Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 8 λεπτά , linaa είπε:

      Νομίζω ο προεμφυτικος θα σου δώσει αρκετές απαντήσεις. Κρυφή ενδομητριωση Κ να μένεις έγκυος εύκολα δεν έχω ακούσει να σου πω την αλήθεια . Ίσως εάν επαναλαβεις τις εξετάσεις για καθεξιν αποβολές υπάρχει τμήμα στο Έλενας μπορείς να κάνεις δωρεαν. Εγώ ανεξήγητες καθεξιν αποβολές Κ υπογονιμότητα έχω ακούσει για κρυφό διαβήτη . Δηλαδή το ζάχαρο φαινόταν φυσιολογικό ή ότι ρυθμίζετε φυσιολογικα Κ τελικά δεν ήταν χρειάστηκαν κορυφαίοι ενδοκρινολόγοι για να το λύσουν . 

      @Melusa54 συμφωνώ με την Λινά στο Ελενας να πας! 

Μανούλες Μάιου 2020!!!


Ξένη

Recommended Posts

Just now, dinaki23 said:

Καλημερα!!!Εχω δεκατακ μπουκωμα εδω κ δυο μερες κοριτσια!!Καλα ο υονοςειναι μαρτυριο πια...εχω μαξιλαρι εγκυμοσυνης/θηλασμου το βαζω αναμεσαστα ποδια κ βοηθαει καπως!!!Αφηστε που οηγαινω συνεχεια τουαλετα!!!!

Ο μπεμπης μου κλωτσαει πολυ πια κ τρελαινομαι!!!Εχω αρχισει τις αγορες στα ρουχαλακια σιγασιγα αλλαεχω ΠΗΤ 10/05 κ δεν ξερω τι να παρω;;κοντομανικα ή χειμωνιατικα;;εσεις τι θα παρετε;;;

Περαστικά!! Εγώ έχω το θέμα ότι θέλω να πάω στην τουαλέτα και όταν πηγαίνω μάλλον κάπως μου εμποδίζει την κύστη ο κύριος και δεν βγαίνει τίποτα... :grin: σταγόνα σταγόνα...

Εγώ θα γεννήσω Λουξεμβούργο και γενικά θα του φοράω κοντομάνικα φορμάκια από μέσα και μακρυμάνικο απ' έξω με αυτό που είναι και τα ποδαράκια μέσα. Όταν είχα γεννήσει το γιο μου (ήταν Άυγουστος) θυμάμαι ότι είχε τόση ζέστη μέσα στο μαιευτήριο που τον είχα μόνο με το κοντομάνικο φορμάκι και τίποτε άλλο. Αλλά εδώ άλλες οι θερμοκρασίες. Αυτό που έχω να πω είναι ότι γενικά στις βόρειες χώρες υπάρχει άλλη νοοτροπία. Όταν ο γιος μου ήταν 3-4 μηνών και είχε χειμώνα, συνέχιζα να χρησιμοποιώ κοντομάνικα φορμάκια από με΄σα, μακρυμάνικο φορμάκι απ' εξω και ένα ζακετάκι απο πάνω. Οκ όταν βγαίναμε του έβαζα ολόσωμη φόρμα-μπουφάν με γούνα αλλά είχε πργαματικά κρύο :)  

  • Μου αρέσει 1

cYJKp1.png5yDop1.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κορίτσια είναι περίεργη εποχή που γεννάμε θα χρειαστούμε κ  λίγα χειμώνιατικα νομίζω. Λογικά ότι νιώθουμε εμείς έτσι παρόμοια θα ντύνουμε κ τα μωράκια μας!! Εγώ έχω σκοπό να πάρω καμιά 10αρια ζιπουνακια κ καλοκαιρινά ρουχαλακια. Ο πρώτος γεννήθηκε τέλος Σεπτεμβρίου κ είχα πάρει χειμωνιάτικα τώρα θέλω καλοκαιρινά!!

  • Μου αρέσει 1

KF9Mp2.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Μαρία_Λ είπε:

Καλημέρα :) αυτός που μου έκανε τη β επιπέδου το είπε placenta circumvallata. Βρήκα διάφορες έρευνες ιατρικές που δείχνουν ότι αυτό ανιχνεύεται συνήθως μετά τη γέννα και σχετίζεται με ελλειποβαρή μωρά, αρκετά πρόωρη κύηση (27-28 εβδομάδες), αιμορραγία λόγω ρήξης ή αποκόλλησης του πλακούντα και διάφορα άλλα. Προσπαθώ να μην το σκέφτομαι αλλά όπως οι περισσότερες εδώ δεν βλέπουμε όλες τις πτυχές της εγκυμοσύνης ρόδινες μιας και έχουμε βιώσει χ,ψ καταστάσεις. Απλά φοβάμαι μη συμβεί κάτι. Το καταλαβαίνω ότι γίνομαι υπερβολική και σας ευχαριστώ όλες που αντί να με βρίζετε μου συμπαραστέκεστε :wub: 

Σε ευχαριστώ πολύ!!!!!:wub: 

καλε τι υπερβολική .... γιατί να σε βρίσκουμε???...δεν το ειπα για κακο να ξες αγάπη...φυσικα κ είμαστε εσω για ότι θες εσύ κ ολες μας....καμια εγκυμοσύνη δεν ειναι ροδινα να ξες... Είμαι σίγουρη πάντως οτι όλα θα πανε καλα...θα το δεις κ μονη σ...φιλακια κοιλιτσα 

Just now, ZOIRITA20813 είπε:

καλημέρα σας κορίτσια.

Νομίζεις οτι η μπουμπού σου ειναι παχιά ε; ε λοιπόν άκου και το δικό μου γιγαντάκι... ειμαι 24 εβδομάδων και ειναι 750 γραμμάρια.... οεο .... χαχαχαχα...σου ετοιμαζω τον γαμπρο λοιπον. 

κοριτσια ποσο θελω μια σπανακοπιτα.... θατ την φαω, τοσους μηνες δεν εχω ζητησει κατι αλλα την σπανακόπιτα θα την τσακισω...χαχαχα

ορε ενας γαμπρός παναγια μ...τον θέλουμε..έχουμε κ προίκα να ξες...αχαχαχχαχα παναγια μ το παιδάκι σ....υγεια να χει σε ολη τ την ζωή...

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσακια μου,καλησπερα, μολις γυρισα απο το γιατρο.Βεπιπεδου αψογη.Ο μπεμπης ζορικος,δεν γυριζε να δουμε καρδουλα αλλα τον γυρισαμε τελικα.Ολα καλα.440 γρμ.Βγαινει 6 μερες μεγαλυτερος,με βαση τον υπερηχο η ΠΗΤ παει 27-5 αλλα θα δουμε.Εκανα και την αμνιο,ολα καλα.24 ωρες ξεκουραση και μετα οπως πριν.Εγω ομως μεχρι την Κυριακη θα προσεχω αρκετα.Αντιβιωση δεν χρειαζεται.Ο γιατρος αψογος,πολυ επεξηγηματικος και χαμογελαστος και μας ειπε στο τελος οτι το μωρο θα ναι υγιεστατο.Τα πρωτα αποτελεσματα αυριο το βραδυ και τα υπολοιπα σε 10 μερες περιπου.Αντε παει κι αυτο

  • Μου αρέσει 8

ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Comet είπε:

Κοριτσακια μου,καλησπερα, μολις γυρισα απο το γιατρο.Βεπιπεδου αψογη.Ο μπεμπης ζορικος,δεν γυριζε να δουμε καρδουλα αλλα τον γυρισαμε τελικα.Ολα καλα.440 γρμ.Βγαινει 6 μερες μεγαλυτερος,με βαση τον υπερηχο η ΠΗΤ παει 27-5 αλλα θα δουμε.Εκανα και την αμνιο,ολα καλα.24 ωρες ξεκουραση και μετα οπως πριν.Εγω ομως μεχρι την Κυριακη θα προσεχω αρκετα.Αντιβιωση δεν χρειαζεται.Ο γιατρος αψογος,πολυ επεξηγηματικος και χαμογελαστος και μας ειπε στο τελος οτι το μωρο θα ναι υγιεστατο.Τα πρωτα αποτελεσματα αυριο το βραδυ και τα υπολοιπα σε 10 μερες περιπου.Αντε παει κι αυτο

μπράβο αγάπη...με το καλο ο άντρας σ...τλεια κ με την αμνιο...φυσικά και θα προσέξεις λίγο όπως είπες.το βρίσκω σωστό....

Link to comment
Share on other sites

Just now, Rafaelatarzan είπε:

μπράβο αγάπη...με το καλο ο άντρας σ...τλεια κ με την αμνιο...φυσικά και θα προσέξεις λίγο όπως είπες.το βρίσκω σωστό....

Γι αυτο εκανα το σπιτι χτες και σημερα το πρωι και ειναι και η μαμα μου εδω για το μικρο.Καλυτερα να ειμαστε σιγουροι


ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Comet είπε:

Γι αυτο εκανα το σπιτι χτες και σημερα το πρωι και ειναι και η μαμα μου εδω για το μικρο.Καλυτερα να ειμαστε σιγουροι

συμφωνώ απόλυτα μαζι σ....αχιος ξάπλα τώρα...κ χάιδευε κοιλιτσα 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ξένη είπε:

Γεια σας κορίτσια μου....Σήμερα κάναμε και εμείς καρδιογράφημα στο μωρό και όλα ήταν άψογα!!προχωράμε δυνατά!!

Μπραβο κοριτσι ,αντε και συνεχιζουμε..

  • Μου αρέσει 1

ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα κορίτσια... Σήμερα έκανα την κάμπυλη σακχάρου...Τελικά τπτ δεν είναι...Σαν πορτοκαλάδα με λίγη παραπάνω ζάχαρη..  ευτυχώς τ αποτελέσματα καλά.. 75-157 -133..

Αύριο έχουμε κ ραντεβού με τον γιατρό...Επιτέλους...μπας κ τον δούμε αυτή τη φορά.. πάντως δεν την παλεύω άλλο αρρωστη...Έχω από τα Χριστούγεννα κ δεν λέω να συνέλθω.. Αυτός ο βήχας με έχει ξετιναξει...Δεν μ.αφηνει να κοιμηθώ όλο το βράδυ κ φοβάμαι κ για το μωρό με τόσο τράνταγμα... Κανένα γιατροσοφι μήπως έχετε;; 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Alexandrath said:

Κορίτσια, θα  παρακολουθήσει καμία μαθήματα ανώδυνου τοκετού;

Καλημέρα! Εγώ είχα κάνει στο γιο μου. Βέβαια στο Λουξεμβούργο όπου ζω :)  Τα είχα βρει πολύ χρήσιμα. Ένα μάθημα ήταν για το πώς να αναπνέουμε και πώς να βοηθάμε τον εαυτό μου ως προς τη στάση κτλ κατά τη διάρκεια του τοκετού. Εδώ η αίθουσα όπου γεννάς έχει μπάλα γυμναστικής, πανιά δεμένα από το ταβάνι για μπανιέρα για να μπεις μέσα αν θες. Άλλο μάθημα ήταν πώς να πλένεις το μωρό και τεχνικές για να το τυλίγεις ώστε να ηρεμεί επειδή του θυμίζουν τη στάση που είχε στη μήτρα. Άλλο ήταν για το θηλασμό, άλλο με ψυχολόγο για το ζευγάρι και σε ένα άλλο είχαμε πάει να επισκεφτούμε τις αίθουσες τοκετού και μας είχαν εξηγήσει πώς να έρθουμε και πού να πάμε σε περίπτωση που είναι βράδυ και είναι κλειστή η κυρίως πόρτα. Αυτά κυρίως. Ήταν όμως ωραία γιατί ήσουν με κάποια μαία και μπορούσες να κάνεις ερωτήσεις και να συζητήσεις διάφορα θέματα που σε απασχολούσαν. Αν τώρα για διάφορους λόγους δεν προλαβαίνεις ή δεν μπορείς έχει και το youtube πολλά βιντεάκια να δεις για αυτά τα θέματα.

8 hours ago, Mar-micky said:

Καλησπέρα κορίτσια... Σήμερα έκανα την κάμπυλη σακχάρου...Τελικά τπτ δεν είναι...Σαν πορτοκαλάδα με λίγη παραπάνω ζάχαρη..  ευτυχώς τ αποτελέσματα καλά.. 75-157 -133..

Αύριο έχουμε κ ραντεβού με τον γιατρό...Επιτέλους...μπας κ τον δούμε αυτή τη φορά.. πάντως δεν την παλεύω άλλο αρρωστη...Έχω από τα Χριστούγεννα κ δεν λέω να συνέλθω.. Αυτός ο βήχας με έχει ξετιναξει...Δεν μ.αφηνει να κοιμηθώ όλο το βράδυ κ φοβάμαι κ για το μωρό με τόσο τράνταγμα... Κανένα γιατροσοφι μήπως έχετε;; 

Άντε μπράβο!! Εμάς εδώ την κάνουν γύρω στην 27η εβδομάδα οπότε έχω ακόμη...

Για το βηχα έχεις δοκιμάσει βραστό νερό με στιμμένο μισό λεμόνι και 1 κουταλιά μέλι; 

  • Μου αρέσει 2

cYJKp1.png5yDop1.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...