Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Blue Velvet είπε:

      Εννοείται πως θα τους παίρνεις τηλέφωνο όταν δεν νιώθεις καλά,δεν χρειάζονται ντροπες!Άντε μερικές εβδομάδες έμειναν και σε λίγο καιρό θα κρατάς τον μπέμπη αγκαλίτσα 🥰 ❤️Μοναδικό συναίσθημα ❤️

      μμμ δεν ξέρω για βδομαδες…. με προβλημάτισαν τα πονάκια αυτά! το μωρο επισης είναι τρομερά υπερκινητικό και δεν μπορώ να καταλάβω αν κάμω συσπάσεις ! 

Μανούλες Ιουλίου 2020!!


Vila

Recommended Posts

Καλημέρα όμορφες φουσκωμένες κοιλίτσες!

@V_baby κορίτσι μου πέρασες τόσες αγωνίες και ο γιατρός κάθεται και σου κάνει κήρυγμα για τα κιλά σου;;Για μένα είναι απαράδεκτος.Αυτός και όσοι κουνούν το δάχτυλο χωρίς λόγο.Έχω να πω τα εξής:

1. Δεν έχει κανένα δικαίωμα, εφόσον δεν έχεις κάποιο πρόβλημα υγείας, πχ. διαβήτη για να κάνεις ιδιαίτερη διατροφή.

2. Αυτό συμβαίνει μόνο στην Ελλάδα.Στη Γερμανία δεν έχω ακούσει ποτέ γιατρός να ελέγχει με αυτόν τον τρόπο το βάρος εγκύου που δεν έχει κανένα θέμα υγείας.

3. Κάνουμε μεγάλη κατακράτηση στην εγκυμοσύνη, που σημαίνει πως αυτά τα υγρά μετά τη γέννα με την αποκατάσταση των ορμονών θα φύγουν εύκολα, δεν είναι λίπος.

4. Είναι λογική και η πρόσληψη βάρους.Είχαμε καραντίνα, δεν κάνουμε γυμναστική τόσους μήνες κλπ. 

  • Μου αρέσει 5

  BeKsp1.png smQAp1.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημερααα!!!! Τι κάνετε κοριτσια μου? Εγώ έχω βουλιάξει στον καναπέ από νωρίς το πρωί κ έχω να κάνω 1000 πράγματα αλλά δεν το βλέπω! Ο δικός μου γιατρός τις 2 τελευταίες φορές δεν με ζύγισε πάντως. @V_baby μου όντως 13 κιλά δεν είναι κ τόσο τραγικά νομίζω. Έτσι κ αλλιώς δεν σου έχουν δημιουργήσει κάποιο θέμα..αμαν κ αυτός ας χαλαρώσει βρε παιδί μου!το σημαντικό είναι ότι περνάνε οι εβδομάδες κ προχωράτε εσύ κ το μπεμπακι μια χαρά! Εγώ τον τελευταίο μήνα δεν πρέπει να έβαλα κιλά. Έχω πάρει 14 αλλα τις τελευταίες μέρες έχω αρχίσει κ πεινάω αρκετα. Ευτυχώς άρχισα να τρώω φρουτάκια που μου αρέσουν από εδώ κ πέρα!

Ρε κορίτσια κάτι άσχετο.. έχει ζέστη έξω στον ήλιο αλλά στο σπίτι έχουμε πολλή δροσιά κ επίσης τα απογεύματα που κατεβαίνουμε στην πυλωτή η στο παρκο έχει ψυχρα. Μήπως πρεπει να εφοδιαστω με μακρυμανικα αν τυχόν γεννήσω τώρα? Τα ποδαράκια θα κρυώνουν νομίζω.

  • Μου αρέσει 2

b3Egp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Arabella είπε:

Καλημέρα όμορφες φουσκωμένες κοιλίτσες!

@V_baby κορίτσι μου πέρασες τόσες αγωνίες και ο γιατρός κάθεται και σου κάνει κήρυγμα για τα κιλά σου;;Για μένα είναι απαράδεκτος.Αυτός και όσοι κουνούν το δάχτυλο χωρίς λόγο.Έχω να πω τα εξής:

1. Δεν έχει κανένα δικαίωμα, εφόσον δεν έχεις κάποιο πρόβλημα υγείας, πχ. διαβήτη για να κάνεις ιδιαίτερη διατροφή.

2. Αυτό συμβαίνει μόνο στην Ελλάδα.Στη Γερμανία δεν έχω ακούσει ποτέ γιατρός να ελέγχει με αυτόν τον τρόπο το βάρος εγκύου που δεν έχει κανένα θέμα υγείας.

3. Κάνουμε μεγάλη κατακράτηση στην εγκυμοσύνη, που σημαίνει πως αυτά τα υγρά μετά τη γέννα με την αποκατάσταση των ορμονών θα φύγουν εύκολα, δεν είναι λίπος.

4. Είναι λογική και η πρόσληψη βάρους.Είχαμε καραντίνα, δεν κάνουμε γυμναστική τόσους μήνες κλπ. 

Ναι... Εγώ βασικά πρόλαβα και πήγα κάποιες μέρες για περπάτημα μέχρι τον 6ο και μετά είδαμε ότι υπάρχει πρόβλημα και μου το απαγόρευσε και από τέλη του 6ου εχω που είμαι ως επί το πλείστον ξάπλα. Εντάξει και εμένα μου φάνηκε λίγο υπερβολικός. Και εγώ εντάξει προσπαθώ να μην επηρεάζομαι, όσο γίνεται, γιατί εγώ το βλέπω και πιο έντονα πάνω μου όπως είναι φυσικό. Ετσι και αλλιώς την άλλη εβδομάδα θα κάνω διατροφή γιατί θα κάνω πάλι τις ενέσεις κορτιζόνης. Οπότε γιοκ αλάτι και ζάχαρη!!! Ε ξεκίνησα από σήμερα να μειώνω λίγο τις ποσότητες και να μην φάω κανένα γλυκό πέρα από φρούτα!!! Αλλά όχι ότι θα τρελαθώ κιόλας!!!

Just now, "Gigi" είπε:

Καλημερααα!!!! Τι κάνετε κοριτσια μου? Εγώ έχω βουλιάξει στον καναπέ από νωρίς το πρωί κ έχω να κάνω 1000 πράγματα αλλά δεν το βλέπω! Ο δικός μου γιατρός τις 2 τελευταίες φορές δεν με ζύγισε πάντως. @V_baby μου όντως 13 κιλά δεν είναι κ τόσο τραγικά νομίζω. Έτσι κ αλλιώς δεν σου έχουν δημιουργήσει κάποιο θέμα..αμαν κ αυτός ας χαλαρώσει βρε παιδί μου!το σημαντικό είναι ότι περνάνε οι εβδομάδες κ προχωράτε εσύ κ το μπεμπακι μια χαρά! Εγώ τον τελευταίο μήνα δεν πρέπει να έβαλα κιλά. Έχω πάρει 14 αλλα τις τελευταίες μέρες έχω αρχίσει κ πεινάω αρκετα. Ευτυχώς άρχισα να τρώω φρουτάκια που μου αρέσουν από εδώ κ πέρα!

Ρε κορίτσια κάτι άσχετο.. έχει ζέστη έξω στον ήλιο αλλά στο σπίτι έχουμε πολλή δροσιά κ επίσης τα απογεύματα που κατεβαίνουμε στην πυλωτή η στο παρκο έχει ψυχρα. Μήπως πρεπει να εφοδιαστω με μακρυμανικα αν τυχόν γεννήσω τώρα? Τα ποδαράκια θα κρυώνουν νομίζω.

Ευτυχώς μου δίνεις κουράγιο ότι έχεις πάρει και εσύ 14. Βέβαια είσαι και 3 εβδομάδες μπροστά από εμένα!!! Θα σου πω σε τρεις εβδομάδες πόσο θα είμαι εγώ :grin: ελπίζω να είμαι ακόμα έγκυος, καταρχήν!

Όσο για τα μακρυμάνικα, εννοείς φορμακια;;; Εγώ φορμακια έχω πάρει 2-3 νομίζω για νεογέννητο και μετά έχω πάρει λιγο πιο μεγάλα για Σεπτέμβρη και έπειτα. Αλλά μου έδωσαν και κορμάκια μακρυμάνικα για νεογέννητο και να σου πω για μεταβατικό αν κάνει έτσι λίγο ψυχρά σκέφτηκα να του βάζω μακρυμάνικα κορμάκια με καλτσουλες. Νομίζω ότι στο νοσοκομείο αρχικά επειδή θέλουν ζέστη βάζεις κοντομανικο κορμάκι και φορμακι μακρυμάνικο. Για μια-δυο μέρες. Μετά βάζεις απλά το κορμάκι αφού θα έχει ζέστη. Επειδή εσείς γεννατε σε ιδιωτική αυτό το κομμάτι θα το προσπεράσετε. Αλλά αν έχει καμία μερα λίγο ψυχρά νομίζω πως θα το θέλει το μακρυμάνικο!!! Μπορείς να της πάρεις το λίγο πιο μεγάλο νούμερο για να το χρησιμοποιήσεις και μετά.. Ας της είναι και λίγο μεγάλο, δεν χάλασε ο κόσμος, νομίζω!!! 

  • Μου αρέσει 1

Lilypie - (I2vc)

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κορίτσια μου..

Σήμερα ξύπνησα από τις 7μιση, παααρα πολύ νωρίς για τα δικά μου δεδομένα, αλλά άρχισε να με πιάνει πάλι η ζέστη και δε μπορώ να μείνω άλλο στο κρεβάτι. Σηκώθηκα έκανα μπάνιο και πήγα για τις εξετάσεις μου!! Αναμονή μέχρι Παρασκευή απόγευμα! Έβαλα και τα γεμιστά στο φούρνο, ο αντρας μου πήρε τα παιδιά θάλασσα οπότε εγώ είμαι χαλαρή..

@"Gigi" μου εγώ για τη περίπτωση αυτή που λες του έχω πάρει παντελονακια βαμβακερα, και ένα ζακετάκι βαμβακερό επίσης.. απλά για να βρίσκονται, πιστεύω θα αρχίσουν ζέστες σύντομα ;)

@V_baby να σου πω για τα κιλά μου??? Είχα μείνει στα +13 και λέω α ωραία είμαστε!! Ε τι το ήθελα, ζυγιστηκα και είμαστε στα +17!!! Ένα σοκ το έπαθα γιατί λέω πάλι θα τα φτάσω τα 20, αλλά οκ, είπαμε, αφού δεν είναι κάτι παθολογικό από πίσω θα φύγουν μετά!! Επίσης ο δικός μου γιατρός που είναι μαθημένος από Αγγλία δεν ασχολείται με τα κιλά της εγκυμονουσας! Μη σε επηρεάζει λοιπόν ο γιατρός, στα είπε, οκ, αφού θα κάνεις τις ενέσεις θα προσέξεις εκείνες τις μέρες αλλά γενικά μη τρελαθείς, να προσέξουμε και την ψυχική μας υγεία!!

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 2

7w9qp3.png                       25/11/11 14/05/14                         

Link to comment
Share on other sites

Just now, Arabella είπε:

Καλημέρα όμορφες φουσκωμένες κοιλίτσες!

@V_baby κορίτσι μου πέρασες τόσες αγωνίες και ο γιατρός κάθεται και σου κάνει κήρυγμα για τα κιλά σου;;Για μένα είναι απαράδεκτος.Αυτός και όσοι κουνούν το δάχτυλο χωρίς λόγο.Έχω να πω τα εξής:

1. Δεν έχει κανένα δικαίωμα, εφόσον δεν έχεις κάποιο πρόβλημα υγείας, πχ. διαβήτη για να κάνεις ιδιαίτερη διατροφή.

2. Αυτό συμβαίνει μόνο στην Ελλάδα.Στη Γερμανία δεν έχω ακούσει ποτέ γιατρός να ελέγχει με αυτόν τον τρόπο το βάρος εγκύου που δεν έχει κανένα θέμα υγείας.

3. Κάνουμε μεγάλη κατακράτηση στην εγκυμοσύνη, που σημαίνει πως αυτά τα υγρά μετά τη γέννα με την αποκατάσταση των ορμονών θα φύγουν εύκολα, δεν είναι λίπος.

4. Είναι λογική και η πρόσληψη βάρους.Είχαμε καραντίνα, δεν κάνουμε γυμναστική τόσους μήνες κλπ. 

Μα πραγματικά..τι κολλημα ειναι αυτο με τα κιλα;!;!; εκτος αν ξερουν κατι που δεν ξερουμε..παντως εγω εφτασα χθες τα 17,5 κιλα..αλλα μια μερα γκρινιαξε ελάχιστα αλλα κ παλι, επειδη ειχα ξεκινησει απ 48(δεν ειμαι κ το πρωτο μποι 1,60) μου λεει αντε καλα ησουν λιγα κιλα..οποτε δεν με κυνηγαει κ μενα ιδιατερα..μη δινεις πολυ σημασια @V_baby αστον να λεει!!

Just now, "Gigi" είπε:

Καλημερααα!!!! Τι κάνετε κοριτσια μου? Εγώ έχω βουλιάξει στον καναπέ από νωρίς το πρωί κ έχω να κάνω 1000 πράγματα αλλά δεν το βλέπω! Ο δικός μου γιατρός τις 2 τελευταίες φορές δεν με ζύγισε πάντως. @V_baby μου όντως 13 κιλά δεν είναι κ τόσο τραγικά νομίζω. Έτσι κ αλλιώς δεν σου έχουν δημιουργήσει κάποιο θέμα..αμαν κ αυτός ας χαλαρώσει βρε παιδί μου!το σημαντικό είναι ότι περνάνε οι εβδομάδες κ προχωράτε εσύ κ το μπεμπακι μια χαρά! Εγώ τον τελευταίο μήνα δεν πρέπει να έβαλα κιλά. Έχω πάρει 14 αλλα τις τελευταίες μέρες έχω αρχίσει κ πεινάω αρκετα. Ευτυχώς άρχισα να τρώω φρουτάκια που μου αρέσουν από εδώ κ πέρα!

Ρε κορίτσια κάτι άσχετο.. έχει ζέστη έξω στον ήλιο αλλά στο σπίτι έχουμε πολλή δροσιά κ επίσης τα απογεύματα που κατεβαίνουμε στην πυλωτή η στο παρκο έχει ψυχρα. Μήπως πρεπει να εφοδιαστω με μακρυμανικα αν τυχόν γεννήσω τώρα? Τα ποδαράκια θα κρυώνουν νομίζω.

Χμμμμ..δεν παιρνεις 2,3 να σαι σίγουρη;!;;! Αλλα ενταξει κ ενα σεντονακι να του ριχνεις απο πανω γμή καμια κουβερτουλα πικε..μια χαρα νομιζω θα ναι!!!

Οπως κ γω δεν εχω παρει καθολου μακρυμανικα αλλα το σκεφτομαι που λενε για οταν θα βγουμε απ το μαιευτήριο μηπως πρεπει να φοραει μακρυμανικο ή σκουφακι..αλλα μου φαινεται λιγο υπερβολικο, καλως  εχοντων των πραγματων 4ιουλιου θα ναι..θα ρωτησω τη μαια μου αν ειναι κ θα ενημερωσω κοριτσια μου..

Κατι ααασχετο..να μαστε καλα να κρατησουμε τα μωρακια μας αγκαλιτσα κ να ναι υγιεστατα, ποτε θα αρχισετε να τα βγάζετε βολτιτσα;;;καλα θα ρωτησω τον παιδιατρο οταν ερθει η ωρα αλλα ηθελα να δω κ εσεις πως το σκεφτεστε..εσεις οι ηδη μανουλες ποτε ξεπορτισατε;;;χιχι

  • Μου αρέσει 3

sw2jp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, _marjio είπε:

@Emma9 α εσύ είχες πολύ περιθώριο!!! Μια χαρά!! Εγώ με 1.62 υψος και ξεκίνησα από τα 63 κιλά.. 

Ωραια κ;!;!; με τοσο τρεξιμο θα φυγουν ολα μετα..λες κ μόνο εμεις εχουμε παρει κιλα..αφου ειμαστε μια χαρα στην υγεια μας ας λενε οτι θέλουν..ιχιχιχ

  • Μου αρέσει 3

sw2jp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Emma9 είπε:

Ωραια κ;!;!; με τοσο τρεξιμο θα φυγουν ολα μετα..λες κ μόνο εμεις εχουμε παρει κιλα..αφου ειμαστε μια χαρα στην υγεια μας ας λενε οτι θέλουν..ιχιχιχ

Έτσι ακριβώς!!! Δύο φορές τα έχασα όλα περίπου στους 8-9 μήνες μετά τις γέννες .. το ίδιο ελπίζω να γίνει και τώρα ;-)

  • Μου αρέσει 3

7w9qp3.png                       25/11/11 14/05/14                         

Link to comment
Share on other sites

Just now, _marjio είπε:

Καλημερα κορίτσια μου..

Σήμερα ξύπνησα από τις 7μιση, παααρα πολύ νωρίς για τα δικά μου δεδομένα, αλλά άρχισε να με πιάνει πάλι η ζέστη και δε μπορώ να μείνω άλλο στο κρεβάτι. Σηκώθηκα έκανα μπάνιο και πήγα για τις εξετάσεις μου!! Αναμονή μέχρι Παρασκευή απόγευμα! Έβαλα και τα γεμιστά στο φούρνο, ο αντρας μου πήρε τα παιδιά θάλασσα οπότε εγώ είμαι χαλαρή..

@"Gigi" μου εγώ για τη περίπτωση αυτή που λες του έχω πάρει παντελονακια βαμβακερα, και ένα ζακετάκι βαμβακερό επίσης.. απλά για να βρίσκονται, πιστεύω θα αρχίσουν ζέστες σύντομα ;)

@V_baby να σου πω για τα κιλά μου??? Είχα μείνει στα +13 και λέω α ωραία είμαστε!! Ε τι το ήθελα, ζυγιστηκα και είμαστε στα +17!!! Ένα σοκ το έπαθα γιατί λέω πάλι θα τα φτάσω τα 20, αλλά οκ, είπαμε, αφού δεν είναι κάτι παθολογικό από πίσω θα φύγουν μετά!! Επίσης ο δικός μου γιατρός που είναι μαθημένος από Αγγλία δεν ασχολείται με τα κιλά της εγκυμονουσας! Μη σε επηρεάζει λοιπόν ο γιατρός, στα είπε, οκ, αφού θα κάνεις τις ενέσεις θα προσέξεις εκείνες τις μέρες αλλά γενικά μη τρελαθείς, να προσέξουμε και την ψυχική μας υγεία!!

Ε μα ναι!! Δεν θα τρελαθώ κιόλας!! Αλλα έχω και τον άντρα μου που τα άκουσε και αγχώθηκε και δεν με αφήνει να φάω τίποτα γλυκό γιατί λέει το είπε ο γιατρος και θα κάνεις κακο στο μωρό!!! Άντε να του εξηγήσω τώρα εγώ!!! Μωρέ και εμένα είναι μαθήμενος από Αγγλία αλλά μάλλον επειδή είναι αυτός fit θέλει να είμαστε και εμείς!!!!χαχαχαχα... Τι να πω;;; Θα τα χάσουμε μετά!!! Οοοο... :-x

  • Μου αρέσει 2

Lilypie - (I2vc)

Link to comment
Share on other sites

Έχω μακρυμανικα φανελάκια πολλά.κ ζακετακια. Δεν έχω παντελονακια ομως. Είχα ξεχωρίσει μερικά από την ανηψια μου αλλά είναι 2-4 μηνών οπότε θα είναι τεράστια αλλά εν ανάγκη θα τα βάλουμε κ παίρνουμε αν είναι. Καλά τώρα που πέρασε η ώρα έπιασε πολύ ζέστη. Πρωί πρωί κ προς το βράδυ έχει ψυχρά αλλά θα βάζω κουβερτούλα. 

Εγώ κορίτσια κ στα 2 μου παιδάκια γύρω στους 9 μήνες ήμουν πιο αδύνατη από ποτέ .μιλάμε για μεγάλη διαφορά! το θυμάμαι γιατί ετοίμαζα τις βαφτίσεις κ επίσης έχω πολλές φώτο με μαγιό σε εκείνη την φαση. Στις φώτο είμαι μια σταλιά. Αν γίνω έτσι πάλι, στην επόμενη βάφτιση θα βάλω στις φωτογραφίες τον μεγάλο μου γιο δίπλα στον μπαμπά του :D

 

  • Μου αρέσει 2
  • Χαχα 1

b3Egp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Emma9 είπε:

Μα πραγματικά..τι κολλημα ειναι αυτο με τα κιλα;!;!; εκτος αν ξερουν κατι που δεν ξερουμε..παντως εγω εφτασα χθες τα 17,5 κιλα..αλλα μια μερα γκρινιαξε ελάχιστα αλλα κ παλι, επειδη ειχα ξεκινησει απ 48(δεν ειμαι κ το πρωτο μποι 1,60) μου λεει αντε καλα ησουν λιγα κιλα..οποτε δεν με κυνηγαει κ μενα ιδιατερα..μη δινεις πολυ σημασια @V_baby αστον να λεει!!

Χμμμμ..δεν παιρνεις 2,3 να σαι σίγουρη;!;;! Αλλα ενταξει κ ενα σεντονακι να του ριχνεις απο πανω γμή καμια κουβερτουλα πικε..μια χαρα νομιζω θα ναι!!!

Οπως κ γω δεν εχω παρει καθολου μακρυμανικα αλλα το σκεφτομαι που λενε για οταν θα βγουμε απ το μαιευτήριο μηπως πρεπει να φοραει μακρυμανικο ή σκουφακι..αλλα μου φαινεται λιγο υπερβολικο, καλως  εχοντων των πραγματων 4ιουλιου θα ναι..θα ρωτησω τη μαια μου αν ειναι κ θα ενημερωσω κοριτσια μου..

Κατι ααασχετο..να μαστε καλα να κρατησουμε τα μωρακια μας αγκαλιτσα κ να ναι υγιεστατα, ποτε θα αρχισετε να τα βγάζετε βολτιτσα;;;καλα θα ρωτησω τον παιδιατρο οταν ερθει η ωρα αλλα ηθελα να δω κ εσεις πως το σκεφτεστε..εσεις οι ηδη μανουλες ποτε ξεπορτισατε;;;χιχι

Εντάξει σου λέει δεν τους βοηθάει και αυτους για τη γέννα όταν έχεις παραπάνω κιλά!!! Τεσπά. Θα κάνω ο,τι μπορώ αλλά δεν θα σκάσω κιόλας!!!

Όσο για το άλλο θέμα εγώ είχα πει εξ' αρχής ότι δεν θα μείνω μέσα 40 μέρες... Πρώτα απ' όλα όλοι οι παιδίατροι συστήνουν να βγεις έξω να πάρει αέρα το μωρό και δεύτερον, εμείς που γενναμε καλοκαίρι αν περιμένουμε να περάσουν οι 40 μέρες θα φύγει όλο το καλοκαίρι. Από Σεπτέμβρη λένε πάλι καραντίνα και ίσως ξεκινήσουν και οι βροχές οπότε δεν έχει νόημα!!! Δεν θα βγουν καθόλου!!! Εξαρτάται θεωρώ και από το αν κάνεις καισαρική η' φυσιολογικό τοκετο. Στην καισαρική θες λίγο παραπάνω χρόνο για να επανέλθεις σωματικά συνήθως. Εγώ προσωπικά είπα πως μόλις αισθανθώ έτοιμη θα τον βγάλω βολτιτσα. Έξω εννοείται!!! Όχι σε κλειστούς χώρους. Και σίγουρα όταν θα έχει πέσει πολύ ο ήλιος. Δλδ η' πρωί πριν τις 11 η' μετά τις 7-7:30. Τώρα παίζει ρόλο και το παιδί. Μπορεί να κλαίει πολύ και να μην θέλει καρότσι. Δεν ξέρεις ποτέ!!! Βλέποντας και κάνοντας. Αλλά δεν θα περιμένω 40 μέρες... Βέβαια εγώ είχα και έχω ακόμα το φόβο μήπως γεννηθεί πρόωρα οπότε αν συμβεί αυτό θα το καθυστερήσω γιατί θα είναι πιο "ευαίσθητος". Παίζει ρόλο και τι θα σου πει και ο παιδίατρος. Πολλοί περιμενουν να βγάλουν το παιδί μετά το εμβόλιο για να είναι σίγουροι. Εγώ προσωπικά πιστευω ότι αν το πας κάπου έξω που δεν έχει πολύ κόσμο είναι μια χαρά!!! Εγώ ήθελα να ρωτήσω αν είναι καμιά τολμηρή και πάει διακοπές με το νεογέννητο...;; 

  • Μου αρέσει 1

Lilypie - (I2vc)

Link to comment
Share on other sites

Εμείς @V_baby δε θα πάμε διακοπές, αφενός ανοίγουν τα σχολεία 1/9 και λέγαμε να πηγαίναμε εκείνες τις μέρες κάπου, αφετέρου το οικονομικό δε βοηθάει δυστυχώς (ακόμα είναι σε αναστολή ο άντρας μου).

Το καλό της υπόθεσης είναι ότι αφού δεν έχει επιστρέψει για δουλειά ο άντρας μου πηγαίνει σχεδόν κάθε μέρα τα παιδιά στη θάλασσα, οπότε και εκείνος δε θα έχει τόση ανάγκη διακοπες και αυτά θα κάνουν τα μπανακια τους!! 

Καλά έξω με το μωρό και εγώ θα βγω νωρίς, καλά να είμαστε βέβαια. Δε θα μπορέσω να κλειστώ καλοκαιριάτικα σπίτι...

  • Μου αρέσει 3

7w9qp3.png                       25/11/11 14/05/14                         

Link to comment
Share on other sites

@Emma9 εγώ δεν υπάρχει καμία περίπτωση να μη βγω :grin:  καταρχήν καλοκαίριατικα δεν γίνεται να μείνουμε μέσα. έβγαζα κ τα αγορια από πολύ νωρίς. Τις πρώτες μέρες όχι για γιατρό, όχι για εξεταση για ίκτερο κλπ κλπ βγαίναμε έτσι κι αλλιώς. Μόλις το βρίσκαμε λίγο με τον θηλασμό κ πάνω κάτω με τον ύπνο τους έβγαζα καροτσαδα για λίγη ωρίτσα μη φανταστείς τπτ τρομερό. Το ίδιο έχω σκοπό να κάνω κ τωρα.. Εννοείται όταν πέφτει ο ήλιος κ εννοείται εξαρτάται από την κατάσταση με τον κορωνοιο.

@V_baby εμείς έχουμε κλείσει θέση για το τροχόσπιτο για όλο τον Αύγουστο καλού κακού κ βλέποντας κ κάνοντας στην κυριολεξία. Οι φίλοι μας θα είναι εκεί όλο τον Ιούλιο να μας περιγράφουν την κατάσταση κ αν είμαστε κ εμείς οκ κ έχουμε κάπως προσαρμοστεί, θα πάμε έστω κ 2ημερα,3ημερα.

  • Μου αρέσει 2

b3Egp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, _marjio είπε:

Εμείς @V_baby δε θα πάμε διακοπές, αφενός ανοίγουν τα σχολεία 1/9 και λέγαμε να πηγαίναμε εκείνες τις μέρες κάπου, αφετέρου το οικονομικό δε βοηθάει δυστυχώς (ακόμα είναι σε αναστολή ο άντρας μου).

Το καλό της υπόθεσης είναι ότι αφού δεν έχει επιστρέψει για δουλειά ο άντρας μου πηγαίνει σχεδόν κάθε μέρα τα παιδιά στη θάλασσα, οπότε και εκείνος δε θα έχει τόση ανάγκη διακοπες και αυτά θα κάνουν τα μπανακια τους!! 

Καλά έξω με το μωρό και εγώ θα βγω νωρίς, καλά να είμαστε βέβαια. Δε θα μπορέσω να κλειστώ καλοκαιριάτικα σπίτι...

Αχ πόσο ζηλεύω που μένεις κοντά σε θάλασσα!!! Που μένεις;

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλήμερα... εγώ εδώ στα ίδια και επί τα αυτά... αχαχαχαχαχα... με έχουν ταράξει στις εξετάσεις... Σάββατο ξανάκανα εξέταση για το ουρικό γιατί της Πέμπτης ήταν λίγο ανεβασμένο και το βρήκαν δυστυχώς κι άλλο... λίγο βέβαια... οπότε έτρεχα και Κυριακή και Τρίτη... ευτυχώς κατέβηκε έστω και λίγο... νομίζω ότι θα πάψουν να δίνουν σημασία στο τέλος, αφού τα υπόλοιπα πάνε καλά... το περίεργο τώρα είναι ότι χθες είχα υπόταση... 9+ με 6... και φοβερή ατονία... παρόλα αυτά είχαν πρηστεί λίγο ξανά τα πόδια... οπότε μου συνέστησαν ξάπλα και γενικά καθόλου ορθοστασία... σήμερα πάλι κανονική η πίεση... 

στο μεταξύ ο μπέμπης χθες κουνιόταν συνέχεια... χαζεύαμε την κοιλιά να αναδεύεται από τη μία μεριά στην άλλη... αχαχαχαχαχαχαχαχα... αύριο το πρωί έχω ξανά doppler και καρδιοτοκογράφο... και φυσικά για να μην ξεχνιόμαστε θα επαναλάβω ουρικό... η μαία μου βάζει στοίχημα ότι θα φτάσω τις 34... και αν πάμε καλά γιατί όχι και τις 35 λέει... πάντως παραπάνω δεν πιστεύω να με αφήσουν, και με δεδομένο τη διάσταση της τομής...

στο δια ταύτα τώρα και μια και συζητάτε για το μαιευτήριο... βαλίτσα έχω φτιάξει σχεδόν και λείπουν τα της τελευταίας στιγμής που χρησιμοποιώ...  στη λίστα που μου έδωσε η μαία μου περιλαμβάνονται τόσο τα επιθέματα στήθους όσο και τα κοχύλια... θα σας έλεγα καλού κακού να τα πάρετε, ειδικά όσες γεννήσετε σε ιδιωτικό... γιατί πιστεύω ότι θα έχουν αλλά θα τα χρεώσουν μαύρο χαβιάρι... γενικά να έχετε μαζί σας όλα τα φάρμακα και τις ενέσεις που παίρνετε, σερβιέτες κλπ...

μακρυμάνια φορμάκια είχα πάρει πάρα πολλά αλλά τα μισά τα πήγα πίσω... κράτησα 6... πιστεύω ότι τον πρώτο καιρό καύσωνας ξεκαύσωνας θα χρειαστούν μέχρι να μπορέσουν να ρυθμίζουν μόνα τους τη θερμοκρασία τους... στην τελική αχρειαστα να 'ναι... εδώ πήραμε άλλα κι άλλα περιττά... αχαχαχαχαχαχα...

όσο για τις διακοπές ούτε καν μου περνάει από το μυαλό... βόλτες θέλω πολύ να βγαίνουμε αλλά δεν είμαι και τόσο αισιόδοξη... στην κόρη μου νομίζω για 2 μήνες έψαχνα απλώς που να ξαπλώσω το κορμί μου για να ξεκουραστώ κανένα δίωρο... οι βόλτες με μάραναν... αχαχαχαχαχα... τεσπά... αυτή τη φορά θα έχω μεγάλη βοήθεια -από την κορη που ΄λέγαμε- και ίσως να είναι καλύτερα τα πράγματα... μακάρι...

  • Μου αρέσει 2

cZfsp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...