Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, Lila ki είπε:

      Εγώ χθες δ ήμουν καλα κάθισα σπιτι  είχα τραβήγματα στις ωοθήκες  …. Ναι εκεί 4 εβδομάδων κ κάτι ήμαστε … σήμερα τα τραβήγματα έρχονται κ φεύγουν …παίρνω για θρομβοφιλια παίρνω προγεστερονη μόνο κολπικά φολικο οξυ βιταμίνη d και από μόνη μ παίρνω μαγνήσιο γενικά εγώ το έχω χαμηλό και παθαίνω Ονείρωξη όλη την ώρα σα να κάνει συσπάσεις η μητρα ρε γαμωτο και έτσι πήρα μαγνήσιο .. εαυ το δοσολογία μαγνήσιο παίρνεις ;;; 

      Εμένα στο ίντερνετ με βγάζει 4 εβδομάδων και 5 ημερών.

      Παίρνω cyclacur άσπρα, προγεστερονη και με utrogestan και με vasclor, filicine, salospir, βιταμίνη D, προβιοτικα, κορτιζόνη (την θέλει η αιματολογος). Και τώρα ξεκίνησα και μαγνήσιο solumag Forte 243,4 MG. Μου είπαν να προσέχω πολυ τις ιώσεις που ακομα υπαρχουν γιατί δε θέλουμε να ανεβάσει πυρετό ο οργανισμός. Άρα σε μέρη με πολυ κόσμο φοράω μάσκα και με κοίτανε κάπως...😄 λέω ότι είχα γρίπη...

      • Μου αρέσει 1

Μανούλες Ιουλίου 2020!!


Vila

Recommended Posts

πρίν από 26 λεπτά , _marjio είπε:

@Emma9 κάθε μέρα πια είμαι έτσι εγώ, πολλές συσπασεις, περπατάω και κρατάω τη κοιλιά από κάτω γιατί έχω την αίσθηση ότι πέφτει :confused::confused: Χθές που πήγαμε τα παιδιά βόλτα και παρόλο που καθόμουν σε παγκάκι, σηκώνοντας ένιωθα μεγάλο βάρος χαμηλά.. Κανει προετοιμασία το σώμα μας !!

@FofiK πλησιαζει ο καιρός!! Αφού έχεις και βοήθεια μια χαρά είσαι!!!

Πωπωπωπω..λες να το εχουμε ολο τον υπολοιπο καιρο;;;αχχχχ ευτυχωωωως..κοριτσια μου περασε κ συνηλθα λιγο..αλλα ναι μαλλον πρεπει να το παιρνω αποφαση πια..υπομονη μας!!

  • Μου αρέσει 1

sw2jp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γειά σας φουσκωκοιλιτσες!!

Αχ κορίτσια κι εγώ πολύ βάρος νιώθω όσο περνούν οι μέρες αλλά από συσπάσεις κτλ απολύτως τίποτα! Από όρεξη μπορώ να πω ότι μου έχει ανοίξει..! Ενώ τον προηγούμενο μήνα δεν έβαλα σχεδόν καθόλου τώρα πεινάω συχνά και έχω λιγούρες!! Εν τω μεταξύ έκανα αιματολογικές και ο σίδηρος έπεσε στο 35 και φεριτινη στο 3,8... στα πατώματα! Ευτυχώς ο αιματοκρίτης έμεινε 36. Εσείς πώς τα πάτε με σίδηρο? 


XDXPp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, "Gigi" είπε:

Κορίτσια κ εγώ αυτό το βάρος νιώθω κ έντονη πίεση λες κ πρέπει να κατουρησω αμέσως. Αλλά συσπασεις καθόλου. Τι να πω λέτε να πάω έτσι κάνα μήνα κ τζάμπα προετοιμαζομαι ψυχολογικά? Την Τρίτη ξαναέχω γιατρό αν βρω ραντεβού γιατι ξέχασα να κλείσω κ θα μας πει τα νεότερα. Ήρθαμε για ψαράκια κ μεζεδάκια με τον άντρα μου δίπλα στη θάλασσα.. Είναι πολύ ωραία! @Emma9 ο γιατρός μου είχε πει ότι στην αλλαγή νιώθουμε έντονα κάποια συμπτώματα

Τι ωραία.. Άλλη αίσθηση όταν τα βλέπουμε πια στη θέση τους!!!! 

Μαλιστα!!παναγιτσα μου τι μας περιμενει...αχχχ τα μωρακια μας τι μας κανουν..


sw2jp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Vila είπε:

Γειά σας φουσκωκοιλιτσες!!

Αχ κορίτσια κι εγώ πολύ βάρος νιώθω όσο περνούν οι μέρες αλλά από συσπάσεις κτλ απολύτως τίποτα! Από όρεξη μπορώ να πω ότι μου έχει ανοίξει..! Ενώ τον προηγούμενο μήνα δεν έβαλα σχεδόν καθόλου τώρα πεινάω συχνά και έχω λιγούρες!! Εν τω μεταξύ έκανα αιματολογικές και ο σίδηρος έπεσε στο 35 και φεριτινη στο 3,8... στα πατώματα! Ευτυχώς ο αιματοκρίτης έμεινε 36. Εσείς πώς τα πάτε με σίδηρο? 

Και εγώ θα πάω για εξετάσεις αυτή την εβδομάδα, μάλλον Τρίτη ή Τετάρτη..  έχω και καλλιέργεια κολπικου υγρού που εύχομαι να βγει καθαρή γιατί στο γιο μου είχα β αιμολυτικο στρεπτοκοκκο και χρειάστηκε να πάρω αντιβίωση τελευταίες μέρες...


7w9qp3.png                       25/11/11 14/05/14                         

Link to comment
Share on other sites

Just now, Vila είπε:

Γειά σας φουσκωκοιλιτσες!!

Αχ κορίτσια κι εγώ πολύ βάρος νιώθω όσο περνούν οι μέρες αλλά από συσπάσεις κτλ απολύτως τίποτα! Από όρεξη μπορώ να πω ότι μου έχει ανοίξει..! Ενώ τον προηγούμενο μήνα δεν έβαλα σχεδόν καθόλου τώρα πεινάω συχνά και έχω λιγούρες!! Εν τω μεταξύ έκανα αιματολογικές και ο σίδηρος έπεσε στο 35 και φεριτινη στο 3,8... στα πατώματα! Ευτυχώς ο αιματοκρίτης έμεινε 36. Εσείς πώς τα πάτε με σίδηρο? 

Εγω 35,5..αλλα με 2 αμπουλες σιδηρου τη μερα!! Οχι φεριτινη εχω 13..αλλα σκεψου οτι κ παλι ο γιατρος μου πε οτι ηταν χαμηλη..οποτε..εσυ ποσα παιρνεις τη μερα;!;!


sw2jp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα γλυκές μανούλες του καλοκαιριού!Βάρος κι εγώ νιώθω ενώ  έχω αντιληφθεί έως τώρα ελάχιστες συσπάσεις.Σίδηρο παίρνω κι εγώ 2 χαπάκια την ημέρα.Την Πέμπτη έχω ραντεβού για καρδιοτοκογράφο και θα μου πει αναλυτικά ο doctor για όλα.Κορίτσια στον γιο μου γέννησα 39+6. Τώρα δεν ξέρω "γιατί" αλλά απο την αρχή μου κόλλησε η ιδέα οτι θα γεννήσω νωρίτερα, γύρω στην 38η εβδομάδα.Ίσως επειδή η μπέμπα είναι μπροστά στην ανάπτυξη.Με έχει πιάσει άγχος και τα ετοιμάζω όλα.Σήμερα συναρμολογήσαμε την κούνια-λίκνο κι έπλυνα τα καλύμματα απο το καθισματάκι του αυτοκινήτου και το "αυγό" που μπαίνει στο καρότσι.Είχατε αναφερθεί σε καθισματάκια αυτοκινήτου νομίζω.Ετεροχρονισμένα να αναφέρω οτι εμείς έχουμε πάρει cybex και για τα δύο και είμαστε πολύ ευχαριστημένοι.Είχε καταλήξει σε αυτά ο άνδρας μου, μετά απο μεγάλη έρευνα που έκανε για την καλύτερη επιλογή απο άποψη ασφάλειας.

  • Μου αρέσει 3

  BeKsp1.png smQAp1.png 

Link to comment
Share on other sites

@Arabella μου και εγώ εύχομαι να έρθει εκεί στις 38, με έχει πιάσει μια ανυπομονησία άλλο πράμα!! Παίζει ρόλο που είναι μπροστά στην ανάπτυξη για το πότε θα γεννηθούν?? Ιδέα δεν έχω.. 

Cybex πήραμε και εμείς αυγο για το μωρο, στο ένα αμάξι έχουμε της ίδιας μάρκας για τα μεγάλα παιδιά, και στο άλλο maxi cosi.. τώρα μένει να δούμε πως θα βολέψουμε 3 καθίσματα μαζί χαχαχαχα 

Σίδηρο και εγώ κορίτσια 2 τη μέρα παίρνω!!

  • Μου αρέσει 2

7w9qp3.png                       25/11/11 14/05/14                         

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, _marjio είπε:

Καλησπέρα κορίτσια !! Ελπίζω να είστε όλες καλα!

 @katerinafilip υπομονή με το θηλασμό, σίγουρα είναι λιγάκι πιο δύσκολο για εσάς  αφού είναι μικρούλα, όμως μερα με τη μέρα θα δυναμώνει το κορίτσι σου και με επιμονή και σωστους χειρισμούς θα τα καταφέρετε!!!

 

Ναι ήδη είμαστε πολύ καλύτερα ευτυχώς και η μικρή ανταποκρίνεται καλά αλλά και το στήθος μου γέμισε πολύ πιο γρήγορα από την πρώτη φορά . Ελπίζω όταν θα πάμε στο σπίτι μας θα έχουμε την ησυχία μας θα είμαστε ακόμα καλύτερα!!!

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ κορίτσια 2 σίδηρο παίρνω.. Αλλά έχω τον τελευταίο καιρό αδυναμίες και φυσικά η πίεση χαμηλή.. @_marjio εσύ το ξεπέρασε το θέμα με την πίεση; . Λέω να ζητήσω από τον γιατρό να κάνω γενικές αίματος που έχω να κάνω από τέλη Απριλίου..  Γτ έχω μέρες μέχρι να πάω για ραντεβού.. Στην 36 εβδομάδα και κάτι θα πάω.. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Emma9 είπε:

Εγω 35,5..αλλα με 2 αμπουλες σιδηρου τη μερα!! Οχι φεριτινη εχω 13..αλλα σκεψου οτι κ παλι ο γιατρος μου πε οτι ηταν χαμηλη..οποτε..εσυ ποσα παιρνεις τη μερα;!;!

Κι εγώ δύο την ημέρα παίρνω πρωί και βράδυ.. και μάλιστα το πρωί το παίρνω με φυσικό χυμό πορτοκάλι υποτίθεται ότι βοηθάει την απορρόφηση.. ο γιατρός το μόνο που μου είπε είναι πως θα συνεχίσω σίδηρο σίγουρα μετά τη γέννα για να επανέλθει στα φυσιολογικά. Απλώς διάβασα πως σε περίπτωση θηλασμού μπορει αυτά τα συμπληρώματα να φέρουν δυσκοιλιότητα στο μωράκι.

  • Μου αρέσει 2

XDXPp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα!! Καλή εβδομάδα να έχουμε!!

@Αντζελίνα 30 μου είμαι καλύτερα από πίεση ευτυχώς! Αυτό που συνεχίζει είναι το σύνδρομο κάτω κοίλης φλέβας.. υπέρηχο στο γιατρό τη περασμένη φορά έκανα καθιστή να φανταστείς..  Δε γίνεται να κάτσω ανάσκελα περισσότερο από 2 λεπτά, με πιάνει δυσφορία μαζί με όλα αυτά τα ωραία που επακολουθούν :roll: Ευτυχώς τον καρδιοτοκογράφο θα τον κάνω καθιστή στη πολυθρόνα που εχει ο γιατρός!! Αλλιώς θα έπρεπε να ήμουν στο πλάι! 

Εξετάσεις καλά θα κάνεις να ζητήσεις για να δεις πως είναι τα αιματολογικά σου!! Αλλά άτιμο πράμα η πίεση ρε παιδί μου.

@Vila όντως το συμπλήρωμα σιδήρου στο θηλασμό ευθύνεται πολλές φορές για δυσκοιλιότητα στα μωρούλια.. Εγώ τις 2 προηγούμενες φορές δεν πήρα σίδηρο μετά τον τοκετό και επανήλθαν σιγά σιγά όλα με καλή διατροφή!

  • Μου αρέσει 3
  • Ευχαριστώ 1

7w9qp3.png                       25/11/11 14/05/14                         

Link to comment
Share on other sites

Καλημερααα..ναι κ μενα θα μου τα συνεχισει..κ σιδηρο κ ασβεστιο!! Νομιζω οτι ολες τα συνεχιζουν για λιγο καιρο..χμμμ δεν το εχω ξανα ακουσει αυτο για τα μωρακια..λες;;;θα ρωτησω το γιατρο μου τη πεμπτη..ρε κοριτσια κ μενα πλεον με βαζει καθε βδοναδα nst..κ εσας;;;

  • Μου αρέσει 1

sw2jp2.png

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, _marjio είπε:

@Arabella μου και εγώ εύχομαι να έρθει εκεί στις 38, με έχει πιάσει μια ανυπομονησία άλλο πράμα!! Παίζει ρόλο που είναι μπροστά στην ανάπτυξη για το πότε θα γεννηθούν?? Ιδέα δεν έχω.. 

Cybex πήραμε και εμείς αυγο για το μωρο, στο ένα αμάξι έχουμε της ίδιας μάρκας για τα μεγάλα παιδιά, και στο άλλο maxi cosi.. τώρα μένει να δούμε πως θα βολέψουμε 3 καθίσματα μαζί χαχαχαχα 

Σίδηρο και εγώ κορίτσια 2 τη μέρα παίρνω!!

Καλημέρα @_marjio!Καλημέρα σε όλα τα κορίτσια!

Δεν ξέρω αν ισχύει, απλώς υποθέτω επειδή παρουσιάζεται μεγαλύτερη στους υπερήχους απο την αρχή, οτι μπορεί να γεννηθεί και νωρίτερα μια εβδομαδα με 10 μέρες.Απο τις μετρήσεις στον υπέρηχο φαίνεται αυτό.Στο τελευταίο ραντεβού ήμουν 31 εβδομάδων και ο υπέρηχος την έβγαζε 32+2. Ας έρθουν με το καλό, όποτε αποφασίσουν μετά την 37η.

Στην προηγούμενη εγκυμοσύνη μου κι εγώ είχα σταματήσει τον σίδηρο αμέσως μετά τη γέννα και την θυροξίνη ένα μήνα μετά.Επανέρχεται γρήγορα ο οργανισμός μετά τη γέννα.Τουλάχιστον η δική μου εμπειρία, αυτο μου λέει.

@katerinafilip πολύ χαίρομαι!Καλούς θηλασμούς και με το καλό στο σπίτι σας!

@Emma9 τις τελευταίες εβδομάδες της κύησης σε κάθε επίσκεψη είθισται να μπαίνουμε καρδιοτοκογράφο.Εγώ είχα κάνει και μια φορά τέλη Μαρτίου,πριν μετακομίσω και αλλάξω αναγκαστικά γιατρό.Σε αυτόν θα κάνω την Πέμπτη και μετά υποθέτω σε κάθε ραντεβού.

@_marjio κι εμένα με κουράζει απίστευτα η στάση του σώματος ανάσκελα και δυσανασχετώ.Να δω πως θα κάτσω έτσι μισή ώρα την Πέμπτη.Θα ρωτήσω κι εγώ αν γίνεται να καθήσω.

  • Μου αρέσει 3

  BeKsp1.png smQAp1.png 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια καλή εβδομάδα να έχουμε. Από πια εβδομάδα ξεκινάνε το nst? Κ εγώ έχω ένα θέμα άμα κάθομαι ανάσκελα ο μικρός κάνει πάρτι σε σημείο να μην μπορώ να κάτσω πολύ ώρα έτσι. Γενικά νιώθω ότι δε βολευεται πουθενά τώρα όσο μεγαλώνει. Κ πόσο διαρκεί περίπου? Ανυπομονώ να έρθει η άλλη βδομάδα να πάω στο ραντεβού να δω τι νεότερα θα μου πουν ελπίζω να μου κόψουν μερικά φάρμακα γιατί η αλήθεια είναι ότι έχω βαρεθεί μερικά.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!! 

Εμένα πάλι γιατί δε με έχει βάλει ούτε μια φορά καρδιοτοκογραφο??? Να ανησυχήσω? Πρέπει να του το πω?

Μακάρι να επανέλθει ο σίδηρος μετά τη γέννα γιατί είχα χρόνια θέμα με αναιμία! Και σκέφτομαι ξενύχτι, κούραση και αναιμία θα γίνω ζόμπι :D

Κορίτσιαααααα τρεις βδομαδουλες για την Πητ!! ... άντε να δούμε!!

  • Μου αρέσει 8

XDXPp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...