Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανούλες Δεκεμβρίου 2020!!!!


Recommended Posts

5 ώρες πρίν, pap88 είπε:

μου ειπαν κ εμενα για φασολακια και ακουγεται πολυ καλη ιδεα!! το δοκιμασες?

ασχετο - δαμασκηνο φρεσκο? ή αποξηραμενο? - λοιπον εγω του εδωσα δυο μερες γιαουρτι για απογευματινο... μια κουταλιτσα καθε φορα. και τις δυο φορες μου εκανε κατευθειαν εμετο!!! τυπου αηδιασε.... μου ειπε η παιδιατρος σημερα να του αφησω το γιαουρτι για τωρα και να του δινω για 3ο γευμα το ιδιο με το μεσημερι. μεχρι τωρα τον θηλαζα.

κ εμενα καθεται πωπο αν και προτιμα να ειναι μπρουμυτα και να σηκωνεται ειτε σε τραπεζακι ειτε σανιδα κ να προσπαθει να μπουσουλησει. πολυ πλακα

κ εμεις θαλασσα στις διακοπες μονο.. εδω μου φαινεται βασανιστικο να τον παμε για μπανιο

 

Εφτιαξα σημερα μοσχάρι, μια πατάτα, ενα καρότο και αρακά δεν μπορώ να σου περιγράψω την αηδία του, κουταλιά και του πεταγόταν τα ματια έξω. Μετα σφράγισε το στόμα και στο τελος φώναζε με νεύρα. Δεν το έφαγε εννοειται!

δμασκηνο αποξηραμένο τον βοήθησε πολυ να μαλακώσουν τα κακά του, γιατι έκανε ενα σκατουλακι κι έκλαιγε,

γιουρτι που ρώτησα μου ειπε όχι ακομα, δεν ξερω γιατι.

 Εξαρτάται κ;ι που μένεις για θάλασσα ποσο κοντα εισαι δηλαδη.


wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα κορίτσια μου!! Είχα μέρες μα μπω και βλέπω πολλά νέα!! 
εμεις αύριο έχουμε παιδίατρο και θα μας πει να προσθέσουμε κρέας λογικα..  Προς το παρόν τρώμε φρούτο κρέμα για δεκατιανό και απογευματινό αχλάδι, μπανάνα, μήλο και χυμό πορτοκαλιού και για μεσημεριανό σούπα με κολοκυθάκι, πατάτα καρότο! Με το μεσημεριανό είναι ξετρελαμένος μπορεί να φάει 300-350 γρ και από την πρώτη μέρα που την δοκιμάσαμε την έφαγε όλη!! Το κακό είναι ότι το παιδί μ είναι κάκτος πίνει ελάχιστες γουλιές νερό!! Κ έχει μειώσει αρκετά και το γάλα! Δεν το προτιμάει άλλο… εσείς τι κάνετε με το νερό;;

κατα τα αλλά πήγαμε στη θάλασσα το ΣΚ και ξετρελάθηκε μπήκε μέσα κατευθείαν και τραγουδούσε!! Είχε πολύ πλακα!! Αλλά κουβαλήσαμε όλη μας την προίκα!!!
 
απο κινήσεις γυρνάμε δεξιά αριστερά όλη την ώρα αλλά ακόμα δεν κάθεται! Και αν τον βάλω να κάτσει στυλωνει τα πόδια και θέλει όρθιος!! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, Nancy_ είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου!! Είχα μέρες μα μπω και βλέπω πολλά νέα!! 
εμεις αύριο έχουμε παιδίατρο και θα μας πει να προσθέσουμε κρέας λογικα..  Προς το παρόν τρώμε φρούτο κρέμα για δεκατιανό και απογευματινό αχλάδι, μπανάνα, μήλο και χυμό πορτοκαλιού και για μεσημεριανό σούπα με κολοκυθάκι, πατάτα καρότο! Με το μεσημεριανό είναι ξετρελαμένος μπορεί να φάει 300-350 γρ και από την πρώτη μέρα που την δοκιμάσαμε την έφαγε όλη!! Το κακό είναι ότι το παιδί μ είναι κάκτος πίνει ελάχιστες γουλιές νερό!! Κ έχει μειώσει αρκετά και το γάλα! Δεν το προτιμάει άλλο… εσείς τι κάνετε με το νερό;;

κατα τα αλλά πήγαμε στη θάλασσα το ΣΚ και ξετρελάθηκε μπήκε μέσα κατευθείαν και τραγουδούσε!! Είχε πολύ πλακα!! Αλλά κουβαλήσαμε όλη μας την προίκα!!!
 
απο κινήσεις γυρνάμε δεξιά αριστερά όλη την ώρα αλλά ακόμα δεν κάθεται! Και αν τον βάλω να κάτσει στυλωνει τα πόδια και θέλει όρθιος!! 

Α το τρώτε το φαΐ σας!!! Εμας ο παιδίατρος μας εχει ανωτερη  ποσοτητα γεύματος τα 200 γρ.. Το πρωί με τα φρούτα και το μεσημερι με το φαγητό τρώει 80-100 γρ το απογευμα με την βρώμη φτάνει 150-180, αλλα πλεον μας έβαλε στόχο ο παιδίατρος να παιρνει 300 γρ τον μήνα και τα 200 τα πήραμε σε 15 μερες. Βεβαια τον θηλαζω όσες φορές θελήσει μερα νύχτα. Νερό δεν πάει κι εμενα.

 Αυτο με τα τεντωμένα πόδια το κανει κι εμενα και στέκεται πολυ καλα. Να σου πω τον περπατάω λιγο κρατώντας τον απο τα χέρια.


wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
πρίν από 55 λεπτά , pap88 είπε:

Κοριτσια καλησπεραααα!! Τι κανετε;;;

Πως πανε τα ζουζουνακια;

Μια συντομη ερωτηση. Βγαλαμε δοντακια. Τα βουρτσιζετε;;; Θελει κ ειδικη οδοντοπαστα ή μονο νερο;;

Εμενα γκρινιάζει παρά πολυ!!! Α και πάνω απο δίωρο σερί ύπνο δεν κανει.

ουτε καν δεν το εχω σκεφτεί για βούρτσισμα , φαντάζομαι οτι θα τον πονέσουν τα ούλα του που προσπαθούν να βγουν κι αλλα δοντάκια. Ποσα βγάλατε; Εμενα τα δυο κάτω.


wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, pap88 είπε:

Κοριτσια καλησπεραααα!! Τι κανετε;;;

Πως πανε τα ζουζουνακια;

Μια συντομη ερωτηση. Βγαλαμε δοντακια. Τα βουρτσιζετε;;; Θελει κ ειδικη οδοντοπαστα ή μονο νερο;;

με σκετο νερακι κ γαζα μπορεις το καθε δοντακι 

αλλθψς δαχτυλο-οδοντοβουρτσα.εχει κ σαν πετσετουλα καποιες

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, Καντι said:

Εμενα γκρινιάζει παρά πολυ!!! Α και πάνω απο δίωρο σερί ύπνο δεν κανει.

ουτε καν δεν το εχω σκεφτεί για βούρτσισμα , φαντάζομαι οτι θα τον πονέσουν τα ούλα του που προσπαθούν να βγουν κι αλλα δοντάκια. Ποσα βγάλατε; Εμενα τα δυο κάτω.

Αχ σε καταλαβαινω. Σιγουρα κατι τα ενοχλει..... 

κ εμεις τα δυο κατω! Θα ξεκινησω να του βουρτσιζω απαλα μονο στο σημειο που ειναι τα δοντια με νερακι

εμεις καναμε κ βουτιτσα στη θαλασσα και του αρεσει πολυ! Επισης εχθες, στο ασχετο, αρχισε να χτυπαει παλαμακια μονος του. Παιζει και να κατουρηθηκα :P

11 hours ago, vikib said:

με σκετο νερακι κ γαζα μπορεις το καθε δοντακι 

αλλθψς δαχτυλο-οδοντοβουρτσα.εχει κ σαν πετσετουλα καποιες

Ναι τις εχει παρει καπου το ματι μου αυτες. Θα κοιταξω μηπως του παρω!! Ευχαριστω :wub:

  • Μου αρέσει 2

D4rWp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλησπερα σε όλη τη παρεα!!!!!Εγώ θα γίνω πρωτη φορα μανουλα φετος τον Δεκεμβριο κ θέλω να ρωτήσω εσάς που το ζήσατε από πέρσυ..Θέλω να μου πείτε τι πιστεύετε ότι είναι φουλ χρήσιμο κ απαραίτητο για τις πρώτες αγορές του μωρου κ τι το θεωρείτε άχρηστο κ τζαμπα λεφτα!!!Κ ποτε περίπου αρχίσατε έρευνα κ ψωνια;;Εγώ λέω αρχές Οκτώβρη ας πούμε να βγω αγορά!!

Ευχαριστώ προκαταβολικα όσες μπειτε στον κόπο να μου απαντήσετε διότι έχω πελαγωσει με ότι κυκλοφορεί στην αγορά!!κ πιστευω ότι ειστε οι πιο κατάλληλες να με διαφωτισετε διότι είμαστε ιδια περιοδο κ έχετε γνώση ακριβως τι χρειαζόμαστε!!

Link to comment
Share on other sites

On 20/7/2021 at 4:27 ΜΜ, Foux είπε:

Κοριτσια καλησπερα σε όλη τη παρεα!!!!!Εγώ θα γίνω πρωτη φορα μανουλα φετος τον Δεκεμβριο κ θέλω να ρωτήσω εσάς που το ζήσατε από πέρσυ..Θέλω να μου πείτε τι πιστεύετε ότι είναι φουλ χρήσιμο κ απαραίτητο για τις πρώτες αγορές του μωρου κ τι το θεωρείτε άχρηστο κ τζαμπα λεφτα!!!Κ ποτε περίπου αρχίσατε έρευνα κ ψωνια;;Εγώ λέω αρχές Οκτώβρη ας πούμε να βγω αγορά!!

Ευχαριστώ προκαταβολικα όσες μπειτε στον κόπο να μου απαντήσετε διότι έχω πελαγωσει με ότι κυκλοφορεί στην αγορά!!κ πιστευω ότι ειστε οι πιο κατάλληλες να με διαφωτισετε διότι είμαστε ιδια περιοδο κ έχετε γνώση ακριβως τι χρειαζόμαστε!!

Με το καλο κοριτσι μου το μωρακι σου!! Εγω καποια στανταρ πραγματα τα πηρα τετοια εποχη που εχει εκπτωσεις κ μπορεις να βρεις πολυ καλες ευκαιριες. Πηρα το καροτσι, κρεββατακι, αλλαξιερα κ αυγουλακι για το αμαξι... Ειναι νωρις ναι αλλα αξιζε γιατι τα βρηκα σε καλες τιμες! Κανε μια λιστα με οσα πιστευεις οτι θα χρειαστεις! Θα σε βοηθησει να εχεις ενα πλανο! 

Επισης υπολογισε οτι θα σου πουν πολλοι για δωρα οποτε να εχεις υποψιν σου τι να ζητησεις! 

Τον πρωτο καιρο με βολεψε αφανταστα η φωλιτσα! Κοιμοταν εκει το μωρο κ την ειχα κ στον καναπε κ στο κρεβατι κ γενικα την επαιρνα παντου! Επισης πολυ χρησιμο μου φανηκε το λικνο που ειναι προεκταση του δικου σου κρεβατιου. Ειδικα αν θηλασεις γλυτωνεις το σηκωμα! Το λατρεψα.. μεχρι 6 μηνων εκει κοιμοταν η μικρουλα μου.

Μη δωσεις λεφτα για ρουχαλακια... Οτι πηρα κ καλα για βολτα δεν το φορεσαμε ποτε! Γεννας μεσα στο χειμωνα, μπορει να εχει παλι περιορισμους ασε που εμεις οπου πηγαμε φορουσε το φορμακι της κ μια ολοσωμη φορμα εξοδου...τζαμπα τα τζιν κ τα κολαν.  

Το ρηλαξ ηταν μια καλη αγορα μιας κ η δικια μου καθοταν καποια ωρα εκει.. αυτο νομιζω ειναι αναλογα το παιδι, μερικα δεν καθονται καθολου!

Αυτα μου ηρθαν ετσι με μια στα γρηγορα! Αν θες να ρωτησεις κατι αλλο στη διαθεση σου!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

On 20/7/2021 at 4:27 ΜΜ, Foux είπε:

Κοριτσια καλησπερα σε όλη τη παρεα!!!!!Εγώ θα γίνω πρωτη φορα μανουλα φετος τον Δεκεμβριο κ θέλω να ρωτήσω εσάς που το ζήσατε από πέρσυ..Θέλω να μου πείτε τι πιστεύετε ότι είναι φουλ χρήσιμο κ απαραίτητο για τις πρώτες αγορές του μωρου κ τι το θεωρείτε άχρηστο κ τζαμπα λεφτα!!!Κ ποτε περίπου αρχίσατε έρευνα κ ψωνια;;Εγώ λέω αρχές Οκτώβρη ας πούμε να βγω αγορά!!

Ευχαριστώ προκαταβολικα όσες μπειτε στον κόπο να μου απαντήσετε διότι έχω πελαγωσει με ότι κυκλοφορεί στην αγορά!!κ πιστευω ότι ειστε οι πιο κατάλληλες να με διαφωτισετε διότι είμαστε ιδια περιοδο κ έχετε γνώση ακριβως τι χρειαζόμαστε!!

Να ξέρεις πολυ την αγαπάω την ομάδα σας και την κρυφόκοιτάω γιατι αναβιώνω την εγκυμοσυνη μου περυσι τέτοιο καιρό!!!

 Το Αύγουστο εχει πολυ καλές εκπτωσεις οποτε καλα θα ηταν να αγοράσεις καποια πράγματα.. 

η φωλίτσα και το λίκνο που ενώνεται με το κρεβάτι σας ειναι τα πιο απαραίτητα  για τον ύπνο! Εγω στη κούνια στο δωμάτιο του ακομα δεν τον εβαλα γιατι ξυπνάει 4-5 φορές ακομα το βράδυ. Απο Σεπτέμβρη αυτη η εκπαίδευση. Μολις γυρίσαμε απο διακοπές που κοιμόταν ανάμεσα μας και ηταν οι μοναδικοί 7ωροι υπνοι που έκανε. Τόσους μηνες.

αν εχεις σκοπό να θηλασεις παρε μπιμπερό μονο medela, γιατι για να πιεί γάλα θα βάζει προσπαθεια οπως και στο στήθος.

εμενα γεννήθηκε μικρουλης 2.640 και 2.400 βγήκαμε απο το μαιυτηριο.και ειχα εκνευριστεί που ολα το τα ρούχα ηταν τεράστια νο.1-3 ηταν και κλειστά τα μαγαζιά δεν έβρισκα 0-1 νούμερο. Και μεχρι να μου το φέρουν θα ειχε περασει ο μήνας.Για αρχη παρε κανα φορμάκι που ειναι σαν σακουλάκι κλείνει με κορδόνι απο κάτω, που τους θυμίζουν την μήτρα.

στο ριλαξ δεν έκατσε ποτε. Και τα μουσικά παιχνίδια μομπιλε, βιδρα συννεφάκι ποτε δεν τον νανούριζαν.

ο μαρσιπος με βόλεψε πολυ ακομα και τωρα.

 Τωρα που δεν έρχεται κοσμος στο μαιευτήριο εμενα ολες μου οι φίλες με ρώτησαν απο πολυ νωρίς τι χρειάζομαι. Εκανα λίστα με φωτογραφίες προϊόντων απο 3 μαγαζιά με πράγματα που είχαν 5 ευρώ έως 130 και τους εςτειλα σε μειλ. Μου τα πήραν ολα. Ουτε αλλαγές ουτε τρέξιμο. Και τα καταστήματα λόγω κοβιντ μου τα φέρανε ολα στην πόρτα.

Οτι αλλο θες ρωτα μας

  • Μου αρέσει 2

wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


@Nantia1286 @Καντι ευχαριστώ πολύ κοριτσια για τις απαντήσεις σας!!! Νούμερο ένα στη λίστα ειναι το λίκνο τελικα το λένε όλοι!! Σε περίπτωση που θηλάζω κ εννοειται πως το θελω, χρειάζομαι αποστειρωτη μπιμπερό κ ολα αυτα;;

Και τι γίνεται με θήλαστρο;ειναι απαραιτητο;;Κ αν τελικά δεν καταφέρω να θηλασω τζαμπα το παίρνω;;Το μυαλό μου κουβάρι κοριτσια με ολα αυτα!!!:D

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Foux είπε:

@Nantia1286 @Καντι ευχαριστώ πολύ κοριτσια για τις απαντήσεις σας!!! Νούμερο ένα στη λίστα ειναι το λίκνο τελικα το λένε όλοι!! Σε περίπτωση που θηλάζω κ εννοειται πως το θελω, χρειάζομαι αποστειρωτη μπιμπερό κ ολα αυτα;;

Και τι γίνεται με θήλαστρο;ειναι απαραιτητο;;Κ αν τελικά δεν καταφέρω να θηλασω τζαμπα το παίρνω;;Το μυαλό μου κουβάρι κοριτσια με ολα αυτα!!!:D

Δεν εχεις καποια φιλη να σου δανείσει; Μεχρι να γίνει έξι μηνών αποστηρωνεις. Εγω τα χρειάστηκα ολα αυτα γιατι το γάλα μου κατέβηκε οταν εγινε 45 ημερών ο μικρός και επειδη γεννήθηκε μικρούλης έδινα απο την αρχη ξένο.και παράλληλα έβγαζα και δικο μου με το θηλαστρο για να ξερω ποσο πίνει.

θηλαστρο νοίκιασα νοσοκομειακό αλλα 3 μηνες ήρθαν σαν να αγόραζα.

λικνο εχω της kindercraft και ειμαι πολυ ευχαριστημένη , ειναι μια οικονομική επιλογή.

  • Μου αρέσει 1

wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, Καντι said:

Να ξέρεις πολυ την αγαπάω την ομάδα σας και την κρυφόκοιτάω γιατι αναβιώνω την εγκυμοσυνη μου περυσι τέτοιο καιρό!!!

 

και εγωωωω το κανω αυτο!!! και δε μπορω να πιστεψω οτι περυσι τετοια εποχη ημουν ακριβως οπως τα κοριτσια, κ πλεον τωρα εχω το μωρουλι μου που ξεκινησε και το μπουσουλημα (σχεδον δηλαδη - παντως κινειται προς τα μπροστα τωρα! εσεις πως πατε???

 

12 hours ago, Foux said:

! Σε περίπτωση που θηλάζω κ εννοειται πως το θελω, χρειάζομαι αποστειρωτη μπιμπερό κ ολα αυτα;;

αχχχ... με το καλο το μωρακι σου <3 <3 οτι και νασου πουμε γι αυτο που προκειται να ζησεις, ειναι λιγο...!

αν θηλαζεις αποκλειστικα δεν χρειαζεσαι. εγω τον ειχα αγορασει εξ αρχης. αν δεν εχεις αποστειρωτη ομως, μπορεις να τα βραζεισ ολα σε ενα κατσαρολακι με νερο και να αποστειρωνονται. δεδομενου οτι ειναι πολυ ευκολο να βρεις αποστειρωτη στα μαγαζια, θα μπορουσες να μην παρεις και μετα αν για καποιο λογο δε σου βγει, βραζεις για αρχη και αγοραζεις μετα. ειναι φουλ ετοιμοπαραδοτοι.

απο πραγματα που εγω θα προσεθετα στη λιστα, δεδομενου οτι τα μωρακια μας ειναι χειμωνιατικα, ειναι μια φορμα εξοδου που ειναι σαν μπουφαν. εγω δεν αγορασα ποτε δυστυχως - ειχα παρει ποδοσακο - αλλα δεν ειναι το ιδιο. το μωρο το εβγαλα την 6η ή 7η μέρα γεννησης του κα ιπαντα τον σκεπαζα με κατι αλλο κ μετα ποδοσακο απο πανω. αν γυριζα τον χρονο πισω θα επενδυα σε μια καλη φορμα εξοδου η οποια θα μου χρησιμευε μεχρι και τον απριλιο (αν οχι και μαιο που αργησε φετος να ερθουν οι ζεστες!!!).. αααα και σκουφακια για τις βολτες!!

επισης εγω νοικιασα ζυγαρια. μετανιωνω που δεν αγορασα γιατι τωρα που το μωρο ειναι 7 μηνων, ανανεωσα την ενοικιαση για 3η φορα. θα ειχα αγορασει την καλυτερη ζυγαρια της αγορας με αυτα τα χρηματα.

το θηλαστρο ειναι λιγο σχετικο. εγω παλι αγορασα, το πρωτο 40ημερο μου ηταν ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ. απο τοτε δεν τον ξαναχρησιμοποιησα. παλι μπορεις να ενοικιασεις..

το λικνο συμφωνω κ εγω οτι ειναι απαραιτητο. εμενα μου εδωσαν το next to me της chicco. η φωλια για μενα ηταν η πιο αχρηστη αγορα μου - το μωρο δεν εκατσε πανω απο δυο φορες μεσα. θα την πουλησω γιατι εκνευριζομαι οποτε την βλεπω μπροστα μου (την χρησιμοποιω σαν toy bin αυτη τη στιγμη)

επισης προτεινω να αγορασεις πολλα φορμακια εσωρουχακια καθως τα λερωνουν για πλακα τα μωρα. σε μαρκα σου προτεινω επισης τα H and M, τα οποια εχουν εσωρουχακια κιμονο τα οποια μπαινοθν πολυ πι οευκολα στα μωρο. ο δικος μου τουλαχιστον νευριαζε οταν δεν βαζαμε κιμονο κ επρεπε να περασει το φορμακι πανω απ το κεφαλι του. (

περαιτερω (χαχα ενα ενα τα σκεφτομαι) εγω θα σου προτεινα να ξεκινησεις καποιες απο τις αγορες νωριτερα. πχ. καροτσι - εμενα ειχε 2 μηνες παραδοση. για δεκεμβρη δηλαδη θα ημουν οριακα.. το παρηγγειλα αυγουστο.

 

edittttt: θεωρω υπεραπαραιτητους τους υπνοσακους!!!!!!! εχω δοκιμασει διαφορες μαρκες, και αυτοι που προτεινω ειναι της mothercare που ειναι απ τους πιο οικονομικους (στις εκπτωσεις ειχα παρει με 15 ευρω) - 2.5 τογκ τουλαχιστον.

  • Μου αρέσει 1

D4rWp3.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, pap88 είπε:

και εγωωωω το κανω αυτο!!! και δε μπορω να πιστεψω οτι περυσι τετοια εποχη ημουν ακριβως οπως τα κοριτσια, κ πλεον τωρα εχω το μωρουλι μου που ξεκινησε και το μπουσουλημα (σχεδον δηλαδη - παντως κινειται προς τα μπροστα τωρα! εσεις πως πατε???

 

αχχχ... με το καλο το μωρακι σου <3 <3 οτι και νασου πουμε γι αυτο που προκειται να ζησεις, ειναι λιγο...!

αν θηλαζεις αποκλειστικα δεν χρειαζεσαι. εγω τον ειχα αγορασει εξ αρχης. αν δεν εχεις αποστειρωτη ομως, μπορεις να τα βραζεισ ολα σε ενα κατσαρολακι με νερο και να αποστειρωνονται. δεδομενου οτι ειναι πολυ ευκολο να βρεις αποστειρωτη στα μαγαζια, θα μπορουσες να μην παρεις και μετα αν για καποιο λογο δε σου βγει, βραζεις για αρχη και αγοραζεις μετα. ειναι φουλ ετοιμοπαραδοτοι.

απο πραγματα που εγω θα προσεθετα στη λιστα, δεδομενου οτι τα μωρακια μας ειναι χειμωνιατικα, ειναι μια φορμα εξοδου που ειναι σαν μπουφαν. εγω δεν αγορασα ποτε δυστυχως - ειχα παρει ποδοσακο - αλλα δεν ειναι το ιδιο. το μωρο το εβγαλα την 6η ή 7η μέρα γεννησης του κα ιπαντα τον σκεπαζα με κατι αλλο κ μετα ποδοσακο απο πανω. αν γυριζα τον χρονο πισω θα επενδυα σε μια καλη φορμα εξοδου η οποια θα μου χρησιμευε μεχρι και τον απριλιο (αν οχι και μαιο που αργησε φετος να ερθουν οι ζεστες!!!).. αααα και σκουφακια για τις βολτες!!

επισης εγω νοικιασα ζυγαρια. μετανιωνω που δεν αγορασα γιατι τωρα που το μωρο ειναι 7 μηνων, ανανεωσα την ενοικιαση για 3η φορα. θα ειχα αγορασει την καλυτερη ζυγαρια της αγορας με αυτα τα χρηματα.

το θηλαστρο ειναι λιγο σχετικο. εγω παλι αγορασα, το πρωτο 40ημερο μου ηταν ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ. απο τοτε δεν τον ξαναχρησιμοποιησα. παλι μπορεις να ενοικιασεις..

το λικνο συμφωνω κ εγω οτι ειναι απαραιτητο. εμενα μου εδωσαν το next to me της chicco. η φωλια για μενα ηταν η πιο αχρηστη αγορα μου - το μωρο δεν εκατσε πανω απο δυο φορες μεσα. θα την πουλησω γιατι εκνευριζομαι οποτε την βλεπω μπροστα μου (την χρησιμοποιω σαν toy bin αυτη τη στιγμη)

επισης προτεινω να αγορασεις πολλα φορμακια εσωρουχακια καθως τα λερωνουν για πλακα τα μωρα. σε μαρκα σου προτεινω επισης τα H and M, τα οποια εχουν εσωρουχακια κιμονο τα οποια μπαινοθν πολυ πι οευκολα στα μωρο. ο δικος μου τουλαχιστον νευριαζε οταν δεν βαζαμε κιμονο κ επρεπε να περασει το φορμακι πανω απ το κεφαλι του. (

περαιτερω (χαχα ενα ενα τα σκεφτομαι) εγω θα σου προτεινα να ξεκινησεις καποιες απο τις αγορες νωριτερα. πχ. καροτσι - εμενα ειχε 2 μηνες παραδοση. για δεκεμβρη δηλαδη θα ημουν οριακα.. το παρηγγειλα αυγουστο.

 

edittttt: θεωρω υπεραπαραιτητους τους υπνοσακους!!!!!!! εχω δοκιμασει διαφορες μαρκες, και αυτοι που προτεινω ειναι της mothercare που ειναι απ τους πιο οικονομικους (στις εκπτωσεις ειχα παρει με 15 ευρω) - 2.5 τογκ τουλαχιστον.

Εμεις παμε ακομα προς τα ποσω και επιτόπια κουνάει τον ωμους και πόπο μπρος πίσω.

Πήγαμε πέντε μερες διακοπές, εντάξει ξετρελάθηκε με την πισίνα κουνούσε χέρια πόδια μεσα στο νερό. Στην θάλασσα ηταν χεστρακος κολλημένος πάνω μου, δεν έκλαιγε αλλα πολυ κατσούφης! Έχουν πλακα οι φωτογραφίες με το σωσίβιο αλλ η έκφραση στην πισίνα αλλη στην θάλασσα.

επισης του έδωσα μάνγκο και ξετρελάθηκε!

το βράδυ κοιμήθηκε πρώτη φορα 7 ωρο σερί γιατι τον ειχαμε ανάμεσα.

τι κανει ο ζουζουνος σου εσενα;;;;

@Foux θα συμφωνήσω ο υπνόσακος απαραίτητος να μην καταλαβαίνει την διαφορα θερμοκρασίας οταν τον κοιμιζεις πάνω σου και τον αφηνεις.

και φόρμα εξόδου μας εδωσαν μια nautika που ηταν τελεια τωρα ποσο έκανε δεν ξερω, αλλα την φορέσαμε παρά πολυ, απο 20 ημερών τον έβγαζα έξω.

ζυγαρια επισης μας εδωσαν και ακομα και τωρα τον ζυγίζω , ειναι απαραιτητη.


wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...