Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Φοβεροι εμετοι και παλιδρομησεις


Recommended Posts

Καλησπερα πριν ενα  μηνα στην πρωτη ημερα περιοδου μου δεκα απριλιου ξεκινησα θεραπεια με αντικαταθλιπτικα γιατι παθαινα κρισεις πανικου μεσα στην καραντινα ο ψυχιατρος μου συνεστισε να παρω αντικαταθλιπτικα για να φτιαξει η ψυχολογια μου ειχα τρομερες παρενεργειες με το στομαχι μου κυριως τις δυο πρωτες εβδομαδες και το εντερο μου παρολα αυτα δεν τα εκοψα τα συνεχισα και ειχα παλιδρομησεις και στις κρισεις πανικου.στις οκτω μαιου εκοψα τα αντικαταθλιπτικα γιατι ειχε εξαφανιστει η περιοδος μου αλλα ο λογος ηταν οτι ημουν εγκυος το στομαχι μου ηταν καλυτερα και οταν εκλεισα την εκτη εβδομαδα ολη την ημερα ειμαι με ναυτιες εμςτους παλιδρομησεις δεν μπορω να κανω τιποτα σταματησα τη δουλεια και απλα ειμαι σε ενα κρεβατι και δεν ζω τα βραδυα περνω μισο ζαναξ γιατι ετσι μπορω και ηρεμω το στομαχι μου απο αφοριτους πονους και κοιμαμαι.τι να κανω δεν αντεχω αλλο ολη μερα ειμαι και καθε μερα η υπομονη μου οτι υα περασει σε λιγο καιρο εξαφανιζεται μια συμβουλη να παω σε γαστρεντολογο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Νομιζω οτι ολο αυτο που βιωνεις ειναι ψυχοσωματικο. Εννοειται οτι λογω των ορμονων υπαρχουν ναυτιες και σε συνδυασμο με την κακη ψυχολογια, η ολη κατασταση επιδεινωνεται. Επειδη ομως στην εγκυμοσυνη, δυστυχως, δεν επιτρεπεται οποιαδηποτε φαρμακευτικη αγωγη, ουτε για τις ναυτιες, ουτε για τις αγχωδεις διαταραχες, καλυτερα να μιλησεις με τον γυναικολογο και τον ψυχιατρο σου (η ακομη πιο καλα να φερεις τους δυο τους απευθειας σε επαφη) ωστε να σε καθοδηγησουν για το τι φαρμακα μπορεις να παρεις. Συνηθως παντως, δεν οδηγεισαι σε γαστρεντερολογο εξαιτιας των συμπτωματων της εγκυμοσυνης, γιατι δεν μπορει να σου δωσει αγωγη, οποτε κανεις υπομονη και πιθανον ο γυναικολογος να σου συστησει και καποιο φυτικο σκευασμα, συμβατο με την κυηση, που ισως λιγο σε ανακουφισει. Λογικα μετα το 1ο τριμηνο, υποχωρουν ολα αυτα. Τωρα δεν ξερω αν το μισο ζαναξ επιφερει τοσο μεγαλες παρενεργειες, αλλα αισθανομαι οτι μαλλον λογω κακης ψυχολογιας τα βιωνεις ολα πολυ πιο εντονα. Δυστυχως εμεις εδω γιατροι δεν ειμαστε, οποτε καλυτερα να απευθυνθεις στους ειδικους. Να εχεις μια καλη εγκυμοσυνη και περαστικα.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...