Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 11 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

      Ευχαριστώ πολύ ❤️ Φοβάμαι πως η επόμενη ωοληψια δεν θα είναι καθόλου εύκολη.Ο οργανισμός μου δεν ανταποκρίνεται καλα στα φάρμακα της διέγερσης..στα 36 μου πήραμε δέκα ωάρια και έγιναν πέντε βλαστοκυστες,εκ των οποίων έπιασε μόνο η κορούλα μου(μέχρι στιγμής)Δλδ 25% επιτυχίας.Μου μένει άλλο ένα,δεν ξέρω αν θα πετύχει.Τωρα είμαι 39,οπότε σίγουρα θα είναι πολύ πιο δύσκολη η όλη διαδικασία..Αυτό που ελπίζω,είναι για αρχή να μην έχουμε αύριο δυσάρεστα απροοπτα με εξωμητριο...

      Να χαίρεσαι τα παιδάκια σου κορίτσι μου❤️Η ιστορία σου μου δίνει κουράγιο να συνεχίσω και ελπίζω να μπορέσω να κάνω ένα ακόμη παιδάκι και εγώ ❤️

      Όλα καλά πιστεύω πως θα είναι....το πιο πιθανό να είναι βιοχημικη κύηση! 

      Να σκέφτεσαι το στόχο σου! Εγώ το πρώτο παιδάκι μου το έκανα το 2020 (37 ετων) με έμβρυα του 2016 (3η εμβρυομεταφορα) και τα διδυμάκια στα 41 μου! Δεν το πίστευα πως θα συμβεί...

      • Ευχαριστώ 1

Μανούλες Μαρτίου 2020 !!!!!!!


Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, mpoukitsa είπε:

Αχ ψυχουλα μου!! Τωρα πως ειναι?? Στο 2μηνο γινεται ε?

Ναι.εμενα ειναι 7 εβδομάδων τωρα .ειχε γκρίνια .τωρα κοιμάται κ βάζει κατι κλάματα στον υπνο της .μας το ειπε ο γιατρός ότι θα ειναι ανήσυχη μπορει να κανει και λιγο πυρετό .φυσιολογικο εοναι ομως.

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Just now, Pennymav είπε:

Ναι.εμενα ειναι 7 εβδομάδων τωρα .ειχε γκρίνια .τωρα κοιμάται κ βάζει κατι κλάματα στον υπνο της .μας το ειπε ο γιατρός ότι θα ειναι ανήσυχη μπορει να κανει και λιγο πυρετό .φυσιολογικο εοναι ομως.

Κ εμείς θα πάμε την Τρίτη για εμβόλιο... κ το σκέφτομαι πως θα κρατηθούμε αν σπαράζει ειδικά ο άντρας μου παθαίνει εγκεφαλικά αν κλαίει πολύ το μωρό, εγω αναγκαστικά παραμένω πιο ψύχραιμη αλλα η καρδούλα μου το ξέρει!! 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Κουραγιο κοριτσια μου κ αφου κανει εμβολιο παρτε το αγκαλιτσα κ δωστε του γαλατακι να ηρεμήσει κ θα το ξεχασει αμεσως! Εμας εκανε 2 η μπεμπα κ ο γιος μου την λυποταν πολυ π εκλαιγε το γλυκουλι.

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Murtw.st είπε:

Κ εμείς θα πάμε την Τρίτη για εμβόλιο... κ το σκέφτομαι πως θα κρατηθούμε αν σπαράζει ειδικά ο άντρας μου παθαίνει εγκεφαλικά αν κλαίει πολύ το μωρό, εγω αναγκαστικά παραμένω πιο ψύχραιμη αλλα η καρδούλα μου το ξέρει!! 

Ναι κατευθείαν αγκαλιά και καντην μια βολτούλα λιγο όρθια και θα ηρεμήσει 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα κορίτσια! Πως πάτε με τα μωράκια σας; @Kathrin17 να σου ζήσει!

Από προχθές έχουμε σπίτι το μικρό μας αντράκι! Είναι μια χαρά. Θηλάζουμε αποκλειστικά.

Πριν από 9 μέρες που ζυγίστηκα ήμουν -12 κιλά, αλλά τρώω πάρα πολύ, περισσότερο κι από την εγκυμοσύνη. Update:-13 κιλά σήμερα.

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 1

kUuJp3.pnghOAep3.png

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Sweet_child said:

Καλημέρα κορίτσια! Πως πάτε με τα μωράκια σας; @Kathrin17 να σου ζήσει!

Από προχθές έχουμε σπίτι το μικρό μας αντράκι! Είναι μια χαρά. Θηλάζουμε αποκλειστικά.

Πριν από 9 μέρες που ζυγίστηκα ήμουν -12 κιλά, αλλά τρώω πάρα πολύ, περισσότερο κι από την εγκυμοσύνη. Update:-13 κιλά σήμερα.

Τελεια ολοι μαζι σπιτι τωρα ε?? Ποσο ειναι ο μπεμπακος τωρα?? Μπραβο καλους θηλασμους!

Ποσα ειχες παρει πριν?? Τυχερουλα μια χαρα φευγουν μπαμ μπαμ τα κιλα!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, KNecky είπε:

Τελεια ολοι μαζι σπιτι τωρα ε?? Ποσο ειναι ο μπεμπακος τωρα?? Μπραβο καλους θηλασμους!

Ποσα ειχες παρει πριν?? Τυχερουλα μια χαρα φευγουν μπαμ μπαμ τα κιλα!

Ναι, δόξα τω Θεώ, περάσαμε 16 δύσκολες ημέρες γεμάτες αγωνία, αλλά τέλος καλό, όλα καλά.

Σήμερα ο μπεμπάκος είναι 19 ημερών! 

Πήρα 18 κιλά στην εγκυμοσύνη, ακριβώς όσα είχα πάρει και στην κόρη μου. Με τη γέννα έχασα 8 κιλά,  μέχρι σήμερα άλλα 5, και μου μένουν άλλα 5 (αυτά μάλλον θα με δυσκολέψουν) αλλά αν εξαιρέσεις το στήθος που είναι τούμπανο, είμαι όπως ήμουν προ εγκυμοσύνης. Αλλά πεινάω πάρα πολύ και τρώω πολύ. Για πείτε και οι υπόλοιπες κοπέλες που θηλάζετε, πεινάτε;;; Τρώτε συνέχεια;;;


kUuJp3.pnghOAep3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sweet_child said:

Ναι, δόξα τω Θεώ, περάσαμε 16 δύσκολες ημέρες γεμάτες αγωνία, αλλά τέλος καλό, όλα καλά.

Σήμερα ο μπεμπάκος είναι 19 ημερών! 

Πήρα 18 κιλά στην εγκυμοσύνη, ακριβώς όσα είχα πάρει και στην κόρη μου. Με τη γέννα έχασα 8 κιλά,  μέχρι σήμερα άλλα 5, και μου μένουν άλλα 5 (αυτά μάλλον θα με δυσκολέψουν) αλλά αν εξαιρέσεις το στήθος που είναι τούμπανο, είμαι όπως ήμουν προ εγκυμοσύνης. Αλλά πεινάω πάρα πολύ και τρώω πολύ. Για πείτε και οι υπόλοιπες κοπέλες που θηλάζετε, πεινάτε;;; Τρώτε συνέχεια;;;

Πολύ χαίρομαι, να ηρεμισετε λιγο κ εσεις να είστε ολη μαζι η οικογενεια! Πώς τον βλεπει η μεγαλη αλήθεια?? Εχεις κ τα δυο μικρα τωρα μόνη ή εχεις βοήθεια?

Εγω πειναω πολύ, τρωω μεγαλύτερες ποσοτητες κ συχνα κ ισως φταιει π κολλησαν τα κιλα αλλα δεν πειράζει. Επισης εχω τρελη διψα π δεν ειχα τον γιο μου τόση. Επισης πλακωσα τα γλυκα σε οτι επιτρέπεται να φαω εστω..

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Sweet_child είπε:

Ναι, δόξα τω Θεώ, περάσαμε 16 δύσκολες ημέρες γεμάτες αγωνία, αλλά τέλος καλό, όλα καλά.

Σήμερα ο μπεμπάκος είναι 19 ημερών! 

Πήρα 18 κιλά στην εγκυμοσύνη, ακριβώς όσα είχα πάρει και στην κόρη μου. Με τη γέννα έχασα 8 κιλά,  μέχρι σήμερα άλλα 5, και μου μένουν άλλα 5 (αυτά μάλλον θα με δυσκολέψουν) αλλά αν εξαιρέσεις το στήθος που είναι τούμπανο, είμαι όπως ήμουν προ εγκυμοσύνης. Αλλά πεινάω πάρα πολύ και τρώω πολύ. Για πείτε και οι υπόλοιπες κοπέλες που θηλάζετε, πεινάτε;;; Τρώτε συνέχεια;;;

Μπραβο στο μπεμπακο, να ειστε ολοι καλα στο εξης!! καλα αναθρεμματα!!

Εγω τρωω ολη μερα και πααααρα πολλα γλυκα..οτι στερηθηκα 4 μηνες δηλαδη.. Κρεπες, βαφλες, τσουρεκια, σοκολατες, πραλινες, μαρμελαδες...κι απο φαι 2πισης. παστιτσια, μουσακα, γιουβαρλακια, γεμιστα..ασε που ανα δυο μερες τελειωνω μια σακουλα cheerios ή cocο pops ..παλιμπαιδισμος... τρωω ανα 2 ωρες..και μιλαμε για ποσοτητα... Εγω ειχα παρει 4, γυρισα απο το μαιευτηριο μειον 6 και τωρα πηρα 1,5..και θελω να παρω 3-4 ακομα...η κοιλια ειναι πλακα απο την 1η βδομαδα, περαν του οιδηματος πανω στην τομη...αλλα δεν μπορω ακομα να ελεγξω τους κοιλιακους μου. Δεν εχω ιδεα ποτε θα νιωσω ικανη. Κατα τα αλλα αρκετη αυπνια και κουραση..σημερα κανω εναλλαξ με τον αντρα μου δουλειες στο σπιτι...κι ολο κατι μενει. .πολυ δυσκολο να μην εχουμε καμια βοηθεια ..αλλα τι να γινει; ας εχουμε την υγεια μας .κι ας μεινουν πισω ολα τα αλλα.  

  • Μου αρέσει 5
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Pagotoula είπε:

Κοριτσια ξερετε αν επιτρεπεται ο καφες στο θηλασμο; Μιλαω για εναν τη μερα... Ξεχασα να ρωτησω το γιατρο και εγω πινω απο μονη μου... και τωρα μου σκασε!

Δ απαγορεύεται, ουτε πειραζει αν δ ειναι ντεκαφεινε

Αν μπορείς ελαφρυ

Εκτός αν δεις πολύ ανησυχία στο μωρό, το κόβεις να δεις αν άλλαξε κτ

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Pagotoula είπε:

Κοριτσια ξερετε αν επιτρεπεται ο καφες στο θηλασμο; Μιλαω για εναν τη μερα... Ξεχασα να ρωτησω το γιατρο και εγω πινω απο μονη μου... και τωρα μου σκασε!

Κι εμένα μου είπε η γιατρός εναν μπορώ να πίνω..

Εμένα η μπέμπα κορίτσια μου πολύ ανήσυχη είναι τις τελευταίες μέρες. Μια μέρα λες είναι άγγελος και την επόμενη τερατακιιι..χαχα.. δε με πειράζει δε λέω..αλλά νομίζω με κοροϊδεύει..πίνει μια σταλιά γάλα και μέσα στο μισάωρο θέλει πάλι. Τη θηλάζω αποκλειστικά. Έχω μπει βέβαια στη σκέψη μήπως φταίει και το γάλα μου. Πάνες βρέχει και κάνει και κακακια..την τέταρτη έχουμε πάλι παιδίατρο για να τη ζυγίσει αλλά το σκέφτομαι όπως και να το κάνεις. Επίσης έχω δυο τρεις μέρες που έχω πόνους στα πόδια..από τα γόνατα και κάτω όμως. Με περισσότερο πόνο όμως στις γαμπες..κάποιες στιγμές νιώθω δε ότι θα πέσω κάτω..μίλησα με τον γιατρό και μου είπε να πάρω μαγνήσιο. Έχει νιώσει καμιά σας κάτι τέτοιο;

Όσο για τα κιλά..έχω φτάσει σε αυτά που ξεκίνησα πολύ γρήγορα..και να πω την αλήθεια με αγχωσε λιγάκι γιατί μου φάνηκε απότομο.αλλα αφού κι εσείς έτσι, οκ.. η κοιλίτσα και τα πιασίματα ομως παραμένουν..χαχαχ

  • Μου αρέσει 1

V2Nop3.png

Link to comment
Share on other sites

@KNecky @Pagotoula ευτυχώς, γιατί νόμιζα ότι ήμουν η μόνη! Ένα θα σας πω, παίρνουμε τον κουβά την μερέντα και την κουταλίζω! Σημειωτέον, δεν αισθάνομαι ποτέ 100% πληρότητα. Εσύ Pagotoula το αξίζεις και με το παραπάνω, δεν το συζητώ! Και διψάω επίσης πάρα πολύ. Ευχαριστιέμαι νεράκι, γιατί στην εγκυμοσύνη μου έφερνε ανακατωσούρα. Επίσης, πεθαίνω για κόκα κόλα, ενώ ποτέ δεν έπινα. 

Όσο το μωρό ήταν στην μενν και έβγαζα γάλα με το θήλαστρο, παρατήρησα ότι, ενώ αρχικά και οι δύο μαστοί έβγαζαν ίση ποσότητα γάλατος, σταδιακά ο αριστερός μαστός βγάζει λιγότερο γάλα από το δεξί, κοντά 40ml διαφορά. Έχετε παρατηρήσει κι εσείς κάτι τέτοιο; Είναι άραγε φυσιολογικό;

Η κόρη μου σε γενικές γραμμές, τον έχει αποδεχτεί καλά, βέβαια κάνει και τις ζηλίτσες της και τα αντιδραστικά της αλλά σε νορμάλ επίπεδο. 

Έχω βοήθεια από τους γονείς μου και από τον άντρα μου, αλλά οι γονείς μου θα φύγουν την Δευτέρα και ο άντρας μου θα επιστρέψει στη δουλειά μετά το Πάσχα, οπότε δεν ξέρω πως θα τα βγάλω πέρα με δυο παιδιά μόνη μου. Πιστεύω ότι θα τα καταφέρω!

Καφέ πίνω - επιτέλους! - κι εγώ ένα εσπρεσσάκι το πρωί, ενώ σπανιότερα μπορεί να πιω έναν ελληνικό το απογευματάκι. 

Παίρνω και εγώ και ο μπέμπης συμπλήρωμα σιδήρου και λίγο με ανησυχεί αν του φέρνει αέρια ή δυσκοιλιότητα. Εσείς δίνετε σίδηρο στα μωράκια σας; Εγώ εκτός από το σίδηρο, δίνω D3 κατ' εντολή των γιατρών. 

Γυμναστική ούτε κατά διάνοια ακόμη! Φοβάμαι μήπως κάνω ζημιά στην τομή. Για μετά το εξάμηνο με βλέπω. Μέχρι τότε... ανελέητη μασαμπούκα!!!

  • Μου αρέσει 2

kUuJp3.pnghOAep3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sweet_child είπε:

@KNecky @Pagotoula ευτυχώς, γιατί νόμιζα ότι ήμουν η μόνη! Ένα θα σας πω, παίρνουμε τον κουβά την μερέντα και την κουταλίζω! Σημειωτέον, δεν αισθάνομαι ποτέ 100% πληρότητα. Εσύ Pagotoula το αξίζεις και με το παραπάνω, δεν το συζητώ! Και διψάω επίσης πάρα πολύ. Ευχαριστιέμαι νεράκι, γιατί στην εγκυμοσύνη μου έφερνε ανακατωσούρα. Επίσης, πεθαίνω για κόκα κόλα, ενώ ποτέ δεν έπινα. 

Όσο το μωρό ήταν στην μενν και έβγαζα γάλα με το θήλαστρο, παρατήρησα ότι, ενώ αρχικά και οι δύο μαστοί έβγαζαν ίση ποσότητα γάλατος, σταδιακά ο αριστερός μαστός βγάζει λιγότερο γάλα από το δεξί, κοντά 40ml διαφορά. Έχετε παρατηρήσει κι εσείς κάτι τέτοιο; Είναι άραγε φυσιολογικό;

Η κόρη μου σε γενικές γραμμές, τον έχει αποδεχτεί καλά, βέβαια κάνει και τις ζηλίτσες της και τα αντιδραστικά της αλλά σε νορμάλ επίπεδο. 

Έχω βοήθεια από τους γονείς μου και από τον άντρα μου, αλλά οι γονείς μου θα φύγουν την Δευτέρα και ο άντρας μου θα επιστρέψει στη δουλειά μετά το Πάσχα, οπότε δεν ξέρω πως θα τα βγάλω πέρα με δυο παιδιά μόνη μου. Πιστεύω ότι θα τα καταφέρω!

Καφέ πίνω - επιτέλους! - κι εγώ ένα εσπρεσσάκι το πρωί, ενώ σπανιότερα μπορεί να πιω έναν ελληνικό το απογευματάκι. 

Παίρνω και εγώ και ο μπέμπης συμπλήρωμα σιδήρου και λίγο με ανησυχεί αν του φέρνει αέρια ή δυσκοιλιότητα. Εσείς δίνετε σίδηρο στα μωράκια σας; Εγώ εκτός από το σίδηρο, δίνω D3 κατ' εντολή των γιατρών. 

Γυμναστική ούτε κατά διάνοια ακόμη! Φοβάμαι μήπως κάνω ζημιά στην τομή. Για μετά το εξάμηνο με βλέπω. Μέχρι τότε... ανελέητη μασαμπούκα!!!

6μηνο λες ;;; και στο πρωτο τοσο πολυ ηθελε;; με απογοητευσες..εγω ονειρευομουν να τελειωσει η καραντινα και τελος μαιου να αρχισω... εμενα μονο d3 μου ειπαν κι απο την μενν κι ο παιδιατρος μου.

να μοιραστω και κατι αλλο ρε κοριτσια..με τις κοπελες που ημασταν μαζι στο νοσοκομειο. εχουμε κανει ενα γκρουπακι και μιλαμε. οι παιδιατροι τους εχουν απαγορευσει καφε, κακαο. σοκολατα, γαλα, αυγα, σαλατες, οσπρια..για να μην εκδηωθει αλλεργια η δυσκοιλοτητα στο μωρο. κι εμενα που τρωω τα παντα ολα διχως αυριο με βλεπουν σαν εξωγηινο. εντωμεταξυ επειδη αισθανθηκα ασχημα κι ανευθυνα ρωτησα τον παιδιατρο αν κανω κατι λαθος και μου ειπε να μην κοψω τιποτα προκαταβολικα, μονο αν ω μη γεννειτω δουμε στο παιδι καποιο σημαδι αλλεργιας..που υο νο1 ειναι αλλαγη στα κακα ή αιματακι και τοτε μονο κοβουμρ αρχικα το γαλα κλπ. εσεις τι λετε;;κανω μ#@κια που τρωω τα παντα;

Just now, Nackt είπε:

Κι εμένα μου είπε η γιατρός εναν μπορώ να πίνω..

Εμένα η μπέμπα κορίτσια μου πολύ ανήσυχη είναι τις τελευταίες μέρες. Μια μέρα λες είναι άγγελος και την επόμενη τερατακιιι..χαχα.. δε με πειράζει δε λέω..αλλά νομίζω με κοροϊδεύει..πίνει μια σταλιά γάλα και μέσα στο μισάωρο θέλει πάλι. Τη θηλάζω αποκλειστικά. Έχω μπει βέβαια στη σκέψη μήπως φταίει και το γάλα μου. Πάνες βρέχει και κάνει και κακακια..την τέταρτη έχουμε πάλι παιδίατρο για να τη ζυγίσει αλλά το σκέφτομαι όπως και να το κάνεις. Επίσης έχω δυο τρεις μέρες που έχω πόνους στα πόδια..από τα γόνατα και κάτω όμως. Με περισσότερο πόνο όμως στις γαμπες..κάποιες στιγμές νιώθω δε ότι θα πέσω κάτω..μίλησα με τον γιατρό και μου είπε να πάρω μαγνήσιο. Έχει νιώσει καμιά σας κάτι τέτοιο;

Όσο για τα κιλά..έχω φτάσει σε αυτά που ξεκίνησα πολύ γρήγορα..και να πω την αλήθεια με αγχωσε λιγάκι γιατί μου φάνηκε απότομο.αλλα αφού κι εσείς έτσι, οκ.. η κοιλίτσα και τα πιασίματα ομως παραμένουν..χαχαχ

μηπως το ρπαθες απο την κουραση την ορθοστασια και το βαρος του μωρου που σηκωνεις;;;;;

εμενα μονο η τομη ενοχλει. νιωθω πονο ακομα σε κινησεις και βαρος στην περιοχη. τα ποδια ακομα καλα ειναι..

επισης @Sweet_child λογικο ειναι να εχει ο ενας μαστος μεγαλυτερη ή ευκολοτερη ροη, απο οτι μου ειπε ο γυναικολογος. κι εμενα οταν με εξετασε μου ειπε οτι εχει ο δεξης μου. κι ακομα και τωρα βλεπω οτι το μωρο απο τον δεξη πινει πολυ πιο ευκολα και για περισσοτερη ωρα.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...