Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

      Οπότε απ' όσο καταλαβαίνω,αυτό μπορεί να συμβεί και με τον προεμφυτευτικο.Να είναι ένα έμβρυο τσεκαρισμενο υγιές και κατά τη διαίρεση να προκύψει κάποια ανωμαλία..άρα είναι τελείως θέμα τύχης..

      Προεμφυτευτικός γίνεται συνήθως σε βλαστοκυστες όπου έχουν γίνει οι διαιρέσεις και βλέπει το έμβρυο για χρωμοσωμικες ανωμαλίες. Από εκεί και πέρα η φύση αποβάλει όσα έμβρυα δεν είναι καλά, κάποιες φορές όμως (ελάχιστες ευτυχώς) καταφέρνουν και προχωράνε. Αυτά ή χάνονται στις πρώτες εβδομάδες της κύησης ή γεννούνται με τα προβλήματα που ξέρουμε. Εσυ είχες ένα υγιές έμβρυο στα τέσσερα, στατιστικά πολύ καλά. Είσαι σε πολύ φυσιολογικά πλαίσια. Δεν μπορεί όλο τα έμβρυα να είναι καλά. Μην αγχώνεσαι, απλά μην αφήσεις πολύ τον καιρό να περάσει!

Cafe Νοέμβριος 2011


Recommended Posts

καλημερα

εμενα βγηκε η pap a 1/570 (λογω ηλικιας ειναι μικρο το ποσοστο) νορμαλ δηλαδη.

Κλεισαμε οριστικα ραντεβου για τις 21/5 να μπω για τη περιδεση..

αντε να τελειωνω και με τις υποχρεωσεις της δουλειας γιατι θα τους ξαναδω δεν ξερω και εγω ποτε.

Μπράβο prosperous!! Όλα καλά εξελίσσονται! Με το καλό να κάνεις και την περίδεση και να ηρεμήσεις και από αυτό! Διάβασα που ανέλυες το κόστος και είχα πάθει σοκ με το συνολικό ποσό...! Αλλά το μωράκι μας τα αξίζει όλα, αρκεί να είναι καλά και εμείς κάνουμε όλες τις θυσίες! Σε ποιά εβδομάδα θα είσαι στις 21 του μήνα, όταν κάνεις την περίδεση;

Εύχομαι όλα να πηγαίνουν πολύ καλά για όλες μας!! Πολλά-πολλά φιλιά!


[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 10,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • prosperous

    2310

  • _marjio

    1778

  • Dina:)

    1305

  • caramello

    955

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Μπράβο prosperous!! Όλα καλά εξελίσσονται! Με το καλό να κάνεις και την περίδεση και να ηρεμήσεις και από αυτό! Διάβασα που ανέλυες το κόστος και είχα πάθει σοκ με το συνολικό ποσό...! Αλλά το μωράκι μας τα αξίζει όλα, αρκεί να είναι καλά και εμείς κάνουμε όλες τις θυσίες! Σε ποιά εβδομάδα θα είσαι στις 21 του μήνα, όταν κάνεις την περίδεση;

Εύχομαι όλα να πηγαίνουν πολύ καλά για όλες μας!! Πολλά-πολλά φιλιά!

καλα.. αν κατσω και σου αναλυσω ποσα λεφτα εχω σκασει στο Ιασω τα τελευταια 4 χρονια θα σου ρθει κολπος.. αστα.. ουτε εγω δεν θελω να τα υπολογιζω..αλλα οι ατυχιες ηταν μαζεμενες και παλι καλα ειχα και ενα καλο, την κορη μου..

θα ειμαι στην 15η εβδομαδα οταν θα κανω τη περιδεση...

Link to comment
Share on other sites

καλα.. αν κατσω και σου αναλυσω ποσα λεφτα εχω σκασει στο Ιασω τα τελευταια 4 χρονια θα σου ρθει κολπος.. αστα.. ουτε εγω δεν θελω να τα υπολογιζω..αλλα οι ατυχιες ηταν μαζεμενες και παλι καλα ειχα και ενα καλο, την κορη μου..

θα ειμαι στην 15η εβδομαδα οταν θα κανω τη περιδεση...

Κατάλαβα...!! Μιλάμε για μια ολόκληρη περιουσία...! Σημασία έχει ότι έχεις την κορούλα σου και όλα αυτή την φορά πάνε καλά και ειλικρινά εύχομαι όλα να συνεχίζουν το ίδιο καλά μέχρι το τέλος! Με το καλό η περίδεση και να αρχίσεις να ηρεμείς αρκετά και να νιώθεις πιο καλά!

Ο γιατρός σου είναι στο Ιασώ, εκεί θα γεννήσεις; Αν ναι, κάνεις τις κλασικές αιματολογικές εξετάσεις του κάθε μήνα εκεί ή πηγαίνεις σε κάποιο διαγνωστικό κέντρο; Εγώ επέλεξα να τις κάνω στο Ιασώ, παρόλο που αν το εψαχνα περισσότερο θα μείωνα αρκετά το κόστος, μέσω της ασφάλειας μου (ΙΚΑ) αλλά γενικά με αυτά που ακούω προτίμησα, για πιο αξιόπιστα αποτελέσματα, να μην τις κάνω στο ΙΚΑ. Όμως πολλά έξοδα και αυτά είναι μόνο τα μικρά....! Χαλάλι, το μωράκι να είναι καλά!!


[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα...!! Μιλάμε για μια ολόκληρη περιουσία...! Σημασία έχει ότι έχεις την κορούλα σου και όλα αυτή την φορά πάνε καλά και ειλικρινά εύχομαι όλα να συνεχίζουν το ίδιο καλά μέχρι το τέλος! Με το καλό η περίδεση και να αρχίσεις να ηρεμείς αρκετά και να νιώθεις πιο καλά!

Ο γιατρός σου είναι στο Ιασώ, εκεί θα γεννήσεις; Αν ναι, κάνεις τις κλασικές αιματολογικές εξετάσεις του κάθε μήνα εκεί ή πηγαίνεις σε κάποιο διαγνωστικό κέντρο; Εγώ επέλεξα να τις κάνω στο Ιασώ, παρόλο που αν το εψαχνα περισσότερο θα μείωνα αρκετά το κόστος, μέσω της ασφάλειας μου (ΙΚΑ) αλλά γενικά με αυτά που ακούω προτίμησα, για πιο αξιόπιστα αποτελέσματα, να μην τις κάνω στο ΙΚΑ. Όμως πολλά έξοδα και αυτά είναι μόνο τα μικρά....! Χαλάλι, το μωράκι να είναι καλά!!

εγω αιματολογικες κανω μονο στο ΙΚΑ γιατι γλιτωνω καποια χρηματα και παροτι εχω προβληματιστει δεν εχω κολλησει στο θεμα αξιοπιστιας..το ιδιο αναξιοπιστο θα μπορουσε να ειναι και ενα ιδιωτικο εργαστηριο που εισπραττει.

Κολπικες εξετασεις, pap a, καμπυλη σακχαρου και β επιπεδου ιδιωτικα εξω. Στη Διάγνωση ολα πλην του β επιπεδου που το κανω στο Ιασω.

Αυχενικη μου κανει ο ιδιος ο γιατρος μου, ο οποιος συνεργαζεται αποκλειστικα με το Ιασω αλλα εχει δικο του εξοπλισμο στο ιατρειο του και δεν με χρεωνει περαν της επισκεψεως μου.

Εσυ Kyriak που θα γεννησεις με το καλο?

Link to comment
Share on other sites

εγω αιματολογικες κανω μονο στο ΙΚΑ γιατι γλιτωνω καποια χρηματα και παροτι εχω προβληματιστει δεν εχω κολλησει στο θεμα αξιοπιστιας..το ιδιο αναξιοπιστο θα μπορουσε να ειναι και ενα ιδιωτικο εργαστηριο που εισπραττει.

Κολπικες εξετασεις, pap a, καμπυλη σακχαρου και β επιπεδου ιδιωτικα εξω. Στη Διάγνωση ολα πλην του β επιπεδου που το κανω στο Ιασω.

Αυχενικη μου κανει ο ιδιος ο γιατρος μου, ο οποιος συνεργαζεται αποκλειστικα με το Ιασω αλλα εχει δικο του εξοπλισμο στο ιατρειο του και δεν με χρεωνει περαν της επισκεψεως μου.

Εσυ Kyriak που θα γεννησεις με το καλο?

Καλησπέρα prosperous!

Εμένα ο γιατρός μου είναι στο Ιασώ, οπότε με το καλό εκεί θα γεννήσω. Κάνω κάθε μήνα τις τυπικές αιματολογικές εξετάσεις στο Ιασώ, όπου κάνω και την εξέταση για το ρέζους καθώς εγώ έχω αρνητικό, και μαζί με αυτές τις εξετάσεις, κάνω και την αnti-xa λόγω θρομβοφιλίας. Οπότε, για να μην πηγαίνω σε διαφορετικά εργαστήρια, μιας και το θέμα της θρομβοφιλίας το κοιτάζει και αιματολόγος (επίσης του Ιασώ), και ώστε να αποφεύγω τα πολλά τρυπήματα, τις κάνω όλες μαζί την ίδια μέρα εκεί. Στην αρχή, τον προγεννητικό έλεγχο τον είχα κάνει στην Euromedica, όπου καλυπτόμουν από την ιδιωτική μου ασφάλεια. Γενικά το έψαξα αρκετά όσον αφορά στις τιμές των ιδιωτικών κέντρων και το Ιασώ βγήκε πιο φθηνό (!) ανάμεσα σε 2-3 τα οποία με εξυπηρετούσαν από θέμα απόστασης-περιοχής. Ωστόσο, στο ΙΚΑ δεν θα πλήρωνα ως γνωστόν. Αλλά για όσα προανέφερα, κατέληξα στο σενάριο που κάνω τώρα. Την Β επιπεδου με το καλό κι εγώ στο Ιασώ θα την κάνω, όπως έκανα και την αυχενική καθώς και το papp-a.

Την κορούλα σου που την γέννησες; Φαντάζομαι ότι καμία σχέση τα κόστη τώρα με τότε.


[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας κοιλίτσες!!! Τι κανετε???Κορίτσια μου φαίνεται ότι μολις κατάλαβα το μωράκι μου ή μηπως η ιδέα μου είναι?Αρα αν είναι αυτό που καταλαβα, σας στέλνει χαιρετίσματα!!! Πως πάτε απο διαθεση???Εγώ σουπερ!!! Εδώ και αρκετες μερες ειμαι πολύ καλα!!! Και από διάθεση και από υγεία και από αντοχές!!! Τώρα μπορώ να πω πως το απολαμβάνω!!!

Εγω τις εξετάσεις τις κάνω σε ιδιωτικό εργαστήριο της περιοχής μου και δεν το συζητάω για νοσοκομείο!!Δεν τους έχω καθόλου εμπιστοσύνη λόγω διαφόρων περιστάτικων που μου συνεβησαν στο πρώτο.

Η μανα μου δουλευε 20 χρόνια στο Αλεξάνδρας όποτε όλοι εκει είναι γνωστοι και θα μπορούσα να κάνω τα παντα μεσα. Ομως στην πρώτη εγκυμοσύνη και πρώτη επίσκεψη στο γιατρό μου εκανε ένα PAPP test μιας και δεν έιχα κάνει ποτέ, μου βρήκε HPV το οποιο δεν μου έχει εμφανιστει σε κανενα αλλο απο τότε που το παρακολουθω καθε χρόνο

Μια φορά είχαμε πάει στο Αλεξανδρας και οι φίλες της μανας μου επεμεναν κάτι να μας κεράσουν, ετσι έκανα μια γενική ουρων. Μετα απο μια ώρα που βγήκαν τα αποτελέσματα με πήραν τηλ και μου έιπαν να προσέχω γιατί έχω ανεβασμενο ζάχαρο.Το έιπα στο γιατρό μου και φυσικά με εβαλε να ξανακάνω καμπυλη που ήταν πεντακαθαρη!!

Τα συμπεράσματα δικα σας....

Δεν συζητάω για τα νοσοκομεια της επαρχίας....

Οταν έμεινα έγκυος στον πρώτο μου γιο όλοι μας έλεγαν ότι δεν μας κάνουν τα νοσοκομεια της περιοχής μας και τι θέλουμε και τρέχουμε στην Αθήνα. Εγώ φυσικά ανενδωτη.Δεν ήθελα να γεννησω σε ιδιωτικό γιατι είμαι κατά αλλά δεν υπήρχε περίπτωση να γεννησω κάπου αλλου εκτός απο το Αλεξάνδρας. Οταν έκλεισα τον 7ο και ενώ δουλέυα κανονικά με έπιασε ένας πόνος στη κοιλιά ο οποιος διατηρήθηκε και όλη μερα. Στην αρχή υπέθεσα ότι με στενευε το παντελόνι αλλά όταν πήγα στο σπίτι συνεχιζοταν.Το βράδυ λοιπόν πηρα τηλ τον γιατρό μου και μου έιπε να φύγω για το πιο κοντινο νοσοκομειο και όταν με εξετασουν να του τηλ να μιλησει με τον γιατρό που θα με κοιταζε. Ετσι και εγινε.Πηγαμε στο Αργος.Ο γιατρός της γυναικολογικής χωρις ΚΑΝ να με εξετάσει εβγαλε διαγνωση ότι ειχα γαστρεντεριτιδα!!!! Μετά μου έκανε ενα NST που δεν εδειξε κατι όπως μου είπε και σε μενα και στο γιατρο.Ετσι με έδιωξε. Περασα ένα Σ/Κ με πόνους και την Δευτέρα πήγα κατα τύχη Αθηνα και πέρασα να με δει ο γιατρός μου.Μου είπε πως αν δεν πηγαινα μεσα στη βδομάδα θα έιχα γεννησει!!!!Με πλάκωσαν στις ενεσεις και στα χάπια για να κρατήσουμε το μωρό μεσα.

Φυσικά απο τότε σταματησαν και τα σχόλια....

Από τότε λοιπον και για ψίλου πήδημα ΑΘΗΝΑ κατευθείαν!!!!


Ja5zp3.png

D42op3.png

Link to comment
Share on other sites

peny Για 11 εβδομαδων δυσκολακι να ηταν το μωρο σου, μαλλον εντερακι θα ναι..τα χω και εγω αυτα.. στην καλυτερη 15 εβδομαδων μπορεις κατι να καταλαβεις αν εχεις εμπειρια..

τελικα δεν καταλαβα.. εχεις HPV η ηταν λαθος αποτελεσμα? διοτι αν εχεις κανεις βιοψία για να δεις τι βαθμου ειναι.. και μη νομιζεις.. ο HPV ειναι σαν τον ερπη, κοιμαται στον οργανισμο, μονο οταν ειναι κλινικα σε εξαρση εντοπιζεται απο το pap και αν δεν ειναι σε εξαρση ΜΟΝΟ απο εξεταση dna εντοπιζεται αρα στις περισσοτερες γυναικες αν δεν εκτονωθει κλινικα (που αυτο οδηγει σε CIN I, II και παει λεγοντας) δεν φαινεται και ολες δειχνουν υγιης.. αλλα στον γυναικειο πληθυσμο το 60% ειναι προσβεβλημενο..

Οπως και να χει να σαι τυπικη με το θεμα αυτο, εγω το περασα ενα χρονο μετα τη γεννηση της κορης μου και εκανα εκτομη τραχηλου..

Kyriak το 2009 που γεννησα (αρχες) πληρωσα 1890 το μαιευτηριο και αλλα 1750 το γιατρο και τη μαια. Δεν αναφερω τα προηγουμενα εξοδα. Αρα η διαφορα δεν ειναι μεγαλη με σημερινες τιμες..

Link to comment
Share on other sites

Λες ε... είναι νωρίς για να το καταλαβω....ε τοτε μάλλον πειναω χαχαχα Δεν έχω φαει κιολας....Μου έχει λείψει πολύ φαίνεται να δω το σπορίδιο και νομιζω ότι το καταλαβαινω....

Οσον αφορά το HPV αν κρίνω και απο τα υπόλοιπα αποτελέσματα θέλω να πιστεύω ότι ηταν λάθος.Βέβαια απο αυτά που διαβάζω από σενα μπορει τελικά και να μην είναι ετσι....Μακαρι να εχουν κανει και εκει λαθος όπως στη γενικη ουρων....Το παρακολουθω μια φορα το χρόνο βέβαια με παπ τεστ αλλά φέτος μου έιπαν να μην κανω λόγω της εγκυμοσύνης. Θα ξαναρωτησω το γιατρο μου αμα πάω βέβαια...

Να σας ρωτησω οι κοιλιτσες εχουν αρχίσει να πετάνε καθόλου? Εμενα ναι!! Οχι ότι πριν ήταν πλάκα βέβαια αλλά τώρα έχει στρογγυλεψει λίγο!!!

Χτες πηρα και τα αποτελεσματα των εξετασεων μου.Ενα κατεβατό εξετάσεις....Το μόνο που μου βρήκαν έιναι κατι μυκητες που δεν είναι τίποτα ανυσηχητικό μου είπαν.Απλα μπορεί να μου δώσουν αγωγη πριν γεννησω για να μην μολυνθει το παιδί βγαίνοντας. Και αιματοκρίτη είχα 41!


Ja5zp3.png

D42op3.png

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Peny, μια χαρά ο αιματοκρίτης σου! Εγώ πριν μισό μήνα είχα 38, αλλά ήδη έχω ξεκινήσει σίδηρο από νωρίς. Οι μύκητες είναι λένε συχνό φαινόμενο στην διάρκεια της εγκυμοσύνης και αντιμετωπίζεται, οπότε να μην ανησυχείς καθόλου!

Τώρα που λέτε για το μωρό και το πότε γίνεται αισθητό, εγώ πριν λίγες μέρες (τώρα τελειώνω την 15η εβδ) αισθάνθηκα για πρώτη φορά, στο μέσον της κοιλιάς, κοντά στον ομφαλό, ένα μικρό γαργαλητό, που δεν έμοιαζε με κίνηση εντέρου, όπως τις αντιλαμβάνομαι κάθε φορά! Η αλήθεια είναι ότι σκέφτηκα αμέσως μήπως είναι το μικρούλι το μωράκι!! Μπορεί και να ήταν, γιατί τέτοια αίσθηση δεν είχα καταλάβει πιο πριν! Από εκείνη την φορά, νομίζω ότι το αισθάνθηκα ξανά μετά από 2-3 μέρες, πάλι σχεδόν στο ίδιο σημείο. Πάντως, το έντερο το καταλαβαίνω και έχουμε και ιδιαίτερη σχέση -εγώ με το έντερο- δυστυχώς, επειδή πάσχω από ευερέθιστο έντερο που όλα του φταίνε...

Τόσο που χθες τη νύχτα έπαθα το εξής: ξύπνησα μέσα στον ύπνο μου με τρομερούς πόνους και δεν μπορούσα να καταλάβω τι έφταιγε. Πάθαμε μεγάλη λαχτάρα με τον άντρα μου καθώς δεν περνούσε με τίποτα κι εγώ ήμουν αγκιλωμένη και δεν μπορούσα να κουνηθώ. Τελικά πήρα τηλεφ. το γιατρό μου, πήγαμε στο Ιασώ, όπου με το doppler ακούσαμε το μωράκι, έκανα γυναικολογική εξέταση και όλα καλά μου είπε ο γιατρός και αύριο θα πάω να κάνω έναν υπέρηχο. Ο πόνος είχε σταματήσει από όταν ξεκινήσαμε με το αμάξι προς το Ιασώ. Ο γιατρός το απέδωσε σε συσπάσεις του εντέρου (έλεος αυτό το έντερο....), καθώς όλα τα υπόλοιπα έδειχναν καλά. Για προληπτικούς λόγους μου έδωσε μόνο για σήμερα να πάρω τα yutopar, για να αποκλείσουμε συσπάσεις της μήτρας. Δεν με ξαναενόχλησε από εχθές και σήμερα γενικά προσπαθώ μόνο να ξεκουράζομαι. Τον ρώτησα για το μαγνήσιο, επειδή ακόμη δεν μου το έχει ξεκινήσει, και θα επιμείνω και αύριο που θα με δει, επειδή θεωρώ από όσα έχω ακούσει ότι βοηθά να είναι η μήτρα χαλαρή.

Αυτά που λέτε...


[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Λες ε... είναι νωρίς για να το καταλαβω....ε τοτε μάλλον πειναω χαχαχα Δεν έχω φαει κιολας....Μου έχει λείψει πολύ φαίνεται να δω το σπορίδιο και νομιζω ότι το καταλαβαινω....

Οσον αφορά το HPV αν κρίνω και απο τα υπόλοιπα αποτελέσματα θέλω να πιστεύω ότι ηταν λάθος.Βέβαια απο αυτά που διαβάζω από σενα μπορει τελικά και να μην είναι ετσι....Μακαρι να εχουν κανει και εκει λαθος όπως στη γενικη ουρων....Το παρακολουθω μια φορα το χρόνο βέβαια με παπ τεστ αλλά φέτος μου έιπαν να μην κανω λόγω της εγκυμοσύνης. Θα ξαναρωτησω το γιατρο μου αμα πάω βέβαια...

Να σας ρωτησω οι κοιλιτσες εχουν αρχίσει να πετάνε καθόλου? Εμενα ναι!! Οχι ότι πριν ήταν πλάκα βέβαια αλλά τώρα έχει στρογγυλεψει λίγο!!!

Χτες πηρα και τα αποτελεσματα των εξετασεων μου.Ενα κατεβατό εξετάσεις....Το μόνο που μου βρήκαν έιναι κατι μυκητες που δεν είναι τίποτα ανυσηχητικό μου είπαν.Απλα μπορεί να μου δώσουν αγωγη πριν γεννησω για να μην μολυνθει το παιδί βγαίνοντας. Και αιματοκρίτη είχα 41!

Εμένα Peny η κοιλιά μου έχει αρχίσει να φαίνεται λίγο πια, σχεδόν με το που έκλεισα την 12η εβδ. Πιο πριν, το καταλάβαινα μόνο εγώ, και χωρίς τα ρούχα, τώρα πια ένα κοιλουμπάκι έχει ξεπροβάλει κανονικά και είναι εμφανές, με και χωρίς τα ρούχα! Το καταλαβαίνω πια και στον ύπνο, σε κάποιες στάσεις που με ενοχλεί η κοιλιά μου και τις αποφεύγω. Πάντως είναι τόσο μαγικό τι κάνει η φύση και πώς τα προετοιμάζει όλα! Αργά, σταδιακά και κάθε τι στον χρόνο του! Μαγικό!


[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


εγω επειδη ειχα προσφατα και την παλλινδρομηση και ειχα παρει λιγο βαρος παροτι ημουν μονο δυο μηνων και ξεκινησα την εγκυμοσυνη απο 60 κιλα και οχι 57 που θα πρεπε και επειδη τρωω πααααρα πολυ εχω σωμα λες και ειμαι 5 μηνων..και επειδη δεν μετακινουμαι αρκετα με τα ποδια (επειδη προσεχω να μην κουραζομαι μιας και ξεκινησα με αιμα) δεν καιω καθολου θερμιδες.

peny να μιλησεις με τον γιατρο σου και να το φροντισεις οταν ερθει η στιγμη σχετικα με τον HPV

Kyriak 99% ειναι το μωρακι σου..και εγω την κορη μου απο 15 εβδομαδων την ενοιωσα..και τωρα περιμενω πως και πως να νοιωσω και αυτο..ειλικρινα!Θα ειμαι πολυ συγκινημενη αυτη τη φορα..

εγω παρομοιως με το εντερο εχω θεματα και στην κορη μου ΥΠΕΦΕΡΑ απο κολικους εντερου που με ανησυχησαν στο σημειο να τρεχω στο μαιευτηριο για doppler και ολα τα σχετικα..μετα απο δυο μερες μου περασε και ηταν απλα κολικος..

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα prosperous! Ήταν αλήθεια πολύ ωραία αίσθηση όταν την ένιωσα και με τη μία σκέφτηκα ότι ήταν το μωράκι, αν και μετά είπα μήπως βιάζομαι. Ωστόσο, ήταν πολύ διαφορετική αίσθηση από οτιδήποτε άλλο είχα νιώσει μέχρι τότε. Ένα μικρό γαργαλητό! Ήμουν και ανάσκελα εκείνη τη στιγμή, και έχω ακούσει ότι σε αυτή τη στάση -ειδικά στα πρώτα σκιρτήματα- είναι πιο εύκολο να γίνουν αντιληπτά.

Αυτοί οι κολικοί είναι πολύ άτιμο πράγμα πάντως... Εγώ γενικά υπέφερα από παλιά με το έντερό μου. Προχθές που με έπιασαν εκείνοι οι πόνοι, δεν μπορούσα να καταλάβω από τι ήταν μέχρι που φτάσαμε στο Ιασώ και ακούσαμε την καρδούλα του μωρού και οι πόνοι είχαν ήδη από ώρα σταματήσει. Βασικά, με το που κατάφερα να σηκωθώ από το κρεβάτι και λίγο περπάτησα, αμέσως σχεδόν σταμάτησαν. Ωστόσο, εμείς είχαμε ήδη τρομάξει. Χθες ήταν μέρα μόνο ξεκούρασης, το ίδιο και σήμερα, και προσπάθησα να φάω λίγο πιο διαιτητικά, ώστε να ανακουφιστεί κάπως και το έντερο. Αυτά που λέτε!

Για τα κιλάκια, εγώ ξεκίνησα 58- και τώρα είμαι 59-, αν και σκέφτομαι να πάρω άλλη ζυγαριά γιατί αυτή που έχω ποτέ δεν μου γέμιζε το μάτι. Κι αυτό, γιατί τη μία με δείχνει και 57! Μα είναι δυνατόν?! Πρέπει να το κάνω όμως σύντομα, ώστε πιο μετά που θα αλλάζει το βάρος πιο συχνά, να μπορώ να το ξέρω με ακρίβεια.


[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Για τα κιλάκια, εγώ ξεκίνησα 58- και τώρα είμαι 59-, αν και σκέφτομαι να πάρω άλλη ζυγαριά γιατί αυτή που έχω ποτέ δεν μου γέμιζε το μάτι. Κι αυτό, γιατί τη μία με δείχνει και 57! Μα είναι δυνατόν?! Πρέπει να το κάνω όμως σύντομα, ώστε πιο μετά που θα αλλάζει το βάρος πιο συχνά, να μπορώ να το ξέρω με ακρίβεια.

οι κατω απο 60 να μη μιλανε για κιλα ..χαχα!!:tongue: :tongue::tongue:

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια....τι κανετε????? Εγω χθες το βραδακι εμαθα τα νεα απο την Papp-A μονο που δεν μου ειπε ο γιατρος ποσο ακριβως βγηκε αλλα μονο οτι ειναι πολυ καλο το αποτελεσμα!

Κι εγω ανυπομονω να νιωσω το μωρακι μου.....ειναι νωρις ακομα βεβαια!!! Σημερα που μιλουσα με την μαμα μου μου ειπε οτι τον αδερφο μου τον ενιωσε οταν ηταν 2,5 μηνων κι εμενα στον 3ο!Στην αναμονη λοιπον!

Προσπ ολα καλα και με την απαντηση μπραβο ολα τελεια!

Ο δικος μου γιατρος ξεγενναει και στην Κορινθο σε ιδιωτικη κλινικη αλλα και στο γαια στην αθηνα! Η αληθεια ειναι οτι πρωτα ο Θεος να πανε ολα καλα μεχρι τελους, θα ηθελα να γεννησω εδω στην κορινθο γιατι η συγκεκριμενη κλινικη δεν εχει να ζηλεψει τιποτα απο καποια κλινικη στην αθηνα και εκτος αυτου θεωρω οτι και τα χρηματα θα ειναι πιο λιγα! Σημαντικο ακομα θεωρω οτι εδω ειναι πιο οικογενειακο το περιβαλλον διοτι δεν εχει πολυ κοσμο και τα μωρα δεν τα φερνουν στο δωματιο την ωρα του επισκεπτηριου! Οταν κανεις αποκλειστικο θηλασμο πηγαινεις εσυ και το ταιζεις με ενα βημα γιατι ειναι πολυ κοντα η αιθουσα των νεογνων απο τα δωματια των μαναδων....την νυχτα το κρατας στο δωματιο αν θες και ξερεις και τι σου γινεται ειδικα οταν θες αποκλειστικο θηλασμο! Βεβαια υπαρχουν και περιπτωσεις που δεν γινεται παντα αυτο που υπολογιζεις οπως μια φιλη μου που θα γεννουσε εδω της εσπασαν τα νερα, δεν ηταν δηλαδη προγραμματισμενη η γεννα ειτε καισαρικη ειτε με τεχνητους, κατι ειχε τυχει στον αναισθησιολογο και την εδιωξε ο γιατρος μας για το γαια!

Ακομα εναν βασικο λογο που εχει ο γιατρος μου να ξεγενναει εδω ειναι οτι με τον αναισθησιολογο συνεργαζεται πολλα χρονια και ξερει οτι ειναι πολυ καλος, ενω στο γαια θα πεσει σε αναισθησιολογο που θα τυχει να ειναι στην συγκεκριμενη βαρδια....τεσπα το θεμα ειναι να πανε ολα καλα οπου και να γεννιουνται τα μωρα!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Ματίνα!! Σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!

Εμένα ο γιατρός μου είπε να πάρω το ασβέστιο και το έχω ήδη ξεκινήσει 2 μέρες. Πήρα το mega calcium τελικά, που είναι κι αυτά αναβράζοντα. Θα παίρνω ένα την ημέρα. Ευτυχώς πίνω και αρκετό γάλα!

Ποιό σίδηρο εσύ παίρνεις; Εγώ, από τότε που μου είπε να αλλάξω τον τρόπο με τον οποίο παίρνω το σίδηρο, δηλαδή να αφήνω να έχει περάσει αρκετή ώρα από το φαγητό ώστε να απορροφάται περισσότερο, αντιμετωπίζω μεγάλο πρόβλημα με την δυσκοιλιότητα...

Τον ρώτησα και για το μαγνήσιο αλλά ακόμη δεν θέλει να το ξεκινήσω.. Λέει για να μην επιβαρύνω τον οργανισμό μου με πολλά φάρμακα. Πάντως, γενικά, ακούω ότι βοηθάει το μαγνήσιο.

Kyriak μου τι κανεις???? Εμενα μου εχει δωσει το gyno-Tardyferon το οποιο ειναι σιδηρος και φολικο οξυ μαζι! Και εγω εχω προβλημα με την δυσκοιλιοτητα αλλα απο τοτε που μου εδωσε το σιροπακι εχει στρωσει το θεμα....

Τρωγε αποξηραμενα φρουτα ειτε σκετα ειτε μαγειρεψε τα και δημητριακα....εγω εχω βρει την υγεια μου πλεον...καμια σχεση με πριν!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...