Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoμεσα στο μυαλό μου είσαι. Προς το παρόν περιμένω τις απαντήσεις από τον έλεγχο του εμβρύου και σε δεύτερο χρόνο θα μιλήσω και με άλλον γιατρό. Μου έχουν πει πολυ καλα λόγια για τον κ. Τσιλιβακο (στην Αθήνα) δεν είναι γυναικολόγος, είναι ερευνητής σε καθεξιν αποβολές και τον έχουν παινέψει. Τον έχεις ακουστά; Στο διαδίκτυο που έψαξα έχει καλό βιογραφικό. 
      Η γνωστή αιματολόγος είναι της Θεσσαλονίκης γιατί είμαι από βόρεια Ελλάδα και δεν έχω την πολυτέλεια δυστυχως να κατεβαίνω Αθήνα. 

      Ναι οκ ξέρω την αιματολόγο.. θα έπαιρνα και άλλη γνώμη σίγουρα! Αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω με γιατρούς στη βόρεια Ελλάδα..

      Στο συγκεκριμένο "ερευνητή" δεν είχα την "τύχη" να πάω και ούτε θα πήγαινα προσωπικά!! Παρόλα αυτά τον ξέρω από φίλες μου εδώ μέσα.. Κάνε την έρευνα σου πολύ καλά πριν απευθυνθείς στον όποιο γιατρό.. ακόμα και στα φόρουμ μπορείς να ψάξεις με το όνομα του εκάστοτε γιατρού για τυχόν αναφορές στα ονόματα τους.. όλο και κάτι θα βρεις..!

Μαιευτηριο κ θηλασμος


Recommended Posts

Κοριτσια εσεις που εχετε εμπειρια απαντηστε μου ...

Οταν γενναμε ,θηλαζουμε αμεσως;;;παιζει ρολο το μαιευτηριο;;Ξερω οτι τις πρωτες μερες δεν εχουμε πολυ γαλα,ετσι αναγκαστικα του δινουν εκει μπουκαλι ή φτανει το δικο μας;;;Κι αν του δωσουν εκει μπουκαλι μετα μπερδευεται με το στηθος;;Δεν πρεπει να με ρωτησουν αν θελω;;;


mmy0p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα...Όταν με το καλό γεννήσεις,να ζητήσεις να βάλεις το μωράκι σου κατευθείαν στο στήθος...μην αγχωθείς αν (νομίζεις ότι) δεν έχεις πολύ γάλα,έχεις όσο ακριβώς χρειάζεται...το πρωτόγαλα είναι άκρως απαραίτητο για το μωράκι σου,δεν χρειάζεται να του δώσεις ξένο...Για να του δώσουν ξένο στο μαιευτήριο,πρέπει να υπογραψεις εσύ ότι το επιθυμείς, τουλάχιστον εγώ αυτό θυμάμαι,έχοντας γεννήσει σε 2 διαφορετικά ιδιωτικά της Αθήνας...

Γενικά για να εδραιωθεί ο θηλασμός χρειάζονται γύρω στις 40 ημέρες κ να θυμάσαι ότι το μωρό μπορεί να χρειάζεται να είναι (ειδικά στις αρχές) συνέχεια στο στήθος...Μαραθώνιοι θηλασμοί, όπου χρειάζεται υπομονή κ επιμονή από εσένα για να βρείτε τις ισορροπίες σας...είναι φυσιολογικό όμως...με το καλό να αποκτήσεις το παιδάκι σου και να θυμάσαι ότι όταν είναι η μαμά καλά,είναι κ το μωρό της...έχοντας θηλάσει κ τα 2 μου παιδάκια, στο εύχομαι να τα καταφέρεις γιατί είναι ένα υπέροχο ταξίδι αλλά προτεραιότητα έχει η δική σου σωματική κ ψυχική υγεία...

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, dinaki23 είπε:

Κοριτσια εσεις που εχετε εμπειρια απαντηστε μου ...

Οταν γενναμε ,θηλαζουμε αμεσως;;;παιζει ρολο το μαιευτηριο;;Ξερω οτι τις πρωτες μερες δεν εχουμε πολυ γαλα,ετσι αναγκαστικα του δινουν εκει μπουκαλι ή φτανει το δικο μας;;;Κι αν του δωσουν εκει μπουκαλι μετα μπερδευεται με το στηθος;;Δεν πρεπει να με ρωτησουν αν θελω;;;

Οταν γεννισα με ρωτισαν αν θελω αποκλειστικο θιλασμο.Υπεγραψα χαρτι γι αυτο.Μολις τον ειδε ο παιδιατρος τον βαλανε κατευτειαν να θιλασει.Τον φερνανε κατε 3 ωρες να φαει κι εκτος απο μια φορα που δεν μπορουσα να το ξυπνισω(το βραδυ)  παντα ρουφουσε σαν τρελο.Φτανει το δικο μας,το στομαχακι του ειναι πολυ μικρο.Εκεινι τι φορα ξερω πως το ταισαν(ειχα πει στι μαια οτι αν κλαιει και δεν μπορει να το φερει  τοτε δεν θελω να πειναει).Γεννισα στη Γενικι Κλινικι Θεσσαλονικις.

  • Ευχαριστώ 1

ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, katrin* είπε:

Καλησπέρα...Όταν με το καλό γεννήσεις,να ζητήσεις να βάλεις το μωράκι σου κατευθείαν στο στήθος...μην αγχωθείς αν (νομίζεις ότι) δεν έχεις πολύ γάλα,έχεις όσο ακριβώς χρειάζεται...το πρωτόγαλα είναι άκρως απαραίτητο για το μωράκι σου,δεν χρειάζεται να του δώσεις ξένο...Για να του δώσουν ξένο στο μαιευτήριο,πρέπει να υπογραψεις εσύ ότι το επιθυμείς, τουλάχιστον εγώ αυτό θυμάμαι,έχοντας γεννήσει σε 2 διαφορετικά ιδιωτικά της Αθήνας...

Γενικά για να εδραιωθεί ο θηλασμός χρειάζονται γύρω στις 40 ημέρες κ να θυμάσαι ότι το μωρό μπορεί να χρειάζεται να είναι (ειδικά στις αρχές) συνέχεια στο στήθος...Μαραθώνιοι θηλασμοί, όπου χρειάζεται υπομονή κ επιμονή από εσένα για να βρείτε τις ισορροπίες σας...είναι φυσιολογικό όμως...με το καλό να αποκτήσεις το παιδάκι σου και να θυμάσαι ότι όταν είναι η μαμά καλά,είναι κ το μωρό της...έχοντας θηλάσει κ τα 2 μου παιδάκια, στο εύχομαι να τα καταφέρεις γιατί είναι ένα υπέροχο ταξίδι αλλά προτεραιότητα έχει η δική σου σωματική κ ψυχική υγεία...

Οπως σου τα έγραψε η κοπελα

Το πιο σημαντικό, αν βλέπεις να μην γίνεται κτ έτσι να το ζητάς. Στην αρχή έχουμε το πρωτογαλα, μια χαρα φτάνει. Το στομάχι τους χωράει 5μλ.δ θα πρέπει να δώσουν μπουκάλι χωρίς να το ξέρεις(ασε που ένα μπουκάλι είμαι τεράστια ποσότητα, ακομη κ τα 30μλ)

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Το μωράκι με το που γεννηθεί το βάζεις στο στήθος. Κι ας μην πιάσει! Και να μυρίσει απλά καλό θα του κάνει. Επόμενη προσπάθεια στην ανάνηψη. Επίσης δεν τρομάζεις αν δεν πιάσει. Επόμενη προσπάθεια στο δωμάτιο. Αν δεν πιάνει φωνάζεις την σύμβουλο θηλασμού του μαιευτηρίου να σου δείξει τα βασικά. 

Αν επιθυμείς αποκλειστικό θηλασμό του το λες και τους απαγορεύεις να δώσουν ξένο. Δεν μπορούν να δώσουν αν τους πεις το αντίθετο. Δικ η σου απόφαση είναι όχι Δικ η τους. 

Με το μπιμπερό είναι 95% σίγουρο ειδικά εφόσον είναι νεογέννητο να πάθει σύγχυση. Θα μάθει στην εύκολη ροή του μπιμπερό κ στήθος θα πεδευτεις πολύ για να πιάσει μετά (κι αν πιάσει). 

Όταν γεννιέται έχει μέγεθος το στομαχακι του οσο ένα μικρούλι κερασάκι. Χωράει 5μλ. Οπότε όπως καταλαβαίνεις 5 σταγόνες να πιει είναι χορτάτο το αγγελούδι σου. Ειδικά το πρωτόγαλα είναι ότι καλύτερο έχεις να του δώσεις. 

Το στήθος θα αρχίσει να γεμίζει σιγά σιγά 3η έως 5η μερα κάπου εκεί. Οπότε πριν μην νομίζεις ότι το παιδί δεν τρώει. Επίσης θα χάσει βάρος όταν γεννηθεί μέχρι να φύγετε από το μαιευτήριο κ είναι απόλυτα φυσιολογικό. Μην τρομάξεις. Ακόμα κ ικτερο να ανεβάσει θηλάζεις φουλ. Το ζητάς να στο φέρνουν συνέχεια. Εγώ γην ζητούσα ανά 2 ώρες και ο ικτερος Όχι μόνο δεν ανέβηκε αλλά έπεσε κι όλας.

Θέλει το παιδί να είναι όλη την ώρα στο στήθος σου. Ο θηλασμός είναι προσφορά και ζήτηση. Όσο προσφέρεις στήθος τόσο αυξάνεται η παραγωγή. 

Αν θέλεις υπάρχει ομάδα στο γνωστό φατσοβιβλιο με υπεραναλυτικες οδηγίες για όλα τα του θηλασμού. 

Αν θέλεις στείλε μου μνμ να σου στείλω αρχείο με τις οδηγίες για τις πρώτες μέρες. 

Το σημαντικότερο : κλείσε τα αυτιά σου σε όλους τους καλοθελητες που θα σου πουν δεν έχεις γάλα ,  δεν παίρνει βάρος κλπ κλπ. Εμένα μου είπαν άπειρα. Το παιδί σου άκου και μόνο αυτό. 

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 1

lpatp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα κοριτσια!!!Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις...με ηρεμησατε καπως!!Θα τον εχω συνεχεια στο δωματιο,πρωτα ο Θεος,οποτε θα εχω καπως τον ελεγχο!Απλα με προβληματιζε οτι θα κλαιει κ θα νομιζω οτι θα πειναει κ θα δωσουν μπουκαλι...

  • Μου αρέσει 1

mmy0p2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , dinaki23 είπε:

Καλημερα κοριτσια!!!Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις...με ηρεμησατε καπως!!Θα τον εχω συνεχεια στο δωματιο,πρωτα ο Θεος,οποτε θα εχω καπως τον ελεγχο!Απλα με προβληματιζε οτι θα κλαιει κ θα νομιζω οτι θα πειναει κ θα δωσουν μπουκαλι...

Καλημέρα....να μην σε αγχώνει καθόλου αυτό.. Όταν γεννιούνται τα μωρά τις δύο πρώτες μέρες τους αρκει οι σταγόνες που βγάζουμε γιατί δεν θα έχεις ποσότητα,  εγώ μετά από 2 μέρες έβγαλα 2μλ..χαχαχα...Μια χαρά ήταν, της έφτασε, τόσο ήπιε εξάλλου την πρώτη φορά, μετά ήπιε 4μλ, κτλ...Μέχρι που μετά από 2 μέρες όταν εγώ έβγαζα 60μλ σε κάθε άντληση το μωρό έπινε 20μλ...ξέρει η φύση και έχει προνοήσει ώστε να έρχονται όλα στην ώρα τους...Εγώ έχω γάλα και δίνω αποκλειστικά δικό μου αλλά ποτέ δεν είχα πρόβλημα να δώσουν και ξένο, ήθελα να δώσουν για να πάρει βάρος το μωρό,  το μητρικό αντισώματα δίνει και με το ξένο παίρνουν λίγο βάρος παραπάνω...κανένας παιδίατρος βέβαια δεν έδωσε ξένο, μου είπαν καλύτερα να μην πάρει βάρος στην αρχή και να πιει μητρικό γάλα το μωρό...Αλλα όσο εχω, δεν με πειράζει, ας πιει και τον πρώτο μήνα και μετά αν με κουρασει θα δώσω ξένο, δεν με πειράζει...Μια χαρά μεγαλώνουν με όλα τα γάλατα.. 

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 1

CRVnp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , Ξένη είπε:

Καλημέρα....να μην σε αγχώνει καθόλου αυτό.. Όταν γεννιούνται τα μωρά τις δύο πρώτες μέρες τους αρκει οι σταγόνες που βγάζουμε γιατί δεν θα έχεις ποσότητα,  εγώ μετά από 2 μέρες έβγαλα 2μλ..χαχαχα...Μια χαρά ήταν, της έφτασε, τόσο ήπιε εξάλλου την πρώτη φορά, μετά ήπιε 4μλ, κτλ...Μέχρι που μετά από 2 μέρες όταν εγώ έβγαζα 60μλ σε κάθε άντληση το μωρό έπινε 20μλ...ξέρει η φύση και έχει προνοήσει ώστε να έρχονται όλα στην ώρα τους...Εγώ έχω γάλα και δίνω αποκλειστικά δικό μου αλλά ποτέ δεν είχα πρόβλημα να δώσουν και ξένο, ήθελα να δώσουν για να πάρει βάρος το μωρό,  το μητρικό αντισώματα δίνει και με το ξένο παίρνουν λίγο βάρος παραπάνω...κανένας παιδίατρος βέβαια δεν έδωσε ξένο, μου είπαν καλύτερα να μην πάρει βάρος στην αρχή και να πιει μητρικό γάλα το μωρό...Αλλα όσο εχω, δεν με πειράζει, ας πιει και τον πρώτο μήνα και μετά αν με κουρασει θα δώσω ξένο, δεν με πειράζει...Μια χαρά μεγαλώνουν με όλα τα γάλατα.. 

Απλα πρωτα θα ηθελα να το παλεψω κ να εξαντλησω τα περιθωρια κ μετα αν δεν μπορω ,εννοειται οτι θα δωσω μπουκαλι!!Η απορια μ πιο πολυ ειναι για το τι γινεται στα μαιευτηρια κ σε ευχαριστω για την απαντηση σου!!


mmy0p2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, dinaki23 είπε:

Απλα πρωτα θα ηθελα να το παλεψω κ να εξαντλησω τα περιθωρια κ μετα αν δεν μπορω ,εννοειται οτι θα δωσω μπουκαλι!!Η απορια μ πιο πολυ ειναι για το τι γινεται στα μαιευτηρια κ σε ευχαριστω για την απαντηση σου!!

Στο Ιασώ πάντως είδα ότι είναι υπέρ του θηλασμού και του μητρικού γάλατος,φαντάζομαι σε όλα τα μαιευτήρια, στην αρχή δεν χρειάζεται να μπουκωθουν με φαγητό, μόνο να κάνει τις θηλαστικες κινήσεις...

  • Μου αρέσει 1

CRVnp2.png

Link to comment
Share on other sites

On 9/4/2020 at 2:07 ΠΜ, dinaki23 είπε:

Κοριτσια εσεις που εχετε εμπειρια απαντηστε μου ...

Οταν γενναμε ,θηλαζουμε αμεσως;;;παιζει ρολο το μαιευτηριο;;Ξερω οτι τις πρωτες μερες δεν εχουμε πολυ γαλα,ετσι αναγκαστικα του δινουν εκει μπουκαλι ή φτανει το δικο μας;;;Κι αν του δωσουν εκει μπουκαλι μετα μπερδευεται με το στηθος;;Δεν πρεπει να με ρωτησουν αν θελω;;;

Καλησπέρα. Τις πρώτες  μέρες έχεις πρωτόγαλα το οποίο είναι λίγο αλλά πάρα πολύ θρεπτικό για το μπεμπάκι  σου. Εγώ γέννησα στο Έλενα μόλις γέννησα και με πήγαν στην ανανηψη μου τον έφεραν να τον θηλάσω. Το να δώσεις συμπλήρωμα είναι δική σου απόφαση δε μπορεί του δωσουν χωρίς τη συγκατάθεση σου και αν θες να του δώσεις υπογράφεις και ένα χαρτί ότι συμφωνήσες να πάρει συμπλήρωμα το μωρο.

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...