Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 hours ago, Katiamaxiking said:

      Ευχαριστούμε!!! 

      Με μια μεγάλη χοριακή σου ευχομαι!!και εγω στην πρώτη εξωσωματική με θετικη χοριακή δεν είχα κανένα σύμπτωμα!

      Σε ευχαριστω πάρε πολύ !!!! Να είσαι καλα να σας πάνε και εσάς όλα δεξιά ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Δεν έκανα άλλο,την Παρασκευή έχω τη χοριακη,οπότε ο,τι είναι να γίνει,θα γίνει.Κραταω μικρό καλάθι,φοβάμαι το αποτέλεσμα της εξέτασης..

      Να δεις θετική χοριακη σου εύχομαι !!!! Δεν έμεινε πολύ !!!!! Άσε από φόβο άλλο τίποτα αλλά θα πάνε όλα καλα !

      • Ευχή 1

Τεστ ωορηξιας...


Recommended Posts

Καλησπερα κουκλες! Αν και σιγουρα θα εχει γινει ενα  σωρο φορες θεμα,  Οσες μπορουν και εχουν διαθεση , θελω να μου λυσουν κατι αποριες...αναφορικα μ αυτα τα τεστ ωορηξιας...πρωτον κανουν δουλεια? Δευτερον πως χρησιμοποιουνται...? 

Just now, Rozoulita88 είπε:

Καλησπερα κουκλες! Αν και σιγουρα θα εχει γινει ενα  σωρο φορες θεμα,  Οσες μπορουν και εχουν διαθεση , θελω να μου λυσουν κατι αποριες...αναφορικα μ αυτα τα τεστ ωορηξιας...πρωτον κανουν δουλεια? Δευτερον πως χρησιμοποιουνται...? Να σημειωσω οτι εγω εχω σταθερο κυκλο θεωρητικα εκτος απο κανα δυο φορες που παιζει στο +-1 ...και την ωορηξια μεχρι σημερα την καταλαβαινα απο ημερολογιο και μεσω του πονου...

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 85
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Hellooo!! Έχουμε και λέμε!! Βοηθάνε απίστευτα πολύ!! Υπάρχουν τα ψηφιακά τεστ και τα one step τα δεύτερα είναι πιο οικονομικά και μπορείς να πάρεις πολλά και βολεύουν πολύ αν δεν έχεις σταθερό κύκλο!!! Τι κύκλο έχεις καταρχάς? Τα ξεκινάς ανάλογα με τον κύκλο σου εγώ για παράδειγμα τα ξεκινάω εκεί 11η -12η μέρα με κύκλο 29 ημερών περίπου!! Αν επιλέξεις τα one step που είναι ταινίες τα κάνεις περίπου το μεσσημερι ποτέ με πρωινά ούρα έχουν οδηγίες μεσα θα δεις ακριβως πως γίνονται!! 

Προσπαθείς να έχεις επαφές μέρα παρά μέρα γενικά σε όλο τον κύκλο σου, όταν δεις το θετικό τεστ το οποίο για να θεωρηθεί θετικό πρέπει να είναι σκούρα η γραμμή σαν αυτή την γραμμή ελέγχου οτιδήποτε αχνό θεωρείται αρνητικό!! Όταν λοιπόν δεις θετικό η ωορρηξία σου θα γίνει μεσα σε 24-48 ώρες!! Καλό θα είναι να έχεις επαφή και πριν την ωορρηξία σου αλλά οπωσδήποτε όταν δεις το θετικό την επόμενη και την μεθεπόμενη μέρα!! Δεν θυμάμαι αν ξέχασα κάτι ρωτά ότι θέλεις!! 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και σε σένα! Λοιπόν εγώ έχω χρησιμοποιήσει τις ταινίες της hometest και το ψηφιακό της clearblue.

Τις ταινίες δεν τις βολευτηκα και θα σου εξηγήσω γιατί. Δεν μπορούσα να "διαβάσω" σωστά το αποτέλεσμα. Δηλαδή δεν έγινε ποτέ τόσο έντονο όσο η γραμμή η ελέγχου. Όταν πήρα τα ψηφιακά και χρησιμοποιώντας τα είχα θετικό αποτέλεσμα, έκανα και ένα τεστ σε ταινία με τα ίδια ουρά και πάλι δεν έγινε τόσο έντονο όσο η γραμμή ελέγχου.

Τα τεστ σε ταινίες είναι πολύ πιο οικονομικά και εξίσου εύκολα στη χρήση, απλά έμενα δεν με βολεψαν. Πολλές κοπέλες τα χρησιμοποιούν με θετικά αποτελέσματα.

Το ψηφιακό της clearblue μου φάνηκε πιο εύχρηστο μόνο ως προς την ανάγνωση των αποτελεσμάτων. Είναι αρκετά πιο ακριβό αλλά αν έχεις σταθερό κύκλο και το θέλεις για επιβεβαίωση δεν ξοδεύεις πολλές ταινίες. Εγώ το χρησιμοποίησα σε δύο κύκλους μέχρι τώρα και ξοδεψα πέντε ταινίες από τις 10. Και τις δύο φορές πήρα θετικό αποτέλεσμα την ίδια μέρα του κύκλου απλά την δεύτερη φορά τα ξεκίνησα μια μέρα νωρίτερα.

Γενικώς σε 24-48 ώρες από το θετικό αποτέλεσμα γίνεται η ωορρηξία και καλό είναι από τη στιγμή που θα δεις θετικό αποτέλεσμα να έχεις επαφές κάθε μέρα για 3 μέρες

Αυτά τα λίγα!!!!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Owl-1 είπε:

Hellooo!! Έχουμε και λέμε!! Βοηθάνε απίστευτα πολύ!! Υπάρχουν τα ψηφιακά τεστ και τα one step τα δεύτερα είναι πιο οικονομικά και μπορείς να πάρεις πολλά και βολεύουν πολύ αν δεν έχεις σταθερό κύκλο!!! Τι κύκλο έχεις καταρχάς? Τα ξεκινάς ανάλογα με τον κύκλο σου εγώ για παράδειγμα τα ξεκινάω εκεί 11η -12η μέρα με κύκλο 29 ημερών περίπου!! Αν επιλέξεις τα one step που είναι ταινίες τα κάνεις περίπου το μεσσημερι ποτέ με πρωινά ούρα έχουν οδηγίες μεσα θα δεις ακριβως πως γίνονται!! 

Προσπαθείς να έχεις επαφές μέρα παρά μέρα γενικά σε όλο τον κύκλο σου, όταν δεις το θετικό τεστ το οποίο για να θεωρηθεί θετικό πρέπει να είναι σκούρα η γραμμή σαν αυτή την γραμμή ελέγχου οτιδήποτε αχνό θεωρείται αρνητικό!! Όταν λοιπόν δεις θετικό η ωορρηξία σου θα γίνει μεσα σε 24-48 ώρες!! Καλό θα είναι να έχεις επαφή και πριν την ωορρηξία σου αλλά οπωσδήποτε όταν δεις το θετικό την επόμενη και την μεθεπόμενη μέρα!! Δεν θυμάμαι αν ξέχασα κάτι ρωτά ότι θέλεις!! 

Απαντησα και πριν στην αλλη κοπελα( βεβαια δεν ξερω γιατι δεν φαινεται το κειμενο)  που μου απαντησε και σας ευχαριστω παρα πολυ για το χρονο σας..ακουγεται ωραιο γιατι οπως λες σου επιβεβαιωνει τις μερες...εγω εχω κυκλο 25 η 26 μερες παιζεται μια το ενα μια το αλλο ... Τοσο καιρο εχω επαφες τις γονιμες γενικα και επειδη νιωθω στην.ωορηξια πονο και πολλα πολλα υγρα λεω ωπ εδω ειμαστε... Κανω δουλεια και εκεινη τη μερα που το νιωθω ...την επομενη οχι. Γι αυτο ομως που απορω διαβαζοντας και τις δυο ειναι που λετε οτι μολις δεις θετικο ...κανεις εκεινη την μερα την.επομενη και την μεθεπομενη ..η θεωρια ομως γιατι λεει και μαζι πολλοι γιατροι οτι μερα παρα μερα ειναι καλυτερα??? Αυτο το σερι δν ειναι δημιουργει θεμα στη ποιοτητα σπερματοζωαριων γιατι τα αποδυναμωνει????

Εδω οσες μπορειτε πειτε γνωμες......!!!!!

Just now, Rozoulita88 είπε:

Απαντησα και πριν στην αλλη κοπελα( βεβαια δεν ξερω γιατι δεν φαινεται το κειμενο)  που μου απαντησε και σας ευχαριστω παρα πολυ για το χρονο σας..ακουγεται ωραιο γιατι οπως λες σου επιβεβαιωνει τις μερες...εγω εχω κυκλο 25 η 26 μερες παιζεται μια το ενα μια το αλλο ... Τοσο καιρο εχω επαφες τις γονιμες γενικα και επειδη νιωθω στην.ωορηξια πονο και πολλα πολλα υγρα λεω ωπ εδω ειμαστε... Κανω δουλεια και εκεινη τη μερα που το νιωθω ...την επομενη οχι. Γι αυτο ομως που απορω διαβαζοντας και τις δυο ειναι που λετε οτι μολις δεις θετικο ...κανεις εκεινη την μερα την.επομενη και την μεθεπομενη ..η θεωρια ομως γιατι λεει και μαζι πολλοι γιατροι οτι μερα παρα μερα ειναι καλυτερα??? Αυτο το σερι δν ειναι δημιουργει θεμα στη ποιοτητα σπερματοζωαριων γιατι τα αποδυναμωνει????

Εδω οσες μπορειτε πειτε γνωμες......!!!!! Ocean14

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Rozoulita88 είπε:

Απαντησα και πριν στην αλλη κοπελα( βεβαια δεν ξερω γιατι δεν φαινεται το κειμενο)  που μου απαντησε και σας ευχαριστω παρα πολυ για το χρονο σας..ακουγεται ωραιο γιατι οπως λες σου επιβεβαιωνει τις μερες...εγω εχω κυκλο 25 η 26 μερες παιζεται μια το ενα μια το αλλο ... Τοσο καιρο εχω επαφες τις γονιμες γενικα και επειδη νιωθω στην.ωορηξια πονο και πολλα πολλα υγρα λεω ωπ εδω ειμαστε... Κανω δουλεια και εκεινη τη μερα που το νιωθω ...την επομενη οχι. Γι αυτο ομως που απορω διαβαζοντας και τις δυο ειναι που λετε οτι μολις δεις θετικο ...κανεις εκεινη την μερα την.επομενη και την μεθεπομενη ..η θεωρια ομως γιατι λεει και μαζι πολλοι γιατροι οτι μερα παρα μερα ειναι καλυτερα??? Αυτο το σερι δν ειναι δημιουργει θεμα στη ποιοτητα σπερματοζωαριων γιατι τα αποδυναμωνει????

Εδω οσες μπορειτε πειτε γνωμες......!!!!!

 

 Αφού νιώθεις την ωορρηξία σου και απλά το θέλεις για επιβεβαίωση θα σε βολεψει παρά πολύ το ψηφιακό δεν θα χρειάζεται δηλαδή να χαλάσεις πολλά!!! Όταν δεις το θετικό τεστ ωορρηξίας δεν έχεις εκείνη την μέρα ωορρηξία αλλά την επόμενη μέρα η την μεθεπόμενη (24 με 48 ώρες μετά γίνεται η ωορρηξία) καλό είναι λοιπόν να υπάρχει ήδη σπέρμα μέσα να το πω έτσι όταν θα γίνει η ωορρηξία και τις επόμενες 2 μια που δεν ξέρεις ακριβώς αν γίνεται σε 24 η 48 ώρες!!! Μπορείς βέβαια να το συζητήσεις και με τον γιατρό σου!! Εμένα ο δικός μου μου έχει πει καθημερινη επαφή και έχω μείνει 2 φορές έγκυος!! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σχετικά με τις συνεχόμενες μέρες όταν δεις θετικό τεστ είναι όπως σου τα έγραψε και η owl. Η οδηγία του δικού μου γιατρού είναι μέρα παρά μέρα γενικώς αλλά αν επιβεβαιώσουμε ωορρηξία εκείνες τις μέρες να έχουμε καθημερινές επαφές.

Και γω αυτό γνώριζα για τον σπέρμα αλλά πρόσφατα κάπου διάβασα ότι υπάρχουν θεωρίες και έρευνες που το ανατρέπουν και ότι δεν χρειάζονται παρά μόνο κάποιες ώρες για να επανέλθει το σπέρμα. Τώρα τι να σου πω, δεν ξέρω τι ακριβώς ισχύει. Συζήτησε το και με τον γιατρό σου

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Owl-1 είπε:

 Αφού νιώθεις την ωορρηξία σου και απλά το θέλεις για επιβεβαίωση θα σε βολεψει παρά πολύ το ψηφιακό δεν θα χρειάζεται δηλαδή να χαλάσεις πολλά!!! Όταν δεις το θετικό τεστ ωορρηξίας δεν έχεις εκείνη την μέρα ωορρηξία αλλά την επόμενη μέρα η την μεθεπόμενη (24 με 48 ώρες μετά γίνεται η ωορρηξία) καλό είναι λοιπόν να υπάρχει ήδη σπέρμα μέσα να το πω έτσι όταν θα γίνει η ωορρηξία και τις επόμενες 2 μια που δεν ξέρεις ακριβώς αν γίνεται σε 24 η 48 ώρες!!! Μπορείς βέβαια να το συζητήσεις και με τον γιατρό σου!! Εμένα ο δικός μου μου έχει πει καθημερινη επαφή και έχω μείνει 2 φορές έγκυος!! 

2 φορες !!! μπραβο ρε θηριο....με πειθεις...θα το δοκιμασω σ αυτο τον κυκλο και θα το παω οπως το αναφερεις....και για την επιβεβαιωση που λεμε να δουμε αν επεφτα μεσα με τα συμπτωματα....

Ομως αλλη μια απορια που εχω ειναι οτι αυτη ολη η διαδικασια δεν προκαλει περισσοτερο αγχος???( Επειδη μετρας ,περιμενεις και οτι κανεις το κανεις στοχευμενα...)

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Rozoulita88 είπε:

2 φορες !!! μπραβο ρε θηριο....με πειθεις...θα το δοκιμασω σ αυτο τον κυκλο και θα το παω οπως το αναφερεις....και για την επιβεβαιωση που λεμε να δουμε αν επεφτα μεσα με τα συμπτωματα....

Ομως αλλη μια απορια που εχω ειναι οτι αυτη ολη η διαδικασια δεν προκαλει περισσοτερο αγχος???( Επειδη μετρας ,περιμενεις και οτι κανεις το κανεις στοχευμενα...)

2 φορές αλλά και τις 2 αποβολή δυστυχώς!!! Κοίτα υπάρχουν κοπέλες που αγχώνονται πολύ με όλο αυτό, εγώ προσωπικά ήμουν απίστευτα ήρεμη γιατί δεν υπήρχε περιθώριο λάθους ήξερα ακριβώς ποιες μέρες να έρθω σε επαφή ενώ όταν δεν έκανα τεστ ωορρηξίας δεν ήξερα πότε κάνω οπότε ήμουν μέσα στο άγχος και στον πανικο, εγώ δεν καταλαβαίνω καθόλου την ωορρηξία ας πούμε ούτε πόνο έχω ούτε υγρά κλπ κλπ οπότε τα τεστ ήταν σωτήρια!! 

Δοκίμασε το κι αν δεις ότι σου προκαλεί άγχος και σε μπλοκάρει μην ξανακάνεις, δεν υπάρχει λόγος να ταλαιπωρείσαι πάνω από όλα θέλουμε ηρεμία σε οοολο αυτό!! :)

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Ocean14 είπε:

Σχετικά με τις συνεχόμενες μέρες όταν δεις θετικό τεστ είναι όπως σου τα έγραψε και η owl. Η οδηγία του δικού μου γιατρού είναι μέρα παρά μέρα γενικώς αλλά αν επιβεβαιώσουμε ωορρηξία εκείνες τις μέρες να έχουμε καθημερινές επαφές.

Και γω αυτό γνώριζα για τον σπέρμα αλλά πρόσφατα κάπου διάβασα ότι υπάρχουν θεωρίες και έρευνες που το ανατρέπουν και ότι δεν χρειάζονται παρά μόνο κάποιες ώρες για να επανέλθει το σπέρμα. Τώρα τι να σου πω, δεν ξέρω τι ακριβώς ισχύει. Συζήτησε το και με τον γιατρό σου

Ευχαριστω πολυ ρε κοριτσι!!! Αυτο σκεφτομαι και εγω καθε γιατρος λεει τα δικα του ....θα της κανω μια ερωτηση αλλα μεχρι να τη δω θα το δοκιμασω σ αυτο τον ρυθμο για κανα δυο κυκλους...και βλεπουμε! Λοιπον ανακεφαλαιωνω ....εγω θεωρητικα συμφωνα με τον κυκλο μου 26 ημερων  θα εχω κατα τη 13η μερα..οποτε αυτο το τεστ ποτε το ξεκιναω?? Π.χ 11? Το καταλαβα σωστα???

Link to comment
Share on other sites

Just now, Rozoulita88 είπε:

Ευχαριστω πολυ ρε κοριτσι!!! Αυτο σκεφτομαι και εγω καθε γιατρος λεει τα δικα του ....θα της κανω μια ερωτηση αλλα μεχρι να τη δω θα το δοκιμασω σ αυτο τον ρυθμο για κανα δυο κυκλους...και βλεπουμε! Λοιπον ανακεφαλαιωνω ....εγω θεωρητικα συμφωνα με τον κυκλο μου 26 ημερων  θα εχω κατα τη 13η μερα..οποτε αυτο το τεστ ποτε το ξεκιναω?? Π.χ 11? Το καταλαβα σωστα???

Με κύκλο 26 θεωρητικά θα έχεις 12η μέρα ωορρηξία!! Ξεκινά από 10η μέρα!! 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Rozoulita88 είπε:

Ευχαριστω πολυ ρε κοριτσι!!! Αυτο σκεφτομαι και εγω καθε γιατρος λεει τα δικα του ....θα της κανω μια ερωτηση αλλα μεχρι να τη δω θα το δοκιμασω σ αυτο τον ρυθμο για κανα δυο κυκλους...και βλεπουμε! Λοιπον ανακεφαλαιωνω ....εγω θεωρητικα συμφωνα με τον κυκλο μου 26 ημερων  θα εχω κατα τη 13η μερα..οποτε αυτο το τεστ ποτε το ξεκιναω?? Π.χ 11? Το καταλαβα σωστα???

Χοντρικά θα έχεις ωορρηξία την 12η οπότε ξεκίνησε τα τεστ στη 10η. Εγώ που έχω 24-25 μέρες κύκλο τους δύο μήνες που τα χρησιμοποίησα πήρα θετικό αποτέλεσμα την 9η και έκανα ωορρηξία στην 11η. Ταυτόχρονα βλέπεις και τα συμπτώματα στο σώμα σου αν συμβαδίζουν όπως νόμιζες

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, Owl-1 είπε:

Hellooo!! Έχουμε και λέμε!! Βοηθάνε απίστευτα πολύ!! Υπάρχουν τα ψηφιακά τεστ και τα one step τα δεύτερα είναι πιο οικονομικά και μπορείς να πάρεις πολλά και βολεύουν πολύ αν δεν έχεις σταθερό κύκλο!!! Τι κύκλο έχεις καταρχάς? Τα ξεκινάς ανάλογα με τον κύκλο σου εγώ για παράδειγμα τα ξεκινάω εκεί 11η -12η μέρα με κύκλο 29 ημερών περίπου!! Αν επιλέξεις τα one step που είναι ταινίες τα κάνεις περίπου το μεσσημερι ποτέ με πρωινά ούρα έχουν οδηγίες μεσα θα δεις ακριβως πως γίνονται!! 

Προσπαθείς να έχεις επαφές μέρα παρά μέρα γενικά σε όλο τον κύκλο σου, όταν δεις το θετικό τεστ το οποίο για να θεωρηθεί θετικό πρέπει να είναι σκούρα η γραμμή σαν αυτή την γραμμή ελέγχου οτιδήποτε αχνό θεωρείται αρνητικό!! Όταν λοιπόν δεις θετικό η ωορρηξία σου θα γίνει μεσα σε 24-48 ώρες!! Καλό θα είναι να έχεις επαφή και πριν την ωορρηξία σου αλλά οπωσδήποτε όταν δεις το θετικό την επόμενη και την μεθεπόμενη μέρα!! Δεν θυμάμαι αν ξέχασα κάτι ρωτά ότι θέλεις!! 

Γειά σουυυυ... Για τα hometest τι γνώμη έχεις;; 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, KateDim είπε:

Γειά σουυυυ... Για τα hometest τι γνώμη έχεις;; 

Γειαααα!!! Μόλις μου ήρθε email εν τω μεταξύ η παραγγελία μου από την hometest χαχαχα!! Είναι και αυτά πολύ καλά!! Πάρε πάρε!! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Owl-1 είπε:

Γειαααα!!! Μόλις μου ήρθε email εν τω μεταξύ η παραγγελία μου από την hometest χαχαχα!! Είναι και αυτά πολύ καλά!! Πάρε πάρε!! 

Χαχαχα τέλεια.... Έχω πάρει ήδη και αύριο τα περιμένω χαχαχα... Πιο πακέτο πήρες; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, KateDim είπε:

Χαχαχα τέλεια.... Έχω πάρει ήδη και αύριο τα περιμένω χαχαχα... Πιο πακέτο πήρες; 

Και εμένα αύριο έρχονται τα γλυκουλια μου!! Αυτή τη φορά πήρα 10 τεστ ωορρηξίας και 3 εγκυμοσύνης..! Συνήθως παίρνω όμως τα 20 αλλά μιας που φτιάχτηκε ο κύκλος μου είπα να τα πάρω λίγα και βλέπουμε!  

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...