Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

1ο τρίμηνο & Υποχώρηση συμπτωμάτων


kastel

Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια μου.. Ήθελα να ρωτήσω τις πιο έμπειρες μανουλες η τις εγκυουλες σε πιο προχωρημένη εβδομάδα για τα συμπτώματα. Είμαι 9+2 και ενώ μέχρι χθες το στήθος μου με πονούσε πολύ σήμερα το νιώθω σχεδόν χαλαρό. Κοντεύω να πάθω ένα εγκεφαλικό αφού είχα ήδη τη δυσάρεστη εμπειρία μιας παλινδρομης. Σκέφτομαι να πάω νοσοκομείο αλλά από την άλλη λέω μήπως είμαι υπερβολική. Υπάρχει περίπτωση να είναι όλα οκ ακόμη και με πιο χαλαρό στήθος; να σας πω ότι προς το παρόν και το στομάχι μου είναι καλά ενω μέχρι χθες δεν ήταν! 


UuEIp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα! Η δική μου εμπειρία μου λέει ότι τα συμπτώματα έρχονται και φεύγουν. Μην περιμένεις 9 μήνες το στήθος σου να είναι πρησμένο και να πονάει όλη μέρα κι όλη νύχτα. Είναι αδύνατο. Παίζουν ρόλο πολλά, από το τι σουτιέν φοράς, τι φάρμακα παίρνεις, αν κάνεις καρακράτηση υγρών κλπ κλπ. Επίσης, ακόμα και στην παλίνδρομη, τα συμπτώματα υποχωρούν σταδιακά, μπορεί να κάνουν και μία και δύο εβδομάδες να πέσουν οι ορμόνες. Δεν ξυπνάς μια μέρα κι έχουν φύγει. Άδικα αγχώνεσαι. Αλλά αν είναι να χαλιέσαι τόσο πολύ, προφανώς και δεν χάνεις τίποτα να πας σε ένα νοσοκομείο ή στο γιατρό σου για ένα υπέρηχο, αν αυτός είναι ο μόνος τρόπος να ηρεμήσεις, καλύτερα να το κάνεις.

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Pagotoula είπε:

Καλημέρα! Η δική μου εμπειρία μου λέει ότι τα συμπτώματα έρχονται και φεύγουν. Μην περιμένεις 9 μήνες το στήθος σου να είναι πρησμένο και να πονάει όλη μέρα κι όλη νύχτα. Είναι αδύνατο. Παίζουν ρόλο πολλά, από το τι σουτιέν φοράς, τι φάρμακα παίρνεις, αν κάνεις καρακράτηση υγρών κλπ κλπ. Επίσης, ακόμα και στην παλίνδρομη, τα συμπτώματα υποχωρούν σταδιακά, μπορεί να κάνουν και μία και δύο εβδομάδες να πέσουν οι ορμόνες. Δεν ξυπνάς μια μέρα κι έχουν φύγει. Άδικα αγχώνεσαι. Αλλά αν είναι να χαλιέσαι τόσο πολύ, προφανώς και δεν χάνεις τίποτα να πας σε ένα νοσοκομείο ή στο γιατρό σου για ένα υπέρηχο, αν αυτός είναι ο μόνος τρόπος να ηρεμήσεις, καλύτερα να το κάνεις.

 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Όχι δεν θα περίμενα 9 μήνες να είναι πρησμένο αλλά τουλάχιστον για το πρωτο τρίμηνο. Δεν ξέρω τι να περιμένω τώρα.. Και λόγω της προηγούμενης εγκυμοσύνης είμαι πιο καχύποπτη με όλα. Δεν υπερβάλω για το στήθος αλλά δεν ξέρω κ αν είναι νορμάλ ή έστω εντάξει αν συμβαίνει. 


UuEIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Σε καταλαβαίνω, γιατί κι εγώ διανύω την 3η μου εγκυμοσύνη κι έχω δύο ακόμα με δυσάρεστη κατάληξη συν προσπάθειες 5 ετών συν δύο εξωσωματικές. Οπότε ίσως μπορείς να φανταστείς για τι άγχος μιλάμε. Σε αυτήν την εγκυμοσύνη πάντως το στήθος δεν είναι μόνιμα πρησμένο κι ευαίσθητο, αλλά αισίως βρίσκομαι στον 4ο μήνα. Υπάρχουν μέρες που το στήθος είναι τελείως ξεφούσκωτο. Αντίθετα στην προηγούμενη που το στήθος ήταν πολύ πιο πρησμένο, παλινδρόμησε και μάλιστα ξεπρήστηκε μέρες μετά την απόξεση. Δεν θεωρώ πως το πρήξιμο του στήθους είναι δείκτης εξέλιξης της εγκυμοσύνης. Αλλά σου λέω ξανά, αν είναι να "αρρωσταίνεις", κάνε έναν υπέρηχο να σου φύγει η ιδέα. Έχω περάσει διάφορες φάσεις σαν την δική σου κι όταν έβλεπα πως ξέφευγα και δεν την πάλευα, αυτό έκανα κι εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Pagotoula είπε:

Σε καταλαβαίνω, γιατί κι εγώ διανύω την 3η μου εγκυμοσύνη κι έχω δύο ακόμα με δυσάρεστη κατάληξη συν προσπάθειες 5 ετών συν δύο εξωσωματικές. Οπότε ίσως μπορείς να φανταστείς για τι άγχος μιλάμε. Σε αυτήν την εγκυμοσύνη πάντως το στήθος δεν είναι μόνιμα πρησμένο κι ευαίσθητο, αλλά αισίως βρίσκομαι στον 4ο μήνα. Υπάρχουν μέρες που το στήθος είναι τελείως ξεφούσκωτο. Αντίθετα στην προηγούμενη που το στήθος ήταν πολύ πιο πρησμένο, παλινδρόμησε και μάλιστα ξεπρήστηκε μέρες μετά την απόξεση. Δεν θεωρώ πως το πρήξιμο του στήθους είναι δείκτης εξέλιξης της εγκυμοσύνης. Αλλά σου λέω ξανά, αν είναι να "αρρωσταίνεις", κάνε έναν υπέρηχο να σου φύγει η ιδέα. Έχω περάσει διάφορες φάσεις σαν την δική σου κι όταν έβλεπα πως ξέφευγα και δεν την πάλευα, αυτό έκανα κι εγώ.

Σε καταλαβαίνω σίγουρα.. Νομίζω ότι αν είχε περάσει το τρίμηνο ίσως ένιωθα μεγαλύτερη ασφάλεια, ίσως και όχι δεν ξέρω. Μάλλον θα πάω νοσοκομείο για έναν υπέρηχο γιατί δεν είμαι όντως καλά και είναι να πάω και επαγγελματικό ταξίδι. Σε ευχαριστώ πολύ 


UuEIp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 10/6/2019 at 1:57 PM, kastel said:

Σε καταλαβαίνω σίγουρα.. Νομίζω ότι αν είχε περάσει το τρίμηνο ίσως ένιωθα μεγαλύτερη ασφάλεια, ίσως και όχι δεν ξέρω. Μάλλον θα πάω νοσοκομείο για έναν υπέρηχο γιατί δεν είμαι όντως καλά και είναι να πάω και επαγγελματικό ταξίδι. Σε ευχαριστώ πολύ 

@kastel χαίρεται :)  ελπίζω όλα να συνεχίζουν να είναι καλά. Ήθελα απλά να σου πω ότι όταν ήμουν έγκυος στο γιο μου, το πρώτο πράγμα που άλλαξε σε πολύ μεγάλο βαθμό ήταν το στήθος μου. Ήδη από την 5η εβδομάδα κανένα σουτιέν δεν έκλεινε (κυρίως λόγω θώρακα) και στο τέλος του 2ου μήνα δεν με αναγνώριζα. Εγώ που με το ζόρι φορούσα Β. Στις 2 παλίνδρομες που ακολούθησαν (τα έχουμε ήδη πει :) δεν έβλεπα τίποτα. Τώρα (9+4 σήμερα) δεν βλέπω καμία διαφορά επίσης και αυτό είναι κάτι που ακόμη με αγχώνει. Το συζήτησα με μία φίλη που έχει 2 παιδάκια και μου είπε ότι στο δεύτερο, το στήθος της δεν άλλαξε τόσο πολύ και παρά μόνο στο τελος. Αυτό είναι κάτι που με καθησυχάζει (λίγο ;)). 

  • Ευχαριστώ 1

cYJKp1.png5yDop1.png

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...