Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανούλες Μάιου 2020!!!


Ξένη

Recommended Posts

1 ώρα πρίν, Ntepaki22 είπε:

Καλημέρα κορίτσια... Πως πάνε οι κοιλιτσες μας φουσκώνουν; Σε λίγες μέρες μπαίνω στον έβδομο και το τελευταίο διάστημα δεν μπορώ να βολευτω με τίποτα το βράδυ στον ύπνο...κοιμάμαι τόσο ελαφριά που καταλαβαίνω ότι όλη την ώρα στριφογυρίζω... Συν ότι πέντε η ώρα το πρωί πάω τουαλέτα..  χαχαχα ραντεβού!! Παρότι ο κόσμος μου λέει πως δεν έχω μεγάλη κοιλιά, εμένα ήδη με δυσκολεύει..  βέβαια η μπέμπα μας στην 23 βδομάδα ήταν κοντά 600γρ, άρα τώρα πρέπει να φτάνουμε κιλό... Κ έχουμε ακόμα!! 

Καλημέρα κούκλα....τέλεια η μπεμπα σας...κ μένα άρχισε να μς δυσκολεύει η κοιλια μ πλεον...εισικα στον ύπνο...απο κατούρημα αδτα...η κόρη μ λέει χτυπάει κ η μαμα κατουράει...με πέθανε...αχαχαχχαχα κ μενα ετσι μ λένε...που ναι η κοιλια σ??? αν κ για μεμα εχω κοικια αρκετή...καμω μπαμ που λένε...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Rafaelatarzan είπε:

Καλημέρα κούκλα....τέλεια η μπεμπα σας...κ μένα άρχισε να μς δυσκολεύει η κοιλια μ πλεον...εισικα στον ύπνο...απο κατούρημα αδτα...η κόρη μ λέει χτυπάει κ η μαμα κατουράει...με πέθανε...αχαχαχχαχα κ μενα ετσι μ λένε...που ναι η κοιλια σ??? αν κ για μεμα εχω κοικια αρκετή...καμω μπαμ που λένε...

Καλημερα!!!Κ εγω εχω σχετικα μικρη κοιλια απ οτι μου λενε!!!Καααλα δυσκολευομαι στον υπνο απ τον 3ο μηνα!!Εντωμεταξυ εσεις στο δεξι πλευρο κοιμαστε;;εμενα μου ειχε πει ο γιατρος μεχρι την 24η εβδομασα επιτρεπεται...τωρα που την διανυω το σταματηαα κ πιανομαι ολο το βραδυ σ ενα πλευρο!!!!


mmy0p2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, dinaki23 είπε:

Καλημερα!!!Κ εγω εχω σχετικα μικρη κοιλια απ οτι μου λενε!!!Καααλα δυσκολευομαι στον υπνο απ τον 3ο μηνα!!Εντωμεταξυ εσεις στο δεξι πλευρο κοιμαστε;;εμενα μου ειχε πει ο γιατρος μεχρι την 24η εβδομασα επιτρεπεται...τωρα που την διανυω το σταματηαα κ πιανομαι ολο το βραδυ σ ενα πλευρο!!!!

Καλημέρα αααααα...εγω κοιμάμαι κ δεξια κ αριστερά κ ανασκελα...σεν μ χει πει τίποτα ο ντοκ...οπως βολεύεσαι μ λέει...εχω κ μαξιλάρια στην κοιλιά μαλακα κ ψετρογυρναω κ μπρούμυτα κιολας...αχαχαχαχα ετσι για την ιδέα..απο πιάσιμο αστα.εχω τενοντιτιδα κ στα 2 χέρια ατους ώμους...μη σ πω ρι παθαίνω...μια δενω  το ενα μια το άλλο...

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Rafaelatarzan είπε:

Καλημέρα αααααα...εγω κοιμάμαι κ δεξια κ αριστερά κ ανασκελα...σεν μ χει πει τίποτα ο ντοκ...οπως βολεύεσαι μ λέει...εχω κ μαξιλάρια στην κοιλιά μαλακα κ ψετρογυρναω κ μπρούμυτα κιολας...αχαχαχαχα ετσι για την ιδέα..απο πιάσιμο αστα.εχω τενοντιτιδα κ στα 2 χέρια ατους ώμους...μη σ πω ρι παθαίνω...μια δενω  το ενα μια το άλλο...

Κι εγω εχω μαξιλαρι θηλασμου βοηθαει καπως!!Καλα απο τενοντιτιδα υοεφερα τον μηνα που μας περασε στον υπνο μου αλλα ευτυχως μου περασε!!!Γενικα εχω αρκετα ευκολη εγκυμοσυνη(να χτυπησω ξυλο)αλλα ο υπνος με δυσκολευει απ την αρχη!!!

 

Εχετε αρχισει ψωνια;;;κουνιες καροτσια κτλ;;;πολλα εξοδα βρε κοριτσια!!!


mmy0p2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, dinaki23 είπε:

Κι εγω εχω μαξιλαρι θηλασμου βοηθαει καπως!!Καλα απο τενοντιτιδα υοεφερα τον μηνα που μας περασε στον υπνο μου αλλα ευτυχως μου περασε!!!Γενικα εχω αρκετα ευκολη εγκυμοσυνη(να χτυπησω ξυλο)αλλα ο υπνος με δυσκολευει απ την αρχη!!!

 

Εχετε αρχισει ψωνια;;;κουνιες καροτσια κτλ;;;πολλα εξοδα βρε κοριτσια!!!

εγω πήρα τα πάντα...15 με 20 Φλεβάρη θα ναι εδώ ολα...μιας κ τέλη θα ειμαο Αθήνα σρον ντοκ μ κοντά...πηγε σήμερα κ η μανα μ κ πήρε κ τα τελευταία κ έτσι μαζεύτηκα...απο έξοδα χεστα βραστά ...αχχαχαχα χαλάλι τους ...

μαξιλάρια με πούπουλο εχω εγω...τα ένωσε η μαμα μ κ το κάνα σαν φωλιά...πλάκα έχει. 

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Είναι πάρα πολλά τα λεφτά... Πολλά δεν εβγαινε να τα αγοράσουμε , οπότε κούνια έχουμε αυτή που είχε ο άντρας μου, ρουχαλακια έχω από τις μικρές μου αδερφές ,ίσα με δεκαπέντε φανελάκια , άλλα τόσα φορμακια... Συρταριερα θέλουμε να αγοράσουμε και στρώμα καινούριο, πάρκο μου έδωσαν και παιχνιδάκι για την κούνια της Φίσερ Πράις μας το έδωσαν και αυτό... Καροτσάκι θα μας το πάρει σωρό η γιαγιά μου... Από όλα νομίζω πως μου λείπουν μόνο τα λευκά είδη , σεντόνια, μπουρνοζοπετσετες..  που δεν ξέρω και πόσα να αγοράσω... :/ 

  • Μου αρέσει 1

 
 
 
Link to comment
Share on other sites

κοριτσια οντως πολλα τα εξοδα εγω μεχρι στιγμης μ εχει δωσει η κουνιαδα μ κουνια μπανιερα αυγο καθισμα κ ρουχαλακια κ πιπιλες καροτσι θα μου παρουν οι δικοι μ κουτσα κουτσα μαζευτηκαν :)

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Ntepaki22 said:

Είναι πάρα πολλά τα λεφτά... Πολλά δεν εβγαινε να τα αγοράσουμε , οπότε κούνια έχουμε αυτή που είχε ο άντρας μου, ρουχαλακια έχω από τις μικρές μου αδερφές ,ίσα με δεκαπέντε φανελάκια , άλλα τόσα φορμακια... Συρταριερα θέλουμε να αγοράσουμε και στρώμα καινούριο, πάρκο μου έδωσαν και παιχνιδάκι για την κούνια της Φίσερ Πράις μας το έδωσαν και αυτό... Καροτσάκι θα μας το πάρει σωρό η γιαγιά μου... Από όλα νομίζω πως μου λείπουν μόνο τα λευκά είδη , σεντόνια, μπουρνοζοπετσετες..  που δεν ξέρω και πόσα να αγοράσω... :/ 

Σας καταλαβαίνω απόλυτα! Ευτυχώς στο 2ο δεν έχεις να σκεφτείς τέτοια πράγματα. Ρούχα αν μπορούν να σου δώσουν είναι το καλύτερο. Μεγαλώνουν τόσο γρήογρα τον πρώτο καιρό που δεν αξίζει να ξοδέψεις τόσα λεφτά. Σεντόνια για να πω την αλήθεια μου είχε ράψει η μαμά μου. Είχα 4 κατωσέντονα και γλυρω στα 6 σεντονάκια και 4 παπλωματοθήκες (οκ ζω Λουξεμβούργο οπότε χρειαζόμουν πάπλωμα για πολλού μήνες). Σίγουρα έπλενα συνέχεια γιατί λερώνονται εύκολα και ήθελα να αλλάζω και συχνά για λόγους υγιεινής. Νεογέννητα θα είναι. Αυτό που μου φάνηκε χρήσιμο ήταν ότι η μαμά μου μου είχε γαζώσει και στενές λωρίδες που τις έβαζα στο ύψος του κεφαλιού επειδή έβγαζε λίγο γάλα ή του έπεφταν τα μαλλια, οπότε άλλαζα αυτό σε καθημερινή βάση και το σεντόνι κάθε 3 πχ μέρες ανάλογα.

Πετσέτες, μου είχαν πάρει από τα jumbo. Είχα 4 συνολικά και τις έπλενα συνέχεια αλλά σκυλιά. Είναι μια χαρά και θα τις έχω και στο 2ο τώρα. Επίσης σελτεδάκια από τα jumbo. Και αυτά αθάνατα! Είχα γράψει και κάποια άλλη στιγμή ότι αγόρασα πολλά ρούχα από το next. Φέρνει και στην Ελλάδα δωρεάν άνω των 29 ευρώ. Εγώ εδώ που είμαι δεν έχω πολλές επιλογές όσες ενδεχομένως εσείς στην Ελλάδα. Πάντως το σάιτ το βρίσκω πολύ οικονομικό και έχει καλ΄ς ποιότητας ρούχα. 100% βαμβακερά. Είχα πάρει φορμάκια και αργότερα παντελόνια, μπλουζάκια.

  • Μου αρέσει 1

cYJKp1.png5yDop1.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια!!!!

22Ε κ 3Η με ΠΗΤ 30/05. Εμεις απο αγορες τιποτα ακομα... Λογω εξωσωματικης ο αντρας μου εχει πολυ αγχος και θελει να κανουμε πρωτα την Β επιπεδου η οποια ειναι προγραμματισμενη για την Τεταρτη... Εχω μια αγωνια... Ελπιζω ολα να πανε καλα για ολες μας...

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

Κι εμεις κουνια εχουμε του αδερφου μου...(εγω ειμαι 30 κ ο αδερφουλης μου 11 :wub:) ρουχαλακια πηρα λιγα αλλα θα μου δωσει κ η κουμπαρα μου !!Λευκα ειδη χρειαζομαι...καροτσι ελπιζω να μας παρει η γιαγια :grin:


mmy0p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα κορίτσια!! Πως είστε? Τελικά ο μικρός με κολησε!! Χθες είχα πολύ βήχα κ το απόγευμα δε μπορούσα να πάρω ανάσα με είχε πιάσει κρίση άσθματος. Σήμερα πήγα στο πνευμονολογο μου γράψε εισπνεομενα για ένα μηνα. Για το μπούκωμα έκανα παιδικό otrivin μου πε να το σταματησω κ να κάνω μόνο πλύσεις με φυσιολογικό ορό. Από πράγματα εμείς έχουμε από τον πρώτο μας γιο. Φεβρουαρίο θα αρχίσω να βλέπω τι χρειαζομαι

  • Μου αρέσει 1

KF9Mp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Μαρία_Λ said:

Σας καταλαβαίνω απόλυτα! Ευτυχώς στο 2ο δεν έχεις να σκεφτείς τέτοια πράγματα. Ρούχα αν μπορούν να σου δώσουν είναι το καλύτερο. Μεγαλώνουν τόσο γρήογρα τον πρώτο καιρό που δεν αξίζει να ξοδέψεις τόσα λεφτά. Σεντόνια για να πω την αλήθεια μου είχε ράψει η μαμά μου. Είχα 4 κατωσέντονα και γλυρω στα 6 σεντονάκια και 4 παπλωματοθήκες (οκ ζω Λουξεμβούργο οπότε χρειαζόμουν πάπλωμα για πολλού μήνες). Σίγουρα έπλενα συνέχεια γιατί λερώνονται εύκολα και ήθελα να αλλάζω και συχνά για λόγους υγιεινής. Νεογέννητα θα είναι. Αυτό που μου φάνηκε χρήσιμο ήταν ότι η μαμά μου μου είχε γαζώσει και στενές λωρίδες που τις έβαζα στο ύψος του κεφαλιού επειδή έβγαζε λίγο γάλα ή του έπεφταν τα μαλλια, οπότε άλλαζα αυτό σε καθημερινή βάση και το σεντόνι κάθε 3 πχ μέρες ανάλογα.

Πετσέτες, μου είχαν πάρει από τα jumbo. Είχα 4 συνολικά και τις έπλενα συνέχεια αλλά σκυλιά. Είναι μια χαρά και θα τις έχω και στο 2ο τώρα. Επίσης σελτεδάκια από τα jumbo. Και αυτά αθάνατα! Είχα γράψει και κάποια άλλη στιγμή ότι αγόρασα πολλά ρούχα από το next. Φέρνει και στην Ελλάδα δωρεάν άνω των 29 ευρώ. Εγώ εδώ που είμαι δεν έχω πολλές επιλογές όσες ενδεχομένως εσείς στην Ελλάδα. Πάντως το σάιτ το βρίσκω πολύ οικονομικό και έχει καλ΄ς ποιότητας ρούχα. 100% βαμβακερά. Είχα πάρει φορμάκια και αργότερα παντελόνια, μπλουζάκια.

Αυτό με το ράψιμο σεντονιων το έχω σκεφτεί..  συμφέρει πιστεύω να αγορασω κάποια μέτρα ύφασμα και μετά απλά να μου τα γαζωσουν; Χμμμ...ειδικά όταν βλέπεις κάτι τιμές είκοσι ευρώ το ένα σεντόνι... Έχει και στα τζάμπο σεντόνια , αλλά δεν ξέρω εντυπώσεις; Κρατάνε; 


 
 
 
Link to comment
Share on other sites

Just now, Athina3 είπε:

Καλημέρα κορίτσια!! Πως είστε? Τελικά ο μικρός με κολησε!! Χθες είχα πολύ βήχα κ το απόγευμα δε μπορούσα να πάρω ανάσα με είχε πιάσει κρίση άσθματος. Σήμερα πήγα στο πνευμονολογο μου γράψε εισπνεομενα για ένα μηνα. Για το μπούκωμα έκανα παιδικό otrivin μου πε να το σταματησω κ να κάνω μόνο πλύσεις με φυσιολογικό ορό. Από πράγματα εμείς έχουμε από τον πρώτο μας γιο. Φεβρουαρίο θα αρχίσω να βλέπω τι χρειαζομαι

Περαστικα!!Κ εγω μια βδομαδα μεσα με βηχα κ μπουκωμα!!Με βοηθησε καπως γο φυσιομερ κ καραμελες για το λαιμο της απιβιτα!

Just now, Ntepaki22 είπε:

Αυτό με το ράψιμο σεντονιων το έχω σκεφτεί..  συμφέρει πιστεύω να αγορασω κάποια μέτρα ύφασμα και μετά απλά να μου τα γαζωσουν; Χμμμ...ειδικά όταν βλέπεις κάτι τιμές είκοσι ευρώ το ένα σεντόνι... Έχει και στα τζάμπο σεντόνια , αλλά δεν ξέρω εντυπώσεις; Κρατάνε; 

Δεν το ειχα σκεφτει ποτε αυτο...μια χαρα ιδεα ακουγεται!!Για τα τζαμπο δεν ξερω αλλα ειμαι λιγο προκατειλημενη να σας πω την αληθεια!!!


mmy0p2.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια να σας κάνω μια ερώτηση...το μωρό το καταλαβαίνετε συχνά? Κλωτσάει αρκετές φορές μέσα στη μέρα...εμένα μάλλον θέλει να με σκάσει,  δεν ξέρω....με καταλαβαίνει ότι κοντεύω να πεθάνω από το άγχος και είναι ήσυχο....το νιώθω λίγες φορές μες στη μέρα...Μπορεί δλδ το πρωί που ξυπνάω και μετά το μεσημεράκι με απόγευμα πάλι λίγο.. 

Έτσι πρέπει να είναι? 

Και χωρίς να θέλω να φάω,  τρώω κάτι γλυκό η φρούτο η χυμό για να το καταλάβω...Δεν μπορώ μου έχει γίνει εμμονή...

Νομίζω πως δεν θα αντέξω άλλους δύο μήνες...

Δεν ξέρω τι να κάνω...Έχω σκεφτεί πολλές φορές μήπως να πάω σε έναν ψυχολόγο αλλά και πάλι τι θα μου πάρει τους φόβους μου?? Νομίζω δεν μπορεί να με βοηθήσει κανείς..να σκάσω ειμαι...

  • Μου αρέσει 1

CRVnp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ξένη said:

Κορίτσια να σας κάνω μια ερώτηση...το μωρό το καταλαβαίνετε συχνά? Κλωτσάει αρκετές φορές μέσα στη μέρα...εμένα μάλλον θέλει να με σκάσει,  δεν ξέρω....με καταλαβαίνει ότι κοντεύω να πεθάνω από το άγχος και είναι ήσυχο....το νιώθω λίγες φορές μες στη μέρα...Μπορεί δλδ το πρωί που ξυπνάω και μετά το μεσημεράκι με απόγευμα πάλι λίγο.. 

Έτσι πρέπει να είναι? 

Και χωρίς να θέλω να φάω,  τρώω κάτι γλυκό η φρούτο η χυμό για να το καταλάβω...Δεν μπορώ μου έχει γίνει εμμονή...

Νομίζω πως δεν θα αντέξω άλλους δύο μήνες...

Δεν ξέρω τι να κάνω...Έχω σκεφτεί πολλές φορές μήπως να πάω σε έναν ψυχολόγο αλλά και πάλι τι θα μου πάρει τους φόβους μου?? Νομίζω δεν μπορεί να με βοηθήσει κανείς..να σκάσω ειμαι...

Προσπάθησε όσο γίνεται να χαλαρώσεις... Αφού αισθάνεσαι το μωράκι σου όλα είναι καλά, σκέψου έχουν και αυτα το δικό τους πρόγραμμα... Η αλήθεια είναι πως όταν τρώμε γλυκά τους αρέσει, γιατί πλέον γεύονται, αλλά καλό είναι να μην υπεραβαλουμε , γιατί ενέχει κίνδυνος για διαβήτη κύησης...  Εμένα η δικιά μου μέσα στην ημέρα είναι αρκετά ήσυχη, έχω παρατηρήσει πως μου δίνει και καταλαβαίνω κατά τις 9 το βράδυ και στις 5 με 6 το πρωί, αλλά το πρωί δεν την καταλαβαίνω πάντα μόνο όταν σηκώνομαι που φεύγει ο άντρας μου για δουλειά... Γενικά να ξέρεις το άγχος μας το αισθάνονται, όταν στεναχωριέμαι ή αγχώνομαι νιώθω έναν πόνο σαν σουβλιά στην κοιλιά..  λες και σφίγγεται και το μωράκι... Όταν είμαι χαλαρή και χαρούμενη είναι και εκείνη..  το ίδιο...οπότε οι ορμονες μας σίγουρα επηρεάζουν και εκείνα... Είναι λογικό να αγχώνεσαι, έχε πίστη και γερό μωράκι σου ευχομαι

40 minutes ago, dinaki23 said:

Καλημερα!!!Κ εγω εχω σχετικα μικρη κοιλια απ οτι μου λενε!!!Καααλα δυσκολευομαι στον υπνο απ τον 3ο μηνα!!Εντωμεταξυ εσεις στο δεξι πλευρο κοιμαστε;;εμενα μου ειχε πει ο γιατρος μεχρι την 24η εβδομασα επιτρεπεται...τωρα που την διανυω το σταματηαα κ πιανομαι ολο το βραδυ σ ενα πλευρο!!!!

Καλά γενικά ότι θέλουν λένε..  το κορυφαίο το άκουσα στο δημαρχείο από μια υπάλληλο που ήξερε ότι ήμουν στον πέμπτο μήνα , την δεύτερη φορά που πήγα να πάρω ένα χαρτί με τον άντρα μου..  μου λέει καλέ γεννήσες κιόλας; Ότι να ναι... 

  • Ευχαριστώ 1
  • Χαχα 1

 
 
 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...