Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανούλες Νοεμβρίου 2020


Recommended Posts

πρίν από 13 λεπτά , Foux είπε:

Καλησπερα κοριτσια Κ να χαίρεστε τα νινακια σας!!!Εγώ θα γίνω πρωτη φορα μανουλα φετος το Δεκέμβριο αλλα θελω τη βοήθεια σας!!εστειλα κ στο αντίστοιχο Δεκεμβρίου το περσυνο αλλα εδω βλεπω περισσότερη κινητικότητα!!Τπαντων μην πολυλογώ..Θα ξεκινήσω έρευνα αγοράς σε λιγο καιρο κ θέλω να μου πείτε τις γνώμες σας σχετικά με τα απαραίτητα του νεογέννητου..Δηλ.τι πιστεύεται ειναι φουλ χρήσιμο κ απαραίτητο κ  τι εντελως άχρηστο..κυκλοφορούν τόσα πράγματα που δεν έχω ιδέα τι θα με βοηθήσει κ τι θα χρειαστώ πραγματικά!!

Καλησπέρα κορίτσι!! Με το καλό το παιδάκι σου!!! Να μας ρωτήσεις ο, τι θες!! 

  • Μου αρέσει 1

yi9jp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 13k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Υβόννη

    2014

  • MumMaria

    1926

  • Gogo1994

    1397

  • Despoina K

    1058

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 7 λεπτά , Foux είπε:

@Argyroula δεν θέλω κάτι συγκεκριμένο!!!απλά απο την εμπειρία σας να μου πείτε τι πραγματικά θα χρειαστώ να αγοράσω κ τι είναι περιττά έξοδα!!!:confused:

Μμμ... Οκ! Κοίτα εγώ θα σου πω τι δεν μου χρειάστηκε τελικά η τι θα έπαιρνα διαφορετικό. Αλλά είμαι σίγουρη από πολλές συζητήσεις που έχω κάνει ότι είναι θέμα προσωπικής γνώμης καθαρά και τι βολεύει τον καθέναν και εξαρτάται από διάφορους παράγοντες. Παράδειγμα έχω στο ντουλάπι 10 πιπιλες και 10 μπιμπερό δεν έχω χρησιμοποιήσει ακόμα τίποτα. Θα μπορούσα να μην έχω αγχωθει να έχω 10 με διαφορετικό σχήμα υλικό κλπ. Πήρα 2 μαρσιπο δεν μας πολύβόλεψε κάνεις από τους 2 ο ένας είναι πολύ οκ αλλά το παιδί μου δεν βολεύεται. Μας πήραν δώρο φωλιτσα δεν μπορώ να πω ότι θα έδινα εγώ τα λεφτά να την πάρω αν δεν ήταν δώρο. Νομίζω θα επένδυα λεφτά να πάρω ένα λίκνο κούνια καλό που να ενώνεται με το κρεβάτι  και όταν είναι ξεχωριστό να κουνιέται μόνο του! Μπανιέρες έχω αλλάξει 3. Ανάλογα με την ανάπτυξη του παιδιού οπότε μην πάρεις κατιακριβό. Η αλλαξιερα που ανοίγει μπροστά και όχι στο πλάι θεωρώ ότι ήταν μια πολύ καλή αγορά. Θα ήθελα να έχω πάρει κουνιστη πολυθρόνα γιατί τώρα θα τα πληρώσω στον φυσιοθεραπευτη εις διπλούν τα λεφτά της! Ρούχα γενικα δεν χρειάζονται τόσα πολλά όσα σε πιάνει στην αρχή άλλα τον Δεκέμβρη δεν στεγνώνουν κιόλας οπότε... Αν θυμηθώ κι άλλα θα σου γραψω. Θα σου στείλω μήνυμα βασικά για τα υπόλοιπα. 

  • Μου αρέσει 1

yi9jp3.png

Link to comment
Share on other sites

@Argyroula ευχαριστώ πολύ που μπήκες στον κόπο!!!Ρωταω κ φίλες κ παίρνω γνώμες!!!Μα πραγματικά κυκλοφορούν τόσα πράγματα στην αγορά που αναρωτιέμαι κατά πόσο τα χρειάζομαι..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια μου γλυκα τί κανετε; Σας γραφω απο Ελλαδα επιτελους!!!! Ηρθαμε πριν 6 μερες και γνωρισαμε τις γιαγιαδες μας, τους νονους μας, το θειο μας και γενικως την οικογενεια μας! Κοριτσια μου τωρα καταλαβα που ειμαστε εδω ποσα στερηθηκα δυο χρονια...Να μη με δει έγκυο η μαμα.μου; Οι φίλοι μου; Να μην εχω γιορτασει τη γεννηση του παιδιου μας με κανενα; Τελοσπαντων! Δοξα τω Θεω τα καταφεραμε!!! Και ειμαστε εδω!!! Η μεγαλυτερη συγκινηση ειναι η γιαγια μου με το μωρο, το δισέγγονο της!!!

Ελπιζω να ειστε ολες καλα κοριτσια μου! Παντα σας σκεφτομαι, περασαμε μαζι τοσα πολλα! Χαιρομαι που περνουν οι αλλεργιες, που τρωνε καλυτερα, που ειμαστε ολες καλυτερα ψυχολογικα! 

 

On 7/20/2021 at 5:45 PM, Argyroula said:

Καλησπέρα στην ομάδα!!! Ξεκίνησαν οι διακοπουλες σας??? Πως τα πάτε κορίτσια μου? Εμείς σήμερα έχουμε επέτειο γάμου όπως και η @MinakiG @Mina G  (ΚΆΠΟΙΟ ΛΑΘΟΣ ΕΧΩ ΚΆΝΕΙ ΜΕ ΤΟ ΤΑΓΚ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΏ ΝΑ ΤΟ ΣΒΉΣΩ) 

Ερώτηση!!!! Κορίτσια που θηλάζετε και τα παιδακια σας τρώνε 3 γεύματα πόσους θηλασμους κάνετε το 24ωρο ? Άλλες οι οδηγίες των γιατρών άλλες των συμβούλων γαλουχίας-θηλασμού και έχω μπερδευτεί. Ακολουθώ το παιδί μεν αλλά δεν ξέρω αν κάνω σωστά (θηλάζει από μόνος του πρωί βράδυ και μια που ξυπνάει γύρω στις 5.00 το ξημέρωμα) Αλλα κάποιες βδομάδες ζητάει παραπάνω (μέχρι 6 το πολύ και όχι όλοι οι θηλασμοι διατροφικοί) μια οχι ανάλογα με την γενικότερη πείνα του (για όλα... και για στερεές). Ξέρω πως με πρωί-βράδυ το πάω για αποθηλασμο... Δε με πειράζει αυτό! Με πειράζει μήπως δεν τρέφεται επαρκώς από αυτά τα 3 γεύματα που κάνει. Με πειράζει κ ο αποθηλασμος γιατί δεν παιρνει μπουκάλι-ποτήρι αλλά θα δούμε πως θα το λύσουμε αυτό.  Επιπλέον να σας πω ότι δεν έχω Ιδέα τι γίνεται με την αλλεργία του πάντως το παιδί έκανε εισαγωγή γιαούρτι (είμαστε στην 6η μέρα που τρώει) και δεν έχει συμπτώματα! Όλο αυτό που περάσαμε τι ήταν δεν ξέρω ειλικρινά. Είναι καλά τώρα οπότε λογικά αν αποθηλασουμε πριν τον χρονο μπορώ να του δώσω και ξένο. 

Αργυρουλα μου χρονια σας πολλα! Ακομη θυμαμαι περισυ τηβ εκπληξη που ειχες.κανει!!! Να χαιρεστε το παιδακι σας και παντα ερωτευμενοι! Εγω θηλαζω εδω και πολυ καιρο πρωί βραδυ μονο και δε φαινεται οτι παμε για αποθηλασμο (αν και θα ηθελα μεχρι το χρονο να εχει αποθηλασει). Πιστευω αν δεν ετρωγε αρκετα θα το εβλεπες στις πανες και στη διαθεση του-θα ηταν χωριε ενεργεια, ατονος κτλ!

2 hours ago, Foux said:

@Argyroula ευχαριστώ πολύ που μπήκες στον κόπο!!!Ρωταω κ φίλες κ παίρνω γνώμες!!!Μα πραγματικά κυκλοφορούν τόσα πράγματα στην αγορά που αναρωτιέμαι κατά πόσο τα χρειάζομαι..

Κοριτσι μου με γο καλο το μωρακι σου! Οταν επιστρεψουμε Γερμανια θα σου στειλω αν θες σε πμ.καποιες λιστες που ειχα φτιαξει με τη βοηθεια και σχολια πολλων κοριτσιων εδω για ολα οσα θελει μια μανουλα, με σχολια για ποια ηταν χρησιμα σε εμας!

  • Μου αρέσει 4
  • Ευχαριστώ 1

oz5Vp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

@Argyroula @MumMaria κορίτσια μου σας ευχαριστώ πολύ πολύ για τις απαντήσεις! Προσπαθώ να την ψιλοελεγχω και εγώ μες την νύχτα αλλά όσο να πεις και εγώ κάποιες φορές βυθιζομαι αλλιώς δεν ξεκουράζομαι.. η αλήθεια είναι πως με έχει στεναχωρισει το θέμα φαγητό αλλά βλέπω το γάλα το πίνει με λαχτάρα οπότε όπως λες Μαράκι μου σιγά σιγά, δεν θα την πιέσω..μου δίνει ελπίδα πάντως ότι η Μπεμπουλα σας τα παει πλέον καλύτερα με το φαγητό!!!:wub:

 


kEWVp2.png

Link to comment
Share on other sites

@Υβόννη κοριτσι μου το εκτιμώ πολύ αληθεια!!!!οπότε μπορέσεις εννοειται!!! Καλα να περάσετε στην Ελλαδίτσα μας!!Εγώ τις δύο κολλητές μου πέρσυ τις ειδα απο μια φορά έγκυες ασε!!φέτος ειμαι εγω κ παλι θα αποκοπουμε!!!

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Υβόννη είπε:

Κοριτσια μου γλυκα τί κανετε; Σας γραφω απο Ελλαδα επιτελους!!!! Ηρθαμε πριν 6 μερες και γνωρισαμε τις γιαγιαδες μας, τους νονους μας, το θειο μας και γενικως την οικογενεια μας! Κοριτσια μου τωρα καταλαβα που ειμαστε εδω ποσα στερηθηκα δυο χρονια...Να μη με δει έγκυο η μαμα.μου; Οι φίλοι μου; Να μην εχω γιορτασει τη γεννηση του παιδιου μας με κανενα; Τελοσπαντων! Δοξα τω Θεω τα καταφεραμε!!! Και ειμαστε εδω!!! Η μεγαλυτερη συγκινηση ειναι η γιαγια μου με το μωρο, το δισέγγονο της!!!

Ελπιζω να ειστε ολες καλα κοριτσια μου! Παντα σας σκεφτομαι, περασαμε μαζι τοσα πολλα! Χαιρομαι που περνουν οι αλλεργιες, που τρωνε καλυτερα, που ειμαστε ολες καλυτερα ψυχολογικα! 

 

Αργυρουλα μου χρονια σας πολλα! Ακομη θυμαμαι περισυ τηβ εκπληξη που ειχες.κανει!!! Να χαιρεστε το παιδακι σας και παντα ερωτευμενοι! Εγω θηλαζω εδω και πολυ καιρο πρωί βραδυ μονο και δε φαινεται οτι παμε για αποθηλασμο (αν και θα ηθελα μεχρι το χρονο να εχει αποθηλασει). Πιστευω αν δεν ετρωγε αρκετα θα το εβλεπες στις πανες και στη διαθεση του-θα ηταν χωριε ενεργεια, ατονος κτλ!

Κοριτσι μου με γο καλο το μωρακι σου! Οταν επιστρεψουμε Γερμανια θα σου στειλω αν θες σε πμ.καποιες λιστες που ειχα φτιαξει με τη βοηθεια και σχολια πολλων κοριτσιων εδω για ολα οσα θελει μια μανουλα, με σχολια για ποια ηταν χρησιμα σε εμας!

Σ ευχαριστουμε πολύ Ειρήνη μου!! Αχχ κι εγώ την θυμάμαι... Φέτος η αλήθεια είναι δεν κάναμε τίποτα! Αλλά είμαστε καλά και ευτυχισμένοι και μαζί! Πολύ σημαντικό! 

Πόσο συγκινητικό όλο αυτό το σκηνικό που περιγράφεις! Πόσο δύσκολο αυτό που περάσατε μόνοι σας!!! Πολλά κακα μας έχει αφήσει και θα αφήσει αυτός ο κόλοιος... όσο μπορεις να απολαυσεις αυτή την επανένωση και με το καλό και τα δικά σας τα μυστήρια!

Μου δίνεις θάρρος για τον θηλασμό. Δεν ξέρω μου ήρθε και περίοδος και έχει μειωθεί και η ροή το βλέπω...και διαβάζω και παντού ότι το γάλα είναι η βασική τροφή. Σίγουρα δεν πίνει περισσότερο γάλα από. Όσο τρώει... Τι να πω! 


yi9jp3.png

Link to comment
Share on other sites

@Υβόννη Ειρηνακι μου καλωσήρθατε στην Ελλάδα, σου εύχομαι να περάσετε υπεροχα και να πάρετε μπόλικη δόση από αγκαλιές φιλιά και αγάπη από τους δικούς σας ανθρώπους...να περνάτε όμορφα!!:)


kEWVp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου γλυκά κ αγαπημένα, καλημέρα σας! @Υβόννηκαλώς ήρθατε κοριτσάκι μου! Εμείς κορίτσια μου στα γρήγορα, είχαμε διάφορα όμορφα τρεχαματα με βαπτίσεις κλπ. Από άποψη φαγητού, να σας πω, ότι εμείς ακόμα τρώμε αλεσμένα. Ένα διάστημα έτρωγε κάπως ικανοποιητικά (πολύ λίγες ποσότητες, αλλά άνοιγε το στοματακι του), μόνο όμως στο μεσημεριανό κ γιαουρτακι. Τίποτε άλλο. Τις τελευταίες ημέρες, πάλι ξεκινήσαμε την αφαγια. Θηλάζουμε ακόμα, αλλά πλέον με αρκετό πιπιλισμα. Έχω διαβάσει ένα βιβλίο για τη διατροφή. Το είχα αναφέρει στην @Argyroula μας κ λίγο χαλάρωσα με το θέμα του φαγητού του. My child won't eat λέγεται. Αν θέλετε λεπτομέρειες, στείλτε μου σε inbox να σας πω! Βέβαια δε σας κρύβω, ότι πάλι στενοχ λίγο με τη διατροφή. Ήθελα να ξεκινήσουμε να τρώμε κάπως, για να αρχίσω τα κομμάτια, αλλά δεν βλέπω κάποια πρόοδο. Κ αυγό που έτρωγε, τώρα τέλος κ αυτό. Τελοσπαντων βλέπουμε. @Foux με το καλό κορίτσι μου το μωράκι σας... Αυτά από εμάς... Σας φιλώ κορίτσια μου! Μπαίνω κ σας διαβάζω, αλλά με τα τρεχαματα, δεν προλαβαίνω, αλλά σας σκέφτομαι να το ξέρετε! 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπερα κορίτσια μου τ κανετε?? Ελπίζω να είστε όλες καλά το ίδιο κ τ μπεμπακια σας.. Εδώ τις τελευταίες μέρες άπειρο κλάμα τσιριδα ανυσηχια, είναι από τη ζέστη? Είναι από τ δόντια? Άλμα?? Τα πάνω είναι έτοιμα να βγουν αλλά γενικά χαμός μέσα στο σπίτι.. Έξω μ λένε όλοι τι αγγελάκι εχεις?? Χαχα

  • Μου αρέσει 2

k1S4p3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κι από εμάς! 

@Υβόννη καλώς ήρθες ! Εύχομαι να αναπληρώσεις με τον καλύτερο τρόπο τον χρόνο με τους δικούς σου και να περνάτε όλες ένα υπέροχο καλοκαίρι. 

Εμείς έχουμε εγκατασταθεί στο εξοχικό μας εδώ κι ένα μήνα περίπου. Τα καλά της τηλε εργασίας, βλέπετε. Κάναμε τη βάφτιση μας και όλο μου το άγχος εξανεμίστηκε αφού ο Κωνσταντίνος ,πλέον, είναι μάλλον γεννημένος σταρ και γελούσε στο κοινό του σε οοοοολη τη διάρκεια! Από πού πήρε, δεν καταλαβαίνω. Εγώ καθόλου άνετα δε νιώθω όταν είμαι το επίκεντρο. :-D

Κατά τα άλλα, νομίζω πάμε πολύ καλά σε γενικές γραμμές. Αποθηλασαμε πολύ ομαλά, περνάμε αρκετές ώρες στη θάλασσα, ο ύπνος όλης της οικογένειας έχει βελτιωθεί , με το φαγητό τολμώ να πω ότι δεν αντιμετώπισα δυσκολίες αφού είναι ένα αρκετά φαγανο μωρό και καταναλώνει αρκετές ποσότητες από όλες τις κατηγορίες τροφών χωρίς να τις αλεθω (πατημένες με το πηρούνι και μικρά κομματάκια). Την άλλη εβδομάδα θα κάνουμε και το εμβόλιο του μηνυγγιτιδιοκοκκου , ελπίζω χωρίς σοβαρές παρενέργειες.

Δεν είναι όλα ρόδινα, δεν είναι όλες οι μέρες εξίσου καλές αλλά βλέπω το παιδί μου να μεγαλώνει και χαίρομαι. Το πρόγραμμα έχει πάει περίπατο βέβαια αλλά τουλάχιστον καταφέρνουμε να κοινωνικοποιηθούμε κι εμείς ικανοποιητικά αφού καταφέρνει συχνά να κοιμηθεί στο καρότσι. Νομίζω πως τελικά το κλειδί σε όλα είναι η χαλαρότητα και προσπαθώ να μην αγχώνομαι για όλα. Φαίνεται να αποδίδει! Το λέω μπας και πείσω κι εσάς (όσες είστε αγχώδεις) να δείτε τα πράγματα αλλιώς. Ξέρω ότι είμαι τυχερή σε αυτή τη φάση αφού σχεδόν κάνω διακοπές αλλά ελπίζω να μου γίνει μάθημα και το χειμώνα να συνεχίσω να είμαι λιγότερο αγχωμενη. 

Επίσης ελπίζω κι εύχομαι να μην ζήσουμε άλλο lockdown γιατί εκεί θα πάει περίπατο η οποία ηρεμία έχω κατάφερει να αποκτήσω τις τελευταίες μέρες.... Το πλάνο μας λέει , 1η Σεπτεμβρίου τα κεφάλια μέσα. Οι μεγάλοι δουλειά κι ο μικρός βρεφονηπιακό σταθμό. Αν κάτι από όλα αυτά δεν πάει σωστά λόγω covid, ετοιμαστείτε να σας γκρινιάζω σε ατελείωτα σεντόνια μεγέθους υπερδιπλου κρεβατιού!!!! Σας φιλώ πολύ ,σας διαβάζω συχνά και σας σκέφτομαι σε κάθε μικρό η μεγάλο εμπόδιο που περνάμε. 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια μου...

@Υβόννη μου καλωσηρθες...σου ευχομαι να περασεις τελεια...

Τα δικα μας νεα ειναι οτι αυξησαμε την φρουτοκρεμα αλλα μειωσαμε το μεσημερινο κ το απογευματινο..μαλλον λογω ζεστης..νερο δεν πινει καθολου...δοντια δεν εχουμε ακομα...γυρισαμε κ μπρουμητα...

Πλεον εχει εγκατασταθει στο κρεβατι μας οποτε ο μπαμπας μας κοιμαται αλλου..αν τον βαλω στην κουνια ξυπναει κατευθειαν. Δεν με πειραζει που κοιμαται μαζι μου αλλα φοβαμαι μην πεσει το βραδυ..τον βαζω αναμεσα σε μαξιλαρια αλλα πλεον τα τραβαει κ τα κουναει...

Την αλλη παρασκευη εχουμε κ μεις το εμβολιο της μηνυγγιτιδας κ τρεμω την στιγμη που θα μου ανεβασει πυρετο...

Κατα τα αλλα ολα μια χαρα,βγαινουμε καθημερινα βολτα,εχει αρχισει κ εχει προτιμησεις στους ανθρωπους που συναναστρεφεται κ οταν τον φιλαω μου πιανει τα μαλλια με τραβαει κ μου δαγκωνει το πηγουνι..ειναι ο δικος του τροπος μαλλον να μου κανει φιλακια...

 

  • Μου αρέσει 3

BDoAp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλημερα κοριτσια!!πιστευω να ειστε ολες καλα κ να περνατε ομορφα με τα μικρα σας! @Φραουλίνο μπηκα επιτουτου στην ομαδα Αυγουστου να δω αν γεννησες κ διαβασα τα ευχαριστα.σε ταγκαρω εδω γιατι ειμαι σιγουρη οτι τα κοριτσια θα χαρουν πολυ!να σας ζησει η μπεμπουλα σας και ολα τα καλα ευχομαι στην οικογενεια σας!!:wub:

  • Μου αρέσει 5
  • Ευχαριστώ 1

oru1p3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κορίτσια χαθήκαμε αλλά ελπίζω να χαθηκαμε γιατί περναμε όμορφα κ πανω απο ολα είστε όλες καλα!! Πως πανε τα μπουμπουκακια σας?? Τα νεάκια τους?? Εμείς δυο μήνες τώρα παιρνουμε μόνο υψος καθόλου κιλά κ εχω  περιεργεια να δω τώρα τ Σεπτέμβριο πως είμαστε!! Η Ευαγγελία λατρευει τη θάλασσα τσιριζει γελάει κολυμπάει, εμένα το μπειμπι σουιμερ με βόλεψε πολυ. Από εμβόλια έχουμε τ δευτερη δόση τ  bexero τώρα να κάνουμε κ μετα το Νοέμβριο ξανά!! Φιλακια πολλα.. @Φραουλίνο μου να σας ζήσει να είναι γερο, τι συγκινητικό ευχομαι να πλυμμυριζετε κάθε μέρα από ευτυχία κ αγάπη! 

  • Μου αρέσει 4
  • Ευχαριστώ 1

k1S4p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...