Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 5 λεπτά , Faith22 είπε:

       

      Χθες είχα υπέρηχο κ είναι όλα καλά.Ειμαι στην 25η εβδομάδα κ με έχει ενημερωσει η μαία ότι δεν είναι συστηματικές οι κινήσεις των εμβρύων αυτή την εβδομάδα.Χθες αυτό δεν το συζήτησα καθόλου με τον γιατρό.Εγω όμως τα νιώθω κάθε μέρα κ σήμερα από το πρωί δεν τα είχα νιώσει κ είχε πάει 3 το μεσημέρι.Η ξαδέρφη μου πριν 3 εβδομάδες έχασε το μωρο της στις 33 εβδομάδες.Δεν το ένιωσε μια μέρα κ τελικά είχε ενδομητρίο θάνατο.Το αναφέρω για να καταλάβετε λίγο την ψυχολογία μου,θέλω δεν θέλω είναι κάτι που το σκέφτομαι κάθε μέρα.Η μαία μου το ξέρει.Στελνω λοιπόν το μεσημέρι ότι δεν έχω νιώσει τα μωρά χωρίς να της πω καλησπέρα,ήμουν στο κρεβάτι όλο το πρωί ζουμπωντας την κοιλιά μου κ ενώ ήθελα μόνο ένα μην ανησυχείς μου απαντά ότι "κακώς δεν ρώτησες τον γιατρό,είπαμε μετράμε μετά τις 32 εβδομάδες κ παρεπιπτόντως καλησπέρα τάδε" κ της απάντησα "ναι κακώς δεν ρώτησα τον γιατρό κ ρωτάω εσένα.Δεν βλάπτει λίγο ενσυναίσθηση που κ που.Καλησπερα".Απάντησα έτσι γιατί ένιωσα ειρωνεία.Λαθος μου,το ξέρω.Μου απάντησε κ εκεινη πάλι αλλα το άφησα εκεί.Δεν ξανααπαντησα.Δεν ήθελα να το συνεχίσω.

      Κ τώρα το βράδυ μου έστειλε ο γιατρός μήνυμα ότι αν δεν με καλύπτουν,να κάνω τις επιλογές μου,εννοώντας ότι μπορώ να φύγω κ να αλλάξω γιατρό,μαζί με ένα κατεβατο.

      Αυτό με πείραξε παρά πολύ.Ενιωσα ότι με διώχνει.

      Ξέρω ότι είμαι παράλογη,εκφραστείτε ελεύθερα.

       

       

      Ε βλακεία του γιατρού . Κανονικά έπρεπε να σε πάρει τηλέφωνο Κ να σε ρωτησει εάν είσαι καλά Κ γιατί μίλησες έτσι στην μαία . Τώρα μηνύματα εάν δεν σε καληπτουμε άλλαξε τη γιατρό είναι εντελώς αντιεπαγγελματικο τι είστε ζευγαρι Κ χωρίζετε . 

      Πάντως αν δεν νιώθεις κάποια μέρα τα μωρά φάε κάτι γλυκό ή πιες κάτι παγωμένο μετά από λίγο θα εμφανιστούν . Προς Θεού μην ζουλας την κοιλιά κάνει συσπάσεις . 

      • Μου αρέσει 1

Μανούλες Ιουλίου 2020!!


Vila

Recommended Posts

Just now, _marjio είπε:

@Emma9 μου εγώ έχω αρχίσει και πονάω ολούθε χαχαχα Ειδικά μετά από περπάτημα άστα να πάνε.. Φτάνουμε στην τελική ευθεία!!!!

Γιαγιαδες!!!! Καλα τα λεω!!χαχαχα

Just now, Τζινα38 είπε:

@katerinafilip να σου ζήσει το μωράκι σου.. άντε να δω ποια θα είναι η επόμενη να πάρει το τρίτο μετάλλιο χαχαχαχαχα

Τι κάνετε κορίτσια μου εγώ εδώ ακόμη Θεσσαλονίκη θέλω να πιστεύω πως σε μια βδομάδα θα πάρουμε το κορίτσι μας είναι καλά άρχισε να τρώει και με μπιμπερο οποίες αναμένουμε την μέρα που θα φύγουμε.. σήμερα είναι η μέρα επισκεπτηρίου και δεν περνάνε οι ώρες να πάμε να δούμε το ζουζουνακι μας

 

 

Αχ μπραβο βρε κοριτσι μου..αντε αντε να παρετε τη μπεμπουλα σας να πατε πια σπιτι να τη χαρεις!! Πωωω προσπαθω να μπω στη θεση σου κ νομιζω οτι οντως δεν περνανε οι ωρες..εδω στον υπέρηχο τα βλεπουμε κ ανυπομονούμε, ποσο μαλλον live  ..

  • Μου αρέσει 2

sw2jp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Emma9 είπε:

Γιαγιαδες!!!! Καλα τα λεω!!χαχαχα

Αχ μπραβο βρε κοριτσι μου..αντε αντε να παρετε τη μπεμπουλα σας να πατε πια σπιτι να τη χαρεις!! Πωωω προσπαθω να μπω στη θεση σου κ νομιζω οτι οντως δεν περνανε οι ωρες..εδω στον υπέρηχο τα βλεπουμε κ ανυπομονούμε, ποσο μαλλον live  ..

Άσε Έμμα μου μη τα συζητάς.. είναι όπως ακριβώς το ίδιο όπως μετρούσα τις μέρες και τις ώρες για τον επόμενο υπέρηχο έτσι και τώρα

  • Μου αρέσει 1

mfzgp3.png4QgMp3.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια μου!

Μόλις ξεφούρνισα μια σπανακοτυρόπιτα χωριάτικη, που έφτιαξα με τα χεράκια μου!

@Mammatobe καλώς ήρθες στην φανταστική ομαδούλα μας!Με το καλό το μωράκι σου!

@Emma9 και @_marjio νιώθω πιο "γιαγιά" απο ποτέ αχαχα.Στην πρώτη εγκυμοσύνη μου ήμουν ξεκάθαρα πιο fit.Σε αυτήν δεν ξέρω τι γίνεται αλλά κουράζομαι πιο εύκολα.Μικροενοχλήσεις στο ηβικό οστό έχω κι εγώ, ιδιαίτετα όταν αλλάζω πλευρό το βράδυ.Νομίζω είναι φυσιολογικό, όπως και μικροπονάκια σε αυτή τη φάση που είμαστε.

@Τζινα38 με το καλό να επιστρέψετε στο σπιτάκι σας κορίτσι μου!Μπράβο στην μικρούλα που πίνει γαλατάκι απο το μπιμπερό!

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 1

  BeKsp1.png smQAp1.png 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια μου! Πηγαμε στο γιατρό σημερα κ είναι όλα καλά.η μπεμπούλα είναι μια χαρά, το αμνιακό υγρό επίσης, αλλά ο πλακούντας έχει αρχίσει κ γερνάει πια. Βαθμός 2 προς 3.Μου είπε είναι φυσιολογικό αφού φτάνουμε προς το τέλος. Έβαλε αρκετό βάρος κ αυτή την εβδομάδα οπότε να μην ανησυχώ αλλά μου ακούστηκε κάπως εμενα. @_marjio μου με εξέτασε κολπικά την προηγούμενη φορά που είχα πονακια κ συσπασεις :shock: μου είπε είναι νωρίς αλλά επειδή έχουμε τις 2 προηγούμενες εμπειρίες που είχα διαστολη πριν τον 9ο, πρεπει να έχει ξεκάθαρη εικόνα του τραχήλου.αυτη τη φορά δεν με εξέτασε γιατί του είπα ότι δεν έχω καθόλου συσπασεις ούτε πόνους. Θα με δει σε μια βδομάδα πάλι εκτός απροόπτου. @Vila μου εγώ έχω έναν γιατρό από την αρχή κ έχει πάρει χρήματα 2 φορές στην αρχη αν θυμάμαι καλά. Τώρα με βλέπει κάθε εβδομάδα κ πάλι αρνήθηκε χρήματα. Βέβαια είναι σίγουρος ότι θα γεννήσω μαζί του.. Ίσως παίζει ρόλο? Επίσης παίρνει 2000 στη γέννα που είναι αρκετά νομίζω. Μήπως ο δικός σου παίρνει λίγα στη γέννα, οπότε γιαυτό παίρνει επισκέψεις? 

5 ώρες πρίν, Mammatobe είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Σας διαβάζω καιρό αλλά γράφω πρώτη φορά! Βάλτε κι εμένα στη λίστα, τελευταία βέβαια αφού έχω ΠΗΤ 31/07 και περιμένουμε κοριτσάκι! Βέβαια στις μετρήσεις τη δείχνει 2 βδομάδες μεγαλύτερη.. Για να δούμε... Αύριο έχω doppler και θα σε ενημερώσω για τα κιλα:x 

Ότι γράφετε είναι πολύ χρήσιμο και βοηθητικό, ειδικά για μένα που είμαι το πρώτο μου! Σας ευχαριστώ! 

Με το καλό το μωράκι σας κορίτσι μου!!! 

Just now, Τζινα38 είπε:

@katerinafilip να σου ζήσει το μωράκι σου.. άντε να δω ποια θα είναι η επόμενη να πάρει το τρίτο μετάλλιο χαχαχαχαχα

Τι κάνετε κορίτσια μου εγώ εδώ ακόμη Θεσσαλονίκη θέλω να πιστεύω πως σε μια βδομάδα θα πάρουμε το κορίτσι μας είναι καλά άρχισε να τρώει και με μπιμπερο οποίες αναμένουμε την μέρα που θα φύγουμε.. σήμερα είναι η μέρα επισκεπτηρίου και δεν περνάνε οι ώρες να πάμε να δούμε το ζουζουνακι μας

 

 

Με το καλό να δείτε την μπεμπούλα σας Τζίνα μου, να την απολαύσετε κ να έχετε ευχάριστα νέα!!!! 

Just now, Arabella είπε:

Γεια σας κορίτσια μου!

Μόλις ξεφούρνισα μια σπανακοτυρόπιτα χωριάτικη, που έφτιαξα με τα χεράκια μου!

@Mammatobe καλώς ήρθες στην φανταστική ομαδούλα μας!Με το καλό το μωράκι σου!

@Emma9 και @_marjio νιώθω πιο "γιαγιά" απο ποτέ αχαχα.Στην πρώτη εγκυμοσύνη μου ήμουν ξεκάθαρα πιο fit.Σε αυτήν δεν ξέρω τι γίνεται αλλά κουράζομαι πιο εύκολα.Μικροενοχλήσεις στο ηβικό οστό έχω κι εγώ, ιδιαίτετα όταν αλλάζω πλευρό το βράδυ.Νομίζω είναι φυσιολογικό, όπως και μικροπονάκια σε αυτή τη φάση που είμαστε.

@Τζινα38 με το καλό να επιστρέψετε στο σπιτάκι σας κορίτσι μου!Μπράβο στην μικρούλα που πίνει γαλατάκι απο το μπιμπερό!

Γιαμι Γιαμι.. Μου μύρισε η σπανακοτυροπιτα, να ξες χαχα

  • Μου αρέσει 4

b3Egp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

@"Gigi" το ίδιο μου είπε και εμένα γιαν πλακούντα και ότι είναι λογικό εφόσον μπαίνουμε στην τελική ευθεία..

@Τζινα38 μου με το καλό να την δείτε!

Εγώ σήμερα πήρα τις εξετάσεις μου και έχω υψηλή crp και τα λευκά μου από 15.000 που ήταν τον περασμένο μήνα πήγαν 17.500..δεν ξέρω γιατί..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

@Μαρίαφi πήρες τον γιατρό σου; πόσο σου είναι η crp? Εγώ έχω να κάνω 2 μήνες εξέταση για τα λευκα που είχα 16500 αν θυμάσαι αλλά η crp ήταν πολύ καλή.. Αυτό το καιρό είχα κάνει άλλες. Και θα κάνω αυτή την Παρασκευή τσεκάρισμα για τα λευκα.. Στο δικό μου εργαστήριο τώρα που το κοιταξα στις εγκυμονουσες  το crp πρέπει να είναι κάτω από 1,3..ποσο σου είναι εσένα; 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια!!!

Πήγαμε γιατρό σήμερα και εμείς!! Όλα καλά ευτυχώς με το doppler!!! Ο τράχηλος 1,8 ,δλδ πολύ καλά!!! Μου είπε ο γιατρός πως μπορούμε να είμαστε καλά για 2 εβδομάδες ακόμα... Εκτός φυσικά απροόπτου! Θα πάω την άλλη εβδομάδα για nst και αν βγει καλό θα πάω μάλλον μετά από δύο εβδομάδες. Εκτός αν εγω θέλω να πάω νωριτερα απο ανασφαλεια. Αν δεν βγει τόσο καλο θα το παρακολουθούμε πιο στενά.

Ο μπέμπης είναι ακόμα χαμηλα, τα κλασικά. Βγαίνει 1900 γραμ. Αφήστε! έλεγα να πιάναμε τα 2 αλλά όχι ακόμα!! Είναι μικρούλης!!! Ο γιατρός βέβαια μου είπε πως είναι στις φυσιολογικές τιμές, αλλά θα μπορούσε να ειχε πιάσει τα 2. Ρώτησα για το αν γίνεται καισαρική αν το μωρό είναι κάτω από 2,5 κιλά και μου είπε ναι συνήθως. Κυρίως κάτω από 2 αλλά και ανάλογα το ιστορικό και κάτω από 2,5 γιατί το μωρό στρεσαρετε πολυ και μπορεί να δημιουργηθούν προβλήματα. Για παράδειγμα μου είπε πως η Ελλάδα μπορεί να είναι στα στατιστικά υψηλά σε καισαρικές, αλλά χαμηλά σε θνησιμότητα η' στο να έχει το μωρό κάτι αργοτερα (που να προκληθεί στη γέννα). ενώ στην Αγγλία π.χ. έχουν χαμηλά ποσοστά σε καισαρικές αλλά τι να τα κάνεις αν έχει το παιδί κάποιο προβλημα αργότερα;; Τεσπά, του είπα με συνοπτικές διαδικασίες ότι ουσιαστικά πρέπει να βάλω στόχο τα 2,5 κιλά περίπου και μου είπε εν ολίγοις ναι, αλλά όχι και σίγουρα! Δλδ ότι εξαρτάται πολύ από τις συνθήκες εκείνη τη στιγμή.

Με μάλωσε για τα κιλά!!! Μου είπε να μην πάρω άλλα. Μου λέει δεν ξέρω πως θα το καταφέρεις αλλά μη πάρεις αλλά!!! Και είπα και εγώ από αύριο σαλατουλα και καθόλου γλυκά!!!

Επίσης μου είπε να μην περιμένω να φτάσω ως το τέλος. Δλδ τέλος Ιούλη που είναι η πητ μου αλλά αρχές ιουλη περίπου να υπολογίζω αν όλα πάνε καλά.

Και για την προγεστερόνη και το μαγνήσιο θα τα κόψω στην 36η αλλά την προγεστερόνη σταδιακά. Θα ξαναδούμε τότε. Επίσης, θα κάνω πάλι τις ενέσεις κορτιζόνης. Την άλλη εβδομάδα μου είπε.

Αυτά! Μου φαίνεται σαν ψέμα που πέρασαν οι μέρες τόσο γρήγορα και ουσιαστικά μετά την 35η θα ειμαι και εγώ πιο χαλαρή και 36η θα πετάω. Μακάρι να συνεχίσουμε έτσι!!! Κορίτσια εύχομαι από εδώ και πέρα να ακουμε γεννητουρια το ένα μετά το άλλο. Στην ώρα τους!!! @Vila είσαι η πρώτη στη σειρά... Βέβαια σχετικό είναι αυτό... Εύχομαι να πάνε όλα καλά σε όλες και να γεμίσουμε και με άλλα μπεμπακια την παρεουλα!!!

7 ώρες πρίν, Mammatobe είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Σας διαβάζω καιρό αλλά γράφω πρώτη φορά! Βάλτε κι εμένα στη λίστα, τελευταία βέβαια αφού έχω ΠΗΤ 31/07 και περιμένουμε κοριτσάκι! Βέβαια στις μετρήσεις τη δείχνει 2 βδομάδες μεγαλύτερη.. Για να δούμε... Αύριο έχω doppler και θα σε ενημερώσω για τα κιλα:x 

Ότι γράφετε είναι πολύ χρήσιμο και βοηθητικό, ειδικά για μένα που είμαι το πρώτο μου! Σας ευχαριστώ! 

Με το καλό το μωράκι σου!!! Καλώς ήρθες!!

  • Μου αρέσει 3

Lilypie - (I2vc)

Link to comment
Share on other sites

Just now, Αντζελίνα 30 είπε:

@Μαρίαφi πήρες τον γιατρό σου; πόσο σου είναι η crp? Εγώ έχω να κάνω 2 μήνες εξέταση για τα λευκα που είχα 16500 αν θυμάσαι αλλά η crp ήταν πολύ καλή.. Αυτό το καιρό είχα κάνει άλλες. Και θα κάνω αυτή την Παρασκευή τσεκάρισμα για τα λευκα.. Στο δικό μου εργαστήριο τώρα που το κοιταξα στις εγκυμονουσες  το crp πρέπει να είναι κάτω από 1,3..ποσο σου είναι εσένα; 

Ναι θυμάμαι.. τα λευκά μου τον προηγούμενο μήνα ήταν γύρω στα 15.000.. η crp7,5 είναι..του τα έστειλα με μέιλ αλλά δεν μου έχει απαντήσει ακόμα..

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Mammatobe είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Σας διαβάζω καιρό αλλά γράφω πρώτη φορά! Βάλτε κι εμένα στη λίστα, τελευταία βέβαια αφού έχω ΠΗΤ 31/07 και περιμένουμε κοριτσάκι! Βέβαια στις μετρήσεις τη δείχνει 2 βδομάδες μεγαλύτερη.. Για να δούμε... Αύριο έχω doppler και θα σε ενημερώσω για τα κιλα:x 

Ότι γράφετε είναι πολύ χρήσιμο και βοηθητικό, ειδικά για μένα που είμαι το πρώτο μου! Σας ευχαριστώ! 

Καλώς ήρθες @Mammatobe ❤️ με το καλό να έρθει το αφρατουλικο κοριτσάκι σας!!

9 ώρες πρίν, _marjio είπε:

Καλημέρα σας!!

@Vila  κανονικά και ηθικά καλό θα ήταν να μην παίρνουν χρήματα για όλες τις επισκέψεις του τελευταίου διαστήματος..  Βέβαια ο καθένας κάνει όπως νομίζει. Επίσης μη ξεχνάς ότι υπάρχουν γυναίκες που έχουν 2 γυναικολόγους, 1 σε δημόσιο και 1 ιδιωτικά, οπότε ο δεύτερος θα πρέπει να πληρωθεί μιας και δε θα συνοδεύει τη γυναίκα στον τοκετό.. Οπότε λένε ας πληρωθώ εγώ γιατί που ξέρω αν στο τέλος δε πάει στο δημόσιο να γεννήσει.. κατάλαβες πως το λέω.....

Επίσης συμφωνώ πως δε χρειάζεται να σε δει νωρίτερα, φυσικά έχεις στο νου σου για οποιαδήποτε αλλαγή είτε στο σώμα σου είτε στις κινήσεις του μωρού ❤

Εγώ χθες παρακουράστηκα μιας και είμασταν σχεδόν όλη μέρα έξω και το βράδυ είχα συσπασεις κάποιες επώδυνες, είχα πόνο στη μέση και τσιμπήματα χαμηλα (υποθέτω τραχηλος) Έκατσα αρκετή ώρα στη μπάλα και με ανακουφιζε!! Κοιμήθηκα σχετικά καλά και τώρα είμαι εντάξει.  Αντε να κλείσω και την 37η εβδομάδα και να έρθει μετά όποτε θέλει.

Ναι φυσικά κατανοώ πως όταν γεννας σε δημόσιο είναι απολύτως λογικό να πληρώνεις τον ιδιώτη γιατρό μέχρι τέλους.. αλλά τώρα ο δικός μου θα πάρει 1300 για τη γέννα και μου φάνηκε "κάπως" να θέλει 5 συνεχόμενες εβδομάδες από 50 ευρώ κάθε φορά.. τέλος πάντων.. τουλάχιστον είμαστε ευχαριστημένοι οπότε λες άντε χαλάλι σου ρε γιατρουλη!

Άσε εγώ κουράστηκα σήμερα πολύ με δουλίτσες που έπρεπε να γίνουν γιατί αύριο θα στήσουμε το κρεβατάκι του μωρού :wub: και τώρα έχω ξαπλώσει γιατί σαν να ένιωσα λίγα πονακια χαμηλά.. σαν περιόδου και τη μέση μου που με ζορισε αρκετά. Γιαγιάδες τελείως ρε φίλε που λέει και η @Emma9 :D

2 ώρες πρίν, Τζινα38 είπε:

@katerinafilip να σου ζήσει το μωράκι σου.. άντε να δω ποια θα είναι η επόμενη να πάρει το τρίτο μετάλλιο χαχαχαχαχα

Τι κάνετε κορίτσια μου εγώ εδώ ακόμη Θεσσαλονίκη θέλω να πιστεύω πως σε μια βδομάδα θα πάρουμε το κορίτσι μας είναι καλά άρχισε να τρώει και με μπιμπερο οποίες αναμένουμε την μέρα που θα φύγουμε.. σήμερα είναι η μέρα επισκεπτηρίου και δεν περνάνε οι ώρες να πάμε να δούμε το ζουζουνακι μας

 

 

Άντε κοριτσάκι μου με το καλό να γυρίσετε στο σπιτάκι σας και να χορτασετε αγκαλίτσες!!

πρίν από 5 λεπτά , "Gigi" είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου! Πηγαμε στο γιατρό σημερα κ είναι όλα καλά.η μπεμπούλα είναι μια χαρά, το αμνιακό υγρό επίσης, αλλά ο πλακούντας έχει αρχίσει κ γερνάει πια. Βαθμός 2 προς 3.Μου είπε είναι φυσιολογικό αφού φτάνουμε προς το τέλος. Έβαλε αρκετό βάρος κ αυτή την εβδομάδα οπότε να μην ανησυχώ αλλά μου ακούστηκε κάπως εμενα. @_marjio μου με εξέτασε κολπικά την προηγούμενη φορά που είχα πονακια κ συσπασεις :shock: μου είπε είναι νωρίς αλλά επειδή έχουμε τις 2 προηγούμενες εμπειρίες που είχα διαστολη πριν τον 9ο, πρεπει να έχει ξεκάθαρη εικόνα του τραχήλου.αυτη τη φορά δεν με εξέτασε γιατί του είπα ότι δεν έχω καθόλου συσπασεις ούτε πόνους. Θα με δει σε μια βδομάδα πάλι εκτός απροόπτου. @Vila μου εγώ έχω έναν γιατρό από την αρχή κ έχει πάρει χρήματα 2 φορές στην αρχη αν θυμάμαι καλά. Τώρα με βλέπει κάθε εβδομάδα κ πάλι αρνήθηκε χρήματα. Βέβαια είναι σίγουρος ότι θα γεννήσω μαζί του.. Ίσως παίζει ρόλο? Επίσης παίρνει 2000 στη γέννα που είναι αρκετά νομίζω. Μήπως ο δικός σου παίρνει λίγα στη γέννα, οπότε γιαυτό παίρνει επισκέψεις? 

 

Μπράβο η μπουμπουκα σου @"Gigi" μου!! Αυτό που λες με την αμοιβή του γιατρου μια και καλή στη γέννα το έχω ακούσει από φίλες μου και θεωρώ πως είναι πολύ καλό γιατί είναι τελείως ξεκάθαρο το οικονομικό!

Just now, V_baby είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!!!

Πήγαμε γιατρό σήμερα και εμείς!! Όλα καλά ευτυχώς με το doppler!!! Ο τράχηλος 1,8 ,δλδ πολύ καλά!!! Μου είπε ο γιατρός πως μπορούμε να είμαστε καλά για 2 εβδομάδες ακόμα... Εκτός φυσικά απροόπτου! Θα πάω την άλλη εβδομάδα για nst και αν βγει καλό θα πάω μάλλον μετά από δύο εβδομάδες. Εκτός αν εγω θέλω να πάω νωριτερα απο ανασφαλεια. Αν δεν βγει τόσο καλο θα το παρακολουθούμε πιο στενά.

Ο μπέμπης είναι ακόμα χαμηλα, τα κλασικά. Βγαίνει 1900 γραμ. Αφήστε! έλεγα να πιάναμε τα 2 αλλά όχι ακόμα!! Είναι μικρούλης!!! Ο γιατρός βέβαια μου είπε πως είναι στις φυσιολογικές τιμές, αλλά θα μπορούσε να ειχε πιάσει τα 2. Ρώτησα για το αν γίνεται καισαρική αν το μωρό είναι κάτω από 2,5 κιλά και μου είπε ναι συνήθως. Κυρίως κάτω από 2 αλλά και ανάλογα το ιστορικό και κάτω από 2,5 γιατί το μωρό στρεσαρετε πολυ και μπορεί να δημιουργηθούν προβλήματα. Για παράδειγμα μου είπε πως η Ελλάδα μπορεί να είναι στα στατιστικά υψηλά σε καισαρικές, αλλά χαμηλά σε θνησιμότητα η' στο να έχει το μωρό κάτι αργοτερα (που να προκληθεί στη γέννα). ενώ στην Αγγλία π.χ. έχουν χαμηλά ποσοστά σε καισαρικές αλλά τι να τα κάνεις αν έχει το παιδί κάποιο προβλημα αργότερα;; Τεσπά, του είπα με συνοπτικές διαδικασίες ότι ουσιαστικά πρέπει να βάλω στόχο τα 2,5 κιλά περίπου και μου είπε εν ολίγοις ναι, αλλά όχι και σίγουρα! Δλδ ότι εξαρτάται πολύ από τις συνθήκες εκείνη τη στιγμή.

Με μάλωσε για τα κιλά!!! Μου είπε να μην πάρω άλλα. Μου λέει δεν ξέρω πως θα το καταφέρεις αλλά μη πάρεις αλλά!!! Και είπα και εγώ από αύριο σαλατουλα και καθόλου γλυκά!!!

Επίσης μου είπε να μην περιμένω να φτάσω ως το τέλος. Δλδ τέλος Ιούλη που είναι η πητ μου αλλά αρχές ιουλη περίπου να υπολογίζω αν όλα πάνε καλά.

Και για την προγεστερόνη και το μαγνήσιο θα τα κόψω στην 36η αλλά την προγεστερόνη σταδιακά. Θα ξαναδούμε τότε. Επίσης, θα κάνω πάλι τις ενέσεις κορτιζόνης. Την άλλη εβδομάδα μου είπε.

Αυτά! Μου φαίνεται σαν ψέμα που πέρασαν οι μέρες τόσο γρήγορα και ουσιαστικά μετά την 35η θα ειμαι και εγώ πιο χαλαρή και 36η θα πετάω. Μακάρι να συνεχίσουμε έτσι!!! Κορίτσια εύχομαι από εδώ και πέρα να ακουμε γεννητουρια το ένα μετά το άλλο. Στην ώρα τους!!! @Vila είσαι η πρώτη στη σειρά... Βέβαια σχετικό είναι αυτό... Εύχομαι να πάνε όλα καλά σε όλες και να γεμίσουμε και με άλλα μπεμπακια την παρεουλα!!! 

Άντε γλυκουλα όλα καλά προχωράνε και πιστεύω μια χαρά θα φτάσετε στην 36 μη σου πω και 37!!! Το βάρος του μωρού μη σε ανησυχεί τόσο, φίλη μου γέννησε τέλος 36ης εβδομάδας και ο μικρούλης βγήκε 2 κιλά.. ούτε θερμοκοιτίδα χρειάστηκε ούτε τίποτα! Και μέσα σε ένα μήνα έχει ήδη μπουτακια και μαξιλαρι για ζουλιγμα!!!

Πόσα κιλά έχεις πάρει και σε μάλωσε ο γιατρός???

Είμαι η πρώτη στη λίστα.. ναι.. και μου φαίνεται τόσο απίστευτο πως έφτασε ο καιρός.. άντε να δούμε!! ❤️

  • Μου αρέσει 2

XDXPp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Vila είπε:

Καλώς ήρθες @Mammatobe ❤️ με το καλό να έρθει το αφρατουλικο κοριτσάκι σας!!

Ναι φυσικά κατανοώ πως όταν γεννας σε δημόσιο είναι απολύτως λογικό να πληρώνεις τον ιδιώτη γιατρό μέχρι τέλους.. αλλά τώρα ο δικός μου θα πάρει 1300 για τη γέννα και μου φάνηκε "κάπως" να θέλει 5 συνεχόμενες εβδομάδες από 50 ευρώ κάθε φορά.. τέλος πάντων.. τουλάχιστον είμαστε ευχαριστημένοι οπότε λες άντε χαλάλι σου ρε γιατρουλη!

Άσε εγώ κουράστηκα σήμερα πολύ με δουλίτσες που έπρεπε να γίνουν γιατί αύριο θα στήσουμε το κρεβατάκι του μωρού :wub: και τώρα έχω ξαπλώσει γιατί σαν να ένιωσα λίγα πονακια χαμηλά.. σαν περιόδου και τη μέση μου που με ζορισε αρκετά. Γιαγιάδες τελείως ρε φίλε που λέει και η @Emma9 :D

Άντε κοριτσάκι μου με το καλό να γυρίσετε στο σπιτάκι σας και να χορτασετε αγκαλίτσες!!

Μπράβο η μπουμπουκα σου @"Gigi" μου!! Αυτό που λες με την αμοιβή του γιατρου μια και καλή στη γέννα το έχω ακούσει από φίλες μου και θεωρώ πως είναι πολύ καλό γιατί είναι τελείως ξεκάθαρο το οικονομικό!

Άντε γλυκουλα όλα καλά προχωράνε και πιστεύω μια χαρά θα φτάσετε στην 36 μη σου πω και 37!!! Το βάρος του μωρού μη σε ανησυχεί τόσο, φίλη μου γέννησε τέλος 36ης εβδομάδας και ο μικρούλης βγήκε 2 κιλά.. ούτε θερμοκοιτίδα χρειάστηκε ούτε τίποτα! Και μέσα σε ένα μήνα έχει ήδη μπουτακια και μαξιλαρι για ζουλιγμα!!!

Πόσα κιλά έχεις πάρει και σε μάλωσε ο γιατρός???

Είμαι η πρώτη στη λίστα.. ναι.. και μου φαίνεται τόσο απίστευτο πως έφτασε ο καιρός.. άντε να δούμε!! ❤️

Ναι πέρασε όντως!!! Και σκέψου που για εμένα τσουλαει πολύ αργά ο χρόνος λόγω της κατάστασης!!! Μακάρι να γεννηθεί και στο μήνα του και να πάρει και μισό κιλό ακόμα και είμαστε κομπλέ μετά. Ευτυχώς του πήρα μικρά κορμάκια και φορμακια γιατί θα έπλεε στα άλλα. Χαχαχα...

Όσο για τα κιλά πίκρα!!! Πήρα 13!!! Για να καταλάβεις μου είχε βάλει ταβάνι τα 83 και εγώ έφτασα 82. Του λέω είμαι φαγωμενη όμως. Δεν θα είμαι και ένα κιλό πάνω από το φαγητό; Και μου λέει "εντάξει, έλα στις 12 το βράδυ που θα δεν θα έχεις φάει τιποτα μήπως και δείξει λιγότερο"!!! Χαχαχαχαχ... Κομμάτια με έκανε!!! Εντάξει και εγώ σαν βρεγμένη γάτα ήμουνα!! Αλλά τι να κάνω ρε κορίτσια;;; Όλη μερα μέσα και επειδή είμαι έγκυος μου φέρνουν όλοι γλυκά και εγώ δεν λέω όχι. Ε από εδώ και πέρα τους είπα δεν θα μπει γλυκό στο σπίτι!!! Είχαμε το άγχος με τα κιλά του μπέμπη αποκτήσαμε και άλλο τώρα με τα κιλά τα δικά μου!!!χαχαχα... Στην πραγματικότητα, δεν αγχώνομαι και ιδιαίτερα!!! Αλλά να μην φτάσω και τα 90... Λίγο έμεινε!!! Θα κρατηθώ!!! Θα πάρω και την κορτιζόνη πάλι, θα πρηστω και θα ησυχάσω!!! 


Lilypie - (I2vc)

Link to comment
Share on other sites

Just now, Μαρίαφi είπε:

Ναι θυμάμαι.. τα λευκά μου τον προηγούμενο μήνα ήταν γύρω στα 15.000.. η crp7,5 είναι..του τα έστειλα με μέιλ αλλά δεν μου έχει απαντήσει ακόμα..

Γιατί δεν τον έπαιρνες τηλ για να μην έχεις άγχος..; Μην ανησυχείς... Θα σου πει κι εκείνος τη γνώμη του και θα δεις τι θα κάνετε στην πορεία.. Όλα καλά θα είναι.. 

@V_baby αυτό με τα κιλά πλέον με νευριάζει ειδικά αν δεν παρουσιάζεται κάποιο πρόβλημα.. Ειδικά εσυ έχεις περάσει τόσες έννοιες και δυσκολίες τον προηγούμενο διάστημα που τις ξεπεράσες με επιτυχία και θάρρος .. Γιατί να σου προστεθεί κι άλλη έννοια στο τέλος..; Δεν ξέρω θεωρώ σε αυτό το κομμάτι οτι οι γιατροί είναι υπερβολικοί.. Αλλο να το επισημαίνουν, άλλο όμως να σε μαλώνουν και το τονίζουν έντονα.. Εφόσον ξαναλέω δεν υπάρχει άλλο πρόβλημα.. Εγω είμαι συν 9 κιλά.. Πάω στα δέκα και η μαία του γιατρού με έκανε να αισθανθώ άσχημα τις προάλλες.. Την αγνόησα.. Λόγω προβλημάτων υγείας που είχα πριν την εγκυμοσύνη στερήθηκα τόσα σε θέμα φαγητού που τώρα το ευχαριστιεμαι χωρίς να υπερβάλλω.. Δεν ξέρω το θεωρώ υπερβολικό.. 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

@Τζινα38 έρχεται η ώρα που θα την πάρετε και θα πάτε σπίτι σας να ηρεμήσετε και να βρείτε το δικό σας ρυθμό!!!!

@"Gigi" μια χαρά η μικρούλα, φαντάζεσαι να πάρει όλο το μήνα?? Καλά ο πλακουντας είναι λογικό να γερνάει σε αυτές τις εβδομάδες πόσο να αντέξει και αυτός??

Αλήθεια η @Athinaa δεν έχει γράψει 2 μέρες μου φαίνεται ε;; λέτε να έχουμε τίποτα;;; 

 

  • Μου αρέσει 3

7w9qp3.png                       25/11/11 14/05/14                         

Link to comment
Share on other sites

Just now, V_baby είπε:

Ναι πέρασε όντως!!! Και σκέψου που για εμένα τσουλαει πολύ αργά ο χρόνος λόγω της κατάστασης!!! Μακάρι να γεννηθεί και στο μήνα του και να πάρει και μισό κιλό ακόμα και είμαστε κομπλέ μετά. Ευτυχώς του πήρα μικρά κορμάκια και φορμακια γιατί θα έπλεε στα άλλα. Χαχαχα...

Όσο για τα κιλά πίκρα!!! Πήρα 13!!! Για να καταλάβεις μου είχε βάλει ταβάνι τα 83 και εγώ έφτασα 82. Του λέω είμαι φαγωμενη όμως. Δεν θα είμαι και ένα κιλό πάνω από το φαγητό; Και μου λέει "εντάξει, έλα στις 12 το βράδυ που θα δεν θα έχεις φάει τιποτα μήπως και δείξει λιγότερο"!!! Χαχαχαχαχ... Κομμάτια με έκανε!!! Εντάξει και εγώ σαν βρεγμένη γάτα ήμουνα!! Αλλά τι να κάνω ρε κορίτσια;;; Όλη μερα μέσα και επειδή είμαι έγκυος μου φέρνουν όλοι γλυκά και εγώ δεν λέω όχι. Ε από εδώ και πέρα τους είπα δεν θα μπει γλυκό στο σπίτι!!! Είχαμε το άγχος με τα κιλά του μπέμπη αποκτήσαμε και άλλο τώρα με τα κιλά τα δικά μου!!!χαχαχα... Στην πραγματικότητα, δεν αγχώνομαι και ιδιαίτερα!!! Αλλά να μην φτάσω και τα 90... Λίγο έμεινε!!! Θα κρατηθώ!!! Θα πάρω και την κορτιζόνη πάλι, θα πρηστω και θα ησυχάσω!!! 

Θα συμφωνήσω με την @Αντζελίνα 30! Εγώ που έχω πάρει 16 δηλαδή τι θα γίνει??? Πόσο ύψος έχεις κορίτσι μου? Και μόνο με την ξάπλα όλη μέρα και την έλλειψη κίνησης έπρεπε να δείχνει κατανόηση ο γιατρός!

Όντως @_marjio η Αθήνα έχει κάνα δυο μερουλες να ακουστεί.. βρε λες?

  • Μου αρέσει 1

XDXPp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ναι το ξέρω, είναι αυστηρός πολύ σε αυτό το κομμάτι!!! Είμαι 1.73. Ξεκίνησα την εγκυμοσύνη 68-69 κιλά, ενώ συνήθως ήμουν κάτω από 65. Και τώρα έφτασα τα 82. εντάξει είναι αρκετά. Βέβαια άλλες κοπέλες ακουω παίρνουν πολύ περισσότερα. Αλλά σκεφτείτε πως εγώ κανονικά θα είχα μπροστά μου 7 εβδομάδες. Όπως λέτε βέβαια, προσπαθώ να μην αγχώνομαι τόσο με αυτό το θέμα γιατί τόσα πέρασα, δεν θα σταθώ σε αυτό!!! Ειναι κάτι που διορθώνεται.

Και εγώ το παρατήρησα ότι έχει μέρες η @Athinaa να γράψει... Ελπίζω να είναι όλα καλά!!! Περιμένουμε νεα!!!


Lilypie - (I2vc)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...