Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 11 minutes ago, Blue Velvet said:

      Έχω ένα ακόμα,ελπίζω να πιάσει ❤️

       

      Τον εμπιστεύομαι απόλυτα τον γιατρό μου, πιστεύω πως θα μπορέσω να κάνω ένα ακόμα παιδάκι. Απλά ελπίζω να πιάσει αυτό που έχω στην κατάψυξη και να μη χρειαστεί να κάνω πάλι ωοληψια,αλλά ακόμα και έτσι να γίνει,σίγουρα δεν θα με φορτώσει ένα σκασμό φάρμακα χωρίς λογο

      Εννοείται, κ στην χειρότερη μπορεί να πας με φυσικό κύκλο που δεν επιβαρυνεσαι με τόσα φάρμακα. Έχε πίστη όμως στο κατεψυγμένο εμβρυακι 💗 

      • Ευχή 1

Μανούλες Μαρτίου 2020 !!!!!!!


Recommended Posts

Just now, mpoukitsa said:

Να σου πω και εμένα πήρε μεν βάρος αλλά όχι όπως άλλες φορές! Η αλήθεια είναι πως είναι 2,5 μηνών και έχει διπλασιάσει το βάρος γέννησης. Τώρα όμως πήρε λιγότερο. Θα μιλήσω με την παιδίατρο και θα δω!! Σε ευχαριστώ πάντως!! 

Ωω τελεια πατε ρε συ!! Μπορει να φταιει κ η ζεστη π πηραν πιο λιγο κ τσαμπα να αγχωνόμαστε..

Just now, Polly1 said:

Στους ποσους μήνες πρέπει να έχουν διπλασιάσει το βαρος τους; Ξερω ότι πρέπει να το τριπλασιάσουν στον χρόνο  και να το διπλασιάσουν  στους 5, αλλά χθες διάβασα στους 4! 

Ξέρω ότι από τον 4ο μειώνεται ο ρυθμος ανάπτυξης και η παιδίατρος μου μού είπε και από τον 3ο

Εγω ξέρω στο 6μηνο διπλασιααμος, στο χρονο τριπλασιασμός..εμειε απεχουμε σιγουρα κανα μην απαο τον διπλασιασμό παντως..τα μωρα μας αποτι κατάλαβα πανε μαζι! Αν μειωνεται κ στον 3ο η αναπτυξη τοτε λογικο τι να πω.. εγώ θα την ξυπναω οσο αντεχω κ θα φαει οσο θελει..

Παντως κ μενα στο 10λεπτο τελειωνει..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, KNecky είπε:

Ωω τελεια πατε ρε συ!! Μπορει να φταιει κ η ζεστη π πηραν πιο λιγο κ τσαμπα να αγχωνόμαστε..

Εγω ξέρω στο 6μηνο διπλασιααμος, στο χρονο τριπλασιασμός..εμειε απεχουμε σιγουρα κανα μην απαο τον διπλασιασμό παντως..τα μωρα μας αποτι κατάλαβα πανε μαζι! Αν μειωνεται κ στον 3ο η αναπτυξη τοτε λογικο τι να πω.. εγώ θα την ξυπναω οσο αντεχω κ θα φαει οσο θελει..

Παντως κ μενα στο 10λεπτο τελειωνει..

Στο 10λεπτο και από τα 2 στηθη; Γιατί εμείς προς τα εκεί οδεύουμε! Εντωμεταξύ μόλις είδα ότι αυτή ήταν η 12η εβδομάδα που είναι εβδομάδα άλματος! Αχ, δεν ξέρω, η ζέστη παντως τα αποσυντονισε Όλα! Στις 22 γεννησες; Γίνεστε 3 μηνών τις επόμενες μέρες.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Polly1 said:

Στο 10λεπτο και από τα 2 στηθη; Γιατί εμείς προς τα εκεί οδεύουμε! Εντωμεταξύ μόλις είδα ότι αυτή ήταν η 12η εβδομάδα που είναι εβδομάδα άλματος! Αχ, δεν ξέρω, η ζέστη παντως τα αποσυντονισε Όλα! Στις 22 γεννησες; Γίνεστε 3 μηνών τις επόμενες μέρες.

Ναι 22! Ισχυει με την ζεστη αλλα παιδια ειχα δεν τα γνωριζα! :P Ειναι κ το αλμα κ δν ξερω..στα άλματα παίρνουν παραπανω υποτίθεται..θα δειξει..

Γμτ δεν ειχα τετοιες ανησυχιες με τον γιο μου π δεν ειχα ζυγαρια..τωρα ενα σωρο προβληματα φέρνει κ αγωνια..πφφλ

 

10λεπτο απο την μια κ δεν θελει την αλλη μερια καν..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, KNecky είπε:

Ναι 22! Ισχυει με την ζεστη αλλα παιδια ειχα δεν τα γνωριζα! :P Ειναι κ το αλμα κ δν ξερω..στα άλματα παίρνουν παραπανω υποτίθεται..θα δειξει..

Γμτ δεν ειχα τετοιες ανησυχιες με τον γιο μου π δεν ειχα ζυγαρια..τωρα ενα σωρο προβληματα φέρνει κ αγωνια..πφφλ

 

10λεπτο απο την μια κ δεν θελει την αλλη μερια καν..

Πωωω, Ναι, ακριβώς Αυτό, 10λεπτο στο 1 και από το άλλο δίνεται μάχη για να πιει! Τωρα τελευταία το κάνει αυτό. Τι να πω! Ας είναι τουλάχιστον στην καμπύλη τους!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλα το 10λεπτο το ειχαμε ετσι κ αλλιως κ πηγαμε στο 5λεπτο και στο τσακιρ κεφι 7-8 λεπτα. Δινω ενα στηθος τη φορα. Εν τω μεταξυ χθες το βραδυ εκλαιγε κ δεν ηθελε το στηθος. Του εκανα συμπληρωμα και το εφαγε ολο! Ας ελπισουμε να ειναι η ζεστη!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Polly1 είπε:

Πωωω, Ναι, ακριβώς Αυτό, 10λεπτο στο 1 και από το άλλο δίνεται μάχη για να πιει! Τωρα τελευταία το κάνει αυτό. Τι να πω! Ας είναι τουλάχιστον στην καμπύλη τους!

κ μενα μια απο τα ιδια κ ειμαστε μονο 2 μηνων κ εχω ανησυχησει πολυ...τα 10λ βγαινουν με το ζορι...γλαρωνει η σταματα κ πασχιζω να την ξεξυπνησω...

οσο για το στηθος σου, λογικα θα προσαρμοστει σε καμια βδομ, αν συνεχισει να κοιμαται πιο πολυ..παντως εφοσον πινει τοσο λιγο, μηπως να μην την αλλαζεις στηθος, για να προλαβει να πιει το πιο θρεπτικο γαλα κ οχι μονο το λεπτορευστο κ απο τα δυο; ισως την βοηθησει περισσοτερο στην αναπτυξη.

εγω ρε κοριτσια εχω να πω οτι οταν κοιμαται κ την ξυπναω εγω, κανω μια τρυπα στο νερο...κοιμαται ορθια κ με το ζορι πινει 5λ. οποτε καταληγω οτι ειναι καλυτερα να ξυπναει μονη κ να χει πιο πολυ ορεξη.

  • Μου αρέσει 3
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Pagotoula είπε:

κ μενα μια απο τα ιδια κ ειμαστε μονο 2 μηνων κ εχω ανησυχησει πολυ...τα 10λ βγαινουν με το ζορι...γλαρωνει η σταματα κ πασχιζω να την ξεξυπνησω...

οσο για το στηθος σου, λογικα θα προσαρμοστει σε καμια βδομ, αν συνεχισει να κοιμαται πιο πολυ..παντως εφοσον πινει τοσο λιγο, μηπως να μην την αλλαζεις στηθος, για να προλαβει να πιει το πιο θρεπτικο γαλα κ οχι μονο το λεπτορευστο κ απο τα δυο; ισως την βοηθησει περισσοτερο στην αναπτυξη.

εγω ρε κοριτσια εχω να πω οτι οταν κοιμαται κ την ξυπναω εγω, κανω μια τρυπα στο νερο...κοιμαται ορθια κ με το ζορι πινει 5λ. οποτε καταληγω οτι ειναι καλυτερα να ξυπναει μονη κ να χει πιο πολυ ορεξη.

Είναι πού θα την πετύχω! Τη βάζω ξανά στο 1ο, μπορεί να πιει μπορεί και Όχι, την κάνω καμιά βόλτα την βάζω στο 2ο μια απ τα ίδια!! Οπότε έχω καταλήξει να βλέπω απλά πάνες!!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Murtw.st είπε:

Ναι απλα το πιέζεις να βεντουζαρει στο άλλο στήθος κ όσο θηλαζεις γεμίζει. Εμένα σκέψου που το στήθος μου δεν τρέχει απο μόνο του, όταν το βάζω γεμίζει 50 μλ για πλάκα. Αν δηλαδή το βάζεις σε 2-3 15λεπτους θηλασμους την ημέρα μαζεύεις εύκολα 100 μλ. Κ μετά το βάζω σε σακουλάκια αποστειρωμενα κ κατάψυξη... εσύ μπορείς να το βάζεις κατευθείαν στο μπιμπερό κ ψυγείο.. 

Ο συλλέκτης αποστειρώνεται; Έχει σχέση με τα κοχύλια; Ενδιάμεσα από τους θηλασμούς, που αποθηκεύεις το γάλα που έχει ήδη συλλεχθεί?

@asda κατάψυξη γιατί να το βάλεις εφόσον θα το καταναλώσει εντός της μέρας? Μπορείς να νοικιάσεις θήλαστρο. Εξάλλου, αφού δεν θα θηλάζεις, κάπως θα πρέπει να αποσυμφορείται το στήθος ούτως ή άλλως. 

 

 


kUuJp3.pnghOAep3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sweet_child είπε:

Ο συλλέκτης αποστειρώνεται; Έχει σχέση με τα κοχύλια; Ενδιάμεσα από τους θηλασμούς, που αποθηκεύεις το γάλα που έχει ήδη συλλεχθεί?

@asda κατάψυξη γιατί να το βάλεις εφόσον θα το καταναλώσει εντός της μέρας? Μπορείς να νοικιάσεις θήλαστρο. Εξάλλου, αφού δεν θα θηλάζεις, κάπως θα πρέπει να αποσυμφορείται το στήθος ούτως ή άλλως. 

 

 

Ναι αποστειρωνεται κανονικά (εγω αποστειρώνω με βραστό νερό σε κατσαρόλα γιατι δεν έχω αποστειρωτη), γιατι είναι σιλικόνη... το κρατάω στο ψυγείο κ όταν συμπληρώσω τα μλ που θελω (μέσα στην ίδια μερα παντα) γράφω ημερομηνία κ το βάζω κατάψυξη.. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Murtw.st είπε:

Ναι αποστειρωνεται κανονικά (εγω αποστειρώνω με βραστό νερό σε κατσαρόλα γιατι δεν έχω αποστειρωτη), γιατι είναι σιλικόνη... το κρατάω στο ψυγείο κ όταν συμπληρώσω τα μλ που θελω (μέσα στην ίδια μερα παντα) γράφω ημερομηνία κ το βάζω κατάψυξη.. 

Φαίνεται πολύ πρακτική ιδέα!

  • Μου αρέσει 1

kUuJp3.pnghOAep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Sweet_child είπε:

Φαίνεται πολύ πρακτική ιδέα!

Είναι ΣΩΤΗΡΙΟ! Γιατι θηλάζω αποκλειστικά όποτε μου δίνει μια ελευθερία αν θελω να βγω για δουλειά έξω να τον ταΐσει ο άντρας μου. Κ μερικές φορές που  εχει εκνευρισμό κάποια βραδια τον βοηθάει περισσότερο το μπιμπερό απ το στήθος (μπορεί ν είναι κ ιδέα μου).. κ γενικά το αποθηκεύω πες θελω να πιω κ ένα ποτό μια μερα ρε αδερφέ μην κάνω λιατσα το μωρό να παραλείψω έναν θηλασμό! Χαχαχ.. κ βασικά πέρα απ την πλάκα είναι πάμφθηνο κ πολύ αποτελεσματικο γιατι τα θηλαστρο αν δεν είναι πολύ καλα είναι ψυχοβγαλτες

  • Μου αρέσει 2
  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Sweet_child είπε:

Ο συλλέκτης αποστειρώνεται; Έχει σχέση με τα κοχύλια; Ενδιάμεσα από τους θηλασμούς, που αποθηκεύεις το γάλα που έχει ήδη συλλεχθεί?

@asda κατάψυξη γιατί να το βάλεις εφόσον θα το καταναλώσει εντός της μέρας? Μπορείς να νοικιάσεις θήλαστρο. Εξάλλου, αφού δεν θα θηλάζεις, κάπως θα πρέπει να αποσυμφορείται το στήθος ούτως ή άλλως. 

 

 

Γιατί δεν ξέρω αν όντως θα καταναλώνεται εντός της ημέρας. Δεν θα λείπω κάθε μέρα και σκεφτομουν αν είναι να βγάλω να βγάζω σκ που ειμαι πιο χαλαρή (μιας και είναι ο άντρας μου σπίτι περισσότερες ωρες). Αλλά έχω μια άρνηση να μπω στη διαδικασία θήλαστρου και φλερτάρω με την ιδέα του συλλέκτη τελικά.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Murtw.st said:

Είναι ΣΩΤΗΡΙΟ! Γιατι θηλάζω αποκλειστικά όποτε μου δίνει μια ελευθερία αν θελω να βγω για δουλειά έξω να τον ταΐσει ο άντρας μου. Κ μερικές φορές που  εχει εκνευρισμό κάποια βραδια τον βοηθάει περισσότερο το μπιμπερό απ το στήθος (μπορεί ν είναι κ ιδέα μου).. κ γενικά το αποθηκεύω πες θελω να πιω κ ένα ποτό μια μερα ρε αδερφέ μην κάνω λιατσα το μωρό να παραλείψω έναν θηλασμό! Χαχαχ.. κ βασικά πέρα απ την πλάκα είναι πάμφθηνο κ πολύ αποτελεσματικο γιατι τα θηλαστρο αν δεν είναι πολύ καλα είναι ψυχοβγαλτες

 

Just now, asda said:

Γιατί δεν ξέρω αν όντως θα καταναλώνεται εντός της ημέρας. Δεν θα λείπω κάθε μέρα και σκεφτομουν αν είναι να βγάλω να βγάζω σκ που ειμαι πιο χαλαρή (μιας και είναι ο άντρας μου σπίτι περισσότερες ωρες). Αλλά έχω μια άρνηση να μπω στη διαδικασία θήλαστρου και φλερτάρω με την ιδέα του συλλέκτη τελικά.

Ακουγεται παρα πολυ καλος ο συλλέκτης!! Σκεφτομαι κ γω να παρω απλα μια παρατηρηση..δεν ειναι για μονιμη λυση γιατι το γαλα που συλλεγει επειδη είναι αυτο που σταζει απο το στηθος δεν εχει υψηλή περιεκτικοτητα σε λυπαρα κ μακροχρονια δεν καλύπτει το μωρακι διατροφικα. Κατά τ αλλα ειναι μια καλη λυση χωρίς κόπο γιατι κακα τ ψεματα το θηλαστρο ειναι μεγαλο ζορι.. εξαρτάται ποσους θηλασμους θες να καλυψεις πιστεύω για να διαλεξεις ανάμεσα..για ενα τρίωρο ειναι μια χαρουλα ο συλλέκτης λογικα!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Pennymav είπε:

Κοριτσια τα μωρά σας εσείς τα βραδια που ειναι ν κοιμηθούν τ αλλάζετε ν μην κοιμούνται απο το ίδιο πλευρό συνεχεια ;γιατί ας πουμε μπορει ν στραβώσει τ κεφαλάκι τους;

Εγώ την αφημω όπως κάτσει αν κ γυρνάει μονη της το κεφάλι της κ είναι μια χαρα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...