Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 ώρα πρίν, Fay_ είπε:

      Ρώτησα αν θέλει ακινησία μου είπε όχι απλά μια καθημερινότητα χωρίς υπερβολές. Εν τω μεταξύ πρέπει να γυρίσω και στη δουλειά κάποια στιγμή  κ έλεγα Δευτέρα να παω. Λέτε να μην κάνει; Δουλειά γραφείου είναι.
      Επίσης τους λέω για τα (λίγα) καφέ που βλέπω και μου λέει απλά αύξησε την prolutex. Τα utrogestan γιατί δεν μου τα αυξάνουν; 

      ειχα όλο το πρώτο 3μηνο ροζουλια , καφετιά κλπ ! έπαιρνα περισσότερη προγεστερονη σταματούσε, μετά πάλι τα ίδια! δεν μάθαμε ποτέ τι ήταν! μην ανησυχείς ολα καλα! πήγαινα κανονικά στη δουλειά μ απλώς ήμουν προσεκτική στο περπάτημα κλπ! δουλειά γραφείου κ γω! 

      • Μου αρέσει 1

Μανούλες Μάιου 2020!!!


Ξένη

Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια? Συγγνώμη αν είμαι υπερβολική αλλά θέλω να παρατηρώ τα πάντα στην εγκυμοσύνη,  δεν ξέρω αν ήταν σύσπαση η αν ήταν το μωρό,  έχετε νιώσει καθόλου να σκληραίνει η κοιλιά σας?χαμηλά όμως, να πεταγετε σαν εξογκωμα? Λέτε να ήταν το μωρό η απλά να έκανα καμία σύσπαση?


CRVnp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Ξένη said:

Καλημέρα κορίτσια? Συγγνώμη αν είμαι υπερβολική αλλά θέλω να παρατηρώ τα πάντα στην εγκυμοσύνη,  δεν ξέρω αν ήταν σύσπαση η αν ήταν το μωρό,  έχετε νιώσει καθόλου να σκληραίνει η κοιλιά σας?χαμηλά όμως, να πεταγετε σαν εξογκωμα? Λέτε να ήταν το μωρό η απλά να έκανα καμία σύσπαση?

Ξένη μου αυτό που περιγράφεις μου θυμίζει τις συσπάσεις που είχα όταν με έπιασαν οι πόνοι της γέννας. Δεν θέλω όμως να σε τρομάξω. Μήπως είναι κάτι εντερικό; Γιατί μπορεί κάτι να σε πείραξε, ή λόγω δυσκοιλιότητας.


cYJKp1.png5yDop1.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ξένη είπε:

Καλημέρα κορίτσια? Συγγνώμη αν είμαι υπερβολική αλλά θέλω να παρατηρώ τα πάντα στην εγκυμοσύνη,  δεν ξέρω αν ήταν σύσπαση η αν ήταν το μωρό,  έχετε νιώσει καθόλου να σκληραίνει η κοιλιά σας?χαμηλά όμως, να πεταγετε σαν εξογκωμα? Λέτε να ήταν το μωρό η απλά να έκανα καμία σύσπαση?

Καλημερα. Απο εμπειρια θα σου πω οτι αλλο να σκληραινει σε καποιο σημειο η κοιλια για δευτερολεπτα και να χαλαρωνει(αυτο ειναι συσπαση).Κι αλλο να πεταγεται καποιο εξογκωμα σαν μικρο βουναλακι.Αυτο ειναι το μωρο.Οι συσπασεις οσο κρατανε λιγο και δεν ειναι επωδυνες δεν πειραζουν.Παιρνεις μαγνησιο;

Just now, Μαρία_Λ είπε:

Καλημέρα σε όλα τα κορίτσια! Εγώ δεν έχω πει ακόμη στον άντρα μου τα αποτελέσματα του ΝΙΡΤ. Θέλει απεγνωσμένα ένα κορίτσι και στενοχωριέμαι λίγο που είναι και το 2ο αγόρι...Σας παρακαλώ μην με πείτε αχάριστη. Περιμένω αυτό το 2ο παιδί μετά από διάφορες ατυχίες και θελω μόνο να είναι γερό. Απλά θέλω να πιστεύω ότι έχω το δικαίωμα να νιώθω μια μικρή απογοήτευση που δεν θα βιώσω ποτέ πώς είναι η σχέση μητέρας-κόρης. 

@ciqa εμένα έχει μια φίλη μου doppler και έχω πάει 3-4 φορές να ακούσουμε το μωρό. Χθες όμως δοκίμασα μια εφαρμογή στο κινητό. Λέγεται bshell αλλά νομίζω ότι υπάρχει μόνο για iPhone. Παρόλου που σήμερα μπήκα στη 15η εβδομάδα κατάφερα με το κινητό να πιάσω τους παλμούς του μωρού. Απλά θέλει λίγη υπομονή αλλά περιέργως δουλεύει πολύ καλά για εφαρμογή κινητού!  

Καλά αποτελέσματα σε όσες περιμένουν και καλή συνέχεια!!

Καλημερα. Εννοειται οτι ολες το βασικο που μας νοιαζει ειναι τα μωρακια μας να ναι γερα αλλα νομιζω οι περισσοτερες εχουμε καποια προτιμηση στο φυλο.Εγω τρελενομαι για αγορακια.Αν εκανα 2 κοριτσια θα στενοχωριομουν στην αρχη τουλαχιστον που δεν θα ειχα εστω ενα αγορακι.Γι αυτο και τωρα δεν με νοιαζει το φυλο.Ξερω οτι ο αντρας μου θα ηθελε κι ενα κοριτσακι


ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Το κατάλαβα ότι ήταν συσπάσεις,  έκανα και χθες το βράδυ αλλά και σήμερα ξύπνησα επειδή ένιωσα να σκληραίνει η κοιλιά μου.  Μαγνήσιο έχω να πιω από την Παρασκευή,  θα το ξεκινήσω πάλι σήμερα και θα δω αν ξανακάνω θα πω στο γιατρό να πάω να με δει.

  • Μου αρέσει 1

CRVnp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ξένη είπε:

Το κατάλαβα ότι ήταν συσπάσεις,  έκανα και χθες το βράδυ αλλά και σήμερα ξύπνησα επειδή ένιωσα να σκληραίνει η κοιλιά μου.  Μαγνήσιο έχω να πιω από την Παρασκευή,  θα το ξεκινήσω πάλι σήμερα και θα δω αν ξανακάνω θα πω στο γιατρό να πάω να με δει.

Παρε καλυτερα το μαγησιο.Θα σε βοηθησει.Εγω στο μικρο ειχα ξεκινησει συσπασεις στον 5ο.

  • Μου αρέσει 1

ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 15/11/2019 at 5:51 ΜΜ, ZOIRITA20813 είπε:

έχεις όλη την θετική μου ενέργεια! όλα καλά θα πανε, δεν ειναι καθε φορά τα ίδια!!! αναμένουμε νέα σου! 

κοριτσια να σας πω τι επαθα εχτες να γελασετε.... 

πολλές γυναικες στο θεμα εκκενώσεων έχουν πρόβλημα στην εγκυμοσύνη. Εγώ το έχω γενικά το πρόβλημα και στην εγκυμοσυνη έγινε χειρότερο. Εχτές λοιπον μας πήρε μια φίλη μας τηλέφωνο να ερθει για επισκεψη,  μολις εκλεισα το τηλ μου ηρθε να παω τουαλέτα, λέω καλύτερα να πάω τώρα μέχρι να έρθει να εχω βγει .....αμ δεν.... σας πληροφορώ ήρθε η φίλη μου, ήπιε καφέ και μετά απο μια ώρα βγήκα εγώ απο την τουαλέτα που ήταν σχεδόν έτοιμη να φύγει! ευτυχώς ειναι δικός μου άνθρωπος και καταλαβαίνει! ήμουν σχεδόν μια ώρα μέσα.... δεν υπάρχει αυτό που έζησα... σήμερα θα πάρω τον γιατρό να δω αν μπορώ να παίρνω κάτι για την δυσκοιλιότητα!!!! 

εσείς είστε κομπλέ; ή έχετε κανα μαγικό που σας βοηθάει σε αυτό το θέμα; 

Καλημέραααα!!!! Ναι το είχα κ εγώ το ίδιο θέμα με την δυσκοιλιοτητα... Ρώτησα την γιατρό την πεμπτη κ λέει πάρε Eva lax γιατί τα υποθετα γλυκερίνης κάνουν συσπάσεις!!!! Μεγάλο θέμα η τουαλέτα άστα!!

20 ώρες πρίν, Comet είπε:

Καλημερα σε ολες.Εχω ενα θεμα με το ιντερνετ στο σπιτι και δεν μπορω να μπω συχνα.Τι κανετε;Εγω τα ιδια ,εμμετοι το πρωι και μετα το μεσημερι ψιλοστρωνω.Παντως στο γιο μου το ασβεστιο το πηρα λιγες φορες με ανακατευε πολυ.Προς το παρον δεν μου εδωσε.Μετα την αυχενικη φανταζομαι που ειναι την Παρασκευη.

Καλά αποτελέσματα την Παρασκευή!!!!γράψε μας τα νέα σου!!! 

Just now, Ξένη είπε:

Καλημέρα κορίτσια? Συγγνώμη αν είμαι υπερβολική αλλά θέλω να παρατηρώ τα πάντα στην εγκυμοσύνη,  δεν ξέρω αν ήταν σύσπαση η αν ήταν το μωρό,  έχετε νιώσει καθόλου να σκληραίνει η κοιλιά σας?χαμηλά όμως, να πεταγετε σαν εξογκωμα? Λέτε να ήταν το μωρό η απλά να έκανα καμία σύσπαση?

Καλημέρα κοριτσι μου!!!! Εγώ έχω συσπάσεις με πόνο από την πεμοτη κ δεν είμαι καθόλου καλά.... Γτ έχω κ άλλα πόσα προβλήματα... Αι στο καλό λέω πια! Μου είπε να παίρνω 6 χάπια μαγνήσιο την μέρα κ 3 ουτρογκεσταν παίρνω κ σαλοσπιρ κ γμστ δηλ πια έλεος με τόσα χάπια! 

Ρώτα τον γιατρό σου να δούμε τι θα πει... Εγώ θα πάω σήμερα να με δει! 

Εγώ έχω ομφαλικη αρτηρία, θέμα με πλακούντα, θέμα με πίεση, τραγική pappA τώρα κ συσπάσεις... Τάμα αυτό το παιδί... Μακάρι να πάνε όλα καλά έχω άρχισει κ ανησυχώ στα αλήθεια 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mariaia είπε:

Καλημέραααα!!!! Ναι το είχα κ εγώ το ίδιο θέμα με την δυσκοιλιοτητα... Ρώτησα την γιατρό την πεμπτη κ λέει πάτε Eva lax γιατί τα υποθετα γλυκερίνης κάνουν συσπάσεις!!!! Μεγάλο θέμα η τουαλέτα άστα!!

Καλά αποτελέσματα την Παρασκευή!!!!γράψε μας τα νέα σου!!! 

Καλημέρα κοριτσι μου!!!! Εγώ έχω συσπάσεις με πόνο από την πεμοτη κ δεν είμαι καθόλου καλά.... Γτ έχω κ άλλα πόσα προβλήματα... Αι στο καλό λέω πια! Μου είπε να παίρνω 6 χάπια μαγνήσιο την μέρα κ 3 ουτρογκεσταν παίρνω κ σαλοσπιρ κ γμστ δηλ πια έλεος με τόσα χάπια! 

Ρώτα τον γιατρό σου να δούμε τι θα πει... Εγώ θα πάω σήμερα να με δει! 

Εγώ έχω ομφαλικη αρτηρία, θέμα με πλακούντα, θέμα με πίεση, τραγική pappA τώρα κ συσπάσεις... Τάμα αυτό το παιδί... Μακάρι να πάνε όλα καλά έχω άρχισει κ ανησυχώ στα αλήθεια 

Καλημέρα Μαρία,  δύο φορές έκανα και μπορεί να είναι επειδή σταμάτησα το μαγνήσιο τις τελευταίες μέρες,  μου είχε τελειώσει και λέω ασε από Δευτέρα,  κουράστηκα και λίγο χθες με δουλειές και μαγείρεμα, θα ξεκινήσω από σήμερα και αν δεν σταματήσουν θα πάρω τον γιατρό αλλά δεν ήταν έντονες, απλά το κατάλαβα και έδωσα σημασία γιατί έχω ξανανιώσει συσπάσεις..Μαράκι τι να σου πω, κάνε υπομονή και έχε πίστη και εσύ και όλες μαζί,  κάνε ότι σου λέει η γιατρός σου και όλα καλά θα πάνε,  πέρασε το πρώτο τρίμηνο,  πάμε να φάμε και το δεύτερο....


CRVnp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια! Καλή εβδομάδα να έχουμε!

Εγώ το μωρό δεν το καταλαβαίνω καθόλου. Και ώρες ώρες με πιάνει ανησυχία για όλα.

Τα τελευταία βράδια έχω κράμπες στα πόδια και παίρνω και ένα μαγνήσιο.

Πρέπει να ενημερώσω το γιατρό γιατί έλεγα δεν είναι σημαντικό αλλά επιμένει...

Link to comment
Share on other sites

Just now, ciqa είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Καλή εβδομάδα να έχουμε!

Εγώ το μωρό δεν το καταλαβαίνω καθόλου. Και ώρες ώρες με πιάνει ανησυχία για όλα.

Τα τελευταία βράδια έχω κράμπες στα πόδια και παίρνω και ένα μαγνήσιο.

Πρέπει να ενημερώσω το γιατρό γιατί έλεγα δεν είναι σημαντικό αλλά επιμένει...

Καλημέρα,  είναι νωρίς για να καταλάβεις το μωρό, συνήθως μετά την 17η εβδομάδα και εμείς που λέμε ότι το καταλάβαμε τώρα δεν είμαστε και σίγουρες,  μέχρι να φτάσουμε στην 17η με 18η εβδομάδα να το καταλαβαίνουμε όλες λίγο πολύ το σκεφτόμαστε.  Οι κράμπες είναι φυσιολογικές,  φέτος δεν το έχω παρατηρήσει αλλά πέρυσι ξυπνούσα στον υπνο μου από τις κράμπες...υπομονή!!!!

  • Μου αρέσει 1

CRVnp2.png

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλημέρα και καλή εβδομάδα! 

να σας ρωτησω αλλα μην με παρεξηγησετε.... τι εννοειται οταν λετε συσπασεις στην μητρα; πως τις καταλαβαινετε; 

 


ghbcp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Οι συσπάσεις δεν ξέρω ακριβώς πως είναι αλλά θυμάμαι τα πετρώματα που είναι σα να σφίγγει η κοιλιά σου.

@Ξένη κι εγώ ξυπνάω στον ύπνο από τις κράμπες, πονάει κιόλας. Χθες ξύπνησα και περπατούσα μέσα στο σπίτι μήπως μου περάσει.

Link to comment
Share on other sites

Just now, ZOIRITA20813 είπε:

κοριτσια καλημέρα και καλή εβδομάδα! 

να σας ρωτησω αλλα μην με παρεξηγησετε.... τι εννοειται οταν λετε συσπασεις στην μητρα; πως τις καταλαβαινετε; 

 

Γιατί να σε παρεξηγησουμε καλέ....αν είναι η πρώτη σου εγκυμοσύνη είναι λογικό να μην ξέρεις. Απ ότι διάβασα η μήτρα κάνει συσπάσεις ακόμα και στο πρώτο τρίμηνο της εγκυμοσύνης λόγω του ότι μεγαλώνει, απλά είναι μικρές και λίγες και δεν τις καταλαβαίνουμε.  Μετά την 28η εβδομάδα συνήθως γίνονται πιο πολλές, η κοιλίτσα έχει μεγαλώσει αρκετά και εκει που κάθεσαι χαλαρά, βλέπεις όλη την κοιλιά να πετρωνει-σφίγγει και μετά από λίγα δευτερόλεπτα να είναι πάλι χαλαρή. Τώρα να το εξηγήσω καλύτερα δεν μπορώ....χαχαχ

  • Ευχαριστώ 1

CRVnp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια! Πώς είστε; Εγώ περιμένω το πολυπόθητο ραντεβού σε 1 εβδομάδα. Ακόμη φοβάμαι πολύ και θέλω να δω ότι το μωράκι μεγαλώνει. Χθες είχαμε και τα πρώτα χιόνια εδώ. Δεν το έστρωσε αλλά μάλλον σύντομα θα συμβεί κι αυτό :) 

@Ξένη είσαι καλύτερα;

@Mariaia όλα καλά; Πήγες στο γιατρό χθες;


cYJKp1.png5yDop1.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Μαρία_Λ είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Πώς είστε; Εγώ περιμένω το πολυπόθητο ραντεβού σε 1 εβδομάδα. Ακόμη φοβάμαι πολύ και θέλω να δω ότι το μωράκι μεγαλώνει. Χθες είχαμε και τα πρώτα χιόνια εδώ. Δεν το έστρωσε αλλά μάλλον σύντομα θα συμβεί κι αυτό :) 

@Ξένη είσαι καλύτερα;

@Mariaia όλα καλά; Πήγες στο γιατρό χθες;

Καλημέρα Μαρία,  τι ωραία....εδώ σήμερα έχει βάλει κρύο και το πάει προς βροχή, επιτέλους....λίγο χειμώνας,  να στολίσουμε και να βάλουμε τα χάλια....

Ξέρεις τι παρατήρησα γιατί ξαναενιωσα την κοιλιά μου πιο σφιχτή στην κάτω μεριά. Μάλλον ειναι το μωρό,σύσπαση δεν ήταν γιατί θα ήταν όλη η κοιλιά σφιχτη,εγώ παρατήρησα στην μια μεριά  μόνο να πετάγεται ένα εξογκωμα  και μόνο όταν ξαπλώνω ανάσκελα...

Έλεγα να έπαιρνα τον γιατρό να πάω να με δει αλλά έχουμε ραντεβού την άλλη βδομάδα, όλα καλά θα είναι,  αν και το σκέφτομαι συχνά και αγχώνομαι...Θέλω να παραγγείλω και εγώ το doppler αλλά ο άντρας μου δεν συμφωνεί γιατί λέει αν κάποια στιγμή κάνει λάθος τι θα γίνει μέχρι να πάμε στον γιατρό, δεν έχει άδικο σε αυτό....

  • Μου αρέσει 1

CRVnp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ξένη said:

Καλημέρα Μαρία,  τι ωραία....εδώ σήμερα έχει βάλει κρύο και το πάει προς βροχή, επιτέλους....λίγο χειμώνας,  να στολίσουμε και να βάλουμε τα χάλια....

Ξέρεις τι παρατήρησα γιατί ξαναενιωσα την κοιλιά μου πιο σφιχτή στην κάτω μεριά. Μάλλον ειναι το μωρό,σύσπαση δεν ήταν γιατί θα ήταν όλη η κοιλιά σφιχτη,εγώ παρατήρησα στην μια μεριά  μόνο να πετάγεται ένα εξογκωμα  και μόνο όταν ξαπλώνω ανάσκελα...

Έλεγα να έπαιρνα τον γιατρό να πάω να με δει αλλά έχουμε ραντεβού την άλλη βδομάδα, όλα καλά θα είναι,  αν και το σκέφτομαι συχνά και αγχώνομαι...Θέλω να παραγγείλω και εγώ το doppler αλλά ο άντρας μου δεν συμφωνεί γιατί λέει αν κάποια στιγμή κάνει λάθος τι θα γίνει μέχρι να πάμε στον γιατρό, δεν έχει άδικο σε αυτό....

Κι εγώ περιμένω την άλλη εβδομάδα να δουμε ότι όλα είναι καλά και μετά θα στολίσω :) πήγαμε το Σάββατο σε ένα εμπορικό για κάτι ψώνια και ήταν υπερστολισμένο ήδη. Λίγο νωρίς μου φαίνεται βέβαια. Μετά το Δεκέμβριο δεν θα βρίσκεις τίποτα Χριστουγεννιάτικο...

Σε νιώθω απόλυτα! Κι εγώ το βράδυ ακόμη ξυπνάω με κράμπες (;), το μωρό (;). Δεν έχω καταλάβει ακόμη και εννοείται φοβάμαι. Κάνω κι εγώ υπομονή για το ραντεβού. Εγώ δεν το πήρα το doppler  αλλά χρησιμοποιώ την εφαρμογή στο κινητό. Το βρίσκω το μωρό και ακούω την καρδιά του. Αν και πάλι ανησυχώ :lol: (δεν παίζομαι!!!!). Τι να σου πω. Μια δοκιμή ίσως σε πείσει :) 


cYJKp1.png5yDop1.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...