Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 3 ώρες πρίν, Fay_ είπε:

      Να σε ρωτησω μιας και αναφέρεις τη φυσική σύλληψη. Ποτε ξεκίνησε τις ενέσεις η αδερφή σου; Ρωτάω γιατί εγω είμαι στην 7η βδομάδα και τώρα το ανακάλυψα και φοβάμαι μην είναι αργά.. 

      Είχε κάνει τις εξετάσεις με το που έμαθε για το δικό μου γονιδιο πριν μείνει έγκυος οπότε τις ενέσεις τις ξεκίνησε με την πρωτη χοριακη μετά την καθυστερηση . Απ ότι ειδα εχεις μετάλλαξη σε ένα συγκεκριμένο γονίδιο. Αυτο δείχνει μια προδιάθεση που μπορεί με την εγκυμοσύνη να αυξηθεί ο κίνδυνος για επιπλοκές, δε σημαίνει ότι θα πάθεις κάτι σίγουρα ή αμέσως,  ιδίως αν οι υπόλοιπες εξετάσεις σου είναι οκ. Αν είναι και ετεροζυγη η μετάλλαξη λιγοστεύουν κι άλλο οι πιθανότητες. Οπότε εφόσον η εγκυμοσύνη σου είναι οκ μέχρι τώρα και πάρεις άμεσα αγωγή αν απαιτείται σύμφωνα με το γιατρούς σου, δε θα έχεις θέμα, οι αντιπηκτικες δρουν απευθείας. Εξάλλου όντως οι περισσότερες κοπέλες που θα μείνουν φυσιολογικα έγκυες και κάνουν μετά τις εξετάσεις στην ίδια εβδομάδα με σενα το μαθαίνουν μέχρι να βγει το αποτέλεσμα της γονιδιακής εξέτασης.

Μανούλες Μαρτίου 2020 !!!!!!!


Recommended Posts

Just now, souzanna7 είπε:

Υπομονη κοριτσι μου που φαινεται οτι την εχεις κ με το παραπανω κ μπραβο σου! Να σκεφτεσαι οτι σε λιγο καιρο ολα θα περασουν!

Έχω υπομονή αμέτρητα σουζανα μ....εγω περίμενα 11 χρόνια να έρθει αυτό το μωρό παίρνοντας από φουρτούνες...τώρα θα κολλήσω??? ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ... Αυτό το μωρό για να έρθει έγινε αυγό έμβρυο κ τώρα ανθρωπάκι....αθτο το ανθρωπάκι που μ.φωτιζει την ζωή.....ξέρω σε λίγο καιρό όλα θα φύγουν λ το μωρό μ θα ναι πάλι χαρούμενο....

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

προχθές ο μπέμπης έκανε διάρροια (πολύ αλλά μια φορά) 

χθες τίποτα... και σήμερα σφιγγεται και κλαίει.. Επίσης εκεί που έβγαζε σπάνια γαλα τώρα βγάζει σε κάθε γεύμα ποσότητα.. τι λετε; θα πάρω την γιατρό το απόγευμα. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 19 Μαΐου 2020 at 12:48 ΜΜ, KNecky είπε:

Ειναι κανονικοτατο σε αυτη την ηλικια να πινει συνεχεια. Ειτε χρειάζεται γαλα ειτε αγκαλιες κ πιπιλισμα για να νιωθει ασφαλεια κοντα σου, οποτε μην ανησυχεις! Κ μεις μες τη μερα ειμαστε ακριβώς ετσι. Το στηθος επίσης επειδη τωρα σου αλλαξε προγραμμα που κοιμαται παραπανω ειναι λογικο να πριζεται γιατί ειχε συνηθισει με το 2-3 ωρες υπνου του μωρου. Μεχρι να το σταθεροποιησει το μικρακι θα το συνηθισει κ το στήθος κ δεν τιθεται θεμα μη εδραιωσης. Κ μενα παντως με την ζεστη κοιμαται παραπανω την νυχτα κ δν ξέρω αν ετυχε ή σχετιζεται.

Εμενα μονο ειπε ο γιατρος να παω αφου αδιαθετισω πρωτη φορα??

Θυμισε μου @KNecky πως γεννησες; Εγω με καισαρικη. Μηπως παιζει ρολο;

Αυτο με το πρηξιμο κ το γαλα να τρεχει ξεκινησε κανα 10ημερο πριν 40ντισω κ συνεχιζεται μεχρι κ τωρα που την Κυριακη γινεται 2 μηνων, αλλα πιο εντονα τις τελευταιες μερες. Λογικα οπως λες λογω αυξησης των ωρων υπνου...αλλα προηγουμενως δεν ειχε στρωσει, δηλ να μην πρηζεται κ τρεχει. Τι να πω! 

Εν τω μεταξυ τις τελευταιες μερες παρατηρησα τυχαια το μεγαλυτερο κατω μερος του στηθους να ειναι μονιμα κοκκινο. Κ τα 2 στηθη. Ολη μερα χωρις να ποναω 0 με εξαιρεση τη νυχτα κ το πρωι που ειναι πολυ πρησμενα. Δεν ξερω αν αυτο με το κοκκινισμα συμβαινει καιρο κ δεν το πηρα ειδηση. Συμβαινει σε καμια σας κοριτσια αυτο;

Just now, Rafaelatarzan είπε:

Έχω υπομονή αμέτρητα σουζανα μ....εγω περίμενα 11 χρόνια να έρθει αυτό το μωρό παίρνοντας από φουρτούνες...τώρα θα κολλήσω??? ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ... Αυτό το μωρό για να έρθει έγινε αυγό έμβρυο κ τώρα ανθρωπάκι....αθτο το ανθρωπάκι που μ.φωτιζει την ζωή.....ξέρω σε λίγο καιρό όλα θα φύγουν λ το μωρό μ θα ναι πάλι χαρούμενο....

Με συγκινησες !!! Ετσι power!!! 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, souzanna7 είπε:

Θυμισε μου @KNecky πως γεννησες; Εγω με καισαρικη. Μηπως παιζει ρολο;

Αυτο με το πρηξιμο κ το γαλα να τρεχει ξεκινησε κανα 10ημερο πριν 40ντισω κ συνεχιζεται μεχρι κ τωρα που την Κυριακη γινεται 2 μηνων, αλλα πιο εντονα τις τελευταιες μερες. Λογικα οπως λες λογω αυξησης των ωρων υπνου...αλλα προηγουμενως δεν ειχε στρωσει, δηλ να μην πρηζεται κ τρεχει. Τι να πω! 

Εν τω μεταξυ τις τελευταιες μερες παρατηρησα τυχαια το μεγαλυτερο κατω μερος του στηθους να ειναι μονιμα κοκκινο. Κ τα 2 στηθη. Ολη μερα χωρις να ποναω 0 με εξαιρεση τη νυχτα κ το πρωι που ειναι πολυ πρησμενα. Δεν ξερω αν αυτο με το κοκκινισμα συμβαινει καιρο κ δεν το πηρα ειδηση. Συμβαινει σε καμια σας κοριτσια αυτο;

Λογικα θα πρεπει να αρχιζει να προσαρμοζεται πλεον κ το στηθος σου. Εμενα μου χε πει ο γιατρος (στις πολυ πρωτες μερες που ηταν ετσι) αν μενει συνεχεια πρησμενο κ νιωθω πονο, δω να κοκκινιζει κ να ειναι πιο ζεστο, να τον ειδοποιησω,να προλαβουμε ω μη γεννειτω καμια μαστιτιδα. Οποτε για παν ενδεχομενο κ αφου αισθανεσαι δυσφορια, μηπως να παρεις τη γνωμη του γιατρου σου; Αν χρειαστει να αποσυμφορησεις καντο μονο με το χερι κ για λιγη ωρα, γιατι αν αντλεις με θηλαστρο η βαζεις συνεχεια το μωρο για να σε ανακουφιζει, δινεις συνεχεια το ερεθισμα στην υποφυση να αυξησεις την παραγωγη κ θα εχεις τα αντιθετα αποτελεσματα.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Pagotoula είπε:

το θηλαστρο κ οι αντλησεις ειναι μεγαλο λουκι κακα τα ψεματα..1ον χανεις πολυ χρονο, 2ον εχεις συνεχεια να ασχολεισαι με πλυσιματα κι αποστειρωσεις, 3ον ποναει περισσοτερο 4ον τραυματιζονται οι θηλες  5ον πρεπει να πλενεις και να αποστειρωνεις μπιμπερο και να ζεσταινεις το γαλα καθε φορα κι αλλα κι αλλα...σε καταλαβαινω και μενα ειναι το χειροτερο μου...επισης να επισημανω κατι ασχετο αλλα και σχετικο, ο γιατρος μου ειπε οτι το γαλα που αντλειται με το θηλαστρο εχει αποδειχτει μεσω ερευνων οτι ειναι λιγοτερο θρεπτικο και φτωχοτερο σε καλα διατροφικα στοιχεια απο το γαλα που πινει το μωρο απευθειας απο το στηθος.Γι αυτο και δεν πρεπει να ειναι μονιμη τακτικη, αλλα συμπληρωματικη λυση. Απιστευτο κι ομως αληθινο. Η φυση προνοει για τα παντα τελικα.

Κοριτσια εντομοαπωθητικη λοσιον χρησιμοποιουμε σε τοσο μωρακια αν βγουμε βραδυ βολτα η αν παμε εξοχη; κι αν ναι, ποια μαρκα προτιματε;

Καλα μιλαμε μολις εφυγε ο παιδίατρος κ ηθελα ν τν ρωτησω .το ξεχασα τελείως .την προηγούμενη βδομάδα της είχαμε βαλει κανα 2 φορές στο ποδαράκι μια της frezyderm άσπροπρασινη κ μας ειπε μια γνωστή μας ότι σ μωρά κατω τ 1 έτους δν βάζουμε .κ δν της ξαναεβαλα .κ ξεχασα ν τον ρωτησω τρ π ήρθε .καναμε κ τ 2 εμβολιακια μας κ τωρα ξεράθηκε .τον ρώτησα για τη γλώσσα ότι μερικές φορές ειναι λιγο άσπρη κ μ ειπε ότι ανησυχούμε γ μύκητες οταν ειναι πολυ άσπρη .

Just now, Rafaelatarzan είπε:

Έχω υπομονή αμέτρητα σουζανα μ....εγω περίμενα 11 χρόνια να έρθει αυτό το μωρό παίρνοντας από φουρτούνες...τώρα θα κολλήσω??? ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ... Αυτό το μωρό για να έρθει έγινε αυγό έμβρυο κ τώρα ανθρωπάκι....αθτο το ανθρωπάκι που μ.φωτιζει την ζωή.....ξέρω σε λίγο καιρό όλα θα φύγουν λ το μωρό μ θα ναι πάλι χαρούμενο....

Ρε συ Ραφαέλα πως είχαν την εντύπωση ότι εισαι 23 χρόνων .αλλα γ ν λες 11 χρόνια μάλλον δεν εισαι τόσο :p

Just now, mpempaki1 είπε:

προχθές ο μπέμπης έκανε διάρροια (πολύ αλλά μια φορά) 

χθες τίποτα... και σήμερα σφιγγεται και κλαίει.. Επίσης εκεί που έβγαζε σπάνια γαλα τώρα βγάζει σε κάθε γεύμα ποσότητα.. τι λετε; θα πάρω την γιατρό το απόγευμα. 

Αν βλεπεις ότι δν κανει κάθε μερα ισως βάλεις λιγο χαμομήλι μες στο γάλα (αν πίνει μπιμπερό ) ρωτά κ τ γιατρο .οι γουλιές μπορει ν ειναι μια ήπια παλλινδρομιση που σχεδόν όλες εδω μεσα τ χουμε περασει 

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

προχθές ο μπέμπης έκανε διάρροια (πολύ αλλά μια φορά) 

χθες τίποτα... και σήμερα σφιγγεται και κλαίει.. Επίσης εκεί που έβγαζε σπάνια γαλα τώρα βγάζει σε κάθε γεύμα ποσότητα.. τι λετε; θα πάρω την γιατρό το απόγευμα. 

Just now, Pennymav είπε:

Καλα μιλαμε μολις εφυγε ο παιδίατρος κ ηθελα ν τν ρωτησω .το ξεχασα τελείως .την προηγούμενη βδομάδα της είχαμε βαλει κανα 2 φορές στο ποδαράκι μια της frezyderm άσπροπρασινη κ μας ειπε μια γνωστή μας ότι σ μωρά κατω τ 1 έτους δν βάζουμε .κ δν της ξαναεβαλα .κ ξεχασα ν τον ρωτησω τρ π ήρθε .καναμε κ τ 2 εμβολιακια μας κ τωρα ξεράθηκε .τον ρώτησα για τη γλώσσα ότι μερικές φορές ειναι λιγο άσπρη κ μ ειπε ότι ανησυχούμε γ μύκητες οταν ειναι πολυ άσπρη .

Ρε συ Ραφαέλα πως είχαν την εντύπωση ότι εισαι 23 χρόνων .αλλα γ ν λες 11 χρόνια μάλλον δεν εισαι τόσο :p

Αν βλεπεις ότι δν κανει κάθε μερα ισως βάλεις λιγο χαμομήλι μες στο γάλα (αν πίνει μπιμπερό ) ρωτά κ τ γιατρο .οι γουλιές μπορει ν ειναι μια ήπια παλλινδρομιση που σχεδόν όλες εδω μεσα τ χουμε περασει 

Κάθε μέρα έκανε το ψυχακι μου.. Από την διάρροια και μετά ταλαιπωρείται.  

Link to comment
Share on other sites

Just now, Pennymav είπε:

Καλα μιλαμε μολις εφυγε ο παιδίατρος κ ηθελα ν τν ρωτησω .το ξεχασα τελείως .την προηγούμενη βδομάδα της είχαμε βαλει κανα 2 φορές στο ποδαράκι μια της frezyderm άσπροπρασινη κ μας ειπε μια γνωστή μας ότι σ μωρά κατω τ 1 έτους δν βάζουμε .κ δν της ξαναεβαλα .κ ξεχασα ν τον ρωτησω τρ π ήρθε .καναμε κ τ 2 εμβολιακια μας κ τωρα ξεράθηκε .τον ρώτησα για τη γλώσσα ότι μερικές φορές ειναι λιγο άσπρη κ μ ειπε ότι ανησυχούμε γ μύκητες οταν ειναι πολυ άσπρη .

Ρε συ Ραφαέλα πως είχαν την εντύπωση ότι εισαι 23 χρόνων .αλλα γ ν λες 11 χρόνια μάλλον δεν εισαι τόσο :p

Αν βλεπεις ότι δν κανει κάθε μερα ισως βάλεις λιγο χαμομήλι μες στο γάλα (αν πίνει μπιμπερό ) ρωτά κ τ γιατρο .οι γουλιές μπορει ν ειναι μια ήπια παλλινδρομιση που σχεδόν όλες εδω μεσα τ χουμε περασει 

23????? αχχαχαχαχαχα αγαοω να ξες πάρα πολύ...εχω κλείσει τα 38 αγαπη μ κιολας.....με έφτιαξες τώρα....

Just now, mpempaki1 είπε:

προχθές ο μπέμπης έκανε διάρροια (πολύ αλλά μια φορά) 

χθες τίποτα... και σήμερα σφιγγεται και κλαίει.. Επίσης εκεί που έβγαζε σπάνια γαλα τώρα βγάζει σε κάθε γεύμα ποσότητα.. τι λετε; θα πάρω την γιατρό το απόγευμα. 

δίαρια α κ μεις έχουμε....οσο για γουλιές εμείς έχουμε καλητερο ....εμετούς παρακλαω κ μάλιστα έκανε εχτές κ πακι σήμερα το πρωί....να πάρεις τον γιατρό φυσικά 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Rafaelatarzan είπε:

23????? αχχαχαχαχαχα αγαοω να ξες πάρα πολύ...εχω κλείσει τα 38 αγαπη μ κιολας.....με έφτιαξες τώρα....

δίαρια α κ μεις έχουμε....οσο για γουλιές εμείς έχουμε καλητερο ....εμετούς παρακλαω κ μάλιστα έκανε εχτές κ πακι σήμερα το πρωί....να πάρεις τον γιατρό φυσικά 

βρε κορίτσι μου τι τραβάς και εσυ..

να σου πω όταν λες εμετό;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, mpempaki1 είπε:

βρε κορίτσι μου τι τραβάς και εσυ..

να σου πω όταν λες εμετό;

κανονικό εμετό...χάλια όλα εγω αυτή κ μυριζει κ ξινιλα κιολας....μιλάμε για ποσότητα...όχι αστεία 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Rafaelatarzan είπε:

κανονικό εμετό...χάλια όλα εγω αυτή κ μυριζει κ ξινιλα κιολας....μιλάμε για ποσότητα...όχι αστεία 

σοβαρά;; πω πω.. και αυτό που οφείλεται;τι λέει ο γιατρός γι αυτο

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, mpempaki1 είπε:

σοβαρά;; πω πω.. και αυτό που οφείλεται;τι λέει ο γιατρός γι αυτο

έχει αλλεργεια στο γάλα...είχε μάλλον στο προηγούμενο...αλλάξαμε κ πάλι τα ίδια παρόλο που ειναο υποαλλεργικο....φταιει όμως κ η παλλινδρομηση μ λέει....πάνε πάμε το αυτά τα 2...αλλεργεια κ παλλινδρομηση δηλ....Για γάλα μας κόβω να αλλάζουμε πιο εξειδικευμένο μάλλον...αν υπάρχει 

@Pennymav τι λες συ:???

Link to comment
Share on other sites

Just now, Rafaelatarzan είπε:

έχει αλλεργεια στο γάλα...είχε μάλλον στο προηγούμενο...αλλάξαμε κ πάλι τα ίδια παρόλο που ειναο υποαλλεργικο....φταιει όμως κ η παλλινδρομηση μ λέει....πάνε πάμε το αυτά τα 2...αλλεργεια κ παλλινδρομηση δηλ....Για γάλα μας κόβω να αλλάζουμε πιο εξειδικευμένο μάλλον...αν υπάρχει 

@Pennymav τι λες συ:???

με όλο το θάρρος ρε αγάπη..  πόσα λεφτά έχεις δώσει για τα γάλατα..  πω πω.. μακάρι να βρείτε το σωστό να ηρεμήσει  και η μικρούλα 

Link to comment
Share on other sites

Just now, mpempaki1 είπε:

με όλο το θάρρος ρε αγάπη..  πόσα λεφτά έχεις δώσει για τα γάλατα..  πω πω.. μακάρι να βρείτε το σωστό να ηρεμήσει  και η μικρούλα 

20 ευρώ το κουτί κάνει κ επειδή πίνει ποκυ η μικρή μ.κραταει 1 μέρα κ λίγο...

Link to comment
Share on other sites

Just now, mpempaki1 είπε:

Κάθε μέρα 20;;; Χριστέ μου..  εγώ δεν θα μπορούσα να ανταπεξέλθω

ευτυχώς να λεω δόξα το θεό παναγια μ Είμαι πολύ καλά  οικονομικά αρκετά μπορώ να πω( δεν δειχνομαι που λεω ετσι ) αλλα αν δεν ήμουν παιδί δεν ξέρω αν θα χα με τόσα που πέρασα....χαλάλι της όλα παναγια μ ....

κ κάθε μέρα κάνω το σταυρό μ που ειμαι καλά ενώ άλλοι είναι δύσκολα...κ μην νομίζεις τους καταλαβιανω απόλυτα....

να χει ο κόσμος υγεία κ δουλειά κ όλα γίνονται....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...