Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 5 ώρες πρίν, Angot είπε:

      μια στο τόσο με πιάνει! δεν είναι συχνό! ήμουν ανάμεσα στην πίεση και το σάκχαρο! εσυ,;

      Τι σου ειπαν ομως, απο τι ειναι? Απο πιεση ή σακχαρο? Καλά είμαι, περιμένω την Τετάρτη να δω πως είναι τα πράγματα ........

      1 hour ago, Alex@ είπε:

      Πολλές γυναίκες αποφασίζουν να τους παρακολουθεί κ γιατρός σε δημόσιο νοσοκομείο, ώστε να υπάρχει φάκελος τους εκεί, παράλληλα με ιδιώτη έξω.

      Ρίσκο είναι κ στο ιδιωτικό κατα την γνωμη μου παντα, όλα τα σοβαρά τα στέλνουν στο δημόσιο.

      Κλείσε ένα ραντεβού ν δεις πως θα πάει κ αν ο γιατρός σου αποπνέει εμπιστοσύνη κ καλύπτει τις ανάγκες της κατάστασης σου.

      Όλα θα σου πάνε τέλεια!!❤️

       

      Αυτό το έχω ξανακούσει...άρα πας ταυτόχρονα σε,2 γιατρούς? Και αν αυτά που σου λένε είναι  διαφορετικά? Ποιες οδηγίες ακολουθείς?

Μανούλες Μαρτίου 2020 !!!!!!!


Recommended Posts

Just now, teta2 είπε:

Ναι και εγώ σκέφτομαι το μετά της καισαρικής, έκανα μια λαπαροσκόπηση πριν δύο χρόνια και ταλαιπωρήθηκα μια εβδομάδα μετά, φαντάζομαι τι θα γίνει με τα ράμματα του χειρουργείου τώρα και ένα μωρό!! Αλλά το βασικό είναι να μην διακινδυνεύσει το μωρό και εγώ φυσικά, και ο μόνος τρόπος είναι η καισαρική...Πάντως και εγώ τόση γεννήθηκα ,3750 και με φυσιολογικό τοκετό. Βέβαια τότε η μητέρα μου ήταν μόλις 22..

Προέχει η υγεία και των 2 σας. Αυτά για το πώς γέννησε η κάθε μία αν και πόσο θηλασε είναι στα δικά μου τα μάτια γελοία. Δεν σε κάνουν λιγότερο μάνα.. μην ανησυχείς θα την βρεις την άκρη. Και η ανάρρωση σου μπορεί να είναι γρηγορότερη απ όσο υπολογίζεις και έχεις ακούσει. Εμένα πχ με ενοχλούσε πιο πολύ που έπρεπε να κάνω τις ενέσεις μετά παρά το ότι με τράβαγε η τομη. Ολα σχετικα ειναι. Ο άντρας σου θα είναι μεσα; το έχετε συζητησει;

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, asda είπε:

Προέχει η υγεία και των 2 σας. Αυτά για το πώς γέννησε η κάθε μία αν και πόσο θηλασε είναι στα δικά μου τα μάτια γελοία. Δεν σε κάνουν λιγότερο μάνα.. μην ανησυχείς θα την βρεις την άκρη. Και η ανάρρωση σου μπορεί να είναι γρηγορότερη απ όσο υπολογίζεις και έχεις ακούσει. Εμένα πχ με ενοχλούσε πιο πολύ που έπρεπε να κάνω τις ενέσεις μετά παρά το ότι με τράβαγε η τομη. Ολα σχετικα ειναι. Ο άντρας σου θα είναι μεσα; το έχετε συζητησει;

Δεν ξέρω αν αφήνουν να είναι μέσα αφού πρόκειται για χειρουργείο, αλλά θα ρωτήσω...δεν ξέρω βέβαια αν θέλει και ο ίδιος, δεν τον έχω ρωτήσει!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Pagotoula είπε:

Πέννυ πόσο πάει η ενοικίαση; Αν πρόκειται να αντλείς για καιρό, σε συμφέρει το ενοίκιο;;

Κοιτα.εγω το νοίκιασα για ενα μήνα 55 ευρω κ αγόρασα κ το ενα μπουκάλι που το είχε 25 ευρω .τον επόμενο μήνα αν θέλω παλι να το νοίκιασω ειναι 45 ευρω .δεν ειναι και λίγα αλλα για τη δουλεια που μου κανει εμενα δεν το μετανιώνω .καταρχην δεν με πονάει όπως τα αλλα π δοκίμασα και κανει γρήγορη άντληση .βεβαια δεν ξερω αν παιζει ρόλο κ το ποσό γάλα εχει η καθεμία γιατί εχω ακούσει κ περιπτώσεις που λένε ότι δεν είχαν γάλα .δεν ξερω τι γινεται σε αυτές τις περιπτώσεις .κ εμενα η μαία μ μου το πρότεινε αυτο το θήλαστρο .και το ειχα απο το μαιευτήριο .συην αρχη βεβαια έχεις πολυ λιγο γάλα .μετα την Τρίτη μερα άρχισα να κατεβάζω εγω .απλα θελει κάθε τρίωρο να το κανεις γιατί εμενα μετα πετρωνε το στήθος μου κ δν κανει .

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Pagotoula είπε:

Προς όσες γεννήσατε, στο.μαιευτήριο σας πρότειναν να κάνετε έξτρα εξετάσεις στο μωρό για νοσήματα κι οπτικοακουστικές; Αν ναι, θυμάστε πότε το ρωτάνε (με την εισαγωγή;) και πόσο κοστίζουν;;

Λογικός μου ακούγεται εμένα ο γιατρός σου. Εμένα σκέψου η μπέμπα είναι κοντά 800γρ μικρότερη κι απέχουμε 3 μέρες. Γι αυτό κι εσένα σου λέει να γεννήσεις την άλλη βδομ. Σε εμάς θέλει σε 2,5 με 3 βδομ για να πάρει όσο βάρος μπορεί.

Κι όσο για την καισαρική, ας μην κολλάμε τόσο, μπορεί για την μαμά η αποκατάσταση κι η ανάρρωση να είναι ποοολύ πιο δύσκολη...για το ίδιο το βρέφος όμως είναι ο πιο ανώδυνος κι ακίνδυνος τρόπος, οπότε για να το προτείνει στην Τέτα, έχει τους λόγους του ο γιατρός να κινηθεί safe.

Μας έδωσαν τη δεύτερη μερα το πρωί ένα χαρτι που έλεγε τις εξετάσεις τις οποίες τις έκανες κ επιλεκτικά κ σαν πακέτο. Το πακέτο κόστιζε 200€ + ΦΠΑ άρα 248. Εγω δεν τις έκανα, σκέφτηκα οτι οτιδήποτε είναι θα το κάνουμε με την παιδίατρο στην πορεία. Κατα τα αλλα στο βιβλιάριο που δίνουν σου λέει οτι το μωρό το εχει δει εκτός του παιδιάτρου χειρουργός κ ορθοπαιδικός.. στο Ιασώ αυτά 

Just now, teta2 είπε:

Δεν ξέρω αν αφήνουν να είναι μέσα αφού πρόκειται για χειρουργείο, αλλά θα ρωτήσω...δεν ξέρω βέβαια αν θέλει και ο ίδιος, δεν τον έχω ρωτήσει!

Εμείς ενώ θέλαμε πολύ αν κάναμε φυσιολογικό να είναι μέσα, στην καισαρική πέραν του οτι δεν μας το επέτρεψαν, ούτε εμείς θέλαμε. Νομίζω είναι πιο άβολο το χειρουργείο για να είναι κ ο μπαμπάς παρών. Εγω είχα κ μέθη κατα τη διάρκεια της καισαρικης όποτε ήμουν κ κάπως νταγκλα, δηλαδή κ να ήταν μέσα ο άντρας μου δεν θα έδινα κ σημασία έτσι όπως ήμουν! Αν το αποφασίσετε κ σας επιτραπει να εισαι σίγουρη απο πριν οτι δεν θα σου βάλουν μέθη η οτιδήποτε άλλο αλλιώς νομίζω δεν εχει νόημα! 

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Murtw.st είπε:

Μας έδωσαν τη δεύτερη μερα το πρωί ένα χαρτι που έλεγε τις εξετάσεις τις οποίες τις έκανες κ επιλεκτικά κ σαν πακέτο. Το πακέτο κόστιζε 200€ + ΦΠΑ άρα 248. Εγω δεν τις έκανα, σκέφτηκα οτι οτιδήποτε είναι θα το κάνουμε με την παιδίατρο στην πορεία. Κατα τα αλλα στο βιβλιάριο που δίνουν σου λέει οτι το μωρό το εχει δει εκτός του παιδιάτρου χειρουργός κ ορθοπαιδικός.. στο Ιασώ αυτά 

Εμείς ενώ θέλαμε πολύ αν κάναμε φυσιολογικό να είναι μέσα, στην καισαρική πέραν του οτι δεν μας το επέτρεψαν, ούτε εμείς θέλαμε. Νομίζω είναι πιο άβολο το χειρουργείο για να είναι κ ο μπαμπάς παρών. Εγω είχα κ μέθη κατα τη διάρκεια της καισαρικης όποτε ήμουν κ κάπως νταγκλα, δηλαδή κ να ήταν μέσα ο άντρας μου δεν θα έδινα κ σημασία έτσι όπως ήμουν! Αν το αποφασίσετε κ σας επιτραπει να εισαι σίγουρη απο πριν οτι δεν θα σου βάλουν μέθη η οτιδήποτε άλλο αλλιώς νομίζω δεν εχει νόημα! 

Γιατί σου έκαναν και μέθη, η επισκληριδιος δεν έφτασε;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, teta2 είπε:

Γιατί σου έκαναν και μέθη, η επισκληριδιος δεν έφτασε;;

Απλα ήμουν πολύ στρεσαρισμενη κ λογικά μου έβαλαν κάτι να ηρεμήσω.. δεν ρώτησα μετά τον γιατρό μου τι ακριβώς μου έβαλαν για να ειμαι ειλικρινής, εγω υποθέτω οτι ήταν μέθη.. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Murtw.st είπε:

Απλα ήμουν πολύ στρεσαρισμενη κ λογικά μου έβαλαν κάτι να ηρεμήσω.. δεν ρώτησα μετά τον γιατρό μου τι ακριβώς μου έβαλαν για να ειμαι ειλικρινής, εγω υποθέτω οτι ήταν μέθη.. 

Οκ κατάλαβα, μάλλον ήταν κάτι ελαφρύ!

Link to comment
Share on other sites

Just now, teta2 είπε:

Δεν ξέρω αν αφήνουν να είναι μέσα αφού πρόκειται για χειρουργείο, αλλά θα ρωτήσω...δεν ξέρω βέβαια αν θέλει και ο ίδιος, δεν τον έχω ρωτήσει!

Εμένα ο γιατρός μου δεν επιτρέπει να μπει ο σύζυγος στην καισαρική τελικά... Ακρίβως για το λόγο που λες, είναι χειρουργείο με αποστειρωμένο περιβάλλον και γενικά  στην όλη διαδικασία μας είπε οτι δεν συστήνει να είναι μέσα κανείς άλλος.. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Pagotoula είπε:

Εμένα ο γιατρός μου δεν επιτρέπει να μπει ο σύζυγος στην καισαρική τελικά... Ακρίβως για το λόγο που λες, είναι χειρουργείο με αποστειρωμένο περιβάλλον και γενικά  στην όλη διαδικασία μας είπε οτι δεν συστήνει να είναι μέσα κανείς άλλος.. 

Ναι κι εγώ αυτό πιστεύω ότι θα μου πει...

Link to comment
Share on other sites

Just now, Pagotoula είπε:

Εμένα ο γιατρός μου δεν επιτρέπει να μπει ο σύζυγος στην καισαρική τελικά... Ακρίβως για το λόγο που λες, είναι χειρουργείο με αποστειρωμένο περιβάλλον και γενικά  στην όλη διαδικασία μας είπε οτι δεν συστήνει να είναι μέσα κανείς άλλος.. 

Δεν το επιτρέπει ο γιατρός ή το μαιευτηριο; γιατί σε μια σχετική συζήτηση που είχα με τη μαία την ρώτησα αν γινεται να είναι και πάλι μέσα ο άντρας μου από τη στιγμή που 3 χρόνια πριν ήταν, και μου είπε ότι γενικά αν πας πρωί με προγραμματισμένη καισαρική δύσκολα θα αφήσουν. Ότι δεν είναι θέμα γιατρού αλλά πολιτικής του μαιευτηρίου. Επίσης εννοείται πως όταν μπαίνει μέσα ο άντρας φοράει την ειδική στολή όπως είναι ντυμένοι όλοι δεν μπαίνει χύμα. 

Επίσης έχω και μια άλλη απορία προς όσες πήγαν με προγραμματισμένη καισαρική. Ή διαδικασία προετοιμασίας ποια ειναι; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, asda είπε:

Δεν το επιτρέπει ο γιατρός ή το μαιευτηριο; γιατί σε μια σχετική συζήτηση που είχα με τη μαία την ρώτησα αν γινεται να είναι και πάλι μέσα ο άντρας μου από τη στιγμή που 3 χρόνια πριν ήταν, και μου είπε ότι γενικά αν πας πρωί με προγραμματισμένη καισαρική δύσκολα θα αφήσουν. Ότι δεν είναι θέμα γιατρού αλλά πολιτικής του μαιευτηρίου. Επίσης εννοείται πως όταν μπαίνει μέσα ο άντρας φοράει την ειδική στολή όπως είναι ντυμένοι όλοι δεν μπαίνει χύμα. 

Επίσης έχω και μια άλλη απορία προς όσες πήγαν με προγραμματισμένη καισαρική. Ή διαδικασία προετοιμασίας ποια ειναι; 

Εμένα ο γιατρός είπε ότι δεν το συστήνει ο ίδιος, δεν έθιξε το θέμα του μαιευτηρίου. Όσο για την προγραμματισμένη καισαρική, αν την πετύχουμε έτσι πρώτα ο Θεός, μου είπε ότι θα πάω την ώρα που θα μου πει να κάνω εισαγωγή και παραλαβή επίτοκου, θα μου κάνουν τις προεγχειρητικές και προγεννητικές εξετάσεις και την ώρα που έχει "κλείσει" το χειρουργείο, θα έρθει, θα μπούμε και θα γίνει η δουλίτσα.

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, asda είπε:

Υπομονή κορίτσι σε καταλαβαίνω.. πόσο είναι τα παιδάκια σου; δεν θα μπορέσουν να έρθουν να σε δουν στο μαιευτηριο; (να κατέβεις εσύ κάτω εννοώ..). Κουράγιο δεν έμεινε πολύ..

 

5,5 και 3 ... αλλά δεν γνωρίζω καθόλου τι γίνεται με τα επισκευτιρια λόγο της καταστάσης

Link to comment
Share on other sites

Just now, Φιλενια είπε:

5,5 και 3 ... αλλά δεν γνωρίζω καθόλου τι γίνεται με τα επισκευτιρια λόγο της καταστάσης

Γενικά είναι πολύ αυστηρά. Στο Γαία τουλάχιστον απ ότι μου είπαν χθες επιτρεπεται μόνο 1 επισκέπτης τη φορά και περνάει από έλεγχο. Εδώ φίλη μου ετοιμογεννη που πήγε για nst χθες της μέτρησαν θερμοκρασία και τα πάντα. Έτσι κι αλλιώς τα παιδιά δεν επιτρέπονται στο επισκεπτήριο. Εννοώ να κατέβεις εσύ κάτω να τα δεις για λίγο. Εγώ αυτό σκοπεύω να κάνω δηλαδή. Μην κάνω να την δω 3-4 μέρες.. Και αν δεν επιτρέπεται ούτε αυτό θα βγω έξω, ξέρω γω; πως είσαι σημερα;

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Polly1 said:

Ευχαριστώ πολυ!!Θα το δοκιμάσω! Έχεις τραυματιστεί κι εσυ; Δεν μπορεί να πιάσει σωστά το στήθος, αυτό είναι το πρόβλημα μας!

Της medela πηρες; Γεννήθηκε 2600 σχεδόν και τώρα είναι 2300. Η παιδίατρος είπε ότι είμαστε οκ, αλλά από δω και περα μου πε ότι θα πρέπει να αρχίσει να παίρνει. Για ξένο δε μου χει πει ακόμη. Το ξένο το δίνεις με μπιμπερο;;

Δίνεις και τα 2 στήθη κάθε φορα;Εμένα δεν τα δέχεται και τα 2 κάθε φορά, το πολυ ένα 10λεπτο στο 2ο

Εχω τραυματιστεί γιατι ειναι ακομα αρχη κ δεν εχουν συνηθισει οι θηλες. Κανει κ καποιες φορες αρκετη ωρα να χορτασει η μικρή κ φταιει κ αυτο. Ειναι θεμα χρόνου να μαθει να πινει αποδοτικα το μωρακι κ το στηθος να προσαρμοστει γενικοτερα. Για να το πιάσει σωστα εμενα με βοηθισε ενας καθρέπτης να δω πως πρεπει να ερθει το μωρο κοντα στη θηλή για να την πιασει σωστά γιατί αν ειναι πιο κατω πχ τραβιεται κ πονας τσαμπα. Της δινω οσο θελει, τις πιο πολλες φορες της αρκει η μια πλευρα αλλα καποιες ειτε βλεπω πως δν καταπινει αλλο κ πεινάει κ δινω κ απτή δεύτερη ειτε επειδή έχει ζοριστει ηδη η μια πλευρα της δινω την δεύτερη.

1 hour ago, Pagotoula said:

Προς όσες γεννήσατε, στο.μαιευτήριο σας πρότειναν να κάνετε έξτρα εξετάσεις στο μωρό για νοσήματα κι οπτικοακουστικές; Αν ναι, θυμάστε πότε το ρωτάνε (με την εισαγωγή;) και πόσο κοστίζουν;;

Λογικός μου ακούγεται εμένα ο γιατρός σου. Εμένα σκέψου η μπέμπα είναι κοντά 800γρ μικρότερη κι απέχουμε 3 μέρες. Γι αυτό κι εσένα σου λέει να γεννήσεις την άλλη βδομ. Σε εμάς θέλει σε 2,5 με 3 βδομ για να πάρει όσο βάρος μπορεί.

Κι όσο για την καισαρική, ας μην κολλάμε τόσο, μπορεί για την μαμά η αποκατάσταση κι η ανάρρωση να είναι ποοολύ πιο δύσκολη...για το ίδιο το βρέφος όμως είναι ο πιο ανώδυνος κι ακίνδυνος τρόπος, οπότε για να το προτείνει στην Τέτα, έχει τους λόγους του ο γιατρός να κινηθεί safe.

Εχουν για τις εξετασεις κ χωριστά καθε μια αν θελει κάποιος να κανει. Πχ τον υπερηχο ισχύων μας ειπε η παιδιατρος να τον κανουμε κ ηταν 70+φπα αν θυμαμαι καλα.

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...