Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, Lila ki είπε:

      Είμαι στο εξωτερικό ! Δεν ρώτησα γιατί μου είπαν απλά λόγω ηλικίας από 37 και πάνω δεν βάζουμε δυο έμβρυα … εγω είμαι 38 χρόνων … και έτσι δεν επεκτάθηκα … πριν την μεταφορά το ζήτησα ξανά από έναν άλλο γιατρό και μου είπε όχι … έτσι βάλαμε ένα … σε ευχαριστω πολύ ! Και εσυ με το καλό ! 
      μ α σε ρωτήσω κάτι ;;; Έχω έναν πόνο δεξιά κοντά στον αφαλό όταν σηκώνομαι απότομα … μάλιστα και στην αφή με ενοχλεί … μήπως γνωρίζεις τι θα μπορούσε να είναι τόσο ψηλά κοντά στον  αφαλό ;; 

      Μήπως είναι έντερο; Δυστυχώς μόνο εικασίες μπορώ να κάνω, δεν ξέρω κάτι... Φαντάζομαι λόγω άγχους όλες πονάμε και υποθέτουμε πράγματα αυτές τις μέρες μετά την εμβρυομεταφορά... Καλή επιτυχία! Α! Σε ποια χώρα βρίσκεσαι;

Μανούλες Δεκεμβρίου 2020!!!!


Recommended Posts

9 ώρες πρίν, Καντι είπε:

Ρε συ τι προγράμμα εχεις και το εχεις καταφέρει τον 12ωρο ύπνο; Δεν ξερω αν κανω κατι λάθος.τις μόνες σερί ωρες που κοιμάται ο μικρός ειναι 10-2. Μετα ξυπνάει καθε μιάμιση με δυο ωρες για να φάει. Επισης πάνα δεν αλλάζετε; Δεν βγαίνουνε τζ τσισα απ έξω;

 Εμεις τους παππούδες τους εχουμε μακριά και λόγω κοβιντ μονο εγω κι ανδρας μου τον παίρνουμε αγκαλιά, τον είδαν μονο οταν ηταν δυο μηνών τότε πήγαινε στις αγκαλιές . Ελπιζω να παμε το Πάσχα να τον δουν. Το έχουν στερηθεί το παιδακι κι εγω τα εχω παίξει.

 Εμενα γυρνάει απο μπρούμυτα ανάσκελα, το αντίθετο δεν μπορει. Μπρούμυτα τον έβαζα πολυ συχνά απο πολυ μικρο για το tummy time.

Η αλήθεια είναι ότι το πρόγραμμα το έκανε μόνος του! Ξυπνάει 9.30-10.00 περίπου και μετά θα ξανακοιμηθεί γύρω στις 11.30-12.00 για καμία ωριτσα μετά ξανά το μεσημέρι γύρω στις 2.30 θα ξανακοιμηθεί μπορεί κ 2 ώρες και το απόγευμα κοιμάται κανένα μισαωρο και το βράδυ στις 9.30-10.00 δεν μπορεί να κρατήσει τα μάτια του ανοιχτά! Στις 12 βέβαια τον αλλάζω και τον ταΐζω αλλά είναι κοιμισμένος! Ίσως παίζει ρόλο που το απόγευμα τον αφήνω 2-3 ώρες στους παππούδες και τον ξεθεώνουν στο παιχνίδι! 
παντως εμένα δεν έχει ξεκινήσει να γυρνάει, φταίει μάλλον που δεν κάθεται πολύ ώρα tummy time αλλά κλαίει τι να τον κάνω; Το πολύ 20 λεπτά όλη τη μέρα! 
τη Δευτέρα έχουμε γιατρό και θα σας πω τι μου είπε! 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

17 ώρες πρίν, Nancy_ είπε:

Γεια σας κορίτσια μου!! 
εμας ο μικρούλης είναι γνκ πολύ ήρεμος και κοιμάται 12ωρο το βράδυ σερί! Έχει ξεκινήσει όμως εδώ κ λίγες μέρες και δεν κάθεται με τους παππούδες! Τους χαμογελάει παίζει λίγο αλλά μετά αρχίζει να κλαίει γοερά!! Και λέω αν ξεκινήσαμε από τώρα τι θα γίνει όταν τελειώσει η καραντίνα και θελουμε να βγούμε καμία φορά έξω! Προσπαθώ να τον αφήνω όμως Γτ αν μάθει μόνο με μας δεν θα μπορεί να τον κρατάει κανεις! Θα δούμε πως θα πάει!! 
Επίσης εσας έχουν ξεκινήσει να γυρνάνε μπρούμυτα από μόνα τους; Εμένα μόνο γύρω γύρω από τον εαυτό του κάνει και μπρούμυτα δεν του αρέσει καθόλου!!!

Καλησπέρα Νανσυ,

κ εγώ δεν έχω κανένα θέμα να τον αφήνω για λίγο αλλά μόνο με την μαμά μου είναι σίγουρη...το λέω αυτό γιατί ούτε τα χεράκια του φιλάει καθώς τα βάζει συνέχεια στο στόμα του και να τον κοιμηθεί ξέρει και γενικά της κάθεται...η πεθερά που τον λαχταράει το μικρούλη αλλά μόνο στα χέρια της κοιμάται κ γενικά δεν το έχει τόσο πολύ...κ δεν μπορώ να της πω κ κάτι μην παρεξηγηθεί 

Link to comment
Share on other sites

On 19/4/2021 at 11:28 ΜΜ, Nancy_ είπε:

Γεια σας κορίτσια μου!! 
εμας ο μικρούλης είναι γνκ πολύ ήρεμος και κοιμάται 12ωρο το βράδυ σερί! Έχει ξεκινήσει όμως εδώ κ λίγες μέρες και δεν κάθεται με τους παππούδες! Τους χαμογελάει παίζει λίγο αλλά μετά αρχίζει να κλαίει γοερά!! Και λέω αν ξεκινήσαμε από τώρα τι θα γίνει όταν τελειώσει η καραντίνα και θελουμε να βγούμε καμία φορά έξω! Προσπαθώ να τον αφήνω όμως Γτ αν μάθει μόνο με μας δεν θα μπορεί να τον κρατάει κανεις! Θα δούμε πως θα πάει!! 
Επίσης εσας έχουν ξεκινήσει να γυρνάνε μπρούμυτα από μόνα τους; Εμένα μόνο γύρω γύρω από τον εαυτό του κάνει και μπρούμυτα δεν του αρέσει καθόλου!!!

12 ώρες;;;;; Εμένα εκεί που βρίσκει το 6ωρο το ξαναχανει!!!

Μπρούμυτα γαμωτο ούτε εμένα θέλει καθόλου, σκούζει και τσιριζει, ενώ το κεφάλι το στηρίζει πια κανονικά το σηκώνει, με το που τον βάλω μπρούμυτα μας ακούει το τετράγωνο...


preg.png

Link to comment
Share on other sites

On 20/4/2021 at 6:47 ΜΜ, Marialena123 είπε:

Καλησπέρα Νανσυ,

κ εγώ δεν έχω κανένα θέμα να τον αφήνω για λίγο αλλά μόνο με την μαμά μου είναι σίγουρη...το λέω αυτό γιατί ούτε τα χεράκια του φιλάει καθώς τα βάζει συνέχεια στο στόμα του και να τον κοιμηθεί ξέρει και γενικά της κάθεται...η πεθερά που τον λαχταράει το μικρούλη αλλά μόνο στα χέρια της κοιμάται κ γενικά δεν το έχει τόσο πολύ...κ δεν μπορώ να της πω κ κάτι μην παρεξηγηθεί 

Εννοείς οτι σε γενικές γραμμές το αφηνεις στην κούνια και τον παιρνει ο ύπνος; Εμενα μονο στα χέρια μου κοιμάται και για να τον αφήσω στο λίκνο  πρεπει να τον εχει πάρει βαθύς ύπνος.

Ειχαμε γιατρο σημερα καναμε εμβολιο του έκανε ο ανδρας μου φατσούλες και δεν κατάλαβε το τσίμπημα γελούσε. Ειναι δυνατον; Τις δυο προηγουμενες φορές ούρλιαξε.

 Μας ειπε ο γιατρος οτι έκανε άλμα, λες και δεν το καταλάβαμε με τόση γκρίνια ! Απο 63 ποντους έφτασε 67 σε ενα μήνα και παιρναει τις μερες του αποκλειστικά πάνω μου. Φαγάκι θα ξεκινήσουμε οταν γίνει πέντε μηνών.

  • Μου αρέσει 2

wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα, στέλνω Και εδώ γιατί είμαι απελπισμένη,ψάχνω για χάπια cyclacur γιατί είμαι σε φάση δεύτερης εμβρυομεταφορας και δεν βρίσκω πουθενά, απλά είπα να στείλω αν τυχών κάποια κοπέλα έχει και δεν τα χρειάζεται πια!Σας ευχαριστώ πολυ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

14 hours ago, Καντι said:

Εννοείς οτι σε γενικές γραμμές το αφηνεις στην κούνια και τον παιρνει ο ύπνος; Εμενα μονο στα χέρια μου κοιμάται και για να τον αφήσω στο λίκνο  πρεπει να τον εχει πάρει βαθύς ύπνος.

Ειχαμε γιατρο σημερα καναμε εμβολιο του έκανε ο ανδρας μου φατσούλες και δεν κατάλαβε το τσίμπημα γελούσε. Ειναι δυνατον; Τις δυο προηγουμενες φορές ούρλιαξε.

 Μας ειπε ο γιατρος οτι έκανε άλμα, λες και δεν το καταλάβαμε με τόση γκρίνια ! Απο 63 ποντους έφτασε 67 σε ενα μήνα και παιρναει τις μερες του αποκλειστικά πάνω μου. Φαγάκι θα ξεκινήσουμε οταν γίνει πέντε μηνών.

ψηλωσε πολυ το μαναρακι σου!! μπραβο!!

εμεις ακομη ζουμε το δραμα του αλματος - κοιμαται μαξ 2 ωρες σερι, και τον περισσοτερο χρονο θελει να κοιμαται αγκαλια. αν τον ξαπλωσεις ξυπναει και ξεκιναει απο το 0 η διαδικασια του υπνου... οποτε γενικα τον κραταω!!!!!!! 

εχθες καναμε κ εμεις εμβολια - καναμε τη δευτερη δοση hexyon και καναμε και το ποσιμο για την γαστρεντεριτιδα. παλι του δωσαμε ντεπον προληπτικα μιας και ειχε κανει πυρετο την πρωτη φορα. Το ιδιο ειπε κ σε εμας οταν κλεισουμε τον 5ο θα ξεκινησουμε φρουτα!! ειμαστε 68 ποντους και 8.200 κιλα

κατα τ αλλα, εχω αγχωθει λιγο για το τι θα τον κανω οταν επιστρεψω δουλεια. θα ξεκινησω Μαιο να κοιταω και βρεφονηπιακους αλλα και κοπελες για το σπιτι

  • Μου αρέσει 2

D4rWp3.png

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, Καντι είπε:

Εννοείς οτι σε γενικές γραμμές το αφηνεις στην κούνια και τον παιρνει ο ύπνος; Εμενα μονο στα χέρια μου κοιμάται και για να τον αφήσω στο λίκνο  πρεπει να τον εχει πάρει βαθύς ύπνος.

Ειχαμε γιατρο σημερα καναμε εμβολιο του έκανε ο ανδρας μου φατσούλες και δεν κατάλαβε το τσίμπημα γελούσε. Ειναι δυνατον; Τις δυο προηγουμενες φορές ούρλιαξε.

 Μας ειπε ο γιατρος οτι έκανε άλμα, λες και δεν το καταλάβαμε με τόση γκρίνια ! Απο 63 ποντους έφτασε 67 σε ενα μήνα και παιρναει τις μερες του αποκλειστικά πάνω μου. Φαγάκι θα ξεκινήσουμε οταν γίνει πέντε μηνών.

γιατι τοσο νωρις φαι; αποκλειστικα δεν θηλαζετε..;εχει καποιο θεμα το μωρο;

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Pagotoula είπε:

γιατι τοσο νωρις φαι; αποκλειστικα δεν θηλαζετε..;εχει καποιο θεμα το μωρο;

Όχι ετσι μας ειπε, θελει τον αλλο μήνα να ξεκινήσουμε βρώμη, κεχρί , dinkel


wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Καντι είπε:

Όχι ετσι μας ειπε, θελει τον αλλο μήνα να ξεκινήσουμε βρώμη, κεχρί , dinkel

Αν θες ψαξτο λιγο κ η ιδια. (γινομαι για αλλη μια φορα η γραφικη που ολο συστηνω ατομικο ψαξιμο σε αυτο το φορουμ :P:D) ο αποκλειστικος θηλασμος συστηνεται εως τους 6 μηνες σιγουρα. μπορει κ ως τους 7 υπο συγκεκριμενες προυποθεσεις. επισης αυτα που παραθετεις, υποθετω πως ειναι ετοιμες κρεμες. ποιος ο λογος να εισαγεις κατι τετοιο; ειδικα σε υγιες βρεφος (χωρις γοπ-αλλεργιες-προβλημα μειωμενης προσληψης βαρους) κ ποσο μαλλον σε αποκλειστικα θηλαζον. μπορεις να βρεις καποια ενδιαφεροντα αρθρα για να ξεκινησεις μελετη στην ιστοσελιδα του παπαβεντση. εχει κ προταση διατροφικου προγραμματος για μετα τον 6ο. θεωρω ειναι απο τα πιο κατατοπιστικα προγραμματα, για νεα (κ ψαρωμενη) μαμα. αλλα γενικα πλεον υπαρχει αφθονη βιβλιογραφια (κ ξενη κ ελληνικη) κ αρθρα πολλα κ διατροφολογοι εξειδικευμενοι σε βρεφικη-νηπιακη διατροφη.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Pagotoula είπε:

Αν θες ψαξτο λιγο κ η ιδια. (γινομαι για αλλη μια φορα η γραφικη που ολο συστηνω ατομικο ψαξιμο σε αυτο το φορουμ :P:D) ο αποκλειστικος θηλασμος συστηνεται εως τους 6 μηνες σιγουρα. μπορει κ ως τους 7 υπο συγκεκριμενες προυποθεσεις. επισης αυτα που παραθετεις, υποθετω πως ειναι ετοιμες κρεμες. ποιος ο λογος να εισαγεις κατι τετοιο; ειδικα σε υγιες βρεφος (χωρις γοπ-αλλεργιες-προβλημα μειωμενης προσληψης βαρους) κ ποσο μαλλον σε αποκλειστικα θηλαζον. μπορεις να βρεις καποια ενδιαφεροντα αρθρα για να ξεκινησεις μελετη στην ιστοσελιδα του παπαβεντση. εχει κ προταση διατροφικου προγραμματος για μετα τον 6ο. θεωρω ειναι απο τα πιο κατατοπιστικα προγραμματα, για νεα (κ ψαρωμενη) μαμα. αλλα γενικα πλεον υπαρχει αφθονη βιβλιογραφια (κ ξενη κ ελληνικη) κ αρθρα πολλα κ διατροφολογοι εξειδικευμενοι σε βρεφικη-νηπιακη διατροφη.

Όχι έτοιμες κρέμες ηταν σαφής ο γιατρος ως πρώτη ύλη τα παραπανω που θα τα παρασκευάζω εγω. Απ οτι κατάλαβα θα μου δώσει συνταγή - αναλογία. Εχω μια ένσταση στο εξής σε φίλες που έβαλαν αρκετά αργότερα τροφές τα μωρά τους παρουσίασαν αλλεργίες της μιας στο ψάρι της αλλη στο αυγό. Θηλαζανε αποκλειστικά και οι δυο. Και τους ειπαν οτι ισως η αλλεργία οφείλεται σ αυτο.

 Γενικως διαβάζω του παπαβετζη διαφορα. Το πιο συγκλονιστικό ηταν οτι ειμαστε απο τις ελάχιστες χώρες που συνεχίζουμε να βάζουμε την σκόνη στους 40 βαθμούς γιατι ετσι γράφουν οι συσκευασίες.

7 ώρες πρίν, pap88 είπε:

ψηλωσε πολυ το μαναρακι σου!! μπραβο!!

εμεις ακομη ζουμε το δραμα του αλματος - κοιμαται μαξ 2 ωρες σερι, και τον περισσοτερο χρονο θελει να κοιμαται αγκαλια. αν τον ξαπλωσεις ξυπναει και ξεκιναει απο το 0 η διαδικασια του υπνου... οποτε γενικα τον κραταω!!!!!!! 

εχθες καναμε κ εμεις εμβολια - καναμε τη δευτερη δοση hexyon και καναμε και το ποσιμο για την γαστρεντεριτιδα. παλι του δωσαμε ντεπον προληπτικα μιας και ειχε κανει πυρετο την πρωτη φορα. Το ιδιο ειπε κ σε εμας οταν κλεισουμε τον 5ο θα ξεκινησουμε φρουτα!! ειμαστε 68 ποντους και 8.200 κιλα

κατα τ αλλα, εχω αγχωθει λιγο για το τι θα τον κανω οταν επιστρεψω δουλεια. θα ξεκινησω Μαιο να κοιταω και βρεφονηπιακους αλλα και κοπελες για το σπιτι

Σε νιώθω τοσο πολυ για τον ύπνο!

σε γενικές γραμμές ειμαι υπέρ των παιδικών σταθμών, αλλα σε αυτην την ηλικία επειδη εχει να δουλέψω που ειχε βρεφικα τμήματα ακομα και μια δασκαλα να αντιστοιχεί σε πέντε  μωρά  που δεν υφίσταται αυτο έστω  κι αν κλαίνε δυο μωρά ταυτόχρονα το ενα δεν θα το εχει αγκαλιά και θα ειναι στο πάρκο να κλαίει. Θεωρω οτι ειναι μεγαλη η ματαίωση σε αυτην την ηλικία.

 Ο δικος μου ανακάλυψε την δυναμη του κλάματος του, κλαίει γοερά κοκκινίζει ολόκληρος και κανει και σαν δύσπνοια απο την τσατίλα του. Οι μόνες φορές που τον αφηνω να φτασει σε αυτο το σημείο ειναι στο καθισμα του αυτοκινήτου.


wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


8 ώρες πρίν, Καντι είπε:

Όχι έτοιμες κρέμες ηταν σαφής ο γιατρος ως πρώτη ύλη τα παραπανω που θα τα παρασκευάζω εγω. Απ οτι κατάλαβα θα μου δώσει συνταγή - αναλογία. Εχω μια ένσταση στο εξής σε φίλες που έβαλαν αρκετά αργότερα τροφές τα μωρά τους παρουσίασαν αλλεργίες της μιας στο ψάρι της αλλη στο αυγό. Θηλαζανε αποκλειστικά και οι δυο. Και τους ειπαν οτι ισως η αλλεργία οφείλεται σ αυτο.

 Γενικως διαβάζω του παπαβετζη διαφορα. Το πιο συγκλονιστικό ηταν οτι ειμαστε απο τις ελάχιστες χώρες που συνεχίζουμε να βάζουμε την σκόνη στους 40 βαθμούς γιατι ετσι γράφουν οι συσκευασίες.

Σε νιώθω τοσο πολυ για τον ύπνο!

σε γενικές γραμμές ειμαι υπέρ των παιδικών σταθμών, αλλα σε αυτην την ηλικία επειδη εχει να δουλέψω που ειχε βρεφικα τμήματα ακομα και μια δασκαλα να αντιστοιχεί σε πέντε  μωρά  που δεν υφίσταται αυτο έστω  κι αν κλαίνε δυο μωρά ταυτόχρονα το ενα δεν θα το εχει αγκαλιά και θα ειναι στο πάρκο να κλαίει. Θεωρω οτι ειναι μεγαλη η ματαίωση σε αυτην την ηλικία.

 Ο δικος μου ανακάλυψε την δυναμη του κλάματος του, κλαίει γοερά κοκκινίζει ολόκληρος και κανει και σαν δύσπνοια απο την τσατίλα του. Οι μόνες φορές που τον αφηνω να φτασει σε αυτο το σημείο ειναι στο καθισμα του αυτοκινήτου.

Τα δημητριακα δεν συστηνονται ως αρχικη τροφη, γιατι ειδικα παιδια που θηλαζουν εχουν αναγκη σιδηρο και συγκεριμενες βιταμινες. Τα δημητριακα και σιτηρα παρεχουν πολλες "κενες" θερμιδες. Οσο για αυτο με τις αλλεργιες δεν υπαρχει καμια λογικη. Το μονο που οντως συστηνεται ειναι η εισαγωγη ολων των διατροφικων ομαδων ιδανικα τους πρωτους 2 3 μηνες στερεων, για αποφυγη αλλεργικων αντιδρασεων (δηλ μεχρι το κλεισιμο του 8ου). Δηλ προφανως κι ειναι ενδεδειγμενο σε ενα μηνα να μπουν ολα τα βασικα λαχανικα και κρεατα, παρα ενα μηνα να τρωει ντινκελ και βρωμη (?)... Γενικα αυτο που ειπε ο συγκεκριμενος, το βρισκω σαν λιγο εξελιγμενη λογικη ρυζαλευρου...Δηλ οκ, δεν λεω ρυζαλευρο εν ετει 2021, λεω χειροποιητη κρεμα ντινκελ. Τωρα αν η φιλη σου εδωσε αυγο στον 11ο ή 12ο (κι αααν αυτο οντως επαιξε ρολο), ή αν το παιδι οπως και να 'χε θα εκδηλωνε αλλεργια, κανεις δεν μπορει να το ξερει. Και ο ΠΟΥ συστηνει αποκλειστικο θηλασμο 6μηνες. Δυστυχως και η διατροφη ειναι οπως ο θηλασμος, ελαχιστοι παιδιατροι εχουν εξειδικευμενη και επαρκη γνωση επι του θεματος. Κι απορω ωρες ωρες γιατι σε υγιη βρεφη, βιαζονται τοσο να εισαγουν στερεες και μαλιστα με αβασιμη σειρα εναρξης. Καλη μελετη !! :P:roll:

Link to comment
Share on other sites

Just now, Καντι είπε:

Οταν γίνουμε πέντε μηνών και μου στείλει το προγράμμα θα σου πω τι ακριβως εννοεί και ποτε να βάλω ποια τροφή. Παντως μεχρι στιγμής δεν τον αμφισβητώ, οτι μας εχει πει ηταν πολυ εντάξει σε οτι αντιμετωπίσαμε. Κι επισης με τις συμβουλές του θεωρω οτι πιάσαμε το ιδανικό βάρος στις καμπύλες και ειληκρινα σου μιλάω καθόλου δεν με πείραξε και σκόνη που έδωσα.

Η φιλη το αυγό το εδωσε στον όγδοο.

Να μου πεις, ναι.

Εγω να σου πω την αληθεια προσωπικα δεν θεοποιω ουτε εμπιστευομαι τυφλα κανενα γιατρο και γενικα ειδικο. Οσο κι αν σε ενα κομματι ειναι πολυ καλος η με εχει βοηθησει. Ψαχνομαι πολυ η ιδια και απο διαφορετικες πηγες για να βρω οτι ειναι πιο εξειδικευμενο και ορθοτερο σε καθε περιπτωση η οποιον ειναι πιο εξειδικευμενος (πχ δεν αλλαζω γιατρο γιατι ειναι καλος στο ιατρικο κομματι, αλλα στο θεμα θηλασμου απευθυνομαι σε συμβουλο -μετα απο αρκετο ψαξιμο με διαφορους- και διαβαζω, παρακολουθω σεμιναρια, στο διατροφικο επισης διαβαζω, ενημερωνομαι και παρακολουθω σεμιναρια παιδο-διατροφολογων, στο θεμα διαπαιδαγωγησης αντιστοιχα αλλων ειδικων κοκ) Αλλα αυτη προφανως και ειναι η ατομικη σταση ζωης. Καθε ανθρωπος πραττει διαφορετικα και σεβαστο. 

Με τη φιλη σου τοτε σιγουρα, δεν εχει να κανει με καθυστερημενη εισαγωγη. 

 

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Pagotoula είπε:

Τα δημητριακα δεν συστηνονται ως αρχικη τροφη, γιατι ειδικα παιδια που θηλαζουν εχουν αναγκη σιδηρο και συγκεριμενες βιταμινες. Τα δημητριακα και σιτηρα παρεχουν πολλες "κενες" θερμιδες. Οσο για αυτο με τις αλλεργιες δεν υπαρχει καμια λογικη. Το μονο που οντως συστηνεται ειναι η εισαγωγη ολων των διατροφικων ομαδων ιδανικα τους πρωτους 2 3 μηνες στερεων, για αποφυγη αλλεργικων αντιδρασεων (δηλ μεχρι το κλεισιμο του 8ου). Δηλ προφανως κι ειναι ενδεδειγμενο σε ενα μηνα να μπουν ολα τα βασικα λαχανικα και κρεατα, παρα ενα μηνα να τρωει ντινκελ και βρωμη (?)... Γενικα αυτο που ειπε ο συγκεκριμενος, το βρισκω σαν λιγο εξελιγμενη λογικη ρυζαλευρου...Δηλ οκ, δεν λεω ρυζαλευρο εν ετει 2021, λεω χειροποιητη κρεμα ντινκελ. Τωρα αν η φιλη σου εδωσε αυγο στον 11ο ή 12ο (κι αααν αυτο οντως επαιξε ρολο), ή αν το παιδι οπως και να 'χε θα εκδηλωνε αλλεργια, κανεις δεν μπορει να το ξερει. Και ο ΠΟΥ συστηνει αποκλειστικο θηλασμο 6μηνες. Δυστυχως και η διατροφη ειναι οπως ο θηλασμος, ελαχιστοι παιδιατροι εχουν εξειδικευμενη και επαρκη γνωση επι του θεματος. Κι απορω ωρες ωρες γιατι σε υγιη βρεφη, βιαζονται τοσο να εισαγουν στερεες και μαλιστα με αβασιμη σειρα εναρξης. Καλη μελετη !! :P:roll:

Οταν γίνουμε πέντε μηνών και μου στείλει το προγράμμα θα σου πω τι ακριβως εννοεί και ποτε να βάλω ποια τροφή. Παντως μεχρι στιγμής δεν τον αμφισβητώ, οτι μας εχει πει ηταν πολυ εντάξει σε οτι αντιμετωπίσαμε. Κι επισης με τις συμβουλές του θεωρω οτι πιάσαμε το ιδανικό βάρος στις καμπύλες και ειληκρινα σου μιλάω καθόλου δεν με πείραξε και σκόνη που έδωσα.

Η φιλη το αυγό το εδωσε στον όγδοο.


wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites

Πετάγομαι κ εγώ τώρα αφού διάβασα τα μηνύματα σας..   για μένα σημασία έχει να είναι έτοιμο το μωρό. Δεν είναι κακό ακόμα κ αν θηλάζεις να του δίνεις να φάει. @Pagotoula ξέρεις ήδη ότι τα μωρά που θηλάζουν είναι πανέξυπνα στο να διεκδικούν το στήθος της μαμας... εμένα η κόρη μου ξεκίνησε στον όγδοο να τρώει , παρότι εγώ της έφτιαχνα από τον τέταρτο μήνα. Ποτέ δεν πίεσα να τελειώσει το φαγητό της , ούτε την κορόιδευα για να φάει. Γιατί ήξερα αφού ήταν πολύ μικρή ότι την καλύπτει το γάλα Μ μέχρι κ τον έκτο μήνα. Μετά ξεκίνησα να αγχωνομουν για το αν έτρωγε όσο έπρεπε..  είναι στο παιδί όμως. Το καλύτερο ξεκίνημα είναι η χορτοσουπα!! Που μετά προσθέτεις κ κρεατακι!! 

  • Μου αρέσει 1

 
 
 
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια!!

Πήγαμε κ εμείς στο ραντεβού με τον γιατρό για το μήνα και μας είπε να ξεκινήσουμε να τον βαζουμε να κάθεται για να μπορέσει να ξεκινήσει τον άλλο μήνα τα φρούτα! γραψτε και εσείς τι οδηγίες σας έδωσε ο γιατρός σας να έχουμε μια ιδέα! Αλλά θα ψάξω να δω κ εγώ! Πάντως μου είπε δεν χρειάζεται να πάρω κάποιο ειδικό σκεύος..
 Ο καημενουλης μου σπάραξα στο κλαμα αυτή τη φορά!! Γνκ όμως μας ζύγισε 8.200 γρ και 67 εκ! Πήραμε λέει λίγο παραπάνω βάρος από το κανονικό!! 

On 23/4/2021 at 5:16 ΜΜ, pap88 είπε:

ψηλωσε πολυ το μαναρακι σου!! μπραβο!!

εμεις ακομη ζουμε το δραμα του αλματος - κοιμαται μαξ 2 ωρες σερι, και τον περισσοτερο χρονο θελει να κοιμαται αγκαλια. αν τον ξαπλωσεις ξυπναει και ξεκιναει απο το 0 η διαδικασια του υπνου... οποτε γενικα τον κραταω!!!!!!! 

εχθες καναμε κ εμεις εμβολια - καναμε τη δευτερη δοση hexyon και καναμε και το ποσιμο για την γαστρεντεριτιδα. παλι του δωσαμε ντεπον προληπτικα μιας και ειχε κανει πυρετο την πρωτη φορα. Το ιδιο ειπε κ σε εμας οταν κλεισουμε τον 5ο θα ξεκινησουμε φρουτα!! ειμαστε 68 ποντους και 8.200 κιλα

κατα τ αλλα, εχω αγχωθει λιγο για το τι θα τον κανω οταν επιστρεψω δουλεια. θα ξεκινησω Μαιο να κοιταω και βρεφονηπιακους αλλα και κοπελες για το σπιτι

Αναγκαστικά θα πρέπει βρεφονηπιακό και κοπέλα να έχεις, θα είναι δύσκολο στην αρχή αλλα αναπόφευκτο.. μια φίλη μου στην Ολλανδία το πήγε 2 μηνών το μωρό της στο βρεφονηπιακό γιατί έπρεπε να γυρίσει στη δουλειά, και μου είπε οσο μικρότερο τόσο καλύτερα για να συνηθίζει. Άλλες μαμάδες εκεί που τα πήγαιναν μεγαλύτερα τα παιδιά τους είχαν τσιρίδες και κλάματα.. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...