Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, Lila ki είπε:

      Εγώ χθες δ ήμουν καλα κάθισα σπιτι  είχα τραβήγματα στις ωοθήκες  …. Ναι εκεί 4 εβδομάδων κ κάτι ήμαστε … σήμερα τα τραβήγματα έρχονται κ φεύγουν …παίρνω για θρομβοφιλια παίρνω προγεστερονη μόνο κολπικά φολικο οξυ βιταμίνη d και από μόνη μ παίρνω μαγνήσιο γενικά εγώ το έχω χαμηλό και παθαίνω Ονείρωξη όλη την ώρα σα να κάνει συσπάσεις η μητρα ρε γαμωτο και έτσι πήρα μαγνήσιο .. εαυ το δοσολογία μαγνήσιο παίρνεις ;;; 

      Εμένα στο ίντερνετ με βγάζει 4 εβδομάδων και 5 ημερών.

      Παίρνω cyclacur άσπρα, προγεστερονη και με utrogestan και με vasclor, filicine, salospir, βιταμίνη D, προβιοτικα, κορτιζόνη (την θέλει η αιματολογος). Και τώρα ξεκίνησα και μαγνήσιο solumag Forte 243,4 MG. Μου είπαν να προσέχω πολυ τις ιώσεις που ακομα υπαρχουν γιατί δε θέλουμε να ανεβάσει πυρετό ο οργανισμός. Άρα σε μέρη με πολυ κόσμο φοράω μάσκα και με κοίτανε κάπως...😄 λέω ότι είχα γρίπη...

      • Μου αρέσει 1

Μανούλες Μαρτίου 2020 !!!!!!!


Recommended Posts

Just now, asda είπε:

Καθηγήτρια ξένων γλωσσών είμαι και εχώ κάποιους μαθητές που δίνουν για διπλώματα σε ένα μήνα. Μέχρι τώρα κάναμε μέσω ίντερνετ αλλά θα ξεκινήσω να πηγαίνω. Στους υπόλοιπους θα συνεχίσω από Σεπτέμβρη. 

Άντε μωρό το γλυκούλι μου να ηρεμήσει λίγο.. Και αυτή και εσύ να μην ανησυχεις Δηλαδή. Πάντως μπράβο του γιατρού.. άλλοι δεν θα το έκαναν.. 

καταλαβα κοριτσι μου. καλη αρχη να εχεις. τουλαχιστον δεν θα ναι 8ωρο.

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

11 ώρες πρίν, Pennymav είπε:

Κοριτσια 2 ερωτήσεις θέλω ν κανω .αρχικα ξερει κάποια αυτές οι θηλές για τα μπιμπερό που ειναι ρυθμιζόμενης ροής πως ρυθμίζονται .κ δεύτερον επειδή ακουω γενικά διαφορα .ο καθένας λεει τ μακρύ τ κ τ κοντό του .ειναι περίεργο δηλαδη τ μωράκι 3 μηνών π κλαει καποιες φορές ν βγάζει δάκρυα .;;γιατί μ λένε ότι κανονικά βγάζουν στους 6 μήνες .

Κανονικότατα δάκρυα  η δικιά μου, έχει φράξει και δακρυικος  πόρος.

9 ώρες πρίν, Rafaelatarzan είπε:

Εγώ δίνω τέτοιες θήκες ρυθμιζόμενης ροής...είναι τις chicco...τι θες να μάθεις??? έχει νούμερα πάνω 1 2 3....είναι όμως αρκετά γρήγορης ροής....με μεγάλη τρύπα συν ακόμα 2 ....να φανταστείς η δικιά μ έπινε με large κ αυτές είναι λίγο ακόμα μεγαλύτερες...Όχι πολύ αλλά είναι....πάντως ειναο τέλειο...το 1 πιο αργό το 2 μεσαίο προς γρήγορο κ το 3 ακόμα πιο γρήγορο...έχει ωραία θηλη στενομακρη κ μικρή κ εγώ την πήρα σιλικονης....είναι το νούμερο 2+ ετσι λέει πάνω...ότι άλλο θες πες μ...Εγώ εδώ ειδικός από μπιμπερό ...αχαχχαχαχα

για τα δάκρυα δεν ξέρω αγαπη μ να σ πω...

ωχ τι είναι αυτό ρε κορίτσια που λέτε με τους πόρους??? να κάνω κ εγώ μασάζ??? που κ πως??? δεν ξέρω τι είναι...

 

8 ώρες πρίν, teta2 είπε:

Και εγώ ξέρω ότι όταν είναι πολύ μικρά δεν έχουν δάκρυα. Αυτό το μασάζ τί ακριβώς είναι;;;;

Το μασάζ στην εσωτερική γωνία του ματιού με ανοδικες κινήσεις για τους φραγμενους πόρους.εμένα ομως είχε τσιμπλές που δεν υποχωρουσαν ούτε με όρο ούτε με χαμομήλι οποτε ρίξαμε 1 σταγόνα κολλυριο. Και τώρα καθημερινά μασάζ, 20-30 ανοδικές κινήσεις μου ειπε

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Polly1 είπε:

Κανονικότατα δάκρυα  η δικιά μου, έχει φράξει και δακρυικος  πόρος.

 

Το μασάζ στην εσωτερική γωνία του ματιού με ανοδικες κινήσεις για τους φραγμενους πόρους.εμένα ομως είχε τσιμπλές που δεν υποχωρουσαν ούτε με όρο ούτε με χαμομήλι οποτε ρίξαμε 1 σταγόνα κολλυριο. Και τώρα καθημερινά μασάζ, 20-30 ανοδικές κινήσεις μου ειπε

Εμένα δεν μου είπε τπτ ο παιδίατρος που την είδε για αυτό το θέμα. Η δικιά μου ούτε τσιμπλες έχει αλλά ούτε και δάκρυα!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

@asda είναι για την γαστρεντερίτιδα που την προκαλεί ο ροταϊός, κι επειδή έχω και παιδί μεγαλύτερο που πάει σχολείο, μου είπε να τις δώσουμε στο μωρό. Βέβαια, και στην κόρη μου τις είχαμε δώσει. Η παιδίατρος της κουμπάρας μου από την άλλη της είχε πει ότι έχει κάποιες παρενέργειες και είχε αποφασίσει να μην της το δώσει της μίκρης.

Όσο για το γάλα, αν έχεις θήλαστρο, μπορείς να βγάλεις και να το αποθηκεύσεις για να το δίνουν στο μωρό σου. Εγώ ας πούμε χθες που πήγα στο γιατρό και δεν πρόλαβα να τον ταΐσω, είχα βγάλει αποβραδίς ένα σακουλάκι από την τράπεζα που έχω στην κατάψυξη και του το έδωσε η μαμά μου με το μπιμπερό το πρωί.

 

  • Μου αρέσει 1

kUuJp3.pnghOAep3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, teta2 είπε:

Εμένα δεν μου είπε τπτ ο παιδίατρος που την είδε για αυτό το θέμα. Η δικιά μου ούτε τσιμπλες έχει αλλά ούτε και δάκρυα!!

Γι αυτο δε σου είπε, δε χρειάστηκε!!Εμένα το μάτι της 10 ημερών ήταν χάλια, το σκούπιζε με όρο και ξαναγίνουμε η τσίμπλα σε λίγα λεπτά σε όλο το μήκος του ματιου

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, teta2 είπε:

Εμένα δεν μου είπε τπτ ο παιδίατρος που την είδε για αυτό το θέμα. Η δικιά μου ούτε τσιμπλες έχει αλλά ούτε και δάκρυα!!

τα ίδια κ η δικιά μ...πολύ λίγες τσιμπλες σαν κοκος είναι κ όχι πάντα...ούτε εμένα μ είπε τιπιτα ο ντοκ 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sweet_child είπε:

@asda είναι για την γαστρεντερίτιδα που την προκαλεί ο ροταϊός, κι επειδή έχω και παιδί μεγαλύτερο που πάει σχολείο, μου είπε να τις δώσουμε στο μωρό. Βέβαια, και στην κόρη μου τις είχαμε δώσει. Η παιδίατρος της κουμπάρας μου από την άλλη της είχε πει ότι έχει κάποιες παρενέργειες και είχε αποφασίσει να μην της το δώσει της μίκρης.

Όσο για το γάλα, αν έχεις θήλαστρο, μπορείς να βγάλεις και να το αποθηκεύσεις για να το δίνουν στο μωρό σου. Εγώ ας πούμε χθες που πήγα στο γιατρό και δεν πρόλαβα να τον ταΐσω, είχα βγάλει αποβραδίς ένα σακουλάκι από την τράπεζα που έχω στην κατάψυξη και του το έδωσε η μαμά μου με το μπιμπερό το πρωί.

 

Α ναι το είχα κάνει και εγώ στην πρώτη αλλά δεν θυμόμουν ότι ήταν τόσο νωρίς. Έχω θήλαστρο (ένα παλιό της κακιάς ωρας) αλλά δεν έχω σακουλάκια και δεν ξέρω αν θέλω να μπω σε αυτή τη διαδικασία. Θα δω. Έχω πάρει και ένα γάλα σκόνη να υπάρχει γενικά.. Θα δείξει. Πρέπει να ξαναδοκιμαζω αρχικά αν παίρνει το μπουκάλι γιατί Ναι μεν στο μαιευτήριο τις 2 πρώτες μερες έπινε πόνο ξένο αλλά έκτοτε δεν της ξαναδωσα. Και είναι τόσο αρνητική στην πιπίλα που φοβάμαι μην Έχουμε αλλα με το μπουκάλι μετά. Πόσο έβγαλες; το ήπιε όλο η άφησε λιγο; εμένα είναι 2 μηνών ακριβώς σήμερα. Ξέρεις πόσα ml Πρπει να είναι περίπου το γεύμα; δεν τα θυμάμαι καθόλου ρε γμτ. Και στην κόρη μου έβγαζα από 40 ημερών αλλά λες και δεν το κάνα ποτέ νιώθω.. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Polly1 είπε:

Κανονικότατα δάκρυα  η δικιά μου, έχει φράξει και δακρυικος  πόρος.

 

Το μασάζ στην εσωτερική γωνία του ματιού με ανοδικες κινήσεις για τους φραγμενους πόρους.εμένα ομως είχε τσιμπλές που δεν υποχωρουσαν ούτε με όρο ούτε με χαμομήλι οποτε ρίξαμε 1 σταγόνα κολλυριο. Και τώρα καθημερινά μασάζ, 20-30 ανοδικές κινήσεις μου ειπε

Πως το καταλάβατε ότι ηταν φραγμένος ο δακρυικος πόρος;

Link to comment
Share on other sites

Just now, asda είπε:

Α ναι το είχα κάνει και εγώ στην πρώτη αλλά δεν θυμόμουν ότι ήταν τόσο νωρίς. Έχω θήλαστρο (ένα παλιό της κακιάς ωρας) αλλά δεν έχω σακουλάκια και δεν ξέρω αν θέλω να μπω σε αυτή τη διαδικασία. Θα δω. Έχω πάρει και ένα γάλα σκόνη να υπάρχει γενικά.. Θα δείξει. Πρέπει να ξαναδοκιμαζω αρχικά αν παίρνει το μπουκάλι γιατί Ναι μεν στο μαιευτήριο τις 2 πρώτες μερες έπινε πόνο ξένο αλλά έκτοτε δεν της ξαναδωσα. Και είναι τόσο αρνητική στην πιπίλα που φοβάμαι μην Έχουμε αλλα με το μπουκάλι μετά. Πόσο έβγαλες; το ήπιε όλο η άφησε λιγο; εμένα είναι 2 μηνών ακριβώς σήμερα. Ξέρεις πόσα ml Πρπει να είναι περίπου το γεύμα; δεν τα θυμάμαι καθόλου ρε γμτ. Και στην κόρη μου έβγαζα από 40 ημερών αλλά λες και δεν το κάνα ποτέ νιώθω.. 

Στο σακουλάκι είχε 180ml αλλά του έβαλε να πιει τα μισά κι από αυτά ήπιε 70ml. Κοίτα εάν πίνει αποκλειστικά δικό σου γάλα - συγχώρεσέ με που δεν θυμάμαι - είναι κρίμα να μην του δώσεις από το δικό σου, άποψή μου βέβαια! Το γεύμα κι εγώ δεν ξέρω να σου πω πόσα ml είναι γιατί πίνει μόνο από το στήθος. Εγώ του έβαλα 90 κι από αυτά ήπιε 70 αλλά δεν είναι ενδεικτικό γιατί φεύγοντας από τη μενν είχε πιει 90 ml, συν του ότι δεν ξέρει να πίνει από μπιμπερό. Θα μπορούσες να του βάλεις στο μπιμπερό 100ml ας πούμε και βλέποντας. 

Δεν χρειάζεσαι σακουλάκια, βάζε το κατευθείαν σε αποστειρωμένο μπιμπερό.

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

kUuJp3.pnghOAep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Sweet_child είπε:

Στο σακουλάκι είχε 180ml αλλά του έβαλε να πιει τα μισά κι από αυτά ήπιε 70ml. Κοίτα εάν πίνει αποκλειστικά δικό σου γάλα - συγχώρεσέ με που δεν θυμάμαι - είναι κρίμα να μην του δώσεις από το δικό σου, άποψή μου βέβαια! Το γεύμα κι εγώ δεν ξέρω να σου πω πόσα ml είναι γιατί πίνει μόνο από το στήθος. Εγώ του έβαλα 90 κι από αυτά ήπιε 70 αλλά δεν είναι ενδεικτικό γιατί φεύγοντας από τη μενν είχε πιει 90 ml, συν του ότι δεν ξέρει να πίνει από μπιμπερό. Θα μπορούσες να του βάλεις στο μπιμπερό 100ml ας πούμε και βλέποντας. 

Δεν χρειάζεσαι σακουλάκια, βάζε το κατευθείαν σε αποστειρωμένο μπιμπερό.

Ναι μόνο δικό μου πίνει απλά θυμάμαι στην κόρη μου έβγαλα με το ζόρι 40-50 ml τη φορά οπότε για ένα γεύμα έπρεπε να βγάζω 2 φορές. Και έκανα και καμία ώρα γιατί το θήλαστρο μου είναι παλιό. Και λέω τώρα για 3 βδομάδες να μην πάρω καινούργιο. Μετά θα συνεχίσω πάλι τον αποκλειστικό θηλασμό. 

Λες Δηλαδή να μην το βάλω κατάψυξη αλλά ψυγειο; νομίζω όμως 1 μέρα δεν διατηρείται εκει;

Link to comment
Share on other sites

Just now, asda είπε:

Ναι μόνο δικό μου πίνει απλά θυμάμαι στην κόρη μου έβγαλα με το ζόρι 40-50 ml τη φορά οπότε για ένα γεύμα έπρεπε να βγάζω 2 φορές. Και έκανα και καμία ώρα γιατί το θήλαστρο μου είναι παλιό. Και λέω τώρα για 3 βδομάδες να μην πάρω καινούργιο. Μετά θα συνεχίσω πάλι τον αποκλειστικό θηλασμό. 

Λες Δηλαδή να μην το βάλω κατάψυξη αλλά ψυγειο; νομίζω όμως 1 μέρα δεν διατηρείται εκει;

Στο ψυγείο διατηρείται 2 μέρες αρκεί να έχεις καλή ψύξη κ να μην είναι στην πόρτα (επειδή αυξομειώνεται πιο εύκολα η θερμοκρασια).. είχα κ εγω ένα χειροκίνητο θηλαστρο κ μ είχε βγάλει την πίστη κ έδωσα 12€ κ πήρα συλλέκτη γάλακτος κ σώθηκα.. αποθηκεύω μεγάλες ποσότητες κ πολύ εύκολα, καμία σχέση με την ταλαιπωρία του θηλαστρου.. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Murtw.st είπε:

Στο ψυγείο διατηρείται 2 μέρες αρκεί να έχεις καλή ψύξη κ να μην είναι στην πόρτα (επειδή αυξομειώνεται πιο εύκολα η θερμοκρασια).. είχα κ εγω ένα χειροκίνητο θηλαστρο κ μ είχε βγάλει την πίστη κ έδωσα 12€ κ πήρα συλλέκτη γάλακτος κ σώθηκα.. αποθηκεύω μεγάλες ποσότητες κ πολύ εύκολα, καμία σχέση με την ταλαιπωρία του θηλαστρου.. 

Α ωραια Ευχαριστώ! Θα το ψάξω!!

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, asda said:

Α ναι το είχα κάνει και εγώ στην πρώτη αλλά δεν θυμόμουν ότι ήταν τόσο νωρίς. Έχω θήλαστρο (ένα παλιό της κακιάς ωρας) αλλά δεν έχω σακουλάκια και δεν ξέρω αν θέλω να μπω σε αυτή τη διαδικασία. Θα δω. Έχω πάρει και ένα γάλα σκόνη να υπάρχει γενικά.. Θα δείξει. Πρέπει να ξαναδοκιμαζω αρχικά αν παίρνει το μπουκάλι γιατί Ναι μεν στο μαιευτήριο τις 2 πρώτες μερες έπινε πόνο ξένο αλλά έκτοτε δεν της ξαναδωσα. Και είναι τόσο αρνητική στην πιπίλα που φοβάμαι μην Έχουμε αλλα με το μπουκάλι μετά. Πόσο έβγαλες; το ήπιε όλο η άφησε λιγο; εμένα είναι 2 μηνών ακριβώς σήμερα. Ξέρεις πόσα ml Πρπει να είναι περίπου το γεύμα; δεν τα θυμάμαι καθόλου ρε γμτ. Και στην κόρη μου έβγαζα από 40 ημερών αλλά λες και δεν το κάνα ποτέ νιώθω.. 

Αν δεν παίρνει μπιμπερο μπορουν να δοκιμασουν εναλλακτικα με σύριγγα ή κουταλάκι κ δεν θα εχεις κ εννοια μην παθει συγχυση θηλων κ μετα δεν δέχεται το στηθος. Αρκει να δεχτει εστω να πινει απο αυτα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...