Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 47 λεπτά , Angot είπε:

      ειχα ΑΜΗ 3+κάτι στα 28-29 μου! αν μετρήσω τώρα θα είναι πιο κάτω από σένα! έλα να συνέλθεις μην πέφτεις τσάμπα! δεν είναι σκέτη η ΑΜΗ που καθορίζει, είναι και οι υπόλοιπες ορμόνες μαζί! 

      Ούτε που τις είχα σκεφτεί τις υπόλοιπες ορμόνες.. πριν την ωοληψια πρέπει να κάνω FSH & E2? Εσύ τις είχες ρυθμισμένες αυτές τις ορμόνες?

Υιοθεσία


Recommended Posts

Ιωάννα μου λυπάμαι πολύ για την απώλεια σου...

Όλες μας εδώ έχουμε τις αποτυχίες μας, η διαδικασία των εξωσωματικών δεν έχει πάντα αίσια κατάληξη...

Αυτό το αντιλήφθηκα πολύ έντονα στο σεμινάριο που παρακολουθήσαμε ... Όλα τα ζευγάρια εκεί είχαμε περάσει από εξωσωματικές χωρίς αποτέλεσμα... 

Ήταν ανακουφιστικό μπορώ να πω... Μέχρι τότε το έφερα βαρέως, δεν μπορούσα να δεχτώ την αποτυχία... στο σεμινάριο όμως είδα ότι δεν συνέβη μόνο σε εμάς, αλλά και σε πολλούς άλλους... Που κι αυτοί ξεκίνησαν με όνειρα και ελπίδες που τσακίστηκαν στη πορεία...

Παρόλα αυτά πάντα ο Θεός δίνει δύναμη, κοπέλα μου! Κλαψαμε (κι ο ακόμα κλαίμε) που δεν τα  καταφέραμε, αλλα βρήκαμε το κουράγιο να προχωρήσουμε παρακάτω και να κάνουμε αίτηση υιοθεσίας.

Στην δική μας περίπτωση, χρειάστηκε ενας χρόνος ακριβώς από τότε που κάναμε την αίτηση για να ολοκληρωθεί η κοινωνική έρευνα και το σεμινάριο και να γραφτούμε επιτελους στο μητρώο υποψηφίων  θετών γονέων. Πλεον από εδώ και πέρα είμαστε διαθέσιμοι για "συνταίριασμα"- matching!! 

Αν δεν σου κάνει κόπο διάβασε παραπάνω τα posts δεν είναι πολλά, έχω γράψει από την αρχή την διαδικασία.

Δεν ξέρω πόσο θα πάρει να πάρουμε ένα παιδάκι στην αγκαλιά μας... η διαδικασία ως τώρα πήγε σχετικά γρήγορα... εξαρτάται και από τις επιλογές που έχει κάνει κάθε ζευγάρι, τα υγιή μωράκια είναι ελάχιστα στα ιδρύματα, οπότε αν θέλετε αυστηρά και μονο βρεφακι ίσως χρειαστούν κάποια χρόνια (2-3) αναμονής... Κι αυτή είναι μια δική μου εκτίμηση από όσα έχω διαβάσει και ακούσει...

Θα σου πρότεινα πάντως να τρέξεις και τις δύο διαδικασίες ταυτόχρονα...

Συνεχίστε τις προσπάθειες σας με τον γιατρό σας και ταυτόχρονα συγκεντρώστε τα έγγραφα σας και κατάθεσε την αίτηση σας. Εμείς έτσι το κάναμε και δεν κατάλαβα πότε πέρασε αυτός ο χρόνος... 

Κι αν με το καλό, μείνεις έγκυος, μπορείτε και να πάρετε πίσω την αίτηση... Υπάρχουν τόσα ζευγάρια που περιμένουν στην ουρά, το διαθεσιμο παιδάκι αμέσως θα δοθεί στο επόμενο ζευγάρι, δεν θα μείνει στο ίδρυμα δηλαδή...

Να παρεις  τον αγαπημένο σου αγκαλιά, να σκεφτείτε και μαζί ψύχραιμα να αποφασίσετε τις επόμενες κινήσεις σας.

Ο Θεός να σας φωτίσει!

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 40
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα athinaida, σε ευχαριστώ παρά πολύ για την απάντηση σου. Δυστυχώς γνωρίζω ότι παρά πολλοί είναι οι άνθρωποι που παλεύουν με τις εξωσωματικές και πολλές φορές δε τα καταφέρνουν . Οι πληροφορίες σου είναι ιδιαίτερα χρήσιμες . 
Εμείς η αλήθεια είναι ότι θα θέλαμε ένα βρεφακι το οποίο νομίζω ότι θέλουν και περισσότεροι;

Σιγουρα είναι καλή ιδέα ταυτόχρονα με τις προσπάθειες μας να κάνουμε και την αίτηση.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, όπως μας ειπε η κοινωνικη λειτουργός που ανέλαβε τον φάκελο μας αλλά και οι εισηγητές στο σεμινάριο, τα βρεφάκια είναι ελάχιστα...

Και η πλειοψηφία των ζευγαριών στην αίτηση τους ζητούν βρεφακι...

Ο χρόνος αναμονής μειώνεται αν είστε διατεθειμένοι να δεχτείτε ενα λίγο μεγαλύτερο παιδάκι , πχ. 3-5 ετών ή μεγαλύτερο...

Πάντως δεν έχετε να χάσετε κάτι αν κάνετε μια αίτηση... έτσι την κάναμε κι εμείς, σαν backup...

και τελικά, μάλλον, έτσι θα γίνουμε γονείς...

Καλή σου μέρα!

Link to comment
Share on other sites

Για εμένα είναι ίσως ένα πολύ πολύ όμορφος τρόπος για να γίνεις γονιός, όλες οι  ψυχούλες οι οποίες αξίζουν να έχουν μια οικογένεια ...   

Στη ζωη μας όλοι μπορούμε να βρίσκουμε εναλλακτικούς τρόπους, αυτό ισχύει και για τις δυο πλευρές και για εμάς που θέλουμε να γίνουμε γονείς αλλά και για αυτά που νομίζω είναι πολύ καλύτερο να μεγαλώσουν σε μια οικογένεια.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
On 10/12/2020 at 7:25 ΜΜ, Νανα82 είπε:

Καλησπέρα σας, είμαι η ιωαννα και πρόσφατα έχασα το μωρό που περίμενα. Παλεύω παρά πολλά χρόνια με τον σύζυγο για να αποκτήσουμε ένα μωρό και πλέον αποφασίσαμε ιδίως μετά την εγκυμοσύνη μου ότι μας ενδιαφέρει η υιοθεσία . Θα ήθελα εάν γνωρίζετε και εσείς να μου πείτε ισχύει ότι ο χρόνος πλέον για να υιοθετήσει κάποιος έχει μειωθεί όπως λένε; Είναι πολύ δύσκολη η διαδικασία όπως παλαιότερα;;

Καλησπέρα εμεις.καναμε αιτηση στο anynet μαζευοντας ολλα.τα χαρτιά  Οκτώβριο 2019 και πριν 2 βδομαδες τελειωσαμς τα διαδικτυακά σεμινάρια εκπαίδευση δηλ απο κοινωνικους λειτουργούς.κ προχτες μπηκαμε ατο εθνικο μητρώο για να γινει το ταιριασμα με παιδακι...αν βαλεις . 0 με 5 χρονών αυξάνονται οι πιθανότητες... Δεν μας ειπαν ποσο.θα περιμενουμε ..σηγουρα γινονται γρηγορότερα

 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

9 ώρες πρίν, Polu είπε:

Καλησπέρα εμεις.καναμε αιτηση στο anynet μαζευοντας ολλα.τα χαρτιά  Οκτώβριο 2019 και πριν 2 βδομαδες τελειωσαμς τα διαδικτυακά σεμινάρια εκπαίδευση δηλ απο κοινωνικους λειτουργούς.κ προχτες μπηκαμε ατο εθνικο μητρώο για να γινει το ταιριασμα με παιδακι...αν βαλεις . 0 με 5 χρονών αυξάνονται οι πιθανότητες... Δεν μας ειπαν ποσο.θα περιμενουμε ..σηγουρα γινονται γρηγορότερα

 

Εύχομαι να σας ειδοποιήσουν άμεσα!!!

Link to comment
Share on other sites

On 11/12/2020 at 1:14 ΠΜ, athinaida είπε:

Ιωάννα μου λυπάμαι πολύ για την απώλεια σου...

Όλες μας εδώ έχουμε τις αποτυχίες μας, η διαδικασία των εξωσωματικών δεν έχει πάντα αίσια κατάληξη...

Αυτό το αντιλήφθηκα πολύ έντονα στο σεμινάριο που παρακολουθήσαμε ... Όλα τα ζευγάρια εκεί είχαμε περάσει από εξωσωματικές χωρίς αποτέλεσμα... 

Ήταν ανακουφιστικό μπορώ να πω... Μέχρι τότε το έφερα βαρέως, δεν μπορούσα να δεχτώ την αποτυχία... στο σεμινάριο όμως είδα ότι δεν συνέβη μόνο σε εμάς, αλλά και σε πολλούς άλλους... Που κι αυτοί ξεκίνησαν με όνειρα και ελπίδες που τσακίστηκαν στη πορεία...

Παρόλα αυτά πάντα ο Θεός δίνει δύναμη, κοπέλα μου! Κλαψαμε (κι ο ακόμα κλαίμε) που δεν τα  καταφέραμε, αλλα βρήκαμε το κουράγιο να προχωρήσουμε παρακάτω και να κάνουμε αίτηση υιοθεσίας.

Στην δική μας περίπτωση, χρειάστηκε ενας χρόνος ακριβώς από τότε που κάναμε την αίτηση για να ολοκληρωθεί η κοινωνική έρευνα και το σεμινάριο και να γραφτούμε επιτελους στο μητρώο υποψηφίων  θετών γονέων. Πλεον από εδώ και πέρα είμαστε διαθέσιμοι για "συνταίριασμα"- matching!! 

Αν δεν σου κάνει κόπο διάβασε παραπάνω τα posts δεν είναι πολλά, έχω γράψει από την αρχή την διαδικασία.

Δεν ξέρω πόσο θα πάρει να πάρουμε ένα παιδάκι στην αγκαλιά μας... η διαδικασία ως τώρα πήγε σχετικά γρήγορα... εξαρτάται και από τις επιλογές που έχει κάνει κάθε ζευγάρι, τα υγιή μωράκια είναι ελάχιστα στα ιδρύματα, οπότε αν θέλετε αυστηρά και μονο βρεφακι ίσως χρειαστούν κάποια χρόνια (2-3) αναμονής... Κι αυτή είναι μια δική μου εκτίμηση από όσα έχω διαβάσει και ακούσει...

Θα σου πρότεινα πάντως να τρέξεις και τις δύο διαδικασίες ταυτόχρονα...

Συνεχίστε τις προσπάθειες σας με τον γιατρό σας και ταυτόχρονα συγκεντρώστε τα έγγραφα σας και κατάθεσε την αίτηση σας. Εμείς έτσι το κάναμε και δεν κατάλαβα πότε πέρασε αυτός ο χρόνος... 

Κι αν με το καλό, μείνεις έγκυος, μπορείτε και να πάρετε πίσω την αίτηση... Υπάρχουν τόσα ζευγάρια που περιμένουν στην ουρά, το διαθεσιμο παιδάκι αμέσως θα δοθεί στο επόμενο ζευγάρι, δεν θα μείνει στο ίδρυμα δηλαδή...

Να παρεις  τον αγαπημένο σου αγκαλιά, να σκεφτείτε και μαζί ψύχραιμα να αποφασίσετε τις επόμενες κινήσεις σας.

Ο Θεός να σας φωτίσει!

 

Καλημερα. Εμείς τη σταματήσαμε την διαδικασία γιατί καταφέραμε να κάνουμε παιδάκι. Βέβαια εγώ θέλω να τη συνεχίσω τη διαδικασία αργότερα (το θεωρώ αμαρτία να αφήσω την πρώτη μου επιλογή καθότι δεν έκανα εξωσωματική). Τώρα πιστεύω ότι θα είναι δυσκολο να μας δώσουν παιδάκι και δε θέλω να στερήσω ένα ζευγάρι από την απόκτηση ενός παιδιού. 

Link to comment
Share on other sites

 

2 ώρες πρίν, manaoula είπε:

Καλημερα. Εμείς τη σταματήσαμε την διαδικασία γιατί καταφέραμε να κάνουμε παιδάκι. Βέβαια εγώ θέλω να τη συνεχίσω τη διαδικασία αργότερα (το θεωρώ αμαρτία να αφήσω την πρώτη μου επιλογή καθότι δεν έκανα εξωσωματική). Τώρα πιστεύω ότι θα είναι δυσκολο να μας δώσουν παιδάκι και δε θέλω να στερήσω ένα ζευγάρι από την απόκτηση ενός παιδιού. 

Καλημέρα χρόνια πολλά!

Να κάνετε όπως νιώθετε!

Πάντως να ξέρεις, αν θελήσετε να κάνετε αίτηση για υιοθεσία η κοινωνική λειτουργός θα ζητήσει να μιλήσει και με το παιδί για να δει αν δέχεται καλά αυτό το ενδεχόμενο.

 

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, athinaida είπε:

 

Καλημέρα χρόνια πολλά!

Να κάνετε όπως νιώθετε!

Πάντως να ξέρεις, αν θελήσετε να κάνετε αίτηση για υιοθεσία η κοινωνική λειτουργός θα ζητήσει να μιλήσει και με το παιδί για να δει αν δέχεται καλά αυτό το ενδεχόμενο.

 

Αλήθεια; δεν το ήξερα αυτό.  Αργότερα βλέπουμε. (Θα ήθελα να τη συνεχίσω)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλημέρα κορίτσια!

Ελπίζω να σας βρίσκω όλες καλά. Είμαι ολοκαίνουρια εδώ και βρήκα το φόρουμ ψάχνοντας πληροφορίες για την υιοθεσία καθώς πλησιάζει το πρώτο μας ραντεβού με την κοινωνική λειτουργό. Θα χαρώ πολύ να μάθω εάν είχατε νέα και ακόμη περισσότερο εάν κάποια που έχει περάσει την κοινωνική έρευνα και την εκπαίδευση μου στείλει ένα μήνυμα για να κάνω μερικές ερωτήσεις που έχω.

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


8 ώρες πρίν, sporos1991 είπε:

Καλημέρα κορίτσια!

Ελπίζω να σας βρίσκω όλες καλά. Είμαι ολοκαίνουρια εδώ και βρήκα το φόρουμ ψάχνοντας πληροφορίες για την υιοθεσία καθώς πλησιάζει το πρώτο μας ραντεβού με την κοινωνική λειτουργό. Θα χαρώ πολύ να μάθω εάν είχατε νέα και ακόμη περισσότερο εάν κάποια που έχει περάσει την κοινωνική έρευνα και την εκπαίδευση μου στείλει ένα μήνυμα για να κάνω μερικές ερωτήσεις που έχω.

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας εκ των προτέρων.

Καλησπέρα, 

Εμείς έχουμε ολοκληρώσει την κοινωνικη έρευνα,  έχουμε τελειώσει το σεμινάριο και έχουμε εγγραφεί στο μητρώο θετων γονέων από τον 11/2020. Εννοειται, ακόμη δεν έχουμε κανένα ταίριασμα...

Ότι θέλεις μπορώ να βοηθήσω. 

Σε κάθε περίπτωση επειδή αυτό το post μπορεί να το δουν και μεταγενεστερα αλλά κορίτσια να πω ότι καλό είναι προσανατολιστεις από την αρχή στην αναδοχή. Αν την αντέχετε,  φυσικα...

Δεν θέλω να απελπιστεις αλλά πρέπει να γνωρίζεις την κατάσταση όπως πραγματικά έχει. Τα παιδια για υιοθεσία είναι απειροελαχιστα. Εμεις αν ξέραμε τα νούμερα, αμφιβάλω αν θα μπαίναμε στην διαδικασία.... όταν κάναμε την αίτηση το 2019 ακόμη μετραγαν τα παιδιά στα ιδρύματα... τελικα στις αρχές του 2021 τελειώσαν την καταμέτρηση κι αυτή τη στιγμή τα διαθέσιμα παιδιά για υιοθεσία είναι 83, από τα οποία τα 2 μόλις είναι κάτω από 2 ετών, τα υπόλοιπα παιδακια είναι πάνω από 6 χρόνων ενω οι αιτήσεις που εκκρεμούν είναι 1349 συνολικά.

Αυτά λένε τα επίσημα στοιχεία από το site paidi.gov.gr

Εκεί scrollαροντας προς τα κάτω την σελίδα θα βρεις ένα  banner που λέει "υιοθεσία και αναδοχή σε αριθμούς " άνοιξε και μελετησε τα στοιχεία του 4ου τριμήνου 2021 και θα έχεις πλήρη εικόνα της κατάστασης...

Καλό είναι να συζητήσεις τα στοιχεία και με την κοινωνική λειτουργό σας. Τα γνωρίζει ήδη,  μπορεί να στα εξηγήσει αναλυτικά. 

Σε κάθε περίπτωση είμαι στη διάθεσή σου...

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...