Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 39 λεπτά , Kiddo είπε:

      Όχι γιατί και στο ψυγείο μικρότερη θερμοκρασία των 25 είναι..!

      Ο δικός μου ο γιατρός τουλάχιστον για τις κλειστές ληγμένες μου είχε πει ότι μπορούν να χρησιμοποιηθούν μέχρι και 2-3 μήνες μετά χωρίς φόβο.. για τις ανοιχτές λόγω του ότι έχουν πάρει αέρα αλλοιώνεται η ουσία οπότε και μπορεί να χρησιμοποιηθεί μάξιμουμ μέχρι και ένα μήνα μετά άντε 2-3 μέρες δηλαδή παραπάνω από τις 28 που λένε στις οδηγίες αλλά ως εκεί.. μου είχε πει τουλάχιστον να μην την χρησιμοποιήσω αν είναι περισσότερο διάστημα ανοιχτή.. 

      Το ιδανικότερο είναι να ρωτήσεις το δικό σου γιατρό και ότι σου πει..!

      Με το καλό η αυχενική σας να είναι όλα καλά!!

      Να μην σε αγχωνει, τα συμπτώματα υποχωρούν μπαίνοντας στο δεύτερο τρίμηνο είναι απόλυτα φυσιολογικό! Τη προγεστερόνη σιγά σιγά θα στην σταματήσει τελείως γιατί πλέον αναλαμβάνει ο πλακούντας τα μωράκια.. μη σε φοβίζει, δεν είναι από αυτό! Τα συμπτώματα σχετίζονται με την χοριακη η οποία πλέον μειώνεται και σταθεροποιείται όπου και θα συνεχίσει στα ίδια επίπεδα στην υπόλοιπη διάρκεια της κύησης.. εξού και η υποχώρηση των έντονων συμπτωμάτων..!

      Για το οτιδήποτε όμως και αν σε ανησυχεί να μην διστάζεις να στέλνεις στον γιατρό σου, δουλειά του είναι και εσύ πρέπει να νοιώθεις ασφάλεια με ότι διαφορετικό και αν αισθάνεσαι ιδίως με διδυμακια..!

      Σε ευχαριστώ πολύ! 

      πρίν από 7 λεπτά , anast. είπε:

      Τα συμπτώματα συνήθως έρχονται και φεύγουν και κάποια στιγμή σταματούν..Εμένα για παράδειγμα από την 10η εβδομάδα είχαν σταματήσει. 

      Σ ευχαριστώ πολύ!!

      • Μου αρέσει 2

Μανούλες Ιουλίου 2020!!


Vila

Recommended Posts

On 20/12/2019 at 8:51 ΜΜ, Emma9 είπε:

Ααα κ μένα εκεί μου έχει κλείσει ο γιατρός μου..τόσο καλος ειναι;Δεν έχω ακούσει κάτι γι αυτό ρωτάω.. 

Είναι πάρα πολύ καλός από ότι μου εχουν δώσει συστάσεις και λεπτομερής !συνήθως οι πηγές που αναζητάω το που θα κάνω και τι δεν πέφτουν έξω οπότε δεν εχουμε παρα να απολαύσουμε την εξετασούλα μας και να πάνε όλα καλά ευχομαι για όλες μας !!!

Πόσο χαιρομαι που συμβαδίζουμε σχεδόν όλες μαζί και μοιραζόμαστε τις αγωνίες μας...!εγώ έχω εξαφανιστει μια εβδομάδα και  αυτό γιατί είχα πολλους εμετούς και ανακατοσούρες σε σημείο που ούτε το τηλέφωνο να σηκώσω δεν ειχα κουράγιο..ειχα ξαι μια κρίση πάλι με το εντερακι μου χθες ...αλλα να ειναι καλά τα υποθετάκια..ουφφφφ τι τραβάμε βρε κορίτσια μου!!! 

Αυριο εχω υπερηχο και θα ειμαι 11 εβδομάδων και την επόμενη Δευτέρα να ειμαστε καλά την αυχενική μας .:)

  

 

 

 

Just now, Ioannababy είπε:

Είναι πάρα πολύ καλός από ότι μου εχουν δώσει συστάσεις και λεπτομερής !συνήθως οι πηγές που αναζητάω το που θα κάνω και τι δεν πέφτουν έξω οπότε δεν εχουμε παρα να απολαύσουμε την εξετασούλα μας και να πάνε όλα καλά ευχομαι για όλες μας !!!

Πόσο χαιρομαι που συμβαδίζουμε σχεδόν όλες μαζί και μοιραζόμαστε τις αγωνίες μας...!εγώ έχω εξαφανιστει μια εβδομάδα και  αυτό γιατί είχα πολλους εμετούς και ανακατοσούρες σε σημείο που ούτε το τηλέφωνο να σηκώσω δεν ειχα κουράγιο..ειχα ξαι μια κρίση πάλι με το εντερακι μου χθες ...αλλα να ειναι καλά τα υποθετάκια..ουφφφφ τι τραβάμε βρε κορίτσια μου!!! 

Αυριο εχω υπερηχο και θα ειμαι 11 εβδομάδων και την επόμενη Δευτέρα να ειμαστε καλά την αυχενική μας .:)

  

 

 

 

Επίσης κορίτσια μου γλυκά περιμένω να πάνε όσο γινεται όλα καλά,να σταματήσουν και οι αδιαθεσίες μου για να μπορέσω να κάνω καποια δραστηριότητα (ως χρόνια αθλήτρια αυτή η στασιμότητα με έχει τρελάνει:shock:)την οποία ήδη έχω προετοιμάσει και ρωτήσει !!!χαχα!

Είνσι ασφαλής με εκπαιδεύτρια στο νερό και λέγεται prenatal swimming για εγκύους!αλήθεια έχετε σκεφτεί να κάνετε κάτι σε δραστηριότητα ;;κι αν ναι ποια ;;;Έτσι για να παίρνω ιδέες!       

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

@gigi μου σε ευχαριστώ πολύ κοριτσάκι μου!και εσυ να χαίρεσαι το παιδάκι σου!

0 βοήθεια...Όπως και όταν ήμουν έγκυος και στο πρώτο τα έκανα όλα μόνη μου με την κοιλιά στο στόμα.η μάνα μου δεν θέλει να αφήνει τον πατέρα μου μόνο του λες και είναι κανένα μωρό.προσπαθω να την φωνάζω μόνο σε ανάγκη πχ αύριο που έχω Αυχενική στις 7μιση για να μην ταλαιπωρησω τον μικρό.αλλιως πίστεψε με δεν θα την φώναζα.για εχτες μου είπε να έρθουμε κατά τις 6 είναι καλά?Η να έρθουμε στις 7μιση που θα έρθει όλος ο κόσμος?ήρθε στις 7 και την έφαγε την κατσαδα της και μετά ναααα τα μούτρα.η πεθερά σε έναν δικό της κόσμο.10 λεπτά απόσταση και έβλεπε τον μικρό 1 ώρα το 3μηνο.αδιαφορία πλήρης. 

Έλεγε ο αντρουλης μου να παραγγείλουμε αλλά δεν ήθελα μωρέ.με βοήθησε και λίγο.τωρα συζητάμε να πάρουμε μια γυναίκα για δουλειές.φαντασου η μάνα μου,μου έλεγε δεν θα κάνεις τίποτα.θα έρχομαι κάθε Πέμπτη και θα κάνω σίδερο,μπαλκόνια και όλες τις δουλειες...Όσο την είδες εσύ την είδα και εγώ.πφφφ...λογια...λογια...λογια

Οσες εχετε βοηθεια καντε κανενα σταυρο κοριτσια μου...γιατι αυτο λεμε με τον αντρα μου...ο καθενας κοιταζει το προγραμμα του.

  • Μου αρέσει 3

5iXPp3.pngLnKZp3.png

Link to comment
Share on other sites

 καλημερα κοριτσια και χρονια πολλα μεγαλη γιορτη σημερα της Αγ. Αναστασιας να μας εχει γερες ολες μας

@foroulina εχεις απολυτο δικιο και καλα εκανες και κατσαδιασες την μαμα σου αν δεν εχεις βοηθεια απο αυτην απο που θα εχεις.!

εγω ειμαι ομως το αντιθετο με την μαμα μου δεν τα παω πολυ καλα οταν ειναι στο σπιτι μου ολο μαλωνομουμε και δεν την θελω να ερχετε και να μου κανει δουλειες..με την πεθερα μου απο την αλλη να γινει χαί να την πατησω οτι της ζηταω το κανει πριν καν το ζητησω ενα πραγμα.!ηρθε 2 φορες που της ειπα την μια ηταν μαζι με την μαμα μου εκαναν γενικη το σπιτι και την αλλη μονη της..με λιγα λογια δεν εχω παραπονο με βοηθανε αλλα εγω προτειμω την πεθερα απο την μαμα μου βεβαια την εχω και πιο κοντα ειναι 10 λεπτα αποσταση ενω η μαμα μου 45 λεπτα


mfzgp3.png4QgMp3.png

Link to comment
Share on other sites

@Τζινα38 καλά και εμείς τσακωνόμαστε μην νομίζεις.

Και η μάνα μου το ίδιο.45 λεπτά,1 ώρα με λεωφορείο αλλά δεν οδηγεί.ενω η πεθερουλα μου 10 και έχει και αμάξι.και είναι και μόνη της.

Άσε το έχουμε συνηθίσει πια.


5iXPp3.pngLnKZp3.png

Link to comment
Share on other sites

Τζίνα μου εγώ κ εσύ είμαστε από τις τυχερές, να ξέρεις. Όλες οι φίλες μου έχουν παράπονα από τις πεθερές κυρίως αλλά κ τις μαμάδες.εντωμεταξυ προτιμώ κ εγώ την πεθερά για να κρατάει τα μικρά γιατί η μαμά μου έχει ένα βασικό καλό.. Δε βαριέται ποτέ. Τους τρέχει βολτες, παιχνίδια, τα πάντα. Αλλά καπνίζει σαν τρελλη, όχι μπροστά τους εννοείται κ μυρίζει κ το σπίτι της κ δεν μπορώ καθόλου! Επίσης τους δίνει πολλά γλυκά, τηγανιτά κ τέλος όταν έρχεται εδώ μετά τρέχω να συμμαζεψω. Η πεθερά το αντίθετο. Τρώνε υγιεινά,δεν καπνίζουν, με ρωτάει για το παραμικρό. Ασχολείται πολύ αλλά μόνο μέσα στο σπίτι. Έξω βόλτα ούτε λόγος. Για δουλειές του σπιτιού, σίδερο, δεν υπάρχει καμία περίπτωση. Κ οι 2 παιρνουν γυναίκα κ στο σπίτι τους. Κ εγώ παίρνω μια κοπέλα 1 φορά το μήνα για γενική. Τα βασικά κάθε μερα μόνη μου με τον άντρα μου ευτυχώς. 

Foroulina αν υπάρχει δυνατότητα μην περιμένεις από κανέναν.παρε μια κοπέλα να σου κάνει τις δουλειές μια στο τόσο. Αλλιώς κάνε μια συζήτηση με τη μαμά σου να το πάρει λίγο πιο σοβαρά το θέμα κ να καταλάβει ότι χρειάζεσαι πραγματικά λίγη βοήθεια. Παίξε κ λίγο θέατρο βρε παιδί μου ότι ο γιατρός είπε να μη κάνεις τπτ για λίγο καιρό μπας κ πάρει λίγο μπροστά! Τώρα με την εγκυμοσύνη πάντως είναι ευκαιρία. 

Το βασικό Foroulina μου είναι ότι έχεις την κατανόηση του άντρα σου. Καλά για την πεθερά σου δεν σχολιαζω. Ειλικρινά πάντως δεν εκπλήσσομαι. Αυτό είναι το πιο συνηθισμενο! Περιμένουν πως κ πως τα εγγόνια κ ύστερα αφαντες. 


b3Egp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

@gigi μου πριν 3 εβδομάδες που είχα δει λίγο αίμα και αναγκαστικά το είπα για να δω λίγη βοήθεια γιατί ο γιατρός μου είπε μια εβδομάδα ξεκούραση και να μην βγω καθόλου η βοήθεια ήταν για μια μέρα.αυτο ήταν όλο.αλλα εγώ τις έχω πει.δεν θα παρακαλάω.οποιος θέλει να βοηθήσει να βοηθήσει.οταν την παίρνω τηλ και της λέω άσε έχω να κάνω και αυτό και αυτό...μου λέει άσε και εγώ έχω αυτό...παιδί μου δεν βγάζεις άκρη!Η μου λέει ξεκουρασου!και της λέω θα μου τα κάνει ο φουφουτος!αν δεν καταλαβαίνει και ο άλλος βρε κοριτσάκι μου....Τι να του πεις?Καλά με την πεθερά έχω κόψει από το καλοκαίρι και ησύχασα.τωρα και σε αυτή την φάση που είναι θέλω ηρεμία.

Πολύ χαίρομαι όταν ακούω οικογένειες που έχουν βοήθεια από γονεις.οταν βλέπω έξω γιαγιάδες και παππούδες με το εγγόνι και είναι και μικρό ε?Ούτε 1μιση χρόνων...τους πιάνω κουβέντα...τους λέω να σας έχει ο θεος καλά να βοηθάτε τα εγγονάκια σας και τα παιδιά σας.

Εμείς απλά είμαστε άτυχοι σε αυτό το θέμα όπως λεμε με τον άντρα μου.


5iXPp3.pngLnKZp3.png

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας όμορφες μανούλες!! Πως μου είστε??

Λοιπόν να πω κι εγώ τον πόνο μου... Η μαμά μου όλη τη βοήθεια τη δίνει στον αδερφό μου και στην αδερφή μου που έχουν ήδη παιδάκια.. έκανα υπομονή όλο τον καιρό και έλεγα θα έρθει και η σειρά μου να μου δείξουν το ενδιαφέρον τους οι γονείς μου αλλά έκανα λάθος γιατί η κατάσταση εδώ και δύο μήνες που έχω μάθει για την εγκυμοσύνη συνεχίζει στα ίδια! Η μόνη βοήθεια είναι μια το πολύ δύο φορές την εβδομάδα να μου στείλουν ένα τάπερ φαγητό. Όσο για την πεθερά είναι το στυλ της τέτοιο που δεν υπάρχει περίπτωση να έρθει να μου κάνει δουλίτσες ΜΕ ΤΊΠΟΤΑ!!! χαχαχαχα οπότε λέω Δόξα τω Θεώ που έχω τόσο εύκολη και όμορφη εγκυμοσύνη και μπορώ και κάνω τόσα πράγματα μόνη μου και εννοείται τον άνθρωπο μου δίπλα μου που με βοηθάει τόσο πολύ όποτε χρειάζεται! Εν τω μεταξύ αν πω θα πάρω γυναίκα να με βοηθάει είμαι σίγουρη πως και οι δύο θα παρεξηγηθουν γιατί ζούμε σε μικρή κοινωνία και δε θα θέλουν να ακουστεί πως πήρα γυναίκα γιατί δεν είχα τη βοήθεια τους!! Ίσως να με βλέπουν που είμαι καλά και δεν είχα συμπτώματα και γι'αυτό να έχουν επαναπαυθει μέχρι που σκέφτηκα τώρα μετά την αυχενική να τους πω πως ο γιατρός μου είπε ξεκούραση μπας και φιλοτιμηθουν!!

@foroulina μου να το χαίρεστε το παιδάκι σας χρόνια του πολλά!!!!


XDXPp2.png

Link to comment
Share on other sites

On 20/12/2019 at 8:51 ΜΜ, Emma9 είπε:

Ααα κ μένα εκεί μου έχει κλείσει ο γιατρός μου..τόσο καλος ειναι;Δεν έχω ακούσει κάτι γι αυτό ρωτάω.. 

@Ioannababy ο κ. Λίβανος είναι ο γιατρός μου, είναι εξαιρετικός, ήρεμος και προσεχτικός. Καλή επιτυχία!! (Μανούλα Μαρτίου 2020 :))

  • Μου αρέσει 3

kUuJp3.pnghOAep3.png

Link to comment
Share on other sites

@Giwta1411 κι εγώ στον Παφιλη θα κάνω την αυχενική μου την επόμενη Τρίτη ..εκεί είχα κάνει αυχενική β επιπέδου και doppler στο προηγούμενο παιδάκι μου...είναι πραγματικά εξαιρετικός 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, foroulina είπε:

Καλημέρα κοριτσια!πως είστε?τι κάνετε?Εγώ έκανα τα γενέθλια του γιόκα μου εχτες και απο τις 9μιση το πρωί ημουν στην κουζίνα...Με τα μαγειρέματα,μαζεματα τελείωσα στις 8 το βράδυ που ήρθε ο κόσμος.μετα άντε πάλι μαζεματα και πάλι το πρωί γιατί δεν άντεχα με πονούσε η μέση μου.αληθεια εσείς έχετε βοήθεια?γιατί από λόγια έχω χορτάσει....πράξεις δεν βλέπω.:mad:

@foroulina μου να χαίρεσαι το αγοράκι σου!Να είναι πάντα γερό και καλότυχο!

Καταλαβαίνω την κούρασή σου.Εγώ εδώ στο εξωτερικό δεν έχω καμία απο τις δύο. Βέβαια εγώ γενικά θέλω να είμαι ανεξάρτητη και δεν μου αρέσει να "μπλέκονται" μέσα στα πόδια μου και να ακούω περιττές συμβουλές κλπ.Έχω βάλει τα όρια που θεωρώ οτι πρέπει να υπάρχουν γιατί χωρίς όρια νομίζω εύκολα παραγνωριζομαστε.Η μαμά μου σε κάποια φάση σίγουρα θα έρθει κι ευτυχώς μαζί της έχω καλή επικοινωνία.

Νομίζω με τις μαμάδες μας μπορούμε καλύτερα να συνενοηθούμε και να μιλήσουμε μαζί τους ειλικρινά χωρίς παρεξηγήσεις.Κάτι που θεωρώ οτι δεν μπορεί να γίνει με τις πεθερές, εκτός κι αν ο σύζυγος μεσολαβήσει.


  BeKsp1.png smQAp1.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


@Vila και @Arabella σας ευχαριστώ για τις ευχές!

Όταν μου λένε ότι οι γονείς μας εμάς είναι μακριά οπότε δεν έχουμε βοήθεια τους λέω τουλάχιστον εσείς τους έχετε μακριά.μακαρι να το έλεγα και εγώ αυτό.φανταστειτε ήταν να μετακομισουμε πριν χρόνια και είπαμε Όχι για να είμαστε κοντά στους γονείς...αλλά όλοι τους είναι κουκουρουκου!

@Vila παίξε λίγο θέατρο μήπως και φιλοτιμηθουν.εγω και σε σχολή να πάω τζάμπα τα λεφτά...χαχα

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 1

5iXPp3.pngLnKZp3.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια!!! Ειμαι λιγο πιο πισω απο εσας, η πητ μου ειναι 8-8 αν ολα πανε καλα, ομως δεν νομιζουμε οτι θα φτασω ως εκει, καθως και στο πρωτο μου αγορακι με επιασαν οι πονοι κ γεννησα στις 38 εβδομαδες... Η γιατρος υπολογιζει τελη Ιουλιου οποτε πηρα το θαρρος να σας γραψω :) 

  • Μου αρέσει 6
Link to comment
Share on other sites

καλημερα ομορφες και καλη εβδομαδα.! @foroulina μου τελεια νεα ανυπομονω να ερθει και το δικο μου ραντεβου.!

@noni90 καλως ηρθες και με το καλο το δευτερο παιδακι σου.! κκοιτα αν και εγω εχω ιουλιο πολυ πιθανον να γεννησω τελη ιουνη το πολυ μεχρι 5 ιουλη.. ποσο εβδομαδων εισαι?

  • Μου αρέσει 1

mfzgp3.png4QgMp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...