Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 39 λεπτά , Kiddo είπε:

      Όχι γιατί και στο ψυγείο μικρότερη θερμοκρασία των 25 είναι..!

      Ο δικός μου ο γιατρός τουλάχιστον για τις κλειστές ληγμένες μου είχε πει ότι μπορούν να χρησιμοποιηθούν μέχρι και 2-3 μήνες μετά χωρίς φόβο.. για τις ανοιχτές λόγω του ότι έχουν πάρει αέρα αλλοιώνεται η ουσία οπότε και μπορεί να χρησιμοποιηθεί μάξιμουμ μέχρι και ένα μήνα μετά άντε 2-3 μέρες δηλαδή παραπάνω από τις 28 που λένε στις οδηγίες αλλά ως εκεί.. μου είχε πει τουλάχιστον να μην την χρησιμοποιήσω αν είναι περισσότερο διάστημα ανοιχτή.. 

      Το ιδανικότερο είναι να ρωτήσεις το δικό σου γιατρό και ότι σου πει..!

      Με το καλό η αυχενική σας να είναι όλα καλά!!

      Να μην σε αγχωνει, τα συμπτώματα υποχωρούν μπαίνοντας στο δεύτερο τρίμηνο είναι απόλυτα φυσιολογικό! Τη προγεστερόνη σιγά σιγά θα στην σταματήσει τελείως γιατί πλέον αναλαμβάνει ο πλακούντας τα μωράκια.. μη σε φοβίζει, δεν είναι από αυτό! Τα συμπτώματα σχετίζονται με την χοριακη η οποία πλέον μειώνεται και σταθεροποιείται όπου και θα συνεχίσει στα ίδια επίπεδα στην υπόλοιπη διάρκεια της κύησης.. εξού και η υποχώρηση των έντονων συμπτωμάτων..!

      Για το οτιδήποτε όμως και αν σε ανησυχεί να μην διστάζεις να στέλνεις στον γιατρό σου, δουλειά του είναι και εσύ πρέπει να νοιώθεις ασφάλεια με ότι διαφορετικό και αν αισθάνεσαι ιδίως με διδυμακια..!

      Σε ευχαριστώ πολύ! 

      πρίν από 7 λεπτά , anast. είπε:

      Τα συμπτώματα συνήθως έρχονται και φεύγουν και κάποια στιγμή σταματούν..Εμένα για παράδειγμα από την 10η εβδομάδα είχαν σταματήσει. 

      Σ ευχαριστώ πολύ!!

      • Μου αρέσει 2

Μανούλες Ιουλίου 2020!!


Vila

Recommended Posts

Καλημέρα σας αγάπες!!!

@FofiK να σαι καλά κορίτσι μου!Και στα δικά σου!:-P

@Vila Όχι εγώ δεν πηρα dvd.

@noni90 Καλώς ήρθες!Ισχύει!έχεις δίκιο!

@gigi μου τέλεια!Πόσο χαίρομαι!

@Arabella και εμένα ο μικρός δεν έχει αρρωστήσει ακόμα αλλά βοηθάει που του κάνω ρινικες πλύσεις.γιατι μια μυξουλα που και που την έχουμε.

@Τζινα38 περίπου  20 λεπτά.βεβαία βοήθησε και η στάση του εμβρύου. Έχω ακούσει πως όταν δεν βοηθάει η σταση βάζουν τις εγκυμονούσες να περπατήσουν και μετά άντε πάλι.

Σίδηρο και ασβέστιο μου τα είχε ξεκινήσει σχεδόν από την αρχή.στις τελευταίες εξετάσεις ο αιματοκρίτης ήταν 36 και μου είπε αν μπορώ να παίρνω 2 με 3 την ημέρα.

Εγώ πήρα και Ενδοκρινολογο εχτες καπάκι μετά την Αυχενική για να δούμε ζάχαρο και θυρεοειδή. Έχουν και διατροφολόγο εκεί και μου έγραψε διατροφή.

 

Καλά βάλτε κανένα τικερακι για να βλέπει η κάθε μία που είμαστε.:-P

  • Μου αρέσει 2

5iXPp3.pngLnKZp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα κορίτσια και καλά Χριστούγεννα με υγεία!

Σας είχα γράψει αρχές του μήνα, και ενώ σας παρακολουθώ δε γράφω :/ 

Σε μια εβδομάδα που θα ειμαι 13 εβδομάδων, θα πάμε για την Αυχενική και εύχομαι να είναι όλα καλά!

Ενώ είναι η τρίτη μου εγκυμοσύνη δεν είμαι χαλαρή και εχω πολυ άγχος να είναι καλά το μωρο. Κάνω υπομονή μια εβδομαδα να το δουμε στον υπερηχο.

Κιλακια έχετε παρει;; εγώ ευτυχώς ακόμα είμαι στα ίδια! Ελπιζω Τώρα στις γιορτές να μη ξεφύγουμε ;)

Επίσης δε θυμάμαι αν εχει κάποια θέμα με δυσκοιλιότητα, τι κανετε με αυτό το θεμα; τις άλλες 2 φορές δεν είχα πρόβλημα όμως τώρα πολύυυυ ζοριιιι...

Χαίρομαι πολύ που διαβάζω τα ευχάριστα νέα με τις δικες σας αυχενικες!!!!! Και με το καλο σε όλες τις υπόλοιπες <3 

  • Μου αρέσει 3

7w9qp3.png                       25/11/11 14/05/14                         

Link to comment
Share on other sites

Just now, _marjio είπε:

Καλημέρα κορίτσια και καλά Χριστούγεννα με υγεία!

Σας είχα γράψει αρχές του μήνα, και ενώ σας παρακολουθώ δε γράφω :/ 

Σε μια εβδομάδα που θα ειμαι 13 εβδομάδων, θα πάμε για την Αυχενική και εύχομαι να είναι όλα καλά!

Ενώ είναι η τρίτη μου εγκυμοσύνη δεν είμαι χαλαρή και εχω πολυ άγχος να είναι καλά το μωρο. Κάνω υπομονή μια εβδομαδα να το δουμε στον υπερηχο.

Κιλακια έχετε παρει;; εγώ ευτυχώς ακόμα είμαι στα ίδια! Ελπιζω Τώρα στις γιορτές να μη ξεφύγουμε ;)

Επίσης δε θυμάμαι αν εχει κάποια θέμα με δυσκοιλιότητα, τι κανετε με αυτό το θεμα; τις άλλες 2 φορές δεν είχα πρόβλημα όμως τώρα πολύυυυ ζοριιιι...

Να μας γράφεις και εσύ!όλα τα κοριτσάκια να δίνουμε η μια κουράγιο στην άλλη.

Εγώ έχω χάσει κιόλας λόγω ναυτιας.

Η διατροφολόγος είπε να τρώω λίγο παραπάνω.

Κάποια κορίτσια είχαν πει για ένα υποθετο με χαμομήλι.εγω εχτες πήγα και πήρα μανταρίνια,ακτινίδια και δαμάσκηνα.και Σαλατουλες φουλ


5iXPp3.pngLnKZp3.png

Link to comment
Share on other sites

Υποθετο ε; αχ τι να κάνω, στην ανάγκη και άμα φτάσει στο απροχώρητο θα το κάνω κ αυτό. Για Την ώρα θα πάρω κανένα ακτινιδιο μήπως και κουνηθεί τίποτα..

Είχα ναυτίες στην αρχή και εγω αλλά είμαι καλύτερα τώρα,  βέβαια ακόμα δε μπορώ να φάω μεγάλες ποσότητες (ε καλό είναι αυτο χαχα) 

 


7w9qp3.png                       25/11/11 14/05/14                         

Link to comment
Share on other sites

Άσε γιατί στην πρώτη εγκυμοσύνη είχα πάρει αρκετά κιλά.τωρα λέω να προσέξω.

Ναι δεν θυμάμαι ποιο κορίτσι είχε πει για υποθετο.εγω όταν τρώω ντοματα πάω σίγουρα νορμάλ...χαχα


5iXPp3.pngLnKZp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι και εγω τα ίδια στα 20 κιλά σταμάταγα να ζυγιζομαι..ντροπή,  βέβαια τα έχασα μετά αλλά δεν είναι καλό τέτοια μεταβολή βάρους, για να δούμε τώρα πως θα τα πάμε..


7w9qp3.png                       25/11/11 14/05/14                         

Link to comment
Share on other sites

@_marjio κι εγώ το τρίτο μου παιδάκι περιμένω..πώς τα καταφέρνεις με τα άλλα δύο;σε πιάνει και σε εσένα απελπισία για το τι θα γίνει όταν έρθει και το μωράκι η μόνο εγώ έχω πανικοβληθεί από τώρα;;;Βέβαια τα δικά μου είναι και πολύ μικρά 2.5 χρονών και 13 μηνών 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Φραουλίνα είπε:

@_marjio κι εγώ το τρίτο μου παιδάκι περιμένω..πώς τα καταφέρνεις με τα άλλα δύο;σε πιάνει και σε εσένα απελπισία για το τι θα γίνει όταν έρθει και το μωράκι η μόνο εγώ έχω πανικοβληθεί από τώρα;;;Βέβαια τα δικά μου είναι και πολύ μικρά 2.5 χρονών και 13 μηνών 

Α είναι μικρουλια μωρέ, εντάξει θα είναι δύσκολη η αρχή αλλά με υπομονή και αγάπη όλα θα πάρουν το δρόμο τους.

Εμείς έχουμε ξεφύγει πολύ από το καιρό που ήταν μωρά και τώρα θα ξαναγυρίσουμε πίσω, έχουμε να συνδυάσουμε βρεφακι με 2 παιδια δημοτικού.. εντάξει.. Όλα καλά χαχαχαχα

Άσε καλύτερα να μη τα σκέφτομαι από τώρα...


7w9qp3.png                       25/11/11 14/05/14                         

Link to comment
Share on other sites

Φραουλινα μου μπράβο σου! Εμενα πριν γίνουν 3 χρόνων δεν υπήρχε καν στο μυαλό μου να κάνω κι άλλο. Εκεί στα 3 που βρίσκαμε τις ισορροπίες μας μου ερχόταν η όρεξη! Ο μεγάλος είναι 8, ο μικρός 4.δεν μου αρέσει βέβαια που θα έχουν τόσο μεγάλη διαφορά αλλά τουλαχιστον θα ζοριστω λιγότερο φαντάζομαι. Όλα έχουν υπέρ κ κατά. Κ εγώ αγχώνομαι εννοείται παρ όλο που έχουν μεγαλώσει. Επίσης αυτό το φτου κι απ'την αρχή είναι λίγο περίεργο.. Σκέφτομαι ότι είναι 2 χρόνια τα δύσκολα κ θα περάσουν τόσο γρήγορα! Θα προσαρμοστουμε κορίτσια κ με τα 3 μη στεναχωριεστε! 

Marjio με το καλό η αυχενική σας κορίτσι μου!! Όλα καλά θα είναι, το άγχος είναι φυσιολογικό. Κ εμείς σε ίδια περίπου φάση είμαστε. Πάνω που είχαμε αρχίσει να απομακρυνομαστε.. Τσουπ! Αντε πάλι! Χαχα

Πολύ χαίρομαι που είμαστε αρκετές θεσσαλονικιες! που θα γέννησετε έχετε σκεφτεί?? 

Arabella μου μας είχε δώσει η φαρμακοποιός ένα δείγματακι που γράφει propoli plus epid Junior. Είναι specchiasol.την πήρε χωρίς να την κρύψω. Σαν σιρόπι. Όμως τώρα πήρα γνήσια από μια φίλη που βγάζουν κ δεν έχει καμία σχέση φυσικά! ακόμα κ οπτικά φαίνεται η διαφορά,αλλά δε την δέχτηκε εύκολα ο μικρός. Καίει μάλλον πολύ, δεν δοκίμασα γιατί δε ξέρω αν κάνει. Πάντως κ οι 2 έκαναν καλή δουλειά αμέσως. 

Vila  μου εγώ δεν πήρα ακόμα χάπια. Μου είπε από τον 4ο.κ τις βιταμίνες που πήρα, ακόμα κ το φολικο δυσκολεύομαι να τα πάρω. Το στομάχι μου αρχίζει να ανακατεύεται στην ιδέα κ μόνο. 

 

 

  • Μου αρέσει 2

b3Egp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κορίτσια μου εγώ ζοριζομαι και τώρα γιατί είναι και τα δύο μωρά και θέλουν συνέχεια αγκαλιές οπότε αναγκαστικά σηκώνω βάρος καθημερινά...Ελπίζω να μην προκύψει κάποιο πρόβλημα...είναι και 3 εγκυμοσύνες απανωτά...

Link to comment
Share on other sites

Just now, Φραουλίνα είπε:

Κορίτσια μου εγώ ζοριζομαι και τώρα γιατί είναι και τα δύο μωρά και θέλουν συνέχεια αγκαλιές οπότε αναγκαστικά σηκώνω βάρος καθημερινά...Ελπίζω να μην προκύψει κάποιο πρόβλημα...είναι και 3 εγκυμοσύνες απανωτά...

Το σώμα είναι μαθημένο στις αγκαλιές οπότε με λίγη προσοχή πιστεύω όλα θα είναι οκ! Και εγώ στη δεύτερη εγκυμοσύνη μου δεν είχα σταματήσει να παίρνω αγκαλιά τη κόρη μου. 

Just now, "Gigi" είπε:

Μάλλον δεν έβαλα κανένα.. Πως μπαίνει? 

Αφού φτιάξεις το τικερ πας στην επεξεργασία υπογραφής και κανεις επικόλληση το σύνδεσμο που εχει στο lilypie Για τα φόρουμ. 

Εμένα δε με αφήνει να βάλω 3ο :/ 


7w9qp3.png                       25/11/11 14/05/14                         

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...