Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, LeneL είπε:

      Φυσικά και μπορεί να ρωτήσει για την καταγωγή. Εμένα μου είχε πει από μόνος του ο γιατρός μου, ότι στις Ελληνίδες δίνουν Ελληνίδες δοτριες και για λόγους χαρακτηριστικών. Αυτό ήταν η πολιτική του κέντρου που ήμουν, αλλά εννοείται ότι μπορεί να το ρωτήσει αν ισχύει και στα άλλα κέντρα. Ας κάνει μια ερώτηση, γιατί άκουσα κάτι περίεργα πρόσφατα, αν υπάρχει περίπτωση να την αντιστοιχισουν με συγκεκριμένη δότρια και δεν ανταποκριθεί στη διέγερση η δότρια, να μην πάρουν κανένα ωάριο, τι γίνεται τότε; Επίσης να ρωτήσει τι ισχύει με το μητρώο δοτριων και πόσα παιδιά μπορεί να δώσει η κάθε μία. Μόλις της το αναλύσουν θα της έρθει σίγουρα να της διευκρινίσουν διάφορα πράγματα!

      Σε ευχαριστώ παρα πολύ!! Ασε έχει πελαγώσει…

Υιοθεσία


Recommended Posts

Κοίτα να δεις,

στο παρελθόν η κατάσταση ήταν εντελώς ανεξέλεγκτη, το κάθε ίδρυμα αποφασιζε μόνο του που θα δώσει τα παιδιά, χωρίς σαφη κριτήρια και προϋποθέσεις κλπ. Έκανε του κεφαλιού του και παρεκαμπτε την σειρά κατά το δοκούν... Ήταν ένα black box όλο αυτό... Και πολλά χρήματα επαιζαν, μαύρα φυσικά... δεν μιλώ για το Μητέρα, που ήταν και είναι το μεγαλύτερο δημόσιο ίδρυμα... Υπήρχαν πολλά άλλα ιδρύματα που φιλοξενούσαν παιδιά και εκεί γινόταν αλισβερίσι για το ποιος θα μπει ψηλοτερα στην λίστα αναμονής... 

Τώρα με τον νέο νόμο όλα είναι πιο κάθαρα.... Κάνεις μια και μόνη αίτηση, για τα παιδια όλης της χώρας, υπαρχει ηλεκτρονική παρακολούθηση του φακέλου σου, ξερεις που βρίσκεται κάθε μέρα, σε ποιο στάδιο βρίσκεται... Η διαδικασία είναι χρονοβόρα, δεν λέω, αλλά μου εμπνεει εμπιστοσύνη...

Θέλω να είμαι αισιόδοξη... 

Πάντως εμεις υποβαλαμε την αίτηση  περισυ τον Νοέμβριο, παράλληλα όλο αυτό το διάστημα συνεχίζουμε  τις εξωσωματικές, δεν έχω καταλάβει πως περασε ο καιρός και φτάσαμε στο σεμινάριο...

Μπορείς να κάνεις την αίτηση, κι αν με το καλό τα καταφέρετε εν τω μεταξύ μόνοι σας, μπορείτε να οπισθοχωρησετε, μην το νιώθεις βάρος... Εξάλλου υπάρχει λίστα αναμονής, δεν είναι ότι θα ξεμείνει το παιδί στο ίδρυμα, θα πάνε αμέσως στους επόμενους υποψηφίους... 

Εμείς το σκεφτήκαμε και το αποφασίσαμε εύκολα... Εδω εχουμε φτάσει να σκεφτομαστε την δωρεά ωαρίων, στην υιοθεσία θα κολλήσουμε? Η υιοθεσία τουλάχιστον για εμάς είναι μια απείρως πιο εύκολα διαχειρισιμη κατάσταση... Τουλάχιστον έτσι το βλέπουμε εμεις...

Όλα αυτά είναι υποκειμενικά βέβαια και θέλει να το σκεφτείτε και να το θελήσετε και οι δύο εξίσου! 

Ελπίζω να βοήθησα λίγο...

Θα τα ξαναπούμε!

Φιλιά!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 40
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

22 ώρες πρίν, athinaida είπε:

Κοίτα να δεις,

στο παρελθόν η κατάσταση ήταν εντελώς ανεξέλεγκτη, το κάθε ίδρυμα αποφασιζε μόνο του που θα δώσει τα παιδιά, χωρίς σαφη κριτήρια και προϋποθέσεις κλπ. Έκανε του κεφαλιού του και παρεκαμπτε την σειρά κατά το δοκούν... Ήταν ένα black box όλο αυτό... Και πολλά χρήματα επαιζαν, μαύρα φυσικά... δεν μιλώ για το Μητέρα, που ήταν και είναι το μεγαλύτερο δημόσιο ίδρυμα... Υπήρχαν πολλά άλλα ιδρύματα που φιλοξενούσαν παιδιά και εκεί γινόταν αλισβερίσι για το ποιος θα μπει ψηλοτερα στην λίστα αναμονής... 

Τώρα με τον νέο νόμο όλα είναι πιο κάθαρα.... Κάνεις μια και μόνη αίτηση, για τα παιδια όλης της χώρας, υπαρχει ηλεκτρονική παρακολούθηση του φακέλου σου, ξερεις που βρίσκεται κάθε μέρα, σε ποιο στάδιο βρίσκεται... Η διαδικασία είναι χρονοβόρα, δεν λέω, αλλά μου εμπνεει εμπιστοσύνη...

Θέλω να είμαι αισιόδοξη... 

Πάντως εμεις υποβαλαμε την αίτηση  περισυ τον Νοέμβριο, παράλληλα όλο αυτό το διάστημα συνεχίζουμε  τις εξωσωματικές, δεν έχω καταλάβει πως περασε ο καιρός και φτάσαμε στο σεμινάριο...

Μπορείς να κάνεις την αίτηση, κι αν με το καλό τα καταφέρετε εν τω μεταξύ μόνοι σας, μπορείτε να οπισθοχωρησετε, μην το νιώθεις βάρος... Εξάλλου υπάρχει λίστα αναμονής, δεν είναι ότι θα ξεμείνει το παιδί στο ίδρυμα, θα πάνε αμέσως στους επόμενους υποψηφίους... 

Εμείς το σκεφτήκαμε και το αποφασίσαμε εύκολα... Εδω εχουμε φτάσει να σκεφτομαστε την δωρεά ωαρίων, στην υιοθεσία θα κολλήσουμε? Η υιοθεσία τουλάχιστον για εμάς είναι μια απείρως πιο εύκολα διαχειρισιμη κατάσταση... Τουλάχιστον έτσι το βλέπουμε εμεις...

Όλα αυτά είναι υποκειμενικά βέβαια και θέλει να το σκεφτείτε και να το θελήσετε και οι δύο εξίσου! 

Ελπίζω να βοήθησα λίγο...

Θα τα ξαναπούμε!

Φιλιά!

Με συγκίνησαν πολύ τα νέα σου! Με το καλό το σεμινάριο! Είστε ένα βήμα πιο κοντά! Χάρηκα πολύ και κυρίως για την αισιοδοξία και το κουράγιο που μοιράστηκες...να σε ρωτήσω κάτι.Ξερεις αν σε όλη τη διαδικασία μπορούν να συμμετέχουν κ γονείς που έχουν ήδη ένα παιδί;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, island1 είπε:

Με συγκίνησαν πολύ τα νέα σου! Με το καλό το σεμινάριο! Είστε ένα βήμα πιο κοντά! Χάρηκα πολύ και κυρίως για την αισιοδοξία και το κουράγιο που μοιράστηκες...να σε ρωτήσω κάτι.Ξερεις αν σε όλη τη διαδικασία μπορούν να συμμετέχουν κ γονείς που έχουν ήδη ένα παιδί;

Καλησπέρα!!

Ναι βέβαια μπορούν να συμμετέχουν και οι οικογένειες που έχουν παιδιά!

Δεν αποκλείονται από την διαδικασία!!

Αν είναι σχετικά μεγάλα μάλιστα, η κοινωνική λειτουργός θα ζητησει  σίγουρα να  παρίστανται  στις συναντήσεις  ώστε αντιληφθεί και να εξετάσει πόσο θετικά και σύμφωνα είναι κι εκεινα με την υιοθεσία. Βέβαια και μικρά να είναι, σίγουρα θα θελήσει να τα γνωρίσει.

Γενικώς η κοινωνική λειτουργός αυτό που προσπαθει να κάνει είναι να αντιληφθεί κατά πόσο η καθε οικογένεια/ζευγαρι είναι ενα υγιές περιβάλλον για ένα παιδί. Μεσα από κάποια ερωτηματολόγια  που αποτελούν αφορμή  για συζήτηση, παρατηρεί αν μέσα στην οικογένεια υπάρχει αγάπη/αλληλοσεβασμός/καλή επικοινωνία, αν υπάρχουν εντάσεις/ διαφωνίες και πως τις χειριζόμαστε  κλπ. Η δική μας μας παρατηρούσε παρα πολύ, στην κυριολεξία μας παρατηρουσε, μας άφηνε να μιλάμε και σημείωνε λέξεις, συναισθηματα, εκφράσεις του προσώπου μας.

Εχουν μεγάλη ευθύνη κι εκείνοι, εισηγούνται για την καταλληλότητα της οικογένειας, δεν είναι απλό...

Το μόνο βέβαιο είναι ότι στο τέλος του εξαμήνου μας είχε μάθει για τα καλά!! 

Για ότι άλλο γνωρίζω, ρωτήστε ελεύθερα...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, island1 είπε:

Με συγκίνησαν πολύ τα νέα σου! Με το καλό το σεμινάριο! Είστε ένα βήμα πιο κοντά! Χάρηκα πολύ και κυρίως για την αισιοδοξία και το κουράγιο που μοιράστηκες...να σε ρωτήσω κάτι.Ξερεις αν σε όλη τη διαδικασία μπορούν να συμμετέχουν κ γονείς που έχουν ήδη ένα παιδί;

Καλησπέρα....να σου πω κι εγώ επειδή είμαι κι εγώ σαυτην την φάση.... εννοώ κάνω τα χαρτιά μου για υοθεσια ναι φυσικά και μπορεί να συμμετέχει και αυτός που έχει ήδη παιδί ή παιδιά....

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Κυκλαμινο είπε:

Καλησπέρα....να σου πω κι εγώ επειδή είμαι κι εγώ σαυτην την φάση.... εννοώ κάνω τα χαρτιά μου για υοθεσια

Καλημέρα!

Μπράβο κυκλάμινο που το αποφασισες!!

Καλή συνέχεια στην προσπάθεια σου!

Θα τα λέμε εδώ...

 

Νησάκι, το σκέφτεστε κι εσείς??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

4 ώρες πρίν, Κυκλαμινο είπε:

Καλησπέρα....να σου πω κι εγώ επειδή είμαι κι εγώ σαυτην την φάση.... εννοώ κάνω τα χαρτιά μου για υοθεσια ναι φυσικά και μπορεί να συμμετέχει και αυτός που έχει ήδη παιδί ή παιδιά....

Κορίτσια ειλικρινα από την καρδιά μου μέσα εύχομαι σύντομα κι οι δυο να γίνεται μανουλες! Πολύ με συγκινειτε.Νομιζω πως πρέπει να συζητηθεί ξανά το θέμα στην οικογένεια μας! Σας ευχαριστώ

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, athinaida είπε:

Καλημέρα!

Μπράβο κυκλάμινο που το αποφασισες!!

Καλή συνέχεια στην προσπάθεια σου!

Θα τα λέμε εδώ...

 

Νησάκι, το σκέφτεστε κι εσείς??

Σευχαριστω πολύ.....

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On 4/10/2020 at 12:27 ΠΜ, Polu είπε:

Τωρα το ειδα μπραβο και εμεις σε αυτη την φαση ειμαστε αυτα μας ειπε κ εμας για online μαθήματα ...αντε να ξεκινησουμε ποια μας εχει φαει το άγχος...

Καλησπέρα, τι κάνεις??

Εμείς τελειώσαμε τα σεμινάρια, εχθές ήταν το τελευταίο!!

Ενδιαφέρον ήταν!! Εισηγητριες ήταν κοινωνικες λειτουργοί που ειχαν εμπειρία σε υιοθεσίες, ειδικα μια -δυο που ήταν μεγαλύτερες σε ηλικία είχαν πολλά περιστατικά να μας εξιστορησουν!!  Γελάσαμε, συγκινηθήκαμε, προβληματίστηκαμε... Ακόμη δηλαδή προβληματισμένοι είμαστε... Μας μαυριζαν την ψυχή με τα βιντεάκια που μας έδειχναν...

Με τα υπόλοιπα ζευγάρια δεθηκαμε και έχουμε συμφωνήσει να βρεθούμε κι από κοντά μετά το lock down, να ειμαστε καλά...

Εσείς το τελειώσατε polu??

Όπως μας είπαν προς το τέλος του έτους θα εγγραφούμε στο μητρώο...

Α! Μας είπαν ότι ήμασταν η δεύτερη φουρνιά σεμιναρίων που έγινε στην δικη μας περιφέρεια... Κι ότι το σύστημα εχει ήδη κάνει matching την πρώτη φουρνιά... μαλιστα καποιοι από την πρώτη που αρνήθηκαν το πρωτο matching και τώρα το σύστημα τους δινει προτεραιότητα καί τους προτείνει και άλλα συνταιριάσματα, δεν προχωράει παρακάτω.

Επίσης μας είπαν ότι είχαν γίνει κάποια λάθη στην καταχώρηση των στοιχείων κάποιων παιδιών και δεν φαίνονταν διαθέσιμα στο σύστημα, τώρα αυτό διορθώθηκε, οπότε έχουμε και new entries!!

Δεν καταφέραμε να πάρουμε μια σαφή απάντηση για το πότε θα ολοκληρωθεί η διαδικασία του συνταιριασματος... Βέβαια εξαρτάται και από τις επιλογές που έχει κάνει το κάθε ζευγάρι...

Πεσμου polu κι εσύ νέα σου!

Τι σας λένε εσάς για την πορεία από εδώ και πέρα?

Αλήθεια τι ηλικίες έχετε ζητήσει εσείς?

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γειααα τωρα κανουμε την εκπαίδευση μενουν αλλα 2 φορες...τα ιδια μας ειπαν κ εμας ακριβως...μας μιλησαν ψυχολογοι ...

Μας ειπαν οτι δεν ξερουν ποτε θα μας καλεσουν κ εμας αναλογα με αυτα που βαλαμε στην αιτηση κρινουν...μακαρι ολλα να γινουν.γρηγορα..αν σας πουν για ταιριασμα να μου πεις χερομαι πολυ που τα λεμε...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


Καλησπέρα,

Θα μπεις στο anynet.gr

Θα χρειαστείς τους κωδικούς taxisnet και τον αριθμό του ΑΜΚΑ σου.

Κάποιες εξετάσεις θα τις έχεις ήδη, αν είσαι σε διαδικασία εξωσωματικής...

Link to comment
Share on other sites

Just now, athinaida είπε:

Καλησπέρα,

Θα μπεις στο anynet.gr

Θα χρειαστείς τους κωδικούς taxisnet και τον αριθμό του ΑΜΚΑ σου.

Κάποιες εξετάσεις θα τις έχεις ήδη, αν είσαι σε διαδικασία εξωσωματικής...

Ευχαριστώ πολύ....

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πρίν, athinaida είπε:

Καλησπέρα,

Θα μπεις στο anynet.gr

Θα χρειαστείς τους κωδικούς taxisnet και τον αριθμό του ΑΜΚΑ σου.

Κάποιες εξετάσεις θα τις έχεις ήδη, αν είσαι σε διαδικασία εξωσωματικής...

Καλησπέρα σαν κριτήριο μετράνε τα χρόνια γάμου ή και τα νέα ζευγάρια μπορούνε?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Όυσιαστικα δεν υπάρχει κανενα κριτήριο προτεραιότητας.

Η διαδικασία είναι fifo (first in -first out), το θέμα είναι να κριθεί το ζευγάρι κατάλληλο για υιοθεσία από την κοινωνική λειτουργό. Αν κριθούν κατάλληλοι, παρακολουθούν ένα σεμινάριο κι έπειτα εγγράφονται στο μητρώο υποψηφίων θετών γονέων (λίστα αναμονής). Δεν χρειάζεται καμία ιδιαίτερη οικονομική επιφάνεια, ούτε χρόνια γάμου, ή ουτε να έχει ακίνητη περιουσία κ.λπ.. 

Αυτό που προσπαθεί να δει η κοινωνική λειτουργός είναι κατά πόσο είναι συνειδητή απόφαση και κατά πόσο υπάρχει καλή επικοινωνία ανάμεσα στο ζευγάρι για να τους εμπιστευτεί ένα παιδί...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας, είμαι η ιωαννα και πρόσφατα έχασα το μωρό που περίμενα. Παλεύω παρά πολλά χρόνια με τον σύζυγο για να αποκτήσουμε ένα μωρό και πλέον αποφασίσαμε ιδίως μετά την εγκυμοσύνη μου ότι μας ενδιαφέρει η υιοθεσία . Θα ήθελα εάν γνωρίζετε και εσείς να μου πείτε ισχύει ότι ο χρόνος πλέον για να υιοθετήσει κάποιος έχει μειωθεί όπως λένε; Είναι πολύ δύσκολη η διαδικασία όπως παλαιότερα;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...