Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

Μανούλες Μάιου 2020!!!


Ξένη

Recommended Posts

Just now, Μαρία_Λ είπε:

Καλημέρα! Εγώ είχα κάνει στο γιο μου. Βέβαια στο Λουξεμβούργο όπου ζω :)  Τα είχα βρει πολύ χρήσιμα. Ένα μάθημα ήταν για το πώς να αναπνέουμε και πώς να βοηθάμε τον εαυτό μου ως προς τη στάση κτλ κατά τη διάρκεια του τοκετού. Εδώ η αίθουσα όπου γεννάς έχει μπάλα γυμναστικής, πανιά δεμένα από το ταβάνι για μπανιέρα για να μπεις μέσα αν θες. Άλλο μάθημα ήταν πώς να πλένεις το μωρό και τεχνικές για να το τυλίγεις ώστε να ηρεμεί επειδή του θυμίζουν τη στάση που είχε στη μήτρα. Άλλο ήταν για το θηλασμό, άλλο με ψυχολόγο για το ζευγάρι και σε ένα άλλο είχαμε πάει να επισκεφτούμε τις αίθουσες τοκετού και μας είχαν εξηγήσει πώς να έρθουμε και πού να πάμε σε περίπτωση που είναι βράδυ και είναι κλειστή η κυρίως πόρτα. Αυτά κυρίως. Ήταν όμως ωραία γιατί ήσουν με κάποια μαία και μπορούσες να κάνεις ερωτήσεις και να συζητήσεις διάφορα θέματα που σε απασχολούσαν. Αν τώρα για διάφορους λόγους δεν προλαβαίνεις ή δεν μπορείς έχει και το youtube πολλά βιντεάκια να δεις για αυτά τα θέματα.

Άντε μπράβο!! Εμάς εδώ την κάνουν γύρω στην 27η εβδομάδα οπότε έχω ακόμη...

Για το βηχα έχεις δοκιμάσει βραστό νερό με στιμμένο μισό λεμόνι και 1 κουταλιά μέλι; 

Ναι το έχω δοκιμάσει...Αλλά επειδή το λεμόνι μου κάνει γοπ μου το απαγόρευσε ο γιατρός...Τώρα κόβω κρεμμύδι κ το αφήνω δίπλα μου όταν κοιμάμαι.. Η αλήθεια είναι ότι έχω δει μια μικρή διαφορά...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

9 ώρες πρίν, Mar-micky είπε:

Καλησπέρα κορίτσια... Σήμερα έκανα την κάμπυλη σακχάρου...Τελικά τπτ δεν είναι...Σαν πορτοκαλάδα με λίγη παραπάνω ζάχαρη..  ευτυχώς τ αποτελέσματα καλά.. 75-157 -133..

Αύριο έχουμε κ ραντεβού με τον γιατρό...Επιτέλους...μπας κ τον δούμε αυτή τη φορά.. πάντως δεν την παλεύω άλλο αρρωστη...Έχω από τα Χριστούγεννα κ δεν λέω να συνέλθω.. Αυτός ο βήχας με έχει ξετιναξει...Δεν μ.αφηνει να κοιμηθώ όλο το βράδυ κ φοβάμαι κ για το μωρό με τόσο τράνταγμα... Κανένα γιατροσοφι μήπως έχετε;; 

καλημερα κοριτσι μου και περαστικα. Εγω το μονο γιατροσοφι που εχω ειναι βραστο νερο και εσυ απο πανω να κανεις εισπνοες... αλλα απο οτι ειδα το εκανες αυτο. Εγω επαθα βρογχιτιδα (ειχα πολυ βηχα) και εκανα εισπνεομενη κορτιζονη που δεν επηρεαζει το εμβρυο. Ρωτα τον παθολογο με συνενοηση τον γυναικολογο παντα μηπως αυτο σε βοηθησει λιγο. Σε ποια εβδομαδα εκανες την καμπυλη ζαχαρου; 

 

11 ώρες πρίν, Alexandrath είπε:

Κορίτσια, θα  παρακολουθήσει καμία μαθήματα ανώδυνου τοκετού;

καλημερα σου,

επειδη εγω αποφασισα να κανω καισαρικη, δεν θα κανω μαθηματα για τοκετο. Ωστοσο θα αρχισω να ψαχνω για μαθηματα φροντιδας παιδιου (πως το κανεις μπανιο, πως το θηλαζεις κτλ κτλ) . Νομιζω θα βρω αρκετα  σεμιναρια στην Ατιικη που να τα κανουν δωρεαν.

16 ώρες πρίν, Comet είπε:

Κοριτσακια μου,καλησπερα, μολις γυρισα απο το γιατρο.Βεπιπεδου αψογη.Ο μπεμπης ζορικος,δεν γυριζε να δουμε καρδουλα αλλα τον γυρισαμε τελικα.Ολα καλα.440 γρμ.Βγαινει 6 μερες μεγαλυτερος,με βαση τον υπερηχο η ΠΗΤ παει 27-5 αλλα θα δουμε.Εκανα και την αμνιο,ολα καλα.24 ωρες ξεκουραση και μετα οπως πριν.Εγω ομως μεχρι την Κυριακη θα προσεχω αρκετα.Αντιβιωση δεν χρειαζεται.Ο γιατρος αψογος,πολυ επεξηγηματικος και χαμογελαστος και μας ειπε στο τελος οτι το μωρο θα ναι υγιεστατο.Τα πρωτα αποτελεσματα αυριο το βραδυ και τα υπολοιπα σε 10 μερες περιπου.Αντε παει κι αυτο

να κατσεις ησυχη με την αμνιο.... μπραβο που πηγαν ολα καλα :) αντε με το καλο και το δευτερο αγορακι σου. 

εγω εκατσα ησυχα 3 μερες , μονο μπανιο εκανα και αυτο γρηγορα. βεβαια εχεις και το παιδακι σου εσυ, αλλα ευτυχως θα σε βοηθησει η μαμα σου.Εγω αντιβιωση πηρα προληπτικα παντα ,δλδ και να μου ελεγαν οτι δεν χρειαζεται ,απο τον φοβο μου παλι θα επαιρνα... 

  • Μου αρέσει 1

ghbcp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια Καλημέρα...Εγώ καμπύλη ζαχαρου θα κάνω 26 και 6 εβδομάδων. 

Λέω σιγά σιγά να αρχίσω να παίρνω κάποια πραγματάκια που μου λείπουν...έχετε καμία γνώμη για αποστειρωτη? 


CRVnp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mar-micky said:

Ναι το έχω δοκιμάσει...Αλλά επειδή το λεμόνι μου κάνει γοπ μου το απαγόρευσε ο γιατρός...Τώρα κόβω κρεμμύδι κ το αφήνω δίπλα μου όταν κοιμάμαι.. Η αλήθεια είναι ότι έχω δει μια μικρή διαφορά...

Δεν ξέρω κάτι άλλο...Περαστικά σου εύχομαι!! :wub:

Just now, Ξένη said:

Κορίτσια Καλημέρα...Εγώ καμπύλη ζαχαρου θα κάνω 26 και 6 εβδομάδων. 

Λέω σιγά σιγά να αρχίσω να παίρνω κάποια πραγματάκια που μου λείπουν...έχετε καμία γνώμη για αποστειρωτη? 

Ξένη μου εγώ είχα αγοράσει της avent αυτόν που μπαίνει στο φούρνο μικροκυμάτων και ήμουν πολύ ευχαριστημένη. Τον χρησιμοποίησα όταν ο μικρός ήταν 6 μήνων και γύρισα πίσω στη δουλειά οπότε αναγκαστικά έπινε από μπιμπερό. Και τώρα κάπως έτσι θα γίνει αν όλα πάνε καλά μιας και θα πάρω σπαστή άδεια ώστε να έρθω το καλοκαίρι του 21 με τα αγόρια μου και να απολαύσουμε τον ήλιο και τη θάλασσα ;)  Γενικά όλα της avent είναι αυτά που έχω. Και ατμομάγειρα είχα πάρει που πραγματικά με είχε σώσει!! Μέσα σε 20 λεπτά μαγείρευα οποιοδήποτε κρέας μαζί με τα λαχανικά και στην ίδια συσκευή τα έλιωνα και έτσι του έφτιαχνα κάθε μέρα φρέσκο φαγητό.

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

cYJKp1.png5yDop1.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ξένη είπε:

Κορίτσια Καλημέρα...Εγώ καμπύλη ζαχαρου θα κάνω 26 και 6 εβδομάδων. 

Λέω σιγά σιγά να αρχίσω να παίρνω κάποια πραγματάκια που μου λείπουν...έχετε καμία γνώμη για αποστειρωτη? 

Δεν θα δοκιμασεις να θηλασεις;Γιατι μπορει να μην σου χρειαστει.Εγω οταν γεννησα ειχα ενα μπουκαλι για γαλα και ενα κουτι γαλα σκονι μηπως χρειαστει.Τα χρησιμοποιησα στον 4ο μηνα που αρχισα να δινω που και που λιγο ξενο.Κι επειδη αποστειρωνουμε ως τον 6ο μου δανεισε μια φιλη αποστειρωτη.2 μηνες μονο τον χρειαστηκα


ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

@ZOIRITA20813 δεν μ αφήνει να κάνω εισπνεόμενα τον ρώτησε η ωριλα μου...Δεν ξέρω για πιο λόγο...Δεν είναι χειρότερος αυτός ο έντονος βήχας για το μωρο;;; 

Στην 24η εβδομάδα έκανα την καμπυλη

Link to comment
Share on other sites

Just now, Comet είπε:

Δεν θα δοκιμασεις να θηλασεις;Γιατι μπορει να μην σου χρειαστει.Εγω οταν γεννησα ειχα ενα μπουκαλι για γαλα και ενα κουτι γαλα σκονι μηπως χρειαστει.Τα χρησιμοποιησα στον 4ο μηνα που αρχισα να δινω που και που λιγο ξενο.Κι επειδη αποστειρωνουμε ως τον 6ο μου δανεισε μια φιλη αποστειρωτη.2 μηνες μονο τον χρειαστηκα

Θα δοκιμάσω τον θηλασμό αλλά επειδή μπορεί να χρειαστεί να βγάζω γάλα με το θήλαστρο είπα να τα έχω πάρει γιατί σίγουρα θα θέλει το θήλαστρο αποστείρωση,  θήλαστρο έχω από την αδερφή ένα της avent αλλά δεν νομίζω να κάνει για το δικό μου στήθος, έχω και μεγάλα προσόντα....χαχαχα. Όταν έρθει η ώρα και αν όντως δεν κάνει μάλλον θα νοικιάσω το νοσοκομειακό...ας πάνε όλα καλά....Αλλά είπα να ψωνίσω και κάτι, να νιώσω ότι περιμένουμε μωρό!!!

Γάλα πιστεύω θα έχω σίγουρα...πέρυσι παρόλο που μου έδωσαν χάπια τις δύο πρώτες βδομάδες έβγαζα ότι είχε μέσα το στήθος.. 


CRVnp2.png

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, Alexandrath είπε:

Κορίτσια, θα  παρακολουθήσει καμία μαθήματα ανώδυνου τοκετού;

Καλημέρα είχα παρακολουθήσει στο πρώτο παιδί μαθήματα ανώδυνου κ θηλασμου!! Μαθαίνεις ωραία πράγματα κ χρήσιμα αν μπορείς να παρακολουθήσεις κάντο!! Θα σε βοηθήσει!!

Just now, Μαρία_Λ είπε:

Δεν ξέρω κάτι άλλο...Περαστικά σου εύχομαι!! :wub:

Ξένη μου εγώ είχα αγοράσει της avent αυτόν που μπαίνει στο φούρνο μικροκυμάτων και ήμουν πολύ ευχαριστημένη. Τον χρησιμοποίησα όταν ο μικρός ήταν 6 μήνων και γύρισα πίσω στη δουλειά οπότε αναγκαστικά έπινε από μπιμπερό. Και τώρα κάπως έτσι θα γίνει αν όλα πάνε καλά μιας και θα πάρω σπαστή άδεια ώστε να έρθω το καλοκαίρι του 21 με τα αγόρια μου και να απολαύσουμε τον ήλιο και τη θάλασσα ;)  Γενικά όλα της avent είναι αυτά που έχω. Και ατμομάγειρα είχα πάρει που πραγματικά με είχε σώσει!! Μέσα σε 20 λεπτά μαγείρευα οποιοδήποτε κρέας μαζί με τα λαχανικά και στην ίδια συσκευή τα έλιωνα και έτσι του έφτιαχνα κάθε μέρα φρέσκο φαγητό.

Ο ατμόμαγειρας τελειος κ εμένα με είχε σώσει!! Το συνιστώ ανεπιφύλακτα!!

Από αποστείρωση είχα ένα της chicco νομίζω αλλά επειδή θήλασα τον αποστείρωτη να τον χρήσιμοποιησαμε ελάχιστα για αυτό δεν έχω άποψη χρήσιμο μου φάνηκε κ ο θερμαντήρας μπιμπερο για όταν είχε χρειαστεί να λείπω κ του φτιάχνει γάλα ο φροντιστής του

  • Μου αρέσει 2

KF9Mp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ξένη είπε:

Θα δοκιμάσω τον θηλασμό αλλά επειδή μπορεί να χρειαστεί να βγάζω γάλα με το θήλαστρο είπα να τα έχω πάρει γιατί σίγουρα θα θέλει το θήλαστρο αποστείρωση,  θήλαστρο έχω από την αδερφή ένα της avent αλλά δεν νομίζω να κάνει για το δικό μου στήθος, έχω και μεγάλα προσόντα....χαχαχα. Όταν έρθει η ώρα και αν όντως δεν κάνει μάλλον θα νοικιάσω το νοσοκομειακό...ας πάνε όλα καλά....Αλλά είπα να ψωνίσω και κάτι, να νιώσω ότι περιμένουμε μωρό!!!

Γάλα πιστεύω θα έχω σίγουρα...πέρυσι παρόλο που μου έδωσαν χάπια τις δύο πρώτες βδομάδες έβγαζα ότι είχε μέσα το στήθος.. 

Είχα πάρει θηλαστρο αλλά η θηλή μου ήταν μεγαλύτερη κ πήρα μεγαλύτερη χοανη, με μικρότερη χοάνη παραλίγο να πάθω μαστίτιδα. Εγώ έχω ένα της midela αλλά σίγουρα αν έχεις σκοπό να αντλείς το νοσοκομειακό ειναι ότι καλύτερο!! Εγώ το χρησιμοποίησα σε περίπτωσεις που χρειαζόταν να λείπω. Έχω ξεχάσει πολλά από τότε τώρα που τα συζητάμε αρχίζω να τα θυμάμαι σιγά σιγά κ συνηδηοποιω είναι πολλά αυτά που πρεπει να θυμηθώ..

  • Μου αρέσει 1

KF9Mp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Athina3 είπε:

Είχα πάρει θηλαστρο αλλά η θηλή μου ήταν μεγαλύτερη κ πήρα μεγαλύτερη χοανη, με μικρότερη χοάνη παραλίγο να πάθω μαστίτιδα. Εγώ έχω ένα της midela αλλά σίγουρα αν έχεις σκοπό να αντλείς το νοσοκομειακό ειναι ότι καλύτερο!! Εγώ το χρησιμοποίησα σε περίπτωσεις που χρειαζόταν να λείπω. Έχω ξεχάσει πολλά από τότε τώρα που τα συζητάμε αρχίζω να τα θυμάμαι σιγά σιγά κ συνηδηοποιω είναι πολλά αυτά που πρεπει να θυμηθώ..

Εγώ δεν έχω εμπειρία,  λίγα πράγματα από την αδερφή μου που έβλεπα....γι αυτό με το καλό όταν γεννήσω θα ζαλίζω εσάς και εκείνη....πάντως θυμάμαι που και τάιζε την μικρή και έβαζε κατάψυξη γάλα..μακάρι να έχουμε παραγωγή!!!χαχαχ


CRVnp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


3 ώρες πρίν, Mar-micky είπε:

@ZOIRITA20813 δεν μ αφήνει να κάνω εισπνεόμενα τον ρώτησε η ωριλα μου...Δεν ξέρω για πιο λόγο...Δεν είναι χειρότερος αυτός ο έντονος βήχας για το μωρο;;; 

Στην 24η εβδομάδα έκανα την καμπυλη

αιθεριο έλαιο ευκαληπτου αν βάλει σε κατασαρολα κ κανεις εισπνοές??? λ ρώτησε τον αν σε αφήνει σιρόπι φυτικό απο κισσό να πάρεις...υπάρχει....

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Βγηκαν τα πρωτα αποτελεσματα απο την αμνιο και ειναι φυσιολογικα.Τα υπολοιπα σε 2 βδομαδες

Just now, Rafaelatarzan είπε:

αιθεριο έλαιο ευκαληπτου αν βάλει σε κατασαρολα κ κανεις εισπνοές??? λ ρώτησε τον αν σε αφήνει σιρόπι φυτικό απο κισσό να πάρεις...υπάρχει....

 

  • Μου αρέσει 7

ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , Comet είπε:

Βγηκαν τα πρωτα αποτελεσματα απο την αμνιο και ειναι φυσιολογικα.Τα υπολοιπα σε 2 βδομαδες

 

Τα πρώτα είναι τα πιο σημαντικά!!!!!! Όλα καλά θα είναι!!!!!! :wub:

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , Comet είπε:

Βγηκαν τα πρωτα αποτελεσματα απο την αμνιο και ειναι φυσιολογικα.Τα υπολοιπα σε 2 βδομαδες

 

μπράβο τπ αντράκι σ....ολα τέλεια. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...