Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 13 λεπτά , Eflenew είπε:

      @Blue Velvet συμφωνώ με το Σπορακι. Ειναι 1 στα 3,5 ή 1 στα 4 στη δικη σου ηλικια. Θα υο πετυχεις το καλο εμβρυακι ισως ειναι αυτο που ειναι καταψυξη.

       Σε ξενο επιστημονικό άρθρο του 2023 αναφερει: 

      Το ποσοστό ευπλοειδίας (σωστα χρωμοσωμικα) εμβρύων μειώνεται όσο αυξάνεται η ηλικία του ασθενούς, είναι 73% για έμβρυα καλής ποιότητας σε ασθενείς κάτω των 35 ετών, 54% σε ασθενείς μεταξύ 35-36, 37% σε ασθενείς μεταξύ 37-38, 31% σε ασθενείς μεταξύ 39-40, 23% σε ασθενείς μεταξύ 41-42, 5% σε ασθενείς μεταξύ 43-44 και 0 % σε ασθενείς μεταξύ 45-46 ετών. 
       
       

      Καλής ποιότητας θεωρούνται τα έμβρυα ΑΑ μόνο ; 

Cafe Νοέμβριος 2011


Recommended Posts

εγω εχω κοψει και τα φρουτα και τα πολλα λαχανικα λογω των εορτων που ετρωγα (και τρωω) βλεκειες.. ασε δε που με αυτον τον καιρο τα φρουτα δεν με τραβανε καθολου

και εγω σιδηρο λογικα απο την μεθεπομενη εβδομαδα θα αρχισω και βλεπουμε.

και η δικη μου η κορη με ιωση απο Μ Πεμπτη εως Κυριακη του Πασχα.. δεν ευχαριστηθηκε καθολου και εμεις ψοφησαμε απο το ξενυχτι και την κουραση.

και εγω παω καλυτερα απο αναγουλες αλλα ακομη υπαρχουν τα πρωινα καμια φορα.

αντε με το καλο οι αυχενικες μας. Εμενα μου την κανει ο ιδιος ο γιατρος μου στη τιμη της επισκεψης και την PAP A την κανω εξω ιδιωτικα κοντα στο ιατρειο του (κανα 60αρι)

Γεια σου προσπ τι κανεις????? Με το καλο οι αυχενικες μας....Εισαι τυχερη που θα στην κανει ο γιατρος σου και απο την στιγμη που τον εμπιστευεσαι εχεις και την τσεπη σου πιο ησυχη! Εμας μας ειπε ο γιατρος γυρω στα 190 ευρω μαζι με τις αιματολογικες....δεν τα βαρυγκομαω αλλα με τετοια οικονομικη κριση θα μπορουσαν να κανουν κατι καλυτερο κι αυτοι! Αλλα οταν ειναι τετοιο θεμα γενικοτερα το εκμεταλλευονται! Τελος παντων το θεμα μας δεν ειναι τα λεφτα αυτη την στιγμη αλλα να ειναι γερα τα μωρακια μας! Αυτο εχει σημασια για μενα και μονο!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 10,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • prosperous

    2310

  • _marjio

    1778

  • Dina:)

    1305

  • caramello

    955

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Καλημερα πενυ τι κανεις???? Καιρο εχουμε να τα πουμε....Παλι γαστρεντεριτιδα κοριτσακι? Υπεφερες ε???Περαστικα και αγυριστα!!!!Τουλαχιστον φαινεται οτι σταματησαν οι αναγουλες και αυτο ειναι θετικο, να ηρεμισεις!

Εμας ο γιατρος μας στελνει στο εμβρυο τσεκ για την αυχενικη και ειναι κοντα στο μεγαρο μουσικης!

Για τον σιδηρο μου κανει εντυπωση που δεν σου εχει δωσει ακομα και σε σενα και στην προσπ....εγω τελειωνω το 2ο κουτι σε 2 μερες και εκτος αυτου εχω μπει στο δευτερο 10ημερο που παιρνω ασβεστιο! Και η συνυφαδα μου που γενναει το 2ο παιδακι της την τριτη,οταν την ρωτησα μου ειπε και οτι ο δικος της γιατρος της εδωσε σιδηρο και ασβεστιο απο την αρχη, περιπου στις 7 με 8 εβδομαδες! Μονο το μαγνησιο το δινουν αρχες του 4ου μηνα....τι να πω ο καθε γιατρος εχει το δικο του σκεπτικο!

Καλημέρα!!!

Εμένα και στο πρώτο μετά την αυχενική μου ξεκίνησε σίδηρο. Πλάκα έχει που κάθε μηνα μο ελεγε μην φοβηθείς την επόμενη φορα μπορεί ο αιματοκριτης σου να έιναι πεσμένος που είναι φυσιολογικό.Καθε μηνα αιματοκρίτης 40!!!Κάθε γιατρός έχει την τακτική του πάντως.

Με το καλό να γεννησει και η συνυφάδα σου!!! Η καλύτερη εποχή να γεννήσεις έιναι τώρα.Εμεις θα έχουμε ζόρια που θα φάμε όλο το χειμώνα με τα μικρούλια μας πολύ μωράκια.Τώρα το καλοκαιρι ξεπετάγονται χωρίς ιώσεις. Εμάς ο Κωσταντής 40 ημερών κόλλησε ίωση και ταλαιπωρήθηκε πολύ το μικρο μου.Τώρα το σκέφτομαι πως το σκέφτομαι....


Ja5zp3.png

D42op3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!!

Εμένα και στο πρώτο μετά την αυχενική μου ξεκίνησε σίδηρο. Πλάκα έχει που κάθε μηνα μο ελεγε μην φοβηθείς την επόμενη φορα μπορεί ο αιματοκριτης σου να έιναι πεσμένος που είναι φυσιολογικό.Καθε μηνα αιματοκρίτης 40!!!Κάθε γιατρός έχει την τακτική του πάντως.

Με το καλό να γεννησει και η συνυφάδα σου!!! Η καλύτερη εποχή να γεννήσεις έιναι τώρα.Εμεις θα έχουμε ζόρια που θα φάμε όλο το χειμώνα με τα μικρούλια μας πολύ μωράκια.Τώρα το καλοκαιρι ξεπετάγονται χωρίς ιώσεις. Εμάς ο Κωσταντής 40 ημερών κόλλησε ίωση και ταλαιπωρήθηκε πολύ το μικρο μου.Τώρα το σκέφτομαι πως το σκέφτομαι....

Πενυ μου? Πως παει κοριτσαρα? Ναι τελικα ο καθε γιατρος εχει την δικη του τακτικη! Και σε μενα οι πρωτες αιματολογικες εδειξαν 40 αιματοκριτη παρ'ολα αυτα μου εδωσε νωρις σιδηρο...τι να πω?

Εγω δεν στενοχωριεμαι καθολου που θα γεννησουμε τετοια εποχη....μπορει οντως να ειναι επικυνδυνο λογω ιωσεων επειδη θα φαμε ολο τον χειμωνα αλλα μη ξεχνας οτι θα βγουμε τον καταλληλο καιρο εξω...θα ειμαστε στη σωστη ηλικια που τα μωρα εχουν περισσοτερες αμυνες και εκτος αυτου εγω ανεκαθεν ημουν σπιτογατα...οποτε δεν με απασχολει καθολου!Καλα να ειμαστε..!!!!!

Ναι η συνυφαδα μου γενναει καλη εποχη αλλα με το πρωτο τι να πει που το γεννησε Ιανουαριο και το πηρε σπιτι τον Μαρτιο λογω προωρης γεννησης και βαρους γεννησης 1ος κιλου? Αυτα βλεπω και δεν με νοιαζει τιποτα περα απο την υγεια του παιδιου.....

Αυτα....Φιλια πολλα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και από εμένα!! Επέστρεψα εδώ και δύο μέρες από τις διακοπές του Πάσχα και μπήκα ξανά στο καθημερινό πρόγραμμα! Να σας ευχηθώ σε όλες τις μανούλες Χρόνια Πολλά, Χριστός Ανέστη και να είμαστε γερές, εμείς και τα μωράκια μας και να τα κρατήσουμε στην αγκαλιά μας υγιή!

Μετά από τόσες μέρες που είχα να μπω στο φόρουμ τι να πρωτογράψω! Θα τα πάρω ένα-ένα! Εμείς κάναμε την αυχενική την Μ. Πέμπτη, όταν ήμουν κι εγώ στην 11εβδ+5 -το αναφέρω για την mp1979woman- και όλα πήγαν μια χαρά! Το μωράκι έχει μεγαλώσει, στον υπέρηχο το είδαμε με σχηματισμένο προσωπάκι και σωματάκι και σε μία κίνηση μας έδειξε και το ένα πατουσάκι του και εμείς είχαμε τρελαθεί απ' την χαρά μας με αυτό που βλέπαμε!! Όλες οι μετρήσεις βγήκαν πολύ καλές και τα όργανα επίσης είναι πια πλήρως σχηματισμένα και λειτουργούν! Κάναμε και το papp-a και τα αποτέλεσματα ήταν κι αυτά μια χαρά! Το φύλο δεν το μάθαμε όμως, ο γιατρός μας είπε ότι είναι πολύ νωρίς. Αλήθεια, όσες έχετε ήδη εμπειρία, σε ποιά εβδομάδα το μάθατε και με τι είδους υπέρηχο; Κανονικό ή 4D;

Τώρα διανύω την 14η εβδ και ανυπομονώ όταν θα το ξαναδώ στον υπέρηχο! Η κοιλιά μου εχει αρχίσει λίγο να προεξέχει, αλλά με τα ρούχα ακόμη δεν πολυφαίνεται. Η δυσκοιλιότητα έχει αρχίσει να γίνεται κάπως έντονη, αλλά προς το παρόν την ελέγχω. Το καλό είναι ότι οι ανακατωσούρες έχουν γίνει εντελώς παρελθόν και η ενέργεια έχει επιστρέψει! Χθες να φανταστείτε είχα τόση όρεξη να ασχοληθώ με την μαγειρική που έφτιαξα ένα σωρό φαγητά και δεν κουράστηκα καθόλου. Ήμουν μέχρι τις 10 το βράδυ στην κουζίνα, που πριν 2 εβδ για παράδειγμα, όταν πήγαινε η ώρα 8, εγώ τριγύριζα στο σπίτι σαν υπνωτισμένη! Ευτυχώς, όλα αυτά που έφτιαξα θα τα τιμήσει κυρίως ο άντρας μου, γιατί αν τα φάω εγώ όλα, τότε θα πάρω με τη μία 10 κιλά! Σήμερα το πρωί που ζυγίστηκα έδειξε να έχω πάρει το πολύ μισό κιλό από την αρχή που είχα ξεκινήσει να μετράω τα κιλά μου. Αν και από εδώ και πέρα είναι το θέμα με τα κιλάκια μας...!

Για τα συμπληρώματα, κι εγώ παίρνω σίδηρο, σχεδόν από την αρχή. Έκανα και τις αιματολογικές αυτόυ του μήνα και έχουν πολύ λίγο πέσει, αλλά διατηρούνται ακόμα σε καλά επίπεδα (χάρη στο σίδηρο φυσικά). Το φολλικό το παίρνω ακόμη και θέλω να ρωτήσω το γιατρό την επόμενη φορά αν θα το συνεχίσω. Με αγχώνει το γεγονός ότι δεν μου έχει δώσει ακόμη ασβέστιο (και μαγνήσιο), αν και πίνω ευτυχώς γάλα πρωί-βράδυ.

Α, για το κόστος που αναφέρετε της αυχενικής μαζί με το papp-a, εγώ πλήρωσα 150 ευρώ και έγιναν όλες στο Ιασώ.

Και όσο για το θέμα της κατάλληλης εποχής, εγώ χαίρομαι που τώρα που θα ανοίξει ο καιρός θα μπορούμε να φοράμε πιο άνετα ρούχα -φορεματάκια κλπ- χωρίς να μας στενεύουν στην κοιλίτσα μας! Τον Νοέμβριο όταν με το καλό γεννήσουμε, θα είμαστε προσεχτικές με το κρύο να έχουμε τα μπεμπάκια μας ζεστά! Έχω ακούσει και από άλλες μανούλες που προτιμούν αρχές του καλοκαιριού να έχουν γεννήσει. ΌΛες οι εποχές καλές είναι! Σκεφτείτε να έχουμε αγκαλιά το μωράκι μας, και τι άλλο θέλουμε!

Επειδή πάλι ξέφυγα στην πολυλογία -!!!- να ευχηθώ σε όλες όσες έχουν προσεχώς την αυχενική να πάνε όλα καλά και με το καλό να κλείσετε το πρώτο τρίμηνο! Τι ωραία στιγμή όταν ξεπροβάλει το μωράκι στην οθόνη και μπορούμε να δούμε τι σκαρώνει εκεί μέσα! Όλα καλά να είναι εύχομαι! Σας φιλώ πολύ!!!:)


[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

καλημερα και καλως επιστρεψατε

εγω δεν παιρνω σιδηρο ποτε πριν την 13η εβδομαδα και ο αιματοκριτης μου ειναι στο 38. Μονο filicine και utrogestan λαμβανω εκαστο για δαιφορετικο λογο.

αν δεν ειχα παλλινδρομησει τετοιες μερες θα γεννουσα κανονικα και συμφωνω οτι ηταν η καταλληλη εποχη για να αποφευχθουν τυχον ιωσεις και το πρωτο τριμηνο του μωρου θα ξεπεταγοταν πιο γρηγορα αλλα και για τον Νοεμβριο παλι δεν εχω προβλημα και απλα θα υποστει η μικρη περιορισμους στις συναντησεις με αλλα παιδια και μαλλον δεν θα πηγαινει σε παιδοτοπο.. αυτο τουλαχιστον για τους πρωτους 3-4 μηνες τουλαχιστον..

εχω και τη προθεση να θηλαζω non stop ξανα συνεπως ελπιζω οτι θα ειναι και ενα εξτρα βοηθημα στο θεμα αντισωματων αν και δεν βασιζομαι στην τακτικη.

Μακαρι ολα να πηγαινουν καλυτερα για ολες μας και ολα θα τα αντιμετωπισουμε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας και από εμένα!! Επέστρεψα εδώ και δύο μέρες από τις διακοπές του Πάσχα και μπήκα ξανά στο καθημερινό πρόγραμμα! Να σας ευχηθώ σε όλες τις μανούλες Χρόνια Πολλά, Χριστός Ανέστη και να είμαστε γερές, εμείς και τα μωράκια μας και να τα κρατήσουμε στην αγκαλιά μας υγιή!

Μετά από τόσες μέρες που είχα να μπω στο φόρουμ τι να πρωτογράψω! Θα τα πάρω ένα-ένα! Εμείς κάναμε την αυχενική την Μ. Πέμπτη, όταν ήμουν κι εγώ στην 11εβδ+5 -το αναφέρω για την mp1979woman- και όλα πήγαν μια χαρά! Το μωράκι έχει μεγαλώσει, στον υπέρηχο το είδαμε με σχηματισμένο προσωπάκι και σωματάκι και σε μία κίνηση μας έδειξε και το ένα πατουσάκι του και εμείς είχαμε τρελαθεί απ' την χαρά μας με αυτό που βλέπαμε!! Όλες οι μετρήσεις βγήκαν πολύ καλές και τα όργανα επίσης είναι πια πλήρως σχηματισμένα και λειτουργούν! Κάναμε και το papp-a και τα αποτέλεσματα ήταν κι αυτά μια χαρά! Το φύλο δεν το μάθαμε όμως, ο γιατρός μας είπε ότι είναι πολύ νωρίς. Αλήθεια, όσες έχετε ήδη εμπειρία, σε ποιά εβδομάδα το μάθατε και με τι είδους υπέρηχο; Κανονικό ή 4D;

Τώρα διανύω την 14η εβδ και ανυπομονώ όταν θα το ξαναδώ στον υπέρηχο! Η κοιλιά μου εχει αρχίσει λίγο να προεξέχει, αλλά με τα ρούχα ακόμη δεν πολυφαίνεται. Η δυσκοιλιότητα έχει αρχίσει να γίνεται κάπως έντονη, αλλά προς το παρόν την ελέγχω. Το καλό είναι ότι οι ανακατωσούρες έχουν γίνει εντελώς παρελθόν και η ενέργεια έχει επιστρέψει! Χθες να φανταστείτε είχα τόση όρεξη να ασχοληθώ με την μαγειρική που έφτιαξα ένα σωρό φαγητά και δεν κουράστηκα καθόλου. Ήμουν μέχρι τις 10 το βράδυ στην κουζίνα, που πριν 2 εβδ για παράδειγμα, όταν πήγαινε η ώρα 8, εγώ τριγύριζα στο σπίτι σαν υπνωτισμένη! Ευτυχώς, όλα αυτά που έφτιαξα θα τα τιμήσει κυρίως ο άντρας μου, γιατί αν τα φάω εγώ όλα, τότε θα πάρω με τη μία 10 κιλά! Σήμερα το πρωί που ζυγίστηκα έδειξε να έχω πάρει το πολύ μισό κιλό από την αρχή που είχα ξεκινήσει να μετράω τα κιλά μου. Αν και από εδώ και πέρα είναι το θέμα με τα κιλάκια μας...!

Για τα συμπληρώματα, κι εγώ παίρνω σίδηρο, σχεδόν από την αρχή. Έκανα και τις αιματολογικές αυτόυ του μήνα και έχουν πολύ λίγο πέσει, αλλά διατηρούνται ακόμα σε καλά επίπεδα (χάρη στο σίδηρο φυσικά). Το φολλικό το παίρνω ακόμη και θέλω να ρωτήσω το γιατρό την επόμενη φορά αν θα το συνεχίσω. Με αγχώνει το γεγονός ότι δεν μου έχει δώσει ακόμη ασβέστιο (και μαγνήσιο), αν και πίνω ευτυχώς γάλα πρωί-βράδυ.

Α, για το κόστος που αναφέρετε της αυχενικής μαζί με το papp-a, εγώ πλήρωσα 150 ευρώ και έγιναν όλες στο Ιασώ.

Και όσο για το θέμα της κατάλληλης εποχής, εγώ χαίρομαι που τώρα που θα ανοίξει ο καιρός θα μπορούμε να φοράμε πιο άνετα ρούχα -φορεματάκια κλπ- χωρίς να μας στενεύουν στην κοιλίτσα μας! Τον Νοέμβριο όταν με το καλό γεννήσουμε, θα είμαστε προσεχτικές με το κρύο να έχουμε τα μπεμπάκια μας ζεστά! Έχω ακούσει και από άλλες μανούλες που προτιμούν αρχές του καλοκαιριού να έχουν γεννήσει. ΌΛες οι εποχές καλές είναι! Σκεφτείτε να έχουμε αγκαλιά το μωράκι μας, και τι άλλο θέλουμε!

Επειδή πάλι ξέφυγα στην πολυλογία -!!!- να ευχηθώ σε όλες όσες έχουν προσεχώς την αυχενική να πάνε όλα καλά και με το καλό να κλείσετε το πρώτο τρίμηνο! Τι ωραία στιγμή όταν ξεπροβάλει το μωράκι στην οθόνη και μπορούμε να δούμε τι σκαρώνει εκεί μέσα! Όλα καλά να είναι εύχομαι! Σας φιλώ πολύ!!!:)

Kαλημερα κυριακ χρονια πολλα αληθως Ανεστη και καλωσορισατε απο τις πασχαλινες σας διακοπουλες!

Πολυ χαρηκα με τα νεα σου για την αυχενικη...μπραβο κοριτσακι ολα πηγαινουν τελεια! Εγω εχω λιγο αγχος για αυριο αλλα προσπαθω να το κοντρολαρω....

Οπως εχω ξαναπει εμενα ο γιατρος μου εδωσε πρωτα σιδηρο σχεδον απο την αρχη και ασβεστιο κανα 2 βδομαδες αργοτερα! Ο καθε γιατρος εχει την τακτικη του.Ας πουμε το πασχα που ανεβηκαμε στο χωριο του αντρα μου εντελως τυχαια ειδα το φυλλικο οξυ που παιρνει η συνυφαδα μου και εγραφε οτι ειναι των 5 mg ενω εγω παιρνω σιδηρο ο οποιος περιεχει και φυλλικο οξυ 0,34mg. Το μονο που ειναι ιδιο με της συνυφαδας μου ειναι το ασβεστιο που παιρνουμε....κι εγω αναρωτηθηκα στην αρχη γιατι εμενα το φυλλικο οξυ μου το δινει ενσωματομενο με τον σιδηρο και οχι ξεχωριστα αλλα κανεις γυναικολογος δεν κανει τα ιδια σε ολες τις εγκυμονουσες ακομα κι αν εχουν τον ιδιο....προπερσυ ας πουμε η κουμπαρα μου με τον ιδιο γυναικολογο επαιρνε ξεχωριστα το φυλλικο οξυ...τεσπα!

Εγω θα ξαναμπω αυριο πρωτα ο Θεος να σας πω τα νεα απο την αυχενικη! Ο Θεος ας ειναι βοηθος!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

ΟΛΑ θα μας πανε καλα γλυκια μου με τις αυχενικες μας. Εγω την εχω την Παρασκευη.. με το καλο αυριο εσυ.

το αγχος δεν βοηθα σε τιποτε αλλα η αγωνια ειναι λογικο να υπαρχει..

Link to comment
Share on other sites

ΟΛΑ θα μας πανε καλα γλυκια μου με τις αυχενικες μας. Εγω την εχω την Παρασκευη.. με το καλο αυριο εσυ.

το αγχος δεν βοηθα σε τιποτε αλλα η αγωνια ειναι λογικο να υπαρχει..

Ναι προσπ μου ΟΛΑ θα πανε καλα με τις αυχενικες μας....με το καλο κι εσυ την παρασκευη!!!

Το αγχος σου ερχεται χωρις να το καταλαβεις...απλα προσπαθεις να μην σε καταβαλλει....

Link to comment
Share on other sites

Ναι προσπ μου ΟΛΑ θα πανε καλα με τις αυχενικες μας....με το καλο κι εσυ την παρασκευη!!!

Το αγχος σου ερχεται χωρις να το καταλαβεις...απλα προσπαθεις να μην σε καταβαλλει....

ναι, καπως ετσι..

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ mp1979woman, για τα καλά σου λόγια!! Με το καλό εύχομαι αύριο η αυχενική! Όλα καλά θα πάνε! Μακάρι να μπορούσαμε να αποβάλουμε το άγχος, αλλά αυτό είναι πάντα εκεί το άτιμο...

Πάντως σε αυτό που λες για τα συμπληρώματα, μέχρι και ο δικός μου γιατρός στην προηγούμενη εγκυμοσύνη που δυστυχώς παλινδρόμησε, μου είχε γράψει ένα φάρμακο που είναι σίδηρος και φολικό οξύ μαζί και στην τωρινή εγκυμοσύνη τα παίρνω ξεχωριστά.

Τον σίδηρο τον παίρνεις πριν ή μετά από το φαγητό και πόση ώρα έχει μεσολαβήσει; Με προβληματίζει λίγο αυτό επειδή εμένα στην αρχή δεν μπορούσε το στομάχι μου με τίποτα να το δεχτεί όταν ήταν άδειο, αλλά λένε ότι το καλύτερο είναι με άδειο στομάχι, απορροφάται καλύτερα... Πφφφ...


[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ΟΛΑ θα μας πανε καλα γλυκια μου με τις αυχενικες μας. Εγω την εχω την Παρασκευη.. με το καλο αυριο εσυ.

το αγχος δεν βοηθα σε τιποτε αλλα η αγωνια ειναι λογικο να υπαρχει..

Όλα καλά prosperous εύχομαι και με τη δική σου αυχενική!! Με το καλό να το δείτε το μωράκι σας και όλες οι εξετάσεις να είναι τέλειες εύχομαι!

Εμένα πριν από λίγο με νευρίασε ένας από τη δουλειά -σήμερα είμαι σπίτι αλλά ήθελαν να κάνω μια δουλειά από εδώ- και τα νεύρα μου χτύπησαν κόκκινο...!!! Αυτές οι ορμόνες με έχουν κάνει πολύ ευάλωτη, μετά από λίγο σκεφτείτε έβαλα και τα κλάματα...!!! Μέχρι που σκέφτηκα το μωράκι στη κοιλίτσα μου ότι το αναστατώνω με βλακείες και έτσι ηρέμησα.


[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

καλημερα και καλως επιστρεψατε

εγω δεν παιρνω σιδηρο ποτε πριν την 13η εβδομαδα και ο αιματοκριτης μου ειναι στο 38. Μονο filicine και utrogestan λαμβανω εκαστο για δαιφορετικο λογο.

αν δεν ειχα παλλινδρομησει τετοιες μερες θα γεννουσα κανονικα και συμφωνω οτι ηταν η καταλληλη εποχη για να αποφευχθουν τυχον ιωσεις και το πρωτο τριμηνο του μωρου θα ξεπεταγοταν πιο γρηγορα αλλα και για τον Νοεμβριο παλι δεν εχω προβλημα και απλα θα υποστει η μικρη περιορισμους στις συναντησεις με αλλα παιδια και μαλλον δεν θα πηγαινει σε παιδοτοπο.. αυτο τουλαχιστον για τους πρωτους 3-4 μηνες τουλαχιστον..

εχω και τη προθεση να θηλαζω non stop ξανα συνεπως ελπιζω οτι θα ειναι και ενα εξτρα βοηθημα στο θεμα αντισωματων αν και δεν βασιζομαι στην τακτικη.

Μακαρι ολα να πηγαινουν καλυτερα για ολες μας και ολα θα τα αντιμετωπισουμε.

Prosperous, τα λες πολύ σωστά! Οι πρώτοι 3 μήνες θέλουν μια ιδιαίτερη προσοχή και σιγά-σιγά όλα θα μπαίνουν σε έναν κανονικό ρυθμό.

Εγώ σκέφτομαι το θέμα του θηλασμού και τις περισσότερες φορές αγχώνομαι, επειδή ακούω ότι γενικά είναι κάπως δύσκολο μέχρι να μπει ένα πρόγραμμα και σκέφτομαι μακάρι όταν με το καλό φτάσω σε εκείνο το σημείο να τα καταφέρω.

Πάντως και εμένα η παλίνδρομη που είχα αν είχε εξελιχθεί, τον περασμένο μήνα θα γεννιόταν. Όλοι μου λένε -και έχουν δίκιο- ότι κακώς το σκέφτομαι, αλλά κάποιες φορές είναι δύσκολο. Ωστόσο, έχουμε προχωρήσει και όλα καλά πάνε τώρα! Ας σκεφτόμαστε θετικά.


[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

κοιτα οτι εγινε, εγινε.. τωρα ειναι μια αλλη εγκυμοσυνη και σκοπος ειναι να συνεχισουν ολα να πηγαινουν καλα.

ο Θηλασμος ειναι ας πουμε δυσκολος και κουραστικος ΜΕΧΡΙ να εδραιωθει και να ξεπερασει η μητερα τις οποιες αναστολες, προβληματισμους και αμφιβολιες. Ετσι εγω θηλασα 21 μηνες, αλλες περισσοτερο και αλλες λιγοτερο.

Οσο θα σε πανε οι αντοχες σου και η υπομονη σου.

φανταζομαι θα τα συζηταμε και στο μελλον αυτα.

Παντως υπαρχουν συμβουλοι θηλασμου που παρεχουν βοηθεια αφιλοκερδως και στο parents ειδικη ενοτητα που αλλες μανουλες αλλα και ελαχιστες συμβουλοι μπορουν να βοηθησουν.. εμενα παντως οταν εκανα τη κορη μου με υπερ βοηθησαν και ειδικα η Αγλαια (αν και τωρα πια δεν ξερω αν ασχολειται με το site)

ολα να πανε με το καλο και θα τα λεμε

Link to comment
Share on other sites

Αργησα αλλα μπηκα....τι κανετε κοριτσια????

Εγω ειμαι πολυ καλα και πολυ χαρουμενη απο τα αποτελεσματα της αυχενικης διαφανειας.Ολα ειναι μια χαρα σε φυσιολογικα επιπεδα, η αυχενικη διαφανεια ειναι 1,2 ρινικο οστο ορατο και γενικα ειναι ολα καλα!

Μας ειπε και κατα 80% το φυλο του μωρου....ΑΓΟΡΙ και οτι ειμαστε 6 μερες πιο μεγαλοι απο αυτο που υπολογιζε ο γιατρος γι'αυτο και αλλαξα το τικερακι μου!!!!! Βεβαια ο γιατρος μου ειπε οτι στην πορεια μπορει να αλλαξει η ηλικια κυησης παλι και να ειναι σωστη η αρχικη αναλογα με τις μετρησεις....τι να πω θα δουμε....με τα νεα δεδομενα παντως η ΠΗΤ εγινε 12/11/2011!!!!

Εσεις τι κανετε??????

Προσπ την εκανες την αυχενικη??? Για μπες να μας πεις νεακια.....

Χθες το απογευμα πηγα στον γιατρο μου να μου παρει αιμα για το Papp-A και μου ειπε οτι την επομενη εβδομαδα θα εχουν βγει τα αποτελεσματα....

Αυτα τα δικα μου νεα....θα τα πουμε!!!! Φιλια και να εισαστε καλα!

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ mp1979woman, για τα καλά σου λόγια!! Με το καλό εύχομαι αύριο η αυχενική! Όλα καλά θα πάνε! Μακάρι να μπορούσαμε να αποβάλουμε το άγχος, αλλά αυτό είναι πάντα εκεί το άτιμο...

Πάντως σε αυτό που λες για τα συμπληρώματα, μέχρι και ο δικός μου γιατρός στην προηγούμενη εγκυμοσύνη που δυστυχώς παλινδρόμησε, μου είχε γράψει ένα φάρμακο που είναι σίδηρος και φολικό οξύ μαζί και στην τωρινή εγκυμοσύνη τα παίρνω ξεχωριστά.

Τον σίδηρο τον παίρνεις πριν ή μετά από το φαγητό και πόση ώρα έχει μεσολαβήσει; Με προβληματίζει λίγο αυτό επειδή εμένα στην αρχή δεν μπορούσε το στομάχι μου με τίποτα να το δεχτεί όταν ήταν άδειο, αλλά λένε ότι το καλύτερο είναι με άδειο στομάχι, απορροφάται καλύτερα... Πφφφ...

Κυριακ μου τι κανεις? Η αυχενικη μας ηταν πολυ καλη και ανυπομονουμε ηδη για την επομενη φορα που θα δουμε το μωρακι μας!

Τον σιδηρο τον παιρνω πριν το φαγητο και για βραδυ αφου εχουν περασει 2 ωρες μετα το φαγητο! Πλεον παιρνω και μαγνησιο το οποιο θελει 2 ωρες πριν ή μετα το ασβεστιο....

Εσενα ποιο σιδηρο σου εδινε μαζι με φολικο? Κατι φουξια χαπακια????

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...