Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 53 minutes ago, Blue Velvet said:

      Ευχαριστώ πολύ!Είχα υψηλή,γιατί ήταν διδυμα,νομίζω 300+. Και δεν θυμάμαι αν την έκανα εννιά μέρες μετά την εμβρυομεταφορά όπως τώρα η λίγο πιο μετά..

      Οκ άρα δε μπορείς να συγκρίνεις. Δε σημαίνει βέβαια ότι πάντα είναι το ίδιο. Καλούς διπλασιασμούς!

      • Μου αρέσει 1
      • Ευχαριστώ 1

Υποσπαδίας -συναισθήματα / προεγχειρητικό / μετεγχειρητικό στάδιο


admin

Recommended Posts

Αγαπητά μέλη,

μπορείτε να χρησιμοποιήσετε αυτό το θέμα

για την καθημερινή σας επικοινωνία και υποστήριξη,

Στο ευαίσθητο θέμα του βαλανικού υποσπαδία, καθώς και του προ και μετ-εγχειρητικού σταδίου.

Διαβάστε εδώ (συνδεσμος ιατρικών συνεργατών) διάφορες πληροφορίες που έχουν αναρτηθεί απο τους εθελοντικούς επιστημονικούς συνεργάτες του parents.gr (προσεχώς)

Λίστα με γιατρούς που χειρουργούν στην Ελλάδα και στο Εξωτερικό (προσεχώς)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γειά σας. Ο σκοπός ύπαρξης αυτού του καφέ είναι για να βοηθήσει στην καθημερινή ανταλλαγή συναισθημάτων, εξελίξεων σε σχέση με την πορεία προ και μετεγχειρητικά που ίσως δεν αφορούν τους χρήστες που ακόμα δεν έχουν φτάσει σε αυτό το στάδιο.

Αφορά δηλαδή τους χρήστες που ήδη έχουν ενημερωθεί, έχουν ήδη διάγνωση ή έχουν ήδη εγχειριστεί και έχουν καλυφθεί στο θέμα της ενημέρωσης όσον αφορά τις γενικές πληροφορίες.

Ακόμα, σε αυτό το φόρουμ είναι εφικτή η δημιουργία ενός κλειστού γκρούπ γονέων social group, του οποίου οι συζητήσεις δεν είναι ορατές σε κανέναν άλλο πέραν απο τα μέλη που έχουν εγκριθεί να συμμετέχουν απο όποιον ξεκινήσει αυτή την ομάδα.

Στα γκρούπ αυτά δεν παρεμβαίνουν οι διαχειριστές - εκτός και αν αυτό ζητηθεί.

Κάτι τέτοιο είναι βοηθητικό όταν γίνονται συζητήσεις με μεγαλύτερη λεπτομέρεια όσον αφορά θέματα υγείας (ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα και επεξηγητικές φωτογραφίες) περιγραφές σχετικά με τα γεννητικά όργανα ή θέματα σε σχέση με τους χειρουργούς/θεραποντες ιατρούς που πιθανόν δεν αφορούν άλλους χρήστες ή το ευρύ κοινό και τους επισκέπτες κλπ.

Ειδικά επειδή το θέμα του υποσπαδία είναι ένα πολύ ευαίσθητο θέμα ίσως κάποιοι χρήστες να αισθάνονται καλύτερα και σε μια τέτοια κλειστή ομάδα, πέραν αυτού του καφέ.

Ήδη το φόρουμ αυτό χρησιμοποιείται απο 5.000 μοναδικούς χρήστες που είναι γονείς, καθημερινά (45.000 γονείς μηνιαίως), οι οποίοι δημιουργούν περίπου 800.000 εμφανίσεις σελίδων τον μήνα. Ευχόμαστε καλή διαμονή και σε εσάς και καλή εξέλιξη σε όλα τα ιατρικά θέματα που ενδεχομένως σας απασχολούν.

Ευχαριστούμε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας

οδηγίες δημιουργίας social group μπορείτε να δείτε εδώ (αναλυτικές και με video)

http://www.parentscafe.gr/showpost.php?p=2983&postcount=6

ευχαριστούμε

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
  • 5 months later...

Ακολουθή σεντόνη!!!!

Εχω πολύ καιρό να γραψω εδω μπορει να μην εγραφα αλλα πάντα διάβαζα τα νεα σας ηθελα να μηλήσω αλλα μια φίλη μου απο εδω μου ειπε να μηλήσω αφου περάσει καιρος για να μην εκτεθώ και ειναι η φίλη μου η αγάπη λοιπον τωρα πιστευω οτι ειναι καιρός πια να πω για την δική μας επεμβαση την τρίτη και τελευταία απο οτι φάνηκε, την κάναμε στο παίδων αγία σοφία στον Κύριο Παπανδρεου δεν εχω λόγια να περιγράψω αυτον τον ανθρωπο μερικοί τον λένε παραξενο και δύστροπο ακομα και συναδελφοί του για μας πάντως ειναι εξαίρετος γιατρος που χαραμήζεται στο δημόσιο αυτος ο ανθρωπος χειρουργεί 18 ώρες το 24ωρο και ορισμένες φορες ειναι τοσο πιεσμένος που ουτε καλημερα δεν θα πει, λοιπον ας μπω στο θέμα, καναμε την επεμβαση στης 29/08/11 ηταν να κατσουμε μέσα 2 εβδομάδες αλλα επειδη μας βουλωσε ο καθετήρας για λόγους ασφαλείας μας κράτησε 3 βδομάδες ειναι τοσο λεπτομερής και ψείρας οπως τον αποκαλούν και εκει, ναι ομως εμενα αυτος μου εφτιαξε το παιδι και μηλάμε οτι η δικια μας περιπτωση ηταν δυσκολη αρκετά οταν μια μερα τον χρειασθηκα και ελειπε μου ειπε να φωναξω τον βοηθό του που ηταν εκει, λοιπον ο γιατρος ηρθε τρεχοντας απο το σπίτη του και ο βοηθος του που ηταν εκει δεν ειχε ερθει εφτασε μετα απο τον γιατρο φυσικα του την ειπε, δεν αφηνε ποτε και κανεναν να ασχοληθει με τα παιδια του οπως ελεγε εκτος απο αυτον, μπορω να μηλάω ωρες για αυτον τον ανθρωπο γιατι πανω απο ολα ειναι ανθρωπος οταν του ζητησα καλητερο δωματιο μου ειπε: αν τα κανονιζα εγω αυτα δεν θα χειρουργούσα, στην αρχη μου κακοφάνηκε αλλα μετα ειπα μπράβο του, οταν τελειωσε η επεμβαση μου εξηγησε πως εγινε αλλα επειδη χειρουργούσε ωρες μου ζητησε να μηλησουμε την αλλη μερα μου ειπε ακριβως: σήμερα θα ακους απο αυριο οτι θες ειμαι πτώμα, δεν εχω να πω τιποτα αλλο εγω τον εμπιστευτηκα απο την πρώτη στιγμή, και τα γράφω ολα αυτα γιατι και εγω ημουν ετοιμη να φύγω γερμανια αλλα για καποιους λογους δεν τα καταφερα και οικονομικούς φυσικα και θελω να ξερουν οι μαμαδες που διαβαζουν οτι υπάρχει το ιδιο ικανός και εδω στην ελλαδα πια!!!!!!!!!!

Συγουρα δεν ειναι θεος και ο ιδιος μου εχει πει οτι ειχε και εχει αποτυχιες αλλα ειναι τοσο λεπτομερης που τα ποσοστά λιγοστευουν εχει δουλεψει πολυ στον υποσπαδία και εχω μηληση και με μαμα που γεννησε αγοράκι και της ειπαν να σου ζήση κοριτσάκι και ομως μετα απο οχτώ ωρες χειρουργείου το εφτιαξε με μια επεμβαση.

Α και το καλητερο σε ολα αυτα ειναι οτι ο Γιώργος μετα την ναρκωση ηταν ηρεμότατος και ολες της μερες εκει δεν ξερω αν οφείλεται σε διαφορα ναρκωσης η σε φαρμακα αλλα δεν ειχε πονους και ξεσπασματα οπως στις αλλες επεμβασης και καθε μερα επρεπε να εκανε κακα αν δεν εκανε μια μερα την επομενη κλίσμα δεν ηθελε ο γιατρος να πιεσθει καθόλου, οπως επισης να μην γυριση μπρουμητα για δυο μήνες ουτε να παιζει ζωηρα και στο νοσοκομειο του κραταγα τα ποδια το βραδυ να μην τα κλήνει αυτα και αλλα πολλα θεωρουν υπερβολικο τον γιατρο μας αλλα νομιζω οτι τελικα ηταν για καλό!!!!!!!!!!icon_smile.gif

Οποια κοπελα θελει ας μου στειλει μυνημα θα χαρω πολυ να βοηθήσω οταν εψαχνα και εγω ηθελα καποιος να μου συστήση καποιον και η μονη επιλογή ηταν ο Κυριος χαντίντι τωρα τουλαχιστον εχουμε και μια στην ελλαδα!!!icon_wink.gificon_wink.gificon_wink.gif


Μικροί μου μπομπιρές είστε όλοι μου οι ζωή!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 6 χρόνια μετά...

Γεια σας!!Το θέμα μου βαλανικός υποσπαδίας!!Εχω ενα μικρακι 13μηνών και θέλουμε να του κανουμε την επέμβαση.Κπ γιατροί λένε μετα τα 2 και αλλοι απο 6-12μηνων.Τελικα πότε είναι καλύτερα?Εχετε να προτείνετε κάποιον γιατρό όσες τα έχετε κάνει ήδη?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Φοβάμαι να βάλω το παιδί μου για δεύτερη φορά για εγχείρηση (είχαμε πάει σε νοσοκομείο και δεν πέτυχε... μας είχαν κρατήσει 15 μέρες μόλις σηκώθηκε το παιδί φοβόταν να περπατήσει φοβάταν να τον παρω αγκαλιά ...μήπως τον πάω στο γιατρό )τώρα είναι 2 και λέμε να πάμε σε κλινική 2 μέρες και μετά να το πάρουμε σπίτι αλλά πραγματικά φοβάμαι παρά πολύ ποσό θα επηρεαστεί ξανά...αν θα τα καταφέρουμε τώρα..Δεν ξέρω αν θα βρω την δύναμη ξανά να το αφήσω από την αγκαλιά μου και να μου το φέρουν έτσι...πως θα το πάω ξανά...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Κατερινα03 είπε:

Φοβάμαι να βάλω το παιδί μου για δεύτερη φορά για εγχείρηση (είχαμε πάει σε νοσοκομείο και δεν πέτυχε... μας είχαν κρατήσει 15 μέρες μόλις σηκώθηκε το παιδί φοβόταν να περπατήσει φοβάταν να τον παρω αγκαλιά ...μήπως τον πάω στο γιατρό )τώρα είναι 2 και λέμε να πάμε σε κλινική 2 μέρες και μετά να το πάρουμε σπίτι αλλά πραγματικά φοβάμαι παρά πολύ ποσό θα επηρεαστεί ξανά...αν θα τα καταφέρουμε τώρα..Δεν ξέρω αν θα βρω την δύναμη ξανά να το αφήσω από την αγκαλιά μου και να μου το φέρουν έτσι...πως θα το πάω ξανά...

Καταλαβαίνω το φόβο σου αλλά πρέπει να γίνει λογικά παλι η εγχείρηση ετσι; μην σκέφτεσαι παλι οτι δεν θα παει καλά Σκέψου οτι αν δεν το κανεις θα εχει μελλοντικά προβλήματα κάνε την προσευχή σου και πες οτι θα πανε όλα καλά μπροστά στο παιδί δείξε δυνατή μην του μεταδώσεις τον φόβο σου επίσης αν πάνε όλα καλά εσύ πρέπει να δώσεις θάρρος στο παιδι είναι λογικό να φοβάται εδώ φοβόμαστε εμείς αν πάμε για χειρουργείο 

  • Ευχαριστώ 1

xfHlp3.png

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Κατερινα03 είπε:

Φοβάμαι να βάλω το παιδί μου για δεύτερη φορά για εγχείρηση (είχαμε πάει σε νοσοκομείο και δεν πέτυχε... μας είχαν κρατήσει 15 μέρες μόλις σηκώθηκε το παιδί φοβόταν να περπατήσει φοβάταν να τον παρω αγκαλιά ...μήπως τον πάω στο γιατρό )τώρα είναι 2 και λέμε να πάμε σε κλινική 2 μέρες και μετά να το πάρουμε σπίτι αλλά πραγματικά φοβάμαι παρά πολύ ποσό θα επηρεαστεί ξανά...αν θα τα καταφέρουμε τώρα..Δεν ξέρω αν θα βρω την δύναμη ξανά να το αφήσω από την αγκαλιά μου και να μου το φέρουν έτσι...πως θα το πάω ξανά...

Καλησπέρα. Καταλαβαίνω ότι είναι δύσκολο αλλά πρεπει να έχεις στο μυαλό σου ότι είναι για το καλό του. Το παιδί λογικό είναι να φοβάται εσύ πρέπει να σταθείς κοντά του και να του δώσεις δύναμη και θάρρος. Εύχομαι να πάνε όλα καλά αυτή τη φορά και να μη ξαναχρειαστει να ταλαιπωρηθεί το παιδάκι

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα

σχετικα με τον υποσπαδια το δύσκολο για τους γονείς είναι  να ορίσουμε τα κριτήρια εκείνα που θα μας κάνουν να επιλέξουμε τον εξειδικευμένο χειρουργό.

μετα από αρκετές περιπέτειες κατέληξα στον ακόλουθο σύνδεσμο στον οποίο βρήκα δομημένη και συγκεντρωμένη πληροφορία. 
https://www.operationhappenis.org/ 
Με βοήθησε γρήγορα να απορρίψω έναν μεγάλο αριθμό από χειρούργους και να εστιάσω στους μερικούς υπόλοιπους

Το μόνο σίγουρο είναι πως κάθε περίπτωση υποσπαδια είναι εντελώς ξεχωριστή και μια μικρή περιπέτεια για όλους μας.

καλη επιτυχία σε όλα τα αυτά τα αγοράκια ! 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

σχετικα με τον υποσπαδια το δύσκολο για τους γονείς είναι  να ορίσουμε τα κριτήρια εκείνα που θα μας κάνουν να επιλέξουμε τον εξειδικευμένο χειρουργό.

μετα από αρκετές περιπέτειες κατέληξα στον ακόλουθο σύνδεσμο στον οποίο βρήκα δομημένη και συγκεντρωμένη πληροφορία. 
https://www.operationhappenis.org/ 
Με βοήθησε γρήγορα να απορρίψω έναν μεγάλο αριθμό από χειρούργους και να εστιάσω στους μερικούς υπόλοιπους

Το μόνο σίγουρο είναι πως κάθε περίπτωση υποσπαδια είναι εντελώς ξεχωριστή και μια μικρή περιπέτεια για όλους μας.

καλη επιτυχία σε όλα τα αυτά τα αγοράκια ! 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας

για ενημερωτικά θέματα παρακαλούμε κάντε χρήση της σελίδας 

https://parents.org.gr/

σχετικό θέμα συζήτησης μπορείτε να βρείτε εδώ

https://parents.org.gr/forum/topic/3993-valanikos-ypospadias


Ακολουθήστε μας και στο Instagram!

follow_cafe.jpgfollow_insta.png

 💗LIFE, needs to be full of FUN. Η ζωή πρέπει να είναι γεμάτη από χαρά.💗

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...