσαι εντάξει.

Αν ανησυχήσεις επειδή δεν ακούσεις το ζουζουνι σου αρκετή ώρα φαε λιγη σοκολάτα να πάρει τα πάνω του το μπεμπε. 

Αν κάτι δεν σου πάει καλά Κάνε ένα τηλ στον γιατρό μήπως πας για έναν καρδιοτοκογραφο για να ηρεμησεις. Πάντως όντως είναι απόλυτα φυσιολογικό, δεν χωράνε τόσο καλά στις μεγάλες βδομάδες  ♡♡

Με το καλοοοο

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

lpatp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Pagotoula είπε:

Κορίτσια μου τι κάνετε;; Να σας ρωτήσω στις τελευταίες βδομάδες πώς νιώθατε/νιώθετε τις κινήσεις των μωρών σας; Ότι μπήκα 37η κι είναι μέρες που πραγματικά με ταράζει στο κούνημα, νομίζω ότι θα πεταχτεί έξω, δεν είναι μεγάλη κι η κοιλιά και τραντάζεται ολάκαιρη, καταλαβαίνω κανονικά πωπό, γόνατα, πατούσια... πονάω κιόλας... κι είναι και μέρες που είναι πολύυυυ ήρεμη...άντε λίγο να κουνιέται απαλά σαν χάδι 3-4 φορές την ώρα... Είναι φυσιολογικό αυτό; Τι αλλάζει άραγε και μεταβάλλεται τόσο η κινητικότητά της; Και το αναρωτιέμαι αυτό γιατί τώρα είμαι σπίτι, χαλαρή και κυρίως ξεκουραζομαι..δεν κάνω κάτι διαφορετικό.

Τα ίδια κ γω κορίτσι μου.. Όπως τα λες.. Άλλες φορές αλλάζει σχήμα συνεχώς η κοιλιά κ νιώθω λες κ με τραβάει ή με τεντωνει η μπέμπα από μέσα.. Κ άλλες είναι όλα πιο ήρεμα σαν απλώς να με χαιδευει εσωτερικά.. Πιστεύω ότι αφου λιγοστευει ο χώρος, είναι φορές που πεισμωνουν κ θέλουν οπωσδήποτε να αλλάξουν θέση γι αυτό κ μας βασανίζουν κ τις υπόλοιπες απλά κινούνται λίγο συμφωνα με το χώρο που τους απέμεινε.. Πάντως γονατακια κ πατουσες δν εχω δει... Αν ήταν θα το καταλάβαινα, δε μπορεί.. Μόνο τον πωπο της μας δείχνει συνέχεια η κυρία!! 

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 2

j7W7p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

@BabyGirl_A @Kathrin17 σας ευχαριστώ κορίτσια..ελπίζω κι εγώ να ναι φυσιολογικό... γιατί αγχώνομαι μήπως σε κάποια από τις δύο φάσεις, νιώθει δυσφορία...κι εντύπωση κυρίως μου κάνει ότι τη μια μέρα είναι έτσι την αλλη γιουβέτσι..αλλά όπως λέει κι η Κάθριν είναι ίσως θέμα του πόσο επιμένουν να τεντωθούν ή αλλάξουν θέση, μιας και πλέον είναι πιο μεγάλα...

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια. 

@Pagotoula έθιξες μεγάλο θέμα. Φαντάσου ξυπνάω το βράδυ και περιμένω κλωτσιά για να ξανακοιμηθώ. Είναι το μεγάλο μου άγχος.

Πιστεύω ότι επειδή δεν έχει πολύ χώρο πια να κινηθεί, κάνει πιο απαλές κινήσεις. Εμένα ας πούμε κάνει συνέχεια βουναλάκια. Εξαρτάται ίσως και από τη "διάθεσή" του, όπως συμβαίνει και με τις κινήσεις των ανθρώπων. Ένα κόλπο είναι να ξαπλώνεις στα αριστερά και να συγκεντρώνεσαι. Επίσης, μπορεί πολλές φορές να κάνουμε κάτι πχ. μια δουλειά και να έχουμε απασχολημένο αλλού το μυαλό μας και να μην αντιληφθούμε τις κινήσεις του. Αν αγχώνεσαι πάντως μπορείς να κάνεις μια έκτακτη επίσκεψη στο γιατρό σου, προπάντων για τη δική σου ψυχική ηρεμία!

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 1

kUuJp3.pnghOAep3.png

Link to comment
Share on other sites

Η τρίτη εγκυμοσυνη η πιο δύσκολη..... 

Νιώθω έντονο πιάσιμο και πόνο από κάτω (μάλλον επειδή ανοίγουν τα κοκκαλα)

Αλλά στεναχωριέμαι πάρα πολύ που θα πρέπει να αφήσω τα παιδιά μου πίσω στο σπίτι..... είναι πολύ δύσκολο.... 

 

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Μόλις γύρισα από το γιατρό και έχω ημερομηνία τοκετού , στις 14 του μήνα!! Απίστευτο μου φαίνεται.. Εννοείται με καισαρική , καθώς το μωρό είναι ήδη 3200 (και είμαι ακόμα 36 και 5) αλλά κυρίως λόγω ηλικίας δικιάς μου και επειδή είμαι από εξωσωματική. Με αγχωσε λίγο γιατί μου είπε ότι το μωρό βγαίνει μεγάλο και ίσως έχω θέμα με το ζάχαρο, οπότε μου απαγόρευσε εντελώς τη ζάχαρη μέχρι να γεννήσω. Γενικά είναι λίγο αυστηρός, με μάλωσε επίσης επειδή έχω πάρει μέχρι τώρα 11,5 κιλά, ξεκίνησα 70 και είμαι 81,5!! Τέλος πάντων ο καιρός έφτασε και για μένα, ελπίζω όλα να πάνε καλά!!

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

Κουράγιο @Φιλενια κοντεύεις! Κι εγώ σκέφτομαι ότι θα πρέπει να αφήσω την μικρή μου. Ευτυχώς, η δική μου μένει σε παππουδογιαγιάδες χωρίς πρόβλημα.

@teta2 την άλλη εβδομάδα; Τέλεια, με το καλό!!!

  • Μου αρέσει 4

kUuJp3.pnghOAep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 hour ago, Φιλενια said:

Η τρίτη εγκυμοσυνη η πιο δύσκολη..... 

Νιώθω έντονο πιάσιμο και πόνο από κάτω (μάλλον επειδή ανοίγουν τα κοκκαλα)

Αλλά στεναχωριέμαι πάρα πολύ που θα πρέπει να αφήσω τα παιδιά μου πίσω στο σπίτι..... είναι πολύ δύσκολο.... 

 

Σε καταλαβαινω απολυτα! Κ μενα ηταν η πιο δύσκολη εγκυμοσυνη αλλα ο πιο γλυκος τοκετός εν τελει! Κοντευεις κοπελα μου κ ερχεται το μικρακι σου! Θα λειψεις στα μεγαλυτερα αλλα ειναι για λιγο κ μετα θα ειστε ολοι μαζι! Κ μενα μου στοιχισε που εμεινε ο γιος μου μακρια μου κ ακομα νιωθω τύψεις που δεν ειμαστε οπως πριν αλλα θα βρουμε τις ισσοροπιες καποια στιγμη. Αν κ για τώρα οι ορμονες χτυπανε κόκκινο κ εχω γινει καπως κυκλοθυμική... Υπομονη .. :/

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 46 λεπτά , teta2 είπε:

Καλησπέρα! Μόλις γύρισα από το γιατρό και έχω ημερομηνία τοκετού , στις 14 του μήνα!! Απίστευτο μου φαίνεται.. Εννοείται με καισαρική , καθώς το μωρό είναι ήδη 3200 (και είμαι ακόμα 36 και 5) αλλά κυρίως λόγω ηλικίας δικιάς μου και επειδή είμαι από εξωσωματική. Με αγχωσε λίγο γιατί μου είπε ότι το μωρό βγαίνει μεγάλο και ίσως έχω θέμα με το ζάχαρο, οπότε μου απαγόρευσε εντελώς τη ζάχαρη μέχρι να γεννήσω. Γενικά είναι λίγο αυστηρός, με μάλωσε επίσης επειδή έχω πάρει μέχρι τώρα 11,5 κιλά, ξεκίνησα 70 και είμαι 81,5!! Τέλος πάντων ο καιρός έφτασε και για μένα, ελπίζω όλα να πάνε καλά!!

Αντε με το καλό κορίτσι μου!! Τίποτα δεν έμεινε!! Όσο για αυτό με το σάκχαρο, μου το έχει πει κι η ενδοκρινολόγος μου ότι οι πιο επικίνδυνοι μήνες είναι ο 8ος κι ο 9ος, αλλά επειδή τότε δεν κάνουμε καμπύλη, σχεδόν καμιά δεν το γνωρίζει... Εκτός κι αν υπερηχογραφικά το καταλάβει ο γιατρός, που συνήθως λέει δεν το συνδέουν, οπότε να λες πάλι καλά που ο γιατρός σου το υπολογίζει και σε "προστατεύει" έστω και τώρα. Πάντως μην σκας για τη ζάχαρη για 9 μέρες... Σκέψου όσες έχουμε θέμα ότι δεν βάζουμε στο στόμα μας από τον 6ο μήνα..κι όχι μόνο ζάχαρη.....μην το σκέφτεσαι καν αυτό τώρα, θα χεις στο μυαλό σου μόνο το μωρό σου που θα το δεις σε λίγες μέρες!! Για τα κιλά, όλοι λένε πως το φυσιολογικό/δικαιολογημένο βάρος για μια νορμάλ γυναίκα είναι γύρω στα 7 με 9 κιλά, το 11,5 δεν απέχει και τόσο πια..εκτός τι να πω...αν ξεκίνησες υπέρβαρη για το ύψος σου...αλλιώς γιατί τόσο αυστηρότητα;; Ώχου πια με τους γιατρούς...δεν τους πιάνεις πουθενά πάντως... Παίρνεις βάρος....Δεν είναι ευχαριστημένοι..Δεν παίρνεις βάρος...Δεν είναι ευχαριστημένοι.... Έλεος πια..με κούρασαν....:angry: Εσύ χαλάρωσε κι απόλαυσε τις τελευταίες μέρες στον καναπέ...προλαβαίνεις να τελειώσεις καμιά σειρούλα!!:P

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Pagotoula είπε:

Αντε με το καλό κορίτσι μου!! Τίποτα δεν έμεινε!! Όσο για αυτό με το σάκχαρο, μου το έχει πει κι η ενδοκρινολόγος μου ότι οι πιο επικίνδυνοι μήνες είναι ο 8ος κι ο 9ος, αλλά επειδή τότε δεν κάνουμε καμπύλη, σχεδόν καμιά δεν το γνωρίζει... Εκτός κι αν υπερηχογραφικά το καταλάβει ο γιατρός, που συνήθως λέει δεν το συνδέουν, οπότε να λες πάλι καλά που ο γιατρός σου το υπολογίζει και σε "προστατεύει" έστω και τώρα. Πάντως μην σκας για τη ζάχαρη για 9 μέρες... Σκέψου όσες έχουμε θέμα ότι δεν βάζουμε στο στόμα μας από τον 6ο μήνα..κι όχι μόνο ζάχαρη.....μην το σκέφτεσαι καν αυτό τώρα, θα χεις στο μυαλό σου μόνο το μωρό σου που θα το δεις σε λίγες μέρες!! Για τα κιλά, όλοι λένε πως το φυσιολογικό/δικαιολογημένο βάρος για μια νορμάλ γυναίκα είναι γύρω στα 7 με 9 κιλά, το 11,5 δεν απέχει και τόσο πια..εκτός τι να πω...αν ξεκίνησες υπέρβαρη για το ύψος σου...αλλιώς γιατί τόσο αυστηρότητα;; Ώχου πια με τους γιατρούς...δεν τους πιάνεις πουθενά πάντως... Παίρνεις βάρος....Δεν είναι ευχαριστημένοι..Δεν παίρνεις βάρος...Δεν είναι ευχαριστημένοι.... Έλεος πια..με κούρασαν....:angry: Εσύ χαλάρωσε κι απόλαυσε τις τελευταίες μέρες στον καναπέ...προλαβαίνεις να τελειώσεις καμιά σειρούλα!!:P

Ναι δεν λέω καλά κάνει και με προσέχει αλλά με αγχωσε πάρα πολύ. Όσο για το βάρος δεν με λες και υπέρβαρη, είμαι 1.75 ύψος οπότε τα 11,5 κιλά δεν είναι και πολλά. Φαντάσου ότι φοράω το ίδιο νούμερο με πριν σε παντελόνια και φόρμες. Εννοείται ότι δεν ξανατρωω ζάχαρη μέχρι να γεννήσω, δεν το συζητάω!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! 

@teta2 11,5 κιλά δεν είναι τίποτα, μην τρελαθούμε τώρα που σε αγχώνει ο γιατρός σου. Εγώ που έχω πάρει 15+ πρέπει ο γιατρός μου να χτυπάει το κεφάλι του στον τοίχο! :D @Pagotoula όλα κι όλα, μην μου το χαλάς, οι αδυνατούλες προ εγκυμοσύνης με ΔΜΣ 20, όπως εγώ ας πούμε, μπορούμε να πάρουμε ως 16,5 κιλά :D (άσχετα που εγώ θα τα ξεπεράσω). Χεχεχε. 

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 2

kUuJp3.pnghOAep3.png

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, Φιλενια είπε:

Η τρίτη εγκυμοσυνη η πιο δύσκολη..... 

Νιώθω έντονο πιάσιμο και πόνο από κάτω (μάλλον επειδή ανοίγουν τα κοκκαλα)

Αλλά στεναχωριέμαι πάρα πολύ που θα πρέπει να αφήσω τα παιδιά μου πίσω στο σπίτι..... είναι πολύ δύσκολο.... 

 

Υπομονή κορίτσι σε καταλαβαίνω.. πόσο είναι τα παιδάκια σου; δεν θα μπορέσουν να έρθουν να σε δουν στο μαιευτηριο; (να κατέβεις εσύ κάτω εννοώ..). Κουράγιο δεν έμεινε πολύ..

8 ώρες πρίν, teta2 είπε:

Ναι δεν λέω καλά κάνει και με προσέχει αλλά με αγχωσε πάρα πολύ. Όσο για το βάρος δεν με λες και υπέρβαρη, είμαι 1.75 ύψος οπότε τα 11,5 κιλά δεν είναι και πολλά. Φαντάσου ότι φοράω το ίδιο νούμερο με πριν σε παντελόνια και φόρμες. Εννοείται ότι δεν ξανατρωω ζάχαρη μέχρι να γεννήσω, δεν το συζητάω!!!

Καλημέρα teta! Εχω την εξής απορία. Ο γιατρός από τη στιγμή μου πας για προγραμματισμένη καισαρική πως συνέδεσε το θέμα των κιλών σου με αυτο; εννοω τι σχέση έχουν τα κιλα με την καισαρικη; για το ζάχαρο δεν το συζητώ εννοείται θέλει προσοχή απλά για το άλλο δεν έχω καταλάβει. Χώρια που για το ύψος σου τα κιλα είναι μια χαρά. Και τα δικά σου και του μωρου. Απ όσο ξερω στο εξωτερικό που οι γυναίκες είναι πιο ψηλές τα μωρά πάνω από 4 κιλά θεωρούνται μεγάλα. Για τα δεδομένα της Ελλάδας με ένα μέσο ύψος 1.65 το πολύ ένα μωρό από 3.800 και πάνω Ναι μπορεί να θεωρηθεί "μεγαλο". Δηλαδη το μεγεθος του μωρου εχει να κανει και με υο δικο μας υψος. Τουλάχιστον έτσι μου έχει πει ο δικός μου γιατρός και η μαία μου. Κατά τ αλλά το "μεγάλο μωρό" είναι μια πολύ ωραία δικαιολογία για καισαρική.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...