Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 minutes ago, Blue Velvet said:

      Έχεις δίκιο,ίσως γι αυτό έβγαιναν τα τεστ αχνά θετικά.Ειναι πολύ ψυχοφθόρο,δεν ξέρω πως να νιώσω..Δεν ξερω καν γιατί πχ μια χοριακη είναι χαμηλή ενώ είναι εντός ορίων,τι είναι αυτό που την καθορίζει?Προσπαθώ να το πιστέψω και να πάω την Κυριακή με θετικές σκέψεις,αν και προς το παρόν τρέμω απ' το άγχος 

      Έγινε αργά η εμφύτευση … συμβαίνει … μην ανησυχείς άδικα ! Ο θεός μαζί σου ! Να ριναι ευλογημένο ! Όλα καλα θα πάνε εχε πίστη ! 

Μανούλες Νοεμβρίου 2020


Recommended Posts

9 ώρες πρίν, Alexandra P. είπε:

Κι ο δικός μας σήμερα έβγαλε το πρώτο δοντακι αλλά χωρίς ιδιαίτερη ταλαιπωρία. Απλά μασάει ΤΑ ΠΑΝΤΑ!!!!!! Δεν γκρινιάζει όμως ο γλυκούλης. Ίσως επειδή τον λιώνω στη θάλασσα και δεν προλαβαίνει να σκεφτεί τον πόνο του, τι να πω; 

Επίσης, αποθηλασαμε πολύ εύκολα ταυτόχρονα με το δόντι αλλά με τη βοήθεια της γιαγιάς που τον έπεισε να πιει με μπιμπερο πριν καμιά 10ρια μέρες. Από τότε είχαμε κρατήσει μόνο βραδινό θηλασμό για ύπνο και συναισθηματικούς λόγους αλλά τελικά...δεν θέλει εδώ και 2 μέρες. 

@Argyroula ταυτίζομαι σε 2 πράγματα απόλυτα. Το ένα είναι ότι παρά τον αποθηλασμο , δεν πίνει ακόμη στάλα νερό! Μόνο με το κουταλάκι ελάχιστο. Και φυσικά αυτό του δημιουργεί εκνευρισμό όταν διψάει και δεν υποχωρεί για να το λύσουμε. Το άλλο είναι με τη βραδινή έξοδο και την κοινωνική ζωή.Τις ελάχιστες φορές που το δοκιμάσαμε απέτυχε παταγωδώς γιατί δεν μπορούσε να κοιμηθεί (το αιώνιο πρόβλημα μας) και φυσικά γκρινιαζε. 

Σκοπεύω όμως να δοκιμάσουμε να βγούμε μόνοι μας κάποια βραδια τώρα που μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε τις γιαγιάδες και δεν χρειαζόμαστε βυζάκια. Θα σας πω πώς πήγε! 

Και τέλος, την άλλη Κυριακή έχουμε τη βάφτιση. Ελπίζω να πάνε όλα καλά γιατί αν τον δω να υποφέρει θα τον ....πάρω να φύγουμε κι ας μη φωτιστεί ποτέ! Πάντως στη θάλασσα τα πάει τέλεια αν και προτιμά το γυμνισμό. Με τα ρούχα, πάνες , μαγιό κλπ δεν περνάει καθόλου καλά. 

Ξαναδιάβασα προσεκτικά το κείμενο σου. Λοιπόν, να ξέρεις ότι ήμουνα σε αυτή τη φάση πριν φύγουμε διακοπές. Τελικά , λόγω μείωσης των θηλασμων, είχε μειωθεί πολυυυυ το γάλα μου και το παιδί δεν χορταινε. Το κατάλαβα μόλις είδα πόσο άλλαξε με το μπιμπερο και το σκονογαλα. Άρα, ή αυξάνεις τους θηλασμους για να αυξηθεί η παραγωγή σου πάλι ή δίνεις συμπλήρωμα και σιγά σιγά αποθηλαζεις. Με 2 φορές τη μέρα οδηγείται σε αποθηλασμο η κατάσταση. Ρώτα φυσικά και παιδίατρο αλλά νομίζω ότι πέρα από την οδοντοφυια  παιζει κι αυτό ρόλο. 

Ναι αυτό συμβαίνει το πιστεύω κι εγώ! Δνε ξέρω πόσο γάλα πίνει και πόσο έχω! Παντως μου την αύξησε σίγουρα γιατί είχα πετρώματα κλπ τις προηγούμενες μέρες! Προσπαθώ να τον βαζω 2 φορές απογευματοβραδο και δύο πρωί πριν το πρωινό για να τν παλέψουμε και οι τρεις (και η παραγωγή μου  και το παιδί και εγώ) μέχρι να κάνουμε εισαγωγή γαλακτοκομικα. Έχω δικό μου στην καταψυξη θα το παλέψουμε όσο μπορούμε με αυτο προς το παρόν. Μην το σκέφτεσαι για την βάφτιση. Εγώ ήμουν έτοιμη να τα ακυρώσω όλα. Τσακωνομασταν με τον Σπύρο τελευταία βδομάδα και υπήρχε πολύς εκνευρισμός. Τελικά το παιδι ειλικρινά τα πέρασε τέλεια! Αν είναι συνεργασιμοι όλοι και παραμείνει σχετικα ήρεμο νομίζω ακόμα και να ξενερώσει με το νερό ή το άλλαγμα θα του περάσει. Και τέλος να βγειτεεεεε.... Εμείς το ξαναπροσπαθησαμε χθες και πήγε καλύτερα με την βοήθεια της αδερφής μου. 

14 ώρες πρίν, Despoina Mar είπε:

Η αλήθεια είναι ότι. Κ.η δική μου ενώ είναι ησυχη από την ώρα π βγήκε το δόντι γκρινιαζει κ κλαίει.. Είναι πιστευω συνδιασμός πονος κ ζέστης μαζί... Υπομονηηη μονο.. Δοκιμασε παντως ν βγαίνεις αργά τ απογευμα κ να τον κουνάς αγκαλιά γ υπνο κ μετα καρότσι.. Εγώ τ έκανα αυτόν στην αρχή κ τωρα την παιρνει ο υπνος κ όρθια στ καρότσι.. 

Μακάρι... Τώρα που έπεσε λίγο ο καύσωνας ναι θα ξαναρχίσω. Έτσι το κάνουμε και κοιμάται στην αγκαλιά συνήθως... Αλλά όχι εύκολα και σίγουρα όχι γρήγορα.

  • Μου αρέσει 3

yi9jp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 13k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Υβόννη

    2014

  • MumMaria

    1926

  • Gogo1994

    1397

  • Despoina K

    1058

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γεια σας κοριτσια!!να μας ζησουν τα νεοφωτιστα μωρακια κ με το καλο στις υπολοιπες! @Alexandra P. Μια συμβουλη για την βαπτιση,τα μωρακια τελικα ειναι πιο συνεργασιμα απο οτι νομιζουμε,εμενα με ειχε φαει το αγχος οσο δεν παει μην γκρινιαξει μην κλαψει κ τελικα χαζευε τον κοσμο κ δεν εβγαλε κιχ εκτος απο λιγο στην κολυμπηθρα κ το ντυσιμο.προσπαθησε να αφεθεις κ να το χαρεις ,περιμενουμε τα νεα σας!!  @Argyroula εχεις δοκιμασει την γελη για τα ουλα αφου δεν δεχεται μασητικο;

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

oru1p3.png

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, ΕΥΑ! είπε:

Γεια σας κοριτσια!!να μας ζησουν τα νεοφωτιστα μωρακια κ με το καλο στις υπολοιπες! @Alexandra P. Μια συμβουλη για την βαπτιση,τα μωρακια τελικα ειναι πιο συνεργασιμα απο οτι νομιζουμε,εμενα με ειχε φαει το αγχος οσο δεν παει μην γκρινιαξει μην κλαψει κ τελικα χαζευε τον κοσμο κ δεν εβγαλε κιχ εκτος απο λιγο στην κολυμπηθρα κ το ντυσιμο.προσπαθησε να αφεθεις κ να το χαρεις ,περιμενουμε τα νεα σας!!  @Argyroula εχεις δοκιμασει την γελη για τα ουλα αφου δεν δεχεται μασητικο;

Ναι βάζουμε!! Δνε ξέρω είναι φυτική προφανώς και δνε μπορώ να πω ότι τον βοηθάει ιδιαίτερα. Έχει βγάλει και μια φουσκαλιτσα με αίματακι στο ένα δόντι. Θα πάμε στην γιατρό την Δευτέρα. Μήπως είναι και καμιά στοματιτιδα και δεν την βλέπουμε. Πάντως το στήθος μου το έχει ξεσκίσει. Με τραυμάτισε όπως όταν ήταν νεογέννητο. Και δνε καταλαβαίνω γιατί. Τα δόντια φταίνε?Βγάζω λίγο γάλα..? Δεν ξέρω... 


yi9jp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κορίτσια 

πως είστε;

μπαινω πλέον πολύ σπάνια με 2 μωρά δε προλαβαίνω να κάνω τίποτα!

ελπιζω να είστε όλες καλά, διάβασα κάτι για βαπτίσεις , να σας ζήσουν τα ζουζούνια !

εμεις έχουμε κλείσει 29/8 και ελπιζω να γίνει γιατί δε τα βλέπω τα πράγματα καλά με τον ιο.

κατα τα αλλά είμαστε καλά τρώμε πολύ καλά και τα φρούτα και το μεσημεριανό και είμαστε 8700 και 72 πόντους!

με τη μεγάλη είχα θέματα γιατί την έστειλα παιδικό και μου ταλαιπωρήθηκε 1 μήνα σχεδόν με λαρυγγιτιδα, μείωσε και το φαγητό, είναι και μικροκαμωμένη…

τωρα πίνουμε αντιβίωση και ελπιζω να τελειώσουμε και με αυτο

Σκεφτομαι το Σεπτέμβρη που θα επιστρέψω στο γραφείο και θα πάνε και οι 2 σχολείο, ένα δράμα θα είναι η κατάσταση.

αυτα από εμένα, σας φιλώ!

  • Μου αρέσει 6

aKX8p2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια! Αχ επιτέλους λίγο ενεργοποιηθήκαμε! διαβάζω όμορφα πράγματα, διακοπές βαφτίσια τι ωραία!! Κορίτσια να σας ζήσουν και με το όνομα και με το καλό οι υπόλοιπες! Εμείς την βαφτίσαμε την προηγούμενη Κυριακή την μικρή μας Βασιλεία!!!ήταν τέλεια χαμογελούσε συνέχεια και πήγαινε σε όλες τις αγκαλιές για φωτό..όλα καλά μέχρι που μπήκε λίγο λαδακι στα μάτια της..από εκεί και πέρα μέχρι που τελείωσε το μυστήριο έκλαιγε γοερα και αποκοιμήθηκε στην αγκαλιά της νονας της...αλλά τι να κάνουμε μικρούλια είναι, με υπομονή όλα γίνονται! Εμείς κορίτσια με το φαγητό δύσκολα..δεν τρώει παρά ελάχιστο και τα φρούτα και τα λαχανικά και το απόγευμα που ξεκινήσαμε ρυζαλευρο ή βρώμη γίνεται πόλεμος..μόνο στις γιαγιάδες τρώει λιγάκι..το μόνο που ευχαριστιεται είναι το νερό! σηκώνει το μπιμπερο και πίνει τόσο πολύ που κάποιες φορές μετά κάνει και εμετό..αν της το πάρω τσιριζει..τώρα θα ξεκινήσουμε όλα τα λαχανικά και φρούτα εποχής και ελπίζω να βρούμε κανένα συνδιασμό μπας και φάει καθόλου..μάλλον περνάει και άλμα γιατί ξυπνάει κάθε βράδυ 4 η ώρα και κλαιεί για γαλα, πράγμα που δεν έκανε τους τελευταίους 3 μηνες..θελει μόνο εμένα για να κοιμηθεί και πρέπει οπωσδήποτε να με τσιμπάει ελαφρώς στα χέρια για να την πάρει ο ύπνος, με εχει μελανισει σε κάποια σημεία από το τσιμπά τσιμπα..επίσης ο γιατρός μας είπε πριν λίγο καιρό πως δεν βλέπει τίποτα από δόντια..έλα όμως που πριν 10 μέρες έσκασε το ένα και προχθές και το δεύτερο..είχαμε λίγη γκρίνια μέχρι να σκάσουν αλλά ευτυχώς με λιιιγο ντεπονακι όλα πήγαν καλά..επίσης κάνουμε βαρελάκια στο κρεβάτι και αρχίσαμε να βάζουμε τα γόνατα και να ανασηκώνουμε τον πωπο! Αχ θα τρελαθώ πως πέρασε ο καιρός...

Να και το δικό μου σεντονακι κορίτσια, ελπίζω να περάσετε όλες ένα όμορφο καλοκαίρι, φέτος χωρίς φουσκωμένες κοιλίτσες αλλά με γεμάτες αγκαλίτσες!!:wub:

  • Μου αρέσει 9

kEWVp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας κορίτσια μου  καιρό έχω να γράψω και εγώ...λοιπόν εμένα ο μικρούλης μου είχε αργήσει να στριφογυρίσει βαριοταν κ το μπρούμυτα κ κάποια στιγμή εδώ και ένα μήνα περίπου δεν έχει σταματημό κωλοτουμπες ολόκληρες σε ησυχία δε κάθεται έχει πολύ πλάκα 

Αρχίζει να ψιλοστεκεται αλλά με βοήθεια...δε περπατάμε ακόμα αλλά μπουσουλαμε τρουλωνουμε κωλαρακι και δώστου 

Κάναμε και το πρώτο μας μπανάκι μετά από λίγα λεπτά φόβου στο νερό μια χαρά το πήρε 

Θέλω κορίτσια μου ιδέες για εισαγωγή νέων λαχανικών εσείς τι συνδυασμούς κάνετε?

  • Μου αρέσει 3

yRr5p2.png

Link to comment
Share on other sites

On 14/7/2021 at 10:58 ΜΜ, Gogo1994 είπε:

Γεια σας κορίτσια μου  καιρό έχω να γράψω και εγώ...λοιπόν εμένα ο μικρούλης μου είχε αργήσει να στριφογυρίσει βαριοταν κ το μπρούμυτα κ κάποια στιγμή εδώ και ένα μήνα περίπου δεν έχει σταματημό κωλοτουμπες ολόκληρες σε ησυχία δε κάθεται έχει πολύ πλάκα 

Αρχίζει να ψιλοστεκεται αλλά με βοήθεια...δε περπατάμε ακόμα αλλά μπουσουλαμε τρουλωνουμε κωλαρακι και δώστου 

Κάναμε και το πρώτο μας μπανάκι μετά από λίγα λεπτά φόβου στο νερό μια χαρά το πήρε 

Θέλω κορίτσια μου ιδέες για εισαγωγή νέων λαχανικών εσείς τι συνδυασμούς κάνετε?

Γεια σου Γωγω μου!στα λαχανικα αυτα που εχω βαλει δεν ειναι πολλα η αληθεια ειναι.εκτος απο τα βασικα κολοκυθακι,σελινο καροτο εχω προσθεσει κ σπανακι κ παντζαρι αλλα σε μικρη ποσοτητα μου χε πει ο παιδιατρος για το παντζαρι.κ θα του κανω κ φακες τις επομενες μερες.

Εκανε κ μπανακι ο μικρουλης,μπραβο!!


oru1p3.png

Link to comment
Share on other sites

On 7/14/2021 at 10:58 PM, Gogo1994 said:

Γεια σας κορίτσια μου  καιρό έχω να γράψω και εγώ...λοιπόν εμένα ο μικρούλης μου είχε αργήσει να στριφογυρίσει βαριοταν κ το μπρούμυτα κ κάποια στιγμή εδώ και ένα μήνα περίπου δεν έχει σταματημό κωλοτουμπες ολόκληρες σε ησυχία δε κάθεται έχει πολύ πλάκα 

Αρχίζει να ψιλοστεκεται αλλά με βοήθεια...δε περπατάμε ακόμα αλλά μπουσουλαμε τρουλωνουμε κωλαρακι και δώστου 

Κάναμε και το πρώτο μας μπανάκι μετά από λίγα λεπτά φόβου στο νερό μια χαρά το πήρε 

Θέλω κορίτσια μου ιδέες για εισαγωγή νέων λαχανικών εσείς τι συνδυασμούς κάνετε?

Καλησπέρα! Εγώ έχω βάλει τα κλασσικά κολοκύθι, πατάτα, γλυκοπατάτα, καρότο και τα κάνω συνδυασμούς με αρακά, φασολάκια, μελιτζάνα, ντομάτα! Όχι όλα μαζί προφανώς! Απο φθινόπωρο θα βάλω και σπανάκι, μπρόκολο καθώς προτιμώ να είναι εποχής. Κρεμμύδι θέλω να βάλω σίγουρα και πράσο αλλά επειδή είμαστε διακοπές δεν δοκιμάζω καινούρια πράγματα, μην βρεθούμε προ εκπλήξεως. Επίσης πολλές φορές βάζω κ λίγο σπιτικό τραχανά, συνήθως την μέρα που της δίνω μόνο λαχανικά για να χορτάσει καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

On 14/7/2021 at 10:58 ΜΜ, Gogo1994 είπε:

Γεια σας κορίτσια μου  καιρό έχω να γράψω και εγώ...λοιπόν εμένα ο μικρούλης μου είχε αργήσει να στριφογυρίσει βαριοταν κ το μπρούμυτα κ κάποια στιγμή εδώ και ένα μήνα περίπου δεν έχει σταματημό κωλοτουμπες ολόκληρες σε ησυχία δε κάθεται έχει πολύ πλάκα 

Αρχίζει να ψιλοστεκεται αλλά με βοήθεια...δε περπατάμε ακόμα αλλά μπουσουλαμε τρουλωνουμε κωλαρακι και δώστου 

Κάναμε και το πρώτο μας μπανάκι μετά από λίγα λεπτά φόβου στο νερό μια χαρά το πήρε 

Θέλω κορίτσια μου ιδέες για εισαγωγή νέων λαχανικών εσείς τι συνδυασμούς κάνετε?

Καλησπέρα Γωγώ. Εγώ δίνω από λαχανικά ο,τι τρώμε κι εμείς κ κάποια έξτρα πχ αν δω ότι είναι κάπως δυσκοιλια θα βάλω λίγο μπρόκολο. Τα στάνταρ είναι πατατουλα,κολοκύθι,καρότο,(γλυκοπατάτα δεν της αρέσει) κολοκύθα. Γίνεται ωραίος πουρές, θα βάλω που κ που κ σπανάκι,λίγο παντζάρι,λίγη μελιτζάνα,αυτά τα τρώει.κατα τα αλλά προτιμάει κομμάτια ,οπότε πράττω κι εγώ αναλόγως. Μπορείς να βάλεις κ ντοματουλα σαλτσουλα που νοστιμευει κιόλας . Από λαδερα/όσπρια έχει φάει φακές,ρεβύθια και αρακά.(σε μικροποσότητες πάντα)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην ομάδα!!! Ξεκίνησαν οι διακοπουλες σας??? Πως τα πάτε κορίτσια μου? Εμείς σήμερα έχουμε επέτειο γάμου όπως και η @MinakiG @Mina G  (ΚΆΠΟΙΟ ΛΑΘΟΣ ΕΧΩ ΚΆΝΕΙ ΜΕ ΤΟ ΤΑΓΚ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΏ ΝΑ ΤΟ ΣΒΉΣΩ) 

Ερώτηση!!!! Κορίτσια που θηλάζετε και τα παιδακια σας τρώνε 3 γεύματα πόσους θηλασμους κάνετε το 24ωρο ? Άλλες οι οδηγίες των γιατρών άλλες των συμβούλων γαλουχίας-θηλασμού και έχω μπερδευτεί. Ακολουθώ το παιδί μεν αλλά δεν ξέρω αν κάνω σωστά (θηλάζει από μόνος του πρωί βράδυ και μια που ξυπνάει γύρω στις 5.00 το ξημέρωμα) Αλλα κάποιες βδομάδες ζητάει παραπάνω (μέχρι 6 το πολύ και όχι όλοι οι θηλασμοι διατροφικοί) μια οχι ανάλογα με την γενικότερη πείνα του (για όλα... και για στερεές). Ξέρω πως με πρωί-βράδυ το πάω για αποθηλασμο... Δε με πειράζει αυτό! Με πειράζει μήπως δεν τρέφεται επαρκώς από αυτά τα 3 γεύματα που κάνει. Με πειράζει κ ο αποθηλασμος γιατί δεν παιρνει μπουκάλι-ποτήρι αλλά θα δούμε πως θα το λύσουμε αυτό.  Επιπλέον να σας πω ότι δεν έχω Ιδέα τι γίνεται με την αλλεργία του πάντως το παιδί έκανε εισαγωγή γιαούρτι (είμαστε στην 6η μέρα που τρώει) και δεν έχει συμπτώματα! Όλο αυτό που περάσαμε τι ήταν δεν ξέρω ειλικρινά. Είναι καλά τώρα οπότε λογικά αν αποθηλασουμε πριν τον χρονο μπορώ να του δώσω και ξένο. 

  • Μου αρέσει 3

yi9jp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημερα κορίτσια μ χαίρομαι πολυνοταν γράφουμε μιας κ τα μωράκια μας είναι ίδιων ημερών.. @Argyroula υπάρχει περιπτωση σε τόσο λίγο να έχει περασει η αλλεργία?? Ότι κ να ήταν παντως αστο πισω κ συνέχισε ότι έγινε έγινε.. Ξέρω ότι στερήθηκες πολλα κ ανχωθηκες αλλά εφόσον τώρα έχουμε νέα δεδομένα νομίζω μόνο ο γιατρός μπορεί να σε κατατοπισει τι μπορεί να ήταν!!  Σε αλλά νέα εμείς έχουμε δυο δόντια κ είναι έτοιμα κ τ πανω (βέβαια αυτό το έτοιμα το άκουγα κ 2 μήνες γ τ κάτω οπότε δεν δίνω βάση) εμείς τρώμε κ πατημενα κ κομματάκια εκτός τ κρέας κ κάποια φρουτα.. Κορίτσια γ απογευματινό τι δίνεται?? Εμένα δεν τρώει τραχανο με τπτ και το δίνω μαζί με τ μεσημεριανό.. Γιαουρτακι τρώει

  • Μου αρέσει 1

k1S4p3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια μου! Εμείς τρώμε φρούτα πρόγευμα και γιαούρτι απόγευμα αλλά ο γιατρός μας είπε αν θέλουμε να τα κάνουμε και αντίστροφα γιατί από όσο βλέπω βαρέθηκε τα ίδια και τα ίδια..προσπαθώ και εγώ να προσθέτω σιγά σιγά νέες τροφές αλλά ψιλοφοβαμαι κιόλας..καλά εμένα κορίτσια τρώει 3-4 κουταλιές και μετά κλείνει το στόμα και γίνεται πόλεμος για να φάει με το ζόρι 60-70 γραμμάρια δεν ξέρω που θα πάει έτσι..βρε κορίτσια κατατοπιστε με λίγο που έχετε μεγαλύτερα μωράκια, ξεκίνησε η μπουμπού μας εδώ και 2-3 μέρες μέσα στην νύχτα να γυρίζει μπρούμυτα, αν την γυρίσω ανάσκελα κλαίει και ξυπνάει..θέλει μόνο μπρούμυτα να κοιμάται..τι να την κάνω που φοβάμαι κιόλας και έτσι καταλήγω να κοιμάμαι ελάχιστα;;εσάς το κάνουν;; Ο γιατρός μας είναι διακοπές και είπα να μην τον ενοχλήσω για κάτι που ίσως είναι και χαζό..:confused: φιλάκια σε όλες τις μανουλες!!!

  • Μου αρέσει 1

kEWVp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , Sofaki_88 είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου! Εμείς τρώμε φρούτα πρόγευμα και γιαούρτι απόγευμα αλλά ο γιατρός μας είπε αν θέλουμε να τα κάνουμε και αντίστροφα γιατί από όσο βλέπω βαρέθηκε τα ίδια και τα ίδια..προσπαθώ και εγώ να προσθέτω σιγά σιγά νέες τροφές αλλά ψιλοφοβαμαι κιόλας..καλά εμένα κορίτσια τρώει 3-4 κουταλιές και μετά κλείνει το στόμα και γίνεται πόλεμος για να φάει με το ζόρι 60-70 γραμμάρια δεν ξέρω που θα πάει έτσι..βρε κορίτσια κατατοπιστε με λίγο που έχετε μεγαλύτερα μωράκια, ξεκίνησε η μπουμπού μας εδώ και 2-3 μέρες μέσα στην νύχτα να γυρίζει μπρούμυτα, αν την γυρίσω ανάσκελα κλαίει και ξυπνάει..θέλει μόνο μπρούμυτα να κοιμάται..τι να την κάνω που φοβάμαι κιόλας και έτσι καταλήγω να κοιμάμαι ελάχιστα;;εσάς το κάνουν;; Ο γιατρός μας είναι διακοπές και είπα να μην τον ενοχλήσω για κάτι που ίσως είναι και χαζό..:confused: φιλάκια σε όλες τις μανουλες!!!

Αχχχχ... Κι εμένα έτσι κοιμάται εδώ και 1 μήνα. Κι αν τον αλλάξω γίνεται πανικός! Η γιατρός μου γέλαγε όταν της έστειλα φώτο. Οπότε φαντάζομαι και ελπίζω ότι πλέον δεν υπάρχει ο ίδιος κίνδυνος που υπάρχει για τα νεογέννητα. (Παρολαυτα όταν με παίρνει τον κουνάω λίγο).

2 ώρες πρίν, Despoina Mar είπε:

Καλημερα κορίτσια μ χαίρομαι πολυνοταν γράφουμε μιας κ τα μωράκια μας είναι ίδιων ημερών.. @Argyroula υπάρχει περιπτωση σε τόσο λίγο να έχει περασει η αλλεργία?? Ότι κ να ήταν παντως αστο πισω κ συνέχισε ότι έγινε έγινε.. Ξέρω ότι στερήθηκες πολλα κ ανχωθηκες αλλά εφόσον τώρα έχουμε νέα δεδομένα νομίζω μόνο ο γιατρός μπορεί να σε κατατοπισει τι μπορεί να ήταν!!  Σε αλλά νέα εμείς έχουμε δυο δόντια κ είναι έτοιμα κ τ πανω (βέβαια αυτό το έτοιμα το άκουγα κ 2 μήνες γ τ κάτω οπότε δεν δίνω βάση) εμείς τρώμε κ πατημενα κ κομματάκια εκτός τ κρέας κ κάποια φρουτα.. Κορίτσια γ απογευματινό τι δίνεται?? Εμένα δεν τρώει τραχανο με τπτ και το δίνω μαζί με τ μεσημεριανό.. Γιαουρτακι τρώει

Η παιδίατρος την χαρακτηρίζει χαζόαλλεργία (δηλαδη πολύ light) . Η αλλεργιολόγος λέει ότι δεν ήταν αλλεργία και ότι ήταν ραγάδα πρωκτου λόγω δυσκοιλιοτητας (που δνε ήταν ακριβώς δυσκοιλιοτητα αλλά εκρηκτικές κενώσεις και πάρα πολλά μαζί). Θα δούμε...το έχουμε αφήσει πίσω μας μεν αλλά δνε μπορώ να ξεχάσω τα ατελείωτα αίματα... Και φοβάμαι για το τι άλλο μπορεί να ήταν!  

Μπράβο και σε σας με τα κομματάκια! Είδες μια χαρά το πάτε! Τώρα για το απογευματινό... Εμεις εδώ μια έτσι μια αλλιώς. Κοιτάω να δίνω τα φρούτα κυρίως πρωί αλλά μπορεί να του δώσω και λίγο απόγευμα με το γιαουρτι. Μπορεί να δώσω μισο αυγό το πρωί μισό το απόγευμα η ολόκληρο το απόγευμα με βρώμη. Επίσης μπορεί να δώσω και πάλι το μεσημεριανό με περισσότερο ζουμακι και βρωμη. Δηλαδή τα δίνω όλα! Ανάλογα τι έχω και που είμαστε! Δεν νομίζω ότι υπάρχει κάποιο θέμα.! Από την παιδίατρο μας τουλάχιστον! 

  • Ευχαριστώ 2

yi9jp3.png

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Sofaki_88 είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου! Εμείς τρώμε φρούτα πρόγευμα και γιαούρτι απόγευμα αλλά ο γιατρός μας είπε αν θέλουμε να τα κάνουμε και αντίστροφα γιατί από όσο βλέπω βαρέθηκε τα ίδια και τα ίδια..προσπαθώ και εγώ να προσθέτω σιγά σιγά νέες τροφές αλλά ψιλοφοβαμαι κιόλας..καλά εμένα κορίτσια τρώει 3-4 κουταλιές και μετά κλείνει το στόμα και γίνεται πόλεμος για να φάει με το ζόρι 60-70 γραμμάρια δεν ξέρω που θα πάει έτσι..βρε κορίτσια κατατοπιστε με λίγο που έχετε μεγαλύτερα μωράκια, ξεκίνησε η μπουμπού μας εδώ και 2-3 μέρες μέσα στην νύχτα να γυρίζει μπρούμυτα, αν την γυρίσω ανάσκελα κλαίει και ξυπνάει..θέλει μόνο μπρούμυτα να κοιμάται..τι να την κάνω που φοβάμαι κιόλας και έτσι καταλήγω να κοιμάμαι ελάχιστα;;εσάς το κάνουν;; Ο γιατρός μας είναι διακοπές και είπα να μην τον ενοχλήσω για κάτι που ίσως είναι και χαζό..:confused: φιλάκια σε όλες τις μανουλες!!!

Καλησπέρα σοφία,η μικρή μας κοιμάται πλάγια κ μπρούμυτα από 5 μηνών.ανασκελα δεν βολεύεται με τίποτα για αυτό κ στο καρότσι ξυπνάει στα 40λεπτα πάντα. Η παιδίατρος ο τότε, ακόμα ,μου είχε πει να την αφήνω.στην αρχή το σκεφτόμουν,τώρα το συνήθισα.

Για το φαγητό,εμάς ξεκίνησε να τρώει ικανοποιητικά μετα τους 8 μήνες,είχα δοκιμάσει τα πάντα,κ σε γεύσεις κ σε υφές,σε θερμοκρασιες,τρεις κουταλιές κ στοπ ειμασταν. Αφού είχα απελπιστει. Θα σου πω να κάνεις υπομονή,όσο πίνει γάλα να μην αγχώνεσαι,παίρνει ο,τι χρειάζεται από κει κ όσο μπορείς(το ξέρω είναι δύσκολο) να μην το πιέζεις το μωρό σου.καποια νινακια έχουν άλλους χρόνους.ολα θα πάνε καλά.

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια Κ να χαίρεστε τα νινακια σας!!!Εγώ θα γίνω πρωτη φορα μανουλα φετος το Δεκέμβριο αλλα θελω τη βοήθεια σας!!εστειλα κ στο αντίστοιχο Δεκεμβρίου το περσυνο αλλα εδω βλεπω περισσότερη κινητικότητα!!Τπαντων μην πολυλογώ..Θα ξεκινήσω έρευνα αγοράς σε λιγο καιρο κ θέλω να μου πείτε τις γνώμες σας σχετικά με τα απαραίτητα του νεογέννητου..Δηλ.τι πιστεύεται ειναι φουλ χρήσιμο κ απαραίτητο κ  τι εντελως άχρηστο..κυκλοφορούν τόσα πράγματα που δεν έχω ιδέα τι θα με βοηθήσει κ τι θα χρειαστώ πραγματικά!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...