Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Cafe Νοέμβριος 2011


Recommended Posts

α ναι..

και οσες φθασουμε στο προορισμο μας αισια και καλα και οσες θελετε να θηλασετε και εχετε αποριες, εδω ειμαι.. το γνωστο φρικιο που θηλαζε 21 μηνες και σταματησε λογω εγκυμοσυνης τον Σεπτεμβρη απροθυμα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 10,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • prosperous

    2310

  • _marjio

    1778

  • Dina:)

    1305

  • caramello

    955

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Καλησπέρα σε όλες τις μανούλες!

Είμαι ακόμη στη δουλειά αλλά ευτυχώς σε λίγο θα φύγω και ανυπομονώ να γυρίσω σπίτι να κάνω ένα μπάνιο και να ξεκουραστώ..!

Καλωσορίζω την Πένυ και της εύχομαι να έχει μια πολύ καλή και τελειόμηνη εγκυμοσύνη!

Σήμερα δεν μπορώ να σας προλάβω, έχετε γράψει πάρα πολλά και θέλω να τα σχολιάσω και όλα, χιχι! Θέλω να πω ότι κι εγώ κάποια βράδια δεν κοιμάμαι καλά, επειδή ξυπνάω άλλοτε επειδή με τραβάει λίγο η μήτρα μου και νιώθω αυτή την ενόχληση, άλλες φορές επειδή έχει γίνει έντονη η επιθυμία για ούρηση και όταν σηκωθώ και πάω στο μπάνιο, μέχρι να τελειώσουν όλα όσα έχουν μαζευτεί (χαχαχα), έχω για τα καλά ξυπνήσει και δεν με παίρνει εύκολα ξανά ο ύπνος...

Τα δημητριακά όντως βοηθάνε στη δυσκοιλιότητα, αν και κάθε οργανισμός έχει τα δικά του, οπότε κάθε γυναίκα αργά ή γρήγορα βρίσκει τι την βοηθάει περισσότερο. Πφφφ, είναι ένα μαρτύριο πάντως αυτή η δυσκοιλιότητα...

Θέλω επίσης να ευχηθώ στην prosperous και την mp1979woman να έχετε μια πολύ καλή συνάντηση την Παρασκευή και όλα να πάνε κατ' ευχήν!! Να μας πείτε τα νέα σας μετά! Εγώ είχα πάει στο γιατρό μου (παρεμπιπτόντως γεννάω κι εγώ στο Ιασώ) πριν ακριβώς μια εβδομάδα, που βρισκόμουν στην 10η εβδ. Τώρα με το καλό σε λίγες μέρες θα μπω στην 12η και την άλλη βδομάδα έχουμε το ραντεβού για την αυχενική. Χθες βράδυ είχα τέτοιο άγχος για την αυχενική που ξύπνησα και δεν μπορούσα μετά να ξανακοιμηθώ... Νομίζω ότι με το τέλος του πρώτου τριμήνου, πρέπει να αισθανόμαστε καλύτερα ψυχολογικά, έτσι δεν είναι;;

Κατά τ' άλλα, να σας πω κι εγώ ότι είχα πάρα πολλές ανακατωσούρες περίπου 3 βδομάδες, από την 6η και μετά, αλλά ήδη αισθάνομαι αρκετά καλύτερα. Βέβαια, ακόμη έχω κάποιες ναυτίες μέσα στη μέρα, αλλά έχουν ελαττωθεί αισθητά. Αυτό που έχω ακόμη είναι η απότομη πτώση στην ενέργεια που νιώθω, ξαφνικά, μετά το απόγευμα. Το βράδυ φτάνοντας στο κρεβάτι είμαι ένα όρθιο πτώμα κι ας μην έχω κάνει τίποτα όλη τη μέρα (που λέει ο λόγος). Αυτό το είχα από την αρχή, ενώ τα πρωινά αισθανόμουν απλά οκ ή και και αρκετά καλά, το απόγευμα λες και γυρνάει ένας διακόπτης μέσα μου και όλα αλλάζουν.

Prosperous, πολύ χρήσιμο το λινκ για τη μόλυνση... Αχ, τι θα κάνουμε με τόσους κινδύνους...; Πφφφ....

Αυτά τα νέα κι από εμένα! Εύχομαι να είστε όλες καλά, και με το καλό οι επισκέψεις με το γιατρό σας, με τα καλύτερα αποτελέσματα! Να μην έχετε άγχος (όσο γίνεται) και ας σκεφτόμαστε μόνο θετικά, διαβάζω διαρκώς πόσο βοηθάει το μωράκι μας αυτό! Πολλά φιλιά σε όλες!!! :)


[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Kyriak καλησπερα και ευχαριστουμε για τα καλα σου λογια και τις ευχες και με το καλο να σου βγει το τριμηνο!

Το δευτερο τριμηνο αντικειμενικα ειναι το καλυτερο γιατι:

α) γινεται αισθητη η παρουσια του εμβρυου αφου μετα την 17η εβδομαδα (για τις πιο εμπειρες λιγο νωριτερα) αρχιζει τα πρωτα σκυρτηματα

β) παυει η αδιαθεσια του α τριμηνου που λιγο η πολυ ολες μας περναμε αυτη τη στιγμη αρα ανεβαινει η ενεργεια και η αντοχη ειναι μεγαλυτερη

γ) για οσες μπορουν να κανουν σεξ ειναι μια ασφαλη περιοδος

δ) η κινηση της εγκυου ειναι ακομη αναλαφρη παρα την εμφανιση της κοιλιας

βεβαια οσες εχουμε παρελθον ειμαστε και τοτε λιτες και εκπτωτικες στις κινησεις μας αλλα πιστευω οτι ειναι πιο ανεκτο τριμηνο.

αχ αντε να μας πανε ολα καλα.. αμην!!

Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα κοριτσια....τι κανετε?

Κυριακ ευχαριστουμε πολυ για τα καλα σου λογια και τις ευχες...να εισαι καλα!!!!!

Εγω εχω απο χθες το βραδακι κατι πονακια χαμηλα στην κοιλια αλλα δεν εχω παρει τον γιατρο τηλεφωνο γιατι δεν ειναι δυνατοι πονοι ή κατι που να με ανυσηχει πολυ....απ'οτι διαβαζω τα εχουμε αυτα τα πονακια λογω του οτι μεγαλωνει η μητρα...αυριο που θα παμε πρωτα ο Θεος στον γιατρο θα του το πω.....7 παρα τεταρτο εχουμε ραντεβου οποτε μετα θα μπω να σας πω!

Τι αλλα νεα εσεις? Πως τα πατε?????

Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα κοριτσια....τι κανετε?

Κυριακ ευχαριστουμε πολυ για τα καλα σου λογια και τις ευχες...να εισαι καλα!!!!!

Εγω εχω απο χθες το βραδακι κατι πονακια χαμηλα στην κοιλια αλλα δεν εχω παρει τον γιατρο τηλεφωνο γιατι δεν ειναι δυνατοι πονοι ή κατι που να με ανυσηχει πολυ....απ'οτι διαβαζω τα εχουμε αυτα τα πονακια λογω του οτι μεγαλωνει η μητρα...αυριο που θα παμε πρωτα ο Θεος στον γιατρο θα του το πω.....7 παρα τεταρτο εχουμε ραντεβου οποτε μετα θα μπω να σας πω!

Τι αλλα νεα εσεις? Πως τα πατε?????

Καλως την.. να ξεκουραζεσαι ομως μεχρι να σε δει..εγω αυριο στις 16.00 εχω το ρ/β

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα!

Για να δουμε σημερα..ΤΙ θα δουμε? έχουμε ραντεβού στις 16.00 για να ξανατσεκαρουμε το σπορακι..

Καλη επιτυχία prosperous και με το καλό όλα για το σποράκι σας!! Το ίδιο και για την mp1979woman!! Σας στέλνω όλη τη θετική μου ενέργεια και σκέψη!!!

Φιλιά πολλά :)


[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια γειά σας!!!!

Ήρθα κι εγώ εδώ να πιω μαζί σας καφεδάκι, μιας και μέχρι τώρα έχω πιει μερικές φορές με τις μανούλες Ιανουαρίου 2009.

Prosperous δεν το πιστευω οτι εχουμε ξανα παράλληλες εγκυμοσύνες, εύχομαι να έχουμε και κοντινές γέννες και όλες μας να κρατήσουμε με το καλό τα μωράκια μας αγκαλιά χωρίς πρβλήματα!!

Έχω ΤΕΠ 10/2/11 και ΠΗΤ 17/11/11. Ειμαι 9+1 εβδομάδων και 12/5 θα κανω εξέταση τροφοβλάστη μιας και ειμαι 37 ετων.

Φιλια πολλά σε όλες και καλά αποτελέσματα στους υπέρηχους και τις εξετάσεις σας.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και απο εμένα!!!!Καταρχήν να καλωσορίσω το νέο μέλος της παρέας!!!Καλώς μας ήρθες powerpuff girl!!!!Με το καλό το μωράκι σου και να έχεις μια τελείομηνη ευτυχισμένη εγκυμοσύνη!!Το δευτερο απ ότι καταλαβα!!!Και εγώ!!

Τα δικό μας μπεμπε είναι 0,8cm!!!Κοτζαμ σποράκι χαχαχα

Το είδα , ακουσα την καρδούλα του δυστηχώς μόνο εγώ μιας και ο μπαμπας μας ήταν με γαστρεντερίτιδα.Δεν πειραζει την επομενη φορά...

Ακουστε το θεϊκό που είπε ο γιος μου!!Εχει ερθει η πεθερά μου και αμεσως πάει να της δείξει τον υπέρηχο της λεει"κοιτα το μωρό μας είναι σε τσάντα" χαχαχα Κατα τ'αλλα ο Κωσταντής επαιρνε αγκαλιά τον υπερηχο μιλαγε στο μωρό, του δινε φιλακια!!Και εγώ βουρ τα κλαματα..Μακαρι να ναι ετσι και μετά το πουλακι μου

Κορίτσια από προχτες το βράδυ είμαι και εγώ με γαστρεντερίτιδα και έχω διαλυθεί!!!!Μας εχει πιασει με τη σειρά από τη Δευτερα!!!Σήμερα είμαι καπως καλύτερα.

Κυριακή και εγώ έχω πονάκια στην κοιλιά μου πολύ συχνά.Δεν είναι τίποτα μην φοβάσαι.

prosperous τώρα θα βλέπεις το μπεμπε σου...και εγώ θέλωωωωωωω...

Φιλια κοριτσάκια !!!Ξυπνησε ο Κωσταντης μου


Ja5zp3.png

D42op3.png

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσια!

καλως την powerpuff girl! ευχομαι με το καλο να σου ρθει το μωρακι!! οντως συμπτωση να εγκυμονουμε παραλληλα..

πηγαμε στο γιατρο ειμαι 9 εβδομαδων και 6 ημερων βαση υπερηχου και το πιτσιποπακι ειναι μολις 3 εκατοστα!Δειχνει αρκετα καλα για την ηλικια του.

αν ολα πανε καλα 6 Μαιου παμε για την αυχενικη και 25 Μαιου για την περιδεση τραχηλου.

Ευχομαι σε ολες καλη συνεχεια και παντα θετικα νεα..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


γεια σας κοριτσια!

καλως την powerpuff girl! ευχομαι με το καλο να σου ρθει το μωρακι!! οντως συμπτωση να εγκυμονουμε παραλληλα..

πηγαμε στο γιατρο ειμαι 9 εβδομαδων και 6 ημερων βαση υπερηχου και το πιτσιποπακι ειναι μολις 3 εκατοστα!Δειχνει αρκετα καλα για την ηλικια του.

αν ολα πανε καλα 6 Μαιου παμε για την αυχενικη και 25 Μαιου για την περιδεση τραχηλου.

Ευχομαι σε ολες καλη συνεχεια και παντα θετικα νεα..

Μπράβο το ζουζουνάκι!!! Γιατί περίδεση τραχήλου όμως??


Ja5zp3.png

D42op3.png

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο το ζουζουνάκι!!! Γιατί περίδεση τραχήλου όμως??

ειχα αποβολη δευτερου τριμηνου πριν την κορη μου και αναγκαστικα εκανα περιδεση και κρατησα την κορη μου και ετσι θα κανω και τωρα..

προσωπικα νοιωθω ασφαλης με τη διαδικασια αν και ειναι πολυεξοδη εφοσον την κανω σε ιδιωτικο και εχει και φαρμακευτικη αγωγη και βεβαια μια σχετικη επικινδυνοτητα..

αλλα μεχρι τωρα οι περιδεσεις εχουν βοηθησει σημαντικα..

με το καλο να ρθει αυτη η ωρα, αφου εχουμε πρωτα να ξεμπερδεψουμε με την αυχενικη σε τρεις εβδομαδες.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Τι κάνετε; Πώς περάσατε αυτό το...κρύο σκ;

Καταρχάς, καλωσορίζω την powerpuff girl και της εύχομαι να έχει μια τελειόμηνη και πολύ καλή εγκυμοσύνη!

Αγαπητή μου prosperous πολύ χάρηκα που όλα πήγαν καλά με τον υπέρηχο και το μωράκι σας έχει μεγαλώσει!! Κι εμείς όταν είχαμε πάει την προηγούμενη φορά και βρισκόμουν στην 10η εβδ, μας είχε βγάλει ο υπέρηχος ότι το μωράκι ήταν 3,1 εκατ.! Τώρα, ανυπομονώ για το επόμενο ραντεβού που είναι αυτό της αυχενικής διαφάνειας, την Μ. Πέμπτη. Εσύ prosperous πόσων εβδομάδων θα είσαι όταν θα κάνεις την αυχενική;

Επίσης, ήθελα να σε ρωτήσω, αν φυσικά δεν σου θυμίζω άσχημα γεγονότα..., αν μπορείς να μας πεις ποια συμπτώματα ενδεχομένως δείχνουν τραχηλική ανεπάρκεια, στην οποία περίπτωση χρειάζεται η περίδεση. Υπάρχει ίσως κάποια πρόβλεψη αυτής της ανεπάρκειας; Τι απαντήσεις έχεις πάρει από το δικό σου γιατρό; Αν μπορούσες να μας πεις όσα ξέρεις, θα ήταν σημαντικό.!

Περιμένουμε νέα και από την mp1979woman!! Σας χαιρετώ και σας εύχομαι καλό υπόλοιπο Κυριακής!

Φιλιά πολλά!!!:)


[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα

απο αυτα που γνωριζω η τραχηλικη ανεπαρκεια αν δεν υπαρχει ιατρικο ιστορικο ειτε αποβολων ειτε απο καποια σχετικη επεμβαση που να προκαλει την υποψια (ισχυει και στην περιπτωση της χαλαρωσης της μητρας) δεν προβλεπεται..

Εγω δεν ειχα αποβολη προηγουμενη αλλα ειχα δυο περιστατικα (εκτρωσης και διακοπης κυησης λογω προβληματων εμβρυου) και στη συγκεκριμενη κυηση μολις στην 22η εβδομαδα ειχα ενα πρωι μια μικρη ενοχληση και δεν περνουσε και το ιδιο βραδυ απεβαλλα.

Στην επομενη κυηση διχως αλλο εκανα περιδεση και το ιδιο πρωτα ο Θεος θα κανω και τωρα.

αυτα απο εμενα..

περιμενουμε νεα και απο τις αλλες κοπελιες μας..

Link to comment
Share on other sites

συν-κυοφορουσες Νοεμβριου 2011 απο αυριο θα ειμαι σε αδεια λογω Πασχα και θα ειμαι εκτος πολεως συνεπως να σας ευχηθω να εχετε ολες ενα καλο Πασχα, ηρεμο, ειρηνικο, προσεχτικο και με το καλο να ξελευθερωθουμε στην ωρα μας..

Φιλια πολλα και ελπιζω σε καλα νεα απο οσες αυτες τις ημερες η τις προσεχεις θα πατε στο γιατρο σας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...